За децата левичари!

  • 4 312
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 814
Дъщеря ми си служи с лявата ръка.
Прави го още от съвсем малко бебе, сега вече яде, пише и си служи наистина стабилно само с лявата ръчичка. Справя се добре и е доста сръчна- пише цялата азбука, рисува изключително правилни форми /кръг, квадрат и т.н./, моделира с пластелин и глина...
Правила съм вече всякакви предлагани ми тестове и се оказва, че дъщеря ми се очертава като 99% левичар.
До тук добре само дето четох, че левичарите били преживели травма на главата при раждането, която е довела до увреждане в следствие, на което  при детето започва да доминира дясната половина на мозъка....

Както и друго тревожно:
Най-често при децата левичари в училищна възраст се среща астеническа невроза. Признаците й: повишена уморяемост, рязко намаляване на работоспособността, детето може да работи продуктивно само през първите два учебни часа, след това се засилва двигателната свръхактивност. Децата постоянно се оплакват от умора. Подготовката на уроците се затруднява, повторното преписване само влошава качеството на работата.
Неврозата не преминава от само себе си, необходима е помощ от специалист.

Навсякъде говорят, че писането с лявата ръка може да доведе до комплекси и подигравки от страна на другите деца.
Буквално повечето статии, които четох изкарват хората, при които си служат основно с лявата ръка за не особено наред.

Дали това ще се окаже проблем за нея като тръгне на училище, а пък и след това?
Все пак повечето уреди са направени да бъдат ползвани от десничари.

Та има ли и други майки със същите притеснения като мен и дали въобще тревогите ми са основателни?

# 1
  • София
  • Мнения: 5 361
Франческа , не съм мама на левичар , а съпруга . Мъжът ми е левичар , но от време оно са го учили , че трябва да пише и да работи продуктивно и с дясната . И за уточнение не е падал на главата си и не се е удрял никъде . Резултат- изключително умен , работи и с двете си ръце съвсем нормално , но на ушенце ще добавя , че с лявата му е по - удобно . Като поотрасна детето започнахме да се вглеждаме дали няма да е левичар като таткото , но не е . Моите наблюдения като учител и начален и детски е , че левичарството по никакъв начин не вреди на децата и те се справят не по - зле от десняците . Но ако все пак нещо те безпокои сериозно , поговори с учителките на детето си . Дали изостава или среща някакви трудности в обучението .

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 10 345
Аз съм левичар.С дясната ръка мога да си служа толкова, колкото ти примерно с лявата.

В първи клас бяхме трима левичари в класа и учителката ни биеше с показалката през ръката да хващаме моливите с дясната ръка.Другите двама се научиха, аз не.Майка ми дойде в училището и вдигна един панаир да спрат да ме тормозят за това.

Други проблеми съм нямала.Уредите които са за десничари и аз си ползвам нормално.Например мишката на компютъра не мога да си представя да ми е от ляво, въпреки че ми казаха, че може да се обърнат бутоните и да се завърти.Ползвам си я като всеки друг.

Това за концентрацията също не го приемам.В училище до 7 клас бях не само отличничка, но и за пример на класа (не целя да се хваля).Не само, че не съм изоставала с уроците, но и по-голямата част ги научавах още в час.

Не се притеснявай и левичарите са нормални хора.Не вярвам, че дъщеричката ти ще има някакви проблеми в училище защото е левичарка (освен ако няма някоя амбициозна учителка решила да я учи да ползва дясната ръка  Rolling Eyes).

И на последно място, за успокоение можеш допопиташ лекарката на детето, но аз не смятам, че има смисъл. Peace

# 3
  • Мнения: 9 814
'МAРИЯ' , дъщеря ми също ползва мишката с дясната ръка.

Иначе няма никакъв проблем с развитието, дори напротив фината моторика на лявата й ръка е доста по-добра от тази на доста нейни връстници-десничари /това го имам удостоверено от психолог след поредица от тестове/.
Учителките й в ДГ напротив насърчават я да пише с дясната ръка, никоя не я насилва да е обратното.
А иначе според педиатърът й левичарите срещат същите проблеми като и останалите деца в училище, но въпреки всичко се притеснявам.

# 4
  • София
  • Мнения: 17 983
Имам 3 дъщери, само една от които е левичарка.Още от най-ранна детска възраст изцяло си служи с лявата ръка.Понастоящем със сестра си/близначки/ са във втори клас и няма никаква съществена разлика в развитието им.Едната /тази, която си служи с дясната ръка/ е повече предразположена към четенето и писането, доката левичарката като че ли с една идея по-добре се справя с математиката, логиката и изучаването на чуждия език.Пише наистина малко грозничко, но пък съвсем вярно.Писането става бързо с тренинг, превръща се в рутина, така че към настоящия момент тя пише по-бързо от редица дечица, ползващи дясната ръка.В класа има още 4 левичари и никой от тях не е с описаните от теб симптоми - лесна уморяемост и невъзприемчивост.Даже по мои наблюдения, децата ,справящи се най-добре с усвояването на материала, са именно три от петте левичарчета в класа.Не го казвам като някаква зависимост, а просто за твое успокоение.Пък ако все пак решиш, посъветвай се със специалист.Но честно казано, не намирам причина за подобни страхове.. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 10
Дъщеря ми също се очертава да е левичарка.Всичко започна да прави с лявата ръка още от съвсем малка.За сега не виждам никакъв проблем ,освен че  в началото започваше да пише от дясно на ляво.Сега ,когато поотрасна, започна да се справя по-добре - започва от ляво на листа Simple Smile.
Брат ми също е левичар.До сега не съм забелязала да е имал някакви проблеми.Само когато му се наложи да си търси китара за левичари , но това е друга тема.
Аз до колкото знам, повечето хора на изкуството са левичари.Имам си и такъв пример в семейството Wink.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 345
'МAРИЯ' , дъщеря ми също ползва мишката с дясната ръка.

Иначе няма никакъв проблем с развитието, дори напротив фината моторика на лявата й ръка е доста по-добра от тази на доста нейни връстници-десничари /това го имам удостоверено от психолог след поредица от тестове/.
Учителките й в ДГ напротив насърчават я да пише с дясната ръка, никоя не я насилва да е обратното.
А иначе според педиатърът й левичарите срещат същите проблеми като и останалите деца в училище, но въпреки всичко се притеснявам.

Ето няма за какво да се притесняваш. Grinning
А това, че я насърчават да работи с дясната ръка е добре.В крайна сметка, е много хубаво да си служиш еднакво добре и с двете ръце.

# 7
  • Мнения: 14 485
аз пък си мислех, че левичарството е генетично, баща ми е левичар, аз също. въобще не съм имала проблеми в училище, бях пълна отличничка без да ми се е налагало помощ или каквито и да било прекомерни усилия.

левичарите са хора творци и са много по-надарени  от десничарите( в последните сто години около 7-8 президенти на САЩ са все левичари) и не би трябвало да се подтискат да ползват дясна ръка.

# 8
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Не се притеснявай за нищо. Моят син е вече четвърти клас и се справя прекрасно.  bowuu

# 9
  • Мнения: 123
Аз съм левичарка Simple Smile

Не съм си падала на главата, нито имам травми или неврози. Пиша с лявата ръка, работя с мишката с лявата ръка, даже и свирех на китара с лявата ръка ( обърнати струни това беше специфичното).
Никога по никакъв повод децата в училище не са ми се подигравали или е имало някакви коментари от тяхна страна.
Имам солидно образование, в училище не съм имала  никакви проблеми, бях отличничка.
Безкрайно благодаря на моята майка, за това че не ме е насилвала да пиша с дясната ръка.
Още помня как учителките  в първи клас се опитваха да ми връзват ръката и какви ли не простотии. Е не можаха да ми повлияят по никакъв начин, накрая се отказаха.
Нали не мислиш че ако я насилиш да пише с дясната( а това е просто УЖАСНО казвам ти от опит), това автоматично довежда до едно концентрирано и т.н. дете - напротив ще я изнервиш и ще се изморява повече защото това й е противоестествено да пише с дясна ръка.
Такова насилие направо е ужасно все едно аз да те карам да пишеш с лявата ръка, а ти да можеш само с  дясната или да искам нещо от теб което не е по силите ти.
Това с коя ръка ще си служи човек е заложено предварително, има връзка с действието на полукълбата на мозъка (  не разбирай че моят е увреден  Wink).
Наеха ме на работа в международна фирма пред други кандидати само защото пиша с лява ръка- това означавало че съм педантична и организиран( има вярно в това)  според шефа.
Ако искаш да помогнеш на детето си не го насилвай, това е нещо което е в него, не може да го промениш.
Дъщеря ми също драска с лявата ръка и държи всичко с нея - не ми е хрумвало и за секунда да я вкарам в правия път, а мъжът ми само каза " ми и тя ще е като теб" и това беше.

 

# 10
  • Мнения: 126
 Дъщеря ми е на 4 год. и е левичарка. Не го приемам като нещо тревожно  Peace не е болест или нещо трагично, така че Франческа мисля, че е излишно да се притесняваш толкова много. Най-важното е да ти е жива и здрава дъщеричката  Heart Eyes
 

# 11
  • Мнения: 679
Аз съм левичар.С дясната ръка мога да си служа толкова, колкото ти примерно с лявата.

В първи клас бяхме трима левичари в класа и учителката ни биеше с показалката през ръката да хващаме моливите с дясната ръка.Другите двама се научиха, аз не.Майка ми дойде в училището и вдигна един панаир да спрат да ме тормозят за това.

Други проблеми съм нямала.Уредите които са за десничари и аз си ползвам нормално.Например мишката на компютъра не мога да си представя да ми е от ляво, въпреки че ми казаха, че може да се обърнат бутоните и да се завърти.Ползвам си я като всеки друг.

Това за концентрацията също не го приемам.В училище до 7 клас бях не само отличничка, но и за пример на класа (не целя да се хваля).Не само, че не съм изоставала с уроците, но и по-голямата част ги научавах още в час.

Не се притеснявай и левичарите са нормални хора.Не вярвам, че дъщеричката ти ще има някакви проблеми в училище защото е левичарка (освен ако няма някоя амбициозна учителка решила да я учи да ползва дясната ръка  Rolling Eyes).

И на последно място, за успокоение можеш допопиташ лекарката на детето, но аз не смятам, че има смисъл. Peace



И аз така. Само дето преди първи клас, майка ми /начална учителка/ ми каза, че ако не пиша с дясната ръка няма да ме вземат в училище и по този начин ме научи/отучи на/от писане с дясната/лявата ръка. Към днешна дата само пиша с дясната ръка и ползвам мишката на клариатурата. Иначе всичко друго с лявата!  Peace

# 12
  • Мнения: 2 885
Аз и мъжът ми сме левичари.
Аз си служа добре и с двете ръце, върви ми математиката. Но баба ми ме е тормозила преди 1 клас с вързване /педагог/.
Мъжът ми как глади и реже с лявата ръка, лошо ми става....но не може с дясната като мен. Върви му литературата. Не е тормозен.
И двамата мишката на лаптопа ни от дясната страна.
Синът ми е на 3 г и нещо и си служи добре и с двете, без да стимулирам едната за сметка на другата ръка - както му е удобно.
Никой от нас не е падал или удрял по главата. Аз и съпругът ми сме магистри, мъжът ми е с две висши....

Вземи да спреш да четеш глупости и да се психясваш. На детенце нищо му няма.  Crossing Arms

# 13
  • Мнения: 4 053
синът ми е на 8 години и се справя доста добре, както с лявата, така и с дясната ръка 
мисля, че си е нормално дете, с нормални потребности
а, и до сега не ми е споделял, че някой му се подиграва в училище за това, че пише с лявата ръка
и не се психясвай с излишна литература  Stop

# 14
  • София
  • Мнения: 721
По-странно обяснение за причината за левичарството не бях чела....

 Shocked

Аз съм левичар, мъжът ми е левичар ( имаме родители левичари  - но пишещи с дясната ръка, тъй като на времето не са ги принуждавали). Дядото на мъжът ми ( също левичар) пък понеже е наполовина австриец е писал с лявата ръка на немски, а с дясната на български.
Знам, че се предава генетично, и причината не е увреждене при раждането - иначе и механичните увреждания трябваше да се придават по този начин  Joy

Не съм имала проблеми в училище, напротив - винаги съм завършвала с отличие ( всичките си образования), ако имам проблеми понякого с концентрацията - това го отдавам по-скоро на зодията си. Joy.( близнаци) .и на това, че обичам да правя няколко неща на веднъж  никога не съм имала проблеми и със съученици и приятели.

Не се притеснявай за детето си. Вярно, че голяма част от уредите, с които си служим са предназначение за десняци, но забелязвам, че и това се променя...
По лошо за него според мен ще бъде ако го насилваш да работи с дясната ръка, като единственият резулатат, който ще получиш е да пише с дясната ръка, но отново за останалото ще си служи с лявата.   

Общи условия

Активация на акаунт