Подходящи ястия при гастрит?

  • 54 750
  • 36
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 592
Да се отчета за огретена. Стана вкусен, но доста сух и заливката от зеленчуците и яйцата се отдели от пласта с картофи. Определено ще влезе в менюто ни с малки подобрения Peace

# 31
  • Мнения: 2 110
Ето най-общите правила, които трябва да се спазват:
•Яжте по 4-5 пъти на ден, на малки порции.
•Храната и напитките не трябва да бъдат прекалено горещи или прекалено студени.
•Никога не гълтайте твърда храна, преди да сте я сдъвкали на каша.

Диетите при гастрит с понижена и повишена киселинност са различни.

Гастрит с понижена киселинност
Необходимостта да се щади лигавицата на стомаха се съчетава с необходимостта да се стимулира изработването на стомашен сок. Затова на болния се назначава специална диета - пълноценна, от която са изключени млечните продукти. Но присъстват бульоните и компотите. Храната може да се вари, запича или задушава. Забранените продукти при този вид гастрит са малко и това са основно гъбите и чесънът. Болните трябва да приемат сок от живовлек, както и ферменти.

Гастрит с нормална и повишена киселинност
При него секреторна-та функция на лигавицата на стомаха е запазена и дори повишена. Затова се изключват всякакви вещества, възбуждащи секрецията на стомашния сок. Хранете се често, на всеки 2-3 часа. Забранена е грубата растителна тъкан, бульоните, млечнокиселите продукти, подправките, кафето.
Болните приемат препарати, изхвърлящи излишните киселини.

За успокояване на нервната система се препоръчва настойка от страхливче или отвара от корените на валериана.

# 32
Здравейте на всички!
Днес ходихме на лекар и на приятелят ми му казаха че има гастрит... И така стигнах до тази тема, която много искам да продължи.
Изчетох всичко за това кое трябва и кое - не да се консумира, но никъде няма конкретни рецепти, освен огретена, който ще пробвам Simple Smile
Още от тази вечер започвам с диетата му, но тъй като е нещо ново за мен Ви моля да дадете съвети за разнообразие в менюто.
Благодаря предварително.

# 33
  • София
  • Мнения: 15 451
Внука го оправихме със зехтин и маслини.Първо му правехме препечени филийки със зехтин и резенче домат за закуска. После започнахме да му даваме по една чаена лъжичка зехтин сутрин на гладно.После прояде маслини и досега си ги яде в големи количества.Отдавна не се е оплаквал от болки в стомаха.Бяха му забранили млякото и млечните продукти, сега яде сирене, кашкавал, пие мляко с какао и кисело мляко и не се оплаква.

# 34
  • Мнения: 2 132
Здравейте на всички!
Днес ходихме на лекар и на приятелят ми му казаха че има гастрит... И така стигнах до тази тема, която много искам да продължи.
Изчетох всичко за това кое трябва и кое - не да се консумира, но никъде няма конкретни рецепти, освен огретена, който ще пробвам Simple Smile
Още от тази вечер започвам с диетата му, но тъй като е нещо ново за мен Ви моля да дадете съвети за разнообразие в менюто.
Благодаря предварително.
Трябва да знаеш дали е с висока или с ниска киселинност.

За зехтин екстра върджин по една лъжичка сутрин и аз съм чувала. Трябва да пробвам Wink И за сусамов тахан също- 1 лъжичка на гладно Peace

# 35
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Добрата новина е, че дори хроничния гастрит се лекува, с медикаменти+ продължителна диета. Преходните сезони есен и пролет обикновено се обостря, както и при стрес. Тук има интересна статия по въпроса
Относно храненето: забранените храни освен алкохол, пържено, люто, сурови зеленчуци и плодове (заради фибрите в тях) включват (за мое най-голямо учудване) и сурови листни зеленчуци.

# 36
Здравейте,
наскоро разбрах, че гастретът ме от преди 6-7 години се е възвърнал. Включвам се за да добавя някои неща, които не са споменати и може да са от полза.
След всичко вече изброено - не трябва също да се косумира никакъв кофеин, което ще рече не само кафе, а и шоколад (може бял), чай (черен и други); никакви плодове, в които има семки - като ягоди, малини, никакви цитрусови (лимон - най вече); без ябълки, круши, краставици, домати, лук. Има изключения - може да се яде краставица, ако няма семки и е обелена; круша - ако е обелена. Не се яде нищо кисело - оцет, зелени маслини. Никакво газирано, включително бира. Никакво червено и бяло вино, никаква водка.
Също не е добре да се яде пълнозърнест хляб - бял е подходящ.
Първият път, когато се появи гастритът се излекувах с едни хомеопатични лекарства, на които за съжаление не помня името. Сега съм в чужбина и тук много ми се промени начинът на живот и хранене и доведе пак до това.
Единствените подходящи готвени храни, които се сещам са картофена крем супа и картофено пюре.
Може бе всички знаете как се приготвя супата, но все пак ще ве припомня  Simple Smile
5-6 големи картофа
2-3 моркова
половин глава лук (може да се сложи, защото почти не се усеща)
1 ч.ч. прясно мляко
сол на вкус
Нарязаните на едро лук и моркови се слагат във вряща вода със сол - 20 мин
Добавят се обелените и нарязани на едро картофи - 20 мин
Махате от котлона - пасирате с пасатор. Слагате млякото и връщате на котлона докато заври за 4-5 минути
Може да си купите готови кротонки или да си направите като препечете няколко филиики бял хляб - нарязват се на кубчета и се запържват съвсем леко в масло.
Ще чакам съвети за още рецепти  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт