Как да си поискам увеличение на заплатата?

  • 7 518
  • 24
  •   1
Отговори
Здравейте,от няколко месеца се каня да си поискам увеличение на заплатата,но незнам как да подходя.Притеснявам се(по принцип съм притеснителна),аха да кажа и ми става неудобно.После се ядосвам на себе си.Искам да вметна че работя на това място от близо 3 години и досега не съм получавала увеличение.От тогава до сега цените се вдигнаха,всичко се увеличи и на шефовете им е ясно,но може би виждат че аз си мълча и бачкам и те си траят.Дайте идеи как да подхвана разговора,че с този моя срам доникъде не стигам.А също и в началото се бяхме разбрали да ми плащат и пътните,но и това не става.Толкова ме е яд...

# 1
  • Мнения: 18
Ами аз ще ти пиша първа, но не живея в БГ и не знам дали моя съвет ще ти чак толкова от помощ...Аз също като теб се притеснявам и не съм добра в конфронтациите, но отидох и казах на шефа ми: "Цените се вдигнаха много, а заплатата ми е същата..." така че ако иска да работя за него ще трябва да ми увеличи заплатата, иначе ще си търся нещо близо до вкъщи, защото парите не ми стигат да си сипя бензин и да си плащам сметките...За мен ще е по-ефикасно ако не ходя на работа...така поне няма да имам разходи. Той уреди да ми се ивеличи заплатата три месеца преди да трябваше да имам увеличение и два пъти повече от колкото трябваше.

# 2
  • Мнения: 2 180
Погрешен е този подход - вдигнаха цените, наема, издържам семейство и т.н. Трябва да се изтъкнат личните качества и работата, която вършиш- качеството и количеството й. Никога не се говори за социалната страна, шефа ти не го интересува, че си под наем, имаш деца или че мъжа ти е безработен например. Гледа се свършената работа, трябва да си максимално полезен за фирмата и въпреки че няма незаменими хора, ти да си една от тези, без които фирмата няма да е същата.  Wink Освен това ако не си се доказала на работното място, няма как да искаш повече, ако работата ти е малко, също нямаш основания за повече пари....това е в общи линии.

# 3
  • Мнения: 4 651
Джини е права. Работодателя ти плаща равностойно на това, което изработваш като продукт. Не е негова работа да мисли ти колко бензин трябва да сипеш и колко са таксите на децата ти в училище. Ти може и да караш джип, който гори 20/100 и да си си записала децата в Харвард все пак.

Наблегни на това какви са личните ти постижения в тази фирма - завършени проекти, изпълняваш задачите в срок, организационни способности и т.н.

Подхода с високите цени може и да сработи в малка фирма с работодател тип приятел, но не и пред менажер с опит.

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
3 години не са ти пипали заплатата Shocked Как си жива?

И аз бих наблегнала на заслугите си, не на цените. Ако не си ценен кадър, и хиперинфлация да стане, пак няма да ти вдигнат парите.

# 5
  • Мнения: 18
  bouquet

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 02:19 от localgal

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
ами на мен не ми се налага да изтъквам тези работи, защото отдавна съм му доказала моите качества -
Не става дума тепърва да се доказва колко може - ясно е, че тези неща се виждат, не се обясняват в разговор. Идеята беше, когато говори с шефа си, да обоснове искането за повече пари именно с доказаните си качества, а не с повишената цена на газа.

# 7
  • Мнения: 4 651
localgal,
това може и да е вярно ако фирмата е 10 човека или ако увеличението на заплатата ти зависи от началник отдела ти, а не от големия шеф, както в по- големите фирми.

На прекия ти шеф - да няма какво да му разправяш колко си добра, той те знае колко си добра и като му поискат мнение може да потвърди или да не се съгласи.

При персонал >50 човека, the big boss, общо взето ти знае името и с какво се занимаваш.

# 8
  • Мнения: 2 180
localgal  какво значи според теб "да държат на вас като работник"? Защото граматиката и синтактичният строеж на изречението ти "имам най-много образувание" не ми дават отговор защо държат точно на теб.  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 18
първо не мисля, че сме тук за да се заяждаме за граматика, второ в моята работа и там където живея не употребявам български, трето нямам български на компютъра и ползвам website за превод. Много се извинявам че Ви смутих, с изпускането на главната буква, защото Вие сигурно сте учителка по български и това Ви е най-големият проблем...И за енти пореден път да кажа че това е моят индивидуален случай, който пък проработи не зависимо дали вие сте съгласни или не.  Като има хора, които не са съгласни с мен - да ме отминават и да си пишат те личните опити. Не видях някой да даде личен пример досега.

Последна редакция: пн, 10 ное 2008, 22:30 от localgal

# 10
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 670
Здравейте,от няколко месеца се каня да си поискам увеличение на заплатата,но незнам как да подходя.Притеснявам се(по принцип съм притеснителна),аха да кажа и ми става неудобно.После се ядосвам на себе си.Искам да вметна че работя на това място от близо 3 години и досега не съм получавала увеличение.От тогава до сега цените се вдигнаха,всичко се увеличи и на шефовете им е ясно,но може би виждат че аз си мълча и бачкам и те си траят.Дайте идеи как да подхвана разговора,че с този моя срам доникъде не стигам.А също и в началото се бяхме разбрали да ми плащат и пътните,но и това не става.Толкова ме е яд...

1. Започваш да си търсиш нова работа, нещо по-изгодно като заплащане и/или евентуално по-близо до в къщи.
2. Когато вече набележиш и уговориш нещо подходящо, заявяваш в сегашната ти работа, че напускаш.
3. Ако искат да те задържат, ще те попитат как може да стане това. Тогава им казваш какво искаш. Ако го получиш, оставаш на същата работа и се отказваш от другата.
4. Ако не реагират, напускаш и отиваш на новото място, нищо не губиш. Едва ли сегашната ти фирма е единствената, в която можеш да работиш.
Успех!

# 11
  • Мнения: 18
Здравейте,от няколко месеца се каня да си поискам увеличение на заплатата,но незнам как да подходя.Притеснявам се(по принцип съм притеснителна),аха да кажа и ми става неудобно.После се ядосвам на себе си.Искам да вметна че работя на това място от близо 3 години и досега не съм получавала увеличение.От тогава до сега цените се вдигнаха,всичко се увеличи и на шефовете им е ясно,но може би виждат че аз си мълча и бачкам и те си траят.Дайте идеи как да подхвана разговора,че с този моя срам доникъде не стигам.А също и в началото се бяхме разбрали да ми плащат и пътните,но и това не става.Толкова ме е яд...

1. Започваш да си търсиш нова работа, нещо по-изгодно като заплащане и/или евентуално по-близо до в къщи.
2. Когато вече набележиш и уговориш нещо подходящо, заявяваш в сегашната ти работа, че напускаш.
3. Ако искат да те задържат, ще те попитат как може да стане това. Тогава им казваш какво искаш. Ако го получиш, оставаш на същата работа и се отказваш от другата.
4. Ако не реагират, напускаш и отиваш на новото място, нищо не губиш. Едва ли сегашната ти фирма е единствената, в която можеш да работиш.
Успех!

Това е много хубав съвет! Съгласна 100%!

# 12
  • Тук и сега
  • Мнения: 325
Оспамихте на жената темата с вашия правопис. Айде минете на лични по-добре.
Та, по въпроса! Аз също в такъв случай се притеснявам. Но, зависи от човека, с когото трябва да говориш. Ако го е грижа за теб и е човек по характер, може и да започнеш със социалната обстановка - цени, път, бензин, такси и т.н. Ако ли не - кажи му, че ти предлагат работа за повече пари и мислиш да напускаш. Той сто процента ще се светне и ще ти я вдигне. Но ако не ти се рискува - няма как да стане! На тях явно си им харесва да им работиш за същите пари. Егати и работодатлите. Аз още на 6 месец или година си искам.

# 13
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 670
Ако ли не - кажи му, че ти предлагат работа за повече пари и мислиш да напускаш. Той сто процента ще се светне и ще ти я вдигне. Но ако не ти се рискува - няма как да стане! На тях явно си им харесва да им работиш за същите пари. Егати и работодатлите.
Точно за това става дума  Peace
Аз бих препоръчала да прескочи социалният вариант и обясненията, няма смисъл, на работодателите не им пука, важно им е да не се набутват. Всеки си гледа интересите, нормално е.

# 14
  • Мнения: 18
Благодаря за поправката! Пожелавам на авторката и на всички останали скорошно увеличение на заплатата. Но тъй, като моят правопис и синтаксис се оказаха най-големият проблем тук, ще оставя другите да дават съвети.

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 01:14 от localgal

Общи условия

Активация на акаунт