ПОГРОМ СЛЕД НАЕМАТЕЛИ

  • 13 214
  • 96
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Интересува ме дали някои би ни консултирал по следният случай
 
Със съпруга ми отдадохме под наем жилище в идеално състояние - като повечето мебели бяха нови.
Сключихме договор с наемателите и в него изрично имаше клауза за  състоянието на мебелите.
Преди дни, 4 месеца след сключването на договора, наемателите просто си излязоха без да си платят последният наем и с висящи сметки за ток и вода.
Състоянието на апартамента беше като след погром - счупени вещи, мръсотия, и най- вече гасени цигари по нови матраци, паркет и мебели.
Не сме чистили и идеята беше да се документира всичко, за да им търсим отговорност за причинени щети.
Пиша Ви защото ми е много болно за всичко което ни се случи, и ако има някаква възможност нещо да се направи за възстановяване на щетите за да не се оставяме просто така. Това е домът на децата ми и трябваше да си остане такъв. #2gunfire #Cussing out

# 1
  • София
  • Мнения: 15 913
Няма начин да остане такъв. Това пак ще едомът на децата ти, но преди децата да се нанесат ще трябва да се ремонтира и купят нови неща. Наематели много рядко пазят, просто апартамент се дава със стари мебели, за които да не ти е жал. Вярно, че мрънкат как било социалистическо, но все някой ще се хване. Почистете, поправете каквото има и го давайте на следващите. При даването просто преценете хората/доколкото е възможно/ и прежалете оставеното вътре. Как не са си платили последния наем - наема  винаги се взима предварително. В хотел се плаща след, а в квартира преди. Сметките за ток и вода ще платите от депозита. Ако не сте взели депозит - научете се да взимете и в договора да пише, че е за последните сметки след излизане. Някои наематели искат да е за последния месец живеене - ама не при мене.
Съжелявам, че звуча остро, но просто трябва да се застраховате - поне малко.
каква отговорност да търсите - делото ще се влачи с години по съдилища. Излишно губене на време и нерви.

# 2
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Много кофти  Confused
Ние сме наематели вече четири години в нашият апартамент и нямам проблеми (да чукна на дърво) нито с хазяи нито със съседи.
Но си спомням, че като дойдох да оглеждам апартамента, хазяйката се ме питаше, дали не сме група студентки... защото тези преди нас са били 4 момичета, правили са луди купони, начупили дограмата, захабили мебелите... след тях основен ремонт на всичко.
И хазяйката ми беше много доволна, че сме семейство с деца, защото по нейните думи, ние пазим повече, най-вече заради децата се старая у дома да има ред и чистота.
Явно си е и до хора, защото всички подобрения които правим със съпругът ми са си за наша сметка (малки частични ремонти).
Дано следващият път и вие намерите добри наематели.
И честно казано нашите мебели са нови... ако ми бяха предложили апартамент с мебели от преди 30 години, нямаше да се нанеса...

# 3
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Зависи много какви ще са наемателите ти. В далечната 93 година имах един наемател ( сега "бизнесмен") изнесе не само мебелите но и беше извадил чак лайсните на мивките. За неплатени сметки ( само телефон 2000 лв - при заплата 120 лв. ще пропусна да спонмена). Няма закон който да те защитава, да съдихме се и какво, нищо.

# 4
  • Мнения: 2 898
И аз съм се напатила от наематели.А съм живяля на квартира и знам как аз съм пазила всичко. Винаги вземам депозит. Наемът го искам на всяко първо число от месеца, заедно с бележките за платени сметки от предходен месец. А депозитът не е аз да плащам сметките за последния месец като се изнесат. Депозит връщам когато те си платят всичко, обаждат ми се, дават бележките, връщам парите. Предпочитам семейства с дете. Не им преча по никакъв начин, но държа да са точни и коректни.Компромиси не правя, защото жилището, което давам не ми е излишно, а единствено. Събрали сме се две семейства да живеем заедно по финансови съображения.
 Не мисля, че има смисъл да се съдите. много е трудно доказването и ще си потрошиш нервите.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 735
Не мога да ти помогна със съвет,но когато търсихме да купим жилище,видяхме такъв апартамент след наематели,че свят ни се зави.Изкъртени мивки,врата на терасата не се затваряше,изпочупени плочки.Посъветвайте се с адвокат,след като имате договор и клауза за мебелите,може и да се получи нещо и да заведете дело,но нервите които ще скъсате и парите по адвокати,по -добре пийте една студена вода и си направете ремонт.Мен и без това би ме било гнус да живея след непознати/наематели/,пък камо ли детето ми.

# 6
  • Мнения: 22 036
Това е наистина неприятно и сигурно и аз бих се чувствала зле. Аз съм и наемател и наемодател и досега не съм имала проблеми. Когато става дума за съд е от доста голямо значение договорът да не е само заверен нотариално но и вписан в съда, което му дава правна сила. А когато впишеш договора се налага да плащаш данък върху наема - нещата са двустранни, спестяваш от данъци - имаш по-малка правна защита.

# 7
И ние живеем под наем,апартамента е обзаведен с нови мебели,пералня,хладилник,печка,всичко е ново.Не мога да си представя да изпочупим всичко Shocked.Редовно чистя и се стараем да пазим,все едно е наше.

# 8
  • Мнения: 1 731
Освен с тоя договор за наем да посетите адвокат и да се консултирате . newsm78

# 9
  • София
  • Мнения: 43 903
тъпо, но всъщност естествено. щом даваш под наем  трябва да си наясно, че най-често така става. това са оборотни мебели и вещи.
за това или даваш необзаведен апартамента или на семейство, като уж най-пазят Wink
пробвайте при адвокат но не ми се вярва...а и за това се взима и авансовия наем - после да покриеш неплатени сметки и щети....но при вас са в повечко ....

# 10
  • Мнения: 68
Първо искам да се извиня, ако отговорът ми не е точно по темата.
А вие като наемодател плащате ли данъци за парите, които изкарвате от наемите? Заверихте ли нотариално договора с наемателите или подписахте някаква хартийка, която няма никаква юридическа стойност? Защо си мислите , че като сложите няколко евтини мебелчета и някой е длъжен да ги пази като очите си? Аз съм сигурна, че само депозита и първия наем ще са достатъчни , за да се покрият щетите. И след като това е домът за децата ви, защо го отдавате под наем , а после хленчите?
Аз съм от другата страна, наемател съм от 4 години-коректно си плащам наема и сметките+2 големи ремонта. Хазяина вместо да се зарадва , че имота му се стопанисва добре ни вдигна наема. То не може само да се вземат пари, тази дейност си има и рискове.
Извинявам се предварително , ако съм обидила някой.

# 11
  • Мнения: 2 563
Изгорено от цигара и счупено е недопустимо според мен. Но пък да очаквате, че по мебелите няма да има и следа, та да се ползват от децата ви е нереалистично.

Аз не бих живяла на място, на което ще трябва да отделям време и внимание, за да опазвам мебелите чистак нови.

# 12
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 723
Всичко е въпрос на възпитание! Ако не пазиш в къщи-няма да пазиш и в квартирата си!!!А някой път наемателите си мислят, че щом дават някакви пари за нещо , то могат да правят каквото си искат с него!!!Завистта е основният двигател при някой!
Защо той има , а аз нямам! Mr. GreenТипично по български!!!

# 13
  • Мнения: 1 844
ако договорът ви не е нотариално заверен и ако не сте плащали данъци за вземането на наем,няма как да се съдите с наемателите,няма как да ви се възстановят щетите.
иначе,знам,ужасно е да ти разрушат жилището,и аз съм наемодател,патила съм от такива наематели.принципно захабяването на мебелите е нормално и ненаказуемо,но виж,чупене и такива неща си е щета.
ако договорът ви е обвързан със закона-търсете обезщетение,но ако не..следващият път преценете по-добре наемателите..доколкото е възможно.

# 14
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Извинявам се предварително , ако съм обидила някой.
Няма кого да обидиш, но тонът ти е дразнещ.
Преди години наематели ми откраднаха нова, голяма и много хубава секция. Наемът им беше 18 лв., секцията- 90. Платиха един наем и когато стана време да плащат втория- духнаха. Оставиха и големи сметки за телефон. Капаро нямах. Паспортите им се оказаха невалидни. Разбрах, че преди да дойдат в моя апартамент са потрошили още няколко.

Общи условия

Активация на акаунт