Искам съвет от адвокатите във форума!

  • 5 313
  • 20
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 735
Не знам от къде да започна,че вече е 3-годишна история.Едните ни съседи се правят на музиканти и вдигат страшен шум.След един направен акт вече шумят/всеки свири безразборно на поне 2 вида ударни и един духов инструмент/ от 11ч. до 21.30ч.И тъй като искам да подам жалба не знам на какъв член и алинея да се позова-все трябва да има закон забраняващ, в жилищни сгради де се правят т.нар. "репетиции" според младежа.Просто родителите ще ме разберат,снощи съм приспивала детето час и половина,а тя направо се дере.Направо не знам в каква държава живеем.Предварително благодаря и се надявам някой да ми даде съвет!

# 1
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 217
Може ли и аз да задам един въпрос? Нашата кооперация има 3 самостоятелни входа. Трите входа имат общ заден двор. На всеки етаж от нашия вход има по 2 двустайни и 2 едностайни апартамента. Всеки апартамент има кухня и баня с тоалетна. Върху покрива на този вход има реклама, от която собствениците получават наем. Той се разпределя на база идеалните части на всеки апартамент по нотариален акт. На същата база се удържат от касиера и сумите за разходи за входа - ток, асансьор, чистачка и др. и изобщо за всички други разходи по ремонти и подръжка на общите части. Сега председателят на домсъвета, който живее в едностаен апартамент, иска да свика общо събрание и да предложи размерът на всички общи части да бъде еднакъв за всички собственици, та по този начин да се увеличи до някаква по-голям размер сумата от наема за едностайните апартементи. Това правилно ли е и ако не е, къде да намеря текстове от закона, за да го оборя? Имам Правилник за етажната собственост, как да го използвам, защото една собственичка на два едностайни апартамента е адвокат? Благодаря.

# 2
  • Мнения: 256
А, Инка, ти, освен адашка, да не си ми и съседка? При нас е същото, има ли оправия това?

# 3
За музиката- всеки общински съвет би трябвало да има приета наредба за обществения ред, въз основа на нея жалба до полицията

# 4
  • София
  • Мнения: 1 735
А, Инка, ти, освен адашка, да не си ми и съседка? При нас е същото, има ли оправия това?
АМИ няма. SadС полицията каквото съм говорила само жалби може да се пускат и да се съставят актове.Затова сме решили да се консултираме с адвокат.Чакам да приемат новия правилник за вътрешния ред в жилищните сгради.Ако го приемат репетиции с муз. инструменти се провеждат само от 8-14ч и от 16-19ч през делничните дни.ПОЧИВНИТЕ дни само с разрешението на съседите. Laughing
ВЪПРЕКИ,че жалбите до полицията имат резултат.Ние имаме и саксофонист,който на мен не ми пречи,пък и неговото поне е музика,а не тропане,яката се е кротнал,защото някакви други съседи имат множество жалби срещу него.
Е,има и друг начин fight Wink

# 5
  • Мнения: 2 655
Жалба до Общината с копие до полицията. Аз пиша до малкият кмет т.е. до местното кметство с копие до голяма община с копие до полициата. Ще ги предупредят.

# 6
  • Мнения: 2 655
Може ли и аз да задам един въпрос? Нашата кооперация има 3 самостоятелни входа. Трите входа имат общ заден двор. На всеки етаж от нашия вход има по 2 двустайни и 2 едностайни апартамента. Всеки апартамент има кухня и баня с тоалетна. Върху покрива на този вход има реклама, от която собствениците получават наем. Той се разпределя на база идеалните части на всеки апартамент по нотариален акт. На същата база се удържат от касиера и сумите за разходи за входа - ток, асансьор, чистачка и др. и изобщо за всички други разходи по ремонти и подръжка на общите части. Сега председателят на домсъвета, който живее в едностаен апартамент, иска да свика общо събрание и да предложи размерът на всички общи части да бъде еднакъв за всички собственици, та по този начин да се увеличи до някаква по-голям размер сумата от наема за едностайните апартементи. Това правилно ли е и ако не е, къде да намеря текстове от закона, за да го оборя? Имам Правилник за етажната собственост, как да го използвам, защото една собственичка на два едностайни апартамента е адвокат? Благодаря.
ПУРНЕС, чакаме нов но все още го бавят.

# 7
  • Мнения: 2 655
А, Инка, ти, освен адашка, да не си ми и съседка? При нас е същото, има ли оправия това?
АМИ няма. SadС полицията каквото съм говорила само жалби може да се пускат и да се съставят актове.Затова сме решили да се консултираме с адвокат.Чакам да приемат новия правилник за вътрешния ред в жилищните сгради.Ако го приемат репетиции с муз. инструменти се провеждат само от 8-14ч и от 16-19ч през делничните дни.ПОЧИВНИТЕ дни само с разрешението на съседите. Laughing
ВЪПРЕКИ,че жалбите до полицията имат резултат.Ние имаме и саксофонист,който на мен не ми пречи,пък и неговото поне е музика,а не тропане,яката се е кротнал,защото някакви други съседи имат множество жалби срещу него.
Е,има и друг начин fight Wink
Да добре е да се обърнете към адвокат. Той ще изготви професионално жалбите и ще ги подаде където трябва. От полицията ще му съставят протокол за предупреждение и ако отново наруши ще има по сериозни санкции

# 8
  • Мнения: 1 022
Може ли и аз да задам един въпрос? Нашата кооперация има 3 самостоятелни входа. Трите входа имат общ заден двор. На всеки етаж от нашия вход има по 2 двустайни и 2 едностайни апартамента. Всеки апартамент има кухня и баня с тоалетна. Върху покрива на този вход има реклама, от която собствениците получават наем. Той се разпределя на база идеалните части на всеки апартамент по нотариален акт. На същата база се удържат от касиера и сумите за разходи за входа - ток, асансьор, чистачка и др. и изобщо за всички други разходи по ремонти и подръжка на общите части. Сега председателят на домсъвета, който живее в едностаен апартамент, иска да свика общо събрание и да предложи размерът на всички общи части да бъде еднакъв за всички собственици, та по този начин да се увеличи до някаква по-голям размер сумата от наема за едностайните апартементи. Това правилно ли е и ако не е, къде да намеря текстове от закона, за да го оборя? Имам Правилник за етажната собственост, как да го използвам, защото една собственичка на два едностайни апартамента е адвокат? Благодаря.

Би трябвало на всеки в нотариалният акт да пише кой на колко процента идеални части е собственик. Ние например сме собственици на 8,25% идеални части.

# 9
  • Мнения: 455
Може ли и аз да задам един въпрос? Нашата кооперация има 3 самостоятелни входа. Трите входа имат общ заден двор. На всеки етаж от нашия вход има по 2 двустайни и 2 едностайни апартамента. Всеки апартамент има кухня и баня с тоалетна. Върху покрива на този вход има реклама, от която собствениците получават наем. Той се разпределя на база идеалните части на всеки апартамент по нотариален акт. На същата база се удържат от касиера и сумите за разходи за входа - ток, асансьор, чистачка и др. и изобщо за всички други разходи по ремонти и подръжка на общите части. Сега председателят на домсъвета, който живее в едностаен апартамент, иска да свика общо събрание и да предложи размерът на всички общи части да бъде еднакъв за всички собственици, та по този начин да се увеличи до някаква по-голям размер сумата от наема за едностайните апартементи. Това правилно ли е и ако не е, къде да намеря текстове от закона, за да го оборя? Имам Правилник за етажната собственост, как да го използвам, защото една собственичка на два едностайни апартамента е адвокат? Благодаря.
Редно е разпределението на сумите да става съгласно притежаваните идеални части от общите части на сградата - не съм запозната да го има някъде регламентирано изрично - поне аз не съм срещала.
Съгласно "Чл. 51. (1) Консумативните разходи и разходите за текущо поддържане за общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците и обитателите." от 01.05.2009год. когато и ще влезе в сила закона за управление на етажната собственост, би трябвало разходите да се разделят на човек - приходите също по същата логика.
За момента е важно какво е записано в правилника който имате във входа.

# 10
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 217
Пак  съм аз. Имам апартамент, който давам под наем на брокери. И някои съседи също. В нашия вход живеят брат и сестра-адвокат. Имат собственост върху два едностайни апартаменти и още по един в другите два входа на кооперацията. Сега излизат с предложение към мен и другите съседи, които са наемодатели, да им купят апартаментите. Аз не продавам, за другите не знам. Въпросът ми е - как мога да се предпазя от евентуална измама. Какви стъпки да предприема. Скоро по телевизията даваха репортаж за една жена, която е давала 10 години под наем къща. Наемателите са решили, че като стопанисват добре имота той става техен и са го продали на друго семейство. Прокурор обясни, че в закона няма текст, който да защитава собственици, отдаващи недвижим имот под наем за дълго време.
Моля, посъветвайте ме.

# 11
  • Мнения: 2 927
Няма законова възможност наемател да придобие имот по давност, защото живее под наем за срок от 10 години. Наемателят не владее имота, а го държи на основание , което не е годно да го направи собственик. Т.е. придобиване по давност е изключено. Най-добрата защита, която мога да ви  предложа, е да сключите писмен договор за наем, и да го впишете в Агенцията по вписванията - договорът трябва да бъде със срок по-голям от една година. Така по партидата на имота, при една продажба ще излиза, че има сключен договор за наем. Не съм слушала репортажа за тази измама, но най-вероятно се е касаело за нещо различно от договор за наем.
Гаранция, че някой няма да се снабди с фалшиви документи на Ваше име и да продаде имота, никой не може да Ви даде. Периодично проверявайте дали в него живеят тези наематели, с които сте сключила договор.

# 12
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Хърмаяни, благодаря за полезната информация!
Баща ми дава апартамент под наем и упорито отказва да сключи официален договор с наемателите.  ooooh! Как ли не се опитвах да го накарам да направи договор за да няма изненади. Сега ще посплаша малко как може да му отмъкнат апартамента под носа!  Laughing Пък дано се вразуми! Praynig

# 13
  • Мнения: 2 927
Успех в начинанието! Peace

# 14
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 217
Хърмаяни, благодаря и от мен за теб   bouquet
Аз имам официален договор за наем с наемателките.
Двапъти  им вдигах наема, но без анекс. Миналата седмица
наемателката написа двата анекса, които подписахме и
подпечатахме с печата на фирмата, защото й бяха необходими
за пред счетоводителката. Беше си написано фактическото
положение, нищо не ме притесни или усъмни и се подписах.
Всяка година обявявам този доход в НАП и си плащам данъците върху него.
Не знаех, че трябва да го впиша в Агенцията по вписванията.
При това положение необходимо ли е да го правя?

Дали проверявам за наемателите - да, всеки месец, дори понякога
се чувам с тях по телефона. 

Хърмаяни, благодаря за полезната информация!
Баща ми дава апартамент под наем и упорито отказва да сключи официален договор с наемателите.  ooooh! Как ли не се опитвах да го накарам да направи договор за да няма изненади. Сега ще посплаша малко как може да му отмъкнат апартамента под носа!  Laughing Пък дано се вразуми! Praynig


Лейди Фрост, моите наемателки ме научиха всеки месец да проверявам
дали са платени всички сметки - ток, вода и т.н.
Правя го, когато плащам моите сметки и така съм информирана. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт