Майки в Дания - 2

  • 51 193
  • 737
  •   1
Отговори
# 105
Здравейте всички,радвам се че ми споделихте такива положителни емоции.Надявам се всичко да е наред и да ви споделя и моите впечатления,но до тогава има още доста време.Ще се радвам за в бъдеще да си пишем а ако можем и с някои от вас да се видим.Аз живот и здраве ще пристигна в Копенхаген през месец май.
За сега лек ден от мен! Laughing

# 106
  • Мнения: 21
Здравейте момичета,моля ви дайте ми информация относно двойното гражданство на синът ми. Той е роден в Дания и искам лятото, когато сме в БГ да му извадя и български паспорт. Ако някой знае какви документи е нужно да подготвя и към кои инстанции трябва да се обърна. Нужно ли е да легализирам брака си за тази цел в БГ? Предвапително ви благодаря  newsm51

Необходим ти е акта за раждане на детето (т.е. добсаттест). Регистрира се по местоживеене на майката в БГ. Има една подробност оба4е - Дания не разре6ава двойно гражданство. Не зная то4но как стои въпроса с непълнолетните: дали може сега да се извади паспорт, а като станат на 18 г. тогава избират гражданство. Зная със сигурност, 4е ако иска6 детето ти да има и БГгражданство, трябва да го регистрира6 преди да е навър6ило 3 години. После става малко по-трудно (има разни условия).

Видях, 4е живее6 в Рандърс. Аз съ6то живея тук от 6-7 години

Децата ми са с двойно гражданство, но само с датски паспорти. Работата е там, че в БГ не можеш да си изкараш или подновиш документите за самоличност, преди да си легализирала акта за брак и за раждане на децата (което де факто завършва с издаване на български такива актове, и съответно, дават на децата ти български ЕГН-та ..искаш, не искаш, никой не пита и избор не дава. Laughing) Процедурата е следната- взимаш съответния акт от тук ( може да поискаш в църквата или общината акта да е и на английски), звънниш на датското Външно министерство и ги питаш (говорят английски, споко) преди да идеш при тях за печат/апостил, къде да минеш преди това за печат (който да потвърди подписа на съответния служител -за акта за брак например, трябваше да ида до Министерство на администрацията, за да проверят и подпечат, че подписа на кмета на акта е автентичен, докато май на акта от църквата те направо сложиха печат от Министерството на църковните работи - но процедурите се менят, така че трябва да провериш- и ако те пратят на друго място, звънни да си направиш уговорка, че нямат приемно време или свободен достъп- но всичко става за 5 мин, ако си се уговорил- или им го прати по пощата, ако имаш време и така ти кажат, няма да се загуби). Актовете и  заверката от министерствата на администрацията/църквата е безплатна, но подпечатването от външното им министервство струва(ше) към 150 крони на печат. След това, ако имаш време, дай го на нашето посолство да го преведат и легализират- така е най-лесно, вместо после в БГ да се разкарваш или даваш на фирми. С готовите и легализирани преводи отиваш в общината в БГ по постоянен адрес - за актовете за децата в София се чака към месец...

Ако не ти трябва български паспорт за децата, препоръчвам ти на не им вадиш- само ще имаш разправии после на българските граници... ако детето пътува с български паспорт, задължително питат за декларация за съгласие от бащата... ако е с чужд, не питат... Те напоследък на Гранична полиция ми задават грешния въпрос дали детето има българско гражданство, вместо дали има и български паспорт (като че ли не знаят, че автоматично е български гражданин по рождение), но аз им отговарям, че има само датски паспорт, и не се занимавам да им обяснявам раликата или да им припомням разпоредбата, че за деца с постоянно местожителство в чужбина или двойно гражданство изискването за съгласие на другия родител не важи...

# 107
Здравей, старо_ново!

В слуЧая последния параграф от текста по-долу ли се прилага? Те не губят датско гражданство, зашото полуЧават БГ такова автомати4ески? В слу4ая, за6тото майката е с бълг. гражданство?


På baggrund af det danske princip om i videst muligt omfang at undgå dobbelt statsborgerskab vil du desuden automatisk miste dit danske statsborgerskab, hvis du opnår statsborgerskab i et andet land efter ansøgning eller udtrykkeligt samtykke.

Det samme gælder, hvis du erhverver fremmed statsborgerskab ved at indtræde i offentlig tjeneste i et andet land.

Du mister ikke dit danske statsborgerskab, hvis du har fået et fremmed statsborgerskab automatisk, for eksempel ved indgåelse af ægteskab


Малко пояснение: Тук апостил не слагат, тъй като Дания не е подписала хагската конвенция от 1997 или 98 май беШе. Затова се налага легализация
Ето и малко то4но инфо, ако някой ре6и да се възползва  Simple Smile
You have to go to the following office in Дenmark to to get your documents legalised.

Ministry of Foreign Affairs
Asiatisk Plads 2
DK-1448 Copenhagen K
Fee: DKK 160.00 per stamp

Official Website URL: http://www.um.dk/en/menu/ConsularServices/LegalisationVerification/

Ministry of Foreign Affairs
Legalisation Office
Phone number: +45 33 92 01 18 or +45 33 92 01 25 (between 13.00 and 16.00)
Fax number: +45 33 92 01

# 108
  • Мнения: 21
да, знам, че нямаха апостил, когато аз като ги вадих, но нещо или от нашето посолство или от друго място ми е останало, че щяха да променят процедурата... както и да е, разбирате за какво говоря- печат от датското Външно
Преди да се иде при тях, обаче, трябва(ше) подписа на длъжностното лице върху акта да е заверен- затова казвам, звъннете и питайте

Иначе по въпроса за двойното гражданство- децата до 18 могат да имат...после трябва да избират...

# 109
Да, и моята информация е такава - след 18 г. трябва да се избира.

# 110
  • Мнения: 5
Благодаря за информацията, момичета. Ще се възползвам от нея и ще задвижа въпроса.  Hug

# 111
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 141
Здравейте момичета , извинете ме за безпокойството , но имам проблем за който само вие можете да ми помогнете   bouquet
Моля ви , дайте ми сайт на агенция или просто туристически сайт за настаняване в Charlottenlund (близо до Копенхаген ) където да намеря нещо на човешка цена за 10 дни в началото на юли.Ровя в нета и ми излиза само един хотел с цена на стая 210 евро. Става въпрос за дъщеря ми , която ще участвува там на Европейско първенство по ветроходство , а организаторите не осигуряват спането. #Crazy

# 112
  • Мнения: 21
да, гледам, че по нета няма голям избор за настаняване точно там... може би дъщеря ви трябва да спи в съседен квартал, и да пътува с градския транспорт за 1 или 2 зони (10-15 мин)...най-добре е  да ми кажете адреса на мястото, където ще трябва да ходи всеки ден в Шарлотенлунд и мога през уикенда да направя проучване какво е удобно като местоположение  и цена... пишете ми на лични, дайте и датите
ще гледам и за бед-енд-брекфаст, но предполагам ще е 400 крони (105 лв) на вечер

# 113
Здравейте Мами,

това изглежда е най-голямата тема, с най-много мнения от директно пребиваващи в Дания, така че само Вие можете да ми помогнете. Имам нужда от инфо първа ръка, за езика и условията на място. Решил съм да изкарам един мастърс в страната и разбира се ще бъда с английски език. Опитвам последните дни с разни самоучители, да поставя поне основата на Датския, но положението с него е трагично просто. Затова и питам по-дълго пребивавалите, доколко по тяхно мнение, след завършване на една сериозна магистратура в областта на мениджмънта, човек може да се реализира, поне на първо време с английски език.  Дали изобщо има някаква приемственост към български субекти, пък били те и добре образовани и изглеждащи външно като местното население. Всяка подсказка би ми свършила голяма работа, включително и ако някой има препоръка и за конкретен университет. Тук работя с фирма education consultant, но нямам никаква представа до колко са читави. Също така, най-голяма помощ би ми дало едно съвсем кратко описание на методиката на преподаване и изпитване. Знам само, че е коренно различно от БГ. Дали трябва по цял ден да не излизат учениците/студентите от библиотеката и да наизустяват някакви масиви от данни или пък само се пишат есета и курсови работи, или пък се набляга само на практиката...
Благодарности предварително

# 114
  • Мнения: 7
Също така, най-голяма помощ би ми дало едно съвсем кратко описание на методиката на преподаване и изпитване. Знам само, че е коренно различно от БГ. Дали трябва по цял ден да не излизат учениците/студентите от библиотеката и да наизустяват някакви масиви от данни или пък само се пишат есета и курсови работи, или пък се набляга само на практиката...
Благодарности предварително
Ли4ен опит, но само до бакалавърска степен.

Мастърските не са безплатни тука между другото.

Не се наизустява определено! Всъ6тност теорията ти е необходима при писането на проекти и после при за6титата им. Никой няма да седне да те изпитва по на4ина, по който това се прави в университетите в БГ или поне се праве6е, за6тото опитът ми оттам е отпреди доста време.

На другите ти въпроси 6те се въздържа от отговор, тъй като вси4ко е доста индивидуално: и изу4аването на езика, и намирането на работа, и отно6ението към 4ужденците.

# 115
  • Мнения: 1 959
Нахлувам за малко инфорамация от първа ръка, моля..
Трябват ми сайтове за квартири в Копенхаген, но да имат страничка на английски.
Ако може и някакви цени ориентировъчно за един ергенин..
Ако на някой му се занимава, ще съм благодарна, той де, за малко инфо в какви рамки са ежедневните разходи.
Българите нуждаят ли се от разрешително за работа?
Момчето принципно си има средства, но да не се помотава само по забележителностите е идеята.
Предварително благодаря за всичко споделено.

П.П.
Хич не ги обичам този род въпроси, ама съм добра душа и обещах да попитам...
  bouquet

# 116
  • Мнения: 332
zlatnata tolumba това на първо търсене в интернет. Не съм в Копенхаген и не знам там какви са разходите на месец. Но мисля, че средно около 3000 крони, т.е. около 750 лв, за храна на месец и не много, да не кажа, почти никакви излизания. Ако съм в грешка поправете ме.  Транспортът също не знам колко би излизал на месец. Но масово траспортното средство е колело, и едно ново, не марково, може да се вземе за около 300 - 400 лв.

http://lejdinbolig.nu/index.php
http://www.boligportal.dk/lejebolig/soeg_leje_bolig.php?submitNe … 5oCFcx05Qodt0KLyg

# 117
  • Мнения: 1 959
Мдам, нещо такова ми трябваше за под наем.. Благодаря..
Момчето, то вече мъж де, от както завършихме си обикаля по света.
Живее по няколко години в дадена страна, после си харесва друга и се мести.
Обиколи половината свят.. Сега е полудял да върви в Копенхаген...

# 118
  • Мнения: 16
Здравейте Simple Smile
Айде и аз да попитам

Плаща ли се раждането в Дания? Ако майката е безработна, а таткото работи увеличава ли се сумата на неговата заплата, която не се облага с данъци?
Дават ли някакви превилегии или е като тук - спасявай се по единично.

Благодаря

# 119
  • Мнения: 2 757
Ако сте легални и плащате данъци раждането е безплатно. Не знам да има някакви привилегии освен че бащата получава 2 седмици отпуска покрай раждането. И някакво бащинство се полага ама не съм много в час. Доходите се увеличават само с детските, които са доста повече от като сума от тези в БГ

Общи условия

Активация на акаунт