Мебелите от чам

  • 160 856
  • 526
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 999
Момичета, нека някоя да ми обясни, моля ви! Защо чамовите мебели са толкова евтини? Запалихме се с мъжо да правим детската стая "еко" и да сложим чамови мебели. То всъщност само двуетажно легло, библиотека и някакъв скрин засега, друго не им трябва. Но нещо много подозрителни ми се струват цените.  Thinking Същевременно леглото, което гледахме, беше най-стабилното от всички двуетажни легла, т.е. не е заради здравина и изработка. Цветът на мен лично много ми харесва, меко е , истинско дърво е, не разните там шарени талашити, защо са толкова евтини? Щото за 500-600 лв. можеш да си направиш стаята изцяло от дърво, какво по-хубаво от това.Като омръзне или се потроши(детска е все пак)-сменяш без никакви угризения. Има ли нещо, което пропускам?

Последна редакция: сб, 05 мар 2016, 09:25 от Редактор*

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Чамът по принцип си е евтин. Обаче е меко дърво. Детската у нас(на мен и брат ми) беше от чам. Още си е от чам, стоят си мебелите. Обаче където сме слагали нощна лампа с щипка си личат следите от щипката. И чамът си сменя цвета с времето. В началото е един бял, с годините пожълтява.

# 2
  • Мнения: 8
Мисля, че са евтини, защото самият материал е евтин.Но иначе са здрави- казвам го от опит. И все пак са  от естествен материал (не като сегашните мебели от слепени частици). Ние  бяхме обзавели в предишното си жилище  цялата детска стая (легла, (но не 2етажни) етажерка, гардероб и бюра) от чамови мебели и мога да кажа, че не мръднаха като вид от момента на купуването им-1994 г!! та и досега.  Бяха от магазин на Екзарх Йосиф.
Много сме доволни от тях, даже впоследствие си взехме и библиотечка и барче за хола ,но в тъмнокафяво  .
Така че смело взимайте!  След време, ако ви омръзне цвета може да се освежат с едно байцване  в по- тъмно, например.

# 3
  • Мнения: 46 403
Евтини са и защото търсенето е малко, всички се хвърлят по ПДЧ, което за детска стая не го разбирам.
Можеш да ги оставиш натурални или да са оцветени, в каквото си поискаш Simple Smile

На София също е изцяло чамова - скрин, гардероб, легло, матрак и етажерка излязоха 630 лв., доплатихме само 70 лв. за боядисване, защото ги исках в бяло.

http://free.hit.bg/vathceco/cham1.jpg
http://free.hit.bg/vathceco/cham2.jpg

Според мен не може да се сравнява с ПДЧ-то, но все пак е въпрос на вкус ...

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 231
Нищо не пропускаш. Просто известно време не бяха актуални по причината, че пазара бе преситен.
Аз единствено не харесвам лъскавкия лак, с който ги мажат в последно време. Rolling Eyes
Иначе чамът си е мек, но и лек.  Wink

Сега се огледах, вкъщи имам един скрин, маса (много любима) и стелаж, които са поне от 14 години с нас. Какво да ти кажа, освен че със сигурност няма да ги изхвърля скоро.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 569
Евтини са и защото търсенето е малко, всички се хвърлят по ПДЧ,

Това щях да напиша + че и дизайна им е много еднотипен. Но напоследък гледам БГ производители, които правят и по-интересни мебели от масив, не само от чам, но и от дъб, орех..., без да са особено скъпи.
http://www.tonix-bg.com/images/kid/K1.gif

# 6
  • Мнения: 2 803
На мене ми харесват, внасят уют, но никъде в къщи нямам. всичко ми е ПДЧ, мисля че е по-издържливо, като материал. Едни приятели си купиха чамова спалня, но след 5-6 г. се разскърца и смятат да я сменят.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Детската и спалнята са ни изцяло от чам -догодина ще ги сменям с ламинирани плоскости. Ами не е практичен чамът.В смисъл че е е меко дърво много лесно се наранява остават резки, а също и като се надраска с флумастери, бои ,химикали пастели - дървото попива и с нищо не може да се изчисти. Иначе е уютно.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 999
Имам спалня от чам , отпреди 10-12 години. Купихме я с единственото условие да е най-най-евтиното нещо  Grinning и досега нищо и няма. Това все пак е легло де, няма кой-знае какво да му стане. Но това легло преживя най-различни удари- от главите на синовете ни до черпаци и точило за ножове. Та там, където е ударено, може и да се вдлъбне малко, но не си личи. В смисъл това си е дърво, хомогенна структура, виждаш го на момента и после го забравяш. Ако беше ПДЧ или фурнир се съсипва безвъзвратно-ще се обели и ще ти боде очите после. За драскането, честно да ви кажа, ама изобщо не ми пука. Да драскат,не ми пречи, дали дърво или друго-може и да позачистя по някое време, но надали ще се престаравам. По-скоро се притеснявам дали са здрави, в смисъл устойчиви. Да не се срине горното легло примерно. Щото моите младежи са си доста буйни, да са ми живи и здрави!  Hug

# 9
  • Мнения: 18 542
Евтин е, защото дървесината е мека, ако не е добре обработена е възможно да изпуска смола, като качество е ниско - много чепове и несъвършенства на малка площ, потъмнява с времето, има специфична миризма, която се запазва дълго време. Като всяка друга дървесина, за да е качествен мебела, дървото трябва да е добре изсушено и обработено, защото има риск от измятане, а това при иглолистната дървесина се постига трудно заради високото съдържание на смоли.
В общи линии това са недостатъците.
Между качествен чам и ПДЧ бих избрала чама разбира се  Peace

# 10
  • Мнения: 958
И аз мисля, че чамът е евтин, защото е по-мек.
Иначе вече има много хубави модели.
Ние си одзаведохме апартамента с мдф, и съжалявам. Нашите сега обзавеждат ново жилище и всичко им е от чам, изглежда много по уютно и красиво.
Определено детската стя ще е от дърво. Само, не знам дали ще се спра точно на чам.
Пожълтяването може да се избегне, като се байца в по-тъмен цвят или се боядиса.

# 11
  • Мнения: 4 915
...
На София също е изцяло чамова - скрин, гардероб, легло, матрак и етажерка излязоха 630 лв., доплатихме само 70 лв. за боядисване, защото ги исках в бяло.
......

Аз пък издирвам мебелна фирма за индивидуална изработка по наши модели...Вашите мебели по поръчка ли бяха, ако - да, да ми пратиш координатите на фирмата?  Simple Smile

Ако някой друг е останал доволен от фирма-производител със седалище в София, моля да спомене тук име и координати. Мерси.   Simple Smile

# 12
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 370
Чамовото дърво е меко и се наранява лесно.
Освен това има 3 вида качество на материала, според брой чепове на кв.м.
Иначе дървото си е хубаво (5 години работех в мебелна Велинградска ф-ма), но трябва да се знае как да се стопанисва.
За да се подхранва може да се направи препарат  за почистване (разни количества оцет и олио - не мирише), разтръсква се шишето и се полира до блясък, а оцета почества порите на дървото.
Минусът е, че някой по-малки производители работят с недоисушен чам и в топъл дом, или пряка слънчева светлина, дървото може да се разпука на сглобките, или да потече смола.
У дома двуетажното легло на децата е от чам и сън много доволна, бюрото също.
Преди го купуваха за детски стаи много, защото гори да се издере, зацапа (както знаем децата не пазят много), не е толкова скъпо и след време обзавеждането може да се подмени.

# 13
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз не го харесвам.
На приятелката на дъщеря ми й направиха стаята от чам и вече й увиснаха вратичките на гардеробчето. Много зле изглеждат, сякаш са стари, а са на няколко месеца.

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...
На София също е изцяло чамова - скрин, гардероб, легло, матрак и етажерка излязоха 630 лв., доплатихме само 70 лв. за боядисване, защото ги исках в бяло.
......

Аз пък издирвам мебелна фирма за индивидуална изработка по наши модели...Вашите мебели по поръчка ли бяха, ако - да, да ми пратиш координатите на фирмата?  Simple Smile

Ако някой друг е останал доволен от фирма-производител със седалище в София, моля да спомене тук име и координати. Мерси.   Simple Smile


и аз ги искам, Никол  Praynig
Много сладка е стаята на София. А къде ги боядиса?

Общи условия

Активация на акаунт