На 5 години и пие мляко от биберон

  • 6 765
  • 117
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте, племенничката ми е на 5 годинки и продължава да пие мляко с биберон. Това е доста странна гледка, но е факт. Лошото е че, до преди година това беше почти основната и храна. Сутрин, обед и вечер /понякога и през нощта/ се хранеше с мляко и не искаше да яде никаква друга храна, а и никой не си правеше труда да промени нещата. Сега си цоцка мляко поне два пъти на ден. Как ви се струва това? Какви последствия би имало?

# 1
  • Мнения: 99
Ами то лошо няма да пие мляко два пъти на ден....но от биберона NaughtyНЕ. Тя така си деформира зъбите, захапката и може да се появят говорни смущения. Да не коментирам факта, че миналата година когато е била на 4г. както пишеш се е хранила само с кисело мляко...Ужас-тая майка(пък и таткото) що не се вземат в ръце. Дете на 5г., което е много голямо вече е неприемливо да пие каквото и да било от шише с биберон Naughty.

# 2
  • Мнения: 666
Според мен не е правилно, може поне да опитат от чаша със сламка или накрайник. Вярно, че има злояди деца, но трябва повече да се напънат родителите, тя вече има нужда от много повече и разнообразна храна освен млякото. Моят син също напоследък е много злояд, но с много опити и разсейване успявам да го накарам да хапне поне малко разнообразна и полезна храна. Той поне яде много плодове, а мляко пие само вечер преди лягане.

# 3
  • Мнения: 544
Ами то лошо няма да пие мляко два пъти на ден....но от биберона NaughtyНЕ. Тя така си деформира зъбите, захапката и може да се появят говорни смущения. Да не коментирам факта, че миналата година когато е била на 4г. както пишеш се е хранила само с кисело мляко...Ужас-тая майка(пък и таткото) що не се вземат в ръце. Дете на 5г., което е много голямо вече е неприемливо да пие каквото и да било от шише с биберон Naughty.

Напълно споделям това мнение.

# 4
  • Мнения: 566
Моята дъщеря е на 3 години и 5 месеца и също пие мляко  от биберон но само вечер като заспива,опитвали сме какво ли не но ефект няма тя пак си го иска и с него си заспива,надявам се сега като родя нещата да се променят защото може би ще я хване срам от бебето или поне така се надявам .

# 5
  • Мнения: 201
Ама как така на 5 години ще пие от биберон Shocked
Защо майката не купи на детето си една хубава чаша с Барби или на картинки, на които би се радвало и да си пие от чашата newsm78. Наистина мисля, че може да се получат неприятни последици.
Моята дъщеря е на 2 години и си пие всичко от чаша.
Убедена съм, че и племенничката ти може да пие от чаша, стига да й се предложи Peace

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Е, браво. LaughingКато тръгне на училище догодина, вместо закуски ще слагате шишето в раницата. JoyКато почнат да му се подиграват в училище, само ще се откаже от биберона.
 hahaha

# 7
  • Мнения: 3 506
Майката ли се интересува или ти?

*Pukanka*, много смешно  Crazy Надали детето ще си носи биберон в училище.

# 8
  • Мнения: 2 232
Ами не ми се вижда много нормално това.Защо изобщо майката и дава шишето-трябвало е отдавна да го махне просто...
Малкото ми дете, което също беше свикнало  много със шишето и което е с  проблем и е по-специално дете, като стана на 2-2,5г., сметнах , че е крайно време да се научи от чаша да пие, просто изхвърлих всички шишета и се наложи за два дни да се научи да пие от чаша, сламка все още не може да ползва.Вярно със шишето е по-лесно, но всичко си има граница, особенно за дете което няма проблеми...
И един въпрос- другите храни  , в какъв вид ги яде, да не и ги пасират(съвсем сериозно питам)?

Последна редакция: чт, 27 ное 2008, 19:01 от Deja Vu

# 9
  • Мнения: 161
Аз пък до първи клас си пиех всяка вечер млякото от биберона!!!!!!!  CrazyКажи на приятелката ти да не се притеснява! Въпрос на глезотийки е това.  FlutterИ да отбележа : НЯМАМ ПРОБЛЕМИ С ЧЕЛЮСТТА , ЗЪБИТЕ И Т.Н.   Peace

Като му е кеф на детето, да си пие.

*Pukanka* Много оригинално, няма що !  Naughty

# 10
  • Мнения: 5 183
Айде пък сега, щяла да му се изкриви захапката. То шишето да не му е по цял ден в устата на детето.
Моето дете, ако искаше мляко, па макар и с биберон, ей така за глезотията, нямаше да му откажа. Изобщо пък нямаше да ме вълнува какво мислела леля му и съфорумките й по въпроса!  NaughtyАма на - той пък не иска мляко изобщо.
Ако детето иначе си се храни нормално, не виждам кой знае какъв проблем в това, че иска 2 пъти през деня (у дома, а не на публично място) да пие мляко от шише с биберон.
Мояр син наскоро откри два биберона залъгалки от бебешките си години. Той тогава така и не засмука биберон, но сега каза, че иска да заспи, лапнал биберон. Засмях се, но нищо не казах. Голяма работа ... да не е фатално. Легна. налапал бибата и заспа. Махнах я. На другата сутрин пак я видя на шкафа, но не прояви никакъв интерес вече   Crazy

# 11
  • Мнения: 214

Това е и моето мнение. Щом родителите не реагират, няма какво да умуваме ние нормално ли е или не.
Синът ми свали памперса на 2,5 г., а мъжът ми се смееше, че в раницата за училище ще има отделение за памперси. И беше към 1,5 г., когато смених бибероните с другите накрайници /не знам как се казват/ без да го питам иска или не. Сламката малко по-късно я вкара в употреба.

# 12
  • Мнения: 2 197
Абе оставете го детето да си пие както иска!
Дали е смешно или не - то е достатъчно голямо, за да знае какво иска и какво е нормално. Явно му е кеф да пие от биберон. Няма да му се промени захапката и няма да има говорен дефект (това не разбрах пък защо би се получило).
И не виждам  какво я касае авторката при положение, че детето не е нейно. Всяка майка решава как да си гледа детето.

# 13
  • Мнения: 14 654
Щом минава за нормално да има кърмачета на 5, значи е нормално и на 5 да пие от биберон. Ако това е единствения начин да пие мляко... Лично аз не бих допуснала мое дете да цока мляко на 5, синът ми е на толкова и не си го представям с биберон. Но за шишетата на другите деца си отговарят техните родители.

# 14
  • Мнения: 5 183
Нормално или не, да пие мляко е полезно.
Моят не ще.
Ако го искаше с биберон, пак добре.
Кво ми дреме?
Нали иначе си се храни добре.
Ама пусто нали тука сме все супер идеални майки специалистки ...
А лелята, която публикува темата, може и да няма деца още ...
 hahaha Убедена бях, че темата ще се радва на голям интерес и много ахкане и вайкане ще падне   Whistling

# 15
  • Мнения: 14 654
Ако го искаше с биберон, пак добре.
А ти предлагала ли си му? Може пък да поиска  Wink

# 16
  • София
  • Мнения: 2 734
Проблем би имало само ако прекарва много време смучейки биберона,само тогава биха се изкривили зъбите.Ако пие мляко за 10-15 мин. 2-3 пъти дневно,за зъбите няма никаква опасност.Ако пие мляко вечер преди лягане зъбите трябва да се мият след шишето,за да не са в контакт с останалото по зъбите мляко през цялата нощ.
Според мен детето само ще си прецени кога ще се откаже от шишето.
Относно разнообразието в храните,родителите наистина би трябвало да се опитат да въведат по-пълноценно хранене.Но щом казваш,че сега вече пие мляко само по 2 пъти дневно,би следвало през останалото време да яде други неща.

# 17
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Не мисля,че е нормално да оставяме едно пет годишно дете да ни казва как, какво и колко да яде.Това са неща, които до една определена възраст се определят и възпитават от родителите.
За мен не е нормално пет годишно дете да пие млякото от биберон. На тази възраст е нормално млякото и други течности да се приемат от чаша. По остра съм в изказването си за което  се извинявам  bouquet.

Абе оставете го детето да си пие както иска!
Дали е смешно или не - то е достатъчно голямо, за да знае какво иска и какво е нормално. Явно му е кеф да пие от биберон. Няма да му се промени захапката и няма да има говорен дефект (това не разбрах пък защо би се получило).
И не виждам  какво я касае авторката при положение, че детето не е нейно. Всяка майка решава как да си гледа детето.

# 18
  • Мнения: 789
Тук в Испания ги пращат на 3-4 години на градина все още с памперсите, а пиещите с биберон 5 годишни са доста често явление.И не им пука.Аз първо се шокирах,но вече не им забелязвам.
А по въпроса за племенничката ти...ами то ако родителите не се впрягат да оправят положението,не знам как ще помогнеш чрез форума.Все пак-успех Peace.

# 19
  • Мнения: 46 508
Аууу, страшен проблем  Joy

Защо се бъркаш в работите на другите? Детето си има родители, взели са решение и това е Stop

Аз пиех кисело мляко от биберон до 1 клас, последствия не забелязвам.
Изкривяването на зъбите е генетично, със или без биба, няма спасение, ако му е писано (моите са идеално подредени Wink).

Дъщеря ми е на 4 г. и 3 м. Сутрин и вечер пие мляко от шише с биберон Whistling на въпроса ми, няма ли вече да спира, детето ми даде доста логичен отговор, който не успя да оборя: "Е, мамо, как да пия легнала от чаша? Нали ше се разлее?"
Иначе от малка си пие без проблем и от шише, и от чаша, и от сламка.

# 20
  • Мнения: 542
эдравей!в никакъв случай не трябва толкова голямо дете да пие с биберон!
аэ когато се эапоэнах с галявата ми дъщеря тя беше на 2 год и половина и също пиеше нощно време мляко от биберон и ми се стори че е голяма эа това!като се има предвид че преэ деня си се хранеше като голям човек!да ви кажа тя беше много дебеличка-26 кила но когато и спряхме млякото эа 1 година килограмите и вляэоха в норма!другото което може да е като страничен ефект от пиенето до такава въэраст от биберон е че фъбките се иэкривяват и има много кариеси  след време!мисля че родителите трябва да направят нещо по въпроса!

# 21
  • Мнения: 46 508
... другото което може да е като страничен ефект от пиенето до такава въэраст от биберон е че фъбките се иэкривяват и има много кариеси  след време! ...

Консултирай се със зъболекар, преди да пишеш Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 6 999
Не мисля,че е нормално да оставяме едно пет годишно дете да ни казва как, какво и колко да яде.

Вярно ли това?  ooooh!
И как го караш да яде каквото, както и КОЛКОТО ти кажеш?
Брррррррррррррррррррррр.....


Имам приятелка, която до ВТОРИ КЛАС е пиела вечер мляко от шише с биберон. Най-накрая на родителите й и на всички около нея им омръзнало да я тормозят да се откаже и се примирили... и тя спряла да го прави.  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Няма абсолютно никакви последици за зъбите или захапката й.

За мен много по-лош навик е да обсъждаш странните привички на околните.  Wink

# 23
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Светослав пиеше мляко от биберон до 3 години и няколко месеца.
Като наркоманче беше.
Докато го увещавахме да зареже биберона, стигнахме до красноречивото "Край на бибероните" от негова страна с красноречив жест. На другата сутрин, беше като наркоманче, докаото си намери биберон, защото си имаше 2.
Като му напомнихме , че е обещал: каза "Край на единия биберон "
Но полека ги отказа.

# 24
  • Мнения: 161
Да се наредим и ние на опашката.
Голямото "млекопитаещо" мина през всякакви периоди - от пиене на мляко по три-четири пъти на ден, през два-три, накрая сведохме до минимум този ужасяващ за околните навик. Но каквото и да правим през деня, щом дойде време за лягане, шишето е първото и последното нещо, което детето си иска. Опитвам с добра приказка, с убеждаване, с поощрения, с лъжи понякога дори, но за момента нищо не е помогнало. Не мисля обаче, че насила или пък със заплахи бих постигнала желания ефект.
Засега оставам с надеждата, че все някога дъщеря ми ще се откаже самичка.
Малкият звяр засега също върви смело по стъпките на кака си. Ще видим докъде ще го докараме.
А по въпроса за забележките на съфорумките ни, моля Ви, ако имате някакво конкретно предложение за справяне със ситуацията - пишете. Отговори от типа "не бива в никакъв случай.....", "не е нормално...." или пък обвинения към родителите са напълно безмислени и ненужни.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 296
Щом минава за нормално да има кърмачета на 5, значи е нормално и на 5 да пие от биберон. Ако това е единствения начин да пие мляко... Лично аз не бих допуснала мое дете да цока мляко на 5, синът ми е на толкова и не си го представям с биберон. Но за шишетата на другите деца си отговарят техните родители.
Съгласна съм,въпреки че ми е невероятно.Дъщеря ми също е на 5 и половина почти,вече може да ,,чете,,(срича) и пише буквите от азбуката и числата.Е,не могада си я представя с шишенцето и бибата.

Но щом за родителите си е нормално,те си решават.
И не мисля,че е удачно такива подробности така да се поднасят,особено ако са чужди.

# 26
  • Мнения: 5 183
Дъщеря ми също е на 5 и половина почти,вече може да ,,чете,,(срича) и пише буквите от азбуката и числата.Е,не могада си я представя с шишенцето и бибата.

Аз пък нещо не сванах каква е връзката на четенето, писането и други подобни занимания с пиенето на мляко от бутилка с биберон  newsm78
Тук, където съм, децата тръгват официално на училище на 5 години. Масово децата на 5,5 години пишат и четат.
Само се зачудих четенето и писането какво общо имат с млякото?  newsm78 Thinking

# 27
  • Мнения: 1 547
Всеки да прави каквото си ще, но да се смята, че различните навици нямат трайни последствия, е наивно. Не виждам смисъл да си инфантилизирам детето насила, нито да поддържам подсъзнателното му убеждение, че е малко или че е бебе, до незнамсикой клас. Изглежда ми обидно. Моя близка, освен че даваше на сина си биберони и прочее глезотии до 1-2 клас, го и къпеше до 4-ти. Сега, 20 и кусур години по-късно, резултатът е налице - каквото повикало, такова се обадило.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
И Тери пише букви,но още си пие млякото с биберон сутрин.Сама отказа вечерното/пие чай със сламка вечер  Grinning/,сама ще си реши кога да спре и сутришния биберон.

# 29
  • Балчи-Варна
  • Мнения: 419
Сякаш вече е големичка за биберон???? newsm78

# 30
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Всички,които като малки са били така или чийто деца сега на тези години все още са с биберон ще ти кажат,че не е проблем и си е напълно приемливо.Всички останали ще са на друго мнение. Peace

# 31
  • Мнения: 8 999
Струва ми се абсурдно! Дори малко зловещо.

# 32
  • Мнения: 5 370
ГОлям праз, че си пиел млякото от шише. Може това да го успокоява!!!!
Гледала съм дете в чужбина, едно от задълженията ми сутрин беше да му затопля шише мляко с една лъжица нескуик. Пиеше и от чаша, и от шише. Но шишето и беше част от сутрешния ритуал просто, има си някои неща, които се отказват по-трудно, и не е необходимо непременно да се тръшкаме за тях.
Станислав също си пие вечерно време сок от шише.

# 33
  • Мнения: 9 814
Сякаш вече е големичка за биберон???? newsm78

Що бе, може и още.

# 34
  • Мнения: 2 331
Не мисля,че е нормално да оставяме едно пет годишно дете да ни казва как, какво и колко да яде.
Thinking Thinking Thinking Thinking Thinking Thinking Thinking
И как го караш да яде каквото, както и КОЛКОТО ти кажеш?
Аз само ще запитам и ЗАЩО... Thinking

А по темата-може би родителите си имат причина за това детето да си пие млякото с биберон.Не мисля, че е наша работа да го обсъждаме без тяхно знание.

Последна редакция: пт, 28 ное 2008, 14:42 от Били...

# 35
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Колкото аз искам не мога да я накарам да яде,но веднъж се направи на интересна,че не обичала вди какво си и няма да  го яде.
Баща и побесня.Обясни,че това е неуважение към нашия труд.Защото първо сме се трудили да изкараме пари да го купим,после аз съм положила труд да го сготвя.И второ това е неуважение към храната.Беше лишена от обяд и и каза,че ще получи ядене чак на вечеря.Дали вечеря,как мислиш!? Храната беше същата и си изяде всичко без протести. Peace

# 36
  • Мнения: 46 508
Колкото аз искам не мога да я накарам да яде,но веднъж се направи на интересна,че не обичала вди какво си и няма да  го яде.
Баща и побесня.Обясни,че това е неуважение към нашия труд.Защото първо сме се трудили да изкараме пари да го купим,после аз съм положила труд да го сготвя.И второ това е неуважение към храната.Беше лишена от обяд и и каза,че ще получи ядене чак на вечеря.Дали вечеря,как мислиш!? Храната беше същата и си изяде всичко без протести. Peace

Насилване, наказания, не ги приемам, много често водят до отвращение към храната, злоядство и т.н.
Ако не е гладна - не яде, ако не харесва нещо, пие мляко, но никога не насилвам.
Дълго време не обичаше зеле, сега си го яде.

На мен като дете ми казваха, че докато е изям еди какво си, няма да стана до масата - познай сега - ям 5 неща на кръст, от всичко друго ми се повдига, имам проблем с килограмите и въобще вкусът ми е тотално изривен  Tired

# 37
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Ооооо,никой не я насилва.
Не иска,става от масата,не я карам да го яде на сила,но и не давам друго.
Просто не е гладна,ОК никой не я кара насила.
Но да ми каже че не е гладна,но ако и дам еди какво си ще хапне е няма да стане.
Или си гладен,или не си. Peace

# 38
  • Мнения: 2 331
Дали вечеря,как мислиш!? Храната беше същата и си изяде всичко без протести. Peace
Мисля, че е вечеряла.Явно наистина се е направила на интересна, както казваш, защото у нас този номер не минава.Давам веднага пример-не ядат лимони-и двамата.Реших да слагам във водата, която пият по малко лимон.Два дена само близваха водичка и толкова.Е, не издържах и им дадох вода да се напият децата.И пак си се върнаха към старите количества.Точно затова къзвам, че родителите може и да имат причина да постъпват така, но чуждите хора виждат само обвивката...

# 39
  • Мнения: 2 232
Аз си мисля, че ако имаше причина , която кара родителите да постъпват така, авторката на темата трябваше да я отбележи...така от прочетаното, аз поне не оставам с такива впечетления.А тя, авторката, май не е писала повече в темата Rolling Eyes

# 40
  • Мнения: 46 508
Фантичка, ти може всичко да ядеш, аз обаче може да умирам от глад, но няма да докосна нещо, което не обичам. Не понасям ориз, например, мъжът ми пък не е фен на картофите. Защо човек насила да яде нещо, което не му е вкусно? Ето снощи например той си направи свинско, аз потръпвам само от миризмата, какво остава да си го сложа в устата Sick детето хапна супичка, аз яйца. Всички бяхме доволни, ако трябваше да ядем едно от трите всички под строй, доволният щеше да е само един. В повечето дни се готви храна, която знаем, че всичко обичаме, но има такива дни,в които за всеки има според вкуса му Simple Smile Защо да става с нерви, като може без.
Ако е нещо инцидентно, защо да не изпие едно мляко, вместо да стои наказана до следващото хранене?

# 41
# 42
  • Мнения: 804
Ако майката пита бих отговорила, но на досадни лели, който вероятно още нямат свои деца  Naughty

Никол, аз също не насилвам малката да яде нещо, ако не й допада, но и не й предлагам друго. Дете на което се предлага храна и да е умряло от глад няма. Не мога да се съглася, че може да има чак такива предпочитания на една годинка. А ако сега се съглася да не яде ориз примерно, и после няма да го яде. Дори не мога да си представя след като се прибера към 18.30 да започна да правя три ядената  Crazy Или всеки се спасява по еденично и готвим само за чедото или готвим и всички ядем едно и също.

# 43
  • Мнения: 4 292
Е, сори, ама и за мен е лееееко абсурдно това.  Rolling Eyes Във всеки случай, аз не бих го допуснала при моето дете, другите каквото искат да правят, тяхна си работа.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 296
Дъщеря ми също е на 5 и половина почти,вече може да ,,чете,,(срича) и пише буквите от азбуката и числата.Е,не могада си я представя с шишенцето и бибата.

Аз пък нещо не сванах каква е връзката на четенето, писането и други подобни занимания с пиенето на мляко от бутилка с биберон  newsm78
Тук, където съм, децата тръгват официално на училище на 5 години. Масово децата на 5,5 години пишат и четат.
Само се зачудих четенето и писането какво общо имат с млякото?  newsm78 Thinking

Някъде да споменавам,че млякото е проблем или има връзка с четенето и писането?Проблемът ми е бибата,и казах,че не мога да си представя моето дете така.А някъде там изобщо не ме интересува децата доколко години пият от шише с биберон,не само мляко.Значи и с памперсите си ходят на училище...Това си е избор на всяко семейство.

Всички,които като малки са били така или чийто деца сега на тези години все още са с биберон ще ти кажат,че не е проблем и си е напълно приемливо.Всички останали ще са на друго мнение. Peace
PeaceМного точно казано.

# 45
  • София
  • Мнения: 3 823
И на мен ми се вижда абсурдно., но щом родителите са преценили, че така е правилно, ние нямаме право да им се бъркаме в отглеждането на детето им.

# 46
  • Мнения: 2 311
И на мен ми се вижда абсурдно., но щом родителите са преценили, че така е правилно, ние нямаме право да им се бъркаме в отглеждането на детето им.

И аз мисля така,още повече в 1-ия пост пише:

"Сутрин, обед и вечер /понякога и през нощта/ се хранеше с мляко и не искаше да яде никаква друга храна, а и никой не си правеше труда да промени нещата. . "

Ние пък съвсем не можем да ги променим!

# 47
  • София
  • Мнения: 6 999
.... Защо да става с нерви, като може без....

Не е ясно защо...или всъщност - ясно е. Защото им е кеф на хората да им е гадно.  Sick
Що вечери съм прекарала над чинията, колко пъти съм крила храна в кофата - само аз си знам. Дълго време ядах строго ограничен кръг от неща, а родителите ми се бореха да ям всичко останало... Каква е била идеята така и не мога да разбера. Най-вероятно въпрос на налагане на волята.
После ми трябваха години, за да изградя вкус към храната. Да разбера, че храната е преди всичко удоволствие, а не начин да си жив.

Дъщеря ми отказва да яде всичко, което е зелено на цвят, но най-вече копър и магданоз. Просто не ги използвам като подправки. Смятам за нормално да не налагам собствения си вкус над някой друг, па било това и дъщеря ми.  Stop

Всички,които като малки са били така или чийто деца сега на тези години все още са с биберон ще ти кажат,че не е проблем и си е напълно приемливо.Всички останали ще са на друго мнение. Peace

Не съм била така и детето ми не е било така. Просто не робувам на клишета какво е нормално и какво не.
Тук е нормално биберона да е до 1 година, памперса до 1,5 и т.н. - всичко над това се смята за аууууууууу "ненормално", опасно и вредно.  ooooh!

# 48
  • Мнения: 530
Е, сори, ама и за мен е лееееко абсурдно това.  Rolling Eyes Във всеки случай, аз не бих го допуснала при моето дете, другите каквото искат да правят, тяхна си работа.



За мен също е абсурдно или просто така и е по лесно на жената налее му млякото и готово.

# 49
  • София
  • Мнения: 5 289
Съжалявам не прочетох абсолютно цялата тема,но моят син и той много пиеше мляко,при това плодово.Мнооого трудно успях да намаля количеството,много.Но все пак освен млякото ядеше всякаквадруга храна.Сега пак си пие но по 1 на ден,че и някой ден прескачаме.Педиатърката ми каза,че ще му се развалят зъбите още преди доста време.Според мен прекаленото пиене на мляко наистина води до проблеми със зъбките,може би и с прекалено натрупване на калциив организма,което също не е добре,а пък тоя биберон тотално може да ги изкриви.Виждаласъм поражения от прекаленото сукане на биберон,жалко е,че заради родителя,детето после цял живот може дабъде с криви зъбки.Пък и всеки организъм има нужда от разнообразна храна,неможе 5-годишно дете да живее на мляко баси. ooooh!

# 50
  • Мнения: 161
Пък и всеки организъм има нужда от разнообразна храна,неможе 5-годишно дете да живее на мляко баси. ooooh!

Авторката на темата, казва, че детето в момента пие мляко по два пъти на ден. Не видях да е писала, че освен мляко друго не яде...  Peace


За мен също е абсурдно или просто така и е по лесно на жената налее му млякото и готово.

Мен ако питаш, много по-лесно е да сипеш в чаша и да измиеш чаша, вместо да разглобяваш биберони и да миеш шишета... Тук логика не виждам. newsm78

А това за кривите зъби - познавам такива, които не са пили до по-късна възраст мляко с биберон, а познавам и такива "глезени" като мен, които до 1-ви клас са цокали от биберона  и зъбите им са перфектни!  Flutter

Жената явно си е преценила, че щом така му е добре на детето, така ще си го пие и толкоз. И аз на моя палавник ще му позволявам да си пие докогато си иска.   Whistling

# 51
  • Мнения: 3 271
Isa, Никол, абсолютно на същото мнение съм. Да караш някой да яде на сила нещо, което не иска си е издевателство. Не знам колко са хората, които обичат всичко. А колко от нас не са харесвали нещо като деца или в даден период от живота си? Дъщеря ми минава вече през няколко периода, в които не яде определено храни. Или пък яде предимно хлебни неща и салата. Ами ОК. Не съобразявам с нея менюто на останалите, предлагам й сготвеното, тя понякога яде определена част, примерно днес има пиле с ориз и зеленчуци, преди обожаваше ориз, днес помоли да й сложа само пилето и яде салата с него. Аз съм напълно ОК с това. Единственото, което правя е, че е давам десерт тип сладолед или нещо такова, ако не е хапнала достатъчно количество храна. В тези случаи може да си вземе кисело мляко, ядки, сушени плодове. Тя си знае и драми няма.

По темата. И за мен е странно, че детето харесва това, но не виждам особен проблем, ако млякото не е основната му храна и не пие всичко с биберон. Дори да е глезотийка, защо това трябва да е проблем? Гушкането, лигавенето, дългата игра във ваната не са ли глезотии? Всеки има право на неговия си начин да си почива и да се отпуска, включително едно дете н 5 год.

# 52
  • Мнения: 25
Не съм чела всички отговори ,но искам да кажа че по мое мнение няма място за притеснение-освен ако млякото е основната храна.Моя син ще навърши скоро 4 и още си пие мляко(адаптирано Нидо -3 до 6 год) от биберон 1-2 пъти на ден-не като основна храна ,а по скоро като snack.Киселото го ядем с лъжицаНяколко пъти се опитвах да заменя биберона с различни видове шишета и чашки като му обяснявах че е вече голям .И той винаги се съгласяваше ,но резултата беше че пие 1-2 глътки мляко от чашката и това е.Затова реших че е по добре да пие мляко от биберон ,отколкото въобще да не пие.За захапката и говора не се притеснявам-не стои цял ден с биберон в уста -за 2-3 мин на ден нищо няма да му стане.Бибата би могла да има по -фатални последствия -махнахме на 2 годинки по негово желание.В крайна сметка е въпрос на приоритети и личен избор.

# 53
  • София
  • Мнения: 5 289
[А това за кривите зъби - познавам такива, които не са пили до по-късна възраст мляко с биберон, а познавам и такива "глезени" като мен, които до 1-ви клас са цокали от биберона  и зъбите им са перфектни!  Flutter

Ами много ясно,че сукането до по късно не води задължително до криви зъби,но факт е че в някои случаи се получава.Виждала съм хора с криви зъби именно от това,така че ти си от щастливките.

# 54
  • Мнения: 1 095
Това си е жива трагедия !
Родителите да са мислили овреме ! Sick

# 55
  • Мнения: 371
Не мисля че това дете има някакъв кой знае какъв проблем или последствия от пиене на мляко с биберон.Но това го мисля,защото детето не е мое.На моето не бих му позволила да пие с биберон.

# 56
  • Мнения: 958
Аз пък не разбирам, как може да се коментира "какви са тия родители" или "ау горкото дете"
при условие, че никой не знае каква точно е ситуацията.
Ама много е лесно да се критикува отстрани.

Към авторката: много близко семейство с две близначета, пиеха мляко до 5 год възраст, само вечер. Беше ги срам пред чужди хора, знаеха, че вече не са бебета, но явно сукането ги успокояваше преди сън. Сами отказаха шишетата, без травми и стрес. Нищо им няма сега, нито на зъбките, нито на захапката. Понякога сами си създаваме проблеми и търсим под вола теле.
След като родителите така са преценили и позволили, защо трябва чужди хора да се месят и да ги разнасят насам-натам.  newsm78

# 57
  • Мнения: 1 095
След като родителите така са преценили и позволили, защо трябва чужди хора да се месят и да ги разнасят насам-натам.  newsm78

Може пък авторката да е майката  newsm78

# 58
  • Мнения: 2 270
Не съм чела всички отговори ,но искам да кажа че по мое мнение няма място за притеснение-освен ако млякото е основната храна.Моя син ще навърши скоро 4 и още си пие мляко(адаптирано Нидо -3 до 6 год) от биберон 1-2 пъти на ден-не като основна храна ,а по скоро като snack.Киселото го ядем с лъжицаНяколко пъти се опитвах да заменя биберона с различни видове шишета и чашки като му обяснявах че е вече голям .И той винаги се съгласяваше ,но резултата беше че пие 1-2 глътки мляко от чашката и това е.Затова реших че е по добре да пие мляко от биберон ,отколкото въобще да не пие.За захапката и говора не се притеснявам-не стои цял ден с биберон в уста -за 2-3 мин на ден нищо няма да му стане.Бибата би могла да има по -фатални последствия -махнахме на 2 годинки по негово желание.В крайна сметка е въпрос на приоритети и личен избор.
Така е и при нас/само дето малкия е на 3 години/
Освен мляко почти нищо друго не иска да яде.На градината изобщо не се храни.Вечер изяжда по едно кебапче и една питка/но не винаги/Това е.Сладки,соленки и всякакви други подобни храни не яде.Не е слаб ,много е жилав и буен и най важното ,че е здрав.Освен сироп за кашлица  и коризалия за хрема,друго лекарство не е пил.
Големия ми син до 12 години ядеше само банички/по една на ден/Жив и здрав 18 годишен младеж е сега/не можеш да го изхраниш вече/

От целия ми опит с деца разбрах,че те сами си определят как и с какви нужди да живеят/относно храненето/

И моя малкия на 3 години и 1 месец знае буквите,играе сам на много игри на компютъра , знае 2 и 200 но пие мляко с биберон

# 59
  • Мнения: 2 448
Е, леко смешно изглежда отстрани, но пък бих предпочела детето ми да иска да яде мляко, пък било то и от биберон, а той отказа тотално млякото вече.  Всеки опит да му дам каквото и да е мляко, дори и плодово, опитва и изплюва с такава физиономия на отвращение, че думи нямам.  Tired

Самата аз до към 4 години съм пиела мляко от лимонадено шише с отрязан биберон и съм осъзнавала, че е смешно на моята възраст и съм оправдавала действието с обяснението "ами то не е съвсем шише, като фуния е".  hahaha Нямам проблеми със захапката и зъбите.  Peace

# 60
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Не мисля,че е нормално да оставяме едно пет годишно дете да ни казва как, какво и колко да яде.
Thinking Thinking Thinking Thinking Thinking Thinking Thinking
И как го караш да яде каквото, както и КОЛКОТО ти кажеш?
Аз само ще запитам и ЗАЩО... Thinking

А по темата-може би родителите си имат причина за това детето да си пие млякото с биберон.Не мисля, че е наша работа да го обсъждаме без тяхно знание.
родителите може и да искаме децата ни да не порастват и да ги храним,като бебебета и до 10 и до 20 години, но за съжаление не е така.
Не исках думите ми да се приемат съвсем буквално. Исках да кажа,че детето свиква с храната която родителите му предлагат, то ще яде това което ние му поднесем, ако му даваме мляко само от шише то така ще го пие, ако на подходяща възраст му го предложим от чашка или със сламка, може така да му хареса повече. Според вас например,ако детето ми обича само чипс или шоколад да го оставя само това да яде, защото му харесва или да се опитам да му предложа плодове, супичка или нещо друго newsm78
А за протокола никога не насилвам децата ми да си изяждат всичко или да не ги питам какво предпочитат.

# 61
  • Мнения: 2 448
jakinik, интересно им е какво ще направиш, ако му предложиш супа или мляко, а то ги плюе? Ще го оставиш гладно по цели дни ли?
На мислите ли, че има деца , които не приемат да ядат всичко каквото им се предложи. Моето дете яде много малка част от храната , която му предлагам, така че метода с "яде каквото му предлагат родителите" изобщо не действа.
Както и в градината седи по цял ден само на хляб, това че останалите деца ядат манджи по никакъв начин не го е стимулирало да ги хареса и той.

И в случая с млякото от биберон, не знаем дали му е предлаган друг вариант на пиене. Може и да е и детето да отказва. Все в един момент само ще се откаже от биберона, не е болка за умиране.

# 62
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
pasinet, естествено няма да го оставя гладно, ще му предложа нещо от нещата които обича. Дъщеря ми не обича супи, от малка по точно на 2-4 годишна възраст се хранеше само с два-три вида храна.Супа отказваше ,но я уговарях да изяде 2-3 лъжички и след това и давах от това което обича.Не казвам ,че това е правилно или най-добрия начин за справяне с проблема , но все пак е нещо.
Isa, права си и на мен не ми се струва правилно да обсъждаме без знанието на родителите Peace

# 63
  • Мнения: 2 270
pasinet -напълно съм съгласна с теб.Само родители ,които са нямали злояди деца те не знаят за какво става дума.В един момент си съгласен да му дадеш каквото и да е само и само да хапне нещо .По добре е това да е мляко - пък че било от биберон - голям праз.
Сигурна съм,че родителите са опитвали какво ли не

# 64
  • Мнения: 188
Здравейте, племенничката ми е на 5 годинки и продължава да пие мляко с биберон. Това е доста странна гледка, но е факт. Лошото е че, до преди година това беше почти основната и храна. Сутрин, обед и вечер /понякога и през нощта/ се хранеше с мляко и не искаше да яде никаква друга храна, а и никой не си правеше труда да промени нещата. Сега си цоцка мляко поне два пъти на ден. Как ви се струва това? Какви последствия би имало?

Направо ме уби, това е много безотговорно от страна на родителите- да не обърнат внимание. Аз също имам син на 5г. и ми е доста странно, знам какво е злоядо дете.
 #Crazy

# 65
  • Мнения: 19 294
Детето жизнено и здраво ли е?
Ако да, тогава голямо чудо, че пие по два пъти на ден мляко от биберон.

# 66
  • Мнения: 2 070
Здравейте, племенничката ми е на 5 годинки и продължава да пие мляко с биберон. Това е доста странна гледка, но е факт. Лошото е че, до преди година това беше почти основната и храна. Сутрин, обед и вечер /понякога и през нощта/ се хранеше с мляко и не искаше да яде никаква друга храна, а и никой не си правеше труда да промени нещата. Сега си цоцка мляко поне два пъти на ден. Как ви се струва това? Какви последствия би имало?

Не се коси. Аз до пет-шест годишна го правех също, щом си спомням. Стъклените лимонадени бутилки от едно време, гадните биберони от едно време, леко рязната . кисело мляко с малко вода и захар - полвината го изпивах вечер преди да заспя, другата полвина се събуждах през нощта и го довършвах. Сега съм здрава, права, зъби здрави...

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Здравейте, племенничката ми е на 5 годинки и продължава да пие мляко с биберон. Това е доста странна гледка, но е факт.
Щом родителите на детето не се притесняват от факта не зная, защо ние тук трябва да нищим темата с въпросното дете. И дори всички да се възмущават ти какво ще направиш с племенницата си? Не можеш да промениш нищо ...

# 68
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
pasinet -напълно съм съгласна с теб.Само родители ,които са нямали злояди деца те не знаят за какво става дума.В един момент си съгласен да му дадеш каквото и да е само и само да хапне нещо .По добре е това да е мляко - пък че било от биберон - голям праз.
Сигурна съм,че родителите са опитвали какво ли не

 Напротив,голямото ми дете беше супер злоядо,но това не ме накара да и давам каквото иска само и само да яде нещо.
 

# 69
  • Мнения: 2 448

 Напротив,голямото ми дете беше супер злоядо,но това не ме накара да и давам каквото иска само и само да яде нещо.
 

 Shocked И какво , оставяше го да стои гладно с дни, ако не яде храната , която ти му предлагаш?  Rolling Eyes

# 70
  • Мнения: 958
Добре, нали детето е отделна личност, защо трябва да му се налага нашият вкус, било злоядо или не.
Аз не обичам шкембе, всички го знаят, ама сме ходили на гости и ни дават шкембе.
Ок уважавам, труда на домакинята, ама как да го ям като ми се   Sick
Същото е с детето, ако искам то да уважава моят труд, аз трябва да уважавам неговият вкус.
Защото за мен вкусът към храната, не се гради, а е вроден. Дъщеря ми яде точно 5 неща, и ако в хладилника има някое от тия 5, не мога да я накарам да хапне друго.
Ако няма, пие мляко. От шише. Сок, вода и чай, пие от чаша.
И въпреки, че е малка още, ще я оставя да пие млякото така, докато сама прецени.
Всяка рязка намеса в живота на детето е стрес.
Дали ще го оставим да реве една седмица, за да свикне да спи само, или ще го караме насила да ходи на гърне, или да го храним с неща които не харесва.....За мен това е недопустимо, но всеки си решава сам!
В нашето семейство всеки има право на избор, какво и кога да яде, пие и др..

# 71
  • Мнения: 2 448

И моето виждане е такова. Много ми е неприятно като започнат да ме карат да ям нещо, което не обичам и не мога да си представя, че ще постъпя така с детето си, да го насилвам да яде храна , която плюе.

# 72
  • Мнения: 1 547
pasinet, , ако едно дете е правилно захранено, много малко ще са нещата, които няма да обича след 2-та си година. Разнообразното меню се подценява от родителите и ефектът по-късно ги изненадва. Дори в тази тема имаме ярък пример. Не можеш да си представиш, колко деца не са опитвали карфиол в първата години от живота си, например. Е, как да го обичат после... Или пък плодове - родителят няма навик да яде плодове, съответно не настоява и пред детето, а после казва: "Ама то не ги иска". Разбира се, че няма да ги иска, плодовете трябва да са ежедневие, повтарям - ежедневие, от 6-7-8-9-месечна възраст.


И последно, за биберона. Не знам защо всички се концентрират върху хипотетичните физически последствия - криви зъби и т.н. Много по-коварни са психическите такива. Биберонът е аксесоар, който не позволява на детето да надскочи определен етап на развитието си, като "бебешките" навици влияят на поведението и самосъзнанието му.

# 73
  • София
  • Мнения: 6 999
crazy chick, съгласна съм за разнообразното хранене с теб  Peace Дъщеря ми предпочита ябълки и банани пред шоколади, просто защото това е яла повече. Но пък като бебе обожаваше спанак, който сега не мога да я накарам и да опита...

# 74
  • Мнения: 4 841
Crazy chick, направо ми взе думите от "клавиатурата"  bouquet
Точно, ясно и изчерпателно - няма какво да добавя.

# 75
  • Мнения: 2 448
crazy chick, моя до 2 годинки ядеше всичко от детската кухня, после започна да отказва определени неща и сега манджа изобщо не близва, нито в градината, нито в къщи. Предлагам му, но опитва и изплюва с рев и ужас, все едно е отрова.  Rolling Eyes Яде плодове, зеленчуци, но не и готвено. Само сандвичи. Нямам обяснение за това.

# 76
  • Мнения: 3 271
Разнообразието на храни е важно не само в първата година. Сина ми беше с много алергии и много неща опита на по-късно възраст, което не му пречи да ги заобича бързо. Дори някои много екзотични като вкус. Щерката без да има проблеми е много консервативна във вкуса си, което я прави злояда към определени различни храни в различни периоди. Така че и това не може да се обобщава. Но да, трябва да се предлага разнообразна храна, очевидно е, че няма друг начин да се разбере дали детето би я харесало иначе.

Иса, не е ясно, че предпочита ябълката пред шоколада, защото я е яла повече. По-скоро съм готова да предположа, че е въпрос на вкус и тя просто е от децата, които не обичат толкова концентрирано сладко  Peace

crazy chick, щерката е на малко над 5, биберон не е ползвала особено, а и отдаааавна го е отказала. Което не й пречи да иска да е бебе понякога, за да получи внимание, моли да я облека аз примерно и т.н. Отново казвам, по-леко и внимателно с обобщенията. В темата се каза за много деца, за които биберона не е бил такъв символ и не им е пречел на развитието. Отделно, че моментите на "вбебяване" като това на щерка ми едва ли й влияят на друго, освен на емоциите, защото се справя завидно добре с други дейности и е на достатъчно добро ниво в предучилищната си група  Peace

# 77
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
pasinet, , ако едно дете е правилно захранено, много малко ще са нещата, които няма да обича след 2-та си година. Разнообразното меню се подценява от родителите и ефектът по-късно ги изненадва. Дори в тази тема имаме ярък пример. Не можеш да си представиш, колко деца не са опитвали карфиол в първата години от живота си, например. Е, как да го обичат после... Или пък плодове - родителят няма навик да яде плодове, съответно не настоява и пред детето, а после казва: "Ама то не ги иска". Разбира се, че няма да ги иска, плодовете трябва да са ежедневие, повтарям - ежедневие, от 6-7-8-9-месечна възраст.




 Именно. Peace
 Когато дадох прървото зелечуково пюре протестите бяха огромни,и какво да не и давам повече ли?
 После се повтори и с месното и с всичко ново.

# 78
  • Мнения: 2 448

 Когато дадох прървото зелечуково пюре протестите бяха огромни,и какво да не и давам повече ли?
 После се повтори и с месното и с всичко ново.

За бебе няма какво да спорим, но моя е на 5 години и зеленчукови пюрета е ял и всичко каквото е по учебник за малките, но сега не, та не.

# 79
  • София
  • Мнения: 38 475
Не е въпроса до млякото и каквато и да е били храна изобщо!
Има периоди, в които детето се учи да пие с пластмасов накрайник и после от чашка.
Явно при това дете тези периоди са пропуснати от родителите.
Явно са имали по-важни неща, с които да се занимават.
Затова се получава тази мила картинка на 5 годинки.
Представям си какво казват връстниците на това момиченце!

# 80
  • София
  • Мнения: 6 999
... По-скоро съм готова да предположа, че е въпрос на вкус и тя просто е от децата, които не обичат толкова концентрирано сладко  Peace

Сигурно си права. Тук е мястото да кажа, че до 1г. и половина захар и сол не е и близвала и сега не ги обича.

Не е въпроса до млякото и каквато и да е били храна изобщо!
Има периоди, в които детето се учи да пие с пластмасов накрайник и после от чашка.
Явно при това дете тези периоди са пропуснати от родителите.
Явно са имали по-важни неща, с които да се занимават.
Затова се получава тази мила картинка на 5 годинки.
Представям си какво казват връстниците на това момиченце!

Първо не знаеш дали детето изобщо не пие от чаша или само за млякото се отнася. Моето дете например т чаша с накрайник никога не е пило и този 'липсващ период' не му се е отразил фатално, надявам се.
Второ, едва ли цял живот ще пие от биберон и въобще не считам, че пиенето от биберон те приравнява на бебе.
А какво мислят връстниците му или какво казват - какво значение има?  newsm78

Дъщеря ми беше с памперс до 3 години и никой никога не й се е подигравал.

# 81
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Представям си какво казват връстниците на това момиченце!
Какво значение има?
Хората са различни, децата са различни.......не може всички да са еднакви.
Големият ми син до 4 г. пиеше мляко от шише, така се успокояваше, сам го отказа. И само млякото от шише, всичко друго си пиеше от чаша.
Малкия плюва шоколада, обича плодове и налита солени неща, склонен е да опитва нови храни, големия не иска и да опита нещо ново....той трудно свиква с всичко ново и определено си пада по сладкото. Та и двамата се хранени идентично.
И аз съм имала периоди в абсолютно съзнателния си живот съм карала основно на суха храна.....манджи не понасях, зеленяши на манджа - бляк.....сега ги ям

# 82
  • Мнения: 19 294
Не е въпроса до млякото и каквато и да е били храна изобщо!
Има периоди, в които детето се учи да пие с пластмасов накрайник и после от чашка.
Явно при това дете тези периоди са пропуснати от родителите.
Явно са имали по-важни неща, с които да се занимават.
Затова се получава тази мила картинка на 5 годинки.
Представям си какво казват връстниците на това момиченце!
Това пък са толкова алабала работи! Понякога замисляли ли сте се в какви глупости се вторачвате.
Дъщеря ми не искаше до преди няколко месеца да си държи сама шишето. Чаша с накрйник не понасяше много. Колкото и да я карах, когато искаше да пие вода, ми носеше шишето и ми даваше аз да й го държа.Изведнъж се отказа от това и започна да пие от обикновена чаша, като я държи сама.
Леля ми е пила мляко до 6год и сега е здрава и права.
Какво значение има дали до 3год носи памперс, бива кърмено или на 5 пие мляко с биберон.
Прави ми впечатление, че хората в България са доста нетолерантни.

# 83
  • София
  • Мнения: 38 475
Абе хора, не се заяждам ама детето е на 5 години, а не на 2-3 даже!

И да, има значение кога се маха памрерса и биберона.

Но не знам дали детето ходи на градина, а ако ходи, би трябвало да яде каквото има там. newsm78

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 12:20 от Дилянка

# 84
  • Мнения: 958
Аз съм давала какви ли не пюрета на детето,
и продължавам да правя манджи, според мен здравословни, и продължавам да хвърлям Sad
Всичко зелено (спанак, броколи, боб) не се яде. Супи, манджи много рядко. Насила не става. Плюе.
Ако не и дам каквото иска се налива с вода и пак си седи гладна.
Така че, вече следвам детето.

И да, има значение кога се маха памрерса и биберона.
Мисля че, по-важно е как, а не кога  Peace

# 85
  • Мнения: 2 270
pasinet, , ако едно дете е правилно захранено, много малко ще са нещата, които няма да обича след 2-та си година. Разнообразното меню се подценява от родителите и ефектът по-късно ги изненадва. Дори в тази тема имаме ярък пример. Не можеш да си представиш, колко деца не са опитвали карфиол в първата години от живота си, например. Е, как да го обичат после... Или пък плодове - родителят няма навик да яде плодове, съответно не настоява и пред детето, а после казва: "Ама то не ги иска". Разбира се, че няма да ги иска, плодовете трябва да са ежедневие, повтарям - ежедневие, от 6-7-8-9-месечна възраст.


И последно, за биберона. Не знам защо всички се концентрират върху хипотетичните физически последствия - криви зъби и т.н. Много по-коварни са психическите такива. Биберонът е аксесоар, който не позволява на детето да надскочи определен етап на развитието си, като "бебешките" навици влияят на поведението и самосъзнанието му.

Моето малко дете ядеше всичко до година и 9-10 месеца,след това постепенно започна да отказва всякакви храни.Имам 3 деца на различни възрасти и в къщи винаги има всякаква храна.Плодове,зеленчуци,месо ,постно ,сладко солено,нямам финансови затруднения и от никаква храна не се лишаваме.Този факт обаче не е в състояние да накара малкия да яде.Сяда с нас на масата,но не яде.Нищо не е в състояние да го накара да сложи в устата си нещо -ако не иска.В детската градина се държи по същия начин.Пие си по 2-3 пъти на ден мляко С БИБЕРОН.Има дни в , които му казвам,че мляко няма и той се примирява и не иска.Това обаче не го кара да яде повече-даже напротив.Ако си поиска нещо за ядене пък било то и омразния за много родители шоколад -купувам и му давам.Големия ми син също беше злояд,но ядеше малко повече от малкия,за разлика от тях дъщеря ми си се хранеше много и разнообразно.Всички са гледани по един и същ начин и за мен е много по важно децата да са ЗДРАВИ от това дали ядат или не

# 86
  • Мнения: 1 547
crazy chick, щерката е на малко над 5, биберон не е ползвала особено, а и отдаааавна го е отказала. Което не й пречи да иска да е бебе понякога, за да получи внимание, моли да я облека аз примерно и т.н. Отново казвам, по-леко и внимателно с обобщенията.

Millena, колкото и да не обичам обобщенията в реалния си живот, тук се налагат. Сама разбираш, че просто е невъзможно да се прави анализ на всеки отделен проблем, семпло нахвърлян във форумското пространство. Изразявам общото си мнение във връзка с дадена тема, а пък другите имат правото да се съгласяват или не. Мисля, че това е правилният начин, когато детайлите ти се губят и още мисля, че интернетската персонална диагностика е хлъзгава материя. По-добре да обсъждаме нещата генерално, та да носят полза, отколкото индивидуално и, току-виж, погрешно. Вярвам, никой няма да оспори обобщеното твърдение, че биберонът на 5-годишна възраст е напълно безсмислен аксесоар и ползата от употребата му е със стойност нула? Едно е да си поглезиш детето и да го гушнеш като бебе в момент на взаимност, друго е да го третираш така ежедневно.

# 87
  • Мнения: 1 547
crazy chick, моя до 2 годинки ядеше всичко от детската кухня, после започна да отказва определени неща и сега манджа изобщо не близва, нито в градината, нито в къщи. Предлагам му, но опитва и изплюва с рев и ужас, все едно е отрова.  Rolling Eyes Яде плодове, зеленчуци, но не и готвено. Само сандвичи. Нямам обяснение за това.


Както казах, у нас е почти аналогично - не им се кефи на яхниите и туй то. Обаче аз съм обяснила кои храни трябва да се ядат поне веднъж седмично и защо. Споделила съм, че също не обичам манджи и супи /което е самата истина впрочем/, но е желателно да се ядат от време на време, защото стомаха, червата, бла-бла. Не допускам кандърми по този въпрос и той си знае - ако не се яде готвено, няма и сандвичи, те вървят в комплект  Mr. Green

# 88
  • Мнения: 1 547
Дъщеря ми предпочита ябълки и банани пред шоколади, просто защото това е яла повече.

Моите деца също. И не е въпрос на вкус, определено.  Mr. Green Като малки ги манипулирахме грозно - казвахме, че за еди-какво си наградата е морков или че ако много слушат днес, ще им нарежем един куп ябълки. Предупредила съм приятели и познати, че предпочитам да им носят банани вместо вафли и така... Откак са бебета, поглъщат небивали количества плодове и зеленчуци всеки ден. Шоколад вкъщи има винаги, но ако трябва да избират между него и краставиците, изборът е в полза на второто, факт. 

# 89
  • Мнения: 14 654
Сигурна бях, че темата ще се превърне в надхвалване коя е захранила и храни по-здравословно детето си  Mr. Green Както винаги.

# 90
  • Мнения: 1 547
Сигурна бях, че темата ще се превърне в надхвалване коя е захранила и храни по-здравословно детето си  Mr. Green Както винаги.


Което, разбира се, е по-удачно от успокоителното надпяване, че няма нищо лошо в това, детето ти да смуче биберон до втори клас, да си ляга в полунощ и да хапва вафли за закуска.  Mr. Green

# 91
  • Мнения: 3 271
Шоколад вкъщи има винаги, но ако трябва да избират между него и краставиците, изборът е в полза на второто, факт.

Имам 2 деца, гледани и възпитавани еднакво. Едното е като твоето и на Иса, другото зарязва плодовете и може да яде само хляб, шоколад и т.н. ако не я ограничиш. Факт  Peace

А сравнението между това да пие ПОНЯКОГА от биберон, да ляга в полунощ и да яде вафла за закуска е неуместно. И повечето хора тук не подкрепят 2-рете две. Просто е леко дразнещо за мен, когато "идеални" мами на деца, които предпочитат плод пред шоколад се появяват и обобщават за всички деца по всяко време. Наистина описанието е бегло и нищо не знаем за случая. Може майката да е безотговорна, а може и да е като мен - понякога изглеждам такава в очите на околните, като позволя на сина ми да се катери по дърветата, друг път изглеждам маниачка, като чета старателно етикетите покрай алергиите. (От къде знаете, че дете не пие мляко от биберон само понякога, когато иска да се почувства комфортно примерно. Не знаем нищо.) Затова и имам силна непоносимост към обобщенията и съденето за конкретен случай, конкретно дете, конкретен период от страни  Peace

# 92
  • Мнения: 14 654
Какво общо имат вафлите за закуска, crazy chick? Доколкото разбирам, проблемът не е лошото хранене на девойката, а навикът да цока мляко на 5. Трябва да покоментираме това, не да пишем седмичното меню на децата си.

# 93
  • Мнения: 1 547
Затова и имам силна непоносимост към обобщенията и съденето за конкретен случай, конкретно дете, конкретен период от страни


Горното твърдение напълно изключва възможността човек да се включи с мнение по която и да е тема - нито да обобщаваме, нито да съдим конкретно, що да чиним тогава?  Laughing


Ако наистина вярваш, че "идеална" майка е тази, която е свикнала децата си да предпочитат плод пред шоколад, значи твърде обезценяваш майчината роля.


P.S. Янечек, прощавай, без да искам съм сляла тази тема с онази, за злоядите деца - моя грешка!

# 94
  • Мнения: 3 271
Горното твърдение напълно изключва възможността човек да се включи с мнение по която и да е тема - нито да обобщаваме, нито да съдим конкретно, що да чиним тогава?  Laughing

Може би да не сме така крайни в изказа си? Да се опитаме да вникнем в проблема и тогава да съдим и т.н. Просто идеи.

Ако наистина вярваш, че "идеална" майка е тази, която е свикнала децата си да предпочитат плод пред шоколад, значи твърде обезценяваш майчината роля.

А кавичките за какво са според теб? И кой е казал, че тази "идеалност" се изчерпва само с това научаване.
Сериозно казано сега, често се случва във форумите такива мами да съдят леко за другите деца - моите не скачат, защото съм ги научила, моите ме чуват, защото съм ги научила, моите обичат да четат, защото съм ги научила... А много често се оказва, че някои обичат или не дадено нещо просто, защото имат друг темперамент, вкус, емоционалност и т.н. Хората сме различни - и деца, и възрастни  Peace Затова и реагирах на репликата, че вашите деца предпочитат плод пред шоколад. Прекалено малка статистика е, за да правим извод, че ВСЯКО дете, което не е виждало шоколад и сладко до 1.5 год. няма да ги обича после. Както казах имам 2 деца, различни са във вкуса си към сладкото, а и в много други неща.

# 95
  • Мнения: 2 448
А, моля моля, като ще се хвалим на коя детето какво предпочита пред шоколада, моето предпочита хляб.  Joy

# 96
  • Мнения: 3 271
А, моля моля, като ще се хвалим на коя детето какво предпочита пред шоколада, моето предпочита хляб.  Joy

И моята. Понякога. Зависи в какъв период е  ooooh! Tired
Плодове у дома се ядат ежедневно от години, от всички. Винаги има купа с 2-3 вида на масата. Та горната "статистика" у дома издиша силно.

# 97
  • Мнения: 14 654
А, моля моля, като ще се хвалим на коя детето какво предпочита пред шоколада, моето предпочита хляб.  Joy
Пък моето желирани бонбони.

# 98
  • Мнения: 2 070

И последно, за биберона. Не знам защо всички се концентрират върху хипотетичните физически последствия - криви зъби и т.н. Много по-коварни са психическите такива. Биберонът е аксесоар, който не позволява на детето да надскочи определен етап на развитието си, като "бебешките" навици влияят на поведението и самосъзнанието му.

Би ли се аргументирала, ще прочета с интерес. За какви етапи говориш, как точно влияе, как се променя поведението и каква е връзката със самосъзнанието.

Също така да обобщим фактите все пак - касае се за дете, което пие мляко по два пъти на ден. Явно пие и вода и сокове и други неща, най-вероятно от чаша.
Никой не каза нищо психологическо. Има много варианти. Детето да не е сукало достатъчно или обратното - сукало е достатъчно, но има силен сукателен рефлекс - факт е че при някои деца е по-силен и продължава по-дълго време. Друг варинат - детето е тревожно - това го е успокоявало до един момент, в последствие се е предърнало в навик и ритуал. Друго - на детето му се  еродило братче или сестриче, когато  е било на две, три, четири години.... при силна ревност някои по-големи деца започват да се напишкват, искат пак памперси, на моменти имат бебешко поведение, искат да сучат или да лапат биберони...има вариант да е продължило да го прави и пак да се е превърнало в навик или ритуал преди заспиване. Друго - детето не е гушкано достатъчно или е отбито рано.
Прочетете в един от последните броеве на Жената днес една статия на Вергиния Захариева за сензитивната въдраст и за преходната играчка - колко е важно да има такова нещо - в случая може да не е играчка, одеалце, а просто шише. Във всички тези случаи шишето е важно, биберона също, по-добре да са там, отколкото без тях. 

Но според мен е просто навик и удоволствието от рефлекса - освобождават се ендорфини и т.н. Лично аз съм кърмена година и два месеца, бела съм много будно дете, рано проговорила и вс останало. Това че съм пила от биберон не ми е попречило нито в училище, нито в социалните контакти като дете, нито и е развалило зъбите. Имам чного хубав топъл спомен от тази бутилка мляко - изкъпан си, уютно ти е, лягаш, пиеш и заспиваш. Да припомня и че повечето деца в миналото и в племенните общества са сукали до 4-5 годишни, разбира се не по 7 пъти на ден.

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 23:31 от ДеЩоВиди

# 99
  • Мнения: 1 547
Би ли се аргументирала, ще прочета с интерес. За какви етапи говориш, как точно влияе, как се променя поведението и каква е връзката със самосъзнанието.


Разбира се, че не бих. Нито имам толкова време, нито мотивация - феновете на дългогодишното сукане тук са или такива, които са го допускали при децата си, или на тях самите се е случвало. Мислиш ли, че каквато и да е аргументация е нужна? Все пак, не мога да не отбележа, че биберонът на 5 години не е фатален грях, който оставя безвъзвратни щети. Той просто е начин да се забави преминаването на едно дете от бебешката към себеосъзнатата си фаза. Има огромна разлика в поведението и възприятията на 5-годишно дете, което е практически приключило с бебешките навици и такова, което не е. Поводите да се чувстват спокойни и уверени също са различни. Децата, които са бозали дълго по един или друг начин са по-зависими от родителите и изобщо семейството си /главно майката/ по-късно; споменът за уюта, както ти самата виждаш, вече е създаден и подсъзнанието се стреми към него. Причината за удължаването на  бебешкия период най-често е в родителя, а не в детето - обикновено всяко дете около годинка е готово за "отделяне". Това са само обобщени ремарки, ако някой се чувства лично засегнат, моля да ме извини.

Асоциациите с животинското кърмене или пък с племенните общества аз лично ги избягвам и смятам, че нямат много общо, пък и темата не е за това.

# 100
  • Мнения: 3 506
Не знам по какви неведоми пътища темата се превърна в дискусия за вкусовете на децата, но и аз да кажа, че с две породени деца, хранени напълно еднакво (просто нямаше как нещо да се е променило драстично в рамките на година и  малко), свидетели на абсолютно еднакво хранене в семейството ни, имат напълно различни вкусове от най-ранна възраст. Вкусовете им се менят с годините, но остават различни. И до момента той предпочита основно въглехидратна храна, а тя - белтъчна.
И в този ред на мисли - не смятам, че първата година от живота на детето оказва драстично влияние върху храненето му в по-късна възраст. Вкусът е променлива величина, функция на много фактори, част от които вероятно свързани с индивидуалните особености на организма и нуждата му от определени хранителни вещества.

Крайните мнения и нападки също са ми непонятни, особено когато се базират на подхвърлена реплика от снахата на майката на въпросното дете. Ами ако от 5 години, 3 е висяло по болници и е имало нужда да се утешава с нещо? Ако е осиновено на 3? Ако, ако, ако...
И не - всички тези възможности не значат, че не можем да изкажем мнение. Значат, че изказвайки мнение, поне трябва да допуснем, че в конкретния случай нещата може да са по-различни. Все пак децата се развиват с индивидуални темпове и обобщенията така или иначе са безсмислени.

# 101
  • Мнения: 3 271
Mими, наблюденията ти и опита ти напълно се покриват с моите  Peace Благодаря, че сподели!

# 102
  • Мнения: 3 591
Аз съм от безотговорните майки  Mr. Green Моето средното момченце на почти на 6 (без 2 седмици) и още пие вечер шише с мляко. Колко пие - друг въпрос - често шишето остава недокоснато, но без него не заспива. Понякога изпива цялото и иска още. Като ходим някъде или е на градина, или сме на гости с преспиване шишето не му е необходимо.
Голямото ми момче гушкаше навремето играчка и си смучеше пръста. Сам се отказа малко преди да почне училище. Не са му криви зъбите  Mr. Green Най малкото ми дете гушка играчка, въпреки, че като стане време за спане аз му ръгам шишето в ръцете да изпие малко мляко. Пие ако ще пие и захвърля зверски шишето под някое легло (на 3 без 1 месец е). Така и не го научихме на любов към бутилката, кърмен е 2 години.
И трите ми деца денем си пият съвсем спокойно всички течности от нормални чаши. Шишето на средното ми дете е част от ритуал, който той ще зареже когато е готов. И трите са гледани от една майка и обичани еднакво, та не е майчина "грешката" според мен. Има различни деца. Всяко дете се развива емоционално различно. Понякога не е достатъчно "да му помогнем" да преодолее зависимостите си. Не съдете по своите за поведението на чуждите.

ПП. Моите деца определено предпочитат шоколада пред плодовете, и не го намирам за странно. И аз го предпочитам  Mr. Green

# 103
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не бих позволила млякото да е основната храна на децата ми (всъщност месо и мляко не им предлагам изобщо, само те ако си поискат).
На 2-годишна възраст ги научих да пият от чашка защото бяха достатъчно големи. Пък и пиенето от биберон предразполага повече към кариес.

# 104
  • София
  • Мнения: 5 079
Странно е, чак на такава късна възраст пие от биберон... На родителите и ще им е адски трудно да я отучат сега.
Синът ми отказа бибата на 10 месеца, но да пие вода от шише с биба - на 2 години... Много ни беше трудно, направо беше пристрастен към пустото шише, но накрая го "подарихме" на моренцето... Laughing

# 105
  • Мнения: 817
За моето дете не го приемам, чак ми е безумно на 5 години да си я представя с шише с биберон.

За чуждите деца ми е все тази, кой както иска...

# 106
  • Мнения: 11
майката да се взима в ръце и да отбива детенцето - то ще тръгне на училище и ще търси беберон...

# 107
  • София
  • Мнения: 38 475
А всъщност тази Бибката , дето пусна темата и изчезна, дали въобще има дете?

А дали знае как се гледат деца?

Едва ли...

# 108
  • Мнения: 2 270
Аз съм от безотговорните майки  Mr. Green Моето средното момченце на почти на 6 (без 2 седмици) и още пие вечер шише с мляко. Колко пие - друг въпрос - често шишето остава недокоснато, но без него не заспива. Понякога изпива цялото и иска още. Като ходим някъде или е на градина, или сме на гости с преспиване шишето не му е необходимо.
Голямото ми момче гушкаше навремето играчка и си смучеше пръста. Сам се отказа малко преди да почне училище. Не са му криви зъбите  Mr. Green Най малкото ми дете гушка играчка, въпреки, че като стане време за спане аз му ръгам шишето в ръцете да изпие малко мляко. Пие ако ще пие и захвърля зверски шишето под някое легло (на 3 без 1 месец е). Така и не го научихме на любов към бутилката, кърмен е 2 години.
И трите ми деца денем си пият съвсем спокойно всички течности от нормални чаши. Шишето на средното ми дете е част от ритуал, който той ще зареже когато е готов. И трите са гледани от една майка и обичани еднакво, та не е майчина "грешката" според мен. Има различни деца. Всяко дете се развива емоционално различно. Понякога не е достатъчно "да му помогнем" да преодолее зависимостите си. Не съдете по своите за поведението на чуждите.

ПП. Моите деца определено предпочитат шоколада пред плодовете, и не го намирам за странно. И аз го предпочитам  Mr. Green

подкрепям напълно

# 109
  • Мнения: 1 931
А пък аз мисля, че това не е наша работа, най- малко пък на лелята дето пуска темата и после я няма.
Тук е много лесно да предизвика човек някакъв спор, пуска тъпа тема за някой си друг и да си гледа сеира после.
А и в крайна сметка всеки си гледа децата така както си прецени и никой няма право да му се меси, стига да няма насилие някакво, но ако има и за това си има съответните институции, които да си свършат работата.

# 110
  • Мнения: 1 817
Пиенето от биберон на такава възраст си е доста странно  newsm78 и не приемливо. Още по-неприемливо обаче е млякото да е основна храна на дете на 4 години.   Shocked
Тези родители са оставили развитието на детето си на течението, защото явно така им е по-лесно.
И моят син не искаша да яде твърда храна до 10 мес. възраст, но аз положих много усилия да започнат да му харесват новите вкусове. Много ми беше трудно, хапка по хапка....Сега не може без любимата си попара. Има и други храни, които много харесва. Все още не иска да дъвче, но и с това вече имаме напредък.
Няма как, постоянство трябва, за да дадеш на детето си това, от което има нужда. Има и "по-трудни" деца и с тях трябва повече внимание, последователност и настояване. 
Според мен са изпуснали момента и сега ще им е много трудно.
Не ми е работа, а само изказах мнение...

Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 10:40 от _Venera

# 111
  • Мнения: 5 183
А пък аз мисля, че това не е наша работа, най- малко пък на лелята дето пуска темата и после я няма.

Абсолютно на същото мнение съм и аз.
Аман от "добронамерени" лели, стринки, свати и шуренайки ....  Crossing Arms

# 112
  • Мнения: 27
Аз съм леля на 3 годишно момиченце.
Пие мляко от биберон сутрин и вечер.
Не съм се бъркала на майка и, но съм мислила по този въпрос.
Племенницата ми ходи на детска градина и не яде почти никаква храна. Понякога се е случвало една филийка хляб да и е храната за цял ден (хапва и доста сладки неща - шоколади бонбони). Майка ми ходи преди една седмица у тях на гости и ми разказа как детенцето не е акало от 3 дена е след като тя го нахранила с пълнена чушка то почти мигновено се изакало.
Според мен даването на мляко на по злояди дечица (като моята племенница) вреди, защото  може да се окаже основна храна. Не знам дали съм права, затова не смея да се бъркам.

# 113
  • София
  • Мнения: 38 475
Ами по принцип млякото разхлабва, а пълнената чушка /с ориз предполагам/ запича. Mr. Green
Всяка майка си знае как си гледа детето.
Отстрани е много лесно да се коментира и да се дава акъл.
Майка ми прави така, ама като и се заканя, че ще и оставя малката за 24 часа и млъква  набързо! Twisted Evil

# 114
  • Мнения: 5 183
Майка ми прави така, ама като и се заканя, че ще и оставя малката за 24 часа и млъква  набързо! Twisted Evil

 Mr. Green

# 115
  • Мнения: 46
Аз съм леля на 3 годишно момиченце.
Пие мляко от биберон сутрин и вечер.
Не съм се бъркала на майка и, но съм мислила по този въпрос.
Племенницата ми ходи на детска градина и не яде почти никаква храна. Понякога се е случвало една филийка хляб да и е храната за цял ден (хапва и доста сладки неща - шоколади бонбони). Майка ми ходи преди една седмица у тях на гости и ми разказа как детенцето не е акало от 3 дена е след като тя го нахранила с пълнена чушка то почти мигновено се изакало.
Според мен даването на мляко на по злояди дечица (като моята племенница) вреди, защото  може да се окаже основна храна. Не знам дали съм права, затова не смея да се бъркам.

Извини ме, ама майка ти свекърва ли се пада  там? Не бива да се говори така, защото дечицата си минават различни периоди, в които са или злояди, или обичат сладки неща повече, или скоро е тръгнало на градина и не е свикнало още с храната там. Причините може да се безброй. Моят син беше доста капризен за храните, сега още е, но по-малко. Дъщеря обаче яде всичко, ще ми кажете ли как става това? И двамата са гледани от една и съща майка по един и същи начин!!! Да, и на мен преди време ми се струваше лесно гледането на деца, отстрани, но то изобщо не е лесно, колкото повече се старее човек, толкова по-трудно става! Дано да не съм обидила някой!

# 116
  • Мнения: 805
Мда...невероятно, но факт - братовчедка ми и тя си цуцаше млекце до 6-7 годишна.
Безсмислено беше да се обяснява на вуйна ми каквото и да е било по този повод - тя не намираше нищо нередно.

# 117
  • Мнения: 27
katiaR  не си ме обидила.
Майка ми не е свекърва, а първа братовчедка на майката на детенцето, и коментира случката пред мен, не е давала акъл на хората.
А аз зададох въпроса заради себе си ... Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт