Религия, притчи и 4-годишни...за Коледа

  • 2 384
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 804
Днес ми се случи нещо за което не бях подготвена.
Купих френска Коледна книжка за изрязване и с несъмнено съвършеното ми внуче направихме "картинката" на Рождество. Всичко си беше на място. Малкият Исус в яслите, Кометата, животните, царете поднасящи дарове, Дева Мария ... И когато малкото човече поиска да му разкажа "приказката", установих, че съм неподготвена да обясня Коледа с достъпни думи и понятия. От една страна се страхувах да не вляза в противоречие с това, което са му разказвали мама и татко, от друга страна нямах познанията за простичко и обикновено обяснение на Рождество. Та въпросът ми е, вие какво разказвате на децата си? С какво обяснявате Коледните подаръци и всичко, което съпътства този така прекрасен празник?

Последна редакция: пт, 14 ное 2008, 21:13 от Ellypr

# 1
  • Мнения: 2 467
Моето човече се интересува само от дядо Коледа и подаръците които носи. Не пита къда какво и как точно. А аз не се впускам в обяснения, щото си патих не веднъж от голямата си уста  Mr. Green.
За "картинката" на Рождество ще изчакам поне до догодина.

Много зор видях докато обясня на 3 годишната си дъщеря, че ние като се прегръщаме двете не правим любов и що е туй правене на любов  Outta Joint

# 2
  • Мнения: 636
Как ще обясните Коледа на детето си зависи от това как я обяснявате на себе си. Аз вярвам, че Коледа е Рождество Христово. Това и казвам - Коледа е рожденият ден на Исус, Божия син. Дядото с подаръците е допълнителен образ.

# 3
  • Мнения: 2 467
Рожденния ден лено ще обясня. Ама иди обясни що е то Бог на 3 годишно. Следват лавини от въпроси, все по -объркващи и по-объркващи. И колкото повече обясняваш, толкова повече се оплиташ, а хлапето все повече не те разбира  Laughing

# 4
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Има детски Библии, написани са простичко, приказно, с хубави картинки. Ние четем една такава отдавна, въпросите вече са все по - малко. Е, на мен също ми е трудно да отговоря къде живее Господ и как така вижда всички хора..., но като цяло детето попива отношението, което имат по темата мама и тати.

# 5
  • Мнения: 354
на мен тази година няма да ми се наложи да обяснявам, но със сигурност в къщи се празнува Рождество Христово, не Коледа. Наистина има чудесни книжки с прости думички, които да са на помощ на родителите в обясненията, но тези понятия се нуждаят от дълъг период на обяснение и най-важен, мисля, е личния пример. Полезно е да се запише детето на неделно училище, там подготвени хора обясняват, макар и под формата на игра.  Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
Не помня точно кога им разказах историята за Исус, но май бяха 4-годишни. Разказах им историята такава ,каквато съм я чувала и чела, но по-скоро като приказка. Не съм споменавала за Бог, а и на тях явно разказаното им бее достататъчно. Като станаха в училищна възраст им разказах по-подробно като наблегнах на разликата между историческите факти и написаното в Библията. Обърнах голямо внимание на връзката между църковните ритуали и народните обичаи. Сега вече усложних нещата като започнах да засягам въпроса с вярата, философията и от голяма помощ ми бяха филмите на нешънъл джеографик, но се налага да давам някои уточнение за разликата между православната традиция, католическата и протестантската.
И за произхода на въпросния Дядо Коледа знаят.

Не съм привърженик на купуването на религиозна литература за деца. До момента мога да разчитам на своите знания по въпроса и отправната точка да е връзката на семейството с религията. С времето децата започват да обогатяват знанията си както по отношение на религията, така и на историята.

# 7
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
....

Не съм привърженик на купуването на религиозна литература за деца. ...

Нали правиш разлика между религия и вяра?  Wink
 

# 8
  • Мнения: 9 814
За сага и аз разчитам повече на това, което знам и съм чела.
Не бих купила Библия за деца и пр. религиозна литература.
Не мисля и че възрастта на детето ми е най-подходящата за религиозна образование.

# 9
  • Мнения: 1 849
Бабче, това което ще обясниш зависи от това дали вярвате, че има Бог.
Аз разказвам, че Бог е този който направил всичко, който много ни обича, който се грижи за нас, дава ни здраве, помага на тати и мама да имат по-добра работа, за да имаме повече пари за храна, дрешки и играчки и понеже той видял, че хората станали много лоши пратил сина си Исус да ги спаси, да им покаже как да бъдат по-добри.
На моите деца това обяснение им стига, а те са на почти същата възраст.
Филмите на Нешънъл джеографик и Холмарк не приемам като средство за достоверна информация, защото в повечето случаи търсят сензацията, а не истината, все пак са си медия и е важно да привличат зрители.  Wink

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Вярата си е вяра. Вярата не изключва историческите факти. А всяко течение на християнството има своя интерпретация на събитията, техният замисъл и т.н. Както и всеки човек вярва посвоему.

# 11
  • Мнения: 1 734
Интересно,  точно тази сутрин се наложи да обяснявам защо празнуваме Коледа и Рождество. Постарах се да звучи интересно като приказка и мисля, че и детето така го възприе

# 12
  • Мнения: 3 146
Не помня точно кога им разказах историята за Исус, но май бяха 4-годишни. Разказах им историята такава ,каквато съм я чувала и чела, но по-скоро като приказка. Не съм споменавала за Бог, а и на тях явно разказаното им бее достататъчно. Като станаха в училищна възраст им разказах по-подробно като наблегнах на разликата между историческите факти и написаното в Библията. Обърнах голямо внимание на връзката между църковните ритуали и народните обичаи. Сега вече усложних нещата като започнах да засягам въпроса с вярата, философията и от голяма помощ ми бяха филмите на нешънъл джеографик, но се налага да давам някои уточнение за разликата между православната традиция, католическата и протестантската.
И за произхода на въпросния Дядо Коледа знаят.

Не съм привърженик на купуването на религиозна литература за деца. До момента мога да разчитам на своите знания по въпроса и отправната точка да е връзката на семейството с религията. С времето децата започват да обогатяват знанията си както по отношение на религията, така и на историята.

Аз съм на същото мнение, подходът ми е подобен.  Peace

Религиозната литература за деца в България (имам бегъл поглед върху намската такава - тя е малко по-добре) е на много ниско ниво. Naughty Често вътре има грешки (включително и в двя от учебниците по религия намерих фрапантни грешки!), да не говорим за твърде важното различаване на деноменациите в по-късна възраст. Такава липсва.

# 13
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Разбира се, че няма да седна да чета на 3-4 годишно дете учебници по вероучение  Wink и естествено първо съм разказала това, което знам и изпитвам самата аз. Но една чудесна детска Библия с мнооого картинки и общо взето малко текст, ми свърши чудесна работа. И това определено не е религиозна литература. Просто приказка за Бог, разказана на съвсем достъпен за децата език. Без догматика и религиозни послания.

# 14
  • Мнения: 14 654
Аз съм разказала историята за Исус като приказка, без да навлизам в подробности за Християнството като религия. Казах му, че празнуваме рождения ден на един необикновен човек, който с добрината си е можел да върши чудеса, като най-важната му цел е била да научи хората да отрият доброто в сърцата си. Това му стига на моето дете засега. За Великден пък съм му разказала по подобен начин и останалата част от приказката.
пп: И на мен ми се щеше някоя от бабите да обясни на детето за Коледа, ама не - мен ме попита първо и трябваше сама да измисля какво да разкажа.

Последна редакция: нд, 16 ное 2008, 10:35 от Янечек

# 15
  • Мнения: 354
Без да влизам в спорове, именно до 3-4 годишна възраст се поставят основите на човека като линост и ако учим децата си на всичко останало - как да се държи в обществото, кое е добро и лошо, би следвало да го запознаем и с нашата вяра в Бога.
съгласна съм с последния пост на  bim_bam

# 16
  • Мнения: 4 841
Миналата година разказах историята като приказка - с ясното уточнение, че това е именно ПРИКАЗКА, която не се е случвала, но е част от нашите традиции - като мартениците, като боядисването на яйца за Великден. Най-общо, това са дни, в които хората се опитват да са по-добри, да се усмихват повече, да се съберат с роднини и приятели, да се повеселят, да си кажат, че се обичат, да си разменят подаръци и внимание...
За нищо на света не бих купила "детска библия", нито пък бих обяснявала идеята за бог. Говорили сме за големия взрив, за образуването на планетите, за космоса, за динозаврите и еволюцията... Просто не е сериозно изведнъж да заговоря за бог, който направил човека от кал, или за синът му, който ходел по водата...

# 17
  • Мнения: 804
Благодаря ви! Имах нужда да чуя мнения по въпроса. И аз не харесвам детските Библии, както и всякакъв вид подобна детска литература. Както се казва "сверих си часовника".
Още веднъж благодаря.

# 18
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...
За нищо на света не бих купила "детска библия", нито пък бих обяснявала идеята за бог. Говорили сме за големия взрив, за образуването на планетите, за космоса, за динозаврите и еволюцията... Просто не е сериозно изведнъж да заговоря за бог, който направил човека от кал, или за синът му, който ходел по водата...


Това е в отговор на твоето лично виждане. Ти така чувстваш нещата и така си ги предала на детето си.
Това не пречи на други майки да разказват на децата си за Исус Христос именно като за Бог!
Въпрос на личен избор  Peace

# 19
  • Мнения: 14 654
За нищо на света не бих купила "детска библия", нито пък бих обяснявала идеята за бог. Говорили сме за големия взрив, за образуването на планетите, за космоса, за динозаврите и еволюцията... Просто не е сериозно изведнъж да заговоря за бог, който направил човека от кал, или за синът му, който ходел по водата...

Съвсем същото е положението и при нас.

# 20
  • Мнения: 4 841
...
За нищо на света не бих купила "детска библия", нито пък бих обяснявала идеята за бог. Говорили сме за големия взрив, за образуването на планетите, за космоса, за динозаврите и еволюцията... Просто не е сериозно изведнъж да заговоря за бог, който направил човека от кал, или за синът му, който ходел по водата...


Това е в отговор на твоето лично виждане. Ти така чувстваш нещата и така си ги предала на детето си.
Това не пречи на други майки да разказват на децата си за Исус Христос именно като за Бог!
Въпрос на личен избор  Peace

Именно,  bowuu
Съжалявам, ако съм наранила нечии чувства с изказването си, аз само споделих моята гледна точка.

# 21
  • Мнения: 11 607
Ние пък имаме детска Библия в къщи, всички истории са представени много просто и разбираемо, леки са, не са дълги, има хубави картинки и четем от там както за раждането на Исус, така и за възкресението му около Великден. Да, децата ми са по-големи от 4 год., но пък за всяка възраст можем вярвам да намерим точните думи, имайки предид и самото дете и неговата индивидуалност. Несъмнено всеки възпитава децата си в духа и разбиранията на самото семейство!

# 22
  • Мнения: 542
эдравеите!интересна тема,моята голяма дъщеря эа коледа энае че е праэник,но не съм и обяснявала эа рождеството,эащото мислех че е доста малка!но идеята с книжката е интересна!предложене ми някоя детска библия!блатодаря предварително Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 849
предложене ми някоя детска библия!блатодаря предварително Simple Smile

http://www.clc.bg/index.php?doc=ProductCategories&gui_task=v … _show_per_page=12
http://www.clc.bg/index.php?doc=Products&pid=708&lb=off - разказите са във вид на комикси и са много интересни и в същото време се придържат към Библията, без художествена измислица
Мисля, че книжарницата работи и като онлайн.

# 24
  • Мнения: 292
Здравей Viki_ceko,
миналата година купих на децата си книжка за Рождество Христово и останах много доволна.  Заглавието е: "Христос се роди".Вътре достъпно, в стихотворна форма, се разказва за Рождението на Господ. Мисля, че все още се продава. Намерих следният линк, дано е актуална информацията: http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=24614&cat=106
Успех в изборът.

# 25
  • Мнения: 542
мерси эа помоща! Simple Smile

# 26
  • Мнения: 3 146
http://www.clc.bg/index.php?doc=ProductCategories&gui_task=v … _show_per_page=12
http://www.clc.bg/index.php?doc=Products&pid=708&lb=off - разказите са във вид на комикси и са много интересни и в същото време се придържат към Библията, без художествена измислица
Мисля, че книжарницата работи и като онлайн.

Тези Библии са протестантски. Нямам нищо против,  Hugпросто да кажа, че всеки трябва да си избере вариант според деноминацията - католически има, но за православни - виждала съм само учебници, които дори не са добри. Sad

... нито пък бих обяснявала идеята за бог. Говорили сме за големия взрив, за образуването на планетите, за космоса, за динозаврите и еволюцията... Просто не е сериозно изведнъж да заговоря за бог, който направил човека от кал, или за синът му, който ходел по водата...

Аз съм обяснила и двете неща. Няма никаква несъвместимост между креационизма и еволюционизма. Доста католически организации и учени се занимават с изследването на тази несъвместивом. Да не говорим, че доста от физиците, а и всякакви учени, са вярващи. Първите учени в Западна Европа, включително астрономи - са свещеници.

Единствената причина, да не обясни човек на детето си за Бог, е че е атеист или принадлежи към някаква политеистична религия, но не може теорията за еволюцията да е причината.
  bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Декарт също е бил много религиозен, но не му е попречило да експериментира.
За мен няма противоречие между вярата и науката, стига да се спазва някакъв баланс. Може би това става от гледната точка на родителя. Например, аз съм привърженик на научните подходи, на еволюционната теория, но това не накърнява вярата ми. Просто се опитвам да съчетая най-доброто или най-рационалното от двете гледни точки.

# 28
  • Мнения: 388
И аз не вярвам в Бог, но спазвам християнските традиции. Детето ми е на 3 години и винаги се радва когато влезем в църква и запалим свещичка. Тази година смятам да й поднеса информацията  за Рождество Христово под формата на приказка, която аз ще и разкажа. Не виждам нищо лошо да бъде запозната с основите на християнската религия. Когато порасне тя сама ще прецени дали да вярва или не.

# 29
  • Мнения: 3 146
Декарт също е бил много религиозен, но не му е попречило да експериментира.
За мен няма противоречие между вярата и науката, стига да се спазва някакъв баланс. Може би това става от гледната точка на родителя. Например, аз съм привърженик на научните подходи, на еволюционната теория, но това не накърнява вярата ми. Просто се опитвам да съчетая най-доброто или най-рационалното от двете гледни точки.
И при мен е същата ситуацията.

И аз не вярвам в Бог, но спазвам християнските традиции.

Ето това, обаче, ми се струва странно... Въпреки че е много разпространено в България, изобщо в бившите соц-страни. Един вид, запазваме си традициите, културата, но не вярваме. Църковните обреди не са традиция. Просто по соц-време това се е говорело, за да се замаскират тъкмо религиозността и вярата на хората, която си е била престъпно деяние. Това е идеология, разработена по партийна линия. Не, че в световен мащаб много хора не празневят Коледа, без да са християни, но не твърдят, че това е традиция, а си е просто празник. Ама при нас, все с някаква национална идентичност си ги обясняваме.

С най-добри чувства го пиша, leni_vas, просто няма как да се употреби словосъчетание "християнски традиции". Традициите са етнически, народни, но не и отнесени към някакво религиозно учение. Hug

# 30
  • Мнения: 1 849

Тези Библии са протестантски. Нямам нищо против,  Hugпросто да кажа, че всеки трябва да си избере вариант според деноминацията - католически има, но за православни - виждала съм само учебници, които дори не са добри. Sad
[/quote]
[/quote]

gergandi, с цялото ви уважение към теб и удоволствието с което чета и уча от твоите постове, тук просто ...
Какво се различава Библията на отделните деноминации? Има различни преводи, едни са написани на по-достъпен език, а други на старобългарски. Православната Библия включва още 12 книги, които не отричат основната идея на Божието Слово и е добре да се четат. Но променя ли посланието?! Променят ли се основните Библейски доктрини? Не!
Разказа за Христос различен ли е за различните деноминации? Не, не е!
Моля те нека не даваме поводи да бъде хулено християнството и Божието Слово!  Praynig
А за тези които искат да сравняват отделните преводи - bibliata.com - има търсачка в десния горен ъгъл.

  bouquet

# 31
  • Мнения: 804
Напълно съм съгласна с gergandi по отношение на показаните книжки. Естествено не ангажирам никого с мнинието си, но лично аз изпитвам огромно недоверие към този вид литература, особено ако авторите са американци. Пък и да си призная, комикс за Христос, направо ме потриса.

Споделям мнението и на BirdsFlu. Аз също не смятам, че трябва да се навлиза в подробности за кал, ребра и подобни, при толкова малки деца.

# 32
  • Мнения: 433
Комикс за Исус и на мен ми идва в повечко. Но пък много добра работа ми свърши това:  http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=18931   
и  http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=18930

Не мога да кажа, че е строго по православния канон, не е и протестантска или изобщо с уклон към някаква деноминация. Бих казала, че е точно като приказка и се възприема страшно добре от всичките ми племенници и др. близки дечица. Освен това не им звучи старомодно - разбирате какво искам да кажа, нали?

# 33
  • Мнения: 822
Ние имаме тази
Написана е на достъпен за децата език с много хубави картинки - на български и английски език.

Общи условия

Активация на акаунт