Има ли кърмачки с (+) Австралийски Антиген ?

  • 5 782
  • 23
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 276
Здравейте,

виждам че тук има много компетентни момичета и се надявам да намеря отговор на няколко мои въпроса:

1. При стандартните изследвания ми откриха (+)Австралийски Антиген...което ще рече, че съм преболедувала( незнайно кога и как) Хепатит Б.  Четох доста статии по въпроса, включително позицията на СЗО- че в 95 % от случаите болестта НЕ се предава на бебето чрез кърмата( освен ако зърната не са кървящи).....Но ще ми е любопитно, дали тук има мами с този проблем и как са предпазили кърмачето?

2. Изчетох Библиотеката по повод (НЕ )Подготовката на Зърната .....препоръчва се да НЕ ги заргубяваме предварително, но аз  с моя скромен опит ( кърмих баткото 5 мес.) мога да кажа, че тази подготовка- с обтриването много ми помогна и не съм имала никакви рагади или болки.

И сега не знам, дали да се вслушвам в "съвременните" методи за НЕ подготовка на зърната...или да заложа на изпитаният ( но неприятен) метод newsm78  .....Вие какво ще ме посъветвате?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Положителният антиген не значи, че си преболедувала, а че в някой момент от живота си си имала контакт с вируса на хепатит В и вероятно сега се водиш `здрав носител`.
Знам за поне няколко момичета тук, които имат положителен австралийски антиген - те също ще се включат, надявам се.
След като се знае, че си носител, на бебето първата ваксина против хепатит В се поставя в рамките на няколко часа след раждането и след това може да си кърмиш съвсем спокойно независимо дали има разраняване или не.
Разраняването е вследствие на лошо поставяне или проблем в устичката и сукането на бебето, а не вследствие на неподготовка на гърдите - ако държиш да си ги подготвяш, можеш да го правиш, просто не се престаравай твърде и ако ти става неприятно, спираш. Гърдите не хващат мазоли, сигурно си забелязала Joy

# 2
  • Мнения: 236
По време на изследванията през бременността ми се оказа че и аз съм с + Австралийски антиген....
Вече почти 6 месеца кърмя малкия ,няма проблем...

# 3
  • София
  • Мнения: 276
Благодаря ви за отговорите   bouquet

Вени–04...ти ме обнадеждаваш, че няма опасност за бебето  Peace , което е и най- важно за мен!

# 4
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
няма "здрав носител", има "неактивен носител". т.е. може да стане и активен в момент на реактивиране на болестта. разумно е да изследваш количеството вирус (HBV DNA). ако чернодробните ензими са нормални също. както хедра е уточнила - ваксината на бебето задължително в първите 12 часа и после стриктно спазване на ваксинационната за Б-хепатит схема. изследвайте антителата на баткото (анти-HBs), за да се уточни статуса на неговия имунитет, както и мъжа ти. ако той е отрицателен за австралийски антиген и анти-HBc-total - ваксина и за него. при някои еца след 7-8 години ваксинационният имунитет се изчерпва и се налага нова доза.
иначе си кърми детето спокойно. смята се, че си по-рискова ако не го кърмиш (вирус има и в слюнката имай го предвид и то не по-малко от кръвта).
къде ще раждаш? нормално и секцио?
пожелавам да е леко, а кърменето дълго и приятно.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
при някои деца след 7-8 години ваксинационният имунитет се изчерпва и се налага нова доза.
Това не го бях чувала - ще трябва да видя какво е положението при моя син, тъй като е вече 9-годишен, т.е. е минало доста време от последната ваксина, а нашият татко е `неактивен носител` (това все пак означава, че човекът не е боледувал в активна фаза, нали - просто вирусът е загнезден и си дебне в организма, без за момента да причинява болест?). При възрастните има ли такова изчерпване на имунитета - при мен също са минали толкова години от ваксинирането? Освен кръвни изследвания за носителите веднъж-два пъти годишно трябва ли да се ходи профилактично и на ехографски преглед?
А как стои въпроса с този глобулин, който според световната практика трябва да се поставя на бебето веднага след раждането? Знам, че тук не се внася и майките (поне тези, които успяват някак да изровят информация по въпроса) ходят да си го купуват от Гърция и Румъния. Някои АГ-та твърдят, че нямало смисъл от него и само ваксината е достатъчна. Но чисто по логика - на ваксината й трябва някакво време, за да подейства и да предпазва детето, нали? Т.е. смисълът на въпросната инжекция би била да даде преходен имунитет, докато подейства ваксината - правилно ли го разбирам?

# 6
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
точно така. HBIG имаше опит да се внася и в БГ, но не знам докъде стигнаха. аз нямам опит с него, но препоръките са да се постави веднага след раждането заедно с ваксината. така или иначе в страни, в които не е регистриран не се прави. предаването на инфекцията зависи и от количеството вирус в майката и от това дали е положителна за HBeAg, освен за австралийския. при "неактивните носители" обикновено вирусния товар е отрицателен или минимален и няма риск за бебето.
иначе при всички "неактивни" се правят АСАТ и АЛАТ два пъти в годината. Ехография само за това обикновено не е необходима.
изследвай детето и себе си за анти-HBs.

# 7
  • София
  • Мнения: 276
къде ще раждаш? нормално и секцио?



Благодаря за "синтезираната " информация    bouquet

За раждането- ако всичко е о.к. ще си е нормално....(+) Австралийски Антиген не е покзател за секцио ( поне така ми каза Гл.Акушерка във 2-ра Градска, СФ)....Та живот и здраве- там съм  Peace.

Hedra..а какъв е този Глобулин, който се купува от Гърция? За пръв път чувам за него  newsm78  и дали всеки лекар би се съгласил да го сложи на детето, при положение, че не е сертифицирана в БГ ?

# 8
  • София
  • Мнения: 9 856
Бръм,и аз съм с +австралийски антиген.Откриха ми го при втората бременност.Наистина ваксината за хепатит Б я биха на бебето почти веднага след раждането.Казаха ми,че няма проблем за кърменето,още в родилното започнахме да се кърмим.Е,не продължихме дълго,но това е друга тема.Сега "бебето" е на 4г.Каката е на 7,но при бременноста ми с нея си бях с -антиген.

# 9
  • София
  • Мнения: 276
Валенце  Hug  ситуацията при мен е същата: с Баткото преди 6 год  бях с (- ) Авст. Антиген

....и сега "изненада"- от къде , кога и как, просто не знам newsm78  Но както и да е...ще се справим със ситуацията Peace но ми е нужно да знам повече как да предпазя бебо и таткото и баткото.

# 10
  • София
  • Мнения: 9 856
Ами на мен навремето ми казаха ,че нямало опасност от зараза за децата ми.Болестта се предавала по кръвен и полов път.Съответно трябваше и мъжа ми да се изследва,той обаче не пожела да го направи.Иначе не съм правила нищо конкретно,за да ги пазя.Все пак децата имат ваксина,не би трябвало да се заразят,поне така си мисля. Thinking

# 11
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Болестта се предава по всички възможни пътища, вкл. и в битов контакт. Това, което трябва да направиш е:
1. да се изследва серумна HBV DNA, за да се установи дали размножаваш вирус.
2. АСАТ и АЛАТ, HBeAg/anti-HBe
3. на баткото - анти-HBs (за да се провери нивото на имунитета му)
4. Таткото - HBsAg, анти-HBc. ако и двете са отрицателни - ваксина
тези неща не са спешни и спокойно можеш да ги отложиш за след раждането. така или иначе на бебенцето ще му поставят ваксина. трябва да е до 12 час от раждането.

Мит е, че вируса се предава само по кръвен и полов път!!!
поне 2-3% от населението е с положителен австралийски... спокойно.

# 12
  • София
  • Мнения: 9 856
mishka_moja ,много се извинявам за въпроса,но ти лекар ли си..или медицинско лице?
Защото моите изследвания навремето ги правиха в онзи институт до Затвора в Сф,не помня как се казваше.Там разговарях и с лекарите,и с някакъв професор,не им помня имената.Никой не ми каза подобно нещо?!

# 13
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
познанието се развива...
 Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 9 856
познанието се развива...
 Wink
Не те разбирам. Rolling EyesТова е доста сериозно и наисина ме притесни.Какво значи "познанието се развива"?

Общи условия

Активация на акаунт