Бихте ли сменили жилище в София за такова в близост?

  • 3 455
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 675
Рокси , според мен авторката има в предвид или Самоков, или Своге или Елин Пелин, а може и Ботевград. Не знам може и да греша. Не мисля че е чак такава тъпотия да живееш на такова място, особено като се има в предвид че се стига до София наистина за по-малко от час, а основните училища там не мисля че са с нещо по-лоши от тези в Люлин или Надежда например. Когато детето порасне и трябва да учи в елитна гимназия това ни най-малко не би му попречило, защото винаги може да пътува до София с влак или маршрутка или пък да се преместят отново в София.

Преди известно време, в пристъп на малоумие се изнесох да живея точно в едно от тези споменати места за да избягам от шума, задръстванията и т.н. с мотивацията, че е близо до София и ще си пътувам, а ще живея на чист въздух и спокойствие. Голяма грешка. След няколко месеца си запалих обратно към къщи и повече не мърдам от тук. Добре, че не си продадох апартамента в името на къща с двор и т.н. Избягах от неща, за които преди да отида там не бях и предполагала че ги има. И това при положение, че нямам малко дете или дете в ученическа възраст.
Еми тъпотия си е, да ме прощавате. А това с транспорта, че е лесно и бързо защото е близо, е една огромна заблуда - на практика е бавно, сложно, скъпо и тъпо. И най-вече много неудобно.
В една друга тема го бях описала подробно, ама сега не ми се рови да го търся.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 735
Никога не бих продала апартамент в София/особено в хубав квартал/.Бих дала под наем и наела на друго място.Особено в последно време оценявам  какво е с малко дете да мога да стигна до всичко,което ми трябва даже и пеша-кино,лекар,МОЛ и прочие.В малките градчета си е голяма селения и на глава от населението престъпността е по-голяма.В твоя случай /поне аз така разбрах/ апартамента ти е от баща ти,а той е против.Бих уважила мнението му.Пък помисли,че ако имате брак и сега ап. е на твое име,всичко което купите вече е и на мъжа ти.Детето ти като стане на 18го. доста по-добре би се чувствало с ап. в София,отколкото където и да е в България/изключение са Пловдив и Варна и пак зависи от гл. точка/

# 32
  • Мнения: 4 300
Рокси , според мен авторката има в предвид или Самоков, или Своге или Елин Пелин, а може и Ботевград. Не знам може и да греша. Не мисля че е чак такава тъпотия да живееш на такова място, особено като се има в предвид че се стига до София наистина за по-малко от час, а основните училища там не мисля че са с нещо по-лоши от тези в Люлин или Надежда например. Когато детето порасне и трябва да учи в елитна гимназия това ни най-малко не би му попречило, защото винаги може да пътува до София с влак или маршрутка или пък да се преместят отново в София.

Ами аз по горе точно Своге съм цитирала в примера си. Без да съм проверявала съм около 99% сигурна, че завършилите добра столична гимназия имат чувствително по добра последваща реализация от възпитаниците на училището в Своге, нищо лично.
Пътуването също го коментирах.
А Люлин и Надежда са различни по друга причина. Аз например живея в Надежда. Всяка сутрин си се качвам на колата и отивам на работа в центъра. Живот и здраве ще ми е най удобно детето ми да посещава ДГ или училище там. Но дори и да не го прави изборът е огромен, има поне 5 автобуса, трамваи, маршрутки, с които за половин час стигаш до центъра, а таксито струва 5 лв.
Когато ти звъннат другарчета да ходите на кино, в МОЛ-а или както там се забавляват децата сега ти трябват половин час и едно левче за транспорт. Цялата картинка ако си в Своге, а учиш в София е съвсем различна.
Живяла съм и в краен квартал, и във вилна зона, на 10 км от града, не говоря наизуст.

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 09:04 от Рокси

# 33
  • Мнения: 9 052
Не бих живяла с дете в София. Но блиzката провинция оzначава ужас , никакви пътища, zадръствания ако работите в града ... уф.

# 34
  • София
  • Мнения: 979
Много мнения са ти дали, сигурно и вече си взела решение, но и аз да се включа.
Преди две години моя приятел реши да си търсим къща и речено сторено имаме си къща на  12 км. от София. Първото ми мнение беше - не мога да живея там, всичко ще ми е далече, няма да познавам никой, ако имаме дете -детска, училище  и т.н. Но постепенно като ходим там и ремонтирахме и свикнах - там е различно, чист въздух, спокойно е - сега вече си имаме и едно прекрасно тримесечно бебе и вече мисля по друг начин - дори да е само за детето пак си струва да си извън София, но и да ще ни остане апартамента в София и като купонясваме до късно ще си спим тук, във вашия случай може и да го дадете под наем ако решите - това е и инвестиция за детето, а и така няма да се чувства, че сте го отдалечили от столицата и като стане голям ще може да се премести тук. Спомням си преди време ставаше дума за едни познати от Своге - оказа се, че те стигат по бързо до центъра на София от някой от Младост - с влака е за 30 мин, а с рейса от Младост поне 40  Mr. Green
И като завършек - мисля детето да бъде на детска градина в София, после и училището - защото и за нас ще е по лесно и за бабите ако трябва да помагат -не си представям да търча 25 км ако се наложи да го взема по спешност , нито тях да ги разхождам.
Успех желая  Peace

# 35
  • Мнения: 4 668
Права си и заради баща си и заради това , че едва ли ще се чувстваш добре от София да отидеш в някакво село . Последното не е честно и към детето ви  Confused
Мъжете много се палят по къщи , но аз не бих се спряла на такъв вариант .
Ти си знаеш най - добре ! Постъпи както чувстваш , а не както някой ти внушава !
Майка ми и баща ми живеят в прекрасна нова къща в Драгалевци ... дори и там не мога да изтрая повече от един ден  Sad

# 36
  • Мнения: 74
Спомням си преди време ставаше дума за едни познати от Своге - оказа се, че те стигат по бързо до центъра на София от някой от Младост - с влака е за 30 мин, а с рейса от Младост поне 40  Mr. Green
Eй, не бях чувала, че има влак от Своге до центъра на София.
Иначе на въпроса, не бих си сменила жилището в София, за нещо на 40 км. И колкото и да ме убеждавате, че се стига по-бързо, ми не съм съгласна. Защото 40 км са си 30 мин в най-добрият случай и това до някой от входовете на София, а оттам нататък? Имам познат, които в четвъртък каза, че е пътувал от Младост до Перник 2 часа, като само от Княжево до Перник е чакал 40 мин.
Това означава, че си живеете в провинцията. Хич не разбирам как ви се пътува всеки ден.

# 37
  • Мнения: 289
Всеки сам трябва да прецени своите ЗА и ПРОТИВ - до такава степен съм отвратена от някои детайли на софийската действителност, че предпочитам да пътувам два пъти повече, и да живея в къща, отколкото да се налага да качвам детето си в асансьор, в който някой от съседите-софянци се е изпикал /извинете/, ако не той, то нечие куче, в който всеки ден се краде крушката и осветлението във входа не работи, не смея да си оставя колата пред входа и 5 години не можем да съберем по 100 лева за ремонт на покрива... ей такива подробности ме карат да забравям разстоянията  Mr. Green

# 38
  • Мнения: 2 865
Не бих продала апартамента в никакъв случай. Освен това не бих се съобразявала с желания на родителите. Хайде де - те не могат да ви казват къде да живеете, ако искате и в чужбина ще отидете.

# 39
  • Мнения: 2 556
Бих живяла възможно по-близо до мястото, където е работата ми, където и да е тя. Не бих пътувала всеки ден километри до работното си място.

# 40
  • София
  • Мнения: 4 018
Къща на село е супер преди детето да тръгне на градина или след като завърши гимназия.  Peace А периодът 1-7 клас просто ми етрудно да си го представя- трябва всяко дете да си има шофьор. И не казвайте ,че 40км са нищо! Я се сетете какво става в петък вечер на изходите на София?! И от там нататък трафикът в София си е пак толкова време. Е, не, благодаря, за един чист въздух да си прекарам половината от свободното време в колата или , пу-пу! в градския /междуградския транспорт.

# 41
  • Мнения: 3 818
Имам познат, които в четвъртък каза, че е пътувал от Младост до Перник 2 часа, като само от Княжево до Перник е чакал 40 мин. Това означава, че си живеете в провинцията. Хич не разбирам как ви се пътува всеки ден.

Е това какво ти говори - 1ч. и 20 мин се буташ в задръстванията вътре в София Wink.

Има огромно значение къде работиш и къде живееш. Аз живея в Перник, но работата ми е в Красно село - всеки ден минавам това разстояние за 35-40 мин, като през това време шофирам, а не стоя на едно място да включвам и изключвам от скорост. Ексцесии като тези, за които ти е разказвал познатият ти, се случват много рядко.
Вчера обаче ходих до кв. Левски, час и половина ни отне да стигнем оттам до Руски паметник - то не са задръствания, то не са коли, то не са чудесии. Ако живеех там с настоящото ми работно място, щеше душата да ми излиза.
Да не споменавам за едно пътуване, което още ми държи влага -от бул. България до Румънското посолство - час и половина. Засичах на колата - 7км бяха това!!! Е предпочитам да мина 24км за 40 мин, отколкото 7 за един час, ако и първото да означава излизане извън София Wink
И въобще, аз съм казвала винаги, че проблемът пред живеещите в София е в много случаи психологически.
Аз имам колежки, на които им отнема над един час да стигнат до работата си всеки ден и въпреки това те ме съжаляват, че живея далече. Laughing Просто усещането, че отиваш в друг град ти поставя бариери.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 345
Времето за стигане до Стамболийси наистина ми е по-бърз от там отколкото от апартамента в София. росто по цариградско знаете какво е. Дори със задръстването по Ботев пак стигам по-бързо от колежката ми в Княжево. Но това с кола а ако не съм с кола си е гадно с влаковете свършвам в пет има влак към 6 и се прибирам в 7часа чак, а и докато напазарувам 7,30 даже. Там смятам обаче, че с маршрутките ще е същото примерно, защото с градския се сменят два превоза от центъра до Дианабад и като цяло ако няма задръствания ама никакви съм стигала за 25 мин, но ако имааа откарвало е и над час. С родителите си не се съобразявам, но в случая още в първият постинг написах причините. Не мога да не се съобразя със собственост на друг т.е. може да е на мое име ама аз лев не съм дала все пак и е го чувствам лично мое и да разполагам без съгласието на този,който го е създал.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 345
Имам познат, които в четвъртък каза, че е пътувал от Младост до Перник 2 часа, като само от Княжево до Перник е чакал 40 мин. Това означава, че си живеете в провинцията. Хич не разбирам как ви се пътува всеки ден.

Е това какво ти говори - 1ч. и 20 мин се буташ в задръстванията вътре в София Wink.

Да не споменавам за едно пътуване, което още ми държи влага -от бул. България до Румънското посолство - час и половина. Засичах на колата - 7км бяха това!!! Е предпочитам да мина 24км за 40 мин, отколкото 7 за един час, ако и първото да означава излизане извън София Wink
И въобще, аз съм казвала винаги, че проблемът пред живеещите в София е в много случаи психологически.
Аз имам колежки, на които им отнема над един час да стигнат до работата си всеки ден и въпреки това те ме съжаляват, че живея далече. Laughing Просто усещането, че отиваш в друг град ти поставя бариери.

Точно това ми харесва пътувам около 40 мин +- 10 мин, но шофирам не стоя на място. И  не разбирам,защо а това се обръща внимание толко.Все пак знае се за задръстванията в София и, че вътре в София отнема повече време за придвижване. По таз логика тези,които в самата София им отнема повече от 40 мин да речем провинциалисти ли са? Не искам темата ми да се превръща в поредното делене на Софиянци и провинциялисти моля Ви Praynig Наистина ми трябват доста гледни точки за да преценявам реално, а е само от моята камбанария

# 44
  • София
  • Мнения: 4 018
Evka, виж сега, детето ти е на 3 години, може да го запишеш на градина в София, добре. Като стане на 7 какво правиш? Къде ще ходи на училище? А като стане на 10? Ако е в София, как ще се прибира? А ако иска да ходи на английски, плуване или балет-как, къде? Като го поканят приятелчета на рожден ден кой ще го води и връща? А ако има и второ детенце, да кажем с 3 години разлика? За теб не е проблем, защото си с кола, но за детето ще е сериозен проблем. Градския трансппорт е гаден, но поне го има.

Общи условия

Активация на акаунт