За децата левичари!

  • 4 319
  • 61
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 255
Не смятам, че не съм наред. Левичарка съм.
В нашият клас бяхме седем.
Само моите роднини се съгласиха да ме пробват да се отуча от този "порок". И до ден днешен си спомнам вързаната лява ръка и писането на домашни с дясната...
След толкова години резултата е такъв:
1. пиша с дясна ръка
2. всичко останало правя с лявата
Много е объркващо, когато чертаеш и пишеш. Прехвълляш химикалки и в дветеръце
3. Пиша огледално с лявата ръка. С почерк индентичен на дясната ръка.
Пиша и с лява ръка, но по бавно.
 Една филия хляб не мога да отрежа с дясната ръка, а камо ли да нарисувам нещо.
Не се смятам за увредена. И ако не бяха моите роднини никога нямаше да се замисля да направя нещо с дясната си ръка. рисувам прекрасно.
пиша красиво.
 Казвам ти това, за да те успокоя.

# 46
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
Големият ми син (11г.) също е левичар,ама изцяло,което значи,че той нищо не може да прави с дясната си ръка.Също така тренира футбол и рита с левия си крак,но не мисля,че това му е недостатък или нещо от сорта-напротив някъде четох,че те са артистични и талантливи.

# 47
  • Мнения: 224
Брат ми е левичар. Никога не е имал проблеми, освен този, че в първи клас едно време учителката искаше да го праща някъде си да го отучват от този вреден навик. Майка ми изрично забрани това. Мога да кажа, че каго ученик беше отличник, много е умен  и талантлив, изкуствата му се отдават. Сега учи корейски и десничарите му завиждат, че толкова лесно пише отдясно на ляво  Mr. Green Не се притеснявай, нека детенцето го възприема като нещо, което може повече от останалите.

# 48
  • Мнения: 156
Сина ми е на 1 г. когато взима нещо с дясната ръка след това го слага в лявата. Дядо му е също работи с лявата ръка но пише с дясната.
Чуда се дали сега детето ще е левичар или само ще работи с лявата ръка Simple Smile
Някои има ли подобен случай?

# 49
  • София
  • Мнения: 39 757
Според мен 1г е рано. След 2рата може да се разбере накъде вървят нещата, след 3тата със сигурност ще се знае Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 6 011
Татко N 1, сина ми е левичар от както хвана първата си дрънкалка.
Каквото и да му подам в дясната - веднага го премества в лявата. Днес му дадох да си пише и си направих експеримент - трябваше буквално да му държа лявата ръка за да пише с дясната.
Аз пък много искам детето ми да е левичар и много се радвам, че засега се очертава точно такъв.

# 51
  • Мнения: 41
  Голямата ми дъщеря е левичарка и пише много красиво, въпреки това. Рисува изключително хубаво и е много умно дете. Въпреки че я пуснах на училище 1 година по рано, се справя отлично в училище. Мисля, че да си левичар е предимство-по-умни, надарени и талантливи са.

# 52
  • Мнения: 95
Напоследък забелязвам упорито прехвърляне на виличката,химикалчето или играчката от дясната в лявата ръка... newsm78
Чудно ми е ,дали ще е левичар,при условие,че дядо му е такъв.Времето ще покаже,но не смятам да насилвам наопаки индивидуалността му.Да си служи детето с която иска...

# 53
  • Мнения: 156
Наистина всички казват че левичарите имат по развито мислене и така нататък теории.
Но с времето ще видим.
Важното е че като му държа лявата ръка може да работи и с дясната Simple Smile))

# 54
  • Мнения: 377
Синът ми е левичар -вече утвърдено!Миналата година като гледах рисунките му от градината -само драсканици  (да поясня ,че в къщи като рисува са добре за неговата възраст)  реших да отида до градината докато имат рисуване , за да видя какъв е там проблема.А той беше , че госпожата му пъха молива в дясната ръка и на него не му се иска да направи нещо обратно , за да не му се скарат(дори му е трудно да държи молив в дясна ръка).Помолих госпожата да го пробва с лявата и резултата беше много добър.
Същото стана и с тениса (Гого  ходи на тенис вече 6-ти  месец) -никога не успяваше да удари топката с ракетата   с дясна ръка. Специално за спорта треньора е на мнение , че ако се научи и с двете ще е много добър , ако реши да продълажава да се занимава, но е на мнение , че както му е удобно така да играе- в никакъв случай да не му се настоява (да поясня , че треньора е насила направен десничар).
Преди някъде 2 месеца попаднах на разговор по едно радио(не си спомням кое беше)  за децата левичари.Нищо такова не чух което е споменала авторката.Говориха , че ще е травмиращо за детето , ако го караш да пише с дясната ръка.Че децата левичари знаят правилно кое е  ляво и дясно , но го приемат по техен си начин и ако им настояваме да сменят водещата ръка по тоя начин ги объркваме.
Със съпругът ми сме на мнение да го оставим както му е удобно така да продължава.А свекърва ми само се опита да му настоява да пише /рисува с дясна , но мъжа ми  и аз не и позволихме.
В рода нямаме левичари .С мишката борави и двете ръце.Рита топка и  с двата крака еднакво добре.
Според мен място за притеснение няма!

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Здравейте, реших и аз да се включа! Моят син за сега се очертава да е левичар, и това дори ме радва, поради посочените от всички вас причини. Като чета какво пишете ми хрумва, че трябва да наблюдавам свекърви  и майки в коя ръка му пъхат молива и лъжицата, защото пред мен са му правили забележки, но понеже е малък , не обръщам внимание. Както и да е, за друго искам да напиша. Моята снаха е левичарка, единствено пише с дясната ръка. Питала съм я как става и тя ми обясни, че са й връзвали ръката и са я насила учили да го прави. Още е травмирана, наистина. И най-големият проблем - казва, че когато й диктуват, прави правописни грешки страшно много. После като си чете нещата, лошо й става, но под диктовка има страхотен проблем. Просто не осъзнава какво й се диктува, всичко това идва точно от насилственото писане с дясна ръка, това е много по-вредно и води до много по-големи проблеми в училище, отколкото да си оставиш детето да е такова, каквото е. Така че, в никакъв случай, не трябва да се насилват децата да пишат с десни ръце. Много е трудно  изатормозяващо за тях, чела съм статии по въпроса, води до някакво объркване в мозъка. А това, което ти цитираш като изследване, са сто процента преписани от някой от много стар комунистически учебник, когато всички бяхме еднакви.
УСпех с левичарите и благодаря за съветите.

# 56
  • Мнения: 139
Много хубава тема!

Аз съм левичарка. Никой, никога не ми се подигравал по този повод.
Още от детската градина баща ми предупреди всички лелички и учителки да не ме тормозят, след това в училище имаше разговори с всички учители и директори ( за което съм му безкрайно благодарна). Резултат - не ме закачаха. В класа ни имаше момче, което пишеш с лявата ръка, от 1ви до 3ти клас го тормозеха постоянно. Резултат, почна да заеква и така си остана.

Уча много лесно чужди езици, литература (есета, теми - във вихъра) и геометрия (чертаех и смятах наум, решавах задачи без чертеж, просто си представях), никакъв проблем.
Алгебрата (тя не е за мързеливи, и там 6-ци , но като седнех да прочета нещо). Рисуване, химия, физика, история, биология - беше ми песен. Никога не съм имала проблеми с ученето, нито с концентрация или нещо подобно.
Пиша бързо и красиво ( заслугата е на майка ми, в 1ви клас ме караше да пиша по 1 тетрадка с упражненията, тя беше мнооого настоятелна).

Като вече пораснала, резултат от това, че съм левичар, минуси:
- не мога да шия на машина, никой не може да ми покаже как точно става (няма шевни машини за левичари)
- не мога да плета на една кука, показваха ми, но излиза на опаки.
- избирам си внимателно отварачките за консерви Laughing, голяма мъка е с дясната ръка...

Плюсове:
- имам пространствено мислене , мога да си представям фигури в детайли, да си подреждам жилището месеци преди съм си купила мебелите, да си представя, в цвят, форма и картинки, кое къде ще стои, колко място ще заеме и тн ( звучи смешно, но малко хора са способни да го направят)
- уча изключително лесно чужди езици ( Руски, Румънски, Испански, Английски, сега Фарси)
- пъзелите ги нямам за нищо
- мога много лесно да намирам предмети, малки детайли от цялото ( така е устроен мозъка на левичарите, изпъкват детайлите, в Интернет има много интересни тестове с картинки, с които да се "проверите" :
http://www.lefthandersday.com/tour9.html

# 57
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Аз съм левичарка, синът ми и той. Това изобщо не ме притеснява, че аз не съм у ред е ясно, но пък няма нищо общо с коя ръка пиша. И в никакъв случай не насилвай детето да пише с дясната ръка! Мен ме насилваха в 1 клас в резултат на което се научих да пиша във втори клас. Просто не мога да пиша с дясната ръка, като по-голяма се опитах да се науча сама да пиша с нея, но не успях. Мишката и аз държа с дясната ръка, но сама реших така иначе може да се настрои и за лява ръка. А, че левичарите сме дискриминирани то е ясно, ето един прост пример - влизаш в банка и трябва да подпишеш документ, обаче химикалката е сложена от дясно и е вързана с гадно шнурче така, че като я вземеш с лявата ръка тъпото въже ти застава над листа - преодолява се, но е неприятно и най-вече неудобно, та ей такива дребни нещица, но се свиква.

ioli и аз не се научих да плета, имах мерак ма все наопаки ми показваха  Mr. Green

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
влизаш в банка и трябва да подпишеш документ, обаче химикалката е сложена от дясно и е вързана с гадно шнурче така, че като я вземеш с лявата ръка тъпото въже ти застава над листа...

Оххх, посмях се. Joy Joy Joy
И мен колко пъти са ме гледали тъпо като хвана химикала с лявата ръка - шнурчето се усуква, завъртам си листа уж за по удобно, завъртам се и аз..Цирк.
За това вече си нося химикалка в мен. Laughing

# 59
  • Мнения: 1 561
И моята е левичарка.Но аз много се радвам, виждам че е много умно дете и въобще не си и помислям да я оттучвам.
Имала съм намеци за това , но съм твърде против да се обърква едно дете, което е с такива  заложби.
Нито ме протеснява как ще е  бъде, ще помолим да седи на определено място или с друго  левичарче и готово.

Здраво ли е детето,здраво е, другото не е проблем.

Общи условия

Активация на акаунт