Социално отговорни модни марки, има ли ги, дайте ги насам

  • 10 236
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Привет на всички  Hug

Не съм напълно сигурна дали темата е за тук или за " На пазар". Моля да бъде преместена, ако не е подходящо мястото.

Темата е провокирана от разразилата се дискусия по повод експлоатацията на детски труд в цеховете на някои държави при шиенето на скъпи марки: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=343701.0.
Предложението ми е да обсъдим, какво означава социална отговорност, специално що се отнася до дрехи и аксесоари и кои са тези марки, които заслужават да "гласуваме" за тях с парите си.

Основните важни критерии според мен са в две посоки, екологична :

- използване на максимално естествени материи или на рециклирани материали;
- естествените суровини да не са генномодифицирани;
- избягване употребата на вредни химикали при обработка на тъканите и боядисването;
- използването на местни суровини или производството в Бг;

 .... и социална:

-   етично отношение и заплащане на работниците;
-   нормални условия на труд;
-   спазване на трудовото законодателство и общочовешките морални принципи;
-   участие на компанията в прозрачни социални каузи;

Естествено най – сигурният критерий е наличието на международни сертификати като: Fair Trade, Ecocert и др., но дори и без тях, ще е полезно да споделяме информация по темата, получена по – различни начини. Добре ще е, ако може освен посочването на дадена марка и слагането и в черен или бял списък, да се аргументираме на базата на какво го правим. Естествено нещата не са едностранни, за да се стигне до покупка влияят много фактори, но тук обсъждаме специално етичната страна на въпроса.

Моят бял списък за марки, които ги има и у нас:

Earth Collection
– мъжки, дамски, детски дрехи (естествени материи, натурални оцветители, награда European Eco-label, уважават хората, с които работят)
Патагония – спортни дрехи и екипировка (етично отношение към служители, биоматерии, рециклиране на стари продукти, процент от печалбата за природата)
Zona Urbana – българска марка, чанти и аксесоари от рециклирани материали
Levi’s eco – зелен етикет – дънки от био памук
Бенетон Груп (Сисли, Плейлайф, Килър Луп) – силна социална политика, организиране на кампании против световния глад, болести, детския труд, тероризъм и други каузи.
Ел Натуралиста – обувки от естествени материали, без токсични бои, лесни за рециклиране

Предполагам има и български производители на дрехи, които използват естествени материи и спазват етичните норми, хубаво ще е да ги знаем.

За черният списък още събирам инфо.

Подкрепям мнението, че доста от покупките ни са подтиквани от желанието и навиците ни за свръх-консумация, а не реална нужда, но все пак , когато се стигне до покупка е добре да сме по - наясно !

Моля да се включват хора, които принципно са съгласни с идеята, тук не е мястото да спорим има или няма смисъл да правим разбор на марките по тези показатели, а да обменяме информация.

# 1
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Боя се, че темата няма да порасне кой знае колко.  Rolling Eyes
Твоя бял списък е и моят бял списък.  Grinning
Български дрехи - знам само за "Капаска".

# 2
  • София
  • Мнения: 5 188
Чудех се, къде да споделя ентусиазма и радостта си от това, че си купих 2 дрехи на The Earth Collection. Отговарят на всички критерии, направо удоволствие беше да си дам парите. Предлагането на детски дрехи още го няма (в София), но има 2-3 модела бебешки БИО бодита!

Ahim_sa , добре е да даваме адреси и сайтове тук!

Имам забележка към рекламите на Бенетон Груп обаче - излъчването на детска сексуалност (и всякаква). За родител на малко дете това е потресаващо! И ако на билбордовете  има такова послание, по-маловажни остават другите им плюсове (за мен).

Капаска е на Маги Малеева, нали?

# 3
  • Мнения: 6 992


Ahim_sa , добре е да даваме адреси и сайтове тук!

Съгласна съм. Другия път като се трогна да си купя дреха или обувки, направо да знам накъде да се запътя.
За всички градове, за които знаете Wink


Капаска е на Маги Малеева, нали?

Да. С което ме подсетихте, че Горичка.бг имат много симпатични тениски. Вярно не е модна марка, но аз така или иначе си се нося по-спортно.

Василиса, аз много се надявам да не изпадне темата. Поне двете с Ахим_са сме решили да я поддържаме, доколкото можем. Освен с марки, сайтове и адреси, и с преводи и интересна информация от чужди сайтове.  Peace

# 4
  • Мнения: 281
EDUN?

http://www.edunonline.com/

Няма ги в България, обаче.
Извинявам се, не разбрах, че е само за тези, които присъстват на нашия пазар. Embarassed

# 5
  • Мнения: 918
FCUK също имат тениски от био-памук

# 6
  • Мнения: 89
за FCUK не знаех, ето още нещо полезно  Peace

Мария Лу, дори и да ги няма в Бг, може да са налични онлайн или полезни за момичетата, които живеят или пътуват до чужбина, така че всякаква информация е добре дошла  Hug

Василиса права си, едва ли ще можем да напълним много страници, но пък току виж изскочило нещо, което е ново или не много известно Simple Smile Както е казала Еовин, ще постнем по - късно малко преводно инфо по темата, може да има практични съвети за еко хора поставени в диви балкански условия, като нас  Laughing
ОП, какво по - точно си взе на Earth Collection ? Като го поносиш можеш да споделиш впечатления. Аз съм взимала оттам мъжка горна дреха, като комфорт, модел и трайност на цветове нямам забележки. За тези реклами на Бенетон с деца с такова излъчване за първи път чувам  Shocked, има ли ги някъде в нета да ни покажеш, явно вече търсейки оригиналност и провокация са започнали да излизат извън всякакви норми  Tired ...
За адресите сте прави и така:
Earth Collection - пресечка на Витошка - ул. "Кърниградска"
Патагония - магазини "Стената" - София, ул. "Братя Миладинови" № 5(пресечка на Стамболийски, между Хр. Ботев и Витошка) и на ул. "Ал. Жендов" № 6 . Може и онлайн: http://stenata.com/
Zona Urbana – София - ул. "Хан Крум" 4 Б, ет.1 (до пицария "Уго" на пл."Славейков"),  мисля, че има и дистрибутори по други градове
Levi’s eco – в официалните магазини, на Витошка в София, във Варна имаше преди на главната, но сега незнам
Ел Натуралиста – във всички магазини Hot Spot
Био тениските на Горичка ги имаше лятото в Онда, може и още да е така

# 7
  • Мнения: 14 489
Okaidi - вчера им видях рекламата в сп. Ева, магазина пише,  че е в големия МОЛ.

ето и сайта http://www.okaidi.com/VAD/Home?StoreID=1&MarqueID=1&LangueID=1 оставам с впечатление, че са от екоматерии, но може и да греша

# 8
  • Мнения: 6 992
Окаиди - Обърнах сайта, но не видях с какви материи работят.
Обаче достигнах до информация, че поемат корпоративна отговорност за предприятието, работниците си, обществото и природата.
Тук: http://www.idgroup.com/CDS/en_GB/Corporate-Responsibility/r_2_-1_42.htm

# 9
  • Мнения: 2 099
Написах страшно дълъг пост защо избирам дрехи втора употреба и се затри.Хайде масово рекаха майната на индийци,индианци и компания.Знаете ли из какви балкански селца се шият саите на Бг обувките?Знаета ли колко се заплаща за сая на мокасин естествена кожа?60 ст.Шие се на ръка.Хъ сега,да се нахрани дневно човек колко саи трябва да ушие?Доста нали.Едни мокасини са ок.60 лв.Кожа и подметка около 20 лв.Проста сметка колко е печалбата за шефа.Как пък не купвах всеки сезон обувки от модни по-модни.Нося докрай.И бих предпочела едни скъпи чужбински дето да ми гарантират,че не са си ударили надценка 200 процента на гърба на труда на хората.Бих купила и БГ,ако платят за една сая 20 лв.Пак би имало печалба за шефа нали.Просто по-малка.Само се разгледайте из нета за обувки и после вижте и в магазините.Лично на един онлайн магазин засяках обувки ,които в нормален си магазин бяха с 35 лв по-евтини.Като се има предвид че купуват търговците на едро серия обувки с още по-голяма отстъпка представяте ли си колко печели един нет търговец?Едно 60 кинта прасва от раз за чифт.И да плати за сая 60 ст...хахаххх да бе.Не съм съгласна ,нека печели,ама да не обира лъвския пай.Нека има за всички.

# 10
  • Мнения: 4 371
Хубава тема, но подозирам ,че ще замине. Просто няма с какво да я запълним за съжаление Confused

# 11
  • Мнения: 918
Освен Рибозом и др. който има впечатления, да се вкл. с втората употреба. Щото досега, честно казано, аз само на гадни съм попадала.

# 12
  • Мнения: 6 992
Звезди, аз имам, но ги купува майка ми за мен в Пловдив.
Аз изпадам в ужас от мисълта за пазаруване на дрехи, мерене и продавачки Embarassed
Та, имам дънки, няколко блузки и една много хубава ризка с къс ръкав. Дори не ми изглеждат извън модата, но не разбирам много от мода по принцип Blush На мен си ми харесват. Определено не са били парцали, когато съм ги обличала за пръв път.
Също така доносвам старите дрехи на леля ми  Mr. Green Което един вид си е пак втора употреба Thinking, особено както и тя купува скъпите марки Rolling Eyes

# 13
  • София
  • Мнения: 5 188
The Earth Collection вече е на ул. Шишман 20.
Взехме от сезонно намалените дрехи, за съжаление нямаше избор разбира се. Пола от 100% памук, подобно на тензух с подплата- чакам да дайде лятото!!!!!!
Второто е за мъжа ми 30% коприна,70%памук  - което още по-голямо щастие за лятото.
Двете са общо 70 лв.
Препоръчвам другите тъкани -коноп с памук, невероятни дрехи! рамия...
плетени пуловери за есен/зима.... направо дъхът ми спря от избора. Всичко взимам там, стига да ми става!
Цените бяха ок. 100 -150 лв
НЕ СА МОДЕРНИ, което нали значи, че няма да бъдат и демоде?

(задръжки имам към коприната, която е толкова естествена, че животинките са заминали...)

За Бенетон- спомените ми са , че са ангажирали един от най-известните фотографи в рекламата, а той така е задълбал върху влиянието чрез инстинктите ни, че вече няма спирачка. Нямам нищо конкретно. Може и да не е вярно.
Но конкретно за Сисли е вярно.

# 14
  • Мнения: 2 099
Звезделина,ако знаеш какви костюми и рокли имам втора употреба!Имам на световни дизайнери,имам на Макс Мара,на Армани и подобни.Последно за зимата си купих палто което смятам да снимам и да ви пусна.Надали е обличано и веднъж и е захвърлено.Защо??
Специално снимах етикетите,там най се познава когато дрехата е носена.Палтото е чисто ново,нечий каприз е било.След малко качвам
снимките.Няма кой да ме снима облечена,страхотно е.  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=305157
Да уточня гънките по ръкавите са,защото го подносих.Иначе само е изпрано преди да го облека.
Миризма няма.Мирише странно до първото пране.От химическото чистене дрехите миришат по-зле честно казано.Аз пера вкъщи,мразя химическо чистене.С хубав препарат и добре избрана програма дрехите са перфектни.Плата е нещо като кадифе,ама не толкова космато,много нежен и мек на пипане.Ама обяснения дадох,не вдявам много от платове.Хастара е 100 % ацетат.Тъмно синьо.

Последна редакция: чт, 06 ное 2008, 09:47 от Рибозом

# 15
  • Мнения: 4 371
Никога не съм си купувала дреха втора употреба, но съм чувала, че характерната миризма никога не изчезвала. Вярно ли е?

# 16
  • Мнения: 89
The Earth Collection вече е на ул. Шишман 20.

НЕ СА МОДЕРНИ, което нали значи, че няма да бъдат и демоде?

А не знаех че са се преместили там ... Вече ще го имам предвид  Mr. Green Като чуя "модерна" дреха и си представям масовите турски стоки , примерно лилави с пайетки и надписи Кавали  Tired , така че определено се хвърлям на такива, които не са в тази категория. А то от много неща зависи излъчването на дрехата, съчетанието, човека, който я носи и аз предпочитам и си избирам такива, които на мен си ми харесват, сега поне понятието "актуален стайлинг" е доста разтегливо и всеки, както иска може да си се носи, е, освен в офиса да кажем.

Рибозом, вярно палтото изглежда чисто ново, най - вероятно от някакви изостанали колекции и разпродажби е попаднало в
магазина.

Искам да ви питам посещавали ли ли сте едни магазинчета в една пресечна на Графа, които са малко с малко странно, арт излъчване и имат интересни дрехи. Дрехите са по една бройка, пак на известни марки, на доста по - малка цена отколкото ако са във фирмен магазин (то повечето нямат всъщност в Бг представителство от тези марки). Иначе са нови и събрани точно от някакви супер разпродажби и изостанали партиди из света. Цените са по - високи мисля от стандартната втора ръка (т.е. незнам какви са във втора употреба). Рибозом, колко всъщност струва това палто например ?. И та в тия магазинчета има доста интересни находки, виждала съм даже т.нар. "известни " личности да си купуват от там нещица, както и доста арт младежи.Мисля че като местоположение са някъде тук http://www.bgmaps.com/map.asp?sid=29191c4e0c0f24d8bd94e4e0d407b3 … amp;Map46_41.y=86

Дуци, забравих да кажа, че миризмата я няма при тези дрехи, на мен също ми е проблем при втората ръка и ми пречи дори да посещавам такива магазини, имам чувството, че съм алергична някак незнам. А в тия магазинчета, забравих да кажа, че етикетите често са срязани, което значи имат някакъв дефект и трябва да се гледа по - внимателно.

# 17
  • Мнения: 2 386
Побутвам.. Rolling Eyes

# 18
  • София
  • Мнения: 5 188
Искам да ви питам посещавали ли ли сте едни магазинчета в една пресечна на Графа, които са малко с малко странно, арт излъчване и имат интересни дрехи. ...
 А в тия магазинчета, забравих да кажа, че етикетите често са срязани, което значи имат някакъв дефект и трябва да се гледа по - внимателно.

   Аз съм се опитвала да си купя оттам нещо и беше невъзможно. Човек без желание (или време) беше закърпил с "арт" похвати огромни дупки, петна, дефекти в платовете... Всичко се виждаше от обратната страна. А цената за такива дрехи се явява вече безумно висока. Продавачките твърдяха, че почти нямат дефекти... Ако става въпрос за ул. Преспа.
   Има още много такива печалбарски магазини, на много места.

# 19
  • Мнения: 6 992
Бяхме се заговорили за втора употреба, имам си вече един хубав панталон. Ще ви го снимам утре, че е в пералнята сега.
Не е баш класически панталон, ама като не се сещам как им се казваше на тези...Утре ще ми кажете  Laughing

# 20
  • Мнения: 89
Бяхме се заговорили за втора употреба, имам си вече един хубав панталон. Ще ви го снимам утре, че е в пералнята сега.
Не е баш класически панталон, ама като не се сещам как им се казваше на тези...Утре ще ми кажете  Laughing
Ео честито Simple Smile Да не е клош/чарлстон случайничко ?

ОП, ами не я знам улицата ама е напълно възможно да е точно там Simple Smile. А за кръпките, май не съм ги оглеждала дотолкова дрехите. Тези магазинчета са ми малко като "Капаска", изглеждат ми интересно, уж ме привличат, а като вляза и аха - аха да си купя нещо ииии ... не мога да си харесам нищо конкретно  Laughing. А човека пишман кръпковезец, явно е прилагал техниката пачуърк  hahaha

# 21
  • Мнения: 89

Ева на сцена, скачай в стройните ни редици Hug

Човек може леко да се зачуди, дали почитателите на социални марки в Бг са повече от тези марки или обратното  Laughing

Скоро, бродейки из чужбинско ще гледам да проуча тамошната еко мода, то е ясно, че ние сме много по - напред с цели едни Био тениски на Горичка и една Earth Collection ( и няколко проблясъка из други), но високомерно и независтливо ще им погледна техните  hahaha Tired

# 22
  • Мнения: 25
  Момичета тук във форума прочетох за дрехите на The earth collection,  разгледах сайта им и много се заинтригувах. Изненадах се в колко много държави имат магазини.  Тъй  като не живея в София,  можете ли да споделите какви са цените и дали има избор на дрехи като за жена на 50-52 год. 

# 23
  • Мнения: 215
И аз харесвам такива дрехи  Hug Като си харесам стила на дрехите в някой магазин, гледам да поразгледам първо в Интернет информация за фирмата - не само на техния сайт обаче, защото в собствените си сайтове всички се пишат много отговорни. Ако не намирам информация, гледам държавата на производство - Бангладеш и подобни не купувам, въпреки че съм сигурна че и в такива държави има не-sweatshop фабрики. Също така не си купувам нищо кожено. И козметиката ми е на фирми, които не тестват на животни, ако някой се интересува ето списък, въпреки че повечето марки не присъстват на нашия пазар.

http://search.caringconsumer.com/search_list_icons.aspx?Donottes … t_5&Dotest=-1

Много се радвам, че има и други такива жени, много рядко срещам  Hug

# 24
  • Мнения: 6
Здравейте, чудесна тема сте си отворили!
Сещам се, че последно като си бях в Бургас през лятото, попаднах на едни много интересни обувки в магазин "Венера", дето е по оная уличка до хотел България, която води към пиано бар "Симпатико". Та там имаше една серия обувки, май произведени в България даже бяха,  на чиито етикети пишеше, че са напълно естествени. Дори бяха предупредили да се избягва стъпването в бензинови локви  Laughing, защото подметките били от естествен каучук и се разтваряли. Цените бяха докъм 70 лв, а моделите - много приятни, поне за моя вкус, единствената причина, поради която не си купих тогава, бе, че търсех по-затворени есенни обуща, а тези там ми се видяха твърде отворени. Ако някой има впечатления, нека сподели  Simple Smile.
Също така, Ахимса, ако можеш, би ли дала по-конкретно обяснение за мястото на тези магазинчета за Графа, че линкът в бгмапс нещо не ми се отваря. Благодаря предварително Grinning.

# 25
  • Мнения: 1 629
Не са в България, но GAP product RED - част от сумата отива директно във фонда на Боно за Африка, Моторола и Епъл също имат такива продукти.
Rifle jeans ако се не лъжа скоро пуснаха еко модел.

много хубава тема

# 26
  • Мнения: 6 992
Има една книга, чието име не запомних, но е за несоциалноотоговрните марки. Не е само за дрехи, всичко има вътре.
За дрехи специално запомних Дона Каран. Ще я купя тези дни и ще ви напиша черния списък. Там пише как да се различи и социалноотговорна марка от тези, които напоследък са по тази "мода".
Ей го и новият ми панталон от втора употреба. Не е съвсем еко като материя (доколкото разбрах от етикета), но поне е втора употреба. А точно платът не знаех как се казва, нещо като кадифе, ама не е баш.

# 27
  • Мнения: 89
  Момичета тук във форума прочетох за дрехите на The earth collection,  разгледах сайта им и много се заинтригувах. Изненадах се в колко много държави имат магазини.  Тъй  като не живея в София,  можете ли да споделите какви са цените и дали има избор на дрехи като за жена на 50-52 год. 
Здравей Sahra  Simple Smile. На предната страница ОП е споделила някои цени, моделите си видяла на сайта, че са класически и ДА подходящи за всякакви възрасти, включително и за тази, която казваш, като според съчетанието могат да стоят по - класически или по - модерно. Дори по - скоро може да се каже, че са за по - зрели жени като цяло. Цените и ОП е споделила по - актуално инфо, преди година, когато последно купих оттам бяха около 100 - 100 и нещо - анорак мъжки примерно, дамските също бяха мисля, че към 100. То не може да се обобщава, но около тая сума ми се върти всичко като пола, панталон, плетена блуза. Имаше и якета за малко повечко. Ако те интересува някои конкретен номер/модел/цена, предполагам, че ако им звъннеш няма да има проблем да ти обяснят.
Zookey и аз много се радвам, че дойде при нас  Hug. Сподели как разрешаваш "кожения" проблем с обувки и ботуши newsm78. Аз също не обичам самоцелни кожотии, защото ми е съвестно за животинките и го мисля тоя проблем и не ям и месо (и поради здравословни причини него), но обувки/чанти от изкуствена кожа, нещо не съм улучвала да ми харесат и да ми понасят добре. По- скоро се успокоявам, че кожата за моите обувки/чанти е от животно, убито, заради месо и изядено от други, а аз ползвам остатъчния продукт. Не стои така въпроса естествено с кожени палтенца от чинчила или обувки от крокодилска кожа, но такива нямам така или иначе Laughing. Благодаря за линка, мисля, че би бил полезен на много хора.  bouquet
fy4ko днес може да мина близо до тях и да видя по - точен адрес, но както каза ОП трябва много да се гледа да не са скъсани/повредени дрехите. Peace

# 28
  • Мнения: 89
Има една книга, чието име не запомних, но е за несоциалноотоговрните марки. Не е само за дрехи, всичко има вътре.
За дрехи специално запомних Дона Каран. Ще я купя тези дни и ще ви напиша черния списък. Там пише как да се различи и социалноотговорна марка от тези, които напоследък са по тази "мода".
Ей го и новият ми панталон от втора употреба....
 
Ео книгата да не е „Черната книга на търговските марки“, има и още една "No logo", втората, обаче незнам дали я има в Бг newsm78.
Да си го носиш със здраве, на клош ми прилича модела.
Мю , хубави са тези кампании, когато са истински, проблема е, че не винаги това може да се разбере. На Боно някак му има доверие де. Райфъл ги има в БГ нали  newsm78, може да се провери.
Превела съм правилата за това, как да направим гардероба си по - зелен и по- късно ще ги пусна.

# 29
  • Мнения: 4 371
Точно вчера една приятелка ми каза за Гап, че се шиели в Индия от деца, взети под наем за цяло лято за заем от $30 .

# 30
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Точно вчера една приятелка ми каза за Гап, че се шиели в Индия от деца, взети под наем за цяло лято за заем от $30 .
Изкушението не е голямо - ние все още нямаме "Гап" (като изключим детските дрехи, които шиеха у нас и можеха да се купят тук и там, но от две години "Гап" се изтеглиха - вероятно към Индия.  Rolling Eyes).
Някъде четох, че модните икони (Кейт Мос, ако не се лъжа), преправяли старите си дрехи. Да не говорим, че от доста години е ултра яко (според известни модели) да купуват стари неща,  да си ги преправят или направо да си ги носят (мъжко сако от 80-те, с безумно скъпа нова чанта на не-знам-кой- си и пола "последен писък" Laughing).
А аз отдавна съм стигнала до извода, че е по-добре да си купя едно скъпо (но най-вече качествено) "нещо" и да го нося с години, отколкото десет (но ужасни като качество, а най-често и на вид) за тази цена.

# 31
  • Мнения: 4 371
Аз поръчвах Гап от Щатите скоро и сега ми е тъпо да му се незнае Confused

# 32
  • Мнения: 6 992
Преправяли стари дрехи, а.
Кво хубаво бюстие си уших от едни стари дънки. Само дето нали съм пишман шивачка, не си уцелих размера. В гърдите е добре, ама талията нещо доста широка я докарах  Joy Измислих как да го поправя, но не ми остана време. За другото лято.  Laughing

А книгата беше точно тази за търговските марки.

# 33
  • Мнения: 89
И така, както споменахме преди време с Еовин, поствам тук преведен материал, няколко практически съвета от екипа на TreeHugger - http://www.treehugger.com/ на тема:
                                                          Как да направим гардероба си зелен
Към някои от тях добавих коментари, актуални за ситуацията в България. Може да има грешки, неточности и всякакви пропуски  Blush, знам ли  Laughing.
1.   Купувай по план
Навлизането на една дреха в живота ви е като осиновяване на животинче. Този сладък новак трябва да си има определено място в гардероба и вашето съгласие да се грижите за него и да направите максималното за да присъства възможно най-дълго време в живота ви. Въздържането от импулса да купиш може да звучи отегчително, но колко пък вълнуващо е шкаф, пълен с неща, които не ви вършат работа. В дългосрочен план, знаейки какво търсите преди да купувате, ще ви спести време и бъркотия. Кои цветове работят за вас? Кое ви подхожда най-добре? Как ще се съчетава дрехата с всичко друго в гардероба? Ако дадете отрицателен отговор на следните два въпроса “ Дали наистина ще искам да нося това бюстие, украсено с изкуствени камъчета две години?” или “ Мога ли евентуално да намеря начин да го използвам на работа” , то тогава откажете се от покупката.
2.   Обичайте своите дрешколячки
Каквото и да изберете, грижете се добре за него. Когато се приберете вкъщи, преоблечете служебното облекло с рокля или комплект за свободното време. Не гответе и не домакинствайте с дрехи, които носите на обществени места.
Научете се как да пришивате копчето си обратно или как да склоните някой чевръст приятел да го прав за вас. Научете къде се намира кварталния шивач за някои по –основни поправки или преправяния.
3.   Не използвайте химическо чистене
Макар че индустрията доста се разви и подобри от 1992г. насам, все още има голяма вероятност, вашето доверено ателие за химическо чистене на съседния ъгъл, да използва тетрахлороетилен, познат канцероген. Потърсете близко ателие, което работи с течни въглеродни техники или влажно почистване”. Много дрехи, за които е указано хим. чистене, всъщност могат да бъдат ръчно прани, особено коприна, вълна и лен.
4.   Купувайте винтидж или употребявани дрехи
Хората разчистват дрехите си по най – различни причини и сигурно сте чували поговорката за боклука и съкровищата. От винтидж дрехи, достойни за церемония Оскар до Freecycled* дънки , вие имате чудесната възможност да се сдобиете с това, което търсите от втора ръка и да дадете втори живот на захвърлената одежда.
* мрежа за подаряване и размяна на използваеми, но ненужни за собствениците дрехи
5.   Перете разумно
Прането нанася най – големи щети от всичко. Изисква много вода и енергия, така че го правете само, когато е абсолютно необходимо. Перете на най- ниската възможна температура и избирате препарати без фосфати и с биоразградими съставки (например Фрош и май само той  newsm78). Използвайте простир, вместо сушилня. Третирайте петната с нетоксични препарати или бабешки рецепти. Ако купувате нова пералня, избирайте с по нисък разход на енергия, сертификат Energy Star или АА+.
6.   Носете органични материи
Макар че памукът е рекламиран като чист, свеж и естествен, при традиционния памук има едно голямо “НО”. Необходими са около 150г. изкуствени торове и пестициди, за да се произведе памук за само една тениска. Това означава много директно и крайно опасно излагане на риск за фермерите и дивата природа, както и купища замърсяване за всички нас.Бляк. За щастие органичния памук става все по – лесен за намиране. Някои големи вериги вече също го вкараха в играта, обаче бъдете бдителни за това, какво точно означава “органичен” , за да сте сигурни, че носите чисти дрехи. Дори и от органичен памук, за съжаление, тениската ви пак може да е пълна с химикали от боите и процеса на производство. Погледнете добре етикетите и сертификатите за повече инфо.
7.  Измислете ново приложение
Някои от днешните ви дрехи с ново предназначение са били една или много други дрехи преди да бъдат трансфорнмирани в сегашното си амплоа. Дизайнерите от целия свят, работят над това интересно предизвикателство последните години и постигат доста добри резултати. Това означава един уникален външен вид за вас, нов живот за старите платове и  радостни емоции за бунтарите, почитатели на втора ръка.
8. Посрещайте новите материи със скептичен ентусиазъм

Няма съмнение, достигнало е и до вас въодушевлението около бамбука, соята или друга подобна материя. Идеята да намерим алтернативи на петролно базираните и конвенционално растящи суровини за тъкани, ни въодушевява и виждаме защо много например, звучи чудесно: расте бързо, еко – осъзнати дизайнери са развълнувани, заради тях. Бамбука, например, звучи чудесно: той е бързо-растящо растение, независимо от химическа подкрепа и красиво падащ по човешките форми. Проблема е, че бамбуковите плантации могат да заместят естествените гори и събирането му и производството на нишки е често замърсяващо и нерегулирано. Същото е със соята, царевицата и Тенсъл (произлиза от дървета). За сега, разглеждаме с внимание тези нови тъкани, като алтернативи на полиестера, найлона, акрила и конвенционалната коприна и изчакваме. Както винаги, купувайте с план: не пълнете пазарската чантичка само, защото етикетите на стоките са “еко”.
9. Избирайте дрехи, които работят за вас
Трудно е да се почувствате красиви в своята неиздокусорена рокля, когато е вероятно наранени детски ръце, да са били част от производствената верига. Конвенционалните производители на дрехи може да не го обявяват, но другите, спазващи споразуменията за честна заплата и нормални условия на труд, обикновено използват този факт за реклама. Добри източници на информация са:
SweatShop Watch:http://www.sweatshopwatch.org/index.php?s=1
Behind The Label: http://www.behindthelabel.org/
10. Не изхвърляйте
Най – накрая, петното, скъсаното или смяната на модата ви разделя от любимата риза. Не оставяйте просто така вашия стар приятел, да стане част от цикъла “купуване-изхвърляне”! Ако общото състояние на дрехата е добро, винаги можете да го дарите на Freecycle ( в България подобен е сайта: http://www.podariavam.com ).

# 34
  • Мнения: 89
Също така, Ахимса, ако можеш, би ли дала по-конкретно обяснение за мястото на тези магазинчета за Графа, че линкът в бгмапс нещо не ми се отваря. Благодаря предварително Grinning.
Минах днес Simple Smile. Като се тръгне по едната пресечка на малките 5 кьошета, точно от Джимис, в посока бул. Патриарх Евт. и се повърви 50м. магазинчетата се падат от дясната страна. Адреса мисля е точно ул. Хан Крум, N 20  Peace.

# 35
  • Мнения: 4 371

5.   Перете разумно
Прането нанася най – големи щети от всичко. Изисква много вода и енергия, така че го правете само, когато е абсолютно необходимо.
С всичко бих се съгласила, но компромис с хигиената не бих искала да правя.
Какво значи абсолютно необходимо?
А и едва ли някой пере чисти дрехи все пак.

# 36
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Почти всички точки спазвам, но и мен ме терзае прането... Пера почти всяка вечер. Добре, че пералнята е "АА". Пера на нисък градус (30). Обаче ползвам омекотител.
П.П. Абе, пера и чисти дрехи по неволя. Вчера се карах на Големия трол, че си мята дрехите на топка насам-натам, а те са чисти още. Обаче ги размятат из къщата и хайде, на пране.  Rolling Eyes Обеща да бъде по-подреден. Да видя и ще повярвам.  Sunglasses Ами дрехите, които се обличат по веднъж (днес горещо, утре студ), ужас. И нито е чиста да я прибереш в гардероба при чистите, нито е за пране.  Rolling Eyes Затова съм се заканила да купя "временен гардероб", има такива от плат с ципче. Там ще ги държа. Въпросът е, че се напълнихме с гардероби.  Shocked

# 37
  • Мнения: 4 371
Има омекотител на Фрош.
Абе за пране е всичко носено, то като се прибере сгънато, пък мирише на цигари или друга гад, мани... ooooh!

# 38
  • Мнения: 89
Офф за прането и аз съм така, всеки ден почти се пуска пералня хем сме само двама Embarassed Embarassed. Ама пък наистина нещо, като е носено веднъж, няма как, а и сравнително често имаме гости с преспиване и после чаршафи и калъфки се перат и така си се събират постоянно нови перални. Течният ми прах на Фрош е с добавен омекотител, но не забелязвам някаква особена разлика, когато преди ползвах без омекотител пак техен  newsm78.  Но да приемем, че пералня АА и ниска температура с кратка програма за по - незамърсените дрехи си е някакво успокоение.

Василиса, ние имаме 2 такива гардеробчета портативни от Практикер, купихме ги преди година и 2-3 месеца, едното го ползвам точно за дрехи, но за връхни, които не им е сега сезона, а другото за каквото дойде, не и дрехи, кутийки, чанти за лаптопи, кабели и т.н. Проблема е само, че при честа употреба, циповете бързо се развалят, може пък и ние да сме вандали ...

# 39
  • Мнения: 4 371
Не съм доволна от праха за пране на Фрош. Но и синът ми е голямо прасе Crazy

# 40
  • Мнения: 89
Не съм доволна от праха за пране на Фрош. Но и синът ми е голямо прасе Crazy
А Дуци ползвала ли си някои от бабешките рецепти за петна специално, аз ако имам по - упорито петно го третирам отделно, ама за ежедневно замърсяване не забелязвам разлика от други прахове, но е и ясно, че няма как да е силен като някоя здрава химийка ... Иначе е крайно време да има повече разнообразие в тази област и да навлезе поне някоя марка. Един познат ми каза, че скоро той ще пуска на пазара у нас някакви биоразградими битови химии и съм казала да ме уведоми, когато стане ....

# 41
  • Мнения: 4 371
Не съм.
Стремя се да съм био, зелена и т.н., но в рамките на разумното за мен самата.
Примерно това с прането не ми се понрави.
Исках да ползвам пелени за многократна употреба, но не са ги измислили като хората, гащичките се цапат с ако, от там и дрехите и това отпадна. Пробвах с ЕБХ - не става.
Праха за пране и той не е читав. Видах сега на Сано Максима, ще го пробвам и ще кажа как е.
Е, има много неща с които се съобразявам, де. Сега просто изтъкнах негативните. Но ми е трудно да приобщя околните.
Темата пое друга посока Grinning

# 42
  • Мнения: 6
Ахимса, благодаря ти, оказва се, че магазинчетата ги знам, ходила съм там няколко пъти и бих казала, че ги харесвам. Последно напролет си купих 3 много хубави ризки оттам, съвсем читави, за по 10 лв броя. Доволна съм, може даже да ида пак да хвърля едно око в близко бъдеще.
А за Фрош да кажа - аз засега използвам само омекотител, един лилав, праха смятам да го пробвам скоро. От омекотителя съм изключително доволна, преди ползвах един на Силан със съмнителен ефект, а с този дрехите миришат на прано дори след няколко носения, което според мен си е супер.
Ахимса, да кажеш и тука за битовите химии  Simple Smile. Дуци, а това Сано Максима какво е, пак нещо като Фрош ли?

# 43
  • Мнения: 4 371
Саното е израелски прах за пране, концентрат, много икономичен. Понеже всички го хвалят, особено как мирише и аз се загледах и така стигнах до био-то:
http://smehurko.com/catalog/images/DSC06022.jpg

Цитат
Концентриран препарат за машинно пране с голямо количество ензими за упорити петна на белтъчна основа-яйца, кръв, шоколад, сосове, мазнини, трева и др. Ензимите са биологични катализатори, които разтварят петната без да увреждат тъканите. Изключително активен от 35 до 65 градуса, прониква дълбоко във вътрешността на тъканите и затова е подходящ и за накисване.Съдържа допълнителни съставки, които не позволяват образуването на варовикови отлагания.Подходящ за памук, лен и синтетика.
Опаковка-1.25 кг, достатъчни за около 35 изпирания
А какво му е биото не знам...

# 44
  • Мнения: 215
Някой ме попита за не-кожените обувки - при всяко излизане извън България си купувам по чифт обувки от т.н. материал "pleather" - това е някакъв man-made material, има и други такива на които просто си пише man-made material. Не знам дали е същото като изкуствената кожа тук. Не ми запарва краката, не пропуска вода. Между другото не знам дали има тук, но навън се продават и спрейове за обувки които ги правят водонепромокаеми - по 6-7 лева са. Пръскаш ги на всеки 2-3 излизания и са си ок обувките. Цената на обувките от изкуствени материи не е висока - аз ходя само с обувки тип скейт кец, които тук струват между 100-200 лева. От монобранд магазин на марката навън си ги купувам за $40-50, новите модели по около $60. За работа си купувам обувки по-официални, но не ходя често на работа  Whistling и изкуствената кожа ми върши работа.

http://www.skatewarehouse.com/descpageWSDCSHOES-DCCVCT.html

Ето последните ми кецове,като велура е изкуствен също. Знам, че много жени се носят по-официално и елегантно, но съм сигурна че в Интернет има сайтове с прекрасни решения и за по-джиджани стилове  Heart Eyes Просто трябва да се разтърси човек. Колкото до чантите - аз ходя с такива тип "торба", така че и там нямам проблем - от плат са ми и плетени.
Аз също не ям месо от отдавна. Яйца също не ям, по едно време бях и пълна постноядка за почти две години, но мисля че това тук ако седнем да го обсъждаме темата съвсем ще се оспами. Освен по етични причини, го правя и по здравословни в много голяма степен. Колкото до козметиката - за мен е изключително важно кремовете ми и изобщо всичко да са тествани върху хора-доброволци във всеки един етап от разработката си. Всичката козметика в крайния си етап се тества върху доброволци, но никой не може да ме убеди че не е по-добре да е тествана само и единствено върху хора - и за мен като потребител е по-добре, и за животните. На всички им е пределно ясно че е по-евтино да се купи една мишка за 2-3 лева, отколкото да дадеш 200 лева на някой доброволец. Показателно е че от по-високия клас козметика като Шанел, Ести Лаудер и подобните в много по-голямата си част не тестват на животни - и то не само по етични причини, имам приятелки които въобще не се интересуват от благоденствието на животните, но и те не искат козметика тествана на животни именно поради горепосочените причини свързани и с качеството. В България масово се намират марки козметика, нетестващи на животни, просто трябва да ги провери човек. Ревлон е един пример за това от по-достъпните марки, както и Ейвън и Орифлейм. Смятам, че социалната отговорност не се простира само до човешкия фактор. Между другото се сетих за магазинчетата в пряката до Графа, страхотни дрехи има там според мен  Heart Eyes
Поздрави на всички  Hug

# 45
  • Мнения: 0
по въпроса за вторите употреби- само  аз знам за няколко човека от Варна и София които обикалят вторите употреби  и складовете им на едро ,избират най запазените ,готени и маркови неща и ги продават в ,,маркови ,, магазини за нови познайте на какви цени принципно нямам нищо против изобретателните хора и евала им правя но ако ще нося деха втора употреба поне да си я купя евтино

# 46
  • Мнения: 89
Zookey, поздравявам те за позицията и ангажираността ти  Hug. Твоят стил ми идва малко по - спортен като за мен и вече май се чувствам дъртичка ли и аз незнам newsm78, но приятелят ми е с такъв дрес код и все се хвърля на някакви скъпи и уж качествени кецове, за съжаление обаче, повечето независимо от цената ден до пладне оцеляват  Rolling Eyes. Никога не съм пръскала обувки с такова спрейче, но ще взема да пробвам някой път и аз  Peace

Vanika това е доста неетично поведение, направо чиста измама и е крайно неприятно  Stop. Естествено, че смисъла във втората употреба е освен ползването на ненужни за други дрехи (независимо носени или нови с фабрични дефекти) е те да са достъпни. Освен законови ограничения обаче (които я се задействат, я не) е хубаво ако знаем по - конкретна информация да си я казваме, то си има специални теми май за това и все пак, ако имаш инфо за подобни "маркови" магазини, можеш да споделиш  Hug.

# 47
  • Мнения: 0
това го знам от приятелка която  имаше магазин за дрехи втора употреба/във Варна/  тя ми го показа / млад мъж /имам и други познати които пък внасяхи и имаха склад и от тях също съм чувала .Всичко това беше преди около година но не вярвам нещо да се е променило  не ви ли се е случвало в някой,, бутик,, например да има дънки  само един брой без номерация.Ако знаех адрси или магазини щях от там да започна

# 48
  • Мнения: 0
Здравейте, случайно попаднах на тази тема и се радвам, че е повдигната. Аз съм вносител на марката за България и ще бъда много щастлива, ако мога да отговоря на въпросите ви по отношение на The Earth Collection. Много от тях бих публикувала в сайта под FAQ, за да са достъпни за повече потребители.

# 49
  • София
  • Мнения: 5 188
Искаме, искаме, всичко искаме! Информация за детски дрешки, за материите, за вашия поглед към социалната им ангажираност. Но дали ще е възможно тук и под такава форма? 

# 50
  • Мнения: 89
Искаме, искаме, всичко искаме! Информация за детски дрешки, за материите, за вашия поглед към социалната им ангажираност. Но дали ще е възможно тук и под такава форма? 
Мисля че, ако tecsofia  има възможност да пише, това е добро място, има и други теми, в които представители на дадена марка, дават повече информация за продуктите си  Peace. И аз се интересувам при какви условия и в кои страни се произвеждат дрехите на фирмата, както и ще има ли и от кога специални коледни намаления  Crazy.

# 51
  • Мнения: 0
Благодаря за въпросите...
За детските дрешки - от 2008-ма са изцяло от био-памук, който не предизвиква алергии, плътен и мек е. Самият памук се произвежда в Турция, която е третият по големина производител. Другите две страни са Индия и Китай. Фермерите производители, с които The Earth Collection работи са сертифицирани. Последващата обработка също изключва употребата на вредни химикали и бои. В настоящето био-памукът е много по-скъп от конвенционално отглеждания памук, защото добивът на площ памук без употреба на пестициди, изкуствени торове и други химикали е значително намален.

Дрехите на The Earth Collection се произвеждат в Китай. При процеса на производство основната грижа е за работната среда. Работи се с едни и същи фабрики вече 10 години, което позволява да се влияе и да се подобрява производството постоянно. Не се използва детски труд, насилствен труд, не се използват затворници... Иначе, екипът, който стои зад марката е изцяло Датски - собствениците, дизайнерите, всички... Офисите на компанията са в Хонконг, защото всички по някакъв начин са влюбени в югоизточна Азия и им харесва да живеят и работят там.

През 2008 получихме еко-цветето на ЕС за линията си от дрехи от 100% памук (тип рибена кост), което е единственото дадено на фирма, която произвежда в Китай. Голямо признание.

Коледни предложения ще има, като най-вероятно ще ги обявим тази седмица.

# 52
  • Мнения: 2 132
А има ли я тази марка в Пловдив?

Иначе за прането аз се чудя дали да не си взема екотопки. Слагат се две в пералнята вместо прах за пране и издържат 1000 пранета.http://www.ecozone.co.uk/product_info.php?products_id=314.

Исках да ползвам пелени за многократна употреба, но не са ги измислили като хората, гащичките се цапат с ако, от там и дрехите и това отпадна.
В БГ се продават вече и хубави многократни памперси.

Добавям към списъка козметиката Л'оцитан(не всичко им е био).http://www.loccitane.com/29/1/2276/36553/About-Us.htm - From the outset, L'OCCITANE has been a socially responsible company. The meaning and purpose of the brand are based on strong values: respect for both man and the environment, with an emphasis on exchange and sharing. In 1989, beyond the Mediterranean, we initiated a sustainable development program in Burkina Faso around the production of shea butter. In 1997, we included Braille labeling on our packaging for the first time. And in 2006, we created the first large-scale organic immortelle plantation in Corsica, to protect the integrity of the Corsican maquis.
Since 2006, the L'OCCITANE Foundation has enabled us to go even further. It supports three causes in particular: ones that are dear to the brand and its history; literacy and support for women in developing countries; the fight against blindness and assistance for the visually impaired; and finally, the preservation of threatened traditional cultivations.

# 53
  • Мнения: 423
6.   Носете органични материи
Макар че памукът е рекламиран като чист, свеж и естествен, при традиционния памук има едно голямо “НО”. Необходими са около 150г. изкуствени торове и пестициди, за да се произведе памук за само една тениска. Това означава много директно и крайно опасно излагане на риск за фермерите и дивата природа, както и купища замърсяване за всички нас.Бляк. За щастие органичния памук става все по – лесен за намиране. Някои големи вериги вече също го вкараха в играта, обаче бъдете бдителни за това, какво точно означава “органичен” , за да сте сигурни, че носите чисти дрехи. Дори и от органичен памук, за съжаление, тениската ви пак може да е пълна с химикали от боите и процеса на производство. Погледнете добре етикетите и сертификатите за повече инфо.
8. Посрещайте новите материи със скептичен ентусиазъм[/b]
Няма съмнение, достигнало е и до вас въодушевлението около бамбука, соята или друга подобна материя. Идеята да намерим алтернативи на петролно базираните и конвенционално растящи суровини за тъкани, ни въодушевява и виждаме защо много например, звучи чудесно: расте бързо, еко – осъзнати дизайнери са развълнувани, заради тях. Бамбука, например, звучи чудесно: той е бързо-растящо растение, независимо от химическа подкрепа и красиво падащ по човешките форми. Проблема е, че бамбуковите плантации могат да заместят естествените гори и събирането му и производството на нишки е често замърсяващо и нерегулирано. Същото е със соята, царевицата и Тенсъл (произлиза от дървета). За сега, разглеждаме с внимание тези нови тъкани, като алтернативи на полиестера, найлона, акрила и конвенционалната коприна и изчакваме. Както винаги, купувайте с план: не пълнете пазарската чантичка само, защото етикетите на стоките са “еко”.
Темата е интересна и тъй като това е в моята област и виждам някои неточности, бих искала да напиша неща относно някои влакна, от които се изработват дрехите.
1. Органично влакно ( не се отнася само за памука ) е това влакно, при което  се контролира пътя му от отглеждането, транспортирането, предварителна подготовка, обработка и рециклиране му.Всички тези процеси не трябва да нарушават екоравновесието - като това става без използване на пестициди, изкуствени торове, антибиотици  и хормони, както при отглеждането така и при багрене и други оработки. Така че няма начин ако едно влакно е сартифицирано по еко стандартите, то да не е такова.
2. По отношение на бамбука - има естествено антибактериално действие; биоразграждащ се е; не изисква изпозване на пестициси при отглеждане, екологично влакно е и не предизивиква замърсяване.
3. Соя - наричат я " втора кожа" или " растителен кашмир". Влакната са: меки; гладки; естеествена антибактериалност и предпазват кожата; изключително хигиенични са; здрави; качествени; напълно възобновяеми са - разградими са и не увреждат околната среда; перат се лесно; бързо се сушат и не се мачкат. Изработват се луксозни облекла от соята.
4. Царевица - влакното "диша",  биоразградимо е,  лесно се поддържа.

Надявам се да съм ви била полезна.

# 54
  • София
  • Мнения: 58
Страхотна тема!Браво!
Записвам се да ви следя

# 55
  • Мнения: 95
Случайно и аз открих тази темичка..имаше малко по-напред въпрос за магазинчетата зад Джимис..Аз лично доста пазарувам от там,но всеки път е различно като избор.Понякога можеш да си избереш много симпатични дрешки(не държа на марки),понякога се чудиш как може да се продават такива парцали  Rolling Eyes Не съм много сигурна дали се водят един вид аутлети или втора употреба.При достатъчно свободно време можеш да огледаш дрехата,продавачките винаги са ми едни симпатични,алтернативни момичета,които са изключително любезни.Номера разбира се няма-повечето неща са единична бройка.На мен ми допадат,защото такъв е стилът ми на обличане и на мислене.Не знам колко съм "зелена",но съм различна и се харесвам.. Blush

# 56
  • Мнения: 44
Здравейте мами ,

в Интернет, открих бебешката марка Фруджи, която пише, че е етична и екологична (от органичен памук). Някой чувал ли я е досега?

# 57
  • Мнения: 2 132
Здравейте мами ,

в Интернет, открих бебешката марка Фруджи, която пише, че е етична и екологична (от органичен памук). Някой чувал ли я е досега?
Дай им сайта или някой, в който ги продават.

# 58
  • София
  • Мнения: 887
Ел Натуралисте се продава и онлайн в България - http://hotspotonlinestore.com/. В този сайт обувките Арт също изглеждат еко, но не съм чела повече.

# 59
  • Мнения: 1 860
Много хубава тема, чувствам че трябва да се запиша.  Simple Smile

Дуци, има бебешки пелени които са за еднократна употреба (разбирай памперси), изработени изцяло от екологични маретиали, биоразградими. Имат също и мокри кърпички. Марката ще напиша по-късно, че отдавна не съм купувала, а на последък не съм много паметлива.  Blush

Специално за ЮК се сещам за "TKmax". Верига големи магазини, които продават дрехи, обувки, чанти, всичко което може да се сетите, на големи търговски марки, с намаление от 60%, та понякога и повече. До колкото знам, препродават стока от минали сезони, непродадени колекции и т.н. Което според мен е добра идея, не само че стоката се връща на пазара, но и хората могат да се сдобият с куп приятни неща на много ниска цена. Имам много неща от там, но за пример ще дам, палто на Келвин Клайн което купих за 40 паунда (оригинална цена 260) и нося вече трета зима.

Също аз лично пазарувам понякога от магазините за втора употреба тук. Те са в повечето случаи на Червения кръст, Спасете децата и подобни. И тъй като понякога работя като доброволец в местния Червен кръст, системата е доста добре организирана според мен. Дрехите се даряват от местните хора, препродават се в магазина и парите отиват във фондацията. Дарени дрехи които не стават за препродажба пък се събират и препродават за рециклиране.

# 60
  • Мнения: 2 132
Ел Натуралисте се продава и онлайн в България - http://hotspotonlinestore.com/. В този сайт обувките Арт също изглеждат еко, но не съм чела повече.
Ел натуралисте са от естествена кожа..

Аз за тези бебешките дрешки исках сайт Peace

# 61
  • Мнения: 44
Айде сега да се похваля Simple Smile

Наскоро открих в нета английски дрешки Фруджи (от фирма Органик продъктс) от органичен памук, а за марката четох в блога им, че са и етична марка(fairtrade ги наричат май). Каних им се около 2 седмици и най-сетне през празниците поръчах Simple Smile.

Днес пристигнаха 2 тениски и едно панталонче за моя бебо. Страшно съм доволна. Пуснах ги в пералнята и сега ги чакам с нетърпение да се изперат. Айде ще пиша впечатления!

# 62
  • Мнения: 44
Здравейте мами ,

в Интернет, открих бебешката марка Фруджи, която пише, че е етична и екологична (от органичен памук). Някой чувал ли я е досега?
Дай им сайта или някой, в който ги продават.

Здравей:)

пускам сайтa. Аз от тук поръчах:
www.organicproducts.bg

# 63
  • Мнения: 44
За социалната орговорност, вижте какво прочетох:

http://www.organicproducts.bg/blog/


# 64
  • Мнения: 0
Дали социалната отговорност се ражда от будна съвест или чувството за вина. На мен лично кампанията на Бенетон ми мирише на ...крадеца вика "дръжте крадеца". Като знам при тяхната основна технология за багрене на готово изделие, колко тона вода по света са замърсени, едва ли има толкова вода например в езерото Алтай.
Подобно е положението със социалната ангажираност на Дизел за глобалното затопляне. За промишленото пране на едни джинси отиват над 300 литра вода, които може да си представяте какви химикали съдържат и къде отиват. При обема на продажбите на Дизел може да си представите за какви тонове става дума. Това ако не е лицемерие, здраве му кажи.
Някъде тук се нарежда и испанската Зара с бързата мода...
Ако има социална отговорност, засега тя се ражда почти единствено (но не задължително) в Скандинавия, другото е фалш...за съжаление.

Общи условия

Активация на акаунт