"Някакво бизнесче"

  • 5 661
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 841
Напоследък много често попадам на тази реплика - и в реалния живот, и тук във форума. "Ще развия някакво мое си бизнесче", "Ще си направя една фирмичка"...
Освен "вечните" идеи - салон за красота или магазинче за козметика, наблюдавам и "бум" на тематични такива - обикновено около сватбата си, мацките решават да правят сватбена агенция, около раждането - магазинче за детски дрехи и аксесоари, малко по-късно - детски клуб  Crazy

Нищо против частната инициатива нямам, по-скоро ми е интересно ОТНОШЕНИЕТО. Разполага човека с пари - хайде "бизнесче"... Без необходимото образование, без предварителни консултации, без познаване на нормативната уредба, без сериозно проучване на пазара и подробни финансови разчети... Едно помещение под наем, един-два доставчика, 50% надценка, претенциозна табела и някоя позната за наемен работник, и хайдеееее - имам бизнес  Crazy

Как се отнасяте към подобен вид "бизнес"? Смятате ли, че трябва да има някаква по-сериозна регулация - така, както например само дипломиран фармацевт може да отваря аптека, така и детски клуб да се отваря само от педагог, или човек с друга хуманитарна специалност? Или ако този, който иска да развива бизнесът, няма адекватно образование, да трябва да наеме задължително мениджър? Мислите ли, че нивото на качеството на услугите е ниско, именно защото се прави ей така, несериозно и между другото? Вярно е, че малко или много пазарът е този, който отсява добрите, но понякога пазарът е изкривен - при голямо търсене и доста по-малко предлагане, човек прави компромиси и "дава хляб" на пишман бизнесмени.

Съжалявам, че пак ще цитирам детските клубове, но там имам най-богати впечатления в момента - половината от клубовете, в които съм ходила, НЕ ПРЕДЛАГАТ качествена услуга. И по силата на нормалната логика, би трябвало да фалират. Да, ама не - непрекъснато се отварят все нови, и нови... Докато децата на собственичките не пораснат и тогава клубовете ще се трансформират в школи по езици и тип "занимални" за ученици...  Crazy

Моля темата да не се концентрира само върху клубовете - те са частен пример, общия замисъл е много по-широк... Защото и за "едно хотелче" съм чувала, и за "една автомивчица"...

# 1
  • Мнения: 9 903
ами по-добре да се пробват, може и да се научат, вместо да се оплакват колко са зле и нищо да не правят.

# 2
  • Мнения: 212
Смятате ли, че трябва да има някаква по-сериозна регулация - така, както например само дипломиран фармацевт може да отваря аптека, така и детски клуб да се отваря само от педагог, или човек с друга хуманитарна специалност? Или ако този, който иска да развива бизнесът, няма адекватно образование, да трябва да наеме задължително мениджър? .................
...............Моля темата да не се концентрира само върху клубовете - те са частен пример, общия замисъл е много по-широк... Защото и за "едно хотелче" съм чувала, и за "една автомивчица"...

Какво образование предлагаш ти да има човек който е решил да отвори една "автомивчица". И ако няма това образование да си наеме мениджър да му управлява автомивката.
Или пък какво образование трябва да има човек за да отвори магазин за хранителни стоки. Според теб може би висше икономическо с магистратура по "Търговия на дребно".

# 3
  • Мнения: 24
Най добре е да се въведе отново УКАЗ 56, какви са тия неща - всеки тръгнал бизнес да ми прави?!....Бърд, това сериозно ли го мислиш, или просто някой некадърник-"бизнесмен" те е прецакал с калпава услуга или стока?...Аман от регулации, пазара си знае работата!

# 4
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
На същото мнение съм.
И наистина, не става дума само за детските клубове. Мога да говоря за нашия бранш. Поради бума в строителството, нормално се нароиха и фирми за вентилация и отопление. Не е нормално да влиза собственик на фирма за вентилация и да пита Какви въздуховоди ще ми предложите? Как какви, бе? Нали има проект? Да, ама не му разбирал...  ooooh! Какво да кажа повече?
Ясно е, че такава фирма няма бъдеще. Нормално е инвеститорите да изискват както сертификати на продукцията, така и сертификатите на изпълнителите, наречени дипломи. И големите фирми го правят. Има един проблем, обаче. Потребителят, наречен Иван, има бюджет от 2000 лв, за да си направи локално парно. Тръгва и търси по фирмите, те му дават оферти. В един момент се появява Драган, пресен собственик на фирма в бранша. Той заявява, че ще свърши работа за 1800. И започва: "Тоя клапан не ти трябва, бе. Само пари ти искат. Дай да махнем филтърчето, автоматичното пълнене, обезвъздушителя и т.н." Иван, нормално, се съгласява, защото вече е похарчил ония 200 лева.
Резултатът ли - гръмнала камина, отнет живот, друг - в опасност. Не мога да виня Иван. Вината я носи основно Драган - дали поради некомпетентност или само заради печалбата, той е подвел потребителя.
Трябва да има регулиращ орган, докато пазарът сам изхвърли Драгановците.

