Четящите тийнейджъри и техните книги

  • 19 696
  • 50
  •   1
Отговори
Да разберем кои книги харесват и четат децата. Не ние мамите.
Така ще си бъдем много полезни. Praynig

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 12:26 от Ellypr

# 1
Това е от Бойчето:

Моите деца са от четящите тинейджъри. Предлагам ви да направим нещо като списък, за да е по-лесно на всички мами.
1. Хари Потър - Дж. Роулинг
2. Хрониките на Амбър - Р.Зелазни
2. Ерагон; Първородният - К. Паолини /Излезе и 3-тия том, но на английски език - Brisingr. Моят син специално ме накара да го дръпна от интернет и го прочете на компютъра. Нямаше търпение./
3. Легенди за драконовото копие - М. Вайс и Т. Хикман
4. Лоис Макмастър Бюджолд - всичко от тази авторка е на почит /а то е доста/
5. Дете на времето - А.Азимов и Р. Силвърбърг
6. Фантастично пътешествие - А. Азимов
7. Шерлок Холмс - А.К.Дойл
8. Властелинът на пръстените - Толкин
9. Тери Пратчет - всичко издадено досега

Това е малка част от книгите, които моите деца харесват и четат. Допълвайте и вие.
Някой по-горе спомена книгите на Карл Май. Колкото ние да ги харесваме, моите деца ги оплюха. Не ги харесаха. Явно всяко поколение си има вкусове.

# 2
  • Мнения: 377
 Hug Добавям:
 Граф Монте Кристо
 Тримата мускетари
 Кралица Марго

Тези обаче ги чете девойката, момъкът ги "отсвири"!

# 3
  • Мнения: 2 282
aaa, адължително е да сложите и приблизителна възраст в постовете Simple Smile
Моята е на 8, трудно се хваща да чете книги, въпреки примерите в семейството. Хари Потър и серията книжки за Уинкс я грабнаха. С времето ще пиша и за другите и интересни книжки.

# 4
  • Мнения: 377
aaa, адължително е да сложите и приблизителна възраст в постовете Simple Smile
Моята е на 8, трудно се хваща да чете книги, въпреки примерите в семейството. Хари Потър и серията книжки за Уинкс я грабнаха. С времето ще пиша и за другите и интересни книжки.
Това е от Бойчето:
Моите деца са от четящите тинейджъри.
Идеята беше да направим списък на книгите, които тийнейджърите харесват. По принцип има тема "Коя е последната книга, която купихте на детето си?", но там пишат основно майките с по-малки деца. amalgama дали няма да е добре да добавиш в заглавието на темата и пояснение за възрастта на децата?

# 5
  • Мнения: 284
Ох, аз нещо се обърках - мислех си, че като говорим за четящи деца,  за деца 8-13г., тоест тийнейджърите са си нещо друго. С такива същества още нямам опит, пък и както някой писа - те сами се ориентират. От друга страна като гледам списъка на книгите по-горе - наистина май става дума за книги за тийнейджъри - сигурно има деца дето четат Залазни на 10 г., но моят случай вкъщи не е от тях. Тъкмо щях да дам и аз един списък и сега се чудя какво да правя?

# 6
9-13 годишните четящи, става ли? Гимназистите заслужават отделно внимание.

# 7
  • Мнения: 377
Май е по-добре да пишеш "тийнейджъри", че някои са такива от 9-10 годишни, а други не ги пуска и до 20 години!  smile3555 ppp

# 8
Да направим
Четящи деца - 9-13г. и
Четящи деца - 14-18 г. ?

Така ще сме и по-конкретни.

# 9
  • Мнения: 2 282
Пропуснах да кажа - любимата ми "Приказки по телефона" на Джани Родари не направи никакво впечатление на второкласничката ми, както и "Патиланци". В белия списък са "Приключенията на Лукчо", "Приключенията на Незнайко" на Н. Носов, "Страната на хилядите желания" от Андре Мороа. Към "Ян Бибиян" имаше малко резерви.
Хайде по темата да кажа - индианските книжки все още звучат актуално, например трилогията на  Лизелоте Велскопф - Хенрих "Харка-си­нът на вожда", "Топ и Хари", "Синовете на Великата мечка". Наскоро я прочетох за първи път - не звучи отегчително и остаряло. Много се впечатлих, защото препрочитам много книги, които са ми адски отегчителни и мудни, а са ми харесвали едно време... Новия ми прочит на "Маншон, Полуобувка и мъхеста брада" например ме разочарова, дано съм само аз.
Да уточня - на 10г. бях изчела "Ад" на Данте, както и цяла купчина социалистически и философски книги - просто такива имаше в библиотеката на баба и дядо, след като изчетох училищната библиотека. И част от тях все още помня как са ме впечатлили. Така че не може да се каже - тази книга е точно за едикоя си възраст. А ако една книга е написана добре, мисля че става за деца до 109г. Извинявайте за офф-а.
А за 14-18г май е най-добре сами да ги попитате в детски форум  Wink

Извинете, с оглед промяната в заглавието станах доста офф.

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 13:09 от Сребърен облак

# 10
  • Мнения: 284
Амалгама, твоето предложение е най-ясно. Защото сигурно има и други като мен дето разбират думата "тийнеджъри" съвсем буквално от 13 до 19.

# 11
Ей, Сребърен облак, да приемем, че на 10 г. да прочетеш "Ад" на Данте, както и цяла купчина социалистически и философски книги - е изключение. Интересно изключение, бих казала. Аз с "Ад"-а на Данте и досега не мога да се справя. Simple Smile

# 12
  • Мнения: 377
Амалгама, твоето предложение е най-ясно. Защото сигурно има и други като мен дето разбират думата "тийнеджъри" съвсем буквално от 13 до 19.
Подкрепям!

# 13
  • Мнения: 3 197
Аз предлагам да направите теми по класове - 12 класа, 12 теми.
И все с това заглавие.

# 14
  • Мнения: 284
Добре ето списъка с книгите, които най-много харесаха на сина ми последните две години - значи стават за 9-12 год. деца:

"Хрониките на Спайдъруик", Тони ДиТерлизи
"Детективи с машина на времето", Фабиан Лейк
"Карибски пирати - Джак Спароу", Роб Кид
"По следите на Вермеер", Блу Балиет
"Райт 3", Блу Балиет
"Шерлок Холмс и отрядът от улица "Бейкър", Трейси Мак и Майкъл Ситрин
"Кажи Зеле и умри", Р.Л.Стайн

Сега чете "Стой далеч от мазето", като чуя отзивите ще пиша, но аз вече я прочетох и съм смаяна как автора успява да те накара да продължаваш да четеш. Виждам, че и на сина ми така му действат - не иска да спре да чете и да му загася лампата вечер.

# 15
  • Мнения: 7 821
Аз предлагам да направите теми по класове - 12 класа, 12 теми.
И все с това заглавие.

Хайде нЕма нужда  Wink!
Една тема със уточнение в заглавието - тийнейджъри. Кой както го разбира така.
Уточнението аз ще го сложа.

# 16
cool_witch, ако разбием "четящите деца" по класове, ще опрем до задължителната литература в училище и ще затънем в нея. Мисля, че е по-добре да си разширим хоризонтите с "незадължителната" детска литература. В относителните два периода преди Гимназията и в Гимназията. При това с книжки и автори, КОИТО ДЕЦАТА ХАРЕСВАТ, не ние.

# 17
"Кой както го разбира така.
Уточнението аз ще го сложа."

Ellypr, джедаите не бързат.Simple Smile

# 18
  • Мнения: 7 821
"Кой както го разбира така.
Уточнението аз ще го сложа."

Ellypr, джедаите не бързат.Simple Smile
Амалгама, притесних се от възможността да заключвам и да се обяснявам на 12 места  Wink. А и най-вероятно вече не можеш да редактираш сама заглавието.

Темата е хубава, но да не заливаме форума, Моля!
От друга старана предлагам съдействието си, ако искате да се публикува и допълва списъка в първото мнение, спокойно може да ми пускате корекциите на ЛС ще ги слагам.

# 19
  • Мнения: 3 740
Камен е на 13 г., в момента с удоволствие чете "Тайната на Артемис Фоул" от Оуън Колфър. Има издадени още две части от поредицата, за тях още няма мнение.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 202
Ако нямате нищо против, нека да направя пояснение, че тийнейджърите са условно казано между 13 и 19 години. /Всички тези числа на английски завършват на "teen"./
А иначе моята тийнейджърка се опитва да "краде" от моите книги и последно прочете "Речник на собствените имена" на Натали Нотомб и сега е налетяла на Фредерик Бегбеде. Много харесва Роалд Дал.

# 21
  • Мнения: 284
Темата нещо завехна откак е за тийнейджъри - аз няма още опит, но пък с интерес очаквам да видя какво четат сегашните тийнейджъри. Хайде мами - подскажете. Но наистина - книги, които те четат, а не, които вие сте чели - все пак всички сме били в тази възраст и си знаем какво сме чели - да се изтъкваме тук, надали е толкова нужно.

# 22
  • Мнения: 1 210
Бях писала в "моята" тема на осмокласниците, но ще напиша и тук.
Дъщеря ми органически не понася фентъзи  Laughing
Затова пък е трайно пристрастена към Джеръм Джеръм, Роал Дал, Юго (това не го разбирам, честно  Rolling Eyes) и Агата Кристи. Чете със страхотно удоволствие Туве Янсон ("Мамо, толкова е мъдра и очарователна"  Heart Eyes).
В момента дочита "Малката Дорит" (не и е позитивна) и се е наточила за "Кралица Марго".

И само да попитам- Не сме ли ние тези, които възпитахме у децата любовта към книгата? Нима не им избирахме първите книги, нима и сега не се допитват децата ви до вас? В такъв случай е изключено да не влияем върху избора им. Да, някои неща и харесват, други не, с трети е по-напред от мен, а четвърти открива сама, но мен ме има навсякъде в духа на книгите, които чете.

Уич,  Joy

# 23
  • София
  • Мнения: 3 610
Моя е на 7г. и за сега е изчел "Патиланско царство","Ян бибиян"-с помощ,"Приключенията на Моливко и Сръчко","Макс и Мориц" ,"Чук и Пук"и куп приказки от разни народности и издания(повечето обаче са му странни като стил на писане и не ги разбира),а и разбира се списания и комикси на корем. С интерес гледа различните там дракони,рицари,Хари Потър и др.но май още е малък за да ги разбере на книга.

# 24
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Камен е на 13 г., в момента с удоволствие чете "Тайната на Артемис Фоул" от Оуън Колфър. Има издадени още две части от поредицата, за тях още няма мнение.

Моят преди една година лятото ме изнуди да му ги купя и ги прочете за нула време (третата май есента миналата година) . Сега четвърта ли та пета ли поръчах на приятели от щатите, защото ми наду главата и чакам да пристигне тази седмица. Зариби всичките приятели и малки и възрастни да ги четат, като с удоволствие ги услужва и ги следи дали ще му ги върнат. Чете и на английски книги, купуваме от книжарница за чужда литература на Прага. На 13 е - книгите от библиотеките ги чете на всякаква тема, но каза че там няма интересни заглавия, които не е чел.

Четенето зависи от децата, не е задължително, ако не им идва отвътре да ги караме насила. Вторият пък не е от тези четящите.

# 25
  • Мнения: 1 674
WarCraft - в момента чете втората част. На 12г е и предпочита фентъзи.

Малкият, на 9г все още се подава на моето влияние и чете "Емил и тримата близнаци" на Ерих Кестнер. Харесва му.

Във форума попаднах на мнение затези книжки http://www.nu-impress.com/bumps2.html
Мисля да ги купя с надеждата да се заинтересуват.

# 26
  • Мнения: 2 282
Моето мнение е, че са слабички. Купих ги с голям ентусиазъм и идеята, че след години, като ми порасне детето за тях, може да ги няма на пазара, и ги изчетох за 2 часа... слабичко, и определено не за тийнейджъри. Мисля да ги метна на щерката (на 8 е) още тази година. Може би за деца, които не четат много, ще са добър стимул, наистина грабват вниманието, но са нещо като полуфабрикатите и макдоналдс-а - бърза храна, след която нищо полезно не остава...  Колкото и да ми е съвестно, и аз купувам такива неща - другия пример са книгите за Уникс клуб, които дори си нямат автори, с идеята, че по-добре да чете, отколкото да гледа тв. Съвета ми е просто да ги разгледате набързо преди покупката.

# 27
Абсолютно си права, Сребърен облак! При децата първо трябва да бъде създаден НАВИКЪТ за четене. След това те сами ще намерят УДОВОЛСТВИЕТО от четенето. И така с времето те сами ще стигнат до класическата, стойностната литература. В началото, както казваш, е важно да им грабне вниманието, особено при децата, които не четат много.

# 28
  • Мнения: 284
Моето мнение е, че са слабички.
Права си - Goosebumps не са Достоевски, но не знам дали си се замислила, че много от днешните деца просто не желаят да четат повече от задължителната литература в училище, та дори и тя им се вижда много. Според мен тези книжки са за деца, които се плашат от дебелината на книгите и от големите описания. И другото - телевизията, онлайн игрите - дъвка за очите. Много деца просто не знаят да използват фантазията си. В Goosebumps виждам точно това - авторът много умело води децата към образи, които сами да си представят.

# 29
  • Мнения: 2 282
Да, прави сте! Извинете за офтопика. Все пак не съжалявам, че ги купих.

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 11:39 от Сребърен облак

# 30
  • Мнения: 359
На 8 бяхме силно пристрастени към Хари Потър. Аз по принцип съм горещ привърженик на зародилата се по едно време идея Дж.Роулинг да се изучава в училище. Защото не мисля че е адекватно децата да четат (е, засега аз чета, те слушат) "Властелина на пръстените", "Карибски пирати" и др.подобни, а по литература да учат за мечо и зайо, примерно. На повечето прочетни книги за лятната ваканция веднага им се лепна етикет "тъпи" и честно казано, на мен също ми се сториха такива. Не мисля, че книгите, които ние сме чели едно време, могат днес да развълнуват някого. Поне повечето от тях.

# 31
  • Мнения: 1 210
Ама разбира се, че ще им се сторят тъпи... с това отношение на родителя към книгите  Rolling Eyes А на теб кои точно книги за начален курс ти се сториха такива? По спомени това са Пипи, Ян Бибиян, Емил от Льонеберя, Матилда, Патиланско царство, Двойната Лотхен, Антон и Точица, Пет приказки,Том Сойер , Малкият принц...кои от тези са "тъпи"? Истинската литература е вечна (и Хари Потър е от нея, според мен  Peace).
Освен това, както по- горе казах, вкуса към нея се възпитава. Пример:

На 8 бяхме силно пристрастени към Хари Потър. Аз по принцип съм горещ привърженик на зародилата се по едно време идея Дж.Роулинг да се изучава в училище. Защото не мисля че е адекватно децата да четат (е, засега аз чета, те слушат) "Властелина на пръстените", "Карибски пирати" и др.подобни...


Децата на осем могат и сами да четат, нали? Но ти в случая възпитаваш вкус към тези книги. Можеш да го направиш и с другите, вместо да ги квалифицираш като морално остарели и тъпи. Въпрос на желание...

# 32
  • Мнения: 284
На повечето прочетни книги за лятната ваканция веднага им се лепна етикет "тъпи" и честно казано, на мен също ми се сториха такива. Не мисля, че книгите, които ние сме чели едно време, могат днес да развълнуват някого. Поне повечето от тях.

Напълно съм съгласна с теб, kotkovo! Според мен родителите, които не виждат очевидното, или лъжат себе си, или не искат да проумеят, че ние и нашите деца живеем в различни времена. Има много причини книгите от нашето детство да изглеждат тъпи на децата ни и една от тях е, че са много морализаторски, направо натрапчиво менторски. На нас като деца това не ни е правило впечатление, защото живеехме в система, в която подчинението се ценеше като особено качество. Сега родителите осъзнават, че не искат децата им да са "послушни", а себеотговорни. Възпитаваме децата си по различен начин и не разбирам как това може да стане със старите средства.

А на теб кои точно книги за начален курс ти се сториха такива? По спомени това са Пипи, Ян Бибиян, Емил от Льонеберя, Матилда, Патиланско царство, Двойната Лотхен, Антон и Точица, Пет приказки,Том Сойер , Малкият принц...кои от тези са "тъпи"?
[/quote]

Didkaprtka, всички тези книжки (с изключение на "Малкия принц" и "Матилда") съм ги чела на децата си, когато бяха на 4-5 години - стилът им и внушенията са точно за тази възраст на съвременните деца и те много се забавляваха, но защо си мислиш, че на 8-9 отново трябва да им харесват. Направо бих се притеснила, ако беше така!

# 33
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 806
Дъщеря ми обича да чете книги, които са и интересни. За сега в списъка на прочетени и следящи се поредици книги са:
Лили Чудото
Ванда http://www.book.store.bg/search?srchstr=%C2%E0%ED%E4%E0&sin=1
Училищен мюзикъл http://www.egmontbulgaria.com/books/di_hsm.htm#122800

# 34
  • Мнения: 1 210

Didkaprtka, всички тези книжки (с изключение на "Малкия принц" и "Матилда") съм ги чела на децата си, когато бяха на 4-5 години - стилът им и внушенията са точно за тази възраст на съвременните деца и те много се забавляваха, но защо си мислиш, че на 8-9 отново трябва да им харесват. Направо бих се притеснила, ако беше така!

Aster, пращай децата на 12 в университет  Joy
При този "летящ старт", вече би трябвало да се чете Достоевски при вас...защо ли се задоволявате с измислени четива, създадени за "нечетящи деца"?

# 35
  • Мнения: 359
Днешните 12-годишни нямат нищо общо с 12 годишните от наше време, скъпа Дидка и в сравнение с нас като малки те наистина са "професори". Времената са други - това е. Не мисля, че създаваме нечетящи деца само защото не четат това, което ние сме чели навремето (когато, междувпрочем, нямаше кой знае какъв избор на четива). И, да, смятам, че от тяхна гледна точка Ян Бибиян е тъпа (държа да кажа, че аз я обожавах като малка!). Кой ще се впечатли от Ян Бибиян на Луната, примерно, когато има "Междузвездни войни"?! За ваканцията ни дадоха "Хитър Петър" - че те не разбраха половината от думите вътре!

Последна забележка: защо се чудиш, че аз им чета, не може първокласникът сам да си чете "Властелина на пръстените", все пак!

# 36
  • Мнения: 284

Didkapitka, предложи все пак нещо ново - някой ми подшушна, че имаш вземане-даване с книги! Съвсем ли нищо не харесваш от новите неща за деца?

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 22:18 от Aster

# 37
  • Мнения: 284

защо ли се задоволявате с измислени четива, създадени за "нечетящи деца"?

Все си мислех, че всички четива без научнопопулярните са измислени.

И както знаеш - да четеш и да разбираш са две различни неща. Точно последното е доста трудно на деца, свикнали да получават наготово образите от телевизията, електронните игри, а бих добавила дори - енциклопедиите, чиято цел е да дават информация, но не да развиват фантазията.

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 22:19 от Aster

# 38
Май влизаме в друга тема - това, което ние харесваме и одобряваме, а не това, което децата ДНЕС четат, приемат и одобряват.

А всъщност къде можем да обменяме мнения за книгите, които ние четем и харесваме?

# 39
  • Мнения: 359
Дъщерята на моята приятелка (11 години) чете чиклети (майка й гледа все пак да подбира, де, такива дето не са много "откровени" Laughing)
Amalgama, да си направим тема, ама къде? Аз ставам и за тази: както вече писах луднах по Хари Потър Mr. Green

# 40
  • Мнения: 284
Май влизаме в друга тема - това, което ние харесваме и одобряваме, а не това, което децата ДНЕС четат, приемат и одобряват.
Amalgama, може и така да изглежда отстрани, но Didkapitka има книжарница и от това, какви книги избират да предлагат собствениците на книжарници, зависи и нашият избор, и изборът на децата ни. В интернет, в сайтовете на издателства съм виждала много интересни заглавия, които въобще не се виждат в книжарниците. Аз съм от хората, които обичат да разгледат и разлистят книга преди да я купят.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 202
За четящите мами има тема в Клюкарника.
А моята тийнейджърка не харесва Хари Потър. /Аз съм съгласна с нея. Въпреки, че я карах да прочете поне 1-2 от поредицата./
Според мен е безсмислено да се разделя литературата на "стара" и "нова".
И още нещо за четящите тийнейджъри - "Светът на Софи" от Юстайн Гордер. В достъпен вид история на философията. Моята 14 г. дъщеря я прочете с интерес и при всеки удобен случай се опитва да блесне с цитати какво е смятал Платон или Кант по въпроса...

# 42
  • София
  • Мнения: 346
След като почти изнудих малкия - 15 г. да започне да чете Какавидите на Джон Уиндам, той така се запали , че издирвахме с месеци "Денят на трифидите" . Последната му любов е "Пътешествията на галактическия стопаджия" и май ще се наложи и аз да я препрочета, че нещо ми се губи, а го усещам, че му се говори на тази тема.

# 43
Последната му любов е "Пътешествията на галактическия стопаджия" и май ще се наложи и аз да я препрочета, че нещо ми се губи, а го усещам, че му се говори на тази тема.

Ariana, ти си на правия път! Супер!

# 44
  • Мнения: 377
След като почти изнудих малкия - 15 г. да започне да чете Какавидите на Джон Уиндам, той така се запали , че издирвахме с месеци "Денят на трифидите" . Последната му любов е "Пътешествията на галактическия стопаджия" и май ще се наложи и аз да я препрочета, че нещо ми се губи, а го усещам, че му се говори на тази тема.
Hug Оооо, Ариана, добре сте почнали! След Пътеводителя, трябва да прочете и останалите  Grinning
Моят 14-годишен момък в момента е на "Еманципирана магия" на Тери Пратчет. Днес обясняваше как като я извадил в междучасието още 5 броя дечурлига от класа му извадили книги на Пратчет.  Wink Явно този автор е на мода в момента!  bouquet

Последна редакция: чт, 20 ное 2008, 22:24 от Бойчето

# 45
  • Мнения: 359
Още нещо страхотно на Тери Прачет - "Трилогия за номите". Поне според мен е по-добро от историите от Света на диска. За съжаление моите са още малки - пробвах ги, но не им беше увряла главата. А за "Стопаджията" да не говорим Laughing Laughing

# 46
  • Мнения: 1 674
Малкият, на 9г., прочете" Приключенията на барон Мюнхаузен" и много му хареса. Сега му купих първата от Goosebumps - "Кажи зеле и умри", ще докладвам каква ще е реакцията му. Много ентусиазиран е в момента.

И един въпрос - Стопаджията на Тери Пратчет или изобщо нещо на Пратчет става ли за почти 13годишен младеж, който обича книгите, особено фентъзи newsm78 Иска да му купя някакава книга за Коледа и се чудя каква.

# 47
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141

  който обича книгите, особено фентъзи newsm78 Иска да му купя някакава книга за Коледа и се чудя каква.


Прочети на предишната страница, какво сме писали с Кабо Алба за 3 книги. 


Междудругото моя получи 6 част и я глътна за три дни. Сега ще поръчваме 4 и 5 част.

# 48
  • София
  • Мнения: 3 610
Малкият, на 9г., прочете" Приключенията на барон Мюнхаузен" и много му хареса. Сега му купих първата от Goosebumps - "Кажи зеле и умри", ще докладвам каква ще е реакцията му. Много ентусиазиран е в момента.

И един въпрос - Стопаджията на Тери Пратчет или изобщо нещо на Пратчет става ли за почти 13годишен младеж, който обича книгите, особено фентъзи newsm78 Иска да му купя някакава книга за Коледа и се чудя каква.

"Стопаджията" не е на Пратчет,а на Дъглас Адамс,а относно Пратчет-аз го четох в доста по-късна възраст и ми беше безкрайно интересен.

# 49
  • Мнения: 359
Аз затова писах за "Трилогия за номите" - струва ми се по-детска някак си. Тери Прачет е малко странен - или се влюбват в него, или въобще не могат да го възприемат, така че... Моят съвет е, ако си се спряла на Прачет, първо да пробваш с "Номите", а после със "Светът на диска".
А за Дъглас Адамс (Стопаджията)...Не знам, и аз го четох като по-голяма. Мисля, че му е раничко, ама кой знае...

# 50
  • Мнения: 1 674
Мерси на всички за отговорите. Hug

Разрових се назад в темата, както ме посъветва dorothy, и ще му купя и на моя "Тайната на Артемис Фоул" от Оуън Колфър за Коледа. Дано му хареса.
В момента чете "Сага за войната на разлома" на Реймънд Фийст. Почти изгълта трилогията, много се запали.

Общи условия

Активация на акаунт