Кюфтета по чирпански

  • 69 397
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 176
...
подреждам кюфтетата по ръба на съда и ги слагам вав фурната да се запекат( без вода- за да стегнат..
Кажи, моля те, слагаш ли мазнина под кюфтетата или така ги пазапичаш "на сухо"? Залепваш ги за стените на йената, така ли? Много ми допадна твоя вариант. На картофите и доматите слагаш ли други подправки, освен чесън?

# 16
  • Мнения: 216
...
подреждам кюфтетата по ръба на съда и ги слагам вав фурната да се запекат( без вода- за да стегнат..
Кажи, моля те, слагаш ли мазнина под кюфтетата или така ги пазапичаш "на сухо"? Залепваш ги за стените на йената, така ли? Много ми допадна твоя вариант. На картофите и доматите слагаш ли други подправки, освен чесън?
по принцип аз тук взимам от средно мазната свинска кайма( телешко не ядем в къщи) и не е нужно да се слага мазнина, защото те сами си пускат и се запичат, а докато стане време да ги вадиш са се сготвили доста добре. Просто ги нареждам в кръг по дъното на съда, и по средата оставям дупка за другите съставки. За подправки слагам лук, чесън, чер пипер сол, и ако сам ползвала зелена чушка- слагам 1 ч.л. паприка, после преди сервиране поръсвам с наситнен свеж( по възможност) магданоз, а ако нямам свеж а замразен го поръсвам като извадя от фурната и слагам капака и оставам , докато поизстине манджичката е поомекнал, иначе е жилав.

# 17
  • Мнения: 1 176
Lil_Vixen, благодаря за поясненията. Ще пробвам по твоя начин.

# 18
  • Мнения: 5 659
Аз също ги правя на фурна във тава,много вкусно ястие!

# 19
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Аз им казвам Писюр кюфтета- омесвам кайма с малко ориз, лук и подправки. Овалвам ги в брашно, слагам ги да във вряща вода и това е. Накрая може да се сложи малко магданоз или друга зелена подправка. Ако са ме  хванали добрите, застройвам соса с едно яйце с 2-3 л. кисело мляко.

# 20
  • Мнения: 774
Ааа, когато готвя тази  манджичка си спомням времето, 10 години назад, когато синът ми беше бебе. Една майка от компанията, с която си разхождахме децата, ме научи да я готвя! Heart Eyes

Кюфтета по чирпански

500 гр кайма
1/2 чаша ориз
моркови
лук
чушки
1 с.л. брашно
1 ч.л. червен пипер
домати (пресни или от консерва)
картофи
сол, чубрица, черен пипер, магданоз

От каймата и ориза + сол се оформят 12-13 кюфтета. Запържват се лукът, морковите чушките. Добавя се брашното. Разбърква се, Добавя се червеният пипер и доматите. Налива се вода. Щом заври, се пускат кюфтетата. След около 20-тина минути се добавят и картофите. Щом и те са готови се слагат подправките. Оставя се още 5 минутки да поври.

Да ви е сладко!

# 21
  • Мнения: 6 461
Към каймата се прибавя дрено нарязан лук,черен пипер,сол магданоз,яйца и накиснат в прясно мляко и изстискан хляб.
От сместа след омесването и отлежаването  и се оформят елипсовидни кюфтета,които се овалват в брашно и се полуизпържват.

Приготвя се запръжка от дребно нарязан лук,моркови и целина нарязани на едри кубчета,доматено пюре,брашно и червен пипер.
Разрежда се с бульон и се посолява.
След кипването и се прибавят пиперките,а по късно картофите,нарязани на по едри кубчета и полуизпържени в мазнина,Слагат се кюфтетата и се варят до омекване.Прибавят се дребно нарязани домати и люти пиперки.
Ястието се запича във фурна до кулинарна готовност и се поръсва с магданоз.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 472
Оризът сварен ли трябва да бъде?  newsm78
Ако се сложи суров, докато се варят кюфтетата няма ли да си развалят формата?

# 23
  • Мнения: 6 461
Оризът сварен ли трябва да бъде?  newsm78
Ако се сложи суров, докато се варят кюфтетата няма ли да си развалят формата?

В оригиналната рецепта няма ориз, но ако решиш да сложиш той трябва да е полусварен.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 472
При мен количеството на продуктите е приблизително, но се надявам да ти помогна с технологията.

За кюфтетата:
Омесваш си каймата (500 гр.) с малко водичка и добавяш ориз, 1/2 или 1/4 глава лук (зависи от големината), нарязан на дребно и чубрица или магданоз (каквото предпочитате). Правиш си кюфтета и го овалваш в брашно.

За соса:
Нарязваш на дребно: 1 ср. голяма глава лук, 1 ср. голям морков, 2 резена целина. Слагаш ги в загрято олио, като ги разбъркваш, да се кабардисат (лукът да стане прозрачен) и добавяш малко топла вода, колкото да покрие зеленчуците. Оставяш на тих огън да полуомекнат.
Прибавяш ок. 2 големи домата, настъргани на ренде (пасирани в робот), червен пипер и топла вода. Когато заври прибавяш кюфтетата и 2 -3 пресни чушки, нарязани на средно. Когато заври, слагаш нарязани на средни кубчета картофи (2-3 бр.). Когато картофите са почти готови прибавям ок. 1 с.л. препечено брашно, за да се уплътни.
Когато изключа котлона слагам нарязан на дребно магданоз и бучка масло.
Като подправка в соса слагам и къри (когато слагам червения пипер или картофите. Както дойде. Понякога го слагам в сместа за кюфтетата, но тогава не слагам в соса.). Придава много хубав аромат.

Приятно готвене и да ти се получи вкусна манджа  chef

Аз засега се спирам на тази рецепта, макар че и останалите са много подобни. Само това препечено брашно не ми е много ясно. Искаше ми се да избегна запръжката с червен пипер и брашно

# 25
  • под тепетата
  • Мнения: 9 269
Ели, то се слага точно ,за да се избегне запържване. Брашното се слага в загрят сух тиган на котлона като се бърка непрекъснато, за да не загори. Запича се до кремаво ( прегори ли е горчиво), изстинало се разбърква с малко вода на рядка каша и се добавя към манджата. Така не се усеща, както суровото брашно. 
 А ако искаш да избегнеш и запръжката на зеленчуците,  добави половин кафена чашка вода и ги задушаваш под капак.

# 26
  • софия
  • Мнения: 25 398
Оризът сварен ли трябва да бъде?  newsm78
Ако се сложи суров, докато се варят кюфтетата няма ли да си развалят формата?

В оригиналната рецепта няма ориз, но ако решиш да сложиш той трябва да е полусварен.

Аз го слагам суров. Няма проблем. Той си се сварява и нищо им няма на кюфтаците. Остават си цели.

Ели, то се слага точно ,за да се избегне запържване. Брашното се слага в загрят сух тиган на котлона като се бърка непрекъснато, за да не загори. Запича се до кремаво ( прегори ли е горчиво), изстинало се разбърква с малко вода на рядка каша и се добавя към манджата. Така не се усеща, както суровото брашно. 
.....
Peace
Ако не ти се занимава с препичане на брашно, можеш да сложиш един картоф повече и като се свари да го извадиш, намачкаш и върнеш обратно. Така пак ще се посгъсти.

......
 А ако искаш да избегнеш и запръжката на зеленчуците,  добави половин кафена чашка вода и ги задушаваш под капак.
Кабардисването на зеленчуците, както съм го написала в рецептата, не е запръжка. Зеленчуците се обръщат няколко пъти (около 2-3 мин.), колкото лукът да стане прозрачен и след това се добавя топла вода да омекнат. Аз слагам, колкото да се покрият и намалявам котлона на тих огън. Технологията е от една книжка "Рецепти за деца от 3 до 6 години", издадена преди сума ти години (горе-долу мой набор се пада Crazy) и със сигурност е здравословно. Друго тогава можеше да няма, но си имаше контрол върху това Peace

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 19:11 от zvanche

# 27
  • Варна
  • Мнения: 472
Направих ги и ми харесаха   chef
Стана много хубаво и пъстро на външен вид - червено, зелено, оранжево  Grinning  /Сложих червена и зелена чушка и моркови/

Лукът с морковите съвсем леко запържих и после доста време оставих да се поварят на слаб огън. Нямаше вкус на запръжка.
Оризът почти сварих. Много се притеснявах, че кюфтетата ще се разпаднат, но чудо - останаха цели.
Варих на слаб огън докато се свариха картофите, кюфтетата също бяха готови /то не че в купешката кайма има нещо кой знае какво за варене  Wink /

Единствено малко редичко стана, сложих и повече вода за да се покрият кюфтетата. Но иначе е вкусно.
Ще си запиша това с намачкания картоф за следващия път  Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 4 294
Ето и моите кюфтета по чирпански



Каймата омесвам като за пържени кюфтета - яйце, подправки - черен пипер, чубрица, суха целина, лук, от готовата смес оформям кюфтета и ги овалвам  в брашно.

В тенджера в загрято олио пускам лука ситно нарязан, морковите на ренде и задушавам.
Прибавям 2 с.л. брашно и малко червен пипер, бъркам и сипвам постепенно водата и бъркам.
Така оставям докато заври водата, след завиране пускам кюфтетата и нарязаните на кубчета картофи.
Подправки - слагам от тези на маги или бульоните.
Варя докато уврат картофите  и кюфтетата, около 40 минути и при сервиране поръсвам с магданоз.

Ориз не слагам, кюфтетана не ги пържа предварително  Peace

# 29
  • Мнения: 33
Момичета, някой застройва ли соса на кюфтетата по чирпански и как става това?  chef

Благодаря ви  Hug

Общи условия

Активация на акаунт