Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Родители по държави
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.
1-295 от 295 отговора

32° 6′ N, 34° 49′ E

Красотата на празника Ханука излиза на показ   Hug
И З Р А Е Л 16 

Предишните ни теми, в които разказвахме за опита ни в Израел:

Израел Първата тема , в която разгледахме много туристически места в Израел, виртуално пътешествахме, библейски истории за Моисей, цар Давид , Йосиф и др., много  видео и снимки от разни места, религиозни предмети и мн. други...

Израел 2   Говорихме за кибуците , за здравната система в Израел, малко захванахме от изкуството, за детските градини, Историята на цар Соломон, израелски фирми в България ....

Израел 3  Шиндлер и списъка , Холокоста, хобита на израелците, пещерите КУМРАН, рицарите темплиери и свещенният граал, царица Естер и харема на царя, Нострадамус, Кабала и дървото на живота, римския път към Ерусалим, сняг и ски в Израел, мини Израел за туристите с макети, кратка история на Ерусалим, синагогата в София, зоопаркове, сафарита  и други.

Израел 4 Брак между български и израелски граждани (евреи в частност), малко иврит разговорно да научим, селището Назарет , пресъздаващо живота преди 2000 години близо ....,  Витлеем, Летището  - снимки, принципи на юдейската вяра, Градът на цар Давид в Ерусалим (видео и снимки),  Мъртво море пак, амулети за дома , талисмани с йероглифи, зло око, град Ерцелия ( снимки),  плажа в Тел Авив, за обрязването при момченцата, как празнуват израелците и завършихме със спор  по  конфликта в близкия изток.

Израел 5   Музика , Парк ТИМНА, Национални носии, Израелско  кино, празникът Пурим  и маскирането,Хайфа и Бахайските градини - снимки от Тали, електронна Тора, козметика от Мъртво Море, гр. Рамат Ган, гр. Кфар Саба, пазарът в Яфо, аборт в Израел, Беер Шева, Вагнер, Винопроизводството.

Израел 6   курортен град ЕЙЛАТ, Израелски Върховен съд, заведения (ресторанти, кафенета), Рут Вестхаймер, приемане в юдейството – гиур (разказа на Петя), Кибуц Кетура в Негев, още филми, изпитани рецепти от израелската кухня, почти всичко за ПЕСАХ, честване на Деня на Холокоста, Деня на загиналите във войни, траур при евреите, Виа Долороса и няколко библейски истории, израелски детски песнички, Галилейското езеро – Кинерет, и още много др. интересности

Израел 7  Денят на независимостта на Израел (60 год.), сватба в Израел, бълг. еврейска общност, академичния бойкот, семитски езици и иврит, няколко израелски песни, израелска литература, празниците Ла"Г бе'Омер, Сукот и Шавуот, предишното поколение израелци, родовете Леви и Коен, юдаизъм и евреи според равините и алтернативните течения, известни личности в Израел (Аврам Грант/Томи Лапид), изкуството на Шагал, снимки на израелско празнуване;

Израел 8   Мосад, Масада, музика, историята на Шалит (за гражданство на децата и религия), Гей парад в Тел Авив, кино, булчински снимки наши и не само, съботните свещи (как се палят ,какво се казва), водни паркове с много снимки...,  трагедията със срутването на дансинга на сватбата във "Версай" (Ерусалим), Научен Институт "Вайцман"(видео разходка и снимки), МОЛ "Дизингоф сентър" в Тел Авив, татуировката на Пош, празника на водата, Шавуот, Фитнес уредите по  парковете, швил Израел, Клейзмерите (музика), малко за хапване,  марокански вкусотии, пазара на ХУдоЖнИцИте в Тел Авив, Трактороните - хоби за деца и не само, БГ ресторанти в Яфо ..., ТАРО картите, Туристическа  автобусна линия с открити автобуси в Тел Авив,  местни (марки) производства, Френският президент в Израел, пак снимки от Яфо...,  бижутата "G.R.A.S"...

Израел 9    "Хупа" на  еврейските бракове, Суперленд , рецепти, инцидента с тракториста убиец  в  Ерусалим, Израелският музей в Ерусалим, Парк в Рамат Ган (снимки), за отпадъците и рециклирането, Западният Бряг и Ивицата Газа, Политически партии в Израел, Малко за Гилад Шалит , Еуд Голдвасер и Елдад Регев (тримата войника, 2-ма от които се  завърнаха в ковчези), Родилките и раждането в лагерите на смъртта, абортът при религиозните евреи и изобщо, помощите и статута на децата родени в Израел, Давид Овадия, "Страстите Христови" на Мел Гибсън, музей в Тел Авив, арамейският език, фалуде (ирански сладолед с фиденца), жените шофьорки в Израел, "Кралица на пустинята" с  джипове,  ЕУД ГОЛДВАСЕР И ЕЛДАД РЕГЕВ  се  завърнаха в ковчези, за казармата, Войната с Ливан 2006г., Кадиш…

Израел 10   Възпитателните детски предавания, израелски центрове за деца, бълг. международен паспорт, екология, концерти в Израел, атентат в Ерусалим, посещението на Обама в Израел, Израел и Мароко, снимки от цялата страна (албум на тигър-мигър), човешки права, хамин, плата Шабат, храната на ашкеназите; друзите и Дали Ел Кармел; филми – Царството Небесно и Посещението на Оркестъра; пътуването с кораб; Бат Ям и криминалния свят там; кисело мляко и бълг. манджи е израелски условия; плажове – в Ришон и Тел Авив (плажът на барабаните); здравните каси, Олмерт в оставка; образованието; бели денс; израелската делегация на лятната Олимпиада; Хамат Гадер – фермата за крокодили; за носенето на хиджаб и личните карти...

Израел 11  фитнес в блока, пазари, интернет, статуя на вярата в Яфо,  опера, Олимпийските игри, музика, супермаркети "Хаци хинам", Капоейра, разговорник с картинки, град Раанана,  град Реховот, небостъргачи и архитектура в Тел Авив, град Кфар Саба, влаковете, паркове, река Александър и  реките в Израел, Стената на плача и Тунелът под нея , бедуини, еврейското изкуство в Мароко, денят на любовта, разходка с корабче  в Яфо, МОЛ Азриели в Тел Авив, ЦФАТ , сватбени шествия , евреите в България - историческа справка и автобиографии, книгите,  птици, АМ и храни за бебета и малки деца , булки и грим , уличен теарът в Бат Ям, маратон в Тел Авив, еврейската общност във Ванкувър, адрахат калот, Ришон Ле Цион (квартали), кибуц Неве Ям, КИВОТ, на почивка, Ерцелия, кръжоци за деца, кашер  супермаркет  в Бруклин, рок, Американските евреи, Барбра  Стрейзънд и Голда Меир, Дневникът на Ане Франк, детски градини.

Израел 12  размисли и страсти покрай детски градини, религиозни шапки, пеот, месианските евреи, снимки от Ейлат, Тимна, Кибуц Ревивим, сватбени вълнения в Обетованата земя, основи на гиметрия.

Израел 13 eврейската Нова година=Рош аШана, Сукот - празникът на шатрите, и Йом Кипур - денят на изкуплението; месеците според еврейския календар; юдаизъм, евреи и синагоги в чужбина/България; мошав - що е то?, идея за екскурзия в Израел и вълнения в Ерусалим; няколко болници, накратко за наследството и завещанието; Итуряни, Самаряни, още малко древна история и други сладки приказки...

Израел 14  червена юница, получаването на Тора и въвеждането на Танах като предмет за изучаване във втори клас, Отвореният университет на Израел, дрейдел – игра с пумпал, Божието име, съжителство на евреи и други нации в Лондон, подготовка за екскурзия + цените на някои стоки, бълг. еврейски хор и бълг. евреи-музиканти, Израел на Мадагаскар – дали?, кулинарните ни занимания – от кухнята до ресторанта + що е то силан и малауах; кашрут – не само за месо и мляко!; израелски фотомодели и актьори, малко за театъра, статистики за населението, в памет на Ицхак Рабин, филмът „Мюнхен", бой на Божи гроб; за синагогите, поведението в тях и покриването на еврейките, евреите в Холивуд, Коледа и Нова Година в Израел, колела, носене на кръстчета и купуване на детски подаръци…

Израел 15 дъждът и нивото на водните запаси в Кинерет; пестенето на вода и поливането; разсъждения за войната; бреслевци на гроба на Йосиф; чай, бельo и др. битовизми; иврит, кибуци и доброволци; рекламите; що е то "татко на съботата"/аба шел шабат/; гробницата на библейския цар Ирод; проституция; приемане на съботата/кабалат шабат; израелките; германците и Израел; туршийки и банички + за полските ястия + суши; кино-мания; неонацистите в Израел; талит и изр. знаме; шофар и слоновата кост; епидурална упойка, раждането и присъствието на бащата, за секцио операцията; подготовка за Ханука - с истории и традиционни храни; атентата в Момбай; бели денс и др. упражнения; годишен платен отпуск; и още носталгия по Коледа...

Добре дошли в "Израел 16"!
Да си побъбрим и да се подготвим за Ханука до 21 декември, с празнично настроение и тигани за пържене в пълна готовност Very Happy!
« Последна редакция: нд, 30 ное 2008, 15:03 от Mentha »
Цитирай

София-България, Израел - където си поискам

Пу, първа Laughing
Мента, благодаря за новата тема bouquet
Цитирай

На дивана, под юргана

Мър-Мяу! Този път съм отначало...  Laughing
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Браво на вас!  bouquet
Тигре, този път се усети навреме Very Happy

По имейла получих автобиографията на Гилад Шалит, направена е като за кандидатстване за работа, но с абсурдите на съществуването му (и призив за освобождаването му)  Sad На иврит е, но ще пусна линк  Peace
http://letgiladgo.blogspot.com/
Цитирай

The Promised Land

Да се примъкна и аз!
Не мога да ви изчета, ние вчера бяхме на обиколки...
Готвя сега и пека реване от грис с кокос ями, че ми се мръщят като няма десерт  35

Днес пак има Касамим в Сдерот  Tired, а за Гилад  Crying or Very sad
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Тали, какви са тези глезотии?! Я, ги строй до някой исраели ватик да обясни как са яли дървени трици (примерно), когато са пресушавали блатата...  Mr. Green

fingerscrossed Как е службата?

А аз като споменах имейл - сега има нов закон, според който, за да си в мейл листа на някоя фирма/организация и пр., трябва да влезеш в сайта им и да го потвърдиш изрично. До сега в такива служебни/търговски имейли имаше връзка най-отдолу и ако не искаш да получаваш поща от тях, трябваше да кликнеш, за да отбележиш нежеланието си... В момента ми засипват имейла всички доставчици на услуги от сватбата - дори и да сме изпращали до някъде само по едно запитване - вече сме им в мейл листа  ooooh!
Аз пък не потвърждавам  Crossing Arms и без това ми е омръзнало да получавам реклами, но досега ги филтрирах автоматично с опциите на Аутлук или джи мейл...

Цитирай
Честита ни празнична нова тема! newsm18

Криси,за съжаление не можах да намеря "Лимоново дръвче"/Etz Limon/ в българските сайтове. Confused
Компенсирах с "Operation Grandma"/Mivtza Savta/ и много се смях. Crazy
www.imdb.com/title/tt0374053/
Препоръчвам го  35 .

Ментичка,моя човек си е в Израел,ще се връща първата седмица на януари Shocked.Ще си празнуват семейно.Не е честно  Praynig .
А какво е исраели ватик? Rolling Eyes

Сега слушам сбор фламенко,фадо,ваяенато.
Живота е прекрасен. 261uu

bouquet

Цитирай

Paris, France

Такааааа, да драсна и аз в новата ви темичка. Гледам, че се подготвяте за Ханука. Заредихте ли се с гъша мас? Така де, няма само аз да съм с 15 кила отгоре. Шегата настрана, за 10 дни в България трупнах 7 кила. И без това преди заминаването установих, че не мога да се побера в нито един чифт дънки и извадих нов панталон, който преди събувах закопчан. Едвам успях да го закопчея и не ме питайте как пътувах полулегнала. Добре че майка ми даде дрехи там. Поне не ми се броят ребрата, че лятото не смеех да сложа блуза без ръкави.

Като казахте полска кухня - само някои десерти ми харесват. Много е безвкусна и сладни. И съвет от мене - ако искате да изгоните поляци, сервирайте им люто, даже не особено люто. Бягат като дявол от тамян. И не говоря за много люто, моите деца не обичат, говоря за малко лютичко, толкова, че и децата не го усещат. Аз без люто не мога и си ям хариса направо от буркана с лъжица.

Мента, разкажи за дървените трици! Май до Коледа това ще трябва да ям.

Да ви се намира рецепта за латкес с тиква, канела и захар? Има и вариант с орехи. Търсих из нета но намирам само солени латкес. Може би това, което търся има друго име.

Снежана Хаж да не би да е публикувала рецептата за кнафе, а аз да съм изпуснала?

Едно фадо за плюшено мече:

http://fr.youtube.com/watch?v=pHzaIK8fGVg

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Меченце!
Ветек е стаж, ватик (=ותיק) е като възрастен, но казано любезно  Very Happy
Исраели ватик = възрастен израелец, израелец-ветеран Peace

Hug

Хубаво е, че се връща скоро  Flutter месец е кратко време  Peace

Невена, привет-мривет, както казваше една моя приятелка и тя ватика, от едно време  Wink
Разказваш някакви неща, които не забелязах на снимките  Thinking
Никаква гъша мас няма при нас, зехтин се лее на поразия  Very Happy

Ех, лошо име им излязло на поляците  Mr. Green Люто ядат, поизраелчили са се тукашните...
За дървените трици е шега, като срещнеш възрастни хора и те ти разказват такива геройски истории, като подчертават колко ти е лесно на теб, а някога... ехеееее...
Цитирай

Paris, France

Добре, ще ям домати и ябълки тогава. Наистина имам проблем с дрехите, а никой не забелязва да съм надебеляла. Карай!

За поляците, ами не ми харесва кухнята им, какво да направя? Тези, които ти виждаш не са поляци а потомци на такива и са свикнали на вашата кухня, която е доста космополитна, но си ядат и полската, кво да правят

Какво не забеляза на снимките, не схванах?

Жалко за гъшата мас, страхотен вкус придава на печеното месо. Ако нямате, да ви пратя Very Happy? Може и патешка, също е хубава, няма да съжалявате  chef. Помня как по Коледа дядо купуваше жива гъска, играех си с нея, в банята я държаха и после като ме пратят да си играя гъската изчезваше Crying or Very sad. Топенето във вряла вода и махането на перушините ми го спестяваха първоначално. После баба я вареше в една голяма тенджера и обираше маста от повърхността като се охлади водата и маста се втвърди. В маста слагаше дафинов лист и сол и хоп, в хладилника, гъската, пълнена с маслини и ориз във фурната с картофи. Пак по Коледа купуваха и жива пуйка. С нея не си играех щото хапеше. И пак в банята Laughing.

Пете, забрави за Тайланд! Особено с деца. Виж, за сам мъж е бомба hahaha. Не знам какво толкова му харесват на тоя Тайланд. Там е фрашкано с израелци, даже в хотела няма да усетиш, че си в чужбина. Аз повече там едва ли ще ида, да не дава Господ!

Цитирай

The Promised Land

За дървените трици е шега, като срещнеш възрастни хора и те ти разказват такива геройски истории, като подчертават колко ти е лесно на теб, а някога... ехеееее...
35
да не забравяме походното легло и палатката  Mr. Green... колко съм ги слушала и аз таз.... всичко на готово... трънки никое начало без език и пари не е лесно  Peace

Аз бях само два дни в Гиватайм за тигборет ( за организирането на разни кенеси, истории)  Crazy, обаче имах чувство че повече преча, те всички се изреждаха по 100 път да ме питат какво ще пия, ям...
И голям купон като разбраха на колко години съм, мислиха че съм преди казарма, а деца... как деца бебета, какви бебета казвам големи, те пак в шок и така два дни приказки около моята скромна младолика особа...

Гъша мас, не съм виждала на снимка  Whistling
Цитирай

Ето ме и мен тук.
За FOX- наистина са имали предизвикателства да пробият пазара,точно в момента мъжа ми разработва е-learning проект за служителите им,че се оплакваха от голямо текучество и проблеми с персонала,но понаимват хубави дрешки де.
Миналата година около празниците се захванах да изработвам ръчно картички,целта беше да се продават,но не се получи.Поне бях подготвена за близки и приятели,така че пак беше добре,доставя ми удоволствие и разпускам като творя нещо.
Пете,давай мамче,децата ти вече не са малки отпусни душа.
 Hugза всички
Цитирай

Paris, France

Гъша мас, не съм виждала на снимка  Whistling

Ето:  

При вас не може да няма. Иначе с какво ще мажат пилето на фурна? В централна и северна Европа му викат шмалц.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Тали, спомних си, че и на Мадлен някой и беше казвал, че си и сестра  Very Happy

Невена, за снимките и качването на килограми, нещо не бие на очи, ама ти си знаеш... Намерих рецепта в нета, но аз не съм правила латкес с канела и тиква, а и в тази комбинация не се мяркат рецепти:
1. Латкес с тиква в червена окраска
глава червен лук, настърган на едро
1 червен картоф, обелен и настърган на едро
малка батата, обелена и настъргана на едро
300 гр тиква, обелена и настъргана на едро
2 яйца
1/2 чаша брашно за маца
кетчуп, сол и пипер на вкус

2. Левивот с ябълки
1/2 кг картофи, обелени и сварени
1 чаша ябълки, обелени и настъргани (предпочитание за Г. Смит)
1/2 чаша ябълково пюре
1/2 чаша брашно
2 яйца
2 лъжици захар
малко кинамон/=канела
1/4 лъжичка сол

Има още една с кинамон, но там кюфтенцата са и със сирене...
Ако имаш смелост, пробвай  Mr. Green Аз съм си традиционалист  Peace
Тези ги преведох от иврит, но на английски също има доста, можеш да си направиш картофени "корички" със ябълков-канелен сос: http://glutenfreegoddess.blogspot.com/2007/12/latkes-and-two-apple-recipes.html

Ели, той с Фокс ли работи? Много интересно! А защо е текучеството?

Цитирай

da re se razpiha i as 4e vie vse me prevarvate
Цитирай

Здравейте и от мен!
Приспах всички и аз най-накрая да се вредя да се разпиша Smile
Ние тези дни го раздавахме болни -- Рим с температура,Сами с хрема и кашлица  ooooh! #Crazy,нямаше ни ден ни нощ за мен.
Изцедиха ме.Оказа се ,че вирус някакъв върлувал и в резултат на който след температурата някакви обриви снощи и избиха на малката и айде рано,рано при доки .Вече се нормализираха нещата де,само дето не знам аз кога ще се оправя....

Пете,хубава идея имате да попътувате сами.Ние не сме готови на тоя етап /Рим е на 5 м. ,а и с това кърмене къде ти без нея/
Не че има тук на кой да ги оставя де,ама и като бяхме в бг веднъж съм оставяла Сами за 2 ч.на майка.Имам и доверие,но аз съм много тревожна и постоянно мился какво става...............Да си прекарате хубаво и да си починете.

Невена,не съм писала рецептата,защото не съм я взела от свеки  - тя е малко неразположена този период/сменя някакви лекарства ,дози и не е много в кондиция,но не съм забравила.Обещала съм ще ти я запиша  Peace

Относно сватбите тук,да смесени са.Утре ще питам мъж ми за някои неща ,за които не съм сигурна,не искам да ви подвеждам с невярно инфо.
Защото на някои сватби съм ходила само в къщите,а не в сватбената зала.

Толкова от мен!
Пздрави на всички!
Цитирай

На дивана, под юргана

За FOX - имат добри стоки, но и жаждата им за пари е голяяя-ма. Не може нещо което струва 100 шекела в израелския им магазин в България да струва 50 или 60 лева... Е нема такъв курс... Или магазините им в Израел са на загуба (хич не го вярвам) или тук искат да спечелят прекалено...
Цитирай

Mentha,работи в израелска фирма тук в София и прави проекти за различни клиенти.В момента едни от тях са FOX...
Цитирай

Писарки, писарки, намерих  ви !

Хайде на новата тема ! Невена, добре дошла  Wink! Снеже , за сватбите - шо не си ходилада видиш , аз съм сеирджийка ....не пропускам , събирам картини и това си е ! Арабска сватба в Израелско ми е интересно да чуя ...нещо интересно прави ли се ....Рисуват ли си ръцете , гримират ли се булките с 1 тон грим ...Как се седи в ресторанта , танцуват ли, какво - що ? Разкажи като питаш  Flutter .... И да оздравявате !

Криси, как е коремчето бе ...не разказваш  Whistling ...

Ще  се върви и това си е ! Моя пък като се засили - така и така сме там , да останем седмица и аз   #Crazy ....неможе , не ен ....децата ...бабата  ще изпаднат в шок повече от децата - 1 седмица си е бая зор  35 Ох , ох ...ще видим ..... Няма да е седмица ! Мента ,няма хубави пакети за сега в дака 90 ...Има едни скапани хотели да умреш  Smile .... Май ще си купим билети и отделно пакет  в хотела.Излиза по-скъпо , но пък намерихме хотел , който е раположен на центъра до Айфеловата кула ..... Метрото  е на 5 метра  Mr. Green от хотела , шопинг  , магазини, дори и супермаркет - около хотела. Може би няко  го знае :
http://www.conference-hotel.com/hotel_1193246596.htm  За сега на това сме се спряли.

За Фокс -  В БГ се води  лукс някак.Имат хубави неща наистина .Аз купувам на малките .Харесват ми.

Лека нощ на всички!
Цитирай

На дивана, под юргана

Писарки, писарки, намерих  ви !
...

За Фокс -  В БГ се води  лукс някак.Имат хубави неща наистина .Аз купувам на малките .Харесват ми.

Лека нощ на всички!

А-а-а, изпреварих те този път! Изпреварих те!

За Фокса - к'ъв лукс, бе?!? К'ви пет лева? Че не са боклуци (поне засега) - не са! Макар че вече гледам по етикетите им пише, че са правени в Китай. Дано да не повлияе на качеството, то в Китай и много добри неща се правят все пак.
Лукс! На гол тумбак - чифте пищови!
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Понеже стана дума за разни картофени кюфтенца - латкес, левивот, или както ги наречем, а Плюшеното мече е почитателка на филма haBoa, една случайно намерена снимка свързва между двете теми  Hug
http://blog.tapuz.co.il/LINKSS/images/396754_210.jpg

Плюшено мече, това са просволутите левивот батата (кюфтенца от батата, което е един особен вид оранжев картоф) на заведението "Орна и Ела", което е снимано във филма. Изборът на заведение не е случаен - това е един от символите на Т"А, и конкретно на бохемията на Т"А. Заведението се прочува с този специалитет, макар че имат и други сполучливи порции, левивот а батата са се превърнали в легенда  Peace

Пете, не ви е нужно да сте до Айфеловата кула, защото парижкото метро е едно от най-развитите - мрежата е невероятна, обхваща целия град, а и идва метро на всеки 5 минути, метростанции има буквално навсякъде - до нашия хотел бяха 3!
Ние бяхме в Saint Lоuis Bastille, останахме много доволни, един от най-хубавите хотели измежду всички, които посетихме тази есен  Peace
техният сайт: http://www.saintlouisbastille.com/
и една наша снимка: http://sonia-and-nir.blogsite.org/?q=gallery&g2_itemId=263
(btw цените са паднали с около 25-30% от месец септември  - погледнах им сайта)

За Fox - наистина няма логично обяснение на цените им в Бг - не е избиване на цени, Тигре, защото тяхната продукция е изнесена в Китай, т.е. себестойността на продукта не е висока  Thinking Но си прав, че ако тук бяха такива цените, нямаше да имат добри продажби... Интересно е да се сравни и с другите валути, нали на етикетите имат цени за няколко държави... Струва ми се, е само в Бг са така  newsm78

СнежиHug оздравявайте бързо!
« Последна редакция: нд, 30 ное 2008, 23:47 от Mentha »
Цитирай

я и аз тук
Цитирай

ЦоП ! Я да ви изчета сега , че тежки купонджийски времена  са   при мен ! LaughingБезсъние и пак безсъние  ooooh! 35 Whistling
Цитирай

Тигре , за качество не говоря , а за имидж  Smile . Особенио когато  е изтипосана Бар Рафаели , а до нея онова сладкото момче от израелския Сървайвър  Smile.Маркетинг , маркетинг .... Имат хубави неща обаче без обобщения  Whistling ...

Мента , права си !Най-важното е да  ти е на близо превоза , особено зимата.Страхотен им е сайтът ! Мерси ! Има какво да се види .   

Цитирай

На кое казвате "ханукия"?
Плюшка ,моята щерка само проверява Скайпа за теб.Много те е харесала!
Цитирай

На дивана, под юргана

Тигре , за качество не говоря , а за имидж  Smile . Особенио когато  е изтипосана Бар Рафаели , а до нея онова сладкото момче от израелския Сървайвър  Smile.Маркетинг , маркетинг .... Имат хубави неща обаче без обобщения  Whistling ...  

Права си... Ама нали се сещаш, че в България никой не е гледал израелския Сървайвър... Просто за стандарта в България мисля, че идват прекалено скъпи за качеството си. Почти два пъти по-евтино ми излиза да ми ги изпратят от Израел...
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

На кое казвате "ханукия"?

Миши, свещникът, на който се редят свещите, които палим по Ханука, се нарича Ханукия  Peace

Този вид е стандартният, традиционен:

Докато този, които изтипосах на заглавната страница, е по-модерен и оригинален  Wink
Има и като този: http://www.shnorkel.co.il/admin/uploads/1311200721718319.jpg

Аз днес съм ученичка и скоро ще излизам, тъй че другите ще разказват  Hug Нашата ханукия е традиционна, защото при нас паленето на свещи не е значима дейност, но като се преместим в собствен дом, съм си харесала няколко приказни ханукии, из между които ще избера една за вкъщи  Very Happy

Заглавието трябваше да е: "Ханукия извадете, от прах я забършете, за празника се подгответе", но ми се стори твърде дълго   Blush
Цитирай

Ние имаме  сребърна ханукия за свещи от  свекърва ми, а те самите палят с  олио и фитилче в  стъклена малка чашка  ......Не  свещ ...в такъв  смисъл ...На самата ханукия са сложени тези чашки, стара традиция , от времето когаро  не е имало модерни свещи ...Прилича на някакво кандило  Smile .

СНИМКА :   
http://blog.tapuz.co.il/anataderet/images/1502403_81.jpg   

Слага се до прозореца или до вратата  срещу мезузата.За предпочитане е  до прозореца , за да се вижда отвън ....  Smile
http://blog.tapuz.co.il/divreyamay/images/36710_344.jpg

Прав си за цените , Тигре , но то пък точно това създава имиджа понякога, психологическа игра с купувача.Ако продават същите дрехи на пазара евтино - няма да ги купят много хора. Ниската цена понякога отблъсква - пак маркетинг. А за рекламните лица - те трябва да са същите  за всяка държава - такава им е политиката ..... Хубавото момче неможе да го знаят в БГ , да .... Повечко са платили на Бар Рафаели , а  той е за декор  Very Happy .
Цитирай

Cologne, Germany

а защо точно 9 свещи се палят? и само вечер ли горят или и през деня ?и колко време се оставят да горят свещите?
може и да сте го споменавали, ама на мен ми е убягнала тая инфо
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

От свещниците с фитили и олио харесвам този:
http://www.datili.co.il/files_media/339079e63b12639443236a84489b5549.jpg

Много е оригинално, че олиото е в различни цветове  Love

Пепеляшке, 8 дни се палят свещи, на първия ден - една; на втория ден - още една и така докато в последния ден всички свещи са запалени. Голямата свещ по средата се казва шамаш и тя гори всяка вечер, с нея се палят останалите  Peace Дори броенето на дните от Ханука е така - можеш да чуеш хора да казват "днес е първа свещ на Ханука". Защо 8 дни - защото се пресъздава историята на Макабеите, които са запалили свещ (кандило с олио) в Храма и макар че е имало само една капка олио, с нея са осветили Храма 8 дни  Peace (това е чудото на Ханука в цялата история). Около половин час гори свещта, че в днешно време няма толкова чудеса и трябва да я пазиш и за следващото палене Smile

историята на руски: http://www.chanuka.ru/
english: http://www.jewfaq.org/holiday7.htm + http://en.wikipedia.org/wiki/Hanukkah
и някакъв немски сайт: http://jg-regensburg.de/chanukkah_brachot.html

Хубав празник е! В София правят много хубаво празнуване в Еврейския дом и аз си ходих и там да празнувам  Very Happy
Цитирай
Ментичка,аз се успокоявам,че ми предстоят разни класни и изпити и месеца ще мине по-бързо. Mr. Green
Сега се намислих да проверя дали и тази година ще празнуват в Еврейския дом и евентуално да се отбия. Crazy

Пете,кое е това сладко момче от израелския Сървайвър? Embarassed
Засега открих само сесия на Ести Гинзбург и Михаел Луис за Фокс. Rolling Eyes Не стоят добре двамата,той ми прилича на счетоводител.

Снежи,Рим е много мъничка,още бебе.Мислех,че е по-голяма. Flutter

Миши,много поздрави на Мади! Love Ако имам време ще пиша!

Hug
Цитирай

Снеже, оздравявайте бързо bouquet и моят малкия е болен, аман от болести тръгна на градина и се почна.Сега ще си седим двамката вкъщи и ще  се гледаме Sad
Мече, ще ти стискам палци за изпитите и класните, а времето то по-принцип бързо си лети Peace
Много хубави ханукии сте показали, аз си спомням как ходехме с дъщеря ми в детската градина в Израел и там заедно  изработвахме ханукия, а след това винаги имаше страхотно тържество с много песни, танци.
Пете, да ни разкажеш после как е празнувал Ханука Саги в детската градина Hug
Цитирай

The Promised Land

Днес открихме сезона на Суфганиотите!
Децата много ги обичат, аз хапвам рядко и от малките, просто ми е ясно колко калории съдържа всяка една  Stop!

Макабим, макабим
Макабим баим, баим...

Това се пее в градините вече...

Пете супр ми се струва идеята за Коледа в Париж  Hug.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Новата колекция на FOX  би трябвало да е в този сайт: http://www.fox.co.il/, но страницата не се отваря.

Ето го в Сървайвър (тук не му казват Сървайвър, а си превеждат думата на иврит - оцеляване=hisardut=הישרדות)
http://uk.youtube.com/watch?v=32-vEA1yIXY

Рекламата на Фокс с Бар Рефаели: http://uk.youtube.com/watch?v=VrAJo-Ritew

Аз си го обичах това предаване и сега чакам следващия сезон  Mr. Green Докато напр. Големият брат (Big Brother) не ме задържа и 5 минути пред телевизора.

И от Фокс купувам доста и съм доволна  Peace По принцип нося дънки и тениски, тъй че магазините за конфекция не са ми чужди. Купувам и от Tamnoon, по-рядко от Castro - Кастро са най-скъпи и най-некачествени. Доста съм споменавала и H&O, но тяхната мода не е от този тип младежка, като качеството са от един клас с другите изброени.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Тали, аз сериозно се замислям да започна диета от сега, та до 20-ти да съм свалила и да имам достатъчно място за суфганиот  Mr. Green  Обожавам ги с пълнеж от шам фъстък  Love

Като си говорихме за екскурзии в чужбина, се сетих да кажа, че на мен форумът много ми помогна в определянето на маршрута и избора на места, като се започне от препоръката на Ханд да посетим Paul de Vance - това е едно от най-красивите места, на които бяхме и изобщо се влюбих в Прованса; освен това хотела във Венеция го избрах на база мненията, дадени в туристическия форум на бг мама - http://www.altierivenice.it/en/index.php; а единия път писах запитване в италианската тема и от там ми дадоха няколко безценни съвета (като да намалим броя на градовете в маршрута, защото няма да ни стигнат силите за всички - оказаха се прави Mr. Green, препоръчаха ми и Сан Джиминяно, а ние си намерихме хотелче там за чудо и приказ) Hug Разбира се, гледахме и трип адвайзер и се консултирахме с туроператор, но и помощта от тук ми беше много ценна!!!

Лека  smile3524

Цитирай
Жаки,благодаря! Hug

Confused,огладнях.
Да си кажа,любимите ми понички са с пудра захар и пълнеж от вишна.
И има едни с форма на панделка,поръсени с шарени захарни пръчици. 35

Като споменахте БигБрадър,не знам в израелския вариант какво е положението,обаче тук е трагично.Какви персонажи,нямам думи. TiredИнтересното е,че си има доста фенчета. Thinking

Сървайвъра от рекламата на Фокс Ноам ли се казва? Smile

Лека нощ и до утре!  Hug

Цитирай

Ноам , Ноам   Flutter

Оф , голямо главоблъскане с  дати, хотели, гледачи на децата , отпуска съчетана с уикенда , полети  Crazy #Crazy ...Ще повърна вече с извинение .... Дано го нагласим  ако не на връх Коледа , то поне около Новата Година или Коледа - интересно как цените са същите  Crazy  (на връх Нова година се работи - няма начин с тия броенета  Crazy ...) .

Саги ще трябва да носи ханукия в градината ...всяко дете си носи ако съм разбрала правилно .....  newsm78 ....

Лека нощ  и от мен!
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Пете, представи си как се приготвяхме с резервации, оферти, цени и полети месец преди сватбата, бяхме луднали  Crazy

Аз живея до детска градина и на балкона в кухнята се чуват от ранна сутрин песни за Ханука. В момента слушам "Бану хошех легареш" - тази поне я знам, другите ще ги науча до 21/12, защото се очертава да се будя всяка сутрин с гласовете на моля другарките  35

Тали, вие нали плащате машканта? Има ли промяна в лихвените проценти, откакто е кризата?
Много ми е интересно как се погасяват сега жилищни кредити... Не че ние сме се засилили нещо, ама...

dazzler1сура хошех, ала шхор... мдааа ... всеки е малка свещ  Mr. Green

Плюшено мече, нямам наблюдения върху участниците в тукашния Брадър, защото сменям канала всеки път, когато видя, че програмата започва, много ми е тягава и тъпа  Rolling Eyes В Оцеляването обаче имаше и комични образи, които съвсем не блестяха с интелигентност. А и понякога просто ги изкарват не съвсем умни... напр. Ноам Тор, който е пчелар, но иначе е невероятно добродушно същество и малко срамежлив, с усилия го изкараха ограничен, а на мен друго ми беше впечатлението. Виж, в някои предавания простотията е налице - имаше едно "Манекенките", в момента тече "Заливът на любовта" - е, ми, участниците са си прости! Едно от най-приятните реалити беше "Дипломатът" - там търсиха някой, който да представлява Израел от името на някаква еврейска американска организация, бяха го направили много приятно... Та, така... Като танцуват и пеят е най-приятно да ги гледаш, тъй че денсинг старс и подобията на мюзик айдол си ги тача  Peace
« Последна редакция: вт, 02 дек 2008, 11:21 от Mentha »
Цитирай

Ноам беше много искрено момче , някак запазено от много поквари , свободна душа , обичащ истинските неща , много естетсвен. Хубаво е , че с тези си качества , за някои недостатъци  Smile....Господ  го е  дарил с много естетсвена хубост и чар .... Това накланя  везната в посока - "качества" на изброените   Smile . Няма много такива мъже ....или деца да кажа ....или нещо по средата ....,което пак може да се сметне за чар в неговия  случай ...Но в много други -  Stop ....  Very Happy

Ех , философии ...мъжове ,  ехе ....разбирачка такава!  Rolling Eyes Whistling

Ние ще пътуваме преди Коледа! Вълнувам се и много ми е кеф !  Flutter

Отивам да си взема детето от градинката да видим какво са пяли днеска , какво са яли, колко са пикали и тям подобна информация от извора  Very Happy ....

Лек ден !
Цитирай

Niakoi znae li kakvo zna4i da sanuvah MRAVKI i to mnogo na kup.
Цитирай

Bulgaria

Здравейте,
за всички които като мен са в България но искат да почустват атмосфера на Израел и в частност на Тел Авив един един линк на
камери от главната пътна артерия на страната :http://www.ayalonhw.co.il/camera/camera.asp?perCamera=7
Ако си пуснете и радио http://www.100fm.co.il/ сте почти в невероятната атмосфера на тази страхотна страна
Цитирай

Cologne, Germany

Niakoi znae li kakvo zna4i da sanuvah MRAVKI i to mnogo na kup.

или на пари или на доходоносна работа  Laughing инфото от тук
и аз много-много не вярвам на сънищата, но съм забелязала, че хубавите предсказания почти никога не се сбъдват, а лошите винаги.
« Последна редакция: вт, 02 дек 2008, 14:53 от pepelja6ka »
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Криси, аз не съм много по магичните тълкувания на сънищата, дано някой друг ти разясни  Peace За мен мравките са си мравки и на сън, и наяве.

Пете, супер ви се получава - хващате и ваканцията за Ханука  Hug Знаете ли френски?
Защото аз съм учила някога, но там на място установих, че не помня почти нищо  Laughing Мислихме, че за 6 дни няма да имаме нужда от разговорник, но сгрешихме и си купихме в Париж - сега си го пазя за спомен от пътешествието  Laughing Шанз Елизе я украсяваха за Ноел още в края на септември, несравнима е по красота (тя и без коледната украса е приказна, но с нея  Love)

Днес имаше блокажи в Тел Авив заради предупреждения за терористичен акт. Дано всичко мине като фалшива аларма, аз тъкмо бях на път към града  Confused Въпреки че съмненията са за бомба в някакво жилище, ама и аз вече не успявам да проследя новостите  newsm78

Моти, привет!  55 ... и добре дошъл!
Хе-хе, линкът ти води към кръстовището на Арлозоров, то е точно до моя дом, там стоя в задръстванията  Mr. Green
Цитирай
Здрасти!

Моти,добре дошъл!
Пиши ни честичко. smile3502

Криси,на пари било,а? Cool

Ментичке,аз го гледах само веднъж.Никаква градивност,нищо.
Тук вървеше "Островът на изкушението",не схванах концепцията. animal085
Иначе предпочитам Сървайвър.
А имате ли си вариант на "Чийтърс" - детективи разследват евентуални прелюбодейци и после ги показват на половинките им.
Тук е по сценарий и участват платени статисти. newsm34 и всички прелюбодейци са все софиянци Laughing
Цитирай

Mersi dano da e na pari,4e v momenta mi triabvat dosta,kato si opravia klaviaturata pak hte piha 4e nehto naposledak sam mnogo neseriozna
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

А имате ли си вариант на "Чийтърс" - детективи разследват евентуални прелюбодейци и после ги показват на половинките им.

Познавам само американския вариант на това предаване. Тук такова няма.

Понеже хвърлих малко смут за терористическия акт, да кажа, че заподозрените са хванати и животът си продължава нормално  Peace Не намерих снимки, но в статията на иврит са сложили: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1042935.html
Хич не е била приятна ситуацията сутринта  Rolling Eyes
из новините на български
из новините на английски

И тъй като съм на вълна новини - даваха как Венеция "потъва", сви ми се сърцето  Sad

Криси
, вие на дъждовно време ли бяхте там?
Цитирай

da,Menta behe dajdovno vremeto,no niamahe navodnenie.Kazaha 4e navodneniata za Venecia sa normalno nenhto.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

И аз така знам, но опасността от разрушения си я има  Confused При нас валя само за около час (за всичките три дни), но по един площадите си шляпахме... Интересно какво става по време на карнавала през февруари  Thinking

А и има разлика - някога е имало по 5 наводнения годишно, а сега казват, че, ако до 2050 година не се направи нещо, градът ще е изцяло залят  Shocked

Малко отклонение от темата за Израел, но ни е простено  Hug

Там се наводняват, тук се изсушаваме - природата не си знае интересите  Mr. Green

Вчера имаше невероятна гледка вечерта - Луната, Юпитер и Венера бяха съвсем приближени, нещо, което се случва веднъж на много години, намерих и снимки в Интернет:
снимка от И … 72;ел
снимка от К … 72;да
Следващото такова явление ще бъде през 2011 год. Снощи гледката беше невероятна, небето беше ясно, виждаше се точно след залез слънце, дори се обадих на любимия и му казах "Виж Луната - като знаме на мюсюлманска страна, сърп със звезда" Mr. Green
Намерих този цитат в една от горните статии:
Цитат
In fact, some historians think that a similar conjunction between Jupiter and Venus in 2 B.C. may be the source of the "star of Bethlehem" story related in the Bible.
Смятат, че това приближаване на планетите е дало ефекта на Витлеемската звезда, за която християните вярват, че е предвестило раждането на Христос!
« Последна редакция: вт, 02 дек 2008, 19:19 от Mentha »
Цитирай

Здравейте на всички!

Май само по това време ще успявам да седна на компа Smile
От няколко дни смених на Сами режима- да не спи през деня и да си ляга вечер най-късно в 9,че не се издържа на това темпо.То добре ,че и малката се нагласи някак си и тя така  Mr. Green

Та да си дойда на думата за сватбите в нашия град.Уточнявам защото се оказа ,че има разлика.
Свеки каза,че сватбите са от 5 дни до 2 седмици.Всеки решава колко да продължи.Тя е правила по 6 дни сватбите на синовете си./май и на щерките/ както и дае
Та значи се започва с едно украсяване на къщата с цветни ленти панделки.....според възможностите и вкуса.ВИждала съм всякакви Smile Посготвят се безалкохолни напитки и сладки неща/при всеки е различно пак/.В дома на булката се събират близки и приятелки от нейна страна.Обикновено това става във двора,наредени са столове и има музикално оформление и камера разбира се.Следват танци и весвлби до след полунощ... така няколко дни.
След това идва денят ,в който пак се събират близките на булката в дома и ,но този път идват и близките на младоженеца - това  хенна йом,когато рисуват буклата с хенна./за съжаление на такъв ден по стечение на обстоятелствата не съм присъствала/.Раздава се хенна на всички присъстващи жени в малки опаковки и бонбони.
Идва след това деня на булката,но този път е в огромна сватбена зала.Тя е облечена в официална рокля/на една свтба цялата зала бе украсена в тон със цвета на роклята/лилав/- беще страхорно,наистина,включително покривките на масата бяха в тон/това е една от най-красивите сватби ,който съм виждала/На този ден ходят само жени и най-близкиъте мъже на семейството,който са на отделна маса.Обикновено,булата танцува с приятелките си и близките жени в семейството- нещо като прощална вечер.Пропуснах да спомена страхотните декорации на плодове- зави ми се свят.
Следва деня на истинската сватба,през който има ритуал ,но не всички спазват : в дома на младоженеца се извършва тъй заветното подстригване и бръснене,разбира се съпроводено с много музика и танци.булката на този ден е облечена в бяло.На сватбите ,на които бях имаше различно "пристигане" в залата на младоженците - някои от тях бяха съпроводени от 2 факли пред тях,други пък бях наели народен ансамбъл и влязоха заедно с тях,общо взето това е  един от най-тържествените моменти на сватбата.Другата част пак е много индивидуална общо взето са танци,танци и пак танци.между забавлението да спомена и масите ,които още с пристигането са нафрашкани със салати и безалкохолни,след това сервират предястия ,няколко вида ястия а десертите просто не мога да ги изброя.Пропуснах май да кажа че залите в града са 2 едната поема 700 човека ,другата 1000 - та си представте за какво става дума.Разбира се да не забравяме поздравителните пликчета с пари- обикновенно,колкото те са дали на твоя сватба.
Относно грима ,само една от всичките булки беще с много тежък грим,но тя имаше нужда от него  Mr. Green,Другите бяха ммного семпли,прическите бяха по-тежки,но бяха хубави.Едно разбрах всичко е до пари и вкус,без значение къде е сватбата.
Надявам се поне малко да съм изяснила,съжалявам,че нямам снимки,ама с дете на ръце и апарат малко трудно.Занапред ще видим дали ще можем да снимаме.
От мен толкова,бягам да спя и аз.
 Hug на всички ,добре дошъл на Моти!
Извинете за грешките
Цитирай

Здравейте  Wink Ах леле празничното настроение се носи като миризма  на топъл кекс от фурната !
Този Ноам е МНОГО сладък и чаровен ! Истински рус чаровен бонбон ! Ако може да споделите повече информация  може и линкове с негови снимки и инфо ! А как се изписва на иврит името му  newsm78 На колко е ..  Изглежда мн. скромно и забавно момче  Crazy Blush
Цитирай

Paris, France

Привет,

Петя, честито за екскурзийката, то ще е като меден месец без децата Laughing. Поздравление за избора на град, нашият роден е върха на сладоледа и градът на градовете, пу, пу, че умря циганката, дето ........За хотела, послушай Мента и си вземете пакет. Няма голямо значение къде сте, транспортът е безупречен. Този, който показваш не е точно до Айфеловата кула. Абе, който и да вземете, няма да го купувате, я! Ти гледай матрака Embarassed, да издържа, другата е лесна! Жалко, че няма да сме тук, можехме да си спретнем срещичка, хем и преводача щеше да ви е включен. Нищо, по-нататък може пък ние да дойдем.

Мента, много ти благодаря за рецептите, тази с ябълките стана супер. bouquet Тези дни съм много зле. Само ми се спи и яде. Снимките, които ти си виждала са от преди 2 месеца. Сега нощем се будя от глад и все мазно ми се яде. Като чудото на Ханука. Като сме на вълна храна се сетих, че беше писала за броколи. Защо трябва да се вари по-дълго? Мислех си да не е заради гадините, но тогава варено или не все ще е трайф newsm78

Снежи, Hug радвам се че писа. Интересни сватби! Ако остане кнафе след някоя сватба да ти дам адреса? Може и по Петя да пратиш. Повечко, нали Пете? Mr. Green?

Този Ноам нещо не ми харесва. Много му е тъничко и малко нослето и широка челюстта. И манекенката до него не я намирам за неземно красива. Имаше по-хубави Мисс Израел.

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Момичета, заспала съм пред телевизора към 10 и се будя в 1 през нощта свежа като кукуряк  ooooh!
Сега зорлем ще натискам възглавницата докато заспя отново  Crazy

Невена, броколите и карфиола тук ги продават замразени кашерни или некашерни. Първите са двойно по-скъпи, ама уж чисти. Иначе да, преваряват ги заради гадините, но не знам подробности, не питахме в ресторанта, те просто ни казаха, че махат порциите, които са с броколи; кухнята им е изискана и гл. готвач си държи на стандарта  Peace Какво правят спазващите кашрут, за да кашрутират въпросните култури в суров вид - нямам идея   newsm78

Анди, Ноам не е за този тип предавания. Получи "имунитет" да не го отхвърлят и го даде на една мадама, за да я спаси от отхвърляне от острова, а тя благодарение на това стигна на финал и победи. Напиши Noam Tor или נועם טור и ще ти излезнат сайтове  Peace Иначе е на 24, тук момичетата го харесваха, защото има добре сложено тяло, висок е, и на острова правеше всичко - строеше, ловеше риба, излъчваше нещо мъжествено с тези си умения, и много доброта (и наивност)

Снежи, много интересно си разказала  Hug С "поздравителните пликчета с пари" и при нас се процедира по същия начин, даже след сватбата се правят списъци кой колко е дал. На нас тази практика не ни хареса и не не сме си правили подобни списъци, дребнаво е. А и някои хора донесоха по-малко, отколкото ние сме оставяли, ама кой колкото има възможност в крайна сметка... за такива неща не можеш да се сърдиш или нещо.... Confused
Защо премахнахте следобедния сън на Сами? Проблеми с приспиването вечер ли е имал?
Цитирай

Vancouver

Честита нова тема!

Ние сме добре много бяхме заети, трудно е да се установиш в нова държава и да започнеш живота си отначало. Имахме гости от Израел, ходихме на планина където ще се проведат зимните олимпийски игри през 2010. Много е красиво, сняг нямаше.

http://www.whistlerblackcomb.com/index.htm

Намерих си работа. Точно това което работих и в България, много съм доволна от условията четох, че обсъждате отпуските, първата година имам 10 дни, втората 3 седмици след 3та година вече е 4 седмици което за Северна Америка си е много добре.

Бях две седмици на обучение в главният офис запознах се с много хора сега  има Коледно парти в един клуб http://www.theoceanclub.ca/  и мъжа ми е поканен но няма кой да гледа бебето затова хич не ми се ходи сама иначе щеше да е страхотно. Фирмата е вече няколко години е в топ класацията за най-добър работодател на Канада и затова ми е много стресиращо защото съм 3 месеца на изпитателен срок надявам се да се представя добре вчера ми беше първият работен ден и се пробрах с ужасна мигрена но първите дни винаги са трудни.

Събират ми се по Коледа 5 дни почивни дни но никъде няма да ходим ще си почиваме че имаме нужда. Тук най-популярните дестинации са Куба, Лас Вегас и Карибите защото са чартърни полети и им излиза евтино.

Много се радвам, че се ориентирам сама с транспорта  беше ми притеснено но е  добре организиран метрото е страхотно казва се Sky Train и не е под земята ами си върви по улиците

http://farm1.static.flickr.com/152/431913453_ac4874303d.jpg

http://www.2010vancouver.ca/skytrain.jpg

За България не ми е мъчно изобщо само за семейството и за нашето куче което сега е на отглеждане при майка докато намерим начин да си го вземем  Sad

Отивам да си лягам при нас е 21:30 сега  Very Happy

Много целувки на всички и моля някой да ме научи как се качват снимки в сайт, че срамота не знам как става  Embarassed.

Цитирай

Ханд   Hug bouquet,поздравления за работата!Сигурна съм ,че всичко ще се подреди/питай ме мен за установяване в нова държава  ooooh!/

Невенка,въздържам се да питам свеки за кнафето без мъж ми ,защото съм сигурна ,че ще има пропуски ,а не искам да допускам такива.А от там и по-трудното да улуча момент,в който свеки да е ок и мъж ми да е тук  Mr. Green.Тя всъщност ми каза набързо рецептата,но има неща ,които не разбирам така ,че няма как.....ще чакам удобен момент.

Ментичка наложи се да променим режима,защото След следобедния сън,Сами заспиваше в 23-24часа,редом с него и Рим.Направо се скапвах.Освен това И мъж ми си ляга към 21 ч,та така всички са доволни/не,че аз успявам да легна по-рано от 23ч ама това е друг въпрос Smile/
Относно пликовевте и аз не съм записвала ,кой колко дава/това беше само на обрязването на Сами/,иначе м/у близките колкото дали и ти толкова така,че няма сърдити.

За сега ви оставям,че Римушка се събуди и се надявам да отидем със Сами за малко в "псевдо" дет.градина
Поздрави!
Цитирай

Bulgaria

Добро утро на всички,благодаря ви за топлият прием.
Имах щастието да живея и работя 7 месеца в Беер Шева и Ашдод.
И двата града много ми допаднаха но Ашдод ми е повече на сърце.
С гордост мога да кажа ,че Kiriyat Hamemshla mall  аз съм правил голяма част от ел инталацията Very Happy
По време на Ханука бях в Ашдод и там руснаците празнуваха и двата празника едновременно и беше много готино #Crazy
Наскоро ми пратиха mezuzah но е празна вътре и въпросът ми е някой знае ли какво се слага и откъде се взема  newsm78
Много настроение и усмивки на всички Smile
Цитирай

Оле ,  колко сте изписали!  ooooh!

Здравей,МОТИ !Добре дошъл!Това , което са ти дали е само бет мезуза ( Къща на мезузата), то е външната кутия и тя може да е  в много разновидности и декорации . Виж :
http://search.aol.com/aol/image?query=mezuzah

Прочети тук на руски :
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B7%D1%83%D0%B7%D0%B0

Снеже , записва се , записва се кой колко е дал , особено в големите фамилии , които често правят партита ....То си е и до традиция разбира се.Нашите пликове са с чекове по-често  ама смисъла е същия.Интересно за сватбите наистина.То не е на един ден , то са процедури !  SmileАз  не слагам Саги да спи на обяд  след градина , защото става късно ...докато обядваме и се  преоблечем ...стане 2.30 ...кога ще спи, кога ще става ....Вечер има да подскача в хола до 11 .Няма такъв  филм. Не спят и двамата на обяд (Шахар спи сутрин малко, малка е). Вечер лягат в 7.30 и отцепват до сутринта. Ние  ако не им подредим деня и режима , кой ? Те ще подредят нашия и бая хубаво ще ни заформят  Smile . Снеже , разкажи за града ви ...Няма ли някой линк , нещо...снимки от нета ... малко повечко така.

Невена, накрая ще  е с пакет. Чакаме потвърждение от хотела и на 17  тръгваме този месец. Излезе добра сделка. Как без френски ще се оправяме ...ще се оправим ... Англоговорящите според Мента  са едва ли не рядка птица ...а ние си мислим , че  английския  е  едва ли не даденост по цял свят  Smile . Матрака , а ?  hahaha НикЪв матрак - вън! Има много да се обикаля  35 Нощеска ако имаме сили може  Whistling 35 ! Била ли си на шоу в Мулен Руж ? То много соленко бе ....към 100 евро  на човек  без вечеря - само шампанско ....само представление за 2 часа някъде ...Ехе ....  Това е тънката тарифа  Whistling .... За това пътуване ще пиша на Мента и на  тебе на ЛС ....да не занимаваме форума с Париж.

ХАНД !!! Много хубаво, че  се справяте така добре .Не си ни забравила, сладурка! Докладваш! Кога ли пак ще седнем на кафе в онзи вашия  страхотен МОЛ в Кфар Саба  Flutter ...Пак ще си дойдете живот и здраве! Нати как е ....сигурно е порастнала ...какво ново  при нея? Работата ти харесва значи .... хубаво е да обичаш това , което правиш ! Прегръдки!

Хайде -  спускам се  в маршчути , метро спирки и подредба на времето в Париж ...то си е бая домашна работа  ooooh! .

Тали, къде си ?

Почерпете се и лек ден!

Цитирай

Paris, France

Пете, била съм в Молен Руж, но отдавна. Между другото в Лидо (подобен сорт) представлението ми беше харесало повече. Щом идвате на 17 може и да се видим, ние заминаваме около 19 декември.

Ханд, честита нова работа!

Снеже, не ти завиждам с късното лягане, но и ние сме така  Sad. И не е като да будуват мирно.
Цитирай

Ще ти пиша на ЛС, Невена.Кутията ти е пълна , немога да ти пиша ЛС ...  Crazy
« Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 12:02 от petia911 »
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Моти, поздравления - молът в Беер Шева наистина е внушителен! Приеми хет-хет*, както казваме тук  Hug
Изобщо Кирият аМемшала е най-хубавото нещо в Беер Шева (след Университета, разбира се  Mr. Green)

В Ашдод не съм била никога, но Беер Шева си е провинциален град, както и да го погледнеш...

*хет-хет = ח"ח = хизук хиуви, т.е. положителна подкрепа - това е армейски жаргон, но навлязал в цивилна употреба

Ханд, много се радвам на разказа ти! Няма да ви е лесна година първата, далеч от родители и куче, но като започнете да си гостувате ще е по-леко  Hug Аз бих те посъветвала да отидеш на партито, дори и да ти е мъчно, че ще си без мистър Ханд - знам, че този вид събития са много важни за изграждане на контакти, и за изграждане на впечатление, че си социално ориентирана, за сближаване с колеги и др. В твоя полза ще бъде, а половинката ти ще те разбере...
За снимките - трябва да ги качиш първо в друг сайт, напр. снимка.бг или друг, копираш линка към снимката и го поставяш между кода за снимка - img, който ти излиза с буточето горе с картинката [i m g][/i m g] Ако кликнеш на цитат на моя пост, ще видиш как съм сложила снимката по-горе  Peace Стискаме ти палци  fingerscrossed Как е Нати?
Голяма красота е там при вас! И тук строят наземно метро, но кога ще е готово - не се знае   Confused

Пете, плановете да са ти гъвкави, защото там на място ще разбереш неща, които сега може и да звучат абстрактни, а там всичко ти е пред очите  Wink Иначе съм на линия, нали знаеш  Hug
Цитирай
Здравейте, мамита! Love
Аз малко ни в клин, ни в ръкав ще се включа с въпрос тук Embarassed, но не искам да отварям нова тема по въпроса.
Много ми липсва израелската телевизия и бих искала да гледам поне аруц 2 и 10. Вече 2-ра година сме в България и все още съумявам да запазя иврита на баткото, а малкият слухти и повтаря покрай нас.
Ще ми е много по-лесно, ако имаме и телевизия. A и все пак самите канали са много интересни и наистина много ми липсват Sad

Въпросът ми е - някой от вас гледа ли израелска телевизия в България и ако да - как?
Естествено за Бейби, Хоп и Аруц hа-йеладим може и да не става, но и 2 и 10 пак вършат работа.

Благодаря предварително и се извинявам, че развалям празничната тема Embarassed

На всички Хаг ханука самеах! bouquet

http://www.wondercliparts.com/holidays/hanukkah/graphics/hanukkah_graphics_03.gif
« Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 14:54 от enly »
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Здравей,  enlybouquet
Хубаво е, че се включи, прави го по-често, приказка ще се намери  Very Happy
Мисля, че ще ти цензурират снимката, защото е голяма, но може и да греша...

Аз, естествено, си гледам тв каналите по стандартния начин, защото съм в Израел, но погледни в сайтовете на двата големи канала, има някои неща, които качават като клипчета (напр. новините)
Новият сайт на втори канал е тук: http://www.mako.co.il/
А 10-ти е тук: http://www.nana10.co.il/

Как си с четенето на иврит? Ако търсиш нещо конкретно, но те затруднява четенето, свиркай, ние ще помагаме  Very Happy
Ако ми хрумне още нещо по твоя въпрос, ще пиша  Peace
Цитирай
Здравей, Мента Peace
Благодаря, че ми каза за гифчето. Редактирах го и го пуснах само като линк, за да не е проблем.

Тези сайтове вече ги прегледах и не става нищо. Не ми тръгват клипчетата. Естествено грешката може би е в моите компютри, но бих искала да гледам телевизия нормално. Ако трябва ще си купя сателитна чиния, само не знам на кой спътник да я търся.
Тук един оператор предлага да ми пусне, но и те не са сигурни какво ще хващам. Затова попитах, ако някой вече гледа по някакъв начин, да даде съвет.
Иначе с четенето съм бива, но не обичам да чета, то не е като говоренето Mr. Green
Не търся конкретна информация, иначе успявам да си я намеря, оправям се с нета почти идеално.
Едно време гледах бе шидур хай хадашот по 2 и 10, но сега нещо не успявам.
Искам и децата да гледат и слушат, както и аз да си запазя познанията.
С баткото вече 2 години си говорим само на иврит между нас си, но вече започва да забравя или да му става трудно, домързява го да мисли, въпреки, че ги знае думичките. А и навсякъде около нас се говори само на български. Не искам да забравя езика. Crying or Very sad
Цитирай

България-София

Въпросът ми е - някой от вас гледа ли израелска телевизия в България и ако да - как?
Естествено за Бейби, Хоп и Аруц hа-йеладим може и да не става, но и 2 и 10 пак вършат работа.

Това и аз го проучвах преди две години и до никъде не стигнах. Нито Булстатком, нито ITV приемат някаква израелска програма... Кодирани им били сателитите (на израелците) и не ставало. Пък аз се чудя как цяла Америка гледат? Rolling Eyes Август бях в израелското посолство и попаднах на брошура, в която пишеше, че срещу 350 /или 390/ Евра за година можеш да гледаш техни канали. Не съм проучвала въпроса, защото ми се струва малко прекалено.
Цитирай

На дивана, под юргана

enly, пробвай това: http://www.reshet.tv/video.aspx
В посолството на Израел имаше преди две години едни листовки за такава услуга - по 20-тина евро на месец май беше тогава с някакъв пакет от израелски телевизии... ама не си спомням точно... "кмо бе арец" или нещо такова беше...
Цитирай

Здравейте!

Аз само се включвам да ви попитам,някоя от вас дали е правила чийзкейк със сиренето на "тнува"/белия готвач/  Embarassed
Ако да ,моля дайте ми изпитана рецепта!

Сега се стягаме евентуално да ходим до болницата ,че зълва ми родила сутринта.И аз като Мента не обичам да ходя 1-вия ден,ама тук е така,ако не отида  ще е явно неуважение  ooooh!
Цитирай

IS

Желая  ви  весели предпразнични  настроения  и  приготовления за  ханука  и  коледа !  bouquet
 Моти , приятно е  да се  чуе  ,  че  си  останал с добри  впечетления и спомени.  За  мезузата , както Петя  каза , листчето  вътре  е  наи-важно , мисля  че  може  да  се  купи от  Бейт хабад -София .   Информациата ,която можем да  получим ежеминутно за  Аilon-  а  , ще  е много полезна за мене и мъжо. та благодаря.
  Мента ,  вчера  се почувства предупреждението  за  терористичен акт  и  в южен Тел Авив - бях  на  шук Левински ......
  Снеже   и  аз  не  мога  да приема  тези  ненаврвменни посещения...
 Та  .......приятна   вечер!   Very Happy
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Здравейте, банда  bouquet

tigar-migar, аз гледам клипчетата в сайта на Решет с много добро качество, а си мислих, че го "затварят", защото по аруц 2 все пускат рекламата на новия им сайт (мако). 20Е е разумна цена, нали?
Иначе би било сложничко да се взима от тук приемно устройство на YES или HOT (цифровите телевизии) и да се наглася в България, както тук гледат бълг. телевизия - мисля, че е на същия принцип  Thinking

Снежи, Тали беше давала рецепта за нейната угат гвина (чийзкейк) в една от първите теми - втората или третата, не помня... Аз правя тирамису от този вид сирене, което е малко по-различно от чийзкейк...
Тъй като свекърва ми прави угат гвина, която всички много обичат, аз не съм се пробвала, казвам на любимия да си яде при мама, като му се прияде (или купуваме готова) Peace

Вики, май точно в южен Тел Авив най-много се е усетило, защото там са тършували  Crazy А аз просто чух за задръстванията, после ми стана ясно, че има нещо гнило и изчаках добрите новини преди да изляза. Но да ти кажа- сериозно се замислих дали да излизам преди да кажат нещо успокоително по новините, защото бях на път към каньона... и знае ли се знае ли се ...  Confused

Пете, малките разбират ли какви планове кроите?

Поздрави на всички споменати и неспоменати  Hug и лека!
Цитирай

На дивана, под юргана

Всъщност линка по-скоро трябва да е този: http://www.reshet.tv/newsite/
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

В Израел има едно странно явление... Има две фирми, които имат лиценз да предават на честотите на втори канал - Кешет и Решет. Делят си излъчванията - по предавания, по дни на седмицата и т.н.
Преди бяха три фирми, но едната отпадна (Телад).
Та, тук са предаванията на Кешет http://www.mako.co.il/
А в твоя линк са предаванията на Решет: http://www.reshet.tv/newsite/
Например Големият брат е предаване на Кешет, докато Заливът на любовта (стана дума за тези предавания в предишни постове) е на Решет  Peace, а и двете ги дават по втори канал...
« Последна редакция: чт, 04 дек 2008, 01:18 от Mentha »
Цитирай

Sofia - TelAviv

Аз чак сега се разписвам, не бях разбрала даже за новата тема, а тя вече почтинаполовина.
При нас за ХАнука почти нищо, само тазинеделя щяло да има нещо за децата в Новия младежки център към Шалом, който е срещу Софийската синагога.
Иначе в Хабад нищо, незнам защо, сигурно ще има тържество, но само в центъра.

Лек ден!  bouquet
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Karol, може би е рано още  Thinking Тук цял месец текат приготовления, децата се връщат от градина с коронки - свещ на главата и се подготвят за празничната програма в градината (нали ги слушам всяка сутрин от съседния двор с мишпахтон там...)

Петя покрай нейните вълнения ме вдъхнови да изровя някаква снимка на Люксембургските градини в Париж, които ни оставиха без дъх:
http://www.subwayhotels.com/blog/wp-content/jardin_du_luxembourg.jpg С пожелание за слънчев ден на всички! Very Happy
Цитирай

Милички ,здравейте !Аз тези дни не се включвам много,но ви чета редовно!

Хабад преди време търсеха медицинска сестра,получих имейл от Джобс.бг.КАкто знаете нямам никаква възмоижност в момента да сменям работа и изобщо да тръгвам на работа.Но ме заинтригува.Напишете нещо повече за Хабад.Аз ще видя чичко Гугъл какво ще каже.
Цитирай

Sofia - TelAviv

Милички ,здравейте !Аз тези дни не се включвам много,но ви чета редовно!

Хабад преди време търсеха медицинска сестра,получих имейл от Джобс.бг.КАкто знаете нямам никаква възмоижност в момента да сменям работа и изобщо да тръгвам на работа.Но ме заинтригува.Напишете нещо повече за Хабад.Аз ще видя чичко Гугъл какво ще каже.

Хабад в София се намира на ИСУЛ, на теб ще ти е удобно. Центъра е малък една сграда на 5 етажа, като в нея има един мезонет са семействата които живеят там на равина и настоящия му помощник. Има офис етаж, има детска градина,която се помещава на два етажа, има Микве на приземния етаж и ресторант в мазето, където се правят и тържествата. Въобще, нещо като "дядовата ръкавичка"  Mr. Green  По принцип по празници се събират много израелци в Хабад, защото някакси нямат връзка с тукашния Еврейски център и общността.
По принцип мед, сестра е за детската градина и  мисля е на половин работен ден.
Цитирай

О , боже ...хора ...едва намирам време да седна малко на форум  35 ...след малко скачам да ходя пък нокти да се оправям ....  Мента , ми  вълнение си е   Party Париж ми е мечта!!!! Мерси публично за отделеното време  извън форума тук и обяснения за Париж  Smile . На малките сме казали, че ще  пътуваме без тях  и те ще спят с баба и дядо вкъщи (у нас ) и ще си прекарат супер - ще ходят на зоопарк, на ресторант , на шопинг център , на разказване на приказки в библиотеката ....Едвам ще се сетят за нас   hahaha ...Шахар  не  включва какво й говоря иначе  ме гледа умно , кима и казва "Тов , има ..."  Flutter Сърце мое !  Love Ще  го изям това дете  един ден аз !Без  сол даже !   Smile ..Саги разбира , той е мъж !Хем голям ! На 3 г..... не е шега възраст!  Mr. Green ...Вечер ще е  трудно, защото те са свикнали , че ходят , ходим  ....после вкъщи  с нас ...Ще се оправят  някак.Те са свикнали с баба и дядо , а и ще са си в своята къща ....Казвам на Саги - ще спите на голямото легло с баба и дядо ако искаш , не в твоето и той - ЙЕШ !  Party Йеш, йеш ... ама ....ще видим като дойде ...ще има сълзи ...Свекърва ми казва  , че нама да ни кажат ако децата плачат.Ще те лъжа казва  hahaha и без това няма какво да направиш ...После като си дойдеш ще ти кажа истината  hahaha Ох ....

Снеже, угат гвина (чийз кейк ) свекърва ми прави от тази без пекане.Мога да питам и да ти кажа - страхотия става! Етърва ми докарва по-добре тази , която се пече. Тали е майсторка ама я няма ...  Whistling  Smile

enly  , какво се извиняваш и ти !  Smile Добре дошла !  Peace

За мезузата - мезуза трабва да се купи от сигурно място , да. Те не са  евтини , при положение, че се слага мезуза на всяка врата или отвор входен без врата (книса ) към стая в къщата.Не  вход към коридор , а към стая .Това с изключение на бани, тоалетни, помещения за боклук  - те не са за обитаване .Всъщност самата  кутийка за мезуза понякога може и да е доста скъпа , защото има такива , които са си цяло произведение на изкуството, но в повечето случаи  самата мезуза  е  ценната част от към пари и разбира се от към значение . Има и мезуза  за кола - тя е малка . Обикновено се слага по-красива мезуза на входната врата , а по стаите по-обикновени .На  вход на магазин също се слага , на входа на блока също.Мезуза обикновено не се краде (без обобщения разбира се). Аз съм сложина  дървена мезуза  с цветчета на детската стая на Шахар - сладка е , сама я правих .Имам предвид кутията. Съседите са сложили една огромна стъклена , така , че  смаото листче вътре се вижда - красива е ...с  камъчета и рисунки на стъклото.

Нашите съседи заминават за Швейцария , вече има сняг !!!!   Ех , пътува народа ! Имаме потвърждение от хотела! Дръж се Париж и версай! Идем!  35  Smile

Невена ! Благодаря и на тебе публично за отделеното време по повод  това пътуване ...нали си Парижанка - мерси!

Много изписах бе !Ставам да будя малката и да заминаваме на маникюр , че  свекъра все подранява - нали ние е   гид   Cool  35 ....Сега ще забипка долу.

Ей , народе , научих арабски съвсем  35 Отсреща работниците на строежа  не спират да говорят бе ...и радио си имат - то е музика, то е глъчка  Whistling Свикнахме майче ...скоро като приключат ще ни липсва шумът  hahaha ....

Айде чао!  Crazy

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Миши, липсваше напоследък  Hug
Аз писах малко за Хабад покрай трагедията в Момбай, но те са уникална организация.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=347426.msg9372511#msg9372511

По принцип в еврейството няма мисионери, те са единствените такива, и наистина малко наподобяват протестантските мисионери, които се опитват да разпространят християнството... Е, Хабад не се стремят толкова към привличането на друговерци към юдаизма, а по-скоро към разпространяването на юдейските закони, популяризирането им, и връщането на евреите към корените им и традицията - т.е. да спазват шабат и кашрут и пр.; за тях е и много важно да са навсякъде, където има евреи, за да им осигурят, доколкото е възможно, условия за това спазване...
Направи ми впечатление, че на български няма много информация, а аз като пускам търсене на кирилица, ми излизат и резултатите на руски: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%B4

Пете, хубаво сте им го представили колко ще е вълнуващо  Very Happy Ами, аз да ти кажа, като бях малка ми беше любимо да ме оставят при баба  Hug истински празник и глезене, до ден днешен като помириша масло, сложено в тигана за пържени филийки, и си спомням как ни будеше с тази миризма в съботите  Love
Цитирай

Карол ,благодаря ти!Не мисля ,че ще ми е по -удобно от настоящата работа(на която не съм била от две години и още толкова няма да бъда) ,"ВИта"ми е най-близо.На три-четири спирки на трамвай 22.Но за ХАбад ми стана интересно!
Пете,душко,стига с тези нокти бе!Аз умирам от срам с моите пръсти и дълбоко изрязани нокти !но поради естеството на работата преди това (хирургия) и сега с бебетата,няма как да си пусна маникюр.Нехигиенично ми се струва.
Цитирай
Благодаря на всички за отговорите bouquet

И аз като unik проучвам от 2 години насам, когато се сетя, но без резултат и затова се престраших вече да попитам из форумите.
ИТВ партнер предлагат 2 канала, които са напълно безизвестни за мен. Даже предполагам, че единият ще е на английски, арабски и руски - новинарският канал, който съм засичала, цъкайки между програмите.
Значи за съжаление засега ще си продължавам само аз да уча децата на иврит, което ме изтощава понякога. Но аз пък обичам да го говоря този език  Love
Страшно харесвам и музиката. Добре, че е тя, за да има с кой да си "говоря"... припявайки Rolling Eyes

Хубав ден на всички мами и татковци от мен Love
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

enly, а помниш ли кои са тези два канала?
Аз нали съм заклет телеман и проявявам нездраво любопитство  Blush
Цитирай
enly, а помниш ли кои са тези два канала?
Аз нали съм заклет телеман и проявявам нездраво любопитство  Blush
Да, намерих ги пак в сайта на ITV partner.
Единият е 33-ти - новинарският, а другият е безсмиелин направо
RR Sat     Israel     Presentations
IBA Channel 33    Israel    News
Цитирай

Момичета не отказвам рецепти,стига да ви се занимава Smile

Enly,съпругът ми каза,че вероятно има начин да се гледат в бг тези програми/доколкото разбрах,трявба да се насочи в друга посока сат.чиния/
Ако те интерсува ще го помоля да обясни довечера по -ясно как става.

Цитирай
Момичета не отказвам рецепти,стига да ви се занимава Smile

Enly,съпругът ми каза,че вероятно има начин да се гледат в бг тези програми/доколкото разбрах,трявба да се насочи в друга посока сат.чиния/
Ако те интерсува ще го помоля да обясни довечера по -ясно как става.

О-да! Ще съм ти адски благодарна!

Ще си купя чиния, стига да съм сигурна, че ще ми върши работа.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Снежи, пускам рецептата на мързеливото ми тирамису, голямото предимство е, че е без яйца, тъй като тук заради климата има салмонела и не се препоръчва консумация на яйца в сурово състояние  Peace

"Тирамису за мързеливци" - по Дафна (която ми предостави рецептата )

Продукти:
1/2 литър сметана 32% или 38 (за разбиване на кремове) - може да се сложи и по-малко - 250 мл.- 300 мл. са достатъчни
3 лъжици инстант пудинг ванил
1/2 чаша захар
около 500 гр сирене на Белия шеф
400 гр бишкоти савоярди (2 пакета по 200 гр от втория ползвам 3-4 бишкоти)
2 супени лъжици ликьор (бадемов ликьор или с вкус на кафе)
1/2 чаша кафе (на мен това не ми беше достатъчно, като свърши, добавих още 1/3 ч.ч. ) – в оригиналната рецепта е с еспресо, докато в моята рецепта е с нес кафе – 1 с.л. нес, разтворено в 1/2 чаша вода
Натурално какао за поръсване – на око
От сметаната и захарта се разбива гъст крем. Прибавят се инстант пудинга и сиренето и се разбърква още малко. Накрая се слага алкохола и се разбърква хубаво.
Кафето се изсипва в чинийка и всяка бишкота се "овъргалва" в кафето така, че да се напои и от двете страни. Реди се ред бишкоти, маже се крем, и отново в същия ред - бишкоти и крем; може да се направи и на един ред. Преди поднасяне се поръсва с какао.

Имам и една несполучлива снимка, но все пак ще я пусна  Peace клик

Видях, че първите теми са преместени в архив  Confused В следващата тема ще се опитам да оправя линковете към старите  Peace
Иначе рецептата на Тали е в "Израел 3", мернах я при търсенето...
Цитирай

ЗНаете ли,че нещо много се загуби Peshchek (незнам как точно се пишеше).НЯкой има ли инфо за нея?Дано да е добре и скоро дя се включи.
Цитирай

Пете, много се радвам,че все пак се реши на пътуването. Децата не ги мисли, ще са добре и без вас Peace, а вие се наслаждавайте на Париж на воля.
Аз много трудно се решам да оставям децата на някой за по -дълго време, но септември като бях в Израел самичка, разбрах,че съм имала нужда от точно това -да бъда сама.
Моти и enly, добре дошли bouquet
Цитирай

Ментуш благодарско!

По-късно ще се включа с инфото от мъж ми!

Пете ще се потрудя и ще предоставя снимков материал от нашия град  Peace
Цитирай

Изпиши името на града и в  търсачката сигурно има бая ....на иврит  се  намират повечно ...Потруди се , я ! Какво  пък ти !  hahaha Като гледаш деца та да не си  във ваканция  от  форума  Mr. Green Моята свекърва използва вместо бишкоти - бисквити  обикновени - шоколадови може също.Преди да ги нарежда ги топка в кафе ..... или във вино. Вие пиете ли или хич не ?То уж  за вкус де ...  Whistling .Пак ще пиша за самия крем друг път.

Джаки, мани , ще се стегна като затръгваме , ще видим , аз съм герой на трудовата слава !Няма страшно  Mr. Green .

Ето една снимка на Шанз Елизе от Триумфалната Арка ....ще се пийне там кафенце ....Днес  една мацка (около 60 г.) преди мене на маникюр беше та малко поизчаках ....била много пъти в Париж и околностите .... Като пийнеш кафенце на Шанз Елизе си спомни за мене  ...и гледай какви  са слаби  фанцузойките ..как хубаво се обличат , но ГРИМ няма  Smile ...Сладурана с чувствоо за хумор ! Жалко казва , че няма да се разходите из градините на Версайския дворец , защото са затворени зимата , но  самият дворец  е разкошен! Мента , сдругия път да идете !  Smile

http://www.pbase.com/ngruev/image/20348062

Виждат се и автобусите , които правят панорамни обиколко (червените).

Ето и снимки / картини  на Версайския дворец :

1662 г  :  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5c/Palace_of_Versailles.jpg

1722 г. : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Schloss-Versailles.jpg

Покоите на кралицата 1789 г.  :  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/Versailles_Qu … n%27s_Chamber.jpg

1920 - Огледалната Зала :  http://en.wikipedia.org/wiki/Image:William_Orpen_-_The_Signing_o … s,_Versailles.jpg

Същата днес : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Hallofmirrors.jpg

http://photos15.flickr.com/21083732_d1984a663e.jpg

http://www.wayfaring.info/wp-content/uploads/2007/04/palace-of-versailles-7.jpg

Няма да продължавам ...  Омайващо е ! 

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Аз много трудно се решам да оставям децата на някой за по -дълго време, но септември като бях в Израел самичка, разбрах,че съм имала нужда от точно това -да бъда сама.

Освен да ти пожелая догодина - във чужбина! догодина, доамина....  Wink

Пете, в Париж е трудно да намериш французойки, защото по туристическите места има само туристки. Аз снимах колоездачка, която имаше френско излъчване, и други ги гледах, които са в коли с френска регистрация или примерно на мотопеди:

Слабички са и по мое мнение - чаровни много!

Аз не съм музеен турист, на мен ми дай да гледам живот и хора  Love И в Израел при първото си посещение седях и зяпах хората - бях като омагьосана от тях и друго не щях да гледам  Mr. Green И в Париж все това търсих да видя - как живеят, как пазаруват от пазара; в Италия баба на мотопед - незабравима гледка!!! Но следващия път няма да пропуснем Версай, изобщо за Града на светлината трябва да се посвети дълго време за разглеждане. Ето, тази моя колежка, която живее там вече два месеца, ми пише, че колкото и да познава града, не спира да се възхищава и да открива нещо ново в него  Hug

Ще ви пиша пак по-късно...  Hug
« Последна редакция: чт, 04 дек 2008, 18:55 от Mentha »
Цитирай

Cologne, Germany

и аз като ходя някъде се забивам по кафета и градинки и наблюдавам местните  Blush

верно е жалко, че ще пропуснете бароковите градините на Версай заради зимата... даже щях да питам, знае ли някой какво става с тях през зимата..иначе докато е топло са чудесни... пейки, страхотни фонтани, цветя, класическа музика звучи... ние пихме дори вино на сянка под дърветата.... ееееех, че хубаво беше... майка беше много доволна..каза, че като учели за тях в часовете по френски едно време в селското училище, не си е и помисляла,че ще ги види на живо

по уличката от църквата към сорбоната лятото е доста зелено и има чудни кафенца... а самата сграда на сорбоната ме разочарова; очаквах нещо по-помпозно...та сградата на СУ е по-внушителна ...
аз още не съм ходила на кабаре в Париж..все не остава време или няма билети... но си е изживяване, тъй че Пете проверете за билети по-отрано  Smile
« Последна редакция: чт, 04 дек 2008, 19:57 от pepelja6ka »
Цитирай

Аз пак да ви върна към темата за Ханука.Вчера бях на родителска среща и учителката по иврит на дъщеря ми каза,че тази година на 21.12 ще ги водят в синагогата да запалят първата свещ на Ханукията и да изпеят няколко песни за Ханука,родителите също можем да отидем с тях. Другото интересно,което ни каза,че в часът по иврит е имала проверяваща от Израел (да види как се справят децата с материала и как им се преподава) и била останала доволна от това,което е видяла и чула Thinking, а дано да е така Peace
Мента, ще ти дойда на гости, само ми го пожелай Laughing
На всички bouquet
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Пепеляшке, не знам как ги съхраняват  Thinking Мен пък ме беше впечатлил репортаж, в който показваха как събират патките от едно езеро и ги прибират на топло зимата, а после ги връщат в езерото - не помня от коя западноевропейска държава беше този репортаж... Но се замислих дали правят същото и с израелските патки и гъски, които си плуват тук в нашия парк  newsm78 Някой да е чувал. чел нещо по въпроса? Зимата затварят входа от нашата страна на парка, защото има наводнения (когато вали, не като днес - сухо и жегаво  ooooh!)

Снежи, за угат гвина, ако искаш да направиш блат, можеш да смесиш 200 гр. натрошени на ситно най-обикновени бисквити и 200 грама разтопено масло, объркваш ги да станат еднородна смес, слагаш във формичка, която се пристяга отстрани с пръстен и буташ в хладилника за час-два. След това отгоре слагаш сместа, която си приготвила (аз правя с плодове, кисело мляко и желатин , но тя изисква още няколко часа престой в хладилник) и по този начин се получава тънка хрупкава коричка вместо блат  Peace можеш да го ползваш като идея за угат гвина без печене  Flutter

Миши, бях засичала някъде из другите форуми мнения на Пешек  Thinking Не знам дали ни чете... Peshek, появи се поне за малко  Very Happy

enly, тази  RR Sat за първи път я чувам, 33-та програма не я гледам много, но като и разгледаш седмичната програма, можеш да прецениш дали си струва  Peace http://www.iba.org.il/KolYisrael/asp/Arutz33Shidurim.asp
Жалко, че нямат детски програми, но има готварски  chef, здравни, новини - за слушане на езика си е направо супер  Hug

Жаки, нали знаеш приказката "Внимавай какво си пожелаваш..."  Wink
Цитирай

на хълма

Zдравейте ,
Ментичке не видях снимката с тирамисуто,  нещо не ми излиза...както и да е. Аз в хладилника имам си и аз едно недоизядено защото много ликьор сложили ...да се нафиркаш Crazy, не ми хареса така , предпочитам сладкото да се усеща повече, не алкохола
Иначе кой пита за пииване...да пийваме си  отвреме навреме..предимно винце , ей така да се приспиме Wink

Мента и аз не съм по принцип музейно настроена, но да -хора, начин на облекло, магазини, архитектура...и съм ужасно любопитна за интериора на домовете на определеното място,направо ''влизам ''през прозорците(кой знае каква странна гледка съм,нали така не се прави... Smile )

Като стана въпрос за интериор- как израелеца/ типичния/ обзавежда домът си...нещо специфично ?

Петя....Париж ,а?  Cool
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Първа дежурна се строявам  Mr. Green Още съм самичка вкъщи, използвам последните минутки...

Натисни иконката на фотоапаратчето, това е най-големият сайт за недвижими имоти  Peace

Тук са жилищата за продажба:
http://www.homeless.co.il/sale/
пример http://www.homeless.co.il/Global/ShowPic.asp?TableName=Sale&ID=75596
жилище в богат район: http://www.homeless.co.il/Global/ShowPic.asp?TableName=Sale&ID=115461

Тук са за отдаване под наем:
http://www.homeless.co.il/rent/
пример: http://www.homeless.co.il/Global/ShowPic.asp?TableName=Rent&ID=317330

Най-типично са плочките, другото е въпрос на материално положение  Wink И големите телевизори...  Mr. Green
И много често меката мебел е с изкуствена кожа...
Все пак това са жилища, от които хората се изнасят, но тези, които ги отдават под наем, наистина са в плачевно състояние, ние обиколихме 17 апартамента, докато си намерихме нашия (който е етаж от къща всъщност). Винаги съм смятала, че в България по-добре си обзавеждаме, повече влагаме в това, и по-уютна атмосфера се създава  Peace

В Ница спахме в хотел срещу жилищна сграда. Последната сутрин специално станах по-рано, направих си кафе и седнах на френския прозорец, за да зяпам хората как си тупат завивките, правят закуска и т.н. Абе, воайор, обаче на хората не им направи впечатление, явно са свикнали щом живеят срещу хотел....
Цитирай

в средата на мъглата

идвам с мир и един въпрос

защо Израел не допуска или ако допусне някой кораб с помощи за Газа,то това ще е след сложни преговори newsm78
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Това е вид бойкот, като ембарго... или херем, както биха казали на иврит...

Предприетата мярка е заради ракетите Касам и непризнаването на държавата Израел. Беше взета след като Хамас спечели изборите и направиха официално изявление, в което обявиха, че не признават държавата Израел, правото и на съществуване, същевременно оправдаха ракетите. Това е в общи линии.

Отговарям с мир.
Цитирай

в средата на мъглата

ъъъъъъъъъъъъъъъъъъ,без коментар ще ме баннат ,но ми попадна всеобщата декларация за правата на 4овека приета от ООН през 10.12.1948-която мисля още е в сила,интересно 4етиво струва си да се про4ете Peace

http://www.bghelsinki.org/zakoni/z%20udhr.html

лека нощ
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Без удари под кръста, Деси  Peace

Иначе бих те питала дали знаеш колко от принципи на Декларация за правата на човека се нарушават при взимането на заложници. По мои данни са около 5.

В миналата ни тема беше написано за страданието, че няма раса, няма етнос или националност.
(съжалявам, криси, че не те цитирам с абсолютна точност, а така по памет)

И не забравяй, че ние в този форум и тема не сме назначени да представляваме Държавата Израел, нито да оправдаме официалната и политика. Тази полемика не е за тук просто. Не помня да съм влизала в арабската тема да питам защо не се допуска Червения кръст до израелските заложници и дали знаете, че това е право, защитено от Всеобщата декларация за правата на човека. И да знаете и да не знаете, все тая.
Цитирай

Paris, France

идвам с мир и един въпрос
защо Израел не допуска или ако допусне някой кораб с помощи за Газа,то това ще е след сложни преговори newsm78

Здрасти Деси,

Ясно е и на израелските политици, че тази политика не омаломощява Хамас, напротив. Във всеки един момент текат тайни преговори между Хамас и израелското правителство и всеки си пази козовете - Израел - морското пространство на Газа и не само, Хамас - заложниците, директно или косвено отвлечени от тях. Хамас, дори и да не признават Израел няма как да не се съобразяват с военната им мощ, Израел и да не харесва ( това е мек израз) Хамас е принуден да преговаря.

Цитат
да питам защо не се допуска Червения кръст до израелските заложници
- по простата причина, че повечето от тях отдавна са предали Богу дух, мир на праха им, което след посещението на червения кръст ще стане достояние на близките и съответно цената, която Израел ще бъде готов да плати пада в пъти. Другото е от стратегически съображения - нали местонахождението им става горе - долу известно и след това си знаеш какво следва.

Цитирай

Брех , какви теми сте бистрили по нощите ...Сякаш не  са ясни на мнозинството.  Smile Запазили сте добрия тон , не се  знаем от  вчера - това е добре .При нас си падат ракети ..... но сякаш света вече някак свикна , а Декларация за правата на човека  си остава .

Хайде сега Добро утро!  Peace 
Цитирай

Добро утро красавици и един Убавец!

Гледам снощи сериозна тема се е почнала.Аз няма да се изказвам по нея ,само съм съгласна с Мента ,че никой не влиза с подобни  въпроси в арабската тема .Тук си цъкаме за Израел,Париж,Ханука....Рождество Христово...Така или иначе не можем да разрешим конфликтите !

ПО повод Ханука - ще си взема девет еднакви свещички и ще импровизирам ханукия!
Момичета с иврита съм до кривата круша - нямам време!С говоримия горе долу ,но с писането  ooooh!  - струва ми се - Мисия невъзможна!
Цитирай

hahaha Ми невъзможна е , за тебе особено , която си далечко и не го ползваш ....Обаче Евалла  на усилията   Very Happy , сладурка! Цъкай малко разговорен иврит , пак бива , ще ошашавиш народа около тебе ...Много хора когато си ходим в БГ не разбират що за език е това  35 . Виж  ако беше  английски , френски, немски , та дори  японски  Laughing .... Значи да кажа направо, че  всички мислят , че е арабски , а моят мъж арабин  ooooh! .Той се възползва де от ""намалението" ...Я  вижте как на  дюнерите ни дават все допълнително някое друго топче  фалафел  35  - те българчета момчетата и налучкват ....Като ни гледат право ни издокарват полу арабско  семейство , а моя нали не много бял hahaha , а като не се обръсне - плаши  Mr. Green Това на шега .... Каква ти шега  - как подозрително го гледали на фитнеса в Пловдив ....  35 Понеже не говори , а само тренира и мълчи и ги гледа ....Те  само мафиоти се насъбрали там (което не му харесало хич - няма нормални хора....тук там дебели, дърти или грози  Mr. Green). Е , по него време се събуираше отбор баскетболистки на тренировки  #Crazy Опа! Гиманистки ...  ooooh! Та  си мислили мафиотите  -   този е на оглед , уж да тренира ...Говорим му , а той не отговаря - надут хем  hahaha Тези работи се четат в очите , а мъжете нали припикават територии, та си знаят неизказаните мисли , четат си ги често  Whistling . В съблекалнята влязъл да се облича и станали срещу него 2 бодигарда на  единия бос  35 .Нашия не му пука - чантата му била между тях ...Ми какво , бе , чантата ми там ....И се засилил право в тях  hahaha А те се уплашили вместо да са пичове  hahaha . Уалла!Какви бодигардове ! Пулят ми се и се плашат .....Викам  добре , че са се оплашили, а не сте се сбили за едната чанта ! Ми те вика на думи бодигардове - на външен вид , ама сигурно пряк допир не са имали в проблемни ситуации, но изглеждат страхотно вика ! Тук , там понапомпени , но за тяхната работа това се иска.Моя не вима никакви химикали ,залага на естествената сила. Момчетат там в  залата били готини, но не много силни , което не е от  значение за тяхната работа - външен вид се иска там повече , щото не се налага пряка работа  hahaha . И моя е работил тия неща преди време .... Е , подобни ... Най-големият майтап, е  че ни видя  единия батко на едно кафе ...Минаваме от там , аз , майка , моя и децата ....Моя  взе да се  смее - Разкриха ме най-после ....видяха ме  с деца и тъща   hahaha Нормален човек съм и даже ги водя на разходка  hahaha с балони в ръка! Е сега може да дишат в  залата !  35 Абе , какво се отплеснах ....от  дума на дума ...Та фитнеса тук в Израел се отличава  с това , че идват разни хора , правят си  членска карта  -  възрастни, млади, всякакви ....Много е спокойно, момичетата не се притесняват да ходят сами на фитнес ...не е задължително да те свалят  Whistling .....

Мале , колко изписах !  #Crazy Акъл ако имам , та на !

МИШИ , ханукия може да се направи от  всичко ...хаха ...децата правят и от  глина ...нескопосани, но отворчета да има за свещите ..... Изобщо смисълът е  важен де ....

Почерпете се !

-  шоколад , не кафе !

Който иска може и с голямата лъжица!   ->   http://azcookbook.files.wordpress.com/2008/05/melted-chocolate.jpg    Flutter

Цитирай

Правя  телешко в херметика  с картофи , моркови, сладък картоф (патата ..какс е нарича ...батата ..как беше ..) , лук , чесън, хумус от консерва  - всичко на едро  слагам , подправки и малко вода - става гъстичко ....  Много бързо става  вхерметика , а някои го вярят с часове ...Излезло му е име на мноооого сложна манджа ..... А не е .... Хвърляш всичко в  херметика , слагаш подправките и  щом почне да съска - 30 мин  стигат .... Петък е днес - започнахме уикенда.Едно слънце е пекнало , детето на градина , мъжа го няма , само аз  с малката - женско царство  Whistling Party Пуснали сме си народна музика и танцуваме - кой както може , не ни гледа никой ...  hahaha а  детето има къса памет  за щастие в тоя момент ....няма да му се  запечатат моите  движения вовеки  35 hahaha .

Хайде , стига от мене .....! (за сега !  But - I"ll be back Cool hahaha )

Забравих  да кажа , че  манджата се сипва у нас върху бял ориз  , хляб не се яде с нея . Бай!   :chef:
Цитирай

Пете,твоята манджа на телешеко варено ,ми прилича !Само ,че нашето е рядко ,като супичка .Телешко само така ядем .Под никаква друга форма.Ами мирише ми и това е!И агнешко не обичам.

Това хлапе ме кефи...http://www.youtube.com/watch?v=YwQ5FZhz5N4  машалла  Сега и ние се кълчотим с дечурлигата!Само Аничка не се е включила още
« Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 11:19 от mi6imadi »
Цитирай

Подправки не слагаш ли така бая ....червен пипер , черен пипер , чубрици ....чесън - цяла глава на скилитки , лук ....Овкусява се ...И доматено пюре също ....Иначе телешкото месо наистина е  сухо месо и със специфичен вкус . Не съм му фен.Така в херметика обаче става страхотия.Понякога слагам бульон - кубче (по избор ) или на прах.  Какво да ти кажа , ако опиташ това дето готвя неможе да не ти хареса  Flutter ....То и никога не се получава същото на вкус като предния път , защото все нещо  добавяш или отмахваш ....Зависи какво имаш в момента .Понякога слагам фасул бобчета , а не  хумус  и става невероятно пък така! Отскочете де ! Ей на , на две крачки сме ! 35  Hug

Ей това за мене е омита манджа - гола работа , без  цвят  Smile и рядка :    http://i019.radikal.ru/0803/7d/f3a0ff218ba5.jpg

Това  малкопо-бива :  http://www.-zlovreden-kod-/u/102/25352_780.JPG

Чудничко , но немога да го докарам така :  http://images26.snimka.bg/005875237.jpg

Така по-бива : http://upload.wikimedia.org/wikibooks/bg/0/01/%D0%9A%D0%B0%D0%B2 … 1%D0%B0%D0%BF.jpg

Със ситни цели лукчета : http://www.gotvetesmen.com/images/recipes/thumbs_250/645_81496.jpg 

http://www.gotvetesmen.com/images/recipes/thumbs_250/472_43613.jpg   Flutter

Ох  стига .....Отивам да изключа херметика , че цялата къща замириса на хубаво и чакам мъжовете  Flutter ... Вчера Саги донесе от градинката  сакцийка с цвете истинско - украсата от него и едно плашило на нея пак негово творение - от чашка  еднократна употреба , ролка от  т. хартия и  клечка от  сладолед .... 35 Сега  е на прозореца в кухнята и го поливаме  Mr. Green ....Да ги изядеш ...Излизат всички от градината с по една саксийка -  засмени, щастливи  Very Happy  Party .... Колко малко му трябва на човек някой път , а ?  Smile

Цитирай

Скарах се на Пешек ! Марш тука , хората питат за тебе !  Crossing Arms

35

Това малкото какви чупки ! Евалла , наистина ...майко мила!  smile3555 thumbsup
Цитирай

Пловдив

35 35 35 Вярно е. И много ама много се срамувам Embarassed Embarassed Embarassed
Хиляди извинения на всички. bouquet  Обещавам повече да не липсвам за толкова време. Но Минаха разни дребни операцийки, видяхме се с Петя в Пловдив. А точно сега малко работа съм си намерила, та ....
Но обещавам повече да не липсвам.Честна пионерска Laughing!
Вие си пишете, а аз ще ви чета повече, че какво ли разбирам, но ще ви чета и ще се обаждам от време на време.
Цитирай

Ей,то човек една вечер да ви изпусне и вие пак сте се развихрили  Mr. Green

Пете,душко направо  ми напълни душата с това телешко.Аз Само така го готвя/за съжаление тук още нямам херметик и съм много нещастна,но ще си купя скоро/ Smile
 Нашите готвят нещо подобно ,само че слагат и тиква и го сервират върху кус- кус/няма да кажа какви количестав се готвят/  Mr. Green

Относно снимките ми се иска аз да ги направя,така ще можете да видите забележителностите на града през моите очи.

Enly ,относно твоя въпрос- предполагам имате булсат или ай ти ви, той каза да насочките чинията в посока на Amos 2 ,там са свободни тези канали двата ,за които ти говориш в началния си пост/Канал 2 и нещо си 10/,тези канали са свободни и не трябва декодер или нещо специално.
Пробвайте,ако не съм обяснила ясно,кажи ще помоля мъж ми сам да пише !

Поздрави на всички!
Цитирай

Мента,цитирайме навсякъде където има нужда от послание за мир.Сега съм коледно настроена и раздавам много обич,добро настроение и искам всички да се чувстват така.
Момичета Мойсееви,моля да пратите снимки от коледен Витлеем и Ерусалим.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

KрисиHug
Витлеем по Коледа:

Гледах, да са с позволен размер, надявам се, че не съм прекалила  Peace
« Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 15:37 от Mentha »
Цитирай

Снеже , и тиква , и тиквички , и какво ли не върви върху кус-кус  Crazy ...Страхотия !

http://img0.liveinternet.ru/images/attach/b/0/19326/19326352_Marocco_007.jpg  - Малко е неестетично  изсипано на купчина , но е вкусотия !

Още  -  http://www.lechaim.ru/ARHIV/182/efimov.files/image001.jpg , http://www.tury.ru/img.php?file=media/_gallery/68/0-img_0130.jpg

Умирам си за кус-кус , но не го докарвам.На мъж ми колегата е женен за мароканка -  #Crazy какъв кус-кус вади! Падаш!

Снеже , то при вас кус-кус ( с всичкото му отгоре де ...защото той сам по себе си е основа само)  си е  някак  традиционно , често се прави , нали ? Правят ли вашите  меджадара  -  ориз  с леща или други рановидности...Моята свеки нали си е иранско чадо така го докарва - трепач!

Мента , .....появи се ...окупирах форума днеска с манджи .....млъквам!

Отиваме да хапнем ...да пийнем , ей тия трите работи ...
Чао ви!

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Eх, Пете, щом има интерес, се пише и за ядене  Peace Виж назад колко рецепти съм давала, можех в кулинарния отделна темичка да си отворя, хем мнения щяха да ми се броят  Mr. Green
Аз не обичам кус-кус, но си правя киноа - обожавам  Love а и тя е изключително полезна, богата на протеин и т.н.

Тук е със зеленчуци на салатка  Very Happy

Цитирай

Момичета, влезте в готварския форум и си изплакнете очичките,НЕМА да ви се иска да излезте оттам.Чак ме хвана яд,че влезнах.ама пуста лакомия.
Все пак моля ви има и бременни тук,спрете се малко ,имайте милост.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Криси, аз редовно си гледам снимките там - има не само добри кулинарки, но и добри фотографки на храна  Peace
Ти само не показвай на мъжа си, да не те пита "Ти защо не ми готвиш така?"  35 Пази кулинарния форум в тайна от него  Wink

Ето и Назарет - Църквата на Рождението в Коледната нощ:

И цветя за Рождество Христово в Обетованата земя (защо цветя, а не елха - не знам)

Ето, че и ние си накичихме темата за празниците  Mr. Green

Снежи, аз тенджера под налягане (сир лахац на иврит) си донесох от България  Mr. Green Предполагам, че на нея и казвате херметик  Peace

ЕДИТ: Още един линк - Ханукиалните свещи и Коледните свещи в Ерусалим: http://admin.darixon.com/tria04/index.asp?mainpage=prod2&prodtbl=070000

Миши, с некашерна вечеря ни изкушаваш Smile Ние сме си взели пък скариди за утре - също няма да сме кашерни Wink
« Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 15:56 от Mentha »
Цитирай

криси    и мен така ме изтезаваха ,докато бременеех!  
Днес темичката много вкусна!Аз пък за вечеря ще правя калмари,Но да не мислите ,че съм някоя кулинарка....  
Цитирай

Херметическа тенджера  , хермерик = сир лахац - да ...(сир - съд , лахац - налягане , напрежение...) .Разбрахме се накрая ...Аз моята  за фасул , леща също я ползвам. Страхотна помощ в готвенето.Мезнам що за варене по половин ден за една манджа в обикновена тенджера е това ....язък за времето , газта / тока и т .н ....  Mr. Green Свикнала съм така.Въпреки всичко има ястия , които  се варят  с часове на бавен огън и не стават в херметик, онова си е друго вече.

Хайде сега  ШАБАТ ШАЛОМ !

Лека събота!
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Пете, аз и на български винаги съм и казвала т. под налягане, не бях чувала херметик. У шопско явно не е популяно название Mr. Green

Хубава петъчна вечер на всички!  bouquet
Ние бягаме при бабата  Mr. Green
Цитирай

Пловдив

Айде сега като обещах да ви навестявам по-често и аз да си кажа за херметика. Рядко се сещам че имам да си призная. Но домашно пиле в обикновената го варя цял следобед (то ясно колко е пиле де Laughing). Но за фасура не ми се свиди ток - само в глинения гювеч и часове наред на слаба фурна. Става .... чудно.
Цитирай

IS

Ами  да ,  ако  не  е  херметик  , как  ще се образува  налягане.....
 Ох,  бавно  се  приготвя  традиционата  шабатна  вечерия  ,  ама бързо  се  изяжда...
  Приатни  почивни  дни   bouquet
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

vikula,  разсмя ме  Very Happy Знам, че се затваря херметично и така се създава налягането. Просто този тип тенджера не съм свикнала да го наричам с това име. Иначе най-честата им повреда е свързана с херметацията - гумата се протрива и затварянето не е херметично, миналата година хвърлих една такава тенджера заради гума... но не намерих подобна, за да я сменя  Rolling Eyes

Ние си правим и царевица в нея, освен изброените варива... А родителите ми правят и шкембе, и джулани в такава тенджера - удобство е, няма спор; но за някои ястия има риск от преваряване в нея, така че и аз гледам да не прекалявам с използването и.

Pesheck , още не съм помъкнала голям гювеч от България, донесох си 4 малки, за яйца на фурна, сирене по шопски и пр.  Flutter

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Както и да е, след семейната вечеря, на етап чай, кафе и сладки, решиха да решаваме групово кръстословица, и покрай тая дейност научих, че думата яд на иврит, освен значението ръка, има и значение андарта. Това е руска дума, но се среща и на български, нали? Като паметник на загиналите - в този смисъл  Thinking Спомних си веднага за форума, защото стана дума за Яд лебаним, които са за почитане паметта на загинали във войните  Peace Е, това е истиското значение на думичката, както разбрах тази вечер  Peace
Цитирай

IS

Aбе ,,siliha " Menta , ако си помислила ....... На Левински има  железарско магазинче , кадето сменяват гумите  на  тези  тенджери  ,  аз пък  им казвам автоклавни .... /а  така  изберете : под  налягане , херметични , автоклавни/ ...
  Harriet, интересното  за  човек от  Бг  тук е , че в  израелски  апартамент  се  влиза  направо  от  входната  врата  в  хола.  Няма  коридор /антре/ .   На  всички прозорци  има външни  щори - трисими /или как на  бг ? /.  предпазват от  жегата  и  от пясъчните  ветрове - хамсини  или гибли /араб/. Но пясъка пак  си  прониква.
   Тези  дни  имаше  вятър  от  сушата / малко  като  хамсин / , сигурно усетихте . В такъв  случай ,въздухът  става  изклю4ително  лош  и  вреден -особено  за деца  и  възрастни ,  примесва  се с  вредните  изпарения  от колите , които   са прекалено  много в Тел Авив  .  Не  даи бог , да си  в  задръстване.... #Cussing out
   Е,  днес  трябва  да я дем  рибка . chef
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Наминавам, за да ви събудя  Mr. Green с кафе и маафе, в този случай маафето е кроасан  Hug

Ние излизаме да видим бебчето, което се роди преди две седмици и за което нададох радостен вой във форума  Very Happy

Направи ми впечатление, че майката, която е и лекар по професия, не говори по мобилен телефон от вкъщи заради излъчванията и предвид ранната възраст на новото и момченце. Тя и след предишното раждане преди 3 години беше бойкотирала мобилните телефони, но аз все пак си оставам впечатлена. Ето ви, нова тема за чепкане на езиците  Mr. Green Някой да е взимал подобни мерки?
И аз ще дописвам като се върна  Peace

vikula, привет! И на мен ми повлия на лошо този хамсин/шарав (а, сега изберете дали да му казваме с арабската дума или с ивритската  35). Гърлото ми е едно пресъхнало от въздуха, вкъщи ми е хладно, а навън се разсъбличам  Crazy
Цитирай

Ха добър ден ! Наистина  е сух вятър тези дни - сухо и топло ....необичайно наистина ....Устните пресъхват , гърлото ...дрехите съхнат по-лесно то лятно време  Smile ....когато е топло, но влажно ... Много задръствания тая седмица бяха ...моят мъж се изнерви от  кибичене с колата и път  , който  обикновено минава  за 15 мин. - сега двойно ....Израелците как то и търпение нямат ....що бипкат ...Като бипкат та какво ...По-добре да се подредят по-логично на пътя и ще си спестят доста време , а то .... неорганизирани шофьори, наистина ...Банда  без команда на пътя, лиготии.Жените карат бавно в ляво най-редовно, а  кажеш ли им нещо  ooooh! ...пишман.Мъжете и те не са малки майни. Хубави пътиша , ами организирайте се по тях , подредете си някак по-логично.  Rolling Eyes

Наистина се влиза от  вратата в хола ....И кухнята най-често не е стая с врата , а просто е преградена към хола.Трапезарията е в един ъгъл на голямия хол често или срещу кухнята някак. Та се получава огромен хол с ъгъл - за хранене - трапезария (пинат охел) и кухня преградена със  стена. Това е типично.Терасите ги има сега по новите  сгради, но по-старите са само с външни щори - да ... Най-често се отваря така целия хол . все едно  цялата стена се отваря , защото тези щори са на цялата стена , не е прозорец.Започват от ниско и имат парапет - наподобяващ терасите, но всъщност си си в хола.Ама , че обяснение ... Пускала съм много мои снимки - у нас е така.

Хайде честито на имениците днес - Никулден е!  bouquet

Мобилният телефон ми е срасъл с ухото , трябва оперативна намеса за отстраняване както при повечето израелци , които даже имат и на двете уши - лоша болест е това !

(Сори за грешките , прескачат ми някои букви и не ми се поправя всичко, нямам търпение)

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Ние отчетохме рибния празник в четвъртък със сьомга, днес ще сме на скариди. Голям почитател съм на рибата, но шаранът не ми е по вкуса  Confused И все пак - честито на именниците и празнуващите в днешния ден   :bouquet:

За мобилните - аз ги използвам много ограничено, вкъщи ги държа изключени. Мъжът ми обаче няма навик да ползва друг телефон, освен мобилния си, а и нали технологиите са му страст и професия, та трудно се отделя от всякакви джаджи  Rolling Eyes Но самият той преди 3-4 години беше на семинар от службата си, мисля, че лектор тогава беше Shlomo Engel, не съм сигурна, те канят компетентни хора, специалисти, които да обновяват знанията на служителите. На този семинар обясниха, че по-голямата опасност, по-голямо облъчване идва от телефоните, а не от антените, както е широко разпространеното мнение, защото антените не са ти до главата. Наистина не се знае каква вреда може да има от това облъчване, нали някога и от телевизора и от микровълновата са се опасявали, но от друга страна ще минат 20-30 години, докато се съберат данни за представителна статистика, и винаги съм си мислила, че не бих искала да рискувам и да вляза в тези статистики като доказателство за вредата...  Rolling Eyes Такива неща си мислих....

Много хубаво си изкарахме! Преди се срещахме по-често, те са трима приятели от детството, вече и тримата семейни; сега и двете двойки са с деца, а жените и градят кариера. Интересен факт е, че техните деца са също в една детска градина, така че явно приятелството ще се предаде и на следващото поколение. Шегувахме се, че и ние трябва да се преместим да живеем по-близо до тях, когато се сдобием с деца, за да са близки всички накуп. Аз нямам такива връзки, запазени от детството ми, и ми е много мило да съм част от такава компания  Love Не знам дали е израелска черта, но наистина тук открих, че хората "събират" и запазват много приятелства - от училище, от армията, университета, екскурзията до Изтока, много здрави връзки се създават! Другото е, че почти навсякъде, където отидем, срещаме някакви "познати" на мъжа ми хора - нали е малка страна, все се натъкваме на познати физиономии  Mr. Green И дежурният въпрос започва с "Ани мекир отха миейфошеу..." (познавам те от някъде), в едно тв предаване дори определиха това изречение като най-израелското  Laughing

Една интересна статия за това, че израелците от Диаспората се връщат: http://www.jpost.com/servlet/Satellite?pagename=JPost/JPArticle/ … cid=1227702389296. Подсети ме за темата, че българските емигранти се завръщат в България, явно е тенденция напоследък.
« Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 13:24 от Mentha »
Цитирай

Cologne, Germany

...Като бипкат та какво ...По-добре да се подредят по-логично на пътя и ще си спестят доста време , а то .... неорганизирани шофьори, наистина ....Жените карат бавно в ляво най-редовно, а  кажеш ли им нещо  ooooh! ..
т.е. жените карат бавно в лентата за изпреварване, или  Thinking при вас какво е всъщност движението? ляво или дясно?
в лондон ако съм сама някъде, редовно се обърквах...но като има движение, и се ориентирам по хората преди мен... например: редовно ми правят забележка по ескалаторите, че стоя в дясно  ooooh! те там нали са обратно, та в ляво се стои, а в дясно се ходи (като си представите,че лентата на ескалатора е разделена имагинерно на 2 платна )

Наистина се влиза от  вратата в хола ....И кухнята най-често не е стая с врата , а просто е преградена към хола.
Хайде честито на имениците днес - Никулден е!   :bouquet

така е и по-новото строителство в Гърция,т.е. от последните 10-15г... мисля,че и в БГ вече го въвеждат...спестява се квадратура  Peace но гърците имат огромни тераси отрупани с цветя
Хайде честито на имениците днес - Никулден е!   :bouquet

мерси,мамчето днес има имен ден Love да ми е жива и здрава и още дъъъълги години да сме заедно!
Цитирай

на хълма

vikula  и тук в Англия забелязвам подобно нещо,има къщи където от тротоара бам в хола ... Smile

Мента ...тука вече ме хвана яко с темите за вредните облъчвания , много се интересувам от подобни неща ...все спорим с мъжа ми  CrazyИ аз съм чела за други лекари с подобен избор...Мобилните, когато съм в къщи наистина ги захвърлям някъде, не ги държа в мен. Мъжа ми имаше навик да ги държи по джобове , аз докато не го забрави този навик не го оставих на мира.Също голяма все още е без моб. телефон...и скоро не мисля да й купувам,в Бг забелязах и по малки от нея деца вече ходят  с телефони в у-ще. Rolling Eyes Тук и да искам в у-щата е абс.забранено така или иначе. Също може и да се смеете но в нас няма безжичен интернет , пак по същата причина / друг е въпроса съседи около нас дали нямат..но това е друг въпрос/ Добре че имам добър мъж ,че ме слуша хаха. Дори бях намерила един сайт където ти показава колко близо живееш до големи сателитни системи...  
Микровълнова ....ползвам само за бързо претопляне, никакво варене вътре и подобни.
(сега вече сигурно не се учудваш защо  и ядем органик храна :35)

пепеляшка  hahaha това за ескалаторите в лондон ..вярно е. и аз така преди се тупна където ми падне ..ама те пък си държат и там да се зпазва ''реда '' Crazy

« Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 13:53 от harriet TJB »
Цитирай

Cologne, Germany

то де да беше облъчването само от моб. телефони... антените за тея мобилни телефони или за безжичния интернет кой знае с каква сила ни облъчват... ами огромните екрани на телевизорите в къщи, ами мониторите на пц-тата, а контактите... мобилния никога не го държа в себе си...а съм виждала мъже да го слагат в джобчето на ризата си, т.е. директно до сърцето и микровълнова не ползвам, ама все тая... в днешно време здравословно и природосъобразно не може да се живее  Peace
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Момичета, получих първата си травма от колоезденето - глезенът на единия ми крак се нарани  Sad Пишман-колоездач съм, уф! Обаче инатът е голяма сила - да знаете! Травмата получих посредата на пътя, защото се стреснах и слязох от колелото без да съм го спряла, обаче не можах да се откажа от карането - просълзиха ми се очите от болка, но продължих да си карам по пътя до края  Mr. Green

За Лондон и аз знам - викат, освиркват те, ако не спазваш реда на есклатора. Ментов е работил 6-7 месеца в Лондон, малко преди да се запознаем, с разкази за Лондон ме омагьосваше  Very Happy и не само за там. Беше си накупил пуловери от ангора и изобщо -качествена вълна, но ги пуснал в пералнята   hahaha сега са моя мярка  35 още си ги нося  Laughing някои ги дарихме, че бяха твърде мъжки модели, не бяха за мен   Smile

Хариет, лекторът, който споменах, обясняваше, че при наличието на повече антени в близост до мястото, на което ползваш мобилния си, облъчването от личния ти телефон е по-малко. Така че, ако си на място, на което виждаш на екрана на телефона, че няма добро покритие, то тогава използването на мобилен крие най-големи рискове  Peace Това за училището е много добро решение  Hug На каква възраст са твоите деца, ставало е въпрос, че са трички, но не все си мислих, че са малки още  Thinking

Пепеляшке, дясно е движението по улиците  Peace Права си, че не може да се избегнат всички вредни влияния, но колкото може е добре да се направи усилие. Не е студ, да се адаптираш към него; или вирус, към който си изграждаш имунитет... Иначе и ние сме с безжичен интернет, но за по-нататък, когато имаме деца, бих се замислила  Thinking
Мисля, че Петя е имала предвид дясното платно - за ниска скорост; лявото си е като в Европа; но по мои впечатления на тукашните жени не им липсва самоувереност и се разполагат смело във всички платна Peace А може би има разлика от град в град!

http://www.jugend.co.il/gallery/data/5752/DSC_2499d.jpg
« Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 17:04 от Mentha »
Цитирай

Имам предвид , че карат бавно в ляво , където се изпреварва ...демек  дразнителки ! Мента , да се оправяш и да внимаваш!

После пак , сега имам задачи !

Чао ви !
Цитирай

The Promised Land

Накратко от днес. Ецба аКармел.
===

Още снимки и репортаж от мястото на събитието по късно, ако още шавам  Whistling
Изпуснах ви края...
Специално за Петя, заради проблема със снимката.бг

« Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 16:26 от Tali Dan »
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Тали, снимките са много сладки! И дъщеричката ти е същинска Пипи с тези плитки  Love Изглежда веселба - всички са засмяни и доволни  Hug Тази снимка ми е любима: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=315641&pid=9248198 - истинска пещернячка, а?

Разглеждах филмите по кината и попаднах на това: кино за деца на възраст между 2 и 5 години  Mr. Green. Съчетано е с някакви игри, за да задържат вниманието на децата  Peace
Още в програмата: Слонът, който искаше да е най-!
Филмът в първия линк го познавам като детска книжка - "Каспион, сребърната рибка"  Very Happy, за слона не знам каква е историята, трябва да се присламча към някое дете, за да видя за какво става въпрос  Laughing
« Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 18:03 от Mentha »
Цитирай

ТАЛИHug Мерси ! Уморени са героите вярвам .... Хванахте поне  слънчево време  въпреки тая  суша такава странна .... и гадна  Crazy .

Хайде - шавуа  тов ! Лека седмица от утре!
Цитирай

СНЕЖЕ , след 2  дни  е 10-о число на  Зул-Хиджа (нали?) и ви започва  Ид ал - Адха (Курбан байрам както го знаят повечето).Тази година е от 10 до 13  .  Кажи, някой от вашите ходил ли е на ХАДЖ в Мекка ? Това все пак е дин от петте стълба на исляма . Поне веднъж  в живота да идеш ! Да обиколиш Кааба  с народа 7 пъти! Да потичаш малко между Ал-Сафа и Ал-Маруа. Да пийнеш от Замзам . Да хвърлиш камъни по шейтана (дявол). Някой не се ли е върнал с бръсната глава  след хадж ? Някога ако не сега ? Комшия  ако не близък .... Ако не сега , то поне на "умра" (малкия хадж) ? Какво ще колите тая година ?

Ако празнувате - весело да си изкарате , нали това е важно!   Peace

Цитирай
Здрасти!

Ей,какво става с Борянка?Rolling Eyes
Стана ли госпожа вече?

Ментов,а! 35
Гледах "The Barbecue People (HaMangalistim)",не ми хареса Confused.
Филмът разказва отделните истории на членовете на едно израелско семейство.
От една се прехвърлят на друга и не можах да ги разбера. Thinking

Тали,разгледах снимките.Много сте сладки. Smile

Днес бях на плуване от 7  до 9ч.,върнах се и заспах.Събудих се в 14ч. Tired Сигурно ще сумнанбулствам цяла нощ сега.
 bouquet
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Ей,какво става с Борянка?Rolling Eyes
Стана ли госпожа вече?

Боряна, пиши, разказвай!

Или празнуваш точно сега?  Wink

И на мен ми е любопитно, все пак си е вълнуващо  Hug А може ли да вдигнем чаша за нейния рожденик?  Flutter

плюшено мече : )
bouquet
Цитирай

Пловдив

Здравейте момичета. След като ме нахока Петя (и с право bouquet) реших да се върна и да ви почета пак. Ей така за разтуха.Беше ми толкова хубав ден. Ходихме на гости на свекъра, че е  именник, похапнахме, пийнахме. После се прибрахме и си изпържих шарана. Но попаднах на нещо което ме разстрои и обиди. Та затова идвам тук, да си помрънкам малко и да почета, та дано ми мине.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Pesheck, Hug Какво ти развали настроението?

Аз черпя тази сутрин с кафе и алфахорес за добро утро Very Happy

Нали наричат Израел кибуц галуйот - т.е. събиране на Диаспората, смесване на всякакви култури от света; и за това могат да се намерят специалитети на различни държави. Алфахорес има в почти всички кафета в Т"А, но оригинално са от Аржентина  Peace
Цитирай

Пловдив

Добро утро момичета.
Мента ,мерси за кафенцето.
А настроението ми развали ето това http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=354368.0
Наистина за пръв път ми се прииска да живея другаде.
Лека седмица ви пожелавам на всички!
Цитирай
Алфахорес  261uu

Имаше урок за традициите в Испания и испаноезичните страни и за алфахорес беше отделено доста време.Две рецепти,снимки и информация за различните видове.
В Перу ги поръсват с пудра захар и са слепени с "дулсе де лече" - млечна паста,в Мексико добавят кокосово мляко,а на Канарските острови слагат фъстъци или бадеми.
В провинция Кадис ги правят подобно на немските коледни сладки - с мед,ядки и канела,като меденки.
Друг вариант са "алфахорес де ниеве" с яйчени белтъци.
Направени от царевично брашно...  :chef:
Най-известният магазин за алфахорес е "Хавана" в Буенос Айрес.
 най-бързо изчерпващия се вид алфахорес в "Хавана"/според сайта им/

Като дойда в Израел ще трябва крембото и алфахорес да са под тежко-въоръжена охрана. Mr. Green

Цитирай

Пешек, гадно е това което се е случило, но депутатите ни не могат да ме учудат с нищо вече Naughty.На всички семейства с такъв проблем им пожелавам скоро да гушнат своите бебчета, въпреки всичко и всички:peace:
Тали, страхотни снимки  Peace децата ти са много сладки, а мястото изглежда невероятно.
Боряна, чакаме новини и подробности от събитието Hug
Мента, надявам се травмата от колоезденето да не е сериозна и без повече произшествия Naughty
Цитирай

Добро утро !

Да се разпиша . Пия си кафе и чета  ... Пешек, Пешек ...на чужд гръб и 100 тояги са малко са казали хората ....в  бувките на друг да походиш ....ей такива неща. Сърцето на човека е  сложен лабиринт - желая ти успех с начинанието! От сърце - прегръдка виртуална!  Hug

СНЕЖЕ , къде си бе ...Днеска вече   почивен ден за празника , нали ?

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3634453,00.html

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3634335,00.html

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3634435,00.html

Мирише на нов конфликт ...познатата миризма ...така мисля аз .

И при нас падат ракети ...моя мъж казва - няма новини , не е новост един вид това .Аз немога да свикна с тия "не новини" ....  Rolling Eyes

Хайде  до скоро!Мента , как е положението ?

« Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 12:06 от petia911 »
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

jakinik, и аз се надявам, но болката не престава  Sad Глезените са ми слабото място, още като бях малка и ходих на най-различни занимания, все там се контузвах. Явно е навехнат глезенът, ще го мажа с Бен Гей и ще чакам да мине...

Pesheck
, ужасно грубо е било #Crazy, дори да беше казано от обикновен човек, ами от представители на властта - главата ми не го побира  Rolling Eyes

плюшено мече, четох, че само в последните 8 години са пристигнали 10 000 имигранта от Аржентина. Тук алфахорес правят с "Дулче де Лече" или с нашенска рибат халав - букв. преведено озн. сладко от мляко  Very Happy В улпана учих с аржентинци, и един от тях ми беше донесъл Дулче де Лече, но то май не се яде така, защото е адски сладко  Confused Иначе се продава и в суперите, оригинално, внос от Аржентина  Peace Имахме и Фестивал охел - фестивал на храната, и той беше донесъл от тази сладка смес. Фестивал охел има и в Дизенгоф център от време на време - всякакви хора носят и продават храна, специфична за мястото, от където са корените на семейството, домашно приготвена или я правят на място  Peace Аржентинците имат много специална кухня, но евреите там не са от много поколения, повечето са имигранти от ІІСВ. А испаноговорящите по принцип имат много сладък акцент на иврит - звучат леко напевно  Very Happy Има една песен, която се изпълнява от Шломо Идов - имигрант от Аржентина, но от старото поколение, в нея се пее "Мисля и пиша на иврит без трудност, и обичам да те обичам на иврит, това е прекрасен език и друг не бих имал, но нощем сънувам все още на испански" Very Happy, много приятен текст има - комичен малко, намира се и в "Съвременна израелска проза и поезия" (изд. на бълг. и иврит). Песента е тук:
http://uk.youtube.com/watch?v=WWgs_aAsYd4

Пете, положението е .... каха-каха (горе-долу). Ще видим как ще я карам тези дни  newsm78
Цитирай

Здравейте!

успях и аз най-накрая да се класирам  ooooh!
Сами имаше температура,малката започнаха да я мъчат зъбките ,а аз от няколко дни не знам ден ли е или нощ - та затова не можех да пиша.
Пете,свекъра и свекървата  са били на хадж в Мека ако несе лъжа преди 2-3 години.Как точно е протекло това не мога да ти кажа,защото все пак не владея езика така добре за да разбера всичко ясно,а на моя мъж другото име е му е "търпение" та нямам шанс на този е тап за много инфо.Само дето свекър ми от време на време ни вика "айде кога ще отивате в Мека"   ooooh! а ни евсе му викаме има време.Истината е ,че изпълняването на религията е начин на живот за който ние не сме готови,поне на този етап.Но това не значи ,че не спазваме всички празници и традиции,а сега и децата са свидетели на това от извора Smile
Предишните години ,свекърите са дарявали животни /не знам обаче как става тая работа/м моля да ме извините,за което.
Тази година празника започва от утре/08/12/ и ще се съберем цялото семейство да ядем "курбан" и не само де  Mr. Green
Не днес е почивен ден само за училищата и дет.градини,може и други някои институции.

Ментичка бързо възстановяване.

за нивото на бг депутатите хич не ми се коментира  #Cussing out

На всички поздрави и се надявам пак по-късно да мога да пиша!
Цитирай

http://www.metacafe.com/watch/yt-y2V-BAK0sls/vasilis_karras_ke_m … e_psaksis_prevod/

ето нещо за душата от другите съседи!
Цитирай
"Дулсе де лече" се прави от равни части захар и мляко,които се изваряват.
Накрая става нещо като карамелен сироп.*
Правят главно бонбони и заливки.Сега гледах и рецепта за торта с глазура от него.
Аз не съм пробвала,обаче от съставките ми се струва направо отвратително сладко. ooooh!
Имаше и един друг десерт,от кондензирано мляко.Кутия КМ,от тези,където млякото е оцветено се слагат в тенджера с вода.
Варят се така 15-20 мин. и като се извадят кутията се разрязва и се отстранява,а вътре млякото е станало като пудинг и се разпределя на порции.Поднася се с ягоди.

Случката е била ужасна.Нормален човек не би казал никога такива неща.Поне да не бяха толкова лицемерни тези депутати,видиш ли ще помагат.
Горката жена. Sad

Снежи, bouquet

* мъфини,полети с дулсе де лече

Цитирай

Утре сутрин ще се коли , пресничко ще е .....има хора отразява им се зле на стомаха прясното месо  ама ...нали смисълът е важен ... Да пишеш за гозбите покрай  курбана. Ти пък с тия песни тука само ме разчувстваш ...  ooooh! Аз обичам гръцка музика иначе ...  Flutter

Оф , и сладкиши тука ....мани ... само г* образуватели значи !  ooooh!
Цитирай

на хълма

Мента , ето ги - на 9 и половина, на 7 и 3 
   ( Петята ги знае тези снимки вече  няма да са й интересни  Smile
Мента ...почивка на глезена дай , дано мине бързо. 

Тали много сладки хлапета имаш, наистина големи сладури ! Знаеш ли на кой ми напомнