Коледа и Нова година - сладки изкушения !

  • 312 598
  • 2 129
  •   1
Отговори
# 615
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Пепи ЧРД и от мен! Здраве и попътни ветрове ти желая !
 
Тортата ти, както винаги е прекрасна  Hug

# 616
 newsm78 май не му е тук мястото......ама ще пробвам-в четвъртък е денят на благодарността- празнувате ли и какво ще сготвите

# 617
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
newsm78 май не му е тук мястото......ама ще пробвам-в четвъртък е денят на благодарността- празнувате ли и какво ще сготвите

Права си - не е тук мястото.

Пепи, честит рожден ден, да си жива и здрава.  bouquet Тортичката е чудесна, а с нея ми напомни колко отдавна не съм я правила. Laughing

Маята за Дрезденския щолен е жива мая, не суха.

# 618
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Диди, крема е моят любим карамелен крем. Има го в тортената библиотека.
уффф, май ще е добре да я напиша цялата рецепта.

За торта с диаметър 26см

За блатовете:
7 яйца
14с.л. захар (с връх)
14с.л. брашно (равни)
ванилия

За крема:
350гр. масло
1 консерва сварено кондензирано мляко (затворената консерва се вари 2.5-3часа на водна баня като трябва да е постоянно покрита с вода. Аз обикновенно си варя 2-3 консерви накуп)
1 пудинг карамел (приготвен вместо с 500мл. с 400мл. мляко)
100гр. карамелизирани орехи


За пламъците:
3 белтъка
4с. л. захар
карамелизирана захар на око  Blush

За блата се отделят белтъци от жълтъци. Белтъците се бият със захарта на пухкав сняг (докато захарта се разтопи напълно). Добавят се жълтъците и се бие още 2-3 мин. Брашното се добавя лъжица по лъжица (аз ползвам с набухвател). Ако се ползва обикновено се добавя 1ч.л. бакпулвер в брашното.
Сместа мисленно я раделям на 3 и я пека на 3 пъти. Като остатъка държа в хладилник.
Пече се на предварително загрята до 180гр. фурна, като на 10-та минута се намаля на 160 Wink

Крема:
Маслото се разбива с кондензираното мляко. И двете съставки да са стайна температура. Към сместа се прибавя постепенно (лъжица по лъжица) охладеният пудинг (и той със стайна температура).

Пламъците:
Белтъците се  разбиват на сняг с 4 с.л. захар (дотолкова, че като обърнеш тенджерката да не падат). Бъркам ги в меална тенджерка, че там се разбиват най-лесно. в тях се сипва на тънка струйка горещ карамел (само разтопена захар) като се бърка много бързо и енергично с миксера. Желателно е 2-ма души да го правят - единият сипва карамела, другият бърка. После се изсипва върху тортата и се оформя или с ръце (докосваш с пръсти и рязко дърпаш), или с обратното на лъжица. Целта е да се постигне ефекта на пламък. Колкото по-тъмен е карамела, толкова по-тъмен ще стане и крема

Блатовете се сиропирт с карамелен сироп. Карамелизирам захар и доливам вода. И блатовете и водата са студени Wink Мажат се с крема и се добавят карамелизирани орехи Simple Smile

Последна редакция: вт, 25 ное 2008, 18:30 от _Пепи_

# 619
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Пепи,честит рожден ден,много здраве и късмет. Hug

Корнелия,мисля че тестото втасва 3 пъти(дано не бъркам),но винаги,когато втасва изчаквах да удвои обема си.Всъщност първият път втаса по-бавно,докато вторият и третият път стана много бързо,във фурната на 50 градуса.За маслото-250 гр са за тестото,отделно за намазване,но не ми отиде много,да речем около 70 гр,не повече.

# 620
  • Мнения: 2 803
Колко рецепти има да преписвам. Изостанах в темата. Вместо запис.  chef

# 621
  • ВАРНА морето сините вълни
  • Мнения: 448
здравейте имам едно питане много ми се иска да опитам английския коледен кекс на джемма на пръв поглед изглежда лесно но за начинаещ може да е подвеждащо въпроса ми е нямам толкова подходяща форма смятам да ползвам една тенджера-трябва ли да сложа в нея хартия за печене и  дали да я намасля а отгоре тенджерата да завия с 2 пласта хартия и да завържа че да не се размества и пека на 150 градуса-има ли други тънкости които бихте ме посъветвали за да успея четох назад че на някои не се надига на други че им прегаря моля помогнете ми да избегна тези неприятни моменти благодаря ви много предварително
 newsm12 ....може ли да се раздели на две и да се пече във тортена форма от тези които са с отделящ пръстен

# 622
  • Мнения: 1 440
Пепи, ЧРД    bouquet   bouquet   bouquet Тортичката е страхотна!!!

Кажете ми коя марка маргарин се води твърд newsm78

# 623
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Пепи, ЧРД  bouquet  bouquet  bouquet Тортичката е страхотна!!!

Кажете ми коя марка маргарин се води твърд newsm78

Калиакра кулинарен Wink

# 624
  • Мнения: 364
Пепи честит рожден ден
Пожелавам ти каквото ти е на сърце това да ти е и в ръце! Честит рожден ден!
  Gift

# 625
  • Мнения: 276
Традиционен английски коледен кейк

 

Продукти:

450 гр сушени плодове от касис (черен и/или червен)
175 гр стафиди от бяло грозде
175 гр стафиди от червено грозде
50 гр захаросани (коктейлни) череши, нарязани на ситно
50 гр сушени портокалови и лимонови корички
3 супени лъжици бренди (може да се замени с ром, коняк или драмбуйе)
225 гр брашно
½ чаена лъжичка (равна) сол
¼ чаена лъжичка (равна) индийско орехче
½  чаена лъжичка (равна) смесена подправка( тик се продава готова, съдържа: канела, индийско орехче, бахар, карамфил, семена от кориандър и джинджифил)
225 гр безсолно масло
225 гр мека кафява захар
4 големи яйца
50 гр натрошени бадеми
1 чаена лъжичка black treacle, това е подправка , която много прилича на много гъст карамелен сироп. Може да се замени с малко карамел, който сме си направили в къщи и разбили с блендера или с лъжичка мед.
настърганата кора на един портокал и един лимон
 

Приготвяне:Всичко сушени плодове, заедно с брендито (аз използвах Courvoisier ) се разбъркват колкото може по- добре, така че да има алкохол по всяко плодче. Оставяме да престои 12 часа.

Приготвяме всички останали продукти да са готови. Пресяваме брашното два пъти, добавяме солта и подправките разбъркваме много внимателно, за да не намачкаме брашното.

Разбиваме маслото със захарта на водна баня(топла, не гореща) докато стане на крем.

Разбиваме белтъците отделно от жълтъците, после ги смесваме докато стане пухкав крем.

Прибавяме яйцата към масления крем по една лъжичка докато стане хомогенен крем.

 (До тук  може да бъркаме с миксер, от тук на татък на ръка )

Прибавяме брашното с подправките към крема с бавни въртеливи движения само в едната посока.

Разбъркваме заедно с всички плодове , настърганите  пресни портокалови и лимонови корички. Бърка се бавно и внимателно, за да остане въздух в сместа.

Слагаме пекарска хартия около стените на съда в който ще печем. Прехвърляме сместа и заглаждаме повърхността на кейка. Покриваме съда за печене с два слоя хартия с изрязана дупка в средата (около 1.5-2 см). Завързваме с конец и поставяме във фурната.

Фурната трябва да е предварително загряна на 140 градуса. Пече се на такава температура за 4 1/2 часа без да се отваря фурната.

Вече изпечен кейка се прехвърля на решетка и разлепяме хартията. След като изстине напълно пробиваме внимателно с готварско шишче дупчици (през 2-3 см). Поливаме с 2-3 лъжици бренди (или какъвто алкохол сме избрали. Поливането се повтаря веднъж седмично до Коледа.

Два дни преди Коледа кейка се покрива е бадемов марципан  и след това с бял марципан или бял маслен крем. Тук правят т. нар. Royal icing за покриване на кейка върху бадемовия марципан, прави се от 500 гр пудра захар 3 белтъка и малка лъжичка глицерин или сока на един лимон.

Рецептата е за 20 см кръгла (18см квадратна) форма за печене. Кейка се приготвя не по- късно от първата седмица на декември.

рецептата в картинки  Hug http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=9012730

# 626
  • Мнения: 1 283
Традиционен английски коледен кейк

 

MamaChrisi чак сега виждам твоя АКК. Ама какъв е красавец, гладък и бухнал и с много матРиал. Браво, как ми се иска да си чупна едно парченце, ама ще му разваля фасона




# 627
  • Мнения: 276
pepika, а аз ако знаеш какво преглъщане му направих докато напиша рецептата smile3508 сложила съм го на видно място в кухнята, под един стъклен похлупак , гледам го, въздишам и си тренирам нервите! Ама вие знаете как е  Heart Eyes

# 628
  • Мнения: 1 461
аз искам да попитам за тиквеника че миналата не се получи аз сварих тиквата предварително и овивах в единлистр плънката вместо в два листа а сега чета че слага сурова тиква  искам да попитам как е правилно
Пепи тортата изглежда супер  Hug

# 629
  • Мнения: 1 440
kar4ita, тя така или инак тиквата се опича, мисля, че е излишно предварително да се сварява. В повечето рецепти си е сурова. Прабаба ми обаче малко я е запържвала с канелата, за да стане по-ароматен тиквеникът Peace и затова мама понякога я прави така.
Предпочитам увиване в 2бр. кори, защото плънката е тежка и лесно се къса

Общи условия

Активация на акаунт