Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 31 окт. 2008, 11:50 ч.

болнични

  • 429
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Бременна съм във втори месец. Болнични съм от 1месец, но в момента ни се сменят собствениците на фирмата. Имат ли право новите собственици да ме уволнят???

# 1
  • Мнения: 6 690
Щом си в болничен нямат правото да те уволняват!Когато болничният ти свърши и ти се върнеш на работа,може да става въпрос за уволнение.Ти си защитена от закона. PeaceПожелавам ти безпроблемна бременност и здраво бебче на финала. Hug

# 2
  • ВАРНА
  • Мнения: 61
аз като питах за маи4инството в нои ми казаха 4е ако сменят името на фирмата то минава към социалните така 4е моят съвет е да питаш в нои  за по сигурно да не те изненадат.Пожелавам ти лека бременост.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 3 673

Не би следвало, все пак ти си оставаш в същата фирма, само собствениците ще са други.
А и докато си в болнични никой не може да те освободи.

# 4
  • Живея- на пук на всичко:)
  • Мнения: 632
има само няколко основания, на които могат да те освободят-
Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 5 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.
(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.
 Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;

почерненото те интересува.
Аз те съветвам да уведомиш нови работодател писмено ,че си бременна. Иначе закрилата не важи

# 5
  • Мнения: 14
Благодаря, на всички които се отзоваха.  Peace



Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт