СПЕШЕН ЗОВ ЗА ПОМОЩ! - ОТКАЗВА СЕ ДА СУЧЕ ОТ ГЪРДА!

  • 2 877
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Здравейте момичета!
Моля Ви, ако някой може да ми даде съвет тъй като дъщеря ми, която ще навърши 2 месеца на 05.12 вече започва да отказва да яде от гърдите ми. Проблемът е, че вече месец и половина я дохранвам с шише /с кърма, тъй като пропуска яденето в 03.00 и имам запаси в хладилника/след всяко кърмене, тъй като не ми достига с малко /в момента с около 30 мл/ и така може би направих грешка, защото съм чувала, че дохранването с биберон води до отбиване Sad. И така, как да я накарам да яде от гърдите, а не да заспива гладна и да се дърпа и пищи от гърдите ми?
Искам да добавя, че от Майчин Дом ми дадоха съвет в продължение на 3-4 дни да не "близва" шише с мляко и храненията пак да си останат на 3 часа т.е тя ще си пореве известно време, но така ще разбере, че само от гърда трябва да яде. Разбира се има и вариант тя за тези дни да продължи да иска "лесното" с шише при което ме посъветваха, че няма да имам друг избор освен да си я дохранвам. Това разбира се ще доведе отново до отбиване и ще минем изцяло на сукане от шише, аз ще се изцеждам, а това от своя страна ще доведе до намаляване на кърмата ми и аз няма да мога да я кърмя до годинка, което е всъщност целта ми Cry. Ще добавя само, че първото си дете кърмих до 10 месеца, но тя сучеше изцяло от гърдите.
Благодаря Ви предварително!

# 1
  • Мнения: 2 660
Може би е добре да пишеш в кърмаческия форум, този тук е за хранене с адаптирани млека.

Какво прави детето ти, та отказва от гърда? Дърпа се или суче вяло?

Първо, когато е заспало или сънено, ще ти е по-лесно да го нахраниш от гърда.

Второ, престани да даваш шише и биберон. Ако трябва да дохранваш - нека да е с лъжица, с пипетка или с чашка с човка. Така детето няма да се обърква колко силно да суче и предполагам, че за няколко дни ще възвърне рефлекса си. Малко по-бавно ще е яденето и по-трудоемко за теб, но си заслужава. Кърменето е по-лесно от правенето на АМ.

# 2
  • Мнения: 1 062
И аз съм давала с шише понякога. Отделно като ми намаля кърмата на обед и вечер давах и АМ. Не се е отбил. Няма такова правило, че ако яде от шише и ще се отбие. Може и това да е при теб, но потърси и други вероятности. Бъди търпелива и настоятелна и мисля, че ще се наредят нещата. И моето понякога като му давам АМ изпива по малко от половината и повече не иска.....насила не става....оставям го известно време и като му предложа отново шишето, изпива всичко без да протестира. Ако му дам гърда след като е протестирал от шишето, веднага захапва без да се замисля  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 2 829
raliy, просто бебето е видяло, че от биберон млякото тече по-лесно и затова ти отказва гърдата.Ако искаш да върнеш бебето към гърда ще трябва да положиш доста усилия, няма да стане много лесно, така че помисли предварително дали искаш да се захващаш. Ако решиш да опиташ да възстановиш кърменето:
-премахни всички биберон-залъгалки и шишета с биберон. Нека гърдата е единствения избор на бебето за задоволяване на сукателния рефлекс.
-не оставяй бебето да гладува-предлагай изцедена кърма или мляко за кърмачета с лъжичка, чашка, пипетка, чаша с твърд или мек накрайник. Ако все пак не можеш да избегнеш дохранването с шише избери биберон, който освен че пуска млякото бавно и трудно наподобява максимално формата на гърдата (мисля че Pigeon и Nukат такива, основата на биберона е широка, след това става много, много тънък и след това е частта, която наподобява зърното)
-остави на заден план всякаква друга работа за няколко дни, опитай се да се успокоиш и да се отдадеш изцяло на бебето (временно)- останете си вкъщи, засилете отоплението и се гушкайте повече на голо, кожа в кожа, гали я и и говори нежно. Нека дъщеря ти да има достъп до гърдите ти, но не и ги предлагай настойчиво. Опитай също да я носиш в слинг. Опитай за няколко нощи да я вземеш да спи до теб и нощем, когато се размърда да бъде гърдата ти близо до устата ти, но пак без да я караш да засуква. Говори и нежно, обяснявай колко е сладко и хубаво да суче от гърдата на мама, колко я обичаш и т.н.
-в никакъв случай не допускай да се самообвиняваш, да се чувстваш зле, да се измъчваш-детето ти има нужда да вижда че майката е уверена в себе си! Каквото и да стане, независимо дали ще продължиш да кърмиш или не ти трябва да си уверена в себе си и в това че си най-най-прекрасната майка за детето си! Кърменето, колкото и да е важно, не е критерий за добър родител! Опитай се да бъдеш позитивно настроена!

Каквото и да решиш-пиши, споделяй, ние ще помагаме! Знам че ти е много трудно в момента, бъди сигурна, че никой няма право да те упрекне за избора ти, напротив, ние сме тук да ти помогнем!

Ето ти и малко полезни четива:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=124928.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1971

# 4
  • Мнения: 197
Yanast е била много подробна по-горе Peace.
Единствено се сещам да добавя  да обърнеш внимание на собствената си храна, защото някои люти храни-например лук, придават този вкус и на кърмата, а това понякога не допада на  кърмачето.
Не се панирай, ще се справиш!

# 5
  • Мнения: 166
От Майчин дом са те посъветвали чудесно.

Все пак за продължителнтото кърмене си трябва много инат...

# 6
  • Мнения: 147
Благодаря на всички за интересните съвети и съпричастност. От вчера и предлагам само гърда и съм захвърлила всякакви шишета, да ви кажа има ефект - вече не се дърпа и не пищи, а суче до края до пълното умекване на гърдата, но един два пъти си порева от глад, наистина си е нужно търпение и упоритост. Сега вече съм много по-спокойна и щастлива HugМежду другото iava пробвах кърмата си когато се дърпаше и беше сладка, тъй че вкуса и е ок.
Yanast сигурна ли си, че ако додавам с лъжичка или пипетка няма да доведе отново до отказване от гърда? Питам защото може да се наложи да додавам кърма ако тази се окаже недостатъчна(с около 30-тина мл.)?

# 7
  • Мнения: 197
Браво, упоритостта се възнаградава! С лъжичка може да даваш, разбира се без да прекаляваш,  няма да доведе да отбиване Peace.

# 8
  • Мнения: 2 829
raliy, браво на теб! Изобщо не очаквах да се справиш толкова добре! Много се радвам за огромния и бърз напредък!
За даването с лъжичка-бебетата имат силен сукателен инстинкт, на тях сукането им доставя удоволствие и трябва да задоволят нуждата си от сукане. Ако даваш биберон залъгалка или шише с биберон бебето може там да си задоволи нуждата от сукане и да откаже гърда. Затова е важно, когато има проблем с кърменето да се премахнат всички други заместители на гърдата. Ако дохранваш с лъжичка, чашка. пипетка и т.н. бебето поема храна, но не си задоволява нуждата от сукане и няма опасност да обърка гърдата с нейния заместител. Затова, да, можеш да дохранваш така.
Ти нали следиш колко пишка и ака детето? Ако пишка и ака нормално, ако е енергична и жизнена, ако кожата и е с добър тургор, ако урината е безцветна и без мирис-можеш да си спокойна че детето не е гладно Simple Smile

# 9
  • Мнения: 336
raliy, разбира се, че ще се справиш. Ами я виж голямата си дъщеря - вече си минала по този път, пък и явно не се предаваш лесно.
Почти нищо повече от това, което вече са ти казали, не мога да добавя, освен да споделя, че моята калпазанка също около 2-ри - 3-ти месец започна да ми прави номера - да се дърпа или изобщо да не иска да засуче, въпреки че не съм й давала от биберон, не искаше и биба. И това продължи 3-4 месеца, в които бях изперкала, но наддаваше добре и беше само на кърма. Помагаше да започна кърменето права, полюшвайки я, разхождайки се из стаята. Ако имате щори или пердета, с които да става чувствително по-тъмно, можеш да пробваш и това. Също да се опиташ да й изцедиш малко кърма в устичката, за да знае какво изпуска Simple Smile Освен това принципно е възможно да имаш много силна струя и това да я притеснява и затруднява - би могла да изцеждаш по малко преди кърмене. Но ако е това, би трябвало да се задавя честичко, или акото й да е доста редичко и би разбрала. Просто нахвърлям възможности.

Няколко пъти споменаваш, че допускаш, че не й достига кърмата - как протича кърменето ви? Мисля, че това не е възможно - ако са 20-30 мл (ако съм разбрала правилно), просто я сложи на другата гърда - дори да си кърмила и от двете, можеш да я върнеш на първата. И след няколко дни ще имаш достатъчно кърма.

Успех!

# 10
  • София
  • Мнения: 4 381
Още един вариант - вместо да даваш добавка от 30 мл след кърмене, може да опиташ да включиш още едно кърмене за денонощието. Всъщност това е по-важния показател - колко кърма е изсукало бебето за денонощие, не на всяко хранене отделно. Някои бебета сучат по 10 пъти, други само 7, но и при двете наддаването е добро. Бебетата са различни, както са различни всички хора. Може да опиташ следното - ако си лягаш по-късно от бебка, спокойно може да предложиш гърда, преди да си легнеш. Повечето бебета инстинктивно сучат без проблем, когато са сънливи. По този начин ще вкараш още едно кърмене за денонощие, което ще компенсира недостига на 30 мл на предишните хранения.

# 11
  • Мнения: 376
raliy, момичетата са ти дали страхотни съвети, а и ти се справяш страхотно, поздравления!   bouquetаз само да добавя, че може би за двете ви ще е по-леко ако минете на кърмене на поискване, доколкото разбирам се храните на режим?

Успех! Peace

# 12
  • Мнения: 147
Blagodarya vi momi4eta, ideite vi sa mnogo i interesni. Az naistina minavam otnovo po tozi put, no nyama6e da se setya za vsi4ki tezi varianti bez va6ite mnenia, za6toto imam 4uvstvoto 4e tolkova me e obsebila misalta za tova kurmene 4e sam vlyazla v nyakakvi relsi i nyama izlizane Confused.
Martani, tya taka ili ina4e si iska sled 2,30h - 3,00 vseki put tuy4e sistemata e yasna. Ponyakoga ako e zaspala i sled 3,30 no ryadko Simple Smile
Viv4o, ideyata za o6te edno kurmene e mnogo logi4na i strahotna, no pri men e neprilojima za6toto posledno ya kurmya kum 00.30 do 01.00 i sled 30-tina minuti si lyagam. Po tova vreme ve4e mi e nevuzmojno da ya sabudya, apsurd! Tya zaspiva i se sabujda kum 06.30h. sutrinta. Poradi tazi pri4ina az zapo4nah nova sistema na tsedene - vmesto da stavam v 03.00 i da izcedya ednata si gurda to az izcejdam i dvete do kray v 01.00 i taka uspyavam da pospya 4 chasa i polovina, no pone sa slyati.
Iglika, i ti si se poma4ila dosta Sad, no tova s  izcejdaneto v usti4kata i go probvah hilyadi puti bez efekt! Vse se durpa6e. Bi li mi opisala kakvo to4no ima6 predvid 4e ne razbrah za davaneto i ot dvete, molya te. I kak taka 6te imam pove4e sled tova? Ako ima takuv variant hem da ne dodavam ili nyakak da se oveli4i muni4ko samo s okolo 20-tina ml i to ne za vseki put de.
Yanast, mnoogo ti blagodarya za iz4erpatelnata informazia i ako se naloji da dodavam izob6to nyama da e sbiberon, ok, no da ti kaja odeve samo si napravih experiment i se opitah da i dam malko kurma s lujiza - ujas Tired ami 4e to se razte4e navsyakude, may e dosta trudno, moje bi s pipetka ili drugo.
Iava, blagodarya i na teb Simple Smile

# 13
  • Мнения: 2 401
Здравей raliy, бих искала да те подсетя, ако наистина се налага да додаваш кърма, че може да пробваш да го правиш с пипетката от Панадола, в тази връзка исках да ти кажа, че когато има някакъв проблем с наддаването или недостатъчна кърма е добре да има поне 2-3 кърмения в интервала между 3 през ноща и 8 сутринта, като за целта, ако ти е твърде изморително да ставаш да кърмиш бебо, би могло да спите заедно за да си почиваш и ти и накрая бих искала да подкрепя Мартани, че не е необходимо да спазваш някакъв график за кърменето, а да кърмиш когато бебо има нужда! Успех и от мен!

# 14
  • Мнения: 147
Здравей Звездиче!
Сигурна съм, че с храненето и през ноща това ще доведе до увеличаване и този вариант ще бъде последния може би в краен случай, ако не се увеличи по-натам. Проблема е, че тя спи от 01.30 до 06.30 непробудно и дълбоко и не ми се иска да и разтройвам паузата, но ако трябва да избирам то е ясно - ще пробвам твоя съвет. Благодаря ти Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт