ПОГРОМ СЛЕД НАЕМАТЕЛИ

  • 13 252
  • 96
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Интересува ме дали някои би ни консултирал по следният случай
 
Със съпруга ми отдадохме под наем жилище в идеално състояние - като повечето мебели бяха нови.
Сключихме договор с наемателите и в него изрично имаше клауза за  състоянието на мебелите.
Преди дни, 4 месеца след сключването на договора, наемателите просто си излязоха без да си платят последният наем и с висящи сметки за ток и вода.
Състоянието на апартамента беше като след погром - счупени вещи, мръсотия, и най- вече гасени цигари по нови матраци, паркет и мебели.
Не сме чистили и идеята беше да се документира всичко, за да им търсим отговорност за причинени щети.
Пиша Ви защото ми е много болно за всичко което ни се случи, и ако има някаква възможност нещо да се направи за възстановяване на щетите за да не се оставяме просто така. Това е домът на децата ми и трябваше да си остане такъв. #2gunfire #Cussing out

# 1
  • София
  • Мнения: 16 003
Няма начин да остане такъв. Това пак ще едомът на децата ти, но преди децата да се нанесат ще трябва да се ремонтира и купят нови неща. Наематели много рядко пазят, просто апартамент се дава със стари мебели, за които да не ти е жал. Вярно, че мрънкат как било социалистическо, но все някой ще се хване. Почистете, поправете каквото има и го давайте на следващите. При даването просто преценете хората/доколкото е възможно/ и прежалете оставеното вътре. Как не са си платили последния наем - наема  винаги се взима предварително. В хотел се плаща след, а в квартира преди. Сметките за ток и вода ще платите от депозита. Ако не сте взели депозит - научете се да взимете и в договора да пише, че е за последните сметки след излизане. Някои наематели искат да е за последния месец живеене - ама не при мене.
Съжелявам, че звуча остро, но просто трябва да се застраховате - поне малко.
каква отговорност да търсите - делото ще се влачи с години по съдилища. Излишно губене на време и нерви.

# 2
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Много кофти  Confused
Ние сме наематели вече четири години в нашият апартамент и нямам проблеми (да чукна на дърво) нито с хазяи нито със съседи.
Но си спомням, че като дойдох да оглеждам апартамента, хазяйката се ме питаше, дали не сме група студентки... защото тези преди нас са били 4 момичета, правили са луди купони, начупили дограмата, захабили мебелите... след тях основен ремонт на всичко.
И хазяйката ми беше много доволна, че сме семейство с деца, защото по нейните думи, ние пазим повече, най-вече заради децата се старая у дома да има ред и чистота.
Явно си е и до хора, защото всички подобрения които правим със съпругът ми са си за наша сметка (малки частични ремонти).
Дано следващият път и вие намерите добри наематели.
И честно казано нашите мебели са нови... ако ми бяха предложили апартамент с мебели от преди 30 години, нямаше да се нанеса...

# 3
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Зависи много какви ще са наемателите ти. В далечната 93 година имах един наемател ( сега "бизнесмен") изнесе не само мебелите но и беше извадил чак лайсните на мивките. За неплатени сметки ( само телефон 2000 лв - при заплата 120 лв. ще пропусна да спонмена). Няма закон който да те защитава, да съдихме се и какво, нищо.

# 4
  • Мнения: 2 898
И аз съм се напатила от наематели.А съм живяля на квартира и знам как аз съм пазила всичко. Винаги вземам депозит. Наемът го искам на всяко първо число от месеца, заедно с бележките за платени сметки от предходен месец. А депозитът не е аз да плащам сметките за последния месец като се изнесат. Депозит връщам когато те си платят всичко, обаждат ми се, дават бележките, връщам парите. Предпочитам семейства с дете. Не им преча по никакъв начин, но държа да са точни и коректни.Компромиси не правя, защото жилището, което давам не ми е излишно, а единствено. Събрали сме се две семейства да живеем заедно по финансови съображения.
 Не мисля, че има смисъл да се съдите. много е трудно доказването и ще си потрошиш нервите.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 735
Не мога да ти помогна със съвет,но когато търсихме да купим жилище,видяхме такъв апартамент след наематели,че свят ни се зави.Изкъртени мивки,врата на терасата не се затваряше,изпочупени плочки.Посъветвайте се с адвокат,след като имате договор и клауза за мебелите,може и да се получи нещо и да заведете дело,но нервите които ще скъсате и парите по адвокати,по -добре пийте една студена вода и си направете ремонт.Мен и без това би ме било гнус да живея след непознати/наематели/,пък камо ли детето ми.

# 6
  • Мнения: 22 036
Това е наистина неприятно и сигурно и аз бих се чувствала зле. Аз съм и наемател и наемодател и досега не съм имала проблеми. Когато става дума за съд е от доста голямо значение договорът да не е само заверен нотариално но и вписан в съда, което му дава правна сила. А когато впишеш договора се налага да плащаш данък върху наема - нещата са двустранни, спестяваш от данъци - имаш по-малка правна защита.

# 7
И ние живеем под наем,апартамента е обзаведен с нови мебели,пералня,хладилник,печка,всичко е ново.Не мога да си представя да изпочупим всичко Shocked.Редовно чистя и се стараем да пазим,все едно е наше.

# 8
  • Мнения: 1 731
Освен с тоя договор за наем да посетите адвокат и да се консултирате . newsm78

# 9
  • София
  • Мнения: 44 028
тъпо, но всъщност естествено. щом даваш под наем  трябва да си наясно, че най-често така става. това са оборотни мебели и вещи.
за това или даваш необзаведен апартамента или на семейство, като уж най-пазят Wink
пробвайте при адвокат но не ми се вярва...а и за това се взима и авансовия наем - после да покриеш неплатени сметки и щети....но при вас са в повечко ....

# 10
  • Мнения: 68
Първо искам да се извиня, ако отговорът ми не е точно по темата.
А вие като наемодател плащате ли данъци за парите, които изкарвате от наемите? Заверихте ли нотариално договора с наемателите или подписахте някаква хартийка, която няма никаква юридическа стойност? Защо си мислите , че като сложите няколко евтини мебелчета и някой е длъжен да ги пази като очите си? Аз съм сигурна, че само депозита и първия наем ще са достатъчни , за да се покрият щетите. И след като това е домът за децата ви, защо го отдавате под наем , а после хленчите?
Аз съм от другата страна, наемател съм от 4 години-коректно си плащам наема и сметките+2 големи ремонта. Хазяина вместо да се зарадва , че имота му се стопанисва добре ни вдигна наема. То не може само да се вземат пари, тази дейност си има и рискове.
Извинявам се предварително , ако съм обидила някой.

# 11
  • Мнения: 2 563
Изгорено от цигара и счупено е недопустимо според мен. Но пък да очаквате, че по мебелите няма да има и следа, та да се ползват от децата ви е нереалистично.

Аз не бих живяла на място, на което ще трябва да отделям време и внимание, за да опазвам мебелите чистак нови.

# 12
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
Всичко е въпрос на възпитание! Ако не пазиш в къщи-няма да пазиш и в квартирата си!!!А някой път наемателите си мислят, че щом дават някакви пари за нещо , то могат да правят каквото си искат с него!!!Завистта е основният двигател при някой!
Защо той има , а аз нямам! Mr. GreenТипично по български!!!

