Задължително "спонсорство" в детска градина?!

  • 2 093
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Уж да, но не родителите и госпожите, а директорката решава какво да се купи с тях, като парите не отиват конкретно за групата, а всички пари от всички групи се събират и с тях се закупуват прахусмокачки, перални и др. подобни, като не се представят фактури разбира се и директорката е единствена която знае какво е събрано и какво е купено.
Добре де Лекси тези родители сливи ли имат в устата, че да си мълчат така. Нито един ли не се е обадил да пита за фактури, такъв страх ли имат хората от тези директорки( ние нашата направо щяхме да си я набием ) и друг въпорс - ако случайно решиш повече да не даваш пари то детето ти изключва ли се от градината?

# 16
  • София
  • Мнения: 6 477
До колкото разбрах, най-добре е да търся градина, в която нява ясла....Понеже в квартала, в който живея първо няма места в яслите, а и имаме баба, та не се натисках за единствената ясла са я "спонсорирам". Другите са детски градини без ясли, значи просто трябва рано-рано да се запиша....И още един сигурно малко глупав въпрос - колко рано горе-долу е добре да се носят документи? Благодаря предварително Hug
Е, занчи ако ни се падне градина с повечко "извънкласни" занимания да имам готовност за финаси повечко Laughing

# 17
  • Мнения: 7 821
колко рано горе-долу е добре да се носят документи?

При нас документите се подават на първия работен ден от новата година или на 2 (3) Януари (както се пада). В 8ч. сутринта вече има опашка  #Crazy Wink. Класирането се изнася около 1 Юни и на есен с песен  Grinning на градина.
Попитай на място.
Успех  Laughing.

# 18
  • София
  • Мнения: 469
В детската градина на каката събират всяка учебна година около 30лв. Всичко е за групата в която ходи детето. Основно за учебни пособия, играчки, а тази година купуваха и чаршафчета. Около нова година изнасят списък, в който се изброява всичко закупено с точните суми. Ако някой от родителите има желание може допълнително да подари нещо за групата. Това става обикновено около Коледа или 1 юни. Т.е. всичко допълнително е наистина по желание.

# 19
  • Мнения: 1 033
Уж да, но не родителите и госпожите, а директорката решава какво да се купи с тях, като парите не отиват конкретно за групата, а всички пари от всички групи се събират и с тях се закупуват прахусмокачки, перални и др. подобни, като не се представят фактури разбира се и директорката е единствена която знае какво е събрано и какво е купено.
Наистина е голямо УЖ. Според мен това, което сте изброили не е за децата. Като директор на детската градина тя трябва да закупува тези перални и прочее от парите, които отпуска държавата и общината. Тя е ръководителят и трябва да си настоява за тези неща, които са и били толкова необходими!  #Cussing out
И в нашата детска градина ни искаха в началото на годината парички, но на родителската среща се реши колко да са те за цялата година (40 лева). И наистина абсолютно всичко купено се вижда, защото го купува мама на детенце от групата по предложение на учителката и веднага след закупуването се показва фактурата. По време на уч. година са ни искали само парички за куклен театър, за което пък аз съм много доволна (Дъщеричката също Simple Smile ). Не всеки родител има времето да си заведе детето на такова забавление.
Относно подаването на документи Както е написано вече по-горе първите работни дни. Позволявам си само да допълня - задължително да искаш входящ номер на молбата!!! Като имаш всички документи (за двама работещи родители) и живееш в района на детската градина, просто ще е трудно да откажат приема!!!
 


# 20
  • София
  • Мнения: 6 477
Благодаря за отговорите, ама сега ми възникват още два въпроса. Мойто стана сложно newsm78 bowuu
Потеже си гледам сама детето, няма как да докажа че двамата родители работят. Може би трябва бележка, че само аз и малката сме семейство? И още нещо - как да докажа, че живея в района, при положение, че личната ми карта е с друга адресна регистрация? Това е понеже ще се местим в началото на другата година в друг квартал Party
Благодаря още веднъж на всички, които ми помогнаха с информация Hug

# 21
  • Мнения: 844
....................... И още нещо - как да докажа, че живея в района, при положение, че личната ми карта е с друга адресна регистрация? Това е понеже ще се местим в началото на другата година в друг квартал Party
На първият ти въпрос не мога да отговоря, но по отношение на адресната регистрация, на мен такава не са ми искали, ти просто си посочваш адреса, на който живееш в молбата, никой не сравнява с личната карта. Успех!

# 22
  • Мнения: 1 873
В нашата градина няма този тип спонсорство, честно казано.

Все пак, в началото на всяка учебна година ни събират по 30 лв. за учебни тетрадки, играчки и т.н. Те не ни и питат искаме ли, то си е в реда на нещата Simple Smile

Но за други пари не ни мародерят, слава богу.

Е, и за "дейности" плащаме допълнително - английски, плуване, танци и керамика. По 48 лв. на полугодие за първите две, а за другите - по 36 лв. на полугодие. Който иска, разбира се.

А, и по 4 лв. месечно за денонощна охрана на градината и по 2 лв. към таксата за вода, тоалетна хартия и т.н.

Да не забравя и два пъти по 2 лв. месечно за куклен театър...

Абе то май доста се събра, ужассс


Незнам в София как е, но в Пловдив в повечето детски градини така наречените учебни помагала за децата се предоставят на децата безплатно от Община Пловдив.
При постъпване в детската градина нормално според мен е да купиш за детето си една играчка за двора/ примерно да си има отделна кофичка, лопатка и гребло, което струва 1.00 в магазините за 1 лев/ и една за вътре в групата.

Допълнителните дейности не са задължителни.Всеки си ги избира и никой не може да те задължи.Все пак това е в полза за развитието на детето.

За кукления театър  - смятам, че 2 лева не са кой знае какво като се има предвид, че детето се забавлява.Тва да едни цигари на ден в крайна сметка.А и колко родители водят децата си на Куклен театър?

Мисля, че малко прекалявате в изказванията си.Все пак държавните детски градини са на бюджетна издръжка и ако ние не помогнем макар и с 10 лева градината от къде да ги вземе.Всичко се прави за нашите деца.Иначе всеки се "бие" детето му да е в елитна детска градина, с басейн, готино обзаведена група ама тия пари откъде идват??

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141


Незнам в София как е, но в Пловдив в повечето детски градини така наречените учебни помагала за децата се предоставят на децата безплатно от Община Пловдив.
При постъпване в детската градина нормално според мен е да купиш за детето си една играчка за двора/ примерно да си има отделна кофичка, лопатка и гребло, което струва 1.00 в магазините за 1 лев/ и една за вътре в групата.

Допълнителните дейности не са задължителни.Всеки си ги избира и никой не може да те задължи.Все пак това е в полза за развитието на детето.

За кукления театър  - смятам, че 2 лева не са кой знае какво като се има предвид, че детето се забавлява.Тва да едни цигари на ден в крайна сметка.А и колко родители водят децата си на Куклен театър?

Мисля, че малко прекалявате в изказванията си.Все пак държавните детски градини са на бюджетна издръжка и ако ние не помогнем макар и с 10 лева градината от къде да ги вземе.Всичко се прави за нашите деца.Иначе всеки се "бие" детето му да е в елитна детска градина, с басейн, готино обзаведена група ама тия пари откъде идват??




Аз не знам в коя ДГ в Пловдив учебниците и тетрадките се плащат от Общината. Не мисля, че има такова нещо. При нас си ги плащаме ние всяка година. Общината поема издръжката на ДГ - ток, парно, вода, храна. И толкова! Останалото се поема от родителите - играчки, книжки, тетрадки, помагала, санитарни материали... И това си е съвсем в реда на нещата. Едва ли има родител, който би се ядосал, ако учителката му каже "Събираме по 5 лв. за тетрадки". Разбира се, че всеки ще даде. Дават се и по много повече. Тук случаят е драстичен обаче. Нередно е да се събират  пари по начина, по който го прави тази директорка - нелегално и силово. Това са по 10 лв. месечно от всеки. Ако има около 120 деца приблизително /в нашата ДГ са толкова/, говорим за 1200 лв. месечно. Това си е цифра и никой не може да ме убеди, че тя влага тези пари в децата и техните нужди.

Колкото до клаузата "спонсорство" при приема на деца в ДГ, аз и друг път съм казвала - ако децата ви са приети по този параграф /което не е нито рекет, нито корупция, защото го има нормативно регламентирано и то вече се декларира съвсем доброволно от родителите/ ще спонсорирате с песен на уста. Иначе си чакате кротко реда в кварталната детска градина наред с всички останали.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 477
Мисля, че малко прекалявате в изказванията си.Все пак държавните детски градини са на бюджетна издръжка и ако ние не помогнем макар и с 10 лева градината от къде да ги вземе.Всичко се прави за нашите деца.Иначе всеки се "бие" детето му да е в елитна детска градина, с басейн, готино обзаведена група ама тия пари откъде идват??

Мила, въпросът ми беше за "доброволното" спонсорство, което е определено още в документите, с които записваш детето.  И още повече, че не можеш да запишеш детето си без да си подписал точно тези документи, както и не можеш да изнесеш тези документи, за да се коментира въпроса дали точно така е радно да се прави! newsm78Идеята ми беше, че не може по този начин да се рекетират родителите! Ясно е, че всеки иска детето му да е на хубаво място, да има нужните помагала и каквото трябва още и би дал пари за това!  WinkЗа това аз лично ще се ориентирам към градини, в които не ме рекетират още по документи, но пък питах мамите, ако има разни екстри, които са доброволни, какви пари струват. newsm78

# 25
  • Мнения: 2 241
Мисля, че малко прекалявате в изказванията си.Все пак държавните детски градини са на бюджетна издръжка и ако ние не помогнем макар и с 10 лева градината от къде да ги вземе.Всичко се прави за нашите деца.Иначе всеки се "бие" детето му да е в елитна детска градина, с басейн, готино обзаведена група ама тия пари откъде идват??

Мила, въпросът ми беше за "доброволното" спонсорство, което е определено още в документите, с които записваш детето.  И още повече, че не можеш да запишеш детето си без да си подписал точно тези документи, както и не можеш да изнесеш тези документи, за да се коментира въпроса дали точно така е радно да се прави! newsm78Идеята ми беше, че не може по този начин да се рекетират родителите! Ясно е, че всеки иска детето му да е на хубаво място, да има нужните помагала и каквото трябва още и би дал пари за това!  WinkЗа това аз лично ще се ориентирам към градини, в които не ме рекетират още по документи, но пък питах мамите, ако има разни екстри, които са доброволни, какви пари струват. newsm78

Така де, и аз така съм те разбрала, но тук нещо се е заформила драма, че и обвинения са захвърчали с подтекст, че сме безсъвестни родители, които по-скоро ще си купят цигари, отколкото да платят един театър за детето.

Нищо подобно.

Целта ми, ако някой не е разбрал, беше да изредя в систематичен вид всички разходи, свързани с градината на детенце. За първи път ги обобщавам по този начин и, наистина, ми се видя, че не са толкова малко парите. Но в практиката никога не съм се пазарила на дребно, когато ми кажат, че трябва нещо да платя за градината - плащам си и още как.

Дейностите са пожелание, да, както и аз съм написала - аз лично плащам за плуване, английски и танци. На керамика детенце само не иска, но ако изяви желание - и на керамика ще го запиша, защо не.

По другия въпрос - аз съм от тези "кои ли родители", които редовно си водят детето на театър - и в Централния куклен театър, и в Ариел, и във Възраждане. Пък и театрите са пълни, интересно защо (след като излиза, че децата ходят на куклен театър само ако градината им организира такъв).

По още един въпрос - общините предоставят безплатно помагала САМО за подготвителната група, за другите групи - не.

Извинявам се, дълго стана, ама се разбеснявам, когато преиначават думите ми.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 477
Мила Котка, благодаря за предния постинг, в който много изчерпателно ми написа по всичките ми питания. Да, аз съм "за" разните извънкласни екстри стига наистина малката да пожелае някое от тях, беше ми интересно да имам обща финансова идея newsm78 Благодаря и на другите мами за подробната информация! Hug весело лято  bouquet

# 27
  • Мнения: 1 873
Morgana нямаше упрек към никой!Просто имам наблюдения и контакти в тази сфера и мислех, че това което написах ще е полезно за някой!
Котка незнам защо си приела лично нещата!Не беше насочено към никой конкретно!

В крайна сметка мисля, че темата е за всеки и можеш да изкажеш спокойно мнението си.

# 28
  • Мнения: 2 241
Кармен, не знам и аз защо се засегнах, сигурно защото беше сложила в цитат мнението ми.. Но наистина го приех лично

А и нали съм върху горещ ламаринен покрив, все ми пари под лапките и скачам за най-малкото нещо  Close


 newsm78 да взема си напиша "нервна" към аватара ли какво

# 29
  • София
  • Мнения: 6 477
Мили Carmen mila и Котка, още веднъж благодаря за мненията и съветите  Hug Да, темите във форума са за това - всеки да каже какво мисли и да помогне с каквото може на някоя мама в нужда. Не вярвам някой да иска да обиди някого или да се заяжда с него   Hug Hug  То и затова е форума - всеки да може да каже с какво точно той се е сблъскал и как е решил проблема си Sunglasses smile3523
Весел и слънчев ден  smile3525

Последна редакция: чт, 21 юли 2005, 10:46 от Morgana

Общи условия

Активация на акаунт