Кампания на СНБМ за близнаци, тризнаци и n-знаци

  • 7 946
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 744
Мили мамчета, дойде отново време СНБМ да се бори за правата на семействата с близнаци и по-конкретно за  компенсиране на единичното майчинство, което се дава в момента, независимо от броя на децата, родени от едно раждане.

В тази връзка СНБМ ще организира пресконференция, която ще засяга и други въпроси около бюджет 2009, но един от главните акценти ще бъде имаенно този наболял и все още нерешен проблем.

Имаме нужда отново от вашата помощ. Интересува ни на днешни цени и при днешния размер майчинство колко ви излиза месечно гледането на  вашите близнаци, тризнаци, ако има и четиризнаци ще е чудно.  Конкретно е хубаво да имаме такива разбивки на разходите за децата след навършване на 9-те месеца на децата, т.е. от момента в който започва всяка майка да получава сумата определена със закона за бюджета, до навършване на 2 години на децата.

Вероятно основните акценти падат върху:

1. Адаптирано мляко /тук вероятно ще има големи разлики, тъй като има деца, използващи специални млека, но е хубаво да се пишат, за да се знае между колко и колко варират цените в момента/
2. Пюрета
3. Каши
4. Памперси
5. Мокри кърпи
6. Лекарства
7. Дрехи

Ако се сетите нещо, което сме забравили, моля добавете.

Интересува ни месечния разход и за колко деца е това количество, дали за близнаци или тризнаци.

Благодарим ви от сърце и стискайте палци и тази година, пък дано ги преборим предизборно!  Peace

# 1
  • Мнения: 2 950
Наде, първо благодаря за борбата, която водиш за близнаците!   bouquet
Обаче при мен нещата са малко по-сложни: пюрета и каши не купувам - готвя им аз; мокри кърпи вървят малко, защото на всяко акане мия дупета - да вадя ли сметака за топлата вода?  Laughing; лекарства не купувам, защото давам само хомеопатични, а те са супер евтини - иначе с лекарства излиза ужасно скъпо, минала съм и през това с Йоана; дрехи купувам, но и имам приятелки, които ми дават.  newsm78 Да се включвам ли изобщо в сметките или да си трайкам?  newsm78

А иначе мога да допълня, че на управляващите може да им се стори глупост, но децата имат нужда от играчки, книжки и т.н. Да не забравяме обувките, проходилките, колани за прохождане, козметика. Сигурно има още неща - ще допълня. Peace

# 2
  • Мнения: 4 306
Близнаците ми са на седем месеца и половина и ето в общи линии нашите разходи:

1. Адаптирано мляко /тук вероятно ще има големи разлики, тъй като има деца, използващи специални млека, но е хубаво да се пишат, за да се знае между колко и колко варират цените в момента/ - 4*6*9,80=235.20 лв.
Моите деца са на често използвано мляко NAN 2 /обикновено купуваме 5-6 кутии на седмица, цената на една кутия е 9,80 лв./
2. Пюрета = 300 лв.
месни и зеленчукови  30*2*2= 120 лв. /месни и зеленчукови, слагам средна цена 2лв за бурканче/.
плодови 30*4*1,5=180 лв. /слагам средна цена 1,50 лв за плодово пюре/, децата ядат два пъти на ден плодово пюре, по едно бурканче всяко на всяко хранене, т.е 4 за деня.
3. Каши - не купувам, защото давам повече плодове.
4. Памперси - около 145 лв на месец /мин.10-12 памперса на ден/ пробвах да минаваме с по-евтини, обаче пропускат и се отказах. Та тук съм включила 4 пакета месечно Либеро по 36 лв /82 бр/.
5. Мокри кърпи - по два пакета на седмица, значи средно 8 пакета за месеца * 3 лв /средна цена = 24 лв, кремове /козметика/ около 15лв на месец
6. Лекарства - дребни тип Стеримар и т.н, са около 20-30 лв, не знам дали да включа доплащането за ваксини, които правим, но то е средно около 50-80 лв на месец. 
7. Дрехи - моите деца доста бързо наддават и съответно дрехите ни омаляват бързо. Сменяме номерацията, за около месец и половина, хайде два да са. Повечето дрехи ни ги подарява майка ми /тя си ги купува естествено/, но за смяна на гардероба отиват поне 250 лв.
Аз също правя голяма част от  пюретата за децата, но и самите продукти си имат цена. Никой нищо не ми подарява на пазара, както предполагам и на вас Grinning.
Та средномесечната издръжка на този етап на децата варира около 700-750 лв /235+180+120+145+24+15/  на месец и то без да се слагат дрехите, лекарствата и евентуално доплащане на ваксините.

Редактирах се, че нещо не ми излизаше сметката ooooh!

Последна редакция: пн, 10 ное 2008, 22:49 от *vera

# 3
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
Ще се включа и аз с малко сметки. Децата са на 1год и 3 месеца.
1. АМ никога не сме купували, понеже са на кърма, така че отпада като разход
2. Пюрета- децата ядат по 4 пъти на ден и макар че от седмица сме на кухня пюрето отново се купуват (все още не могат да приемат домашната храна, само я опитват и това е) така че за обяд яда месни пюрета на Гербер- 30*2*2.45лв=147, след обед ядат плодово пюре на Сънвал- 30*2*1.85=111лв и вечер дует на Хип- 30*2*2.60лв=156лв. Та общо за месеца идва около 414лв Няма да прибавям десертите, които давам след основното ядене- данонино и разни плодови млека на хумана, че иначе става страшно Mr. Green
3. Каши давам за закуска и понякога вечер. Купувам Слънчо, като една кутия е за 2 хранения. т.е. 15*3.60=54лв
4. Памперси използваме по 1 пакет на седмица- 4*29=116лв- пакети на Памперс по 72бр
5. Мокри кърпи по 2 пакета на седмица- 4*2*3лв=24лв
6. Лекарства не се налага да купувам често, така че не мога да кажа точно, но когато се разболяха ми отидоха повече от 100лв за капки, хомеопатия, панадол и др.
7. Дрехи ползваме от приятелки или поръчвам подаръци от бабите. Сега за да се подготвим за зимата ми трябват 120лв за ботуши, 100лв за зимни комплекти яке и гащеризон (и то ако им купя само по един- как ще пера и суша не знам), 20лв за ватирани панталони и 20лв за шапки, шалове и ръкавици- 260лв този месец.

Месечните ни разходи ако са здрави и не пазаруваме дрехи са 608лв, но това означава и децата ми да нямат никакви играчки, а знаете, че това няма как да се случи. Дрехи може и да се вземат втора ръка, но играчките трудно издържат и за следващо ползване...

# 4
  • Мнения: 3 336
Благодаря ви, момичета и аз от името на СНБМ, че се включвате. Вероятно пресконференцията ще е този уикенд, така че колкото повече хора се включат, толкова по -добре Praynig

Ирка, след като не ползвате АМ, мисля че преспокойно можеш да включиш данониното, то пак си е млечен продукт Wink И у нас много върви.  Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 1 727
Като ви гледам изчисленията, ние сигурно също сме там някъде - от първия ден сме на АМ и продължават с бясна сила да го консумират. Е, пюрета от най-евтините взимахме и сега готвя аз на децата (не че много ядат...), но памперсите вървят по 10-тина на ден и кърпичките също много се харчат.
Идва зима обаче, на ден поне по 3 часа работи печка - децата са все на земята и не мога да ги оставя без духалка. Пък и по цял ден сме в къщи - аз лично ако не всеки ден, поне през ден готвя, пералня всеки ден поне по една, телевизор 4-5 часа, компютър....
Само като пример ще дам, че миналата година за най-студения месец платихме 150 лева за ток и 150 лева за парно. Бяхме при майка ми, апартаментът е зверски студен и печката работеше по цял ден, а парното на 6. Разбира се, този разход го имат всички семейства с малки деца, но като прибавим и останалите неща...  #Crazy

# 6
  • Мнения: 405
Благодаря на всички ,които се борят за по-добри условия за близнаците в БГ.  bouquet

Разходите наистина са огромни и едното майчинство е подигравка.Точни изчисления не съм правила,но около 650лв месечно отиват и то за сметка на други неща.
Все още пием АМ Нестле Джуниър1.Кутията е -8,40лв.Пюрета не купувам,готвя.Ама нали то не е без пари.Лекарства,дрехи,играчки,консумативи.... #Crazy


# 7
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Първо благодаря, че сте се нагърбили с тази тежка задача. Мен това винаги ме е възмущавало - плащаме еднакви осигуровки, а като родиш две деца поотделно ползваш два пъти майчинство, а с близнаци веднъж. Защо? Поне да го направят 3 год, ако не 4.
Та за месечната издръжка сметнах следното:
АМ - 50 лв;
месни пюрета (другите си ги правя) - 60 лв;
каши - 35;
домашни зеленчукови и плодови пюрета и супи - 40;
сухари, бисквити, грис, сирене, масло - 30;
чай - 13;
мокри кърпи - 10;
памперси - 90;
дрехи, обувки и играчки - от 100 до 300 според сезона;
други (проходилки, обезопасяване, бънджита и разни такива неща дето все има по нещо да се купува) - 50-100;
Та средно става 478 до 700 лв. ориентировъчно, но това е абсолютният минимум. И то за малки деца. След някой друг месец ще искат да ги заведеш тук-таме, ще искат книжки, образователни и грачки и т.н. И това е без тока (щото заради тях от 2 мес сме на печка), водата, препаратите и всичко останало.
Обясниха скоро по тв, че парите за майчинство не били, за да си гледаш децата, а били компенсация за това, че не работиш. Като болничния, чийто размер не зависи от това колко са ти скъпи лекарствата. Не знам кое е правилно и кое не, не съм икономист. Мен ме дразни явната несправедливост, че и аз, и комшииката отглеждаме по двама бъдещи данъкоплатци, но тя ползва 4 год майчинство, а аз две.  smile3516 Да увеличат времето е най-малкото което могат да направят. Близнаците не са толкова много, че това да ощети бюджета кой знае колко.

# 8
  • Мнения: 4 306
...Да увеличат времето е най-малкото което могат да направят. Близнаците не са толкова много, че това да ощети бюджета кой знае колко.

Аз също мисля, че е справедливо, ако се спазва логиката, че майчинството е "обезщетение" и не зависи от броя на родените деца, то поне майката да има 2*9 месеца /Хх9/право да ползва 90% от заплатата, на която е осигурявана. И без това децата са факт, не говорим за някакъв хипотетичен статистически "риск".

# 9
  • Разград
  • Мнения: 518
Аз също искам да изкажа своите благодарности на СНБМ и всички, които се борят за правата на семействата с близнаци и n-знаци   bouquet

Нашите дечица са на пет месеца и половина. Разходи на месец са както следва:

1.Адаптирано мляко  Купувам Нутрилон като цената за една кутия е 9.00 лв. 15кут.*9лв.=135лв.

2. Пюрета плодови=2 бр.на ден*30 дни=60 бр *1.10 лв (Ганчев)=66лв.
Месни все още не давам.
Записала съм ги на детска кухня и от там хапват зеленчукови пюрета. Събота и неделя приготвям в домашни условия пюретата и в интерес на истината не съм пресмятала колко ни коства от семейният бюджет.

3. Детска кухня - 20 дни *2 купона*0.7 лв. за купон =28лв

4. Памперси - 4 пакета "Памперс"*30 лв=120лв на месец. Аз също пробвах с по-евтини, обаче пропускат ужасно много и даже ми излиза по-скъпо като сложа водата (2 лв/ куб.) и праха за пране.

5. Мокри кърпи - 5пак.*3 лв.=15лв

Кремове /козметика/ около 15лв

6.Лекарства - Вигантол, капки за очи, нос, доплащане за ваксини = средно 60лв при положение, че не боледуват. 

7.Дрехи - Имаме доста унаследени дрешки и доизносваме. Но така или иначе се налага да се купят и нови. Та тук слагам средно на месец около 100лв за дрехи.

Средномесечен разход = 539 лв  В цифрата не влизат парите за играчки, проходилки, обувки и т.н и т.н

...Да увеличат времето е най-малкото което могат да направят. Близнаците не са толкова много, че това да ощети бюджета кой знае колко.

Аз също мисля, че е справедливо, ако се спазва логиката, че майчинството е "обезщетение" и не зависи от броя на родените деца, то поне майката да има 2*9 месеца /Хх9/право да ползва 90% от заплатата, на която е осигурявана. И без това децата са факт, не говорим за някакъв хипотетичен статистически "риск".

 smile3501 *Vera.

# 10
  • Мнения: 1 165
На година и 1 месец са близнаците:

1. Адаптирано мляко - Фризо 3 по 15 кутии на месец, 120лв.
2. Пюрета - до скоро - 240лв., сега към 50лв. на месец. Кухнята излизаше около 120лв. на месец, ако прибавя и продуктите, които купувам само за техните манджи, някъде около 50-60лв. на месец.
3. Каши - около 6 на месец Слънчо - 21-22.00лв.
4. Сокове, плодове - 30лв.
5. Сухари, сирене, грис, ов. ядки, все дребни неща, но на месец си отиват 40лв. за тях.
6. Памперси - около 120лв.
7. Мокри кърпички - 5-6 пакета на месец- 15-20лв.
8. Без да броя ваксините Петаксим, които общо ни излизат към 500.00, за лекарства си отиват средно 20лв. на месец.
9. Дрехи - купувам им - различно е, но наистина за зимата отиват едно 300лв. за ботуши и комплекти, като добавим и бодита, блузи, панталони-средно по 100лв. на месец за дрехи
10. играчки, развлечения- 40-50лв.
Та общата сума в момента варира между  600-650лв.  newsm78
А преди да преминем на готвене, с пюретата сметката излиза към 850лв.  #Crazy

Благодаря на всички, които се борят за нашите права.   bouquet

# 11
  • Мнения: 3 336
Значи горе-долу между 500 и 700 лв дотук  виждам, че сте писали, сигурна съм, че сте били скромни, моите изчисления преди 2 години бяха около 700-800 лв, но да се има предвид, че децата бяха с рефлукс и купувам специализирана храна и за двамата, което беше най-сериозния разход Rolling Eyes Също бях заложила някаква средна сума за дрехи и обувки месечно. вярно не се купуват обувки всеки месец, но във възрастта до 2 години горе-делу на всеки 3-5 месеца купувах обувки и то не по 1 чифт на дете, особено за зимата пантофи плюс останалите обувки и втори чифт ботуши за преобуване, да не кажа и втори пантофи ако има суча йна напишкване Rolling Eyes Имайки предвид цените на дрехите и обувките, смятам че там си заминава много сериозна сума. Whistling

Пресконфурунцията ще бъда другия уикенд, така че имаме още време Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 1 842
Малко сметки и от мен - на година и 1 месец са:

АМ - 3 кутии Аптамил х 29 лв. =87 лв.
Памперси - 80 лв.
Мокри кърпи - 7 лв (по принцип ги мия )
Каши - вече давам Слънчо, но рядко - 10 лв
Кухня - 30 лв.
Лекарства - около 20 лв.
Козметика - 20 лв.
Продукти за готвене, когато няма кухня; за закуска -  сирене, сухари, овесени ядки, кус-кус, елда; плодове (вече не купувам пюрета), бисквити и т.н не съм смятала, но сумата е повече от  100 лв
Дотук минимум 350 лв, без дрехи, обувки и играчки.
По тази схема се храним от месец и половина, преди това беше страшно:
пюрета 60 х 2,60 на Хип = 156 лв.
плодови давах само в началото на захранването 60 х 2 на Хип = 120 лв., лятото им давах пасирани, ама и те са с пари
каши на Милупа и Нестле 80 лв.
Т.е. минимум по 500 лв само за храна  Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 154
Благодарности и от мен на СНБМ и всички, които се борят за правата на семействата с близнаци и n-знаци    bouquet
Ние сме почти на 6 месеца.Ники се храни с Аптамил комфорт,заради проблеми с храносмилането и ходенето по нужда.Лиза хапва фризолак и фризовом заради рефлукс.Та значи аптамила за месец ни е 7кутии*17лв.=119,фризото към 75лв.Значи месечно само за млякото 194лв.
Пюрета - плодови и зеленчукови засега - 120лв.,на месец/ като слегам средна цена от 2лв. за бурканче /-още не сме включили месните
Памперси-около 120лв.
Лекарства-доста поболедувахме последните два месеца-50-60лв.
Каши -още сме в началото и не мога да преценя.
Мокри кърпи - 4пак.-15лв.
Дрехи различно,ама около 150-200лв. някъде отиват.
Грубата сметка само за това е 589лв.
Като гледам мамите с по-големите бебешори и ние в тази схема се вместаме като сметки.Тепърва ни чакат обувките,играчките,кошара,проходилки,каиши за прохождане и разните други "екстри",който за нас са си такива.Още нещо прословутите 90процента от заплатата.Така и не разбрах защо средномесечното възнаграждение се изчислява върху нетната/чистата/заплата която е получавала майката докато е ходела на работа.Значи един път ти удържат данъците за осигурителен доход и след това върху чистото възнаграждение ти начисляват 90те процента,а останалите 10защо ги удържат?От НОИ ми отговориха,че имат вътрешна наредба та затова така.Ама не е честно,даже е много обидно.Толкова от мен Heart Eyes

Благодаря ви момичета!  bouquet Hug Hug Hug

# 14
  • Мнения: 4 306
...Още нещо прословутите 90процента от заплатата.Така и не разбрах защо средномесечното възнаграждение се изчислява върху нетната/чистата/заплата която е получавала майката докато е ходела на работа.Значи един път ти удържат данъците за осигурителен доход и след това върху чистото възнаграждение ти начисляват 90те процента,а останалите 10защо ги удържат?От НОИ ми отговориха,че имат вътрешна наредба та затова така.Ама не е честно,даже е много обидно.Толкова от мен Heart Eyes

Благодаря ви момичета!  bouquet Hug Hug Hug

Оле, така е в закона. За съжаление навсякъде рекламираха 90% от брутната заплата, обаче имаше точен тест, който регламентира това. Закони не се перефразират, а в момента нямам време да потърся, но имаше едно скромно и малко ...АКО което обяснява защо върху нетната изчисляват.

Аз дадох перата на нашия бюджет и честно казано бях втрещена от окончателната цифра, защото си давам сметка, че имаме и скрити разходи, за които не сме се сетили. Та забравих да благодаря на всички мили майки, които се борят за справедливо отношение на държавата към семействата с близнаци.
Благодаря ви от сърце!  bouquet  bouquet  bouquet

# 15
  • Мнения: 1 744
Благодаря на всички за помощта!
Разделила съм децата на три възрастови групи:
от 0м до 6м, от 6м до 12м и от 12м до 24м. Само, ако може малко разяснения за това колко горе долу кутии АМ на месец отиват за различните възрастови групи, като говорим когато децата са само на АМ, без кърма. Hug

# 16
  • Мнения: 212
здравейте

ние вчера навършихме 6 месеца и ето къде изчезват паричките ни:)

аз съм си правила сметката за седмица
АМ- седмично ми отива по 3 кутии, ползвам НАН общо - 30 лв
пюретата съм ги изчислила че ми идват седмично по - 70 лв
тепърва почвам с кашите но те са към  15 лв на тоя етап
памперси- точно по 1 пакет седмично - 30 лв
мокри кърпи, вървят ми като памперсите- по 1 пакет седмично - 3 лв
за лекарства, кремове и козметика - 10 лв
дрехите, бельото... тук е относително но да речем 40 лв

по една груба сметка до момента излизат към 198 лв седмично, като сметна 4 седмици в месеца идват 792 лв за месец. в тая сметка не слагаме и извънредните незадължителни разходи като играчки, бънджита, столчета за хранене и за кола, посуда, паяци .....

ако има начин тия отгоре да надникнат само бих искала да ми отговорят как да ги напазарувам тия неща с няма и 300 лв майчински... ????  newsm78

# 17
  • Мнения: 126
Разходите за близнаци са около 700-800 лв. Аз се изказах по БТВ на 5.11. но не бях подкрепена от нито една майка. Ако ще искаме нещо трябва да бъдем единни.  Peace Peace Peace

# 18
  • Мнения: 1 744
Разходите за близнаци са около 700-800 лв. Аз се изказах по БТВ на 5.11. но не бях подкрепена от нито една майка. Ако ще искаме нещо трябва да бъдем единни.  Peace Peace Peace
В момента се подготвя конференция на СНБМ, в която ще бъде засегнат проблема за майчинството при близнаците. Ето тук можеш да видиш това, което до момента сме направили по въпроса, както и отвореното писмо до г-жа Масларова.
http://www.snbm.org/index.php?p=11
Работи се по въпроса, но е много трудно. Peace
Ето това успях да обобщя като разходи за трите възрастови групи:
1.От 0 до 6 м.
   АМ /обикновено/ -  около 15 кутии на месец - между 135 и 200лв
      АМ /специално / - около 15 кутии на месец – между 260 и 330лв
   Памперси – около 8 пакета Памперс по 33лв – около 264 лв
   Пюрета – тези, които са започнали ранно захранване – около 66лв
   Мокри кърпички – около 20лв
   Чай, сокчета – около 30 лв
   Лекарства /спрейчета за нос, капки/ – около 20-30 лв
   Дрешки – около 100 лв
   Играчки – около 30 лв
   Козметика - около 15лв
ОБЩ РАЗХОД  - около 700 лв


2.От 6м. до 12м.
   АМ /обикновено/ - 15 кутии  на месец – около 150лв
   АМ /специално/  -  между 180лв и  300 лв
   Памперси – около 4 пакета Памперс по 33лв – около 140 лв
   Пюрета – около 240 лв
   Мокри кърпички – около 20лв
   Каши – между 35 и 80 лв
   Сухари, бисквити – около 30лв
   Чай, сокчета – около 15 лв
   Лекарства /спрейчета за нос, капки/  – около 20-30 лв
   Дрешки – около 100лв
   Играчки – около 50 лв
    Козметика - около 15лв
ОБЩ РАЗХОД  - около 900лв



3.От 12м. до 24м.
   АМ /обикновено/ - между 80 и 120лв
   Памперси – около 3 пакета Памперс по 33лв – около 100 лв
   Пюрета – около 120 лв
   Детска Кухня – около 30 лв
   Мокри кърпички – около 20лв
   Каши – между 20 и 50 лв
   Сухари, бисквити – около 40лв
   Чай, сокчета – около 30 лв
   Лекарства /спрейчета за нос, капки, сиропи/  – около 50 лв
   Дрешки – около 100лв
   Играчки – около 50 лв
  Козметика - около 15лв
ОБЩ РАЗХОД  - около 700 лв

# 19
  • Мнения: 116
Здравейте и от мен. АЗ като майка на 2 двойки близнаци на различна възраст - мога да кажа, че разходите тръгват от мин около 300 лв. на двойка и растат с всяка изминала година.

За бебетата - напочти 6 месеца:
1. Храна - Още се кърмим само и тепърва започнахме да се захранваме. За момента сме само на плодови сокчета и пюрета - общо 3 лв. на ден (1 пюре и 1/2 сок на двамата) = 90 лв.
2. Памперси и кърпички - общо 7-8 Pampers на ден - много съм доволна, не ми изпускат. Истината е, че още не пием вода и може би и затова пишкаме по-малко - месечно - около 100 лв.
3. Дрехи - за сега ни дават и почти нищо не сме купували, но знам какво е да купуваш 2 чифта обувки едновременно по мин 50 лв. Така или иначе - все нещо има да се купи за 50 лв.
4. Други - около 50 лв.

И това е минимума от 300 лв, при положение че не купуваме нищо. Но знам какво става сега като почнем пюретата, кашите, повече сокчета....

А за каките - да не ви казвам - на дете - стол - 40 лв./месец; занималня - 140 лв./месец; математика в СМГ - 60 лв/месец; плуване - 60 лв./месец; джобни - 30 лв./месец. Това са 330 лв. на дете само извънкласните занимания - без храна, дрехи, учебни принадлежности и др. глупости.
Добре, че на някои места успявам да си спазаря 50% отстъпка за близнаци, но и при тези отстъпки по-малко от 500-600 лв. не струва едно 9-10 годишно дете.

А иначе - май вече не вярвам, че държавата може да направи нещо за многодетни семейства. Аз лично писах на г-жа Министърката на труда и социалните грижи - и НИЩО. Щом като не сме социално слаби - ДА СМЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ. Нищо не можели да направят. Знаят, че законите трябва да се променят - ще предложат промени.
Така, че да се  Simple Smile и да се радваме на ДЕЦАТА СИ - ТЕ СА НАШЕТО БОГАТСТВО!!!

# 20
  • Мнения: 1 165
Поздравявам Надето за участието в репортажа по Бтв за инициативата на СНБМ. Поздравления и за всичик, които се борят за правата на близнаците и тризнаците.   bouquet

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Чух че са приели близнаците да получават по 100 лв на дете до 2 год. Не разбрах това еднократно ли е или на месец? И всички ли ще го получават или зависи от дохода? Моля, някой ако знае да обясни.

# 22
  • Мнения: 3 336
Влез в темата за майчинството и детските, в момента гадаем, но там можеш да видиш повече. Утре ще се разбере със сигурност Peace

# 23
  • Мнения: 1 895
Утре се надявам на съвсем точна информация, но засега е това:

От раждането на децата в продължение на 12месеца майчинство 90% от дохода на майката + помощ от 2х100
След това до навършване на 2 годинки на децата майчинство от 240лв. + помощ от 2х100
Трябва да влезе в сила от 01.04.2009

Все пак изчакайте до утре да чуем наистина сигурно потвърждение от извора Peace

# 24
  • Мнения: 1 165
Еми,  аз пак да кажа  Embarassed, токущо Марина Дикова от НДСВ го каза същото пряко в новините на Бтв.

# 25
  • Мнения: 116
Вече има ли яснота?

# 26
  • Мнения: 1 895
Не повече от вчера...

промяната ще е от 01.04 по 100лв помощ за всяко близначе освен майчинството Peaceтова е

# 27
  • Мнения: 1 744
Както се очертава от повечето новини:
първата година 90%+ за близнаци 200лв, за тризнаци 300лв
втората година 240 лв +  за близнаци 200лв, за тризнаци 300лв.

За неосигуряваните майки 240лв на месец в продължение на 1година.

# 28
  • Мнения: 116
И кога влиза в сила това - от януари или април.
И ако се върне човек на работа след 1вата година, какво ще взима - досега нали беше 1/2 от майчинството. Сега какво ще стане с другите пари за близнаци?

# 29
  • Мнения: 80
nadiaeuro ,
Поздравявам те за темичката! Аз съм майка на две момчена Христо и Димитър, които се родиха на 16 Октомври 20081 Похвално е, че има такива кампании! 
 
 

# 30
  • Мнения: 1 744
illym , Добре дошла в компанията на близнашките майки!

Анито, както се получава половината от майчинството, най-вероятно ще се получава и половината от тези помощи, ако се върнеш на работа.


Малко разяснения по въпроса за близнаците / копирам от друга тема/:
Здравейте майки и татковци на близнаци   Първо да ви честитя новата година и да пожелая на вас и семействата ви много здраве, радост и усмивки през новата година 
Аз съм от СНБМ и като експерт по законодателните въпроси работих по проекта на изменение на Закона за семейни помощи за деца. Бих искала да внеса яснота по въпроса.
Първо да кажа, че работим по въпроса за това майките на близнаци да получават по-високо майчинство откакто е създадено сдружението. Миналата година предложихме по реда на Кодекса за социално осигуряване майките на близнаци да получават по-високо майчинство.
Поради различни причини и аргументи на НОИ и МТСП, някои от тях съвсем неоснователни според нас, изменението не беше прието.

През 2008г водихме много разговори и в крайна сметка от МТСП съвсем в прав текст ни беше казано, че такава промяна в КСО не може да бъде направена и че ако искаме да постигнем нещо, то трябва да го предложим по реда на Закона за семейни помощи за деца.
Идеологията на предложението е следната:

1) майката на близнаци да получава допълнителна помощ за отглеждането им до 2 годишна възраст след изтичане на обезщетението за бременност и раждане (обезщетение на базата на заплатата си,доход който замества нейния), тъй като след това тя вече получава обезщетение за отглеждане на дете , което не е обвързано с дохода й. Идеята ни беше,ако 1 майка има близнаци, тя получава само 1 обезщетение за отглеждане на дете по реда на КСО за 2009г това ще е 240 лв. Искахме по реда на Закона за семейна помощи за деца тя да получава и за 2-рото дете 240лв.

2)всички осигурени майки на близнаци да получават такава помощ независимо от доходите на семейството

3) Неосигурените майки по принцип получават по 100 лева на месец за период от 1 година, тъй като те нямат право на обезщетения по реда на КСО. Идеята ни беше, когато такава майка роди близнаци, тя да получава по 100 лв за всяко дете близнак.


Сега, какво е положението и какво се гласува.Предложеният от нас текст беше приет изненадващо, след голям отпор от Министерство на труда и социалната политика. Текстът не беше подкпрепен в Комисията по бюджет и финанси и в последния момент в зала беше приет с всички гласове на опозицията и НДСВ.
Текстът в закона е дума по дума нашето предложение. Проблемът е че от бързане не са определили размера в Закона за бюджета. Сега се опитват да разрешат някак проблема.
И понеже новата помощ е уредена в чл.8а на закона, те са решили по аналогия с чл.8 че помощта е 100лв, затова излезе такава информация в медиите.

Според нас въпросът ще бъде решен така, че в крайна сметка майките на близнаци ще получават по 100 лв за всяко дете близнак, независимо от дохода, след изтичане на 410-те дни
Това е, надявам се да съм обяснила ясно нещата. Много ви моля, ако имате въпроси питайте.
За съжаление ще трябва да изчакаме разрешението на въпроса с размера на помощта, но тя така или иначе е дължима от 01.01.2009.
 
 В крайна сметка това, което се очертава като помощи е следното:
 
1)Детските, т.е. семейните помощи за деца, които са обвързани с доход на член от семейството под 350лв за тази година, са 35лв за едно дете, за близнаци са по 52,50 на близнак, т.е. за тризнаци 157,50лв общо.
2)100лв на дете, което ще се получава от майките на близнаци и многознаци втората година от майчинството, като добавка към обезщетението от 240лв, независимо от дохода. Т.е. майка на тризнаци ще получава втората година от майчинството 240 лв + 3*100лв, общо 540 лв.

# 31
добьр ден!аз сьм майка на две близначета.от раждането до 1-годишна вьзраст аз получавах само 100 лева,защото нямах стаж за майчинство.от тогтава взимам само детски.а в сьщото време разходите по тях си растат с всеки ден.в момента разходите им за памперси само са около 100-120 лева.а общо на месец без дрехи всички разходи са приблизително 300 до 400 лева.живея в софия и кьдето и да сьм пазарувала дрехи-никьде не са ми правили отстьпки,макар че купувам от всичко по две.в силистра майките на близнаци са си извоювали правото на безплатна детска градина за децата близнаци.тук това го няма и аз на есен трябва да си плащам като добьр човек по 60 лева на месец.имам още много неща да кажа но ми е трудно да ги напиша на 10 реда.благодаря !!!

# 32
Добър ден на всички, прочетох какво сте написали, но от социални грижи в града който живея или казват че няма такова нещо или пък че чакали не знам какво (може би тавана да падне). Някой може ли със сигурност да каже близнаците и n-знаците ще получават ли добавки към майчиството или както винаги в нашата страна се хвърли прах в очите на хората(нали идват избори). Ако някой знае да пише на е-mail:ganka_kostova.abv.bg

# 33
  • Мнения: 80
И на мен от социални грижи ми казаха, че няма такова нещо за 100 лева ....не било излязло в ДВ  Shocked Crazy

# 34
  • Мнения: 138
И на мен от социални грижи ми казаха, че няма такова нещо за 100 лева ....не било излязло в ДВ  Shocked Crazy
Здравей, Илиянче, онзи ден мъжът ми ходи до социалното и му казали, че все още нямали формуляри за помощите за близнаци. Дали му телефон, за да проверява периодично дали са пристигнали. Като разбера нещо ще пиша  Hug. Целувки на Ицето и Митето  Heart Eyes .

# 35
  • София
  • Мнения: 12 229
ВАЖНО.  НОВИТЕ ПОМОЩИ ЗА БЛИЗНАЦИ

Момичета, много от вас вече знаят че от Агенция за социално подпомагане не изплащат помощите, които бяха приети в края на миналата година за отглеждане на близнаци до 2годишна възраст.
Сега да ви обясня причината. С дълбоко съжаление трябва да кажа, че Масларова за пореден път се наложи. Не можа да преглътне факта, че помощите бяха приети въпреки всичките й усилия. В крайна сметка е казала че няма да прилага закона и това е. Нямало осигурени пари, бил недомислен, недоправен и не знам какво още. В крайна сметка в момента в Народното събрание е внесен НОВ ЗАКОНОПРОЕКТ, който изменя тези помощи по следния начин:

Майките на близнаци, независимо дали са осигурени или не, ще получават помощ за отглеждане на близнаци не от 1г до 2г. на детето, а от раждането до навършването на 1 година, като ще получават помощта ЕДНОКРАТНО.
Тоест вместо всеки месец да взимат по 100 лв на близнак, ще взимат едноратно при раждането 1200лв на близнак.
Това е различна помощ от еднократната помощ при раждане и си е само за близнаци.

Лошото е че закона ще влезе в сила със задна дата от 1.01.2009г и съответно всички които децата им са между 1 година и 2 година и са разчитали тази година да вземат помощи просто няма да ги получат  Tired

От една страна за майките които ще я получават ще е по-добре че я взимат еднкратно, защото парите все пак са повече отколкото като ги яде инфлацията всеки месец, но от друга страна, ако не си направи човек сметка и похарчи всичко, 2-та година, когато е най-трудно с тези 240 лв ще е без пари.

Не знам какво повече да кажа - всичко което Масларова и Лазаров (заместника й) изговориха по въпроса, всичките им аргументи, с които преди се противопоставяха на нашето предложение сега плюха на тях и правят точно обратното.
Логиката на нашето предложение беше тези пари да са допълнение за 2-рата година, когато жената вече не получава обезщетение на база на заплатата си, а взима само 1 абсолютна сума - 240-те лв.
Въобще не знам, наистина нямам думи, това е пълно безобразие, а Масларова се налага на целия парламент и целия Министерски съвет с нейната нагла некомпетентност #2gunfire. Юристите в министерството й сигурно са си плюли на дипломите докато са го писали този текст  Sick

Ако имате въпроси съм насреща.

# 36
  • Мнения: 80
Здравейте и от мен,
Мимка благодаря ти много за подкрепата, винаги си ми помагала и сега пак  Hug ако можеш драсни ми на лични телефона, ако не да пращам таткото да досажда на социалната работничка Simple Smile
Aila да разбирам ли, че трябва да се търсят формуляри от социалните служби за помощта?

# 37
  • Мнения: 1 744
illym, това все още не е гласувано. Законът, който важи към момента, който искат да променят с по-горното, е за получаване на месечна помощ от 100лв на близнак втората година от майчинството. Но понеже няма приет правилник към този закон не може да се изплащат тези помощи. Така че, за съжаление, към момента не могат да се получават каквито и да било помощи, освен еднократната помощ за раждане и детските. Peace

# 38
  • Мнения: 46
zdraveyte mayki na bliznaci, triznaci i nagore.az sum mayka na dve momi4eta na devet meseca.nova sum tuk.a i imam komp.ot dva dena taka 4e imam malko zatrudneniq s komumikaciqta, no se nadqvam 4e v krayna smetka 6te se polu4i

# 39
  • Мнения: 80
nadiaeuro много ти благодаря за разяснението  Hug и според мен наистина би било по-добре да се вземе сумата след като изтече едната годиан от майчинството, защото втората пак лично мнение рзходите нарастват, а дохода намаля..... Дано да приемат правилника по-скоро, ако трябва да се прави някаква инициатива, подписка или нещо подобно съм на среща за разпространението й в нашия град:)
 

# 40
Мили мамчета, дойде отново време СНБМ да се бори за правата на семействата с близнаци и по-конкретно за  компенсиране на единичното майчинство, което се дава в момента, независимо от броя на децата, родени от едно раждане.

В тази връзка СНБМ ще организира пресконференция, която ще засяга и други въпроси около бюджет 2009, но един от главните акценти ще бъде имаенно този наболял и все още нерешен проблем.

Имаме нужда отново от вашата помощ. Интересува ни на днешни цени и при днешния размер майчинство колко ви излиза месечно гледането на  вашите близнаци, тризнаци, ако има и четиризнаци ще е чудно.  Конкретно е хубаво да имаме такива разбивки на разходите за децата след навършване на 9-те месеца на децата, т.е. от момента в който започва всяка майка да получава сумата определена със закона за бюджета, до навършване на 2 години на децата.

Вероятно основните акценти падат върху:

1. Адаптирано мляко /тук вероятно ще има големи разлики, тъй като има деца, използващи специални млека, но е хубаво да се пишат, за да се знае между колко и колко варират цените в момента/
2. Пюрета
3. Каши
4. Памперси
5. Мокри кърпи
6. Лекарства
7. Дрехи

Ако се сетите нещо, което сме забравили, моля добавете.

Интересува ни месечния разход и за колко деца е това количество, дали за близнаци или тризнаци.

Благодарим ви от сърце и стискайте палци и тази година, пък дано ги преборим предизборно!  Peace

# 41
  • Мнения: 80
Да се запишем и ние, нашия разход е около 350 - 400 лева за двамата, мога да го направя и на рабовивка, НО  моите близнаци все още не ядат пюрета и каши, давам сокчета. Дрехите купувам по-голям размер и така ги носим по-дълго време, примерно от 3-6 месеца или 6-9

# 42
  • Мнения: 1 744
illym , данните за разходите за близнаци ги събирахме ноември месец, и ги представихме на Пресконференцията , която организирахме тогава.
Благодаря за включването все пак!
Peace

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 11:16 от nadiaeuro

# 43
  • Мнения: 8
illym , данните за разходите за близнаци ги събирахме ноември месец, и ги представихме на Пресконференцията , която организирахме тогава.
Благодаря за включването все пак!
Peace

Добре де, аз в крайна сметка не разбрах-ще ги получим ли тези 2400 лева при раждането на близнаците или не? Гласуван ли е законът или е още в проект? Моля ако някой знае, да ми каже. Благодаря предварително

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Законът е гласуван отдавна. До сега се чакаше правилник, който е приет на 2 април. Сега чакаме да обнародват правилника в държавен вестник, за да влезе в сила. После сигурно ще чакаме на лелите в социалното да им се изясни каква е процедурата и какво трябва да правят. Така че предполага се, че ще ги получим, но кога.... божа работа.

# 45
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Днес излезе и правилника. Сега ще чакаме министъра да утвърди молба-образец.

# 46
  • Мнения: 101
Министъра...

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Има ли някой да си е получил парите? Аз подадох документи отдавна, но още не съм получила нищо.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт