Синдром на Ашерман

  • 8 764
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 184
Здравейте момичета,

тъкми се чудех колко бързо се обогатява речника ми с медицински термини и докторите ме изненадах с нова диагноза - синдорм на Ашерман. С 2 missed аборта съм и при вторият съм сте сдобила с тази неприятна диагноза, доста инфо има в чуждите сайтове - най-общо казано това са леки или по-тежки сраствания в матката, които пречат на маточната лигавица да нараства добре и съответно на ембриончето да се имплантира. Но въпросът ви е чисто практически - мола ви ако има някоя от вас преборила се с това нещо да ми отговори на следните въпроси:
-при кой сте си правили хистероскопията
-какво е било последващото лечение след операцията - естрогени, антибиотици, спирала или.........
-налагало ли се е повторна хистероскопия
и.........разбира се най-важния има ли листе успешна бременост след това


предварително ви благодаря за спиделените мнения

Васи

# 1
  • Мнения: 184
аз да си побутна темата..........с надежда някой да отговори

# 2
  • Мнения: 3
Привет,
преди 3 г. МЦ започна постепенно да намалява,,започна да се "появява" на 3-4 мес.и така след година вече напъно изчезна.Разбира се през цялото време ходех по лекари.След две години започнах ужасно много да се притеснявам-аз съм на 30 и вече нямам мензис.Обиколих "най-добрите' специалисти,правех си всевъзможни изследвания,хормонални,и всичко беше перфектно',но аз вече две години нямам цикъл.Според всички лекари това се дължи на нервна почва-силен стрес.Изписваха ми и хормонлани и какво ли не въпреки,че резултатите от изс.са добри.Искам да си имам бебенце,но.....само без нерви казаха.С втори брак съм.Таткото зпочна да се поизнервя и претиснява.Аз два пъти повече ,защото имам две деца и той ги гледа.До този момент само цветна снимка не ми бяха правили.Отидох при седващия мн.добър гениколог във варна Александров.Той установи и най накрая ми постави диагноза синдром на Ашерман.Посъветваме да отида в София и се почнаха мъките пак.Направиха ми хистероскопия......петък на 14.11...........мислех,че всичко свърши...олекна ми.....представях си как вече ще се заемем с нашето будещо бебче.................докато не чух резутатите.Сраствяния в цялата кухина,никаква лигавица,мъртви клетки,тя няма и неможела да се възтанови.Срастванията можели да се повторят,шансове почти никакви да имам вече цикъл,камоли бебе.как да кажа на таткото..............немога,не още.
Лекува се 80% успешно този синдром,аз за жалост съм в другите 20%
От сърце ти желая да си в онези 80%-и ще бъдеш-сигорна съм

# 3
  • Мнения: 184
Привет,
преди 3 г. МЦ започна постепенно да намалява,,започна да се "появява" на 3-4 мес.и така след година вече напъно изчезна.Разбира се през цялото време ходех по лекари.След две години започнах ужасно много да се притеснявам-аз съм на 30 и вече нямам мензис.Обиколих "най-добрите' специалисти,правех си всевъзможни изследвания,хормонални,и всичко беше перфектно',но аз вече две години нямам цикъл.Според всички лекари това се дължи на нервна почва-силен стрес.Изписваха ми и хормонлани и какво ли не въпреки,че резултатите от изс.са добри.Искам да си имам бебенце,но.....само без нерви казаха.С втори брак съм.Таткото зпочна да се поизнервя и претиснява.Аз два пъти повече ,защото имам две деца и той ги гледа.До този момент само цветна снимка не ми бяха правили.Отидох при седващия мн.добър гениколог във варна Александров.Той установи и най накрая ми постави диагноза синдром на Ашерман.Посъветваме да отида в София и се почнаха мъките пак.Направиха ми хистероскопия......петък на 14.11...........мислех,че всичко свърши...олекна ми.....представях си как вече ще се заемем с нашето будещо бебче.................докато не чух резутатите.Сраствяния в цялата кухина,никаква лигавица,мъртви клетки,тя няма и неможела да се възтанови.Срастванията можели да се повторят,шансове почти никакви да имам вече цикъл,камоли бебе.как да кажа на таткото..............немога,не още.
Лекува се 80% успешно този синдром,аз за жалост съм в другите 20%
От сърце ти желая да си в онези 80%-и ще бъдеш-сигорна съм


Annadi,

при кого прави хостероскопията? До колкото знам само наистина добър хирург може да се справи и то с последваща естрогенова терапия. При мен срастването е едно - 2 мм съвсем в единия ъгъл на матката, менструация си имам, но малко по оскъдна.

Още веднъж много ти благодаря за споделеното мнение

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 384
здравей,Vassi!
преди 8год направих аборт в 19г.с. - оттогава започнаха мъките по док и всевъзможни изследвания и операции!
бях пред инвитро във Варна/доц.Маркова/,но...всичко се отложи,защото се откри проблем в матката при сондажа и трябваше да се направи хистероскопия!изпрати ме при д-р Тюфекчиева/МД-София/- имаше сраствания около 2/3 в матката и др.проблеми от бременността ми Confusedслед това хормоните ми полудяха ЛХ -23 ФСХ -53  #Crazy и доц.Маркова заяви,че най-вероятно имам вече ИЯР и нямало смисъл да правя инвитро-шанса ми бил с донорска яйцеклетка или осиновяване! #Cussing out ,аз реших,че на нея не й се занимава с мен и потърсих 2-ро мнение.така се озовах в кл.Щерев
в промеждутъка на 2-те клиники - моята гинеколожка ми предложи вариант заради лигавицата на матката за направя лечение за 3месеца с фемостон,за да снижим нивата на ЛХ и ФСХ и резултата не закъсня- паднаха до нива 10 Laughing
в кл.Щерев се наложи отново да направя хистероскопия/диагностична/-за да разбере док на какво положение е матката,като предварително се разбрахме,че ако има сраствания ще ги отстраним и ще сложим спирала до започване на ИКСИ-така и стана - сложихме спирала и продължих за още 3м с фемостон заради лигавицата на 15-я ден от ПРМ беше размер М/4,5мм/ Rolling Eyes
до тук ти отговорих на 3 от 4-те ти въпроса
за четвъртия  Rolling Eyes може би ще дам отговор след 2-3мес  Praynig Praynig Praynig

П.П ако имаш други въпроси  Hug  bouquet
 

# 5
  • Мнения: 184
Dar4e,

много, много ти благодаря за изчерпателния отговор. Искам камо да те попитам за  д-р Тюфекчиева - при хистероскопията ти при  нея тя отстранила ли е част от срастванията? Самата тя не ти ли предложи спирала за да не се получат нови сраствания?

И селд това  - каква точно спирала използва- обикновена (медена - мисля, че бяха Coper-T) или от хормоналните (Мирена)? При кой доктор в клиника Щерев се лекуваш?

А за синдрома на Ашерман аз намерих един много интересен сайт, ако ползваш английски би ти бил много полезен  -www.ashermans.org. Там има много инфо за това какво представлява и много момичета, които разказват как са се справили с него, повечето от тях вече са щастливи мами на едно, две ,че даже и три дечица Grinning


Стискам палци всичко при теб да е наред и скоро да гушнеш своето детенце.

Васи

# 6
  • Мнения: 184
Dar4e,

имам още малко въпроси - колко време носи спиралата, след махането й колко мм ти беше лигавицата на 14-15 ден от МЦ? Прави ли диагностична хистероскопия за да се провери дали сраставинята са отстранени и няма рецидив? Извинядай за многото въпроси, но се опитвам до моята хистероскопия да събера мах инфо.  bouquet

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 384
при мен освен сраствания имаше проблем със лигавицата и стените на матката,но...това е др.тема !самата д-р Тюфекчиева не ми предложи спирала,понеже трябваше да оправям лигавицата и частично стените на матката/2007г/,а това отнема време,а на този етап не можех да продължа с ИКСИ-то!лигавица на 15-16ден от МЦ варираше между 4-6мм
да! направих в кл.Щерев 2-ра диагностична хистероскопия,за да се уверим преди ИКСИ,че няма отново прегради в матката!тя беше през юни 2008г и от тогава съм със спирала Coper-T /варианта за спиралата беше да я нося от 3-6м/,но...все още съм с нея,защото пък се появи кистичка в яйчника и лекувам нея в момента!
спиралата ще я махнем когато стартирам със стимулациите за ИКСИ Simple Smile

дано съм ти помогнала с моите малко объркани отговори Embarassed

# 8
  • Мнения: 7 181
Момичета искам да ви питам как при вас се установи този синдром на Ашерман? Преди хистероскопията някакви други изследвания и прегледи правили ли сте, които да са дали индикации за наличие на това заболяване? Аз имам два аборта по мед.причини, след това операция от извънматочна бременност, след която МЦ стана оскъден и ми установиха тънка маточна лигавица. Сега се подготвям за инвитро и провеждам терапия с Естрофем за удебеляването й. Като прочетох постовете ви се стреснах да не би и при мен да има такова заболяване. Кажете ми моля ви какво да направя или да си поискам като изследване за да се провери?

# 9
  • Мнения: 184
Момичета искам да ви питам как при вас се установи този синдром на Ашерман? Преди хистероскопията някакви други изследвания и прегледи правили ли сте, които да са дали индикации за наличие на това заболяване? Аз имам два аборта по мед.причини, след това операция от извънматочна бременност, след която МЦ стана оскъден и ми установиха тънка маточна лигавица. Сега се подготвям за инвитро и провеждам терапия с Естрофем за удебеляването й. Като прочетох постовете ви се стреснах да не би и при мен да има такова заболяване. Кажете ми моля ви какво да направя или да си поискам като изследване за да се провери?

Stela,

при мен срастването се установи на цветна снимка, след това на ехограф при д-р Марков също се видя, но с обикновен ехограф никой нищо не видя, а ме бяха гледали 3-ма различни доктори и то от най-добрите - д-р Владимиров, д-р Персенска, д-р Савова. Единствено д-р Персенска предположи, че може да има такъв проблам и направихме цветната снимка, която само потвърди предположенията. Сега ми презстои хистероскопия през февруари, но за сега повече ме вълнува въпроса как да се гарантира, че няма да се получи ново срастване след операцията.  Ето на този въпрос не съм получела отговор. Знам, че в САЩ слагат специален балон в матката за около 10 дена и след това го махат, но тук в БГ никой не прави това и май единствената алтернатива е спирала. Иначе моята лигавица на 14-15 ден е 9-10мм, но пък и срастването е много малко - само в единия ъгъл на матката около 2 мм, това обаче пречи на ембриончето да се имплантира. Аз отказах да правя каквато и да било стимулация, дори и съвсем лека и не вземам каквото и да било за лигавицата преди операцията, тъй като смятам, че само ще се тъпча с хормони, но докато не се отстрани причината истинко подобрение няма да има.

Моят съвет е да намериш добър доктор по репрудоктивни проблеми, той би трябвало да види проблема на цветна снимка или диагностична хистероскопия.



# 10
  • Мнения: 7 181
Васи, аз съм при д-р Стаменов, той вече два пъти ме преглежда на видеозон, имам и ЦС, гледал я е и той и други лекари, никой досега не е споменал за такъв проблем. Чудя се следващия път да повдигна ли въпроса или да се надявам, че щом нищо не са видели до сега, значи няма такъв проблем.  newsm78 Аз мога да си мечтая за твоите размери на МЛ. Предния ми цикъл на 13-ти ден моята беше 5мм. Изписа ми Естрофем, този месец също на 13-ти ден беше 7мм

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 384
Stela

при мен са доста объркани нещата и се установиха тези сраствания едва при хистероскопията!
лигавицата се изтъни при 2-та интензивни кюртажа още преди хистероскопията
според док при ИКСИ ще я вдигаме интензивно/какво ли означава това newsm78/

Vassi,лигавицата ти е сравнително добра Peace
що се отнася до спиралата моя док каза,че освен че държи матката разтворена в Т-образната форма и подпомага самата лигавица като предизвиква дразнене  Rolling Eyes
да за балоните в САЩ бях разговаряла с едно момиче и наистина там го прилагат този метод,но...в БГ все още никой не ги е внесъл и приложил.
за срастванията гаранция според мен никой не може да даде,защото има ли чужда намеса някъде в организма.....кофти ....има сраствания!/поне имам наблюдения при мен и при хирургичните операции,които нямат нищо общо с половата с/ма/

# 12
  • Мнения: 184
Васи, аз съм при д-р Стаменов, той вече два пъти ме преглежда на видеозон, имам и ЦС, гледал я е и той и други лекари, никой досега не е споменал за такъв проблем. Чудя се следващия път да повдигна ли въпроса или да се надявам, че щом нищо не са видели до сега, значи няма такъв проблем.  newsm78 Аз мога да си мечтая за твоите размери на МЛ. Предния ми цикъл на 13-ти ден моята беше 5мм. Изписа ми Естрофем, този месец също на 13-ти ден беше 7мм

Stela,

щом на ЦС нищо не се вижда, още повече, че си при д-р Стаменов, значи може да си спокойна че не е там проблема. На моята ЦС срастването се вижда като черна лента - подобно на белег в/у кожата, а на цветния ехограф на д-р Марков вече съвсем ясно се видя. Още повече, че подобен род сраствания се получават най-вече след missed аборти, каквито аз имам.

# 13
  • Мнения: 184
Ралче,

то ясно, че никой не може да даде гаранция за сраствания след операции, но при положение, че това ще е точно операция за премахване на такива сраствания, би трябвало да се положат мах усилия да се избегнат рецидиви. За съжаление дори и в САЩ, като чета по техните сайтове и форуми, не всеки хирург знае как да се справи с такава ситуация и се допускат много грешки. Дори в сайта ,който ти дадох изрично се подчертава, че е добре да се отиде при доктор, който има опит точно в такива операции и лечението след това.  Аз не случайно те попитах дали д-р Тюфекчиева не ти е предложила спирала още при първата хистероскопия. Просто ми се стори логично.

Много често се препоръчва диагностична хистероскопия един месец след оперативната, за да се провери състоянието на матката и ако има нещо за дооправяне , то да се напарви. Има момичета, които преминават през 3-4 такива манипулации, но при много тежки сраствания, при които даже има липса на МЦ. 

Sorry, за дългия пост, но аз като задълбая в нещо , докато не ми стане ясно за какво иде реч, мира нямам. Е поне вяра имам, че нещата са поправими. Grinning

# 14
  • Мнения: 7 181
Момичета, благодаря ви за отговорите  Hug Дано всичко по-нататък е наред с всички ни

Общи условия

Активация на акаунт