ЛИЦЕМЕРИЕТО?Ако ви се налага как го правите?

  • 2 696
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
важното в случая е интереса на фирмата. аз лицимернича те също ..... наречи го фирменна култура ако искаш, или добри обноски ....

Винаги съм се учудвала на възрастни хора, които афишират с гордост, че винаги казват всичко, което мислят, точно, както го мислят. Липсата на оптимална цедка- цензура между мисълта и устата е официален диагностичен критерий за интелектуално изоставане или много влошено психично здраве. Това, да не изплескваш всичко, което ти дойде наум (независимо колко ще се гордееш после с това, че "си бил себе си"), е признак на социална зрялост. Учтивостта и умението да пазиш дълга редица от мнения само за себе си не са измислени просто така. Те ни позволяват да живеем, работим и т.н. заедно,  без да се избиваме. Ако погледнем изказването на Лабрадор по-глобално, то целият свят си е една фирма и е добре да се мисли за интереса й.

Наистина ли е толкова трудно да се спази баланса между това "да бъдеш себе си" и да функционираш добре социално? Не е риторичен въпрос, питам, щото искам да разбера. Не знам сигурна дали аз се справям с този баланс.

Последна редакция: вт, 04 ное 2008, 00:09 от Saule

# 16
  • Мнения: 1 749
Мисля,че някои бъркат лицемерието с конформизма ,добрите обноски,и ..как да кажа...отстояването на собствените възгледи и принципи.И всичко заедно накуп.

# 17
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Мисля,че някои бъркат лицемерието с конформизма ,добрите обноски,и ..как да кажа...отстояването на собствените възгледи и принципи.И всичко заедно накуп.

Зависи как дефинираш "лицемерие". Според някои, да кажеш "приятно ми е", когато се запознаваш с човек, станал ти неприятен от пръв поглед, е лицемерие. Границите са доста тънки.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Да, налага ми се Embarassed лицемернича, подмазвам се когато се налага, но това не е пътя към успеха.  Confused Заблуждавам се , че е добро възпитание  Confused

Ама това по-долу ме тревожи  Rolling Eyes

„В общността на глупаците има една част, наречена лицемери, които непрестанно се учат да лъжат себе си и другите, но повече другите, а в действителност лъжат повече себе си, отколкото останалите.“ — Леонардо да Винчи

„Лицемерът е човек, който, след като е убил родителите си моли за снизхождение, с основанието, че е сирак.“ — Ейбрахам Линкълн

# 19
  • София
  • Мнения: 4 039
Лицемерие и тактичност са различни неща. Не е лицемерие ако аз не съм на кеф да се усмихвам на работа, вместо да си го изкарам на колегите. Примерът на Лабрадор също не е удачен. Колежките какво да направят- да напуснат, щото си им спрял увеличението или да спрат да работят, щото са сърдити? Да не сте деца? Лицемерно щеше да е ако ти кажат,че проектът върви без проблеми(примерно), в срокове и всичко е перфектно и като се мерне шефът да му покажат точно какви грешки има и колко сте назад, благодарение на твоето вещо ръководство.  Wink

# 20
  • Мнения: 2 448
Да, примера, който е дала aunt Ogg е моето разбиране, относно лицемерието. За мен да си учтив не означава непременно лицемерие, защото съгласете се, не може всички хора да са ми крайно неприятни.
Лицемерно е, ако преднамерено показваш симпатии към някой, и той остава с такова грешно впечатление, а всъщност за гърба му ти или го плюеш или плетеш интриги или най малкото тайно го ненавиждаш.
Когато някой ми е безразличен , не изпитвам нито добро нито  лошо и му кажа учтиво добър ден, ами не е никакво лицемерие. Въпроса е да не му покажа, че би ми било изключително приятно да пием кафе, а в същото време да не мога да го понасям. Това вече ще е лицемерие.
Но за съжаление понякога се налага да правиш и такива неща, било заради някой друг близък или заради собствения си интерес. Не е приятно, но в живота на възрастните не всичко е приказка.

# 21
  • Мнения: 1 749
Лицемерие е да използваш хората и болката им за своя лична облага,за лични цели.Лицемерие е да се представяш непрекъснато за "тиха вода ненапита",а всъщност да не те интересува нищо,освен собствения интерес.Лицемерие е да направиш някакво (малко)дарение на дом за сираци,а всъщност да го правиш,за да намалиш данъците си.

# 22
  • Мнения: 1 289
Имам чуството че всички около мен са такива?Решавам и аз да пробвам-колкото и да не исках да ставам такава Лицемерка.Вие как го правите или ваши близки?Дайте идейки че започвам и аз да опитам.

Аз не  съм лицемерна, аз съм куртоазна Flutter

# 23
  • Мнения: 473
Labrador е дал много добър пример кога е полезно да проявиш лицемерие. И на мен ми се е случвало единствено на работата да го проявя. Защото не може да се измести фирмения интерес от междуличностни конфликти. Недопустимо е служителите да пренасочат вниманието си от работата към разрешаване на спорове помежду им. И всъщност проявата на лицемерие винаги е продиктувана от интерес. И понякога това, че не харесваме даден човек си е лично наш проблем. Това не означава, че трябва да изкрещим в лицето му какво мислим за него. Лошо е когато някой не приема факта, че не го харесваш и насила иска да извоюва място сред любимите ти хора. Тогава вече става много зле. В такива случаи само доброто актьорско майсторство може да свърши работа. За съжаление аз така и не можах да го овладея. Затова имам доста конфликти с хора, с които си позволих лукса да им кажа в очите точно това, което мисля за тях.

# 24
  • Мнения: 265
Много точно казано от   pasinet
Лицемерно е, ако преднамерено показваш симпатии към някой, и той остава с такова грешно впечатление, а всъщност за гърба му ти или го плюеш или плетеш интриги или най малкото тайно го ненавиждаш.

Лицемерна съм и го правя с оптеделени хора от които зависи работата ми - става въпрос за разни инстанции : агенцията по вписване , техническите служби , даначна служба и др . Трябват ми определени документи в даден срок , как да го постигна ако не с лицемерие? Имам добър зъболекър  Simple Smile, усмихвам се , правя комплименти , оставам ги да бъдат в даден момент и по умни от мен -да се кефят и това е . Аз си свършвам навреме работата , взимам си парите и всички са доволни .

Общи условия

Активация на акаунт