# 5
  • Мнения: 654
Вярно пазара регулира всичко ,но.
Авторката е права на 100%.
Само преди минута идва една позната и казва:Знаеш ли еди коя си ще отваря магазин след една седмица.Ама детски защото нямало никъде това което търси.
Много често се отварят магазини и след кратък период /от 6 месеца до 1 година/ се затварят.
Идва този който е открил обекта и пита:Колежке , ще затварям ,ще ми поемеш ли стока.
Ако откажеш те гледа като теле и измучава:Ние като теб ги знаем.
Ами що не ме пита предварително:Колежке , ще отварям нещо против или друго от сорта.

# 6
  • Мнения: 4 965
Зависи колко е обмислена инициативата, колко пари е готов да вложи човека, дали ще си подбере добър персонал и т.н.
Имам познати, които се хвърлиха напред с главата, без да обмислят всички плюсове и минуси и след време (в което работеха на загуба) се отказаха.
Имам и познати, които започнаха отдалеч - обмислиха нещата, събраха всички необходими документи, консултираха се със "знаещи" хора и сега "бизнесчето" им вече е бизнес - ама те държаха всичко да им е на ниво и не се притесняваха да работят 24/7...
 Т.е. "пазарът си знае работата", но и само желание не е достатъчно...

# 7
  • Мнения: 2 018
Истината е че хората, които имат знания в област /примерно педагог/, нямат средствата за бизнес. От там следва и по-малкото предлагане, съответно занижени изисквания от страна на родителите /или по-скоро примирени/.  За да се отвори детско клубче не се изисква и кой знае колко пари, но когато човек няма пари дори за насъщния, съчетано с непредприемчивост, няма как да се мисли за бизнес.

За жалост така е и в много други области, но ако се изисква по-сериозна инвестиция, няма да видиш непрофесионалисти /или поне са по-малко/. Там има какво да се губи, ако не можеш!!!

Продаваше се едно предприятие /продавача ни е познат/. И той ни каза - за жалост хората, които разбират от това, нямат средства, а хората, които имат пари, нямат знания и желание за инвестиция в тази сфера. Там става въпрос за много пари, не е само едно малко "бизнесче".

Жалка родна картинка!

# 8
  • Мнения: 654
На мен ми е интересно кой печели от тази работа.
Явно не търговците -на тях им струва скъпо ,те дават събрани пари на куп и след приключване не могат да си я възстановят.
Явно не и хората които дават помещения под наем ,защото доста време стоят празни и получените приходи не са достатъчни.
Явно не и клиентите , защото все са недоволни.
Кой тогава печели ?

# 9
  • Мнения: 3 634
Категорично, не съм съгласна с авторката.  Peace Преди години ни предложиха нещо много интересно и със семейството ми буквално "скочихме" в бизнес, за който нямахме никаква идея. Беше много трудно, на моменти направо невъзможно, но успяхме! Оказа се, че много ни харесва тази дейност и след като навлязохме в нещата се справяхме много добре (за приходи говоря). После нишата беше запълнена и ние се изтеглихме, но със сериозни спестявания.

Никой от нас нямаше подходящото образование, но с каквото и да се захване човек мотивиращо е желанието. За мен "бизнесче" е когато някой си въобразява, че ще отвори магазинче и избщо няма да му се налага да работи, а "ще му капе отгоре". Често има теми тук, в които авторите разпитват ситгат ли 5хил лв за магазин и т.н....

В БГ често хората забравят, че допълнителни доходи = допълнителна работа.

# 10
  • Мнения: 2 070
За фармацевтите съм на мнение, че само такива трябва да могат да отварят аптека. За детските клубове смятам, че може да ги отвори всеки с концепция, пари, идеи и отношение. Не  е задължително да е педагог, но е хубаво да наеме за работа с децата поне един такъв, както и поне един актьор.

# 11
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 706
Какво ти пречат хората с "бизнесче". Дръзнал е някой да рискува, да си сложи главата в торбата и да го направи. Ти си потребител и си имаш право на избор дали ще подпомогнеш нечий бизнес, ставайки му редовен клиент или ще информираш контролиращите органи при явни нарушения и погазване на правата ти като потребител.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 554
Казано е, че човек се учи, докато е жив. Ако желаещият да развива бизнес иска освен пари да предлага и качествена услуга, ще се постарае да е компетентен в това, което прави.
С едно изключение - аптеките трябва да са на фармацевти. С това напълно съм съгласна.

# 13
  • Мнения: 2 018
Нещата не са толкова прости Лого5ка и в темата не става въпрос само за риск, който поема "бизнесменчето".  Де Ваня е дала пример.

# 14
  • Мнения: 2 401
Бизнеса си е бизнес, специалистите са си специалисти. Ако света разчиташе на специалистите, знаеш ли какъв щеше да бъде процента на безработица? Бъдещето е на смелите.
Това принципно. Иначе разбира се контрол трябва да има, особено при някои сфери на дейност.

Общи условия

Активация на акаунт