Такса за частна градина когато детето не я е посещавало

  • 4 208
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 506
bisi84, тази клауза, която си извадила, не те освобождава от плащане, както вече са ти написали. Възможно е да има друга клауза в договора (например където е описана дължимата такса, таксата да е формулирана като дневна, седмична и т.н.), но ако няма - таксата си я дължиш. Трябвало е да се разбереш с тях, като знаеш, че ще ти отсъства толкова детето. Съгласна съм, че е извиване на ръце, за съжаление в момента такъв ни е пазара на частното образование... Не само че нямаш основание да ги съдиш, ами могат те да те съдят ако решат. Така че по-добре се опитай да се договориш с тях човешки за заплащане на някаква част от сумата, особено ако искаш детето ти да продължи в тази ДГ.

Иначе моите са били в 2 частни градини досега. В едната не се правеше никаква отстъпка за отсъствие. Когато разбрах, че ще ни се наложи по-дълго отсъствие, просто им казах да отпишат децата, и 'на късмет' след това - ако има места и т.н.
В тази, в която са в момента, при отсъствие по медицински причини се приспадат неприсъствените дни с изключение на първите 5 дни. Което в общи линии значи, че за почти всички по-банални заболявания реално се плащат и дните на отсъствие.
В ЧДГ, където брат ми си водеше детето, също се плащаха и неприсъствените дни, като се приспадаше сумата за храна.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 058
За конкретната първа ЧДГ (на Бесарабия) аз лично ходих да се интересувам за условията за моя син. Беше преди година, но едва ли се е променило нещо съществено. Тогава ми обясниха съвсем грамотно, че таксата се дължи винаги, а ако детето не посещава градината еди-колко си дни, за които предварително съм ги предопредила не се дължи таксата за храна - тя и без това си е отделно от месечната такса. Това после го чух и във всички останали градини, които "проучвах" тогава.
На мен ми се струва логично - ако занесеш мед. документ означава, че детето отсъства по основателни причини и те му пазят мястото. Ако просто не се явиш известно време без да ги уведомиш или да изтъкнеш причина би било смущаващо за тях - от къде да знаят ще им ползваш ли още услугата или не...

За мен странното обаче е, че не са те потърсили по-рано да си платиш задълженията, а са чакали да се натрупат...защото предполагам, по договор имаш определен срок, в който трябва да си внесеш месечната такса и ако не го напраиш - най-малкото е да ти се обадят по тел или направо би следвало да ти отпишат детето...

# 32
  • Мнения: 4 915
Подписала си договор, че детето ще ползва детската градина и ще плащаш такси за това. Ходи-не ходи, не си го отписала - > то все още се числи към градината - > все още дължиш такси.

С тези такси се плащат заплати, наеми, консумативи и се поддържа базата. Ако от 1 група деца няколко са болни и не плащат, как ще се издържа градината? Ще фалира за няколко месеца.

Голямата ми щерка също бе на частна градина 1 година, боледуваше цяла зима до пролетта, ходеше по 10-15 дни месечно, но си плащахме цялата такса. Приспадаха само  парите за храна.

# 33
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
и аз смятам, че таксата си я дължиш.
Може и да е глупав примера, но 2 месеца не си бях в къщи, съответно не съм ползвала БТК телефон. Таксите си ги платих, защото в договора пише месечна такса .....

# 34
  • Мнения: 6 206
Медицинската бележка има и друга функция.
На нея се записва от какво е болно детето и ако е вид шарка или нещо друго, не знам кои точно болести са наблюдавани, се пуска писмо до ХЕИ от медицинското лице на градината и групата и се слага под карантина.
Така че по правилник е така - болно дете, личния лекар дава бележка, представя се в градината и така.
В повечето случаи бележката, че е здраво е една и съща - пише от какво е било болно и че вече е здраво
Сега има една промяна нова, с която не съм запозната - тя е че до 10 дни отсъствие не се дължи бележка. Така че може и да има и нови промени.

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно така е. Медицинските документи нямат нищо общо с таксата. А и твоя грижа е да се осведомиш преди подписването на договора какво се случва с плащанията при дълго отсъствие на детето. Хубаво си се хванала за тази клауза, но в договора ти сигурно никъде не пише, че дължиш плащане само за присъствени дни, нали? Не ти се дават пари, но това е положението. Няма никаква логика частното заведение да ти опрощава таксите за неприсъствие, защото ти плащаш И за мястото на детето в групата, а не само за храната, тока и учителката. Частните детски заведения съществуват с цел печалба, а не изпълняват единствено социална функция, освен ако не са дотирани от общината или някоя фондация.
Пениш се, не пениш - ке плещаш.

# 36
  • Мнения: 5 183
Моят син само на частна градина е ходил. невероятна градина. Много му харесваше там.
ИМАШЕ И СПИСЪК НА ЧАКАЩИТЕ. Едва се вредихме, така да се каже.
От самото начало ни казаха, че болен или здрав, ходил или не, си плащаме цялата такса, ако искаме да му се пази мястото.

# 37
  • Мнения: 1 312
Незнам дали е редно да се плаща при отсъствие,но не ми е ясно откъде накъде ще ти откажат приемане в държавна детска градина?
И моето дете не е от приказливите.
Говори когато си иска,не се храни с другите деца,почти невъзможно е да го накарат да участва в колективни занимания.
Но пак си ходи на градина.
Не са ми го върнали.
На какво основание ти отказаха прием?
Безумно ми се вижда.
И какво значи да не говори?
Въобще ли не може или просто не говори правилно в сравнение с връстниците си?

# 38
  • Мнения: 1 114
Аз също смятам, че дължиш таксата. Никъде в цитираният от теб текст не се говори за плащане. Ясно е, че ти е неприятно, но хората са си в правото. Те от какво да се издържат??? После, пък ако затворят, защото не могат да се издържат ще кажеш, аз сега къде да го дам?
И дъщеря ми е в частна градина. Не съм правила на въпрос да ми правят отстъпка когато отсъства, защото и аз самата съм в частен бизнес и отлично разбирам за какво става въпрос. Този месец сами ми направиха отстъпка, защото дъщеря ми беше ходила може би 3-4 дни за целия месец. Но и да не ми бяха направили щях да разбера.
А и наистина, най-много те да те осъдят затова, че не плащаш редовно.
Успокой се и погледни на нещата от гледната точка, която доста жени те съветваме тук и ще видиш, че не са толкова ненормални тия от градината.
Желая ти всичко с детенцето да е наред!!!

# 39
  • Мнения: 277
За съжаление в почти всички ЧДГ пректиката е една и съща. Дори и да не ходи детенце - таксата се заплаща. За това предупреждават при подписване на договора, ако случайно не си се сетил да попиташ.
Не знам какви клаузи са записали в частта за плащането (ако има такава), но от цитирания от теб текст - правово основание за дело във ваша полза няма. Таксата ще си я търсят, защото по принцип я дължите.


Моят съвет е да запишете детето в специализирана държавна ДГ за дечица с логопедични проблеми (ако само това е причината да не говори). Частната градина едва ли разполага със специализиран персонал, който да отдели нужното внимание на проблемите на детенцето ти.
Освен това според сегашният регламент за прием децата със СОП са с предимство (прочети на стр. на детските градини).

Успех! Да ви е живо и здраво детенцето, другото са бели кахъри!

# 40
  • Мнения: 9 990
 Shocked
Ама ти сериозно ли?Ще загубиш и дела и пари.
Ако беше подала документи в специализирана държавна градина, където се работи много добре с такива деца-проблем нямаше да имаш.Не видях от къде си, но за Сф има логопедични градини с много добри условия и персонал.

# 41
  • Мнения: 28
Мами в понеделник в 15 часа имам среща с нотариус да погледне договора и даде компетентно становище!Веднага след това ще ви информирам за проведения разговор,трябваше в петък да се проведе но съпругът ми не успя да се освободи и така се отложи за понеделника!Не става дума за парите,ако нямам финанси няма да търся чдц,знаете в пъти е по-голяма таксата но няма проблеми,издържаме!Mama_na_misho и аз се чудя същото?! Thinking Не съм за една такса и един депозит защото това реално могат да задържат,повече пари напред няма преведени.Ще я видим тази работа!

# 42
  • Мнения: 28
Благодаря за пожеланията към Бубо! Hug

# 43
  • Мнения: 9 990
,,,а защо на нотариус? Thinking

# 44
  • Мнения: 28
За самия договор,за тези въпросните липсващи клаузи!Искам да разбера мнението му за самия договор !

Общи условия

Активация на акаунт