Български медии в чужбина

  • 4 376
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 093
Интересува ме дали четете/гледате/ слушате някакви български медии и какви са те: Преглеждам сайта на Дарик радио http://dariknews.bg/

 ако имате възможност да четете списание на български, какво бихте искали да прочетете там: Много ми харесваше списанието Сладко и солено (май-вече не се издава), за готварски рецепти и др. Винаги си го купувах като се прибирах в Бьлгария или ми го изпращаха по пощата. Мисля че последните години имаше едно подобно Сол и пипер или нещо от този род.

участвате ли в някакви български организации или инициативи и какви са те. Пиша за Торонто. Основно нещата които се организират тук се вьртят около цьрквата Св. Св Кирил и Методи, която организира различни сьбирания и концерти. Аз преглеждам този сайт за сьбития http://www.bulway.com/. Тук има и линкове кьм различни организации. Мойте впечетления са че в Монтрал, бг общества имат много по добра организация и доста повече мероприятия се провеждат.   

# 16
  • Мнения: 6 323
Повдигам темата, тъй като бе заключена до изясняване на целта на проучването.

# 17
Повдигам темата, тъй като бе заключена до изясняване на целта на проучването.
благодаря

# 18
  • Мнения: 3 932
Мойте впечетления са че в Монтрал, бг общества имат много по добра организация и доста повече мероприятия се провеждат.   [/b]

А моите, че общността в Торонто е по-активната  Stop

По темата: чета новините в дир.бг
Бих чела списание тип Паралели, от другите има в изобилие на местния пазар.

Не участвам в организации, рядко ходя на организирани събития. Не защото имам нещо против общността, но организацията, лидерите  и подхода им определено не ми допадат.

Местната преса на български е на доста ниско ниво поради, което не я употребявам.
Абонирана съм само за електронния бюлетин на църковното сдружение, но не задълго. Сериозно се замислям след като получих имейл със съдържанието "като член на църковното настоятелство, най-учтиво ви приканваме да платите годишния си членски внос..." Нито съм член, нито съм стъпвала на подобно събрание....

Та нисичко е нивото...

# 19
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Наскоро мислех да пускам подобна тема. Мои приятели руснаци започнаха издаването на руско списание в Емирствата и ме попитаха няма ли да има полза от българско. Сега като гледам отговорите се убеждавам , че съм била права.
Успех (финансов)  може да имаш само с публикуване на реклами на фирми- местни или български. Новините, които можем да прочетем вече в нета-а, изместват нуждата от получаване на бг преса, идваща със закъснение.

# 20
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А може би, ако е с някакви анализи, вместо новини, и със статии, засягащи имигрантския живот, а и с по-универсална насоченост - теми, които можем да четем и в чуждоезиковите издания, но все пак би било приятно да си ги четем на български  Thinking, тогава може и да има успех  Peace Стига да е поднесена информацията по достатъчно интелигентен начин (да не звучи като преписана от някъде и скалъпено нещо), с вкус и добро оформление - мисля, че би имало шанс  yes Но пък четенето на местната преса за мен има и друг смисъл - да си усъвършенствам езика и да знам какво става там, където живея.

Ако се прибави и нещо за деца, което би могло да привлече родителите, които учат децата си на български...  Thinking Или това вече е твърде много  newsm78

# 21
Chrisimommy и МИНЕрВАта, от всички познати българи, които имам по света, а и от нещата които чета тук-там и аз някак все оставам с впечатлението, че в Канада българите като че ли най-се държат заедно и там наистина може да се говори за българска общност. Било то в Торонто или в Монреал. Не знам дали съм права. Но вероятно липсата на силни български общности в различните страни е и една от причините за липса на силни български медии в тези страни. А може и обратно да е и един качествен български вестник или списание в съответната страна биха могли да бъдат обединител. Не знам какво мислите.
Mentha, идеята с нещо за деца, от което да учат български на мен ми харесва много. Даже не само за родители в чужбина. Аз също бих оценила нещо забавно и занимателно за моето дете тук, но не мога да намеря. Представям си нещо подобно на това: http://www.britishcouncil.org/kids-games-little-kids.htm, но за български език. Ти за нещо подобно ли говориш.
Някой , ако е попаднал на подобен сайт или книжка за български език за дечица, нека каже.

# 22
  • Мнения: 4 700
Опьитвам се да гледам българска телевиzия по интернет, но или връzката е ужасна, или всичко е платено.  Rolling Eyes
Бих се радвала да има някакво електронно иzдание zа българи в чужбина, да има информация какво се случва в страната, а не да съдържа само клюкарски статии.

# 23
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Дани, идеята за "детски кът" в българската медия за чужбина ми дойде, мислейки какво може да накара българи в чужбина да си вземат вестник или списание на български, след като получават достатъчно информация от останалите медии, главно чуждоезикови. Не малка част от тях биха желали да предадат езика на децата си, което не е лесна задача, особено в смесените бракове, където българският език по-малко се говори. За идеи погледни тази тема: Как да научим нашите деца да четат и пишат на български?  Peace

Представям си нещо подобно на това: http://www.britishcouncil.org/kids-games-little-kids.htm, но за български език. Ти за нещо подобно ли говориш.

Сайтът е добър, но аз имах предвид повече материал за научаване на българския език от малчовци в чужбина, за привличане и задържане на интереса им върху тази материя. Публикуване на приказки, стихчета и песнички, забавни игри, съобразени с възрастта им и пр., а и всичко зависи от това дали става дума за елекртронна медия, която дава други възможносто за визуално и аудио въздействие, или за печатни издания  Wink аз си мислих, че става дума за второто  Peace

# 24
печатно издание е винаги по-добрия вариант, съгласна съм - да го пипнеш, да го почувстваш, друга е емоцията в сравнение с интернет. Нета някак винаги остава на повърхността, струва ми се. Но пък от друга страна дава възможност на български медии, които са си в България да стигнат до българи в чужбина.
Имам усещането, че хората, които правят българските вестници или списания в чужбина го правят по-скоро между другото, малко на мускул, сред другите си дейности и медията остава някак посредствена. А както казва mariabutti сигурно е трудно да се изкара на печалба подобно начинание.
Не знам какво би могло да бъде решението. Може би да си сътрудничат повече медиите от различните страни и да си партнират по-активно с български медии.

# 25
  • Мнения: 2 093
Има една мама, която работи кьм единия от бг вестниците в Торонто, но тя почти не се появява, иначе сигорно би споделила интересни неща по темата.
DaniT и аз мисля че хората, които се занимават с вестниците, го правят междодругото, или на доброволни начала или са платени много малко. Все пак няма от кьде да се наберат средста да се поддьржат родните издания. Като казваш за общността в Канада, аз не мисля че има много силно присьствие, но от друга страна, аз не знам как е в другите дьржави. Все пак се организират много хубави бг концерти. Преди известно време Герги Христов имаше концерт е Торонто и Монтреал, в началото на тази година Мистериите на бьлгарските гласове имаха концерт в цьрква в Торонто. Според мен най-голяма заслуга имат старите емигранти, които найстина милеят за Бьлгария и се опитват да сплотят бьлгарите тук. За сьжеление преобладават и някой от по отрицателните черти на бг. нация, което сьс сигорност отбльсква много хора да взимат по-активно участие в мероприятията. Аз сьщо като Минервата, следа нещата от кьм периферията, но винаги ми е интересно да научавам за бг. инциативи.

# 26
  • Мнения: 1 473
Не следя никаква българска медия. Качеството на новините по бг. радио, телевизия или печат са под всякаква критика.
За съжаление в България новините са слаби и винаги се гони сензация.
Българската журналистика за жалост е платена и отдавна е загубила ролята си да информира, анализира и разследва.
Вестник Капитал и списание Тема са единствените които чета когато съм в България.
Списание Ева също е на прилично ниво.
Но не бих се абонирала за нито едно то тези издания.
Не участвам в български инициативи или клубове, даже не знам за такива.
В Германия не знам да се предлага български вестник или списание.

# 27
  • Мнения: 4 916
На работа и вкъщи имаме българска телевизия.
По Интернет чета вестниците "Стандарт" и "Монитор", по-рядко електронното издание на "Дневник". От сайтовете - Нюз.бг, Агенция Фокус.
Когато съм си в Бг нося насам български вестници и списания - предимно списания, де - ЛиК, GoodFood, за пътешествия, Н.Дж. и др. за някои от които съм абонирана на адреса на майка ми и тя ми ги събира. Нося ги тук и се четат от познати и непознати хора.
Българска общност тук няма. Но ако ти трябва телефон на който и да е българин, можеш да го намериш в рамките на час с максимум три-четири позвънявания на общи познати.

# 28
  • Мнения: 4
Привет на всички -  някой да има идея как мога да направя абонамент на някого в Щатите за бг вестник (за хартиен такъв става дума не електронен)?? всеки с новини бг е приемливо решение. Мерси!

# 29
  • Мнения: 1 777
Привет на всички -  някой да има идея как мога да направя абонамент на някого в Щатите за бг вестник (за хартиен такъв става дума не електронен)?? всеки с новини бг е приемливо решение. Мерси!
Заповядай

http://www.bulgaria-weekly.com/subscription_en.htm

Общи условия

Активация на акаунт