Преквалификация - колко пъти и в какви области?

  • 6 152
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Задава се финансовата криза. Всички за това говорят. Няколко големи предприятия вече съкратиха доста свои служители и работници. Специалистите казват, че догодина щяло да става все по-лошо. Безработицата ще нараства и ще стане двуцифрено число.
При цялата тая мрачна переспектива Емилия Масларова оня ден я слушам да дава съвет към съкратените работници. Всички те трябвало да се преквалифицират за да станат конкурентноспособни на пазара на труда. Преквалификацията и постоянното обучение били спасението на всички нас за да се предпазим от безработица.
Вие какво мислите по въпроса за преквалификацията на даден човек в различни области. Възможно ли е човек да е работил нещо цял живот и сега да стане някакъв друг. Например може ли съкратените миньори от Горубсо-Мадан да станат сервитьори по морето защото сега това се търси. Не се търсят миньори а сервитьори.
Вие лично сменяли ли сте си квалификацията за да се нагодите към пазара на труда и колко пъти сте го правили. Смятате ли че човек има възможност безкрайно да се обучава и да си сменя професиите една с друга. Ами ако човек е добър само в една област - как ще усвои друга професия.

# 1
  • Мнения: 81
Задава се финансовата криза. Всички за това говорят. Няколко големи предприятия вече съкратиха доста свои служители и работници. Специалистите казват, че догодина щяло да става все по-лошо. Безработицата ще нараства и ще стане двуцифрено число.
При цялата тая мрачна переспектива Емилия Масларова оня ден я слушам да дава съвет към съкратените работници. Всички те трябвало да се преквалифицират за да станат конкурентноспособни на пазара на труда. Преквалификацията и постоянното обучение били спасението на всички нас за да се предпазим от безработица.
Вие какво мислите по въпроса за преквалификацията на даден човек в различни области. Възможно ли е човек да е работил нещо цял живот и сега да стане някакъв друг. Например може ли съкратените миньори от Горубсо-Мадан да станат сервитьори по морето защото сега това се търси. Не се търсят миньори а сервитьори.Вие лично сменяли ли сте си квалификацията за да се нагодите към пазара на труда и колко пъти сте го правили. Смятате ли че човек има възможност безкрайно да се обучава и да си сменя професиите една с друга. Ами ако човек е добър само в една област - как ще усвои друга професия.

Не искам да съм лош пророк, ама има реална опасност скоро и това да не се търси - особено след скорошните изявления на изпълнителния на Албена АД...
Иначе - динамиката е гоУЕма, нема начин, трябва на 2-3 години сериозен мозъчен ъпдейт... Матрицата е безпощадна иначе и те праща в архива...

P.S. Абе, Борис, ти да не си в бизнеса с проучванията?  Wink

# 2
  • Мнения: 3 521
От моден дизайнер на проектант, от проектант на уеб дизайнер. Дупе знае 2 и 200.

# 3
  • Мнения: 2 401
Възможно ли е човек да е работил нещо цял живот и сега да стане някакъв друг.

Разбира се, че е възможно.  Но всичко зависи от човека, има ли го желанието - няма невъзможни неща.  Laughing

Вие лично сменяли ли сте си квалификацията за да се нагодите към пазара на труда и колко пъти сте го правили. Смятате ли че човек има възможност безкрайно да се обучава и да си сменя професиите една с друга. Ами ако човек е добър само в една област - как ще усвои друга професия.

Има хора, които ставаме за повече от едно неща.  Laughing Бъзикам се, всеки може щом иска.
Аз съм сменяла  към 5-6 пъти и образования и професии. За щастие не съм го правила защото ми се е налагало, а защото ми е било кеф.  Мен това ме държи.  Изчезне ли тръпката - сменям.  Та така и с преквалификацията на оставащите без работа, трябва да намерят смисъла за себе си и ще се справят.

# 4
  • Мнения: 14 133
Засега една - от учител по физика във физик-метеоролог.  Wink
Между другото изкарах и една екология.  Joy

# 5
  • Мнения: 4 300
За мен драстични промени са резултат по скоро от вътрешна неудовлетвореност или някакви лични потребности, а не от пазарни такива. В смисъл каквато и да е кризата винаги ще се търсят и миньори, и сервитьори, и т.н., просто ще са по малко. Което значи че за най добрите пак ще има хляб. Т.е. достатъчно е да се усъвършенстваш в професията си, а не да я сменяш.
За тези, които не ги бива- да търсят( търсим?) следващото.

# 6
  • Мнения: 2 401
За мен драстични промени са резултат по скоро от вътрешна неудовлетвореност или някакви лични потребности, а не от пазарни такива. В смисъл каквато и да е кризата винаги ще се търсят и миньори, и сервитьори, и т.н., просто ще са по малко. Което значи че за най добрите пак ще има хляб. Т.е. достатъчно е да се усъвършенстваш в професията си, а не да я сменяш.
За тези, които не ги бива- да търсят( търсим?) следващото.

Ти сега психо-социален профил ли се опитА да ми направиш?  Laughing

# 7
  • Мнения: 3 423
Важното е да не те мързи и да си
на точното място, когато трябва.

И кризата, Борко, не се задава, тук е.

# 8
  • Мнения: 4 300
Ти сега психо-социален профил ли се опитА да ми направиш?  Laughing
You talkin to me?

П.С. Не съм визирала теб, дори не те бях прочела. Коментирах примера на Борис от миньор да станеш сервитьор. "сменям образование" ми хареса, заслужава коментар иначе.

# 9
  • Мнения: 2 556
Аз се преквалифицирах 3-4 пъти и засега не мисля за нова преквалификация.

# 10
  • Мнения: 9 814
Аз съм решила да се преквалифицирам.
Ще уча бизнес администрация.
Това, което работя определено не е занимание за семейни хора.

# 11
  • Мнения: 2 018
Да, България никога на е излизала от криза. Разликата сега ще бъде, че работодателя ще има право да си избира кадрите.  Wink

По темата - сега в момента дори ще се записвам на преквалификационен курс /за мен е по-скоро опреснителен/.

# 12
  • Мнения: 4 841
Не съм се преквалифицирала до сега. 16 години работя в една и съща сфера, имам създадени доста контакти и се ползвам с добра репутация - две неща, които определено ще ми липсват, ако трябва да започвам всичко отначало, та дори и на същата позиция в друг бранш.
Промените обаче не ме плашат, така че при необходимост не бих се поколебала да се преквалифицирам. Под "необходимост" имам предвид невъзможност да си намеря работа, така че да се застраши финансовото състояние на семейството ми. Тогава бих работила всичко, дори и професии, за които няма нужда от никаква квалификация. Предпочитам да не ми се налага, все пак.

# 13
  • Мнения: 2 401
Ти сега психо-социален профил ли се опитА да ми направиш?  Laughing
You talkin to me?

П.С. Не съм визирала теб, дори не те бях прочела. Коментирах примера на Борис от миньор да станеш сервитьор. "сменям образование" ми хареса, заслужава коментар иначе.

Знам, че ти е невъзможно да си го представиш. Както и доста други неща.., все невъзможни за теб.  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 24 467
В условията на нашенската перманентна криза е налице необходимост и от перманентно и често обновяване и разширяване на наличните информация, умения и квалификация. Кат се наложи и ако се наложи един ден- ще ми е натаман.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт