Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бебета
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 16 отговора

Враца

Здравейте, искам да попитам дали някой знае дали може да направим прощъпалник на дъщеря ми утре, при наличие че е Задушница? Разбрах преди малко, че утре е такъв ден, бяхме планирали отдавна, а  и не можем да се съберем отново всички в близките 3 месеца. Благодаря ви предварително за отговорите  Hug
Цитирай

София

не виждам причина да отлагате
направете го следобяд,да не е сутринта
Цитирай

Направете го. Peace Ако все пак планирате ходене на гробищата, нека то е преди прощъпулника.
Цитирай

Враца

По принцип не планираме да ходим до гробища, и ние мислехме за следобяд  Smile
Цитирай

в Надежда-та

Защо пък да не може newsm78
Цитирай

София

Аз също бях планирала нашия прощъпалник за утре, но се отказах и реших да е в неделя. Не че съм толкова суеверна...
Цитирай

Живея- на пук на всичко:)

не виждам проблем, стига да е следобяд, защото сутринта е времето за Задушница
Цитирай

Направи го, не търси под вола теле и се забавлявайте утре Hug
Цитирай

В светлината на слънцето

Аз лично не бих направила прощъпулник точно на Задушница. При това става дума за една от големите Задушници. Не от суеверие, но някакси не мога да го приема. Спомням си, че когато се женихме с мъжа ми бяхме избрали дата през юни. Но в църквата ни отказаха, защото съвпадаше със Задушница и не правеха каквито и да е светли или да ги наречем весели тържества. Така че си преместихме сватбата с един ден назад. Но в крайна сметка всеки сам си решава. Ако не те притеснява факта, прави си спокойно прощъпулника и не му мисли. Извинявай за любопитството, но защо казваш, че сте го планирали отдавна? Според традицията прощъпулник се прави още при първите самостоятелни крачки на детето, а не когато вече тича и не можеш да го стигнеш. То в това е и смисълът му - един вид да благослови детето в първите му крачки. Просто ми стана любопитно, не за друго.  Embarassed

Цитирай

Враца

Поне от това, което съм изчела прощъпалник се прави когато детето започне да ходи стабилно.

"Прощъпулката е чудесен обичай свързан с прохождането на малкото човече. Добре е да се направи, когато детето вече ходи стабилно, а не прави просто няколко крачки. Така ще си спестите разочарованието то да откаже да тръгне в уреченият ден или пък просто да излази след питката" - това е цитат от статия в Бг-мама
Цитирай

В светлината на слънцето

Поне от това, което съм изчела прощъпалник се прави когато детето започне да ходи стабилно.

"Прощъпулката е чудесен обичай свързан с прохождането на малкото човече. Добре е да се направи, когато детето вече ходи стабилно, а не прави просто няколко крачки. Така ще си спестите разочарованието то да откаже да тръгне в уреченият ден или пък просто да излази след питката" - това е цитат от статия в Бг-мама

Хм, явно пак някой си пише каквото му дойде и така заблуждава доста хора.  Thinking Аз специално съм питала куп етнографи от БАН, на които точно това им е работата - да изследват, събират и запазват българските традиции, такива каквито са били. А по-големи специалисти и сведущи от тях, не мисля, че има. Малко съм маниак на тема български традиции, затова. Интересуват ме и ми е приятно да спазвам онези, които човек би могъл да приложи в днешно време. За съжаление, в нета има много информация, но невинаги всичко е точно. Попадала съм на една и съща информация, предадена и тълкувана по много и различни начини.  Thinking
Цитирай

Варна

на Задушница нищо не бих правела Peace
Цитирай

близо до Витоша

Направи го, не търси под вола теле и се забавлявайте утре Hug

Peace
Цитирай

В полето на неограничените възможности.

Не мисля, че има някаква връзка между двете и да си пречат,
но за да си спокойна питай в църквата.  Peace
Цитирай

София

На задушница не бих направила нито прощъпулник, нито сватба, нито годеж и т.н. В крайна сметка ти решаваш.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 16 отговора