КАК ПЕРЕТЕ ПУХЕНИТЕ ВРЪХНИ ДРЕХИ

  • 32 660
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 67
МОЛЯ ви споделете как перете пухените си дрехи .
Казаха ми ,че при пране слагат в пералнята няколко топки за тенис на корт,но
аз немога да си обясна принципа . Прдпочитам да го изпера в пералнята отколкото да го дам на химичесто.

# 1
  • Мнения: 3 521
Ще си разбиеш барабана на пералнята с тези топки.
 Пера ги на най-бързата програма, после "простирам" в легнало положение и с ръка "разчепквам" пуха по няколко пъти докато съхне. Дрехата се обръща на всеки 5-6 часа, за да съхне равномерно и да не се степва допълнително перушината.

# 2
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Само на химическо...и якета,и възглавници,завивки...всичко на химическо,въобще не бих рискувала да ги пера в пералнята... Naughty

Последна редакция: вт, 25 ное 2008, 10:20 от ahasver

# 3
  • Мнения: 164
Ако имаш предвид пухени пуловери:задължително с препарат за вълнени и деликатни тъкани,омекотител и центрофугата на не повече от 400 оборота.А ако ства въпрос за яке с пълнеж от пух-гъши същите препарати,но без центрофуга накрая само изплакване,и сушиш пуловерите на закачалка а якето хоризонтално.
Трябва да се внимава с количеството препарат-не повече от указаното инъче рискуваш след като изсъхне да е на петна.
И температурата не повече от 30 градуса.

# 4
  • Плевен
  • Мнения: 250
Веднъж не се бях замислила и пуснах якето в пералнята, не бях прочела за тенис топките. Като го извадих ми идваше да ревна, целият пух беше станал на топки, изглеждаше ми че от якето вече нищо не става. Но като почна да съхне видях надежда, постоянно разчепквах пуха и го въртях напред назад, ама голяма играчка - цяла седмица. Затова по-добре на химическо чистене. И да се четат етикетите.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 508
Давам си якетата на химическо пране, а там ми го пускат на обикновено Mr. GreenНе смея да ги суша в нас.Там се сушат много бързо,макар че за първи път като си дадох якето ,направо ми призля.Беше цялото степано, сама съм му дърпала перата.Напоследък са се специализирали в сушенето, казват, че имат специална машина, която е предназвачена за подобни дрехи.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 7 699
Миналата зима имаше същата тема.Пера всички "патки" Grinning Grinning Grinning Grinning-термин измислен от дъщеря ми в пералнята на програма за ръчно пране.Ако якето е светло и има очевадна мръсотия по яка и маншети натърквате задължително с някакъв течен претарат замърсеното предварително.Ползвам само нещо от сорта на PURLAN-никакъв прах и никакви омекотители.Пране на 30гр.,центрофуга не повече от 800об. и после в сушилната на деликатни тъкани.След прането перушината верно е степана ама после в сушилната си се оправя сама.И пак подчертавам-течен перилен препарат и никакви омекотители защото в противен случай стават на петна. Успех!

Последна редакция: пн, 24 ное 2008, 19:05 от prinzesata

# 7
  • Мнения: 225
 с Первол (малко коли4ество) , на програма за ръчно пране, мин. градус.

# 8
  • Мнения: 581
 Всичко пера в пералнята на подходяща програма и с подходящ препарат.Не съм имала никакви проблеми за сега.

# 9
  • Мнения: 63
Топките за тенис се слагат при сушене в сушилнята!!! Аз така си пера пухените якета. Пера на 30 градуса, задължително с течен препарат. Омекотител не слагам. А топките в сушилнята при сушене разбиват и разпределят хубаво пуха и якето става пухкаво, а не степано! За да ви се изпере добре пухеното яке и да не става степано, спазвайте това.
1. Перете го само с 1 хавлия в пералнята!
За да не се намачква и степва пуха, якето се пере самостоятелно, но ако е много мръсно за да се изпере добре трябва да има търкане с друга дреха. Затова оптималният вариант е една хавлия.
2. Перете задължително с течен препарат.
3. Не използвайте омекотител.
4. Сушете задължително в сушилня с топки за тенис, иначе ще остане на топки.

Ако не можете да изпълните всичко това в къщи по-добре го дайте в пералня. Това е моето лично мнение!

П.С Също много важно нещо! Ако случайно якето ви има някъде дупчица по-добре я зашийте преди да го пуснете да се пере! Има голяма опасност пуха да излезе от там. Независимо от големината на дупката!

# 10
  • Мнения: 2 478
Винаги съм прала пухените ни якета в пералнята на 30 С с центрофуга.
Проблем не съм имала никога.

# 11
  • У дома !
  • Мнения: 700
Веднъж изпрах две пухенки в пералнята,а после едвам ги оправих......чаках ги да изсъхнат повече от седмица.....дори накрая използвах сешоара....беше кошмар.....от тогава ги давам на химическо и съм много доволна...бързо и лесно Naughty

# 12
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Както и да ги пера и суша после следва дъъъълго ръчно разчепкване!

# 13
  • Мнения: 114
якетата се перат в пералня и след това се сушат с топките за тенис в сушилня.Аз лично нямам такава и нося якето  при сестра ми .Без сушилня нищо не става не може да бухне както е било преди!!!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Имам яке с пух вътре от 2003 година е. Embarassed Пера в пералнята на ниски градуси и после суша на закачалка. Имам сушилня, но не съм го сушила там. За толкова години нищо не ну се е случило, като ново е. Дори и днес съм с него.  Blush Една от най-сполучливите ми покупки.  Peace

# 15
  • Мнения: 4 300
Мда, не прането е проблем, а сушенето. Както и д ги переш- ако ще и с тенис ракети- трябва специално сушене, или над радиатор с непрекъснато разчепкване ( не препоръчвам, голяма играчка) или в сушилня. Защото след това мирише на умрели пилета и се степва пуха. Просто трябва много духане и много висока Т.
Аз лично якетата с естествен пух ги нося на химическо.

# 16
  • ВАРНА
  • Мнения: 83
        А защо ли не трябва да се ползва омекотител?  Thinking    Аз май съм слагала.... не помня, от пролетта не съм ги прала  wash

# 17
  • Мнения: 2 467
 Зависи от качеството на якето.
Имам яке от 2004 г. Бяло. Разбирай често пране (топли страхотно и го нося здраво). Не е мръднало за толкова време.
Пера в старата си пералня на 30 градуса. Без сушилня. Суша на закачалка на терасата. Не мирише, не се степва. Пухено е, понякога изскача по някой перушин  Mr. Green

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 3 075
след 2 опита у нас вече категорично заявявам- само на химическо! Останах без ръце да тръскам и резултата пак ужасен!  Naughty

# 19
  • Мнения: 1 800
Имаме няколко такива якета от години и винаги ги пера на деликатно/ръчно пране(най-кратката програма) и на студена вода(ниска Т). Суша ги в сушилнята точно с топки за тенис, помагат да не се степва. Никога не съм имала проблеми.
Като се замисля прала съм ги и без сушилня, на закачалка в банята, но и тогава не са се степвали.
Май наистина зависи от качеството.

# 20
  • Мнения: 2 270
пера ги точно както останалите дрехи на 60 гр с ароматизатор и после в сушилня.Няма смисъл да ги перете на 30 гр ,после сушилнята суши на  доста повече градуси.

# 21
  • Мнения: 4 300
Ако пухът е изкуствен няма проблеми. Но естественият трябва да съхне бързо и на висока Т, иначе мирише и съхне зверски бавно.

# 22
  • София
  • Мнения: 4 397
Ако пухът е изкуствен няма проблеми. Но естественият...

Напиши го още веднъж с голями и дебели букви  Mr. Green

Имам две якета с изкуствен пу пера ги в пералнята и нищо им няма. Купих си и едно елече на ESPRIT  с топка вътре и се чудя за какво са ми я сложили  Embarassed, та след изпирането му в пералнята разбрах защо са ми я сложили  Peace от тогава само на химическо, радвам се че успях да го оправя, че дадох бая пари за него  ooooh!

якета с естествен пух на химическо   Peace

# 23
  • Мнения: 581
Такива зрехи пера на ръка. Суша на закачалка на терасата. Не съм рискувала да пускам в пералнята. Сушенето става по бавно защото на ръка няма как хубаво да се изцедят дрехите но и това не е проблем- остават на тераста докато изсъхнат

# 24
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Пера си ги в пералнята на подходяща програма и с тези топки .
http://www.gizoo.co.uk/Products/HomeGarden/Home/dryerballs/lrg-tri-dryerBalls.jpg

# 25
  • Мнения: 2 386
Топките за тенис (или специални топки за разпухване) се слагат в сушилнята, не в пералнята!

# 26
  • Мнения: 581
Къде ги продават тези топки за разпухване?

# 27
  • Варна
  • Мнения: 7 699
Каква е пък тази изкуствена перушина,някой знае ли?Не бях чувала за синтетични патки  newsm78 newsm78 ама знае ли човек.А омекотител не слагам защото при сушенето белите якета стават на петна,червените и те май също.Ако толкова държите на ароматизирането Сано имат омекотител за сушилна в пръскалка,10мин. преди края на сушенето се пръскат дрехите в барабана и се довършва после.

# 28
  • Мнения: 4 300
Що, изкуствената коприна от изкуствени буби ли идва ooooh! Има естествен пух и изкуствени заместители- слагат ги и в якетата, и във възглавници, олекотени завивки и т.н.

# 29
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Топките за тенис (или специални топки за разпухване) се слагат в сушилнята, не в пералнята!
Да ,така е , но поради непоносимост към сушилнята ми вършат страхотна работа и в пералнята  Mr. Green

# 30
  • Мнения: 2 926
Пера по най-обикновен начин без центрофуга.
Но суша задължително с топки за тенис.

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Аз не разбрах за какви пухени дрехи става въпрос? Ако е за палто с косъм - химическо, ама дрехи от пух.... newsm78

# 32
  • Мнения: 6 713
Зависи какви са дрехите. Имам яке, което стана на нищо след пране в пералня, на деликатни. Но пък едно друго нищо му няма Mr. Green

# 33
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 198
Аз си ги пера на бърза програма ,при 40 градуса. Стават си сплескани, нослед едно слагане се оправят. По скоро проблема ми е ,че пуха винаги пуска нещо като мазнина и дрехта става на петна. Вие забелязвали ли сте този ефект ?

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
В пералнята при подходяща програма и подходящ препарат.

# 35
  • Мнения: 3 830
Всичко пера в пералнята на подходяща програма и с подходящ препарат.Не съм имала никакви проблеми за сега.

И аз така.

Купих си обаче бяло палто от Tally Weijl, на чиито етикет пише, че не може да се пере.
Страх ме е да го изпера, а не мога да го нося през 3 дена на химическо, понеже е бяло и е за зимата. Дайте идея как мога сама да се справя с почистването? Моля.... Confused Sad

# 36
  • Мнения: 759
Тези белите палтенца са толкова красиви и имам чувството, че на всички стоят толкова добре! Само цвета досега ме е спирал да си купя такова за зимата, защото и аз щях да си блъскам главата как да го почистя... Иначе нямам пухени дрехи и не съм случвала на подобен проблем.

# 37
  • Мнения: 4 433
В пералнята при подходяща програма и подходящ препарат.
Също.

# 38
  • Мнения: 3 922
Искам да питам как се справяте с хвърчащия пух от пухените якета?
И дали всъщност го имате този проблем или само аз така съм се минала с покупката на такова яке? Много е готино, и много топли, обаче пухчетата проникват през самия плат и ми се лепват по другите дрехи.
Започнах вече да се чудя, дали да не го изхвърля! Sad

# 39
  • Мнения: 2 926
Greene, проблема не е само при теб.
Ние с мъжа ми имаме доста пухени якета и оправия няма.
Имам пухено яке от 80лв. имам и такова от 350лв. и пух все си хвърчи, независимо от качеството.
В началото много се изнервях, ама сега си свикнах вечно да чистя дрехите и така...
Обаче наблюдавам, че след като го поносиш определено време, започва да излиза по-малко пух.

# 40
  • Мнения: 18 542
Моето почти не пуска перушинки.
Относно прането - до сега винаги съм ги прала в пералня на 30 градуса, обаче скоро ми се наложи да си дам едното яке на химическо защото го олях с разтопен восък. Получих си го идеално чисто и много по-меко някакси.
Не знам дали сте обърнали внимание, но на почти всички (да не кажа всички) пухени якета пише да не се перат на химическо.

# 41
  • Мнения: 8 505
Едно от якетата на дъщеря ми е с пухен пълнеж.Пера го в пералнята,с центрофуга.След това го разпухвам на ръка и съхне на закачалка.

# 42
  • Мнения: 1 554
миналата година си взех от Манго бяло яке с пух,през 3 дни на химическо Crazy а сега му намерих цаката,пускам го на програма за вълна на 40градуса и центрофуга 900,нищо му няма Mr. Green

# 43
  • Мнения: 8 999
Пера заедно с други дрехи със същите цветове. На не повече от 50 градуса. Задължително допълнително изплаквам поне 3 пъти и пускам две центрофуги. После мятам върху радиатора /с ТЕЦ сме/, а ако няма ТЕЦ - на закачалка над друга печка. Важно е да изсъхнат бързо и да са добре изплакнати, защото иначе стават на петна.

# 44
  • Мнения: 112
Преди 2-3г си купих едно пухено яке от "бутика"Пера го в пералнята , центрофугирам го на 1100 оборота.Мятам го на радиатора.Като изсъхне процедурата  е следната- бръквам с едната ръка откъм хастара  а с другата откъм лицето и  пляскам/тупам/.Пуха се разделя и се намества във възглавничките си.Голямо веселие пада и аплодисменти JoyНо пък якето си е супер- нямам проблеми Peace

# 45
  • Мнения: 3 830
Ми освен да пробвам на ръка да го изпера първо и дано не се смали или нещо друго да му се случи.  Thinking
Мисля, че ако го пусна в пералнята, после за нищо няма да става. В крайна сметка обаче няма да му робувам, я! Като се похаби, ще го хвърля! Naughty

# 46
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 204
Пера всички пухени якета в пералнята- на 30 градуса, без омекотител, с допълнително изплакване и допълнителна центрофуга. Нищо не ми се степва, нито свива. После мятам на сушилника под климатика и обръщам периодично, за да изсъхне бързо.

# 47
  • Мнения: 7 723
Аз знам, че се слагат и топки за тенис на корт
в пералнята с пухените дрехи.
Задължително е, за да не се степват при съхненето,
обаче е дрехите да съхнат колкото се може по- бързо.
(на радиатор, например....)

# 48
  • Мнения: 1 632
Аз пък съм мързелива и всичко тикам в пералнята!
Прах преди 3 дни пухеното яке на синът ми на 30 градуса, и после го натиках в сушилнята.
Нищо му няма на якето!

# 49
Здравей,

Моля те кажи ми как се справи с ESPRIT-а. Изпрахго с топката, цетрофугирах го и ужас:) Разчепках качулката и тя бухна, но якето не. Моля те дай съвет.


 

# 50
  • Мнения: 1 632
Аз после бутам в сушилнята и като се изсуши си бухва от само себе си!

# 51
  • Мнения: 3
Имам бяло яке с пух. Пера го в пералня на 30 градуса, задължително с perwoll, иначе остават жълти петна. След това го центрофугирам два пъти. Трябва да се суши на закъчалка.
 

# 52
  • Варна
  • Мнения: 91
В пералнята на 40 градуса и после в сушилнята.

# 53
  • Мнения: 3 219
Аз знам, че се слагат и топки за тенис на корт
в пералнята с пухените дрехи.
Задължително е, за да не се степват при съхненето,
обаче е дрехите да съхнат колкото се може по- бързо.
(на радиатор, например....)

И аз така съм чувала.
Сега имам нова пералня, която си има програма специално за пухени завивки и якето, но още не съм я пробвала. Тази зима не съм си вадила якето с пух, а мъжа ми подноси неговото преди десетина дни, още не е прано.

Общи условия

Активация на акаунт