# 13
  • Мнения: 1 844
ако договорът ви не е нотариално заверен и ако не сте плащали данъци за вземането на наем,няма как да се съдите с наемателите,няма как да ви се възстановят щетите.
иначе,знам,ужасно е да ти разрушат жилището,и аз съм наемодател,патила съм от такива наематели.принципно захабяването на мебелите е нормално и ненаказуемо,но виж,чупене и такива неща си е щета.
ако договорът ви е обвързан със закона-търсете обезщетение,но ако не..следващият път преценете по-добре наемателите..доколкото е възможно.

# 14
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Извинявам се предварително , ако съм обидила някой.
Няма кого да обидиш, но тонът ти е дразнещ.
Преди години наематели ми откраднаха нова, голяма и много хубава секция. Наемът им беше 18 лв., секцията- 90. Платиха един наем и когато стана време да плащат втория- духнаха. Оставиха и големи сметки за телефон. Капаро нямах. Паспортите им се оказаха невалидни. Разбрах, че преди да дойдат в моя апартамент са потрошили още няколко.

# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
мдам.
Трудно е да случиш на читави наематели и наемодатели.
Но това си е риск, като всеки друг. И ако наистина не е заверен някъде договорът, май-май нищо няма да постигнете с него...
Пий една студена вода, успокой се и ако наистина това е домът за твоите деца, го ремонтирай и го заключи до мига на тяхното владеене.

# 16
  • Мнения: 2 401
Аз като питах преди време защо наемателите са прасета, "образцовите наемателки" щяха да ме изядат с парцалите.  Сега виждам  отговорите на въпроса си и  в тази тема.
Вземи си адвокат и ги гони до дупка.

# 17
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Аз като питах преди време защо наемателите са прасета, "образцовите наемателки" щяха да ме изядат с парцалите.  Сега виждам  отговорите на въпроса си и  в тази тема.
Вземи си адвокат и ги гони до дупка.

По причини, поради които и някои наемодатели са прасета. По равно са, за да има равновесие в природата. Laughing

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
ако договорът ви не е нотариално заверен и ако не сте плащали данъци за вземането на наем,няма как да се съдите с наемателите,няма как да ви се възстановят щетите.


Въобще не е вярно! Договорът за наем е действителен и без да е нотариално заверен. Впрочем дори и писмена форма не нужна. Освен това съда няма да изследва дали наемодателя е плащал данъци, има си друг орган, който да следи за това.

# 19
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Договора трябва да е вписан, но дори и с вписан договор не можеш да осъдиш наемателите.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Договора трябва да е вписан.

И това не е вярно.

# 21
  • София
  • Мнения: 16 003
Милички наематели ние наемодателите питаме ли ви на колко ви осигуряват, какви заплати взимате, какви данъци плащате? Не, интересува ни само да си покривате сметките и плащате редовно наема.
Споделя жената и пита и квартирантките веднага се нахвърлят да я изкарат престъпник.
Защо постоянно искате зеверени, вписани незнам си къде  договори? Боли ли ви, че получаваме пари, защото ни ползвате имотите? Без вашите измишльотини всяка година си декларирам доходите и плащам данъци на наема. Осъзнавам, че с парите се облагодетелстват мангалите.
Договора може да бъде и устен, друг е въпроса, че от съда - най-много от умрял писмо да получиш.
Затова - прежалваш останалите в апартамента мебели, плескаш им 1 латекс на стените  и го даваш на следващите. Важното е са имаш постоянни доходи от собствеността.
А на собственичката ще кажа - намери си доверена брокерка, те имат усет за читавите наематели, ще ти дава съвети, ще ти подготвя сигурен договор. Едни 200 Евро не са толкова много, хертвай ги, но години наред ще имаш свестни хора насреща.

# 22
  • Мнения: 1 763
Не бъдете толкова крайни. Има добри и лоши наематели, съответно добри и лоши наемодатели. В конкретния случай наистина се е получило много неприятно, но едва ли може нещо да се направи. Аз съм наемател и в повечето случаи съм била в чудесни отношения с хазаите си. Случвали са ми се разбрани хора, които са наясно, че е естествено апартаментът да овехтява и някои неща да се чупят непоправимо. Нищо не е вечно. Аз също съм се старала да бъда коректна.

Само веднъж бяхме попаднали на една луда бабичка, която живееше на горния етаж, имаше ключ от квартирата и влизаше, когато си поиска. Аз по принцип съм неконфликтна личност и дълго време търпях, докато  накрая и казах, че ми е много неприятно,когато се събудя, да я открия в кухнята или да разбера, че е влизала, докато ме е нямало. Тогава тя се разкрещя истерично, че сме лъжци, нарочно на огледите е идвал само приятелят ми, защото аз съм с дълга коса и ми е било пределно ясно, че няма никой да се съгласи да живея в дома му, защото косата ми щяла да пада в банята, да запуши канала и да стане наводнение. Изнесохме се набързо, а тя започна да звъни на приятеля ми да крещи, че сега не може да си намери квартиранти, а и пристигат сметки за парно за този апартамент, въпреки че никой не живее в него и тя как да ги плаща с една пенсия.

Въобще случки всякакви, но така е при човешките взаимоотношения.

# 23
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Договора трябва да е вписан.

И това не е вярно.

ПОвярвай вярно е, аз съм от наемодателите пробвали да осъдят наемател.

# 24
  • Мнения: 9 052
Няма начин да остане такъв. Това пак ще едомът на децата ти, но преди децата да се нанесат ще трябва да се ремонтира и купят нови неща. Наематели много рядко пазят, просто апартамент се дава със стари мебели, за които да не ти е жал. ...
Паzят и о9е как , като им вzемеш наема zа 3 месеца zа депоzит на срочен влог на твоя име и им ги върнеш само ако всичко вътzре е ОК и сметките са платени ... и ако при сключване на договора им искаш zатсраховка zа щети. Т.е да са сключили и да плащат zадтраховка и в случай , чЕ са направили щети да се орпавяте с нея ...

# 25
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
И аз съм от наемодателите ,осъдили наемател и то не кой да е./на известна журналистка сестра й/.....Вярно е, че минаха близо 2 г., но ги осъдих и изгоних/защото те не искаха да ми освободят и апартамента/ и трябваше със  съдия-изпълнител да ги изхвърля!! А вътре беше погром! Грешката ми беше, че в договора не беше упоменато, че при неплащане на 2 наема автоматично изхвърчават smile3511. После се научин, но..... Mr. Green

# 26
  • София
  • Мнения: 44 028
Няма начин да остане такъв. Това пак ще едомът на децата ти, но преди децата да се нанесат ще трябва да се ремонтира и купят нови неща. Наематели много рядко пазят, просто апартамент се дава със стари мебели, за които да не ти е жал. ...
Паzят и о9е как , като им вzемеш наема zа 3 месеца zа депоzит на срочен влог на твоя име и им ги върнеш само ако всичко вътzре е ОК и сметките са платени ... и ако при сключване на договора им искаш zатсраховка zа щети. Т.е да са сключили и да плащат zадтраховка и в случай , чЕ са направили щети да се орпавяте с нея ...

а някой изобщо навива ли ти се да ти е наемател? Кви три месеца....нестига, че постоянно изкуствено качвате наемите и депозит от три месеца ще искат? с тез условия освен да седи празен апартамента....друго не знам...
Че на всичко отгоре по незнайни причини наемателите ви плащат  данъци за смет - за вашите апартаменти...това наемодателите много нахални сте станали напоследък.... като  не ви харесва - пък не си давайте апартаментите бе.... или ги давайте без мебели...все наемателите са ви виновни...

# 27
  • Мнения: 9 052
Няма начин да остане такъв. Това пак ще едомът на децата ти, но преди децата да се нанесат ще трябва да се ремонтира и купят нови неща. Наематели много рядко пазят, просто апартамент се дава със стари мебели, за които да не ти е жал. ...
Паzят и о9е как , като им вzемеш наема zа 3 месеца zа депоzит на срочен влог на твоя име и им ги върнеш само ако всичко вътzре е ОК и сметките са платени ... и ако при сключване на договора им искаш zатсраховка zа щети. Т.е да са сключили и да плащат zадтраховка и в случай , чЕ са направили щети да се орпавяте с нея ...

а някой изобщо навива ли ти се да ти е наемател? Кви три месеца....нестига, че постоянно изкуствено качвате наемите и депозит от три месеца ще искат? с тез условия освен да седи празен апартамента....друго не знам...
Че на всичко отгоре по незнайни причини наемателите ви плащат  данъци за смет - за вашите апартаменти...това наемодателите много нахални сте станали напоследък.... като  не ви харесва - пък не си давайте апартаментите бе.... или ги давайте без мебели...все наемателите са ви виновни...

Това не е нахалство а zастраховка. Ако се държиш човешки си получАваш обратно парите с лихвите. Ако си решил , Еч нямаш нужда от тях си се дръж свински и аz ще си правя ремонта после . ОК? Нахална си ти в случАя, чЕ сикаш да ти се повери жилище на доверие. От къде на къде , след като си поzволяваш и да ме наричаш нахална  newsm78

 

# 28
  • София
  • Мнения: 44 028
Не, 1 наем е ОК - 3 са нахалство.
А застраховка за щети - ти си я правиш и плащаш, ако желаеш, не наемателите ти.
А жилища се отдават не на доверие - все пак се сключват и договори.
А наемодателя пък трябва да си плаща едни данъци, за да му е в ред договора....но аз такъв пък наемодател не съм срещала до сега.
Тъй че не може само с претенции да излизате...

# 29
  • Мнения: 9 052
Не, 1 наем е ОК - 3 са нахалство.
А застраховка за щети - ти си я правиш и плащаш, ако желаеш, не наемателите ти.
А жилища се отдават не на доверие - все пак се сключват и договори.
А наемодателя пък трябва да си плаща едни данъци, за да му е в ред договора....но аз такъв пък наемодател не съм срещала до сега.
Тъй че не може само с претенции да излизате...

3 са досатъчни да си налягаш парцалите и да паzиш.
Аz си плащам моята zастраховка като наемодател и собственик на жилище, но ти си плащаш твоята zа щети, които би могла да нанесеш.
Да , сключват се договори и си има гаранции zа спаzването им.
Данъците си плаща наемодателя, но не е длъжен чуждите свинщини да плаща.

# 30
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не, 1 наем е ОК - 3 са нахалство.
Що пък да е нахалство. Това са условия, ти решаваш дали ще приемеш или не.

# 31
  • София
  • Мнения: 44 028
Просто се чудех даливъобще някой приема такива условия.
Аз не бих, както и много, много други....
Извинявай ама 3 месеца капаро+1 за нанасянето, +1/2 за агенция....мин по 300Е....(а щом е обзаведен вероятно повече)...айде да ги закръглим - 1500Е за начало...егати и подсигуряването - не е истина Wink
Аз застраховки със сигурност не съм длъжна да плащам за нечие си жилище...че евентуално може би нещо си....
А между другото - ако във вашето жилище се развали пералнята или водопровода, или гръмне бойлера, докато имате наематели според вас кой поема ремонта???? Ъ?

Много се радвам, че такива проблеми нямам, вървя си купум покъщнината и аз и наемодателите сме доволни....а и са доста по-нормални и земни хора...

Просто малко се осъзнайте - в крайна сметка никой не ви кара да давате тези жилища под наем, щом го правите доброволно - доброволно си поемайте и рисковете.....

# 32
  • София
  • Мнения: 44 028

Значи, в крайна сметка, ако нещо стане, примерно ти изгорят неволно скъпоценния диван - ти ще си вземеш евентуално пари от твоята застраховка, от тяхната за щети, няма да им върнещ 1000Е капаро, че и печалба от тях от лихви във влога ще имаш.....браво! Добре ги мислиш нещата...

А я кажи за колко месеца ти се изплаща цялото обзавеждане с наема????щото май си го избивате по принцип доста бързичко.

# 33
  • Мнения: 1 629
Ние имахме наематели една година, като ги предупредихме 2-3 месеца преди да се изнесът. Причината беше, че забременях и нямаше никакъв шанс да останем под наем в стаята, в която живеехме. Е дойде моментът - изнесоха се! След тях ние останахме в задължение около 500лв за ток - неплатени сметки (две.)Като на бележката пишеше, че в срок до една седмица ще ни го спрат Shocked Тааа баба ми ми даде пари да си платим тока, иначе щяхме да измрем без ток, да не говорим за бебето - всички дейности около него са свързани с ток, включае и топла вода, защото сме на бойлер. Една година  мъжът ми ги издирва и ги среща и им звъня, а те само се крият, сменят си номерата. Идиоти. Някой ден ще им се върне тъпкано #Cussing out Хем имат две дъщери, знаят какво е дете да гледаш.

# 34
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Когато нашият бойлер беше пред гръмване ( усетих се буквално часове преди това), когато инсталацият гръмна... аз виках ел.техник и АЗ платих за това.
Хазяите ми научиха месеци по-късно, защото плащам наема на всеки 6 месеца и не ме притесняват. И не са поели разноските по оправянето на разваленото.
Когато боядисвахме стаи ( с тяхно позволение ), не съм платила по-нисък наем. Следващото лято (живот и здраве) сме решили да оправим дограмата на целият апартамент, да сложим изолация... пак на наши разноски ще е.
Така, че имам наематели и наематели. Ние имахме късмет с разбрани хазяи които не ни притесняват за нищо, те също имат късмет с нас.

# 35
  • Мнения: 497
Милички наематели ние наемодателите питаме ли ви на колко ви осигуряват, какви заплати взимате, какви данъци плащате? Не, интересува ни само да си покривате сметките и плащате редовно наема.
.
Aisha,   202uu. Най-после някой да го каже. Нямам нищо лично срещу никого, но същите тия, дето гледат в канчето на наемодателите, като отидат в банката за ипотечен кредит даваха два документа  - единия с дохода, върху който ги осигуряват, другия с реалния. Е, бе джанъм, по бележката с реалния доход ли си плащаш ти твоите данъци, или по тая с осигурителния-риторичен въпрос, нали. Та е малко цинично да питат някой друг дали си плащал данъците.
Angel Dust, само едно уточнение към твой пост - няма "данъци за смет", има данък сгради, а това за сметта е такса. Разликата е огромна. Такса се плаща за извършване на определена услуга - ходиш на фризьор, плащаш си, нали, ползваш електричество, плащаш, ако не ползваш-не плащаш. Така че не се учудвай толкова на това. Не им плащаш данъка, а плащаш такса за услуга, която ти ползваш, докато си в това жилище.Нали разходите като ток, вода, телефон, ако има в жилището са за сметка на наемателя, а не на другата страна. Еми същото е и за боклука, защото наемателя изхвърля боклук, докато живее в жилището.

# 36
  • Мнения: 9 052
Ако ми иzгориш скъпонценния диван zа твоа ще платите ти или твоята zастраховка, ако пък не си спаzваш условията zа наем и нанесеш поражения на собствеността ми и ми се наложи да наема адвокат , zа да те осъдя , ще плати моята zастраховка. ОК?
Ако бойлера гръмне или нещо се повреди , плаща хаzяина и/или неговата zастраховка, ако го повредиш то умишлено плащаш ти, ако не е умишлено плаща твоята zастраховка.
Боядисването на стаите от наемателите в цвят , който не са zаварили си го плащат наемателите и при иzнасянето си , ако хаzяина пожелае са длъжни да върнат оригиналния цвят (някой може да има вкус към черни стени на червени точки, аz не).
Ако се проявят недостатъци на жилището, течове , мухъл , повреди в парното и пр ... плаща наемодателя. Ако не плати и не поправи щетите наемателя моеже да не плащ целия наем, а чАсто от него в zависимост от обитаваемостта на жилището.
От друга страна , ако наемодателя направи ремонта и това повиши стандарта на жилището има право да вдигне наема...

# 37
  • София
  • Мнения: 44 028
Когато нашият бойлер беше пред гръмване ( усетих се буквално часове преди това), когато инсталацият гръмна... аз виках ел.техник и АЗ платих за това.
Хазяите ми научиха месеци по-късно, защото плащам наема на всеки 6 месеца и не ме притесняват. И не са поели разноските по оправянето на разваленото.
Когато боядисвахме стаи ( с тяхно позволение ), не съм платила по-нисък наем. Следващото лято (живот и здраве) сме решили да оправим дограмата на целият апартамент, да сложим изолация... пак на наши разноски ще е.
Така, че имам наематели и наематели. Ние имахме късмет с разбрани хазяи които не ни притесняват за нищо, те също имат късмет с нас.

Да ама това всичко трябва да е за сметка на наемодателите, защото после ти надали ще си вземеш дограмата и бойлера Simple Smile))
На нас ни е гърмял бойлер, сменихме си го, но когато информирахме нашия хазяйн сам предложи това да се приспадне от наема - и така е нормално. Също като се спука една тръба - той си я оправи....

казабланка. - за сметта - плащаме си го, при миналите хазяи не са го искали - общо взето това е по договорка....но пък е такса, която се плаща и на празен апартамент - та по-точно би трябвало да се плаща от собственика. Не случайно идва в едно с данък сгради и си е твърда, а не отделно като тока и водата, които са ти според изхабеното количество.....

# 38
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 393
Бойлера в нашата квартира беше вероятно на 15-20 год. и когато една зима се развали точно преди Коледа и купихме нов бойлер, реакцията на хазяина беше само - " Е как така , той беше почти нов"  Crazy  Laughing Въобще не е ставало дума за приспадане от наема, тези пари, които дадохме за бойлера..Преди детето да се роди боядисвахме дограмата в целия апартамент и сменяхме тапетите в спалнята, пак за наша сметка..Но от друга страна наема ни не е вдиган от години.. Така че се компенсира. Като тръгнем да се изнасяме трябва да претапицирам две стари диванчета, защото имахме котарак, който много обичаше там да си остри ноктите Confused

# 39
  • Мнения: 68
По мои лични наблюдения наемодателите масово надценяват собствеността си. Извинявайте, ама не може да обзаведеш един апартамент с мебели от къщата на дядо ти и да искаш после 300-400 евро и на всичко отгоре да ревеш, че щети имало нанесени. Естествено, че ще има. В това жилище живеят хора, а не се ползва за музей. След като плащам всеки месец по 350 евро смятам, че имам право да използвам собствеността както намеря за добре (изключвам умишлено нанесени  щети). А вие драги наемодатели можете да си поставяте каквито си измислите условия, но нали се сещате , че последната дума е на наемателя....защото, който плаща -той поръчва музиката .

# 40
  • Мнения: 9 052
А вие драги наемодатели можете да си поставяте каквито си измислите условия, но нали се сещате , че последната дума е на наемателя....защото, който плаща -той поръчва музиката .

да ... някои в кварталния бардак , някои на по иzискано място ... пак според zависи  Laughing

Последна редакция: ср, 26 ное 2008, 14:55 от jabata_dil

# 41
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А вие драги наемодатели можете да си поставяте каквито си измислите условия, но нали се сещате , че последната дума е на наемателя....защото, който плаща -той поръчва музиката .
Последната дума е на наемодателя, все пак жилището е негово Wink

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Договора трябва да е вписан.

И това не е вярно.

ПОвярвай вярно е, аз съм от наемодателите пробвали да осъдят наемател.

Titina, няма как да вярвам, понеже просто не е така - законът си е закон - адвокат съм и не просто си чеша клавиатурата, знам много добре какво и защо го казвам. Поради каква точно причина сте загубили делото не мога да коментирам, след като не съм го чела. Вписването не е задължително, ако се направи си има точно определено действие и то не е по съществуването на договора.

# 43
  • София
  • Мнения: 44 028
А вие драги наемодатели можете да си поставяте каквито си измислите условия, но нали се сещате , че последната дума е на наемателя....защото, който плаща -той поръчва музиката .
Последната дума е на наемодателя, все пак жилището е негово Wink

напротив - ти търгуваш с апартамента - значи важи правилото - клиента винаги е прав....а и нека си има последната дума...пък да му седи празен апартамента....апартаменти под наем - колкото искаш....

# 44
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не знам колко са апратаментите под наем, но наематели знам, че има много Mr. Green
Пък по-добре празен апартамент, отколкото мизерни наематели.

# 45
  • Мнения: 497
Angel Dust, не е вярно, че такса смет е твърда сума, независимо дали апартамента е празен или обитаван. Ако декларираш до края на декември, че няма да е обитаван апартамента следващата година, промилите от 3 стават 1.80 (това по спомен цитирам, може и леки различия да има сега тази година, но важен е принципа), което за някои апартаменти в центъра си е разлика от 150-200 лева.

# 46
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540

3 са досатъчни да си налягаш парцалите и да паzиш.


Ако държиш такъв език на наемателите си със сигурност ще те прекарат, колкото и да мислиш че си се застраховала. В тези отношения с пълна сила важи правилото каквото повикало, такова се обадило! Laughing

# 47
  • Мнения: 9 052

3 са досатъчни да си налягаш парцалите и да паzиш.


Ако държиш такъв език на наемателите си със сигурност ще те прекарат, колкото и да мислиш че си се застраховала. В тези отношения с пълна сила важи правилото каквото повикало, такова се обадило! Laughing


Мей би   Wink

# 48
  • Мнения: 0
Само да поясня ,че по една случайност мебелите наистина бяха нови- някои на месеци.По различни  причини приехме да сменим местоработата на съпруга ми и отидохме в друг град на КВАРТИРА - това имах впредвид с фразата - дома на децата ми.
И аз като всеки се опитвам да преценявам хората - но този път не успях. Да допълня също, че ме вбеси явната злоба на гасене на цигари абсолютно навсякъде където се сетите - и по стени, и по описаните места, и по текстилните щори и дори по капака на пералнята...а са го напуснали защото са го осрали, сещам се единствено за злоба и завист.Ами да теглят един кредит като нас и да отида аз да им  осера - гадно ми е защото изглеждаха зрели и свестни хора.
По повод полемиката която се е разгоряла - не сьм искала да се карате - исках малко разбиране и сьвет.
Това е.

# 49
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Ако те бяха си купили мебелите нямаше да е така. За съжаление част от наемателите имат да не кажа странни разбирания, за това за какво си плащат. Добро или лошо, но аз също бих искала 3 наема напред като депозит за причинени щети. Които не му отърва, прав му път. По-добре празен апартамент отколкото погром от някого.

# 50
  • Мнения: 359
Ние дадохме апартамент супер лукс, с всички мебели и техника, чисто нови. Просто като влезнеш си казваш "искам тук".
Естествено се притеснявахме какво ще стане, ако наемателите потрошат. Но при всяка печалба има и риск.

Засега 1 година вече няма никакви проблеми:
1. Наема взимаме лично, така че да видим какво е положението в апартамента. Изришно се договорихме, че ще е така. Не става да ни държат на вратата
2. Депозит за 1 месец.
3. До 5то число да е платено, ако до 15то няма пари- считаме договора за приключен.
4. Ако има неплатени сметки на стойност повече от 1 депозит- договора е приключен. Следим сметките в еpay

Не мога да се застраховам 100%, но наема не е висок, наемателите свестни, но при първа издънка изхвърчат и за същия наем ще отидат някъде със стандарт БДС

# 51
  • София
  • Мнения: 16 003
Венче, дай боже да изхвърчат. Че са се навъдили едни нахални отворковци напоследък - те били плащали. Знаят си правата, правят номера и трудно ги изхвърляш, чакат да стигнеш до изпълнителен лист и съдия - изпълнител. А през това време си живуркат без да плащат - щото се водело дело. В момента използват комунистическото правило да не ги пъдиш в зивен сезон - октомври - април. После ще използват, че жената е с дете под 3 г., и това още не е отменено. И екстра си живеят в чуждия апартамент. Така, че внимавайте кого пускате в дома си.
Не съм потърпевша, имам наблюдения от позната и приключенията и със семейство  юристи от прованса.

# 52
  • Мнения: 4 380
Ако те бяха си купили мебелите нямаше да е така. За съжаление част от наемателите имат да не кажа странни разбирания, за това за какво си плащат. Добро или лошо, но аз също бих искала 3 наема напред като депозит за причинени щети. Които не му отърва, прав му път. По-добре празен апартамент отколкото погром от някого.

Всъщност, злобата на наемателят и съответно умишлено причинени щети, е право пропорционална на алчността на наемодателя. Колкото повече пари жаждеш да смъкнеш от тях, особенно пък ако е без покритие и ти сам не си коректен в отношенията си, толкова повече ще получиш щети и неплатени сметки за урок.

Разбира се, че наемодателят иска да се подсигури срещу подобни изцепки, това е разбираемо. Но, също така е разбираемо, че хора принудени да живеят под наем, не са хора, които не си знаят парите. Трябва малко умереност в желанието само собствения задник да пазиш.

Имала съм наематели в страхотно ремонтиран току-що апартамент. Не с нови мебели, но всичко в много приличен вид. За цена в границите на минимума възможен. Никой не е луд да влиза в конфликт с наемодател, който утре ще го изхвърли, а на пазара такова жилище на такава цена няма да намери никога.

# 53
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Естественно че ще искам да взема максималната цена ( имам предвид нови мебели, ремонти), да не мислиш че като давам имот го давам защото мисля кой колко пари има. Човек се разпростира според възможностите си. Всяко нещо си има цена. Естественно, като отидеш например в петзвезден хотел си плащаш и съответната цена.
И xenia  естественно че ще си пазя собствения задник, аз не съм благотворително дружество.

# 54
  • Мнения: 4 380
Съществуват разумни граници за всичко. Човек трябва реално да балансира желанието за печалба и съществуващия риск. Ако наемодателят некоректно повишава наема, единственото желание на наемателят е да смени жилището като му остави купища разходи за наказание. Тогава върви доказвай на някого колко естествено е да искаш максималната цена. И дали в крайна сметка ще получиш максимална цена или с оглед на разходите ти, цената ще се окаже под минималната, на всичкото отгоре с купища главоболия и ядове.

Ти не забравяй че става дума за България. Разумната политика на даване под наем, с цена в разумни граници, е част от "опазването на собствения задник".

# 55
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
По същата логика като отидеш в хотел пазиш ли оборудването или го рушиш. За хотел с висока категория плащаш ли повече пари. Или по разумната логика щото не можеш да си позволиш скъп хотел потрушаваш оборудването.
Какво е това наказание за наемодателя.Хenia, ти наистина ли си вярваш. Така разсъждават само хора, които никога не са вложили пари в свои имот. Ами ако реша аз да накажа наемателя като пратя да го потрушат, щото той няма какво да му потрошат? Я не ставай смешна моля те.

# 56
  • Мнения: 4 380
По същата логика като отидеш в хотел пазиш ли оборудването или го рушиш. За хотел с висока категория плащаш ли повече пари. Или по разумната логика щото не можеш да си позволиш скъп хотел потрушаваш оборудването.
Какво е това наказание за наемодателя.Хenia, ти наистина ли си вярваш. Така разсъждават само хора, които никога не са вложили пари в свои имот. Ами ако реша аз да накажа наемателя като пратя да го потрушат, щото той няма какво да му потрошат? Я не ставай смешна моля те.

Странен тон на разговор. Нещо май ми се караш?

Какво е като отидеш на хотел никой не го е еня. Нито как би трябвало да бъде и какви обноски да има. Нито аз, нито ти ще превъзпитаме хората, и освен това, на съвест и възпитание не можеш да разчиташ. Може да се разчита единствено на заинтересованост. Когато някой е заинтересован- пази. Когато не, може да те навре...знаеш къде. И с законността в България, можеш да тичаш да се съдиш колкото щеш!

Говоря от позиция на човек давал и даващ под наем и който с наематели проблеми не е имал.

# 57
  • София
  • Мнения: 44 028
Извинявайте но апартамент под наем и хотел - нямат много общо като цяло. Няма място за сравнения. Като искате да е като на хотел - давайте жилището на хотелски начала с наем на нощ.
xenia - е много разумна. Всичко трябва да е в някакви реални граници. А не за дупка от 50 квадрата, ама щото теглили една боя и да искат по 500Е - ми не става.Ама била в незнам кой квартал.....примерно Wink

А за авторката - наистина е гадно нейното положение. Чак такава злоба не мога и да си представя. Дано постигнат нещо пред съда, но не ми се вярва в мила родна БГ....


# 58
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
Наемът е този, който ти дадат! Ако искаш висок наем ,никой няма да ти го даде насила! На това се вика пазарна икономика!Но щом си се съгласил с условията ,си длъжен да спазваш правилата на играта!! Peace

# 59
  • Мнения: 4 380
Наемът е този, който ти дадат! Ако искаш висок наем ,никой няма да ти го даде насила! На това се вика пазарна икономика!Но щом си се съгласил с условията ,си длъжен да спазваш правилата на играта!! Peace

Някои наемодатели си променят цените и условията както и когато им хрумне. За тези неща също не важат закони защото просто няма такива в България. Така че...човек може днес да разчита че е намерил подслон за семейството си, а утре по волята на алчния за повече наемодател, да се окаже на улицата. И във втория случай, бъди сигурна, че няма да е особено вежлив и коректен при изнасянето си.

Колкото до правилата които си длъжен да спазваш...в България нищо и на никого не си длъжен. Днес може да си се съгласил, а утре да си се усетил че са те минали с доста повече отколкото си могъл да платиш за подобно и да си в не по-малка ярост от първия случай.

В България няма пазарна икономика. Пазарната икономика се поддържа със строги правила и закони, за чието несъблюдение следва наказание. В България законите и да съществуват, не се спазват от никой защото реално наказание няма. В страна, където в ход са закони на джунглата, се играе по други правила.

# 60
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Нали затова се сключват договори.

# 61
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
При Ксения няма договори-има закони на джунглата! Ние тук живеем по дърветата  и рупаме доматите с колците!!!Била съм и наемодател и наемател и знам какви са правилата!Когато бях наемател не съм имала конфликти с хазаите-пазих им апартамента, правех му някакви козметични ремонти и т.н.Хората оценяваха тези неща и не ми се бъркаха ! Оставих им апартамента даже в по-добър вид , от този , в който го бях наела! Но като наемодател бях стигнала до smile3511!1Не искам да си спомням! Никого не бях притеснявала, наемът беше даже нисък, но те просто спряха да го плащат!!!И нито го напускат, нито плащат-за каква алчност говорим!!! Трябваше да мина през съд , за да ги изгоня и трябваше да видите какво беше след това!!! Mr. Green

# 62
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Венче, дай боже да изхвърчат.

страхотна злоба  ooooh!
Кому е нужна, софиянке?  Joy

# 63
  • Мнения: 9 052
Венче, дай боже да изхвърчат.

страхотна злоба  ooooh!
Кому е нужна, софиянке?  Joy

ОООоо явно е нужна. Като чета и Ксения  ...

# 64
  • Мнения: 4 380
Нали затова се сключват договори.

И какво като се сключват? Да не би да си защитен по тези договори? То в нормална страна не си защитен, какво да говорим за България. Наемателите много добре са наясно с нещата. Наемодателят ще хукне да си търси правата само ако той самият е изряден платец на данъци върху получените наеми, а това най-често не е така. И да тръгне да си търси правата, това е дълго късане на нерви и доста разходи. Кому е нужно това когато може да се предупреди в голяма степен? Просто трябва да имаш мярка с цената. Както казват руснаците "Тише едешь- дальше будешь". По-ниската определена цена е по-изгодна в крайна сметка.
Не е добре да го казвам публично, че ако вземат всички да свалят, какво ще стане.  Laughing

# 65
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Цената зависи и от наемателите- ако са точни с всичко, ествествено, че наемодателят няма да иска да ги изгуби.
Не мисля, че размерът на наема няма голямо значение за отношенията намател-наемодател. Зависи си от възпитанието и манталитета на хората.

# 66
  • Мнения: 4 380
Цената зависи и от наемателите- ако са точни с всичко, ествествено, че наемодателят няма да иска да ги изгуби.
Не мисля, че размерът на наема няма голямо значение за отношенията намател-наемодател. Зависи си от възпитанието и манталитета на хората.

Не Рени. Най-често на наемодателят не му пука кого ще изгуби. Той мисли за собствения си джоб. Някои хора предпочитат на никой да не го дават, но цена не свалят. Виж, на този който наема много му пука дали ще изгуби изгодно и хубаво жилище. За него това е трагедия защото остава с багаж и семейство на улицата. Така че ако условията са добри, никой не е луд да си бута столчето от под краката. Т.е. да не пази жилището и да прави погроми.

Само и единствено размерът на наема има значение при взаимоотношенията между наемодател и наемател. Това е сделка като всяка друга. Единият продава, другият купува. Когато сделката е изгодна и за двете страни, взаимоотношенията са чудесни. Когато единият е на загуба, не чакай нормални отношения или някакво възпитание.

# 67
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Моля те xenia  ако можеш да ми обясниш следната ситуация: наема закован за определена сума , срок на наема 4 години ( държа да отбележа, договор вписан в данъчна служба - тогава условията бяха такива, и съответно плащани данъци върху получена сума). Всички ремонти по жилището ( текущи) се покриват от наемодателя, такса смет също. И при всички тези положения лицето ти оставя неплатени сметки, взема си твоите мебели, на всичко отгоре изважда дори и лайсните. Това в коя от твоите категории спада? От момента на отдаване на имота размера на наема не е докосван.

# 68
  • Мнения: 4 380
Искаш да ти направи психологически анализ на постъпката на наемателите? Не знаем подробности, но съм сигурна, че ако се поставиш на тяхно място, ще намериш сама отговора защо са ти били толкова ядосани
Ако 4 години изрядно са си плащали, пазили са имуществото и накрая така са си тръгнали, значи разковничето се крие някъде в некоректните взаимоотношения от твоя страна към края на договора. Може би в самото прекратяване. За да постъпи човек по подобен начин без причина, трябва да е с психически и умствени отклонения. Зад всяка постъпка стои причина. Ако не си ги вбесила с цена, значи с друго нещо.

# 69
  • София
  • Мнения: 16 003
Не ми е ясно защо се сърдите, че наемите се вдигат периодично. Нали сте прочели договора преди да го подпишете. В моите договори винаги е написано, че наема се вдига 1 път годишно с процента на официалната инфлация, обявена от статистиката. Вдигането на наема не е свързано с подобрения на имота. Просто с 200 Е /примерно/ днес не мога да купя това, което купувах преди 2 години. Процедурата е лесна - харесваш апартамент - четеш договора и ако си съгласен го подписваш и спазваш. Ако не ти изнася вдигането на наема - напускаш и идват следващите.

# 70
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Благодаря за психологическия ти анализ, но разбрах от съседи , че са се изнесли. И не ми характеризирай взаимоотношенията от моя страна. Определено опираме до умствените отклонения. И защо вината е винаги в наемодателя? За това в по-горен пост посочих , че така може да се изкаже човек, които никога не е имал собственност и не знае каква е цената и.
Да отношенията с наематели са договорни отношения, всяка от страните си поставя условията в началото на договора, както при всяко наемане на нещо. Посочих примера с хотел, това е пак наемане но при други условия. Означава ли, че ако не си сагласен с нещо, след това рушиш стаята. Лошото е че закона защитава наемателите само. Има наематели който чесно казано са по-лоши и от свине. Има и коректни хора, за съжаление много малко обаче.

# 71
  • София
  • Мнения: 44 028
Aisha ясно е, че наемите се вдигат, но не може до безкрай и все пак трябва да е в разумни граници. Не може само защото на теб ти е станало по-скъпо от 200Е да го направиш 400Е например....може  за 2 години да е стигнал до 300 например и то ако е в добро състояние, ако не е, ще трабва за вдигането и нещо козметично ремонт да понаправиш...например. (защото преди 2 години за 200Е се намираха трудно двустайки дори в по-приятен район и то необзаведени и в далеч не перфектно състояние, такива, които сега и 300Е трудно ще вземат).Това , че притежавате една кибритена кутийка, не е манна небесна и не може да се цоца до безкрай без нищо в замяна, нали? Просто нещата са много взаимни.
Да не говорим, че на нашия стандарт и заплати, няма как да се вдигат цените до безкрай, защото просто няма да има кой да ви наема апартаментите....а да ме прощавате, но много наемодатели, дето да искат да им седят празни апартаментите не съм срещала.....така, че освен с инфацията ще ви се налага и с клиентите си да се съобразявате.

# 72
  • София
  • Мнения: 44 028
Titina - има свине и от двете страни, просто има такива хора, за съжаление....

# 73
  • Мнения: 4 380
Благодаря за психологическия ти анализ, но разбрах от съседи , че са се изнесли. И не ми характеризирай взаимоотношенията от моя страна. Определено опираме до умствените отклонения. И защо вината е винаги в наемодателя? За това в по-горен пост посочих , че така може да се изкаже човек, които никога не е имал собственност и не знае каква е цената и.
Да отношенията с наематели са договорни отношения, всяка от страните си поставя условията в началото на договора, както при всяко наемане на нещо. Посочих примера с хотел, това е пак наемане но при други условия. Означава ли, че ако не си сагласен с нещо, след това рушиш стаята. Лошото е че закона защитава наемателите само. Има наематели който чесно казано са по-лоши и от свине. Има и коректни хора, за съжаление много малко обаче.

Не разбрах нещо...изнесли са се след 4 години в апартамента или как? По кое време точно се изнесоха?
Когато не си съгласен с нещо го показваш по начина по който можеш да го покажеш. Законът никого не защитава. Нито наемател, нито наемодател. Те убийци се разхождат по улиците ненаказани, те за закони ми се сетили при подобни неща. Laughing
За вина не става въпрос тук. Има грешка в комуникацията и грешка във взаимоотношенията. Така както в момента ми се зъбиш, като те пратя където ти е мястото и ще стане мазало.  Laughing Ако така си се зъбила и на наематели, няма какво да се чудиш за причината.

# 74
  • Мнения: 1 749
Xenia,не си много права.

# 75
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722

Не разбрах нещо...изнесли са се след 4 години в апартамента или как? По кое време точно се изнесоха?
Когато не си съгласен с нещо го показваш по начина по който можеш да го покажеш. Законът никого не защитава. Нито наемател, нито наемодател. Те убийци се разхождат по улиците ненаказани, те за закони ми се сетили при подобни неща. Laughing
За вина не става въпрос тук. Има грешка в комуникацията и грешка във взаимоотношенията. Така както в момента ми се зъбиш, като те пратя където ти е мястото и ще стане мазало.  Laughing Ако така си се зъбила и на наематели, няма какво да се чудиш за причината.

Ето ти подробностите : 4 години живяха под наем, какви отношения да имам с тях, единственнотъо изискване от моя страна беше да си получавам наема в определен срок и при нужда от ремонти да ме уведомяват ,за да ги поема аз. Не е културно да им вися на главата на хората. Рабрах от съседи , че са се изнесли по средата на месеца, естественно не платиха за него.

Едно нещо съм разбрала от този форум, ти винаги си права и склонна да обиждаш, е ако си ми наемателка ще те изгоня на улицата, въобще не ми пука какво ще ми кажеш или дали ще ме пратиш където ми е мястото, да но закона те защитава и ти можеш да живееш в жилището ми докато аз си водя делата. Ето там е проблема.

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 3 021
Въпросът в темата е принципен.
Няма да изкристализира ЕДНА истина.
Личните нападки и хипотетични ситуации не помагат.
Да се сравняват отношенията (например) в България и Великобритания е абсурдно.
Има разлики на всяко ниво: наемодател;наемател;законодателство;традиции... и още около 15 (на първо четене).
При липсата на регулация в България отношенията са още по-криви. Словесните битки дори не дефинират проблема. Освен караница, друго не може да се получи.

# 77
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не Рени. Най-често на наемодателят не му пука кого ще изгуби. Той мисли за собствения си джоб.
Като наемодател и тъй като мисля за джоба си, не съм вдигала наема от 3-4 год.- направила съм си сметката, че така ми е най-изгодно Wink

# 78
  • Мнения: 4 380
Не Рени. Най-често на наемодателят не му пука кого ще изгуби. Той мисли за собствения си джоб.
Като наемодател и тъй като мисля за джоба си, не съм вдигала наема от 3-4 год.- направила съм си сметката, че така ми е най-изгодно Wink


Това е друг въпрос...Аз нали това се мъча да обяснявам, че често взимането на умерена цена е по-изгодно в крайна сметка, но никой не ме слуша. Не всички са като теб и мен, Рени. Виж някои даже по три наема предплата взимат, задължават да се застраховаш, представи си само как държи една цена цели 4 години.  Laughing Други в договора си включват задължително повишение всяка година на процента инфлация. Като че ли инфлацията задължително е свързана с цените на наема.  Laughing Ама има и по-лоши случаи. Повишават си когато искат и както искат.

# 79
  • Мнения: 9 052
 
...
Едно нещо съм разбрала от този форум, ти винаги си права и склонна да обиждаш...
Да и доколкото се раzбира особено мраzи мъжете и наемодателите ... сигурно психотерапевта и е жена  Wink
но пък като добра сервитьорка умее да подрежда маса  Wink

# 80
 bambam bambamза съжаление това е което можеш да направиш с наемателите ако ги откриеш изобщо но занапред можеш да ползваш услугата на фирма така нареченото управление на имот срещу процент от наема те се занимават с всичко ти просто получаваш наема и дишаш спокойно

# 81
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
...
Едно нещо съм разбрала от този форум, ти винаги си права и склонна да обиждаш...
Да и доколкото се раzбира особено мраzи мъжете и наемодателите ... сигурно психотерапевта и е жена  Wink
но пък като добра сервитьорка умее да подрежда маса  Wink
Освен това е и дизаинерка от висша класа, и гадателка, психотерапевтка  , специалист по сънища, и накрая мрази всичко българско и родно , включая себе си до обяд, а следобяд-всички останали .К,во ли прай в тоз Форум????? newsm78

Последна редакция: пт, 28 ное 2008, 16:52 от dianivo

# 82
  • Linz
  • Мнения: 11 619
xenia не е злобна, не е и глупава. Има странни разсъждения, но вероятно си има причина за това. Предлагам да я оставим на мира Peace
На мен по ми е интересно има ли развитие по темата.

# 83
  • Мнения: 1 520
Всъщност, злобата на наемателят и съответно умишлено причинени щети, е право пропорционална на алчността на наемодателя. Колкото повече пари жаждеш да смъкнеш от тях, особенно пък ако е без покритие и ти сам не си коректен в отношенията си, толкова повече ще получиш щети и неплатени сметки за урок.
Разбира се, че наемодателят иска да се подсигури срещу подобни изцепки, това е разбираемо. Но също така е разбираемо, че хора принудени да живеят под наем, не са хора, които не си знаят парите. Трябва малко умереност в желанието само собствения задник да пазиш.
Никой не е луд да влиза в конфликт с наемодател, който утре ще го изхвърли, а на пазара такова жилище на такава цена няма да намери никога.

В първото няма нищо вярно. Ако наемателят си е немарлив по начало, никакви строги мерки от страна на наемодателя не са в състояние да го "превъзпитат" или вкарат в ред, ако това е точната дума, но за друга по-точна не се сещам в момента.

Истината е че злоупотребите на наемателите и стремежа им да завличат околните са правопропорционални на търпението и толерантността на наемодателя.

Дали наемателите си знаят парите има значение единствено за тях самите. Щом ползват чуждо жилище са длъжни да плащат наем редовно и в срок. Останалото е надничане в чуждото канче.

Не разбирам какво ще рече това "без покритие"? Нали наемателя затова е наемател -защото ползва чужд имот, а не някакво нарочено място от улицата например.

# 84
  • Мнения: 852
Здравейте,ние от 01.01.09 ще се местим в друга квартира/двустаен апартамент/.
Наемодателя обаче не споменава нищо за договор,а на мен ми се иска да има такъв.
Разпечатах си от нета Договор за наем и мисля да говоря с него,че е хубаво да го има.
Но въпроса ми е договора в присъствието на нотариус ли се сключва и какво пречи на наемодателя да направим такъв договор? newsm78
Сигурно доста глупав въпрос задавам,но досега не съм се занимавала с такива неща.

# 85
  • Враца
  • Мнения: 876
malinka84 хубаво е да подпишете договор в който да са договорени условията - срок на наемане, цена, състояние (с опис по възможност), в договора се вписва и предизвестието за напускане като срокове (задължително и от двете страни какъв да е срока), санкциите при неспазване на договора, възможност за увеличаване на наема за периода (обикновено се записва че е възможно увеличение до размера на ОЛП или че не е възможно увеличаване за срока на наемане)...в този договор може да включите всички клаузи с които да бъдете защитим като добросъвестен наемател и всички санкции които може да последват ако сте недобросъвестен (същото се отнася и за наемодателя)

не е задължително договора да е подписан при нотариус...може дори да е в ръкописна форма и неспазването му (в зависимост от клаузите в него) може да води до съдебна отговорност на едната или другата от страните...

а колкото до неприятностите на PREDATOR с наемателите...доколкото разбрах имате договор с наемателите с опис в него...отидете при съдия изпълнител, който ще ви насочи към адвокат с който работи (или потърсете направо адвокат по възможност препоръчан) за да можете да си вземете неплатените задължения и сумата обезщетение за нанесените погроми на апартамента и мебелите...

аз все пак аз смятам, че трябва да има човечност и разбиране и от двете страни за да бъдат добри отношенията и да има полза и за двете страни...

относно ползването захабява се имота от ползването, но не е допустимо според мен да се остави свинщина...лично аз не мога да си представя напускайки дадено жилище да не изчистя и подредя...както и другия вариант да предложа за наемане жилище в което е  кочина...

била съм доста години наемател...сега съм наемодател...всичко по моите наблюдение си е въпрос на възпитание...

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 16:28 от wb

# 86
  • Linz
  • Мнения: 11 619
не е задължително договора да е подписан при нотариус...може дори да е в ръкописна форма и неспазването му може да води до съдебна отговорност на една от страните...
Наистина ли има стойност в съда и без да е нотариално заверен?... Тогава каква е ролята на нотариуса? newsm78

# 87
  • Враца
  • Мнения: 876
срок на договор до 1 година не подлежи на вписване и заверка пред нотариус...

Договорът е съглашение между две или повече страни, което установява, определя или прекратява техни права и задължения.

полагайки подписа под договора човек се съгласява да го спазва и за това носи наказателна отговорност...погрешно е схващането че подписвайки се на хвърчащо листче, то нищо не може ми направи...

ако има добре изработени текстове даден договор може и до затвор да се стигне (както се казва)...процедурата по вземанията от наемателите се опрости малко след влизането в действие на частните съдия изпълнители...понякога е достатъчно само нотариална покана за събиране на вземанията, понякога и съдия изпълнител (в комбинация с адвокат)...ако си добросъвестен наемодател вече може да си събереш вземанията, но ядовете човек не може да си спести...тези мерки според мен се предприемат след като се е опитал човек по добрия начин, защото на всеки му се случва в даден момент за закъса финансово...

казабланка по принцип новия собственик няма право да пипне добросъвестен наемател докато не изтече договора или ако не е изтекло предизвестието за освобождаване на жилището (именно затова се казва че в БГ права имат повече наемателите от собствениците)...ако изнесеш багажа на наемателя или влезеш във владение без съгласието му(въпреки че си собственик), наемателя има право да заведе дело за самоуправство

службата по вписвания не е гаранция...имала съм чисто удостоверение за тежест на имот, въпреки че знаех че в момента за същия имот се води дело от поне 5 години...

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 17:43 от wb

# 88
  • Мнения: 497
Рени, ако си наемател и си заверил договора нотариално и същия е вписан в службата по вписванията, той може да се противопостави на нов собственик, т.е. ако имота се продаде, а договора за наем не е изтекъл, новия собственик е длъжен да те изтърпи до изтичане на срока му, нищо, че договора не е сключен с него като страна. Обаче големия въпрос е кой да плати нотариалната такса, която се събира върху сумата от наемите за 3 години, а сметни каква е за домашно (шегувам се). Защото има случаи някой държи да е нотариално заверен, ама другата страна да платяла нотариалната такса, или е много щедър и вика, айде аз ще поема половината........

# 89
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
не е задължително договора да е подписан при нотариус...може дори да е в ръкописна форма и неспазването му може да води до съдебна отговорност на една от страните...
Наистина ли има стойност в съда и без да е нотариално заверен?... Тогава каква е ролята на нотариуса? newsm78

Има сила, да, обвързва страните.

При договорите конкретно ролята на нотариуса е да изповядва такива договори, при които нотариалната форма /на нотариален акт/ или нотариалната заверка на подписите е предвидена в закон като форма за действителност на сделката /напр. покупко-продажба на недвижим имот, на МПС, делба / - т.е. ако не е спазена формата се счита, че договор няма. Договорът за наем обаче не е сред тази категория сделки.


Ето защо това
срок на договор до 1 година не подлежи на вписване и заверка пред нотариус...
не е вярно - няма никакво значение за какъв срок е договора за наем.

По желание, но не е задължително, при нотариус могат да се заверяват и всевъзможни други документи - тогава нотариусът удостоверява, че конкретното лице, на конкретната дата се е явило при него и е направило нещо или си е положило подписа.

# 90
  • Враца
  • Мнения: 876
това имах и аз предвид че не е задължително, а над 1 задължително ги заверява нотариуса (както и за тези имоти предназначени за бизнес)...говоря практиката при нас каквато е като агенция

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 19:16 от wb

# 91
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
това имах и аз предвид че не е задължително, а над 1 задължително ги заверява нотариуса (както и за тези имоти предназначени за бизнес)...говоря практиката при нас каквато е като агенция
Явно не е станало ясно - не е задължително да се заверяват договорите за наем със срок над една година, каквато казваш, е практиката при вас като агенция. Срокът няма значение, нито пък дали имотът се ползва за бизнес цели.

# 92
  • Враца
  • Мнения: 876
Marid не се нахвърляй така де...обяснявах при нас (не само в агенцията в която работя) практиката е такава...ние правим това което клиента поиска...за имотите за бизнес цели става въпрос обикновено за голям материален интерес и затова собствениците или пък фирмите наематели предпочитат да бъдат заверени нотариално, а не че е задължително...предполагам навсякъде както и в нашия град, освен другите си функции нотариусът играе ролята на "плашилото" (всеки плаши с нотариалните заверки)...само че нотариалната заверка на договора за наем не е гаранция за изпълнение на задълженията по договора...

ето тук може да се прочете за договорите за наем (и не само)

# 93
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Marid не се нахвърляй така де...
Не се нахвърлям, от желание да изяснявам недоразуменията явно така изглежда. От написаното по-рано излизаше, че заверката е задължителна при срок над 1 година - ако не съм прочела правилно, моля за извинение. Просто ми се ще да спре да битува мнението, че договор без нотариална заверка не е договор.

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 21:50 от Marid

# 94
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Вярно ли е, че договорите за наем се продължават автоматично, ако след изстичане на срока, не се прекратят- както е при трудовите договори?
Казаха ми, че е така, но на мен нещо не ми се вярва и влязох в спор.

# 95
  • София
  • Мнения: 16 003
Рени, вярно е. Просто си прочети договора. Ако има срок за предизвестие - той важи при прекратяване и за подновявавне. Подновява се със същите условия. Но нищо не ти пречи да им дигнеш наема с  предизвестие.
Друго - обикновенно при изтекла 1 год. се прави индексация на наема. Ако приемат - правиш им анекс, ако не - предизвестието и да се махат.

# 96
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Aisha, мерси за отговора.
Аз мислех, че въобще нямам договор понеже:
1- е сключен през 2004 г. за срок от 1 год.
2- не е нотариално заверен
Въобще не предполагах, че е още в сила и има стойност пред съда ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт