СПЕШЕН ЗОВ ЗА ПОМОЩ! - ОТКАЗВА СЕ ДА СУЧЕ ОТ ГЪРДА!

  • 2 876
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 147
Между другото момичета, коя храна в крайна сметка се счита за НАЙ-УВЕЛИЧАВАЩА кърмата? Thinking
Ядките? Тиквата? или Прясното и киселото мляко? Rolling Eyes

# 16
  • София
  • Мнения: 4 381
Дали си опитвала да не даваш биберон, както и биберон-залъгалка. Сученето от биберон и от гърда са съвсем различни неща. Съвсем различни група мускули се използват. Също и езика по различен начин се държи. Наред с това сученето от биберон е много по-лесно, а от гърда - много по-трудно. От болницата са ти дали добър съвет - не използвай биберони. Вместо това се кърмете колкото често иска, дори това да означава през 30 мин. От написаното оставам с впечатление, че детенце изсуква по-голямата част от кърмата от гърдата. Може да опиташ на едно хранене да предложиш и двете гърди - първо оставяш бебка сама да се пусне от едната гърда, когато започне да нервничи и да се пуская прехвърляш на другата. Там също я оставяш да суче колкото дълго иска. Няма никакви ограничения в това колко пъти ще се смени гърдата на едно хранене. Въпроса е да се остави бебето само да се пусне от първата гърда и да се предложи втората, след което може отново първата и т.н.  Производството на кърма е на принципа търсене-предлагане, т.е. колкото кърма се изсуче/изцеди от гърдата, толкова мляко ще се произведе. Колкото по-често се изразват гърдите, толкова повече ще се образува кърма. Това, че гърдите не са препълнени и напрегнати, не означава, че няма кърма в тях. За да се задвижи механизма за увеличаване на кърма, са необходими няколко дни, до седмица гърдите да се изпразват много по-често от обичайното. За това и по време на скок в растежа не се препоръчва дохранване. Вместо това бебето отново се слага на гърда. Пълните гърди са знак за организма да намалее производството на кърма, защото има излишък. А природата не обича да има излишъци и затова се задействат съответните механизми за намаляване на производството.
Относно храненето с лъжичка, чашка, пипетка, спринцовка - бебето се държи почти вертикално. Лъжичката /разбирай всичко изброено/ се допира до долната устна на бебето и съвсем леко се намокря устичката. Млякото не се излива в устата, защото бебето все още има изразен рефлекс на избутване с език. Въпроса е бебето да започне да работи с езичето и да "лочи" от млякото. Тези начини на дохранване изискват голямо търпени, защото става по-бавно. Бебетата лесно се научават да се дохранват по тези начини, но им трябва време.
Също за увеличаване на кърмата може да включиш няколко изцеждания през деня след кърмене. Въпроса е да не се впечатляваш от изцеденото количество, а да стимулираш гърдите поне 5 мин, дори и нищо да не се изцежда от тях.

# 17
  • Мнения: 147
Viv4o, във връзка с това което казваш за предлагането и от двете гърди исам да ти споделя нещо важно - в същност аз додавах по 20-тина мл от шише към едната гърда която вече е изсукала поради простата причина, че се притеснявах, че ако додам от другата то при следващото кърмене от нея няма да има толкова вече/защото преди 3 часа тя се е донаяла от нея и я е поизпразнила Wink/. Аз веднага ще пробвам твоето предложение, ще додавам от другата В СЛУЧАЙ, че забележа че не и е достигнало от едната - НО това значи ли че както казваш "до седмица" ще си погладува докато се регулира повече производство на кърма и сигурна ли си, че наистина ще се увеличи - мноого ми е трудно да повярвам, че е възможно да произведа още повече кърма от това което имам в момента Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 147
И Viv4o във връзка с горното тогава какви са тези майки които казват, че не им достига и додават АМ например - наистина не ми се иска да съм с такова положение, то тогава защо всички тези майки не са си увеличили кърмата щом е възможно за около седмица Shocked

# 19
  • Мнения: 197
Относно храната лично на мен най-много ми помогнаха лук, (но трябва да следиш дали се харесва и на детето- ние нямахме проблем), житни храни-варено жито и т.н., мляко, и повече течности по принцип. Също  чайове за кърма Хип.

# 20
  • Мнения: 147
мерси iava!
аз вече съм си купила този чай на Хип и го пия ежедневно 200мл и има някакъв ефект, пия и много течности и ям доста ядки - сурови! лешници, кашу, орехи.... ще пробвам и лука и житото

# 21
  • София
  • Мнения: 4 381
Viv4o, във връзка с това което казваш за предлагането и от двете гърди исам да ти споделя нещо важно - в същност аз додавах по 20-тина мл от шише към едната гърда която вече е изсукала поради простата причина, че се притеснявах, че ако додам от другата то при следващото кърмене от нея няма да има толкова вече/защото преди 3 часа тя се е донаяла от нея и я е поизпразнила Wink/. Аз веднага ще пробвам твоето предложение, ще додавам от другата В СЛУЧАЙ, че забележа че не и е достигнало от едната - НО това значи ли че както казваш "до седмица" ще си погладува докато се регулира повече производство на кърма и сигурна ли си, че наистина ще се увеличи - мноого ми е трудно да повярвам, че е възможно да произведа още повече кърма от това което имам в момента Rolling Eyes

Един от митовете за кърменето е, че колкото кърма има майката, толкова ще си остане до края на кърменето. Т.е. не се приема, че количеството мляко може да намалява и увеличава, спрямо стимулацията на гърдата.
Истината е, че гърдите са фабрика за производство на кърма, където непрекъснато се произвежда. Празната гърда е знак организма да синтезира мляко.Колкото по-често се изпразва гърдата, толкова повече кърма се образува. Ако се кърмите 8-10 пъти в денонощие или се изцеждаш поне 8 пъти в денонощие, ако не се храните от гърда, ако се изпразват добре гърите на всяко хранене/изцеждане, то количеството образувана кърма ще бъде съвсем адекватна.
Ако една гърда се изпразва през 6 часа, както в случая се получава при вас - това означава, че тя се стимулира само 4 пъти в денонощието. Това е два пъти по-малко от нормалната стимулация, на която тялото отговаря. Ако стимулираш всяка гърда най-малко по 8 пъти в денонощието, то количеството произведена кърма значително ще се увеличи след 3-5 дни.
В действителност храненето на майката почти не влияе на кърмообразуването. Иначе майките в гладуваща Африка няма да могат да си изхранят децата. По време на кърмене е достатъчно майката да приема допълнително 500 калории на ден в повече от обичайното. Това означава повече 2 филийки хляб. Виждаш, че не е необходимо майката да се тъпче, за да има кърма. Много по-важно е да приема достатъчно течности, поне 2л на ден. Препоръчителни са вода, айрян /не повече от кофичка кисело мляко/, бульон, компот, прясно изцедени сокове, прясно мляко до 1 чаша на ден. Не са препоръчителни сокове от кутия, кафе, какао, боза, защото влияят негативно на бебето.
И да се върна отново на кърменето - добре е да предлагаш и втората гърда на всяко кърмене, не само "В СЛУЧАЙ, че забележа че не и е достигнало от едната ". Майката е добре да предлага, а бебето да преценява дали има нужда да продължи от втората гърда или не. Със започване на захранването, например, се започва предлагане на водичка. Майката е тази, която предлага, а бебето е този, който преценява какво количество ще изпие.
И още нещо - "НО това значи ли че както казваш "до седмица" ще си погладува докато се регулира повече производство на кърма и сигурна ли си, че наистина ще се увеличи " Не е задължително бебето да си погладува  Simple Smile Например ако в момента бебето се храни по 7 пъти в денонощието и изпива по 100 мл мляко на хранене, това означава, че за цялото денонощие бебето изпива общо 700 мл кърма. Ако бебето се храни 10 пъти в денонощието по 80 мл кърма на хранене, това прави 800мл изпита кърма за денонощие. Забелязваш ли разликата Wink Ако имаш кантарче може за няколко дни да проследиш какво е общото количество кърма, което бебето изпива за денонощие. Това при положение, че предлагаш двете гърди на всяко хранене, забравяте за бибероните и залъгалките и се кърмите най-малко 8 пъти в денонощието. Ще се радвам да пишеш какви цифри се получават.

И последно една вметка да направя - не ти се вярва, че може да произвеждаш повече кърма Mr. Green А какво ще кажеш за майките, които кърмят близнаци, че и тризнаци  Laughing Има много случаи на изключително кърмени близнаци през първите 6м, дори и в БГ.
Задвижването на механизма на образуване на кърма е с израждането на плацентата. В този момент тялото не знае от какво количество кърма ще се нуждае бебето. Дали е едно бебе или две, три... След като бебето се сложи на гърда и то започне да суче достатъчно често и достатъчно ефективно, т.е. поне 8 пъти в денонощие и изпразва много добре гърдите на всяко хранене, кърмата се урегулира спрямо неговите потребности. Това означава производство на принципа търсене-предлагане. Бебето расте, а с това се увеличава и неговата необходимост от храна. Като новородено е достатъчно да изпие 1-2 чаени лъжики мляко, но в края на първия месец то вече изпива около 100 мл на хранене. През 3м количеството се увеличава на 150 мл на хранене. Ако количеството произведена кърма беше константа през цялото време, то щеше да се получава задължително дохранване още в края на първия месец. За щястие това не е така - оизводството на кърма може да се увелчава спрямо новите потребностите на бебето. Известни са т.нар. скокове в растежа. условно около 3-та и 6-та седмица, 3-ти и 6-ти месец. Това са периоди от няколко дни, в които бебето се лепва за майка му и иска непрекъснато да суче. Става нервно и ревливо. Точно с честото сучене и честоо изпразване на гърдите, то си увеличава само кърмата. Достатъчно е през  тези  периоди да се слага достатъчно често на гърда, дори това да означава през 30 мин. Да не се дават доп. АМ, вода, чай и други течности. Периода отминава също така внезапно, както и се е появил. Един ден бебето се кротва и си влиза в стария гафик.

# 22
  • Мнения: 147
Viv4o, ti me razbi Shocked! Tolkova informazia..виж, сериозно:Убеди ме наистина, започвам да додавам ВСЕКИ ПЪТ от другата гърда пък нека тя си прецени, права си. Но това което ми обясняваш за 7-те и 10-те кърмения, 700 и 800 мл, както и за това да стимулирам повече пъти от 4 една гърда си много права и тук обаче кажи ми как да стане това при мен като тя си спи непробудно от 00.30 до 06.00 и като през деня не яде повече от 7 пъти, защото си е спокойна между храненията. Тогава може би ще кажеш, че и е достатъчна кърмата, но защо не издържа 3 часа всеки път ами е гладна и след 2,30? Между другото относно течностите - изпивам по 4 л. на ден и си ги приготвям още от сутринта та да са ми под ръка на масата през деня. Абе, знаеш ли кое му е гадното на кърменето, че така и не разбирам по колко изяжда, ами най-добре си човек да си има едно електронно кантарче, защото аз имам не електронен/стар модел на Чико/ и я меря всеки ден, но е невъзможно с него да хвана колко изяжда. Най-добре си е електронен. И накрая ще взема да си купя един та да мирясам Whistling. Много ти благодаря за отделеното време, защото бая си си пописала  bouquet

# 23
  • Мнения: 147
Още сега ще проверя къде ги има тези кантари и колко струват! Лошото е, че сигурно са скъпи и след месец два ще се чудя на кого да гу продам. Почвам да търся Naughty

# 24
  • София
  • Мнения: 4 381
Кантарче може да вземеш и под наем. Ще ти пусна на лични координатите.
Относно интервала между храненията - той се смята от началото на едното хранене до началото на следващото хранене. При кърмачетата този интервал рядко е 3 часа, защото кърмата много бързо се преработва от стомахчето. След 1,5-2 ч стомахчето вече е празно и след още половин час бебето е гладно. Нормално  Simple Smile Децата хранени с АМ може да издържат и 4 часа, защото АМ се преработва много по-трудно и много по-дълго време от кърмата. За това двата начина на хранене не бива да се сравняват и приравняват. Ако храниш през 2-2,5 бебка, спокойно може да се вместите в 8 хранения за денонощието, дори със завидните 6 часа сън през нощта  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 336
Рали, на въпроса ти към мен вече си получила отговор, но ще се включа и аз от собствената си практика - първия месец рядко се случваше да давам и от двете гърди, защото моето кърмаче беше поспанливо и заспиваше на петата минута, а аз я държах по 20, защото и на сън подръпваше по малко. На втория месец започнах да й давам и втората гърда, прекратявайки сама сученето от първата след 20-25 мин., защото тя и до ден днешен изключително рядко пуска сама гърдата - цялата първа година заспиваше почти на всяко кърмене. И така, 2-ри, 3-ти месец, сигурно поне до 6-ти, се кърмехме всеки път по едно 40 мин. - най-напред от едната, после от втората. На следващото кърмене, първо тази, която е била втора миналия път, и после другата - нали разбираш: лява - дясна; дясна - лява. И колкото и дълго да суче от втората, след 2,5 ч. в нея има повече кърма, отколкото в тази, от която е сукала първо. Защото от първата гърда бебето суче много по-жадно/гладно, а налягането на млякото е много по-силно, защото първоначалният рефлекс на слизане на млякото е много по-силен от останалите. Усещаш ли тези слизания? Като изтръпвания са и бебето започва да прави големи глътки.
Можеш наистина да се изцеждаш с хубава помпичка, Авент например, след всяко кърмене или по няколко пъти на ден - няма значение, дали успяваш да задействаш рефлекса и дали реално изпомпваш кърма - самият акт стимулира лактацията. Аз също никога след кърмене не съм успявала да изцедя почти нищо, дори от гърдата, от която не съм кърмила - просто трудно помпичката, или пръстите ми, могат да предизвикат слизането на млякото.
Пиеш твърде много течности, според мен, още повече, ако не си от хората, които по принцип имат големи нужди от вода и др. течности. Това е твърде много за организма, особено в студено време. 2-2,5 литра са ти достатъчно. Бих те посъветвала млякото да е кисело, сол да не слагаш, или твърде малко, овесени ядки, варено жито, аз съм за боза - усещах, как ми действа, разбира се не по литър на ден, по чаша - две. Сурови бадеми, всичко, съдържащо вит. Е (но не и под формата на медикамент). Все хубави неща, не само за кърмата - и аз не мисля, че може да се увеличи драстично чрез дадени храни - но и за нокти, коса, кожа - все потърпевши на бременността, стреса и недоспиването неща.
В заключение ще кажа, че 2,5 ч. интервал между началата на две кърмения беше може би над половин година максимумът при нас. Наддаването - можеш да го видиш. Аз, за себе си, съм анализирала, че особено благодатни за лактацията ми са били винаги нощните кърмения - от 4 сутринта нататък, когато нивата на пролактина, от който зависи лактацията, са най-високи.
В този ред на мисли - как наддава бебето? Педиатърката смята ли, че не поема достатъчно храна?
А колкото до ежедневното мерене - мисля, че ако няма сериозна индикация за недохранване, е излишен стрес и повод за притеснения за теб. Гледай дали пишка и ака редовно и давай винаги, когато поиска.
Кураж!

# 26
  • Мнения: 147
viv4o, благодаря ти за координатите може и да се възползвам. Като говорех за интервалите между кърменията имах предвид 2,30 - 3,00 от началото на едното кърмене до началото на второто. Бебето ми наддаде 1100 първия месец, но в петък прави 2 месеца и е наддала до сега едва 700 гр. newsm78. Иглика, аз също от вчера вече давам и от двете - понякога суче от втората 5 минути интензивно, понякога заспива още на първата гърда и не се стига до додаване от втората. Имам чувството, че ако наистина се сдобия с ел. кантарче ще се успокоя като видя аджеба какво точно изяжда това дете и имам ли достатъчно кърма/например имам ли по около 900 мл/, защото само 700 гр е наддала Thinking, иначе за пишкането - да пишка си по голями количества, досега при всяка смяна памперса преливаше от напишкано, но от както додавам и от втората има 1-2 пъти когато не е толкова пълен, а досега такъв случай не съм имала.
Да ти кажа, че наистина ги усещам тези слизания всеки път като започне да суче, но това слизане е само еднократно в началото на сукането и после...колкото има. Винаги се доизцеждам и винаги са 20 мл.!Винаги!След ПЪЛНОТО изсукване на гърдата винаги остават само 20 мл., ето защо ТРЯБВА да разбера колко изяжда и колко имам, защото нищо не остава. Докато с първото ми дете доизцеждах тройно повече и не съм мислила тези промлеми. Аз се изцеждам на ръка, така се изцеждах и с първото цели десет месеца, защото помпата на Авент ми разраняваше зърната/както и бебето де/. Тя беше на 7 месеца когато изхвърлях по 1 л. на ден излишък, но както и да е. Сега определено ми е много по-малко кърмата.
От мненията ви досега обаче оставам с впечатлението, че този мой сън от 01.30 до 06.30 не влияе добре на стимулирането на кърмата ми, въпреки, че все пак изцеждам до последната капка и двете гърди в 01.00ч. Не е ли едно и също дали ще доизцедя едната гърда (от която тя ще трябва да суче в 03.00 )до край в 01.00 или ще стана в 03.00 да я изцедя цялата?
Иглика, наистина не съм от хората които имат нужда от много вода, сигурна ли си, че ако намаля течностите от 4л примерно на 2л.1/2 това няма да повлияе на лактацията?

# 27
  • Мнения: 147
И още нещо - по формулата на Д-р Лиляна Трифонова, бебето ми трябва да изсуква минимум по 120 мл. до 140 мл., както е 4 600 и се храни по 7 пъти на денонощие и навършва 2 месеца в петък. Аз не зная дали има по 120 мл. в гърдатите ми, всъщност трябва да има поне 140 за да съм спокойна? Мисля, че основния ми проблем е, че доизцеждам само 20мл. като 10 са с триста зора, ЕТО ЗАЩО МИСЛЯ ЧЕ ИМАМ КЪРМА ТОЛКОВА КОЛКОТО ДА И СТИГНЕ/може би/ А ТОВА НЕ Е ДОБРЕ. Когато с каката се доизцеждах 45 минути и огромни количества замразявах не съм ги мислила тези неща, не ми се е налагало. (каката се роди 3 650 и беше по-лакома, а тя се роди 3 000 и дори заспиваше на гърдата ми доскоро, няма толкова сили и според мен яде по-малко)

# 28
  • Мнения: 147
И още важно нещо: когато и додавах по 30-тина мл. кърма с шише/събирах я от нощното и пропускане/, тя като че ли наддаваше по-добре и издържаше твърдо 3 часа. Но сега спрях шишето и се храни само от гърда.

# 29
  • Мнения: 2 829
Здравей, аз не съм писала отдавна, обаче Вивчо се е включила и ти е обяснила много подробно и много правилно нещата Simple Smile
Първо-това колко изцеждаш след кърмене изобщо не бива да те притеснява, самото изцеждане след кърмене е напълно излишно. Много майки изобщо не могат да изцедят и грам мляко от гърдите си, но това не им пречи да кърмят успешно.
700 грама наддаване за месец не е зле, пък и щом бебето пишка обилно-явно всичко е наред.
Аз мисля, че притеснението при вас идва от нагласата ти, че ще имате огромен излишък, както при първото ти дете, както и тревогата дали произвеждате достатъчно мляко. Факта, че след като бебето се нахрани ти все пак изцеждаш 20 мл показва, че бебето се наяжда и остава излишък-т.е. няма причина да мислиш че кърмата ти е недостатъчна.
Доколкото разбирам другото, което те притеснява е, че бебето не съче винаги точно на 3 часа а понякога иска да суче на 2,5 часа... Това също е съвсем нормално. Всъщност и възрастните хора огладняват понякога по различно време, защо ли очакваме бебетата да са като машини...
Опитай за няколко дни да не се тревожиш дали бебето ти е гладно, да не гледаш часовник и да не пресмяташ милилитри. Просто винаги, когато ти се струва, че може да е гладна да я слагаш да суче. Следи само бройката на напишканите памперси Simple Smile
Относно нощното кърмене-аз не бих те посъветвала да будиш детето да сучепрез нощта, щом спи, значи не е гладна! Възползвай се от това и спи и ти, не се занимавай с излишни хамалогии като цедене и т.н. По-скоро гледай да си отпочинала и през деня да кърмиш винаги, когато бебето пожелае!
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт