Интелектуални и социални пропасти и добра връзка?

  • 4 604
  • 91
  •   1
Отговори
# 60
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Образованието няма нищо общо с интелекта,не е завършил само този,който не е влезнал в университет,но ако партньорите са на различна степен развити духовно,то неминуемо ще има проблем рано или късно и аз лично смятам,че това трудно се преодолява...(парите въобще няма да ги намесвам)

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
Интелектуалната пропаст е непреодолима. Социалната също, ако е твърде дълбока. Не става въпрос за това дали единият има апартамент, а другият няма, а дали единият има много, а другият - хич. Има значение кой как е възпитан. Все пак, за да се срещнат двама души и да се стигне до женитба би трябвало поне за известно време да са се движели в една и съща среда, а това означава, че все пак нещо ги свързва като нагласи и мироглед, че и дори като социален и материален статус.
 Мен най-много ме кефят студентските бракове - и двамата са достатъчно млади, зелени и споделят една и съща среда. Каквото и да си говорим, и най-простият индивид успява да поеме малко от академичната среда и да се поочовечи.

# 62
  • София
  • Мнения: 3 392
Разбира се, че се бъркат образователен ценз и интелект.
Не веднъж съм споделяла пренебрежението си към преклонението към "висшето" образование, като критерий за интелект или предпоставка за житейски успех.
Изпитвам подобни чувства и към типажа на хилавите отличници, които размахват дипломите си като знаме и потъват в безметежието на посредствеността.
Любовта към театъра също ми е много смешен критерий за семейна съвместимост, точно колкото любовта към лова- ако не я споделям с мъжа си, трябва ли да считаме, че връзката ни е обречена?
В този ред на мисли, моето мнение е, че различията по рождение в някои случаи са предодолими, а друго случаи- невъзможни.

Или с две думи- ако си грозен, дебел и беден е преодолимо, но ако си тъп- си тъп завинаги.

# 63
  • Мнения: 2 129
Интелект - на едно ниво.Образование - различно.Материален статус - различен.Пиша за моето семейно положение.Сполучлива връзка. Laughing

# 64
  • Мнения: 4 300
Интелектът и образоваността са от значение. При това от голямо значение за развитието на една връзка, да не говорим за брак. 
След като сме започнали с лични примери, давам себе си за такъв. Не се смятам за голям интелектуалец, но поназнайвам нещичко от обща култура, както и не спирам да се образовам и чета на най-различна тематика.
В буйната си младост имах гадже - аз на 15г, ученичка, той - на 22г, шофьор.  Секс, емоции, бла-бла... Връзката приключи, защото се  изморих постоянно да обяснявам значението на елементарни думи като алтруизъм, шовинист, диалектика и т.н. Той си мислеше, че специално говоря така, за да го дразня, а за мен това бе нормалният начин на изразяване.
...
Същият опит имам и аз , макар и в малко по късна възраст. Той- автомонтьор. Когато се дипломирах и почерпих него и приятелите му  съм сигурна че половината и идея си нямаха какво значи това. Когато почнах работа се е случвало да дойде да ме вземе и да ме закара да се преоблека преди да пийнем по нещо, понеже с костюм съм приличала на учителка, а той носеше само дънки и тениски/пуловери. Аз с неговите приятели нямах общ език, нито той с моите. Чудесен човек беше, но наистина нямахме бъдеще заедно.
Аз съм социално животно, светът ми не се изчерпва с партньора.
А, и моля ви, стига с тея примери за купени дипломи или образование, което не значело нищо. Просто приемете че има и некупени дипломи, професии, които не могат без диплома и образование, което те прави по добър професионалист.

П.С. Интелектуално ниво аз лично го разбирам като познаване на света, култура, музика, книги, образование. Защото честно казано и ние с мъжа ми имаме 30 % разлика в резултатите на тест за интелигентност, но не смятам че едния е по умен от другия. Просто аз имам по математическо мислене, добра съм в чертежи, схеми и т.н. докато той е по добър в общуването с хора, управление и т.н.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 18:03 от Рокси

# 65
  • Мнения: 2 448
Ако двама души са доволни от това, което дават и получават от една връзка, тя просъществува независимо от всякакви различия. Това, че в очите на хората може да изглеждат смешни или странни, няма никакво значение.

# 66
  • Мнения: 1 763
Ако двама души са доволни от това, което дават и получават от една връзка, тя просъществува независимо от всякакви различия. Това, че в очите на хората може да изглеждат смешни или странни, няма никакво значение.


Подкрепям Peace

# 67
  • Мнения: 4 300
Ако двама души са доволни от това, което дават и получават от една връзка, тя просъществува независимо от всякакви различия. Това, че в очите на хората може да изглеждат смешни или странни, няма никакво значение.
На теория- да. Но на практика колко са хората, които могат да живеят в свят от двама?

# 68
  • Мнения: 117
Горчивата истина е че почти никога такава връзка не може да я бъде.Нагледала съм се на примери около мен,а и на собствен гръб съм го изпитвала.Ако жената е по-образована кофти за мъжа.Ако мъжа е по-ерудиран,жената ще се чувства като последния идиот до такъв мъж и в неговото обкръжение.Представете си тя администраторка в хотел,той инжинер или лекар.За какво точно ще си говорят вечер като се приберат след работа или какви разговори ще води жената с неговите колеги на някое събиране?Смахната работа.
Ееее честно да ти кажа улучи точната комбинация и да те светна че 12г намираме общи теми на разговор и общ език както аз с неговите така и той с моите колеги.Всичките ни общи приятели са  и от  неговата и от мойта среда .Така че много много зависи от толерантността и разбирането във връзката. И друго нещо когато двама души се срещат и опознават преди да се решат да създадат семейство си мисля че при общуването си са били наясно с този човек биха ли имали общи теми на разговор за напред.  Peace

п.п. Всъщност примерът ти не е от най - точните ,защото за администраторка в хотел  изискванията не са никак малко.Най малко два западни езика,комп. грамотност, комуникативност и т.н. /поне за наща фирма/

Последна редакция: сб, 08 ное 2008, 10:17 от veni4ka7

# 69
  • Мнения: 212
В края на краищата ЛЮБОВТА не побеждава ли всичко и всякакви различия.
В Библията го пише. Христос е бил Бог, но е контактувал и с хора от простолюдието
така, че не се правете и вие на Богове че не можете да контактувате с автомонтьори.

# 70
  • Мнения: 2 448
Ако двама души са доволни от това, което дават и получават от една връзка, тя просъществува независимо от всякакви различия. Това, че в очите на хората може да изглеждат смешни или странни, няма никакво значение.
На теория- да. Но на практика колко са хората, които могат да живеят в свят от двама?

Защо в свят от двама?  Rolling Eyes Връзката си е връзка, останалите социални контакти не са длъжни да си ги споделят. Може да работят в различни сфери и да имат различен тип приятели и много малко общи семейни. Стига и на двамата да им харесва така. Има хора, които в една връзка дават много повече от другия, но не се чувстват ощетени и това не им пречи.
Според мен такива връзки за възможни предимно при по страстни натури, но това е лично мое мнение. Може би защото аз самата съм такава и все още вярвам , че любовта е над социалното и интелектуалното. Осъзнавам, че за много хора не е така. Е, те трябва да се събират по други критерии, за да се чувстват удовлетворени.

# 71
  • София
  • Мнения: 62 595
За добро или лошо средата има голямо влияние върху развитието на една връзка. Връзки, които се радват на одобрение от околните имат по-големи шансове да издържат. Но я си представете какво става с една връзка, спрямо която отношението е негативно - всеки от партньорите по някакъв начин бива обект на неодобрение, а понякога и на някакви санкции. И това влияе на всеки, независимо колко е твърд и убеден в правотата си. И така като се атакува двойката от всички страни, къде пряко, къде подмолно, това само внася напрежение вътре в нея и хората започват да се огъват. Каквито и малки и в други случаи пренебрежими разногласия да има, в подобни двойки могат да се окажат като прекършване на носеща колона.
Ако на единия партньор отвсякъде му казват колко тъпа е половинката му (или с неподхдящо възпитание, мироглед и т.н.), той в един момент ще започне да избягва срещите или поне ще изолира половинката си от тези хора. И ще се започнат скандалите вкъщи.

# 72
  • Мнения: X
Според мен такава връзка много трудно би могла да оцелее,или с много компромиси,или всеки да си живее самосиндикално,само да споделят един дом.Имам такъв пример около мен,той образован,висшист,на ръководна длъжност,високоплатена,а тя със средно,работила е като продавачка,преди да се запознаят...в момента не работи.Не е и някоя красавица...иначе като характер е страхотна...Е,нямат общи приятели,обща среда,всеки е сам за себе си,мисля,че не се развеждат,защото са създали едно привидно равновесие и това ги устройва за момента...

Рокси , вярно,че има и хора,които си учат и напълно си заслужават дипломите.Но да не си затваряме очите,човек може да си купи всякаква диплома.И аз мислех,че за някои професии няма как да се практикуват,без да си учил, и то сериозно...но какво ми се случи на мене...Преди да се омъжа,сме на море с две приятелки.Вечерта в дискотеката се запознаваме с две момчета...студенти от София-единият беше някаква филология,другият-медицина.Та "медикът", бъдещият "лекар", на третия ден си тръгна,като каза,че татко му /също лекар/, му уредил час да се яви на поправителен ...по някакъв предмет.А по неговите думи,ако изкарал тройка на изпит,трябвало да черпи, при такова "четене и учене"... newsm78

Е,след като можеш да си уредиш и диплома по медицина,където си трябват познания,какво остава за другите дипломи...

# 73
  • Мнения: 2 448
Цитат
Ако на единия партньор отвсякъде му казват колко тъпа е половинката му (или с неподхдящо възпитание, мироглед и т.н.), той в един момент ще започне да избягва срещите или поне ще изолира половинката си от тези хора. И ще се започнат скандалите вкъщи.

Ами човек сам си преценя, кое е по важно за него. Човека, който сам си е избрал или уж добронамерени приятели и познати. Ако мнението на друг ми повлияе на любовта , явно колко съм убедена в нея. А приятелите ми, ако държат на мен, няма да ме настройват против човека, за когото съм показала пред тях, че обичам, дори и да не им допада. Все пак не те живеят с него, нали така?
А и трябва да ви кажа, че понякога точно заради това, че останалия свят е против вас, връзката помежду ви става по силна. Но както казах много зависи от хората.

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
ТО да са само приятелите, лесна работа.  Peace Но в един момент се намесват роднини, познати, колеги, комшии и т.н. Предполагам, че е най-тежко неодобрението от роднините. Приятели човек може да си намери, но кръвта вода не става. Едва ли едно семейство може да живее в мир и сговор, ако едните родители само сумтят или всячески саботират тази връзка.
Да, може това да е катализатор връзката да е по-силна, но според мен е по-скоро изключение.

Общи условия

Активация на акаунт