Кампания на СНБМ за близнаци, тризнаци и n-знаци

  • 7 945
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 744
illym , Добре дошла в компанията на близнашките майки!

Анито, както се получава половината от майчинството, най-вероятно ще се получава и половината от тези помощи, ако се върнеш на работа.


Малко разяснения по въпроса за близнаците / копирам от друга тема/:
Здравейте майки и татковци на близнаци   Първо да ви честитя новата година и да пожелая на вас и семействата ви много здраве, радост и усмивки през новата година 
Аз съм от СНБМ и като експерт по законодателните въпроси работих по проекта на изменение на Закона за семейни помощи за деца. Бих искала да внеса яснота по въпроса.
Първо да кажа, че работим по въпроса за това майките на близнаци да получават по-високо майчинство откакто е създадено сдружението. Миналата година предложихме по реда на Кодекса за социално осигуряване майките на близнаци да получават по-високо майчинство.
Поради различни причини и аргументи на НОИ и МТСП, някои от тях съвсем неоснователни според нас, изменението не беше прието.

През 2008г водихме много разговори и в крайна сметка от МТСП съвсем в прав текст ни беше казано, че такава промяна в КСО не може да бъде направена и че ако искаме да постигнем нещо, то трябва да го предложим по реда на Закона за семейни помощи за деца.
Идеологията на предложението е следната:

1) майката на близнаци да получава допълнителна помощ за отглеждането им до 2 годишна възраст след изтичане на обезщетението за бременност и раждане (обезщетение на базата на заплатата си,доход който замества нейния), тъй като след това тя вече получава обезщетение за отглеждане на дете , което не е обвързано с дохода й. Идеята ни беше,ако 1 майка има близнаци, тя получава само 1 обезщетение за отглеждане на дете по реда на КСО за 2009г това ще е 240 лв. Искахме по реда на Закона за семейна помощи за деца тя да получава и за 2-рото дете 240лв.

2)всички осигурени майки на близнаци да получават такава помощ независимо от доходите на семейството

3) Неосигурените майки по принцип получават по 100 лева на месец за период от 1 година, тъй като те нямат право на обезщетения по реда на КСО. Идеята ни беше, когато такава майка роди близнаци, тя да получава по 100 лв за всяко дете близнак.


Сега, какво е положението и какво се гласува.Предложеният от нас текст беше приет изненадващо, след голям отпор от Министерство на труда и социалната политика. Текстът не беше подкпрепен в Комисията по бюджет и финанси и в последния момент в зала беше приет с всички гласове на опозицията и НДСВ.
Текстът в закона е дума по дума нашето предложение. Проблемът е че от бързане не са определили размера в Закона за бюджета. Сега се опитват да разрешат някак проблема.
И понеже новата помощ е уредена в чл.8а на закона, те са решили по аналогия с чл.8 че помощта е 100лв, затова излезе такава информация в медиите.

Според нас въпросът ще бъде решен така, че в крайна сметка майките на близнаци ще получават по 100 лв за всяко дете близнак, независимо от дохода, след изтичане на 410-те дни
Това е, надявам се да съм обяснила ясно нещата. Много ви моля, ако имате въпроси питайте.
За съжаление ще трябва да изчакаме разрешението на въпроса с размера на помощта, но тя така или иначе е дължима от 01.01.2009.
 
 В крайна сметка това, което се очертава като помощи е следното:
 
1)Детските, т.е. семейните помощи за деца, които са обвързани с доход на член от семейството под 350лв за тази година, са 35лв за едно дете, за близнаци са по 52,50 на близнак, т.е. за тризнаци 157,50лв общо.
2)100лв на дете, което ще се получава от майките на близнаци и многознаци втората година от майчинството, като добавка към обезщетението от 240лв, независимо от дохода. Т.е. майка на тризнаци ще получава втората година от майчинството 240 лв + 3*100лв, общо 540 лв.

# 31
добьр ден!аз сьм майка на две близначета.от раждането до 1-годишна вьзраст аз получавах само 100 лева,защото нямах стаж за майчинство.от тогтава взимам само детски.а в сьщото време разходите по тях си растат с всеки ден.в момента разходите им за памперси само са около 100-120 лева.а общо на месец без дрехи всички разходи са приблизително 300 до 400 лева.живея в софия и кьдето и да сьм пазарувала дрехи-никьде не са ми правили отстьпки,макар че купувам от всичко по две.в силистра майките на близнаци са си извоювали правото на безплатна детска градина за децата близнаци.тук това го няма и аз на есен трябва да си плащам като добьр човек по 60 лева на месец.имам още много неща да кажа но ми е трудно да ги напиша на 10 реда.благодаря !!!

# 32
Добър ден на всички, прочетох какво сте написали, но от социални грижи в града който живея или казват че няма такова нещо или пък че чакали не знам какво (може би тавана да падне). Някой може ли със сигурност да каже близнаците и n-знаците ще получават ли добавки към майчиството или както винаги в нашата страна се хвърли прах в очите на хората(нали идват избори). Ако някой знае да пише на е-mail:ganka_kostova.abv.bg

# 33
  • Мнения: 80
И на мен от социални грижи ми казаха, че няма такова нещо за 100 лева ....не било излязло в ДВ  Shocked Crazy

# 34
  • Мнения: 138
И на мен от социални грижи ми казаха, че няма такова нещо за 100 лева ....не било излязло в ДВ  Shocked Crazy
Здравей, Илиянче, онзи ден мъжът ми ходи до социалното и му казали, че все още нямали формуляри за помощите за близнаци. Дали му телефон, за да проверява периодично дали са пристигнали. Като разбера нещо ще пиша  Hug. Целувки на Ицето и Митето  Heart Eyes .

# 35
  • София
  • Мнения: 12 229
ВАЖНО.  НОВИТЕ ПОМОЩИ ЗА БЛИЗНАЦИ

Момичета, много от вас вече знаят че от Агенция за социално подпомагане не изплащат помощите, които бяха приети в края на миналата година за отглеждане на близнаци до 2годишна възраст.
Сега да ви обясня причината. С дълбоко съжаление трябва да кажа, че Масларова за пореден път се наложи. Не можа да преглътне факта, че помощите бяха приети въпреки всичките й усилия. В крайна сметка е казала че няма да прилага закона и това е. Нямало осигурени пари, бил недомислен, недоправен и не знам какво още. В крайна сметка в момента в Народното събрание е внесен НОВ ЗАКОНОПРОЕКТ, който изменя тези помощи по следния начин:

Майките на близнаци, независимо дали са осигурени или не, ще получават помощ за отглеждане на близнаци не от 1г до 2г. на детето, а от раждането до навършването на 1 година, като ще получават помощта ЕДНОКРАТНО.
Тоест вместо всеки месец да взимат по 100 лв на близнак, ще взимат едноратно при раждането 1200лв на близнак.
Това е различна помощ от еднократната помощ при раждане и си е само за близнаци.

Лошото е че закона ще влезе в сила със задна дата от 1.01.2009г и съответно всички които децата им са между 1 година и 2 година и са разчитали тази година да вземат помощи просто няма да ги получат  Tired

От една страна за майките които ще я получават ще е по-добре че я взимат еднкратно, защото парите все пак са повече отколкото като ги яде инфлацията всеки месец, но от друга страна, ако не си направи човек сметка и похарчи всичко, 2-та година, когато е най-трудно с тези 240 лв ще е без пари.

Не знам какво повече да кажа - всичко което Масларова и Лазаров (заместника й) изговориха по въпроса, всичките им аргументи, с които преди се противопоставяха на нашето предложение сега плюха на тях и правят точно обратното.
Логиката на нашето предложение беше тези пари да са допълнение за 2-рата година, когато жената вече не получава обезщетение на база на заплатата си, а взима само 1 абсолютна сума - 240-те лв.
Въобще не знам, наистина нямам думи, това е пълно безобразие, а Масларова се налага на целия парламент и целия Министерски съвет с нейната нагла некомпетентност #2gunfire. Юристите в министерството й сигурно са си плюли на дипломите докато са го писали този текст  Sick

Ако имате въпроси съм насреща.

# 36
  • Мнения: 80
Здравейте и от мен,
Мимка благодаря ти много за подкрепата, винаги си ми помагала и сега пак  Hug ако можеш драсни ми на лични телефона, ако не да пращам таткото да досажда на социалната работничка Simple Smile
Aila да разбирам ли, че трябва да се търсят формуляри от социалните служби за помощта?

# 37
  • Мнения: 1 744
illym, това все още не е гласувано. Законът, който важи към момента, който искат да променят с по-горното, е за получаване на месечна помощ от 100лв на близнак втората година от майчинството. Но понеже няма приет правилник към този закон не може да се изплащат тези помощи. Така че, за съжаление, към момента не могат да се получават каквито и да било помощи, освен еднократната помощ за раждане и детските. Peace

# 38
  • Мнения: 46
zdraveyte mayki na bliznaci, triznaci i nagore.az sum mayka na dve momi4eta na devet meseca.nova sum tuk.a i imam komp.ot dva dena taka 4e imam malko zatrudneniq s komumikaciqta, no se nadqvam 4e v krayna smetka 6te se polu4i

# 39
  • Мнения: 80
nadiaeuro много ти благодаря за разяснението  Hug и според мен наистина би било по-добре да се вземе сумата след като изтече едната годиан от майчинството, защото втората пак лично мнение рзходите нарастват, а дохода намаля..... Дано да приемат правилника по-скоро, ако трябва да се прави някаква инициатива, подписка или нещо подобно съм на среща за разпространението й в нашия град:)
 

# 40
Мили мамчета, дойде отново време СНБМ да се бори за правата на семействата с близнаци и по-конкретно за  компенсиране на единичното майчинство, което се дава в момента, независимо от броя на децата, родени от едно раждане.

В тази връзка СНБМ ще организира пресконференция, която ще засяга и други въпроси около бюджет 2009, но един от главните акценти ще бъде имаенно този наболял и все още нерешен проблем.

Имаме нужда отново от вашата помощ. Интересува ни на днешни цени и при днешния размер майчинство колко ви излиза месечно гледането на  вашите близнаци, тризнаци, ако има и четиризнаци ще е чудно.  Конкретно е хубаво да имаме такива разбивки на разходите за децата след навършване на 9-те месеца на децата, т.е. от момента в който започва всяка майка да получава сумата определена със закона за бюджета, до навършване на 2 години на децата.

Вероятно основните акценти падат върху:

1. Адаптирано мляко /тук вероятно ще има големи разлики, тъй като има деца, използващи специални млека, но е хубаво да се пишат, за да се знае между колко и колко варират цените в момента/
2. Пюрета
3. Каши
4. Памперси
5. Мокри кърпи
6. Лекарства
7. Дрехи

Ако се сетите нещо, което сме забравили, моля добавете.

Интересува ни месечния разход и за колко деца е това количество, дали за близнаци или тризнаци.

Благодарим ви от сърце и стискайте палци и тази година, пък дано ги преборим предизборно!  Peace

# 41
  • Мнения: 80
Да се запишем и ние, нашия разход е около 350 - 400 лева за двамата, мога да го направя и на рабовивка, НО  моите близнаци все още не ядат пюрета и каши, давам сокчета. Дрехите купувам по-голям размер и така ги носим по-дълго време, примерно от 3-6 месеца или 6-9

# 42
  • Мнения: 1 744
illym , данните за разходите за близнаци ги събирахме ноември месец, и ги представихме на Пресконференцията , която организирахме тогава.
Благодаря за включването все пак!
Peace

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 11:16 от nadiaeuro

# 43
  • Мнения: 8
illym , данните за разходите за близнаци ги събирахме ноември месец, и ги представихме на Пресконференцията , която организирахме тогава.
Благодаря за включването все пак!
Peace

Добре де, аз в крайна сметка не разбрах-ще ги получим ли тези 2400 лева при раждането на близнаците или не? Гласуван ли е законът или е още в проект? Моля ако някой знае, да ми каже. Благодаря предварително

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Законът е гласуван отдавна. До сега се чакаше правилник, който е приет на 2 април. Сега чакаме да обнародват правилника в държавен вестник, за да влезе в сила. После сигурно ще чакаме на лелите в социалното да им се изясни каква е процедурата и какво трябва да правят. Така че предполага се, че ще ги получим, но кога.... божа работа.

Общи условия

Активация на акаунт