До мамите, които искат да отглеждат бебета вегетариянци

  • 2 362
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 189
Здравейте, майчета!
Аз съм мама на седем месечен и половина бебок и съм вегетариянка. И сега стой пред мен въпроса - да давам ли месо на бебето, макар, че вътрешният ми глас казва "не", но се притеснявам да не сбъркам нещо. Правихме изследвания и хемоглубинът ни е 118. Педито каза, че бил на долната граница и да засилим месните пюренца...а аз въобще не съм й давала на моята щерка. Честно казано не искам да й давам меса, защото всичко е пълно с хормони и не знам си още какво. И мисля, че не месото е определящо за хемоглубина, защото имам приятелка, която яде месо и пак и е нисък . Не ми харесва и даването на жълтък на бебето. Това е толкова тежка храна. Мен ме заболява стомаха като ям, а какво остава за бебто.Само да уточня, че не съм против рибата. Т.е. искам да давам риба на бебчето, но веднага възниква въпроса - каква?!
Мислех си, че океански/морски риби е по-добре, защото там се хранят с каквото си искат, а тези отглежданите по язовирите ги тъпчат с какво ли не. Но, уви скоро прочетох, че те съдържали много живак. Абе сложна работа, когато искаш да се храниш здравословно, а в същото време това, което се предлага на пазара е под съмнение. Неизвестно какъв контрол преминава....

# 1
  • София
  • Мнения: 12 055
Здравей, сложни въпроси си задаваш, наистина. Според мен е малко рисковано да правиш бебчо вегетарианец от сега,а и има пюрета с био месо, в което със сигурност няма антибиотици или останалите вредни "добавки" на месата от магазините. Имай предвид, че полезно и здравословно хранене за бебета/ деца и възрастни е нещо много различно, защото първите сега се развиват, а вторите имат вече оформено зряло тяло, което трябва да се пази в приличен вид  Wink
За рибите си много права- много трудно и на много висока цена ще намериш риба плувала в свободни води, а и детето не може да яде само риба. В месото  и жълтъка се съдържа хемово желязо, което се усвоява от организма за разлика от желязото в растенията, което се усвоява много по- трудно.
Така или иначе аз не съм детски диетолог. Единственото, което бих си позволила да те посъветвам е ако решиш детето да е вегетарианче да намериш подходящ детски диетолог, той да изготви  меню, което да съдържа всички нужни за възрастта хранителни съставки. Знам, че в САЩ има такива диетолози, у нас не познавам, но сигурно е възможно да се намери подходящ специалист. Успех!

# 2
  • Мнения: 247
Много е изписано в нета и в този форум относно въпроса - дали бебето трябва да търпи последиците от решение, взето от неговите родители за начина на хранене. То всъщност това се отнася и до останалите неща- възпитание и т.н..
Аз лично не давам на Мария месо, а и тя не го търси.
Много ми и смешно като се рекламират месните пюрета- ама супер свежо месо от буркан!!!
Само да отбележа, че всички системи за здравословно и най-вече човешко хранене, поне от това което аз съм прочела, отричат приема на месо в бебешка възраст заради токсините и трудно смилаемите компоненти в месото.
Що се отнася до хемоглобина- на бебетата той е по-нисък и това е нормално. Така че 118 е просто перфектно.

# 3
# 4
  • Мнения: 3 869
Заповядай при мамите вегетарианки в общия "отчетен" форум - там има и веганки, има и много съвети как да отгледаш детенце без месо и млечни (освен на мама млякото, де Simple Smile)
Противно на всички докторски съвети, аз си изкарах и бременноста на почти вегански режим (с малки отклонения към к.мляко и масло) и нямах никакви проблеми и то без да пия мултивитамини и пр. Въпрос на правилно организиране на менюто е.

# 5
  • Мнения: 189
Благодаря ви мами!
Meg1, моля те ако можеш да ме насочиш с линкове, че на мен  нещо с тази търсачка не ми се получава. Каквото и да напиша все няма намерени резултати или каквото там беше. Благодаря!  bouquet

# 6
  • Мнения: 3 869
Ето линка към последната тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=329365.0

# 7
  • Мнения: 189
Meg1, много благодаря! Започвам да чета. Пускай линкове ако попаднеш на нещо интерсно  smile3529    smile3547

Последна редакция: чт, 20 ное 2008, 21:54 от fotinaklaros

# 8
  • Мнения: 1 219
нямам нищо против вегетарианците,но според мен това не е прищявка на човека,а това е проява при хора ,които организма не понася месо(познавам такива)Затова и си мисля,че вегетарианец не се става,а човек е такъв по природа PeaceА за това,че контрола върхъу храните у нас е под всякаква критика си абсолютно права.Може би ние сме една от страните,в които цял свят си вкарва негодната за консумация и трето качество продукция.Това е жалко,но за всичко сме си виновни ние до някаква степен.

# 9
  • София
  • Мнения: 285
нямам нищо против вегетарианците,но според мен това не е прищявка на човека,а това е проява при хора ,които организма не понася месо(познавам такива)Затова и си мисля,че вегетарианец не се става,а човек е такъв по природа PeaceА за това,че контрола върхъу храните у нас е под всякаква критика си абсолютно права.Може би ние сме една от страните,в които цял свят си вкарва негодната за консумация и трето качество продукция.Това е жалко,но за всичко сме си виновни ние до някаква степен.

много точно си го казала!

# 10
  • София
  • Мнения: 285
Здравейте, майчета!
Аз съм мама на седем месечен и половина бебок и съм вегетариянка.

Здравей, fotinaklaros!
 
Олег е на 1 месец и ярез цялата ми бременност не е усетил вкуса на месото.
Аз съм вегетарианка от дълги години, проядох яйца през бременността си и то приемът им беше спорадичен. Не ми понасяше и прясното мляко. Приемах само домашно кисело мляко, но като таратор.
Кашкавал почти не консумирам,
 а сиренето замених с козе, поради това, че е по-слабо слузообразуващо от другите сирена!

Убедена съм че човек по природа е вегетарианец!

# 11
  • Мнения: 141
Здравейте!
И аз съм мама на бебок и съм вегетарианка,също и мъжа ми.Пред мен никога не е стоял въпроса дали да дам месо на детето.Просто е излишно,при положение ,че  е бъкано с токсини и незнам си още какво....А към яйцата съм алергична.Като порасте да яде каквото си поиска... Mr. Green
А относно хемоглобина винаги съм била с висок ,а по време на бременността ми не е падал под 120.Въпреки ,че според околните се храня толкова "оскъдно" .
И най добрият съвет за отглеждането на дете е  от лекаря ми ,който каза"следвай интуицията си и няма да сгрешиш"

# 12
  • Мнения: 3 034
аз съм вегетарианка, но децата ми ядат месо.
не всичко харесват и следвам вкусовете им като цяло.

но не съм аз човекът, който ще реши дали те да стават вегетарианци или не. в крайна сметка това е лично, осъзнато решение.

Последна редакция: нд, 23 ное 2008, 16:19 от iviche

# 13
  • Мнения: 961
Истински не може да имаш избор за нещо, ако никога не си го опитал! От тази гледна точка ми се струва, че това си е вид ограничение за детето! Да не се дава нещо на децата, всъщност е избор на родителя!
Чудно ми е колко от вас са били вегетарианци през целият си живот? Лично аз не познавам такъв човек, всеки в даден момент е взел самостоятелно решение да стане такъв, като си е имал свои собствени мотиви за това!

# 14
  • Мнения: 832
Здравей,
Защо не изчакаш детето ти да стигне съзнателна възраст и да му дадеш шанс само да избере дали да яде месо или не.
За някои хора с определени кръвни групи групи е желателно да приемат месо.
Познавам едно момиче вегетарианка от рождение. На 30 години косата и е напълно бяла.

Общи условия

Активация на акаунт