Колко струва храненето на бебето с различните марки млека?

  • 3 654
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Преди много-много време - цели 3 години  Mr. Green - бях пуснала такава тема в този форум.

Идеята - приблизителни сметки колко излиза храненето на бебето през първата година с дадена марка мляко, като се вземе средно количество за 0-4 м и 4-12м (ако се приеме, че бебето започва захранване от 4 навършени месеца нагоре).

Това са били примерните стари сметки, доколкото можах да ги направя по думите на майките, тогава от 2005-та. Междувременно цените драстично се различават и понеже не съм съвсем сведуща, исках да питам вас, а и Виви отбеляза в личен разговор, че такава тема вероятно ще е от интерес  Grinning

Това долу са примерен разход на кутии по месеци, сметнато от предната тема (надали е различно), с молба да кажете цени, среден разход на кутии мляко, ако все пак е различен, както и да допълните за други марки, които не са споменати Simple Smile

Нан 1 – ... лв/кутия – първи месеци 8 кутии на месец, после – 4 кутии на месец
Нан 2 – ... лв/кутия – първи месеци 8 кутии на месец, после – 4 кутии на месец
Нутрилон 1 – ... лв/кутия – първи месеци 7 кутии на месец, после – 4 кутии на месец
Нутрилон 2 – ... лв/кутия – първи месеци 7 кутии на месец, после – 4 кутии на месец
Омнео 1 – ... лв/к – ... кутии на месец първите 6м
Омнео 2 – ... лв/кутия – ... кутии средно за 6-12 месеца
Фризовом – ... лв кутия, ... кутии средно първите 6м, ... кутии средно за 6-12 месеца
Фризо 1 – ... лв/к – ... кутии на месец първите 6м
Фризо 2 - ... лв/кутия – ... кутии средно за 6-12 месеца
Милумил ХА – ... лв/к – ... кутии средно първите 6м, ... кутии средно за 6-12 месеца
Нестоген – ... лв/кутия – ... кутии средно за 0-12 месеца

Ако имате представа за среден разход кутии мляко за след годинка (за година), както и цена, ще се радвам да споделите Simple Smile

Туй то  Grinning

# 1
  • Мнения: X
Веднага мога да кажа за розовия ХИП.

Значи :
0м. - 4м. - 7.20лв./кутия  - 13 кутии/месец - 93.60лв. месечно.
0м. - 8м. - 7.60лв./кутия - 10 кутии/месец - 76лв.

# 2
  • Мнения: 3 993
И аз веднага мога да кажа колко струва храненето на моята дъщеря с Аптамил Имунофортис 1 (на 2-ка още не сме минали, но скоро):

0м.- 4 м. - 29лв./кутия - средно 1,5 кутии/месец - 43,50 лв месечно (забележка: първите 4 месеца ние бяхме на смесено хранене)

4 м. - 6м. - 30лв./кутия - средно 3 кутии/месец - 90 лв. месечно (забележка: аз захраних на 4 месеца и 18 дни)

И още едно уточнение, Аптамил Имунофортис е в кутии по 900 гр., 2 разфасовки по 450 гр. , като пиша кутия имам предвид 900 гр. Различните марки млека са в кутии с различен грамаж, може би да допълним и тази информация... newsm78

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Различните марки млека са в кутии с различен грамаж, може би да допълним и тази информация... newsm78
Да, преди 3 години и за това стана дума. Аз не съм съвсем наясно - освен ако не тръгна с молив и тефтер по аптеката - от грамажите им, затова този път се опитах да обобщя колко кутии се харчат на месец, т.е. ако от една марка, която струва Х лева, отиват 5 кутии месечно, а от друга, която струва Y лв, отиват 3, разликата е от грамажа и общото месечно количество мляко (и пари, съответно) е, което е валидно, не толкова броя кутии.

# 4
  • Мнения: 104
От самото начало сме на АМ, защото нямах кърма(само първия месец и то по 50-60 гр).
До 4,5 мес. бяхме на Аптамил Комфорт - кутии по 400 гр./цена 16-17 лв.За първия и 2-рия месец средно 7-8 кутии,след това 10 кутии - значи около 160-170 лв. После минахме на Аптамил 1 - кутия по 900 гр./цена 29-30 лв.Средно на месец 5 кутии - 140-150 лв.Захранила съм, но много бавно протича процеса.Моята бебка си иска мляко.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 271
Аптамил:

0-4 месеца - 29лв/кутията/900гр - 5 кутии/месечно = 145лв/месечно *4 месеца = 580лв
4-8 месеца - 29лв/кутията/900гр - 4 кутии/месечно = 116лв/месечно *4 месеца = 464лв
8-12 месеца - 27лв/кутията - 2 кутии/месечно=  54лв/месечно *4 месеца = 216 лв

Или общо 1260 лв

# 6
  • Мнения: 45
Ние сме още мънички, но мога да кажа калкво сме ползвали досега:
Нутрилон 1
0-1м - 9,6лв/кутията/400гр - 7 кутии/месечно = 67,20 лв/месечно

Лактана Био1
1-3м - 21лв/кутията/600гр - 5 кутии/месечно = 105 лв/месечно

# 7
  • София
  • Мнения: 259
Розов (син) Хипп за след 8 месеца:

8,40 кутията / 300 гр. - 7 кутии месечно  - 58,80 лв. месец

за една година 705,60 лв.

# 8
  • София-Света Троица
  • Мнения: 207
Аптамил:

0-4 месеца - 29лв/кутията/900гр - 5 кутии/месечно = 145лв/месечно *3 месеца = 435лв
4-8 месеца - 29лв/кутията/900гр - 4 кутии/месечно = 116лв/месечно 2 месеца = 232лв


Или общо 667 лв засега.

# 9
  • Мнения: 27 524
Бу, при фактите, че апетитът на децата варира много и че цените с годините се менят, то тогава какъв е смисълът на проучването?  Thinking

# 10
  • Мнения: 313
Да, и аз това се зачудих. Освен това има разлика в цените за 100 гр. на различните марки.

# 11
  • Мнения: 552
Бу, при фактите, че апетитът на децата варира много и че цените с годините се менят, то тогава какъв е смисълът на проучването?  Thinking
А,как какъв?Да се покаже,че кърменето е по-евтино Peace
Първите 4 месеца кърмех единствено и не съм давала нито лев за мляко,освен едната кутия,която кпих за всеки случай и после изхвърлих...не съм дала нито лев!
След това,по стечение на обстоятелствата,преминахме на АМ,като в началото сменихме доста,докато се спрем на Лактана Био.
от 4 месеца до сега Лактана Био2/която първоначално беше 750гр,а сега 600/-средно по 4 кутии на месец по 21лв.=84лв.
И като се включат вече и пюретата,каши и какво ли още не-сметката вече става доста солена Mr. Green
Ама хрънътъ праи борбътъ Mr. Green

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Разликата в грамажа по-горе е обяснена много добре, надявам се. Това, че грамажът е различен, надали повлиява в крайна сметка цифрата за месец, ако човек го сметне Rolling Eyes
Може да не е интересно за всеки, но на доста майки такова сравнение между марките е любопитно и носи информация.
Блонди, а апетитът не варира чак в такива огромни количества, все пак Confused

Z_u_Z_u, ама благодаря, никога нямаше да се сетя  Tired Естествено, че тук е точното място да обясня на майките, които всяка седмица купуват АМ и вадят парите от джобовете си, че кърменето е по-евтино.

# 13
  • Мнения: 552
Може да не е интересно за всеки, но на доста майки такова сравнение между марките е любопитно и носи информация.
Блонди, а апетитът не варира чак в такива огромни количества, все пак Confused

Z_u_Z_u, ама благодаря, никога нямаше да се сетя  Tired Естествено, че тук е точното място да обясня на майките, които всяка седмица купуват АМ и вадят парите от джобовете си, че кърменето е по-евтино.
Да ,сравнението на марки е доста интересно на повечето майки.
Напротив,апетитът може да варира много при някои деца-моето примерно Peace

Не съм си написала предния пост,за да се дразня с някой.Далеч съм от мисълта,че след като приключиш темата ще пуснеш тук нова със заглавие:"Кърменето е по-евтино".

# 14
  • Мнения: 313
Моите наблюдения показват , че при различни цени има и разлика в АМ.  Например  в Канада има АМ без и с ОМега 3  -съответно 10$ на кутия от 900 гр. разлика,  има истински марки и марки на магазините (генерик) които са близо на 1/2 цена - с една дума мога да си храня детето и с 50 и със 150 $ на месец  - според както реша и колкото пари имам и все с АМ. Освен това на съвсем бедните социалните помагат за покупката на АМ. Така , че има за всеки джоб и вкус според мене. Не това може да бъде причина за кърмене или некърмене.  Подобно нещо видях и в БГ - има АМ които са под 20лв за 900 гр и такива за по 30 лв - това дава доста разлика ( по съвсем груба сметка - в едния случай се минава с около 70-80, в другия с около 120 лв месечно при средно ядящо бебе без заместено хранене).
Както и Блонди е забелязала - има и разклика в консумираното количество. Някои ( като мене)  не заместват млечно хранене до годинка , а други заместват дори преди 6 месеца  - съответно бебето им пие по малко АМ. Масово виждам бебета на годинка, които само вечер или сутрин са на мляко. Така , че при положение , че няма система и единни правила за хранене на бебета в България някак увисва във въздуха такава статистика.

По лесно  ще е, ако Бу извади нормите за хранене на бебета , види за коя възраст колко е средната препоръчителна консумация, после иде в магазина и види цената на най -скъпото ,  наи- евтиното, и някое по-средно АМ, да види колко литра готово АМ дава една кутия  и да направи една калкулация. Тогава вече може сериозно да се каже - отглейдането на едно бебе на АМ 0т 0 до 12 месеца струва ot A do B лева, но ако бебето ви е много ящно сложете 30% върху сумата ( примерно)
Защото моито маймунче винаги е пиело окло 750-850, мах 900 мл (никога не е  стигал литъра), ама доста бебоци си пият по 1100 мл още от мънички.
Мога да кажа конкретно по въпроса за бебе на 14 месеца в БГ (като бяхме на гости) , че изпи 6 кутии Нестле джуниър 1+ (по 400 грама, ако не се лъжа) за 1 месец.  Цената не я помня точно , но мисля, че платих около 50-60 лв за тях.

Последна редакция: сб, 15 ное 2008, 06:10 от BabyMama

# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Аз умишлено не искам да се водя по 'нормите', защото съм наясно, че повечето майки се водят по по-съвременните препоръки и не бързат да заместват храненията, както по-рано се препоръчваше. Не знам доколко са ми актуални наблюденията, но поне в последните години съм с впечатление, че все повече майки не бързат да махнат млечните хранения въпреки захранването и съответно консумацията на мляко е доста по-различна от това, което пише в някои книжки.
С това не целя да подразня някого, който е избрал да замести хранения и да се води по тези норми Peace

# 16
  • Мнения: 3 993
Аз умишлено не искам да се водя по 'нормите', защото съм наясно, че повечето майки се водят по по-съвременните препоръки и не бързат да заместват храненията, както по-рано се препоръчваше. Не знам доколко са ми актуални наблюденията, но поне в последните години съм с впечатление, че все повече майки не бързат да махнат млечните хранения въпреки захранването и съответно консумацията на мляко е доста по-различна от това, което пише в някои книжки.
С това не целя да подразня някого, който е избрал да замести хранения и да се води по тези норми Peace
Бу, наистина са ти актуални наблюденията! Аз поддържам контакти с още 3 майки, чиито бебета са на възраст колкото моето, тоест 6 месеца. Всичките вече са захранили, но никоя от тях не бърза да маха млякото и да замества напълно хранения. Въпросните бебета всичките са на адаптирано мляко. Вярно е, че все повече майки вече се ръководят от по-съвременните препоръки, като пренебрегват по-остарели такива на педиатрите им, ако са попаднали на такива педиатри,де.  Peace

# 17
  • Мнения: 4 017
Докато дете беше на НАН 1 , НАН 2 струваше 8 лева. Но когато дойде време да минем на НАН 2, вече го купувам по 9 и нагоре
Бу, писах и в предишната тема - нито веднъж не съм си правила списък за това колко точна харча за храна на бебето. Това го мразя от бившия ми приятел, който си записваше в един тефтер всички разходи ....
Не си направих труда даже да си направя собствено проучване за колко време изпиваме една кутия АМ (това също варира)

За мен е важно да мога да купувам на детето всичко, от което има нужда, и в крайна сметка да ми остават пари (значи са ми стигнали)
Не съм по крайностите - само ХИП и нищо друго (купувала съм и Ганчев и Слънчо, а от скоро сме на детска кухня)
,
Сега от един месец съм с 220 лева от НОИ, които още не съм получила, но не мога да кажа, че се чувствам по-бедна или, че разполагам с по-малко средства. Заделила съм си настрана, мъжът ми работи, така че не се притеснявам.

# 18
  • Мнения: 313
Аз умишлено не искам да се водя по 'нормите', защото съм наясно, че повечето майки се водят по по-съвременните препоръки и не бързат да заместват храненията, както по-рано се препоръчваше. Не знам доколко са ми актуални наблюденията, но поне в последните години съм с впечатление, че все повече майки не бързат да махнат млечните хранения въпреки захранването и съответно консумацията на мляко е доста по-различна от това, което пише в някои книжки.
С това не целя да подразня някого, който е избрал да замести хранения и да се води по тези норми Peace
Бу, наистина са ти актуални наблюденията! Аз поддържам контакти с още 3 майки, чиито бебета са на възраст колкото моето, тоест 6 месеца. Всичките вече са захранили, но никоя от тях не бърза да маха млякото и да замества напълно хранения. Въпросните бебета всичките са на адаптирано мляко. Вярно е, че все повече майки вече се ръководят от по-съвременните препоръки, като пренебрегват по-остарели такива на педиатрите им, ако са попаднали на такива педиатри,де.  Peace

Кажи като станат на 10-11 м колко от тях ще пият по 600-700 мл АМ дневно.

Между другото  - до към 9 месеца давах на сина си концентрирано течно АМ, което се разрежда 1 към 1 с вода. Знам колко горе долу е поемал защото един кен даваше към 770-780 мл готово АМ.

Честно казано, не разбирам с какво може да помогне информацията , че едно бебе може да се храни с АМ срещу 50 лв( ако е по злоядо и му купуват от по евтините) , а друго по ядящо и ползващо по скъпо АМ със 160лв (например)

Последна редакция: сб, 15 ное 2008, 15:35 от BabyMama

# 19
  • Мнения: 14 487
Фризо ХА - 10 кутии на месец (плюс минус 1 кутия), цената му на бройка е 13.30, като купуваме на едро ни излиза общо 120 лв на месец
количеството си е едно и също от третия месец - до сега, на възраст 6 месеца и половина, захранена, без заместени хранения

и естествено, че кърмата е без пари, нищо ново никой не е измислил, но пък да ви кажа за храненето с адапте, парите са му единствения недостатък Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт