Виновна ли съм

  • 2 587
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 385
  Не знам как да формулирам проблема за който смятам да пиша и да поискам мнение и съвет от вас, така че да бъде кратко и синтезирано, но и достатъчно ясно и конкретно.
  Със съпругът ми взехме решение за развод преди около 3 месеца, още тогава казах на детето за това, обясних му нещата по начин който според мен беше най-добрия – истината, но без да обвинявам никого. Баща му смяташе и до сега смята, че съм допуснала огромна грешка с това и че е трябвало да го излъжем нещо, за да не страда малкия (10г.). Когато детето го пита, БНД дава безумни отговори, например – Преместих се при баба ти и дядо ти, за да ги гледам (те са здрави и прави хора), или Когато трябва да продавам някоя кола, трябва подписа на майка ти и за да не се разкарва тя  ooooh!, или Налага ми се да работя много и често да отсъствам, майка ти се сърди, защото всяка жена иска съпругът и да бъде до нея и т.н.
  Накрая на детето му писна и ме попита директно – Кажи ми защо се развеждате, но ИСТИНАТА (това беше снощи). Казах му истината, но му казах и, че това е моята истина, че всеки човек си има своя такава и си прав за себе си, нито за миг не съм казала лоша дума за баща му. 
  Едва онзи ден малкия сподели, че от известно време страда от главоболие, когато много се ядоса или притесни започва да го боли глава и това продължава с дни. Баща му ме упрекна, че заради “моите простотии с този развод” детето страда и това главоболие се дължи на моите “честни отговори които му давам”, така според него го напрягам допълнително. Снощи за десети път ми каза, цитирам “Ти ми е…а майката”, беше разбира се подпийнал. Непрекъснато ми се вменява вина – за проблемите на детето, за това, че БНД не се чувства добре, че аз и само аз съм виновна за развода ни и т.н. Вече просто нямам сили, изпитвам ужас при мисълта, че може да съм причина за някакъв здравословен проблем на детето ми, че едва ли не заради моя комфорт и спокойствие то страда и се разболява.
  Дори си мислех да му предложа на БНД да се съберем в името на здравето и спокойствието на малкия, но се съмнявам, че дълго ще издържим заедно. Не знам какво да правя, виновна ли съм, лигла ли съм, каква съм?

# 1
  • Мнения: 2 175
О, стига с тези манипулации!
Естествено, че на децата трябва да се казва истината!
Винаги, независимо каква е..(само посмляна, като за тях)
Когато има кажеш нещата директно - просто я приемат и складират в малките си мозъчета (компютърчета)
И аз снощи се скарах яко с БНД-топо телефона..
Малчо се запъна като магаре на мост - седна на една пейка и отказа да мръдне, докато не му разреша да кара колело..( а беше вече към 18 ч, тъмно). Е няма как да му разреша..и се почнаха едни словесни надприказвания..час и нещо..По едно време леко си изтървах нервите и звъннах на баща му..Голяма грешка! Там единствения метод е - наказан си..да, ама аз седя на улицата, а не той.. #2gunfire
 И после вечерта двучасови тиради, относно "моето" възпитание..
Така ме нервира - съжалих и се зарекох, повече никога да не му звъня за "помощ" в такива ситуации

# 2
  • Мнения: 903
КаЛей , напълно съм съгласна с  magarence че БНД се мъчи да те манипулира - вероятно му е много удобно /в емоционален аспект/ да ти натрапва как ти си виновна за всичко и пред детето да го играе "ни лук ял, ни лук мирисал", та да може и то на теб да се сърди а не на него... #Cussing out...
Изобщо не се съмнявай, че истината е най-доброто което можеш да кажеш на детето си... Още повече че то е на 10г. и да го залъгваш с врели-некипели е направо плиткоумно.. smile3537...  Друг е въпросът как ще бъде поднесена тая истина и че е хубаво двамата с БНД да постигнете консенсус по въпроса - нещо, което явно трудно ще ви се отдаде... Sick...  Мисля си обаче, че тъкмо от там идва главоболието на детето - защото то интуитивно разбира, че ситуацията между родителите му е сериозна, но вместо да получи откровеност и яснота, бива залъгвано, от което безпокойството му само се засилва... Друго, което ми хрумва е, че е възможно детето да инсценира че го боли глава, като по този начин се опитва да ви даде знак, че неяснотата в която го държите относно проблемите между вас двамата с баща му, го измъчва и просто да се опитва да ви подтикне към откровено изясняване на ситуацията. Това са разбира се само мои предположения...
Все едно, вместо да си само-навиваш че си виновна за главоболието на детенце, заведи го на лекар.., може пък съвсем отделна да е причината /например главоболието много пъти е един от първите симптоми на проблеми със зрението/...
При всички положения обаче, ако решението ви за развод е категорично и окончателно, най-доброто за детето е двамата заедно с баща му да проведете честен разговор с него!  Дори по самата себе си /която съм възрастен зрял човек/ съдя, че от всички възможни ситуации в които съм попадала, винаги най-мъчително ми е било да се намирам в неизвестност и тревожно очакване за нещо тежко, което предстои да се случи.  Мисля, че детенцето ви в момента се намира точно в такова очакване и това му причинява много по-голям емоционален дискомфорт, от колкото би изпитвало, ако е наясно точно какво се случва между родителите му.

Дано намерите общ език със БНД по въпроса! Успех!

# 3
  • Мнения: 385
blondy-mamma  синът ми има проблем с очите, по-точно с дясното око, преди година му откриха мързеливо око с - 9,50 диоптър. Тогава започнахме да закриваме здравото око и той сега каза, че тъкмо от този период е започнало главоболието му. Но пък от друга страна малкия казва, че когато се притесни силно за нещо започва да го боли главата и така с дни.
Когато говорим за развода ( а той е факт, делото беше на 16-ти октомври) по негова инициатива, детето се разстройва много, опитва се да не заплаче и аз мисля, че може би от това започва това главоболие. Знам, че трябва да отидем на лекар, но той категорично отказва, тук е мястото да вмъкна, че Ники от бебе доста боледува, има и операция и изпитва ужас от болници и изследвания.
Другата причина която смятам, че има връзка с главоболието му е едни приказки на свекърва ми във връзка с окото му. Тя му беше казала, че доктора е обяснил, че ако сега не закрива окото то ще ослепее и детето е в пълен шок от това. Снощи до никое време съм му говорила, че това няма да се случи и той просто трябва да спре да мисли за проблема с окото, но той не вярва, така му е насадено. Казва - Ти ме лъжеш, за да не притеснявам, ако обаче ми ослепее окото не знам какво ще те направя, ти ще си виновна. Tired

КаЛей , напълно съм съгласна с  magarence че БНД се мъчи да те манипулира - вероятно му е много удобно /в емоционален аспект/ да ти натрапва как ти си виновна за всичко и пред детето да го играе "ни лук ял, ни лук мирисал", та да може и то на теб да се сърди а не на него... ...
БНД ми каза, че е поел цялата вина за развода ни пред детето, но през цялото време ме обвинява и ми натрапва мисълта, че вината е моя, че съм съсипала семейството ни, че детето страда заради развода, тоест заради мен.
Малкия наистина е объркан, защото аз казвам едно, баща му друго. Затова се опитах да му обясня, че всеки си има своята истина и причина, а той вчера ме попита -"Защо и тате не може така като теб да ми обясни?"

# 4
  • Мнения: 2 175
Калей,

не се самоизмъчвай..Не виждам каква вина имаш изобщо..освен,че си прекалено загрижена..)

Очевидно болката в главата е от очите..
До преди 2 год и аз бях с -12 диоптъра..
Знам какво е, как боли и как откачаш понякога..Това изнервя допълнително и води до по-агресивни изблици..
Заведи го на добър очен лекар - много е важно..При такава голяма разлика, сигурно са се появили още куп допълнителни "усложнения"..а и на тази възраст резултатите се менят с месеци..Имам огромен опит с всички очни преживявания- ако искаш и за лекар мога да дам съвет..
Относно БНД-то - просто го заклещи някъде насаме и му набий в главата, че ако наистина го е грижа за това дете, каквото и да прави или обяснява - трябва да сте на едно мнение..Иначе ефектът е обратен.. #Cussing out

# 5
  • София
  • Мнения: 17 142
Ауу, как се ядосах!!!
 #Cussing out

Този мъж е страшна отрепка, направо думи нямам!
Детето е на 10 години, не е на 10 месеца да му се приказват врели-накипели.

Аз така като гледам, един-единствен проблем имаш - че си позволила да ти се вмени вина. Оттърси се от това, ама изцяло. Ще видиш как и детето ще започне да се държи по-адекватно като види майка си спокойна и уверена  Hug

Успех ти пожелавам и да не се поддаваш на плиткоумни провокации!!!   bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 1 352
Подкрепям Бърди!
Убеждението ми, че мъжете са грозни манипулатори в името на чисата си съвест и спокоен сън
се затвърждава с всеки изминал ден. Както и вменяването на вина е тяхна запазена марка.
Миличка, заведи детето на лекар и бъди сигурна, че ако има проблем, той не се е появил
вследствие на развода. Или детето спекулира и търси начин да ви събере, или
проблема е сериозен и изисква медицинска намеса.
Ей, горе главата, стигна до тука, не се отказвай.
Хубавото тепърва предстои!  Hug

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 09:44 от Gercho

# 7
  • Мнения: 2 327
Доста вероятно е детето да иам здравословен проблем, който няма нищо общо с развода ви. Главоболието много често е причинено именно от проблеми с очите. А това, че детето се страхува да не ослепее, може би не е лошо да му дадеш сам да прочете какво представлява мързеливото око. Намери някоя по-оптимистична статия, в която да се обяснява, че окото може да спре да вижда само ако не се тренира. Идеята е той да схване, че закриването на другото око е важно и това е начина да се предпази. И след като го прави, нищо лошо няма да се случи.
За мъжа ти няма да коментирам. Има и той още да разсте явно.

# 8
  • Мнения: 910
 ThinkingМай всички имат еднакъв метод-вменяване на чувство за вина. А пък ние като че ли всички сме еднакво наивни и се влияем и се самообвиняваме, което според мен е равно на самоунищожение. А те горките просто успокояват собствената си съвест.
ледай напред и не се обвинявай, няма майка която да предпочита своя комфорт пред щастието на детето си. Детенце е щастливо, когато и мама е щастлива и спокойна Hug

# 9
  • Мнения: 385
Благодаря ви момичета, много сте мили.
 Намери някоя по-оптимистична статия, в която да се обяснява, че окото може да спре да вижда само ако не се тренира. От тука идва единия проблем, че той изпитва ужас когато закриваме окото, изнервя се, беснее, а какъв друг начин има да го тренира аз не знам или поне не се сещам. Ще се обадя днес на лекаря да му обясня нещата и той да каже какво да правим.
Гери ти поне знаеш горе долу цялата история, аз си мислех и дори бях убедена, че всичко ще мине леко и цивилизовано. То така и беше, дори на делото всичко беше без проблем и какво стана - след като мина трудната част, БНД откачи.
Нищо от това което ми говори не ме интересува и мога да го преодолея, само здравето на детето е важно, само когато той не е добре аз се сривам напълно.
А Лиленцето е права, че това чувство на вина ме съсипва. Нищо не ми се прави, не ми излиза, не искам никой да виждам.

# 10
  • София
  • Мнения: 300
КаЛей, когато аз бях на същата възраст и моите родители се разведоха. Преживях го много тежко, въпреки че не го показвах. Тогава имах подобни здравословни проблеми болеше ме страшно много глава,ставаше ми лошо,виеше ми се свят дори имах шумове в ушите. Майка ми ме водеше по всякакви доктори, но никой не ми помогна.Тогава не разбирах много какво се случва,но сега го отдавам на факта че организма ми по този начин реагираше на техния развод.Бях много чувствително и ранимо дете и не разбирах обясненията им,просто психиката ми не ги приемаше. След това всичко си отшумя от само себе си. Родителите ми се разведоха и спряха да се карат. И в името на детето т.с аз, започнаха да се държат приятелски един с друг.Към днешно време всеки един от тях си създаде семейство,приятели са и редовно събират семействата си заедно,ходят си на гости,помагат си. Звучи невероятно но за моя радост е факт.
Не се поддавай на манипулации и не се чувствай виновна, понякога развода е по доброто решение. Важното е ти и детенце да сте здрави , силни и да се обичате. Hug

# 11
  • Мнения: 910
А моят мъж/бивш или не съвсем/ е дете на разведени родители и постоянно ми повтаря- Аз съм го преживял, ти не знаеш какво причиняваш на децата. Никой не е щастлив така.
Той ненавижда родителите си заради този факт и това ме плаши

# 12
  • Мнения: 25
Здравейте момичета! И ние със сина ми минахме по същия път и все още срещаме трудности. По време на развода децата наистина страдат, но според мен не трябва да се крие истината от тях и трябва да им се казват нещата такива каквито са, за да не останат с впечатление, че само мама е виновна за това положение. А за мъката или яда ,които таи детето ние открихме боя с възглавници/ по препоръка на психотерапевтката/ и така той си изкарваше цялата болка върху възглавница. Късмет мила!

# 13
  • Мнения: 2 451
Какво точно означава абревиатурата БНД? Simple Smile

# 14
  • Мнения: 910
БНД е бащата на детето Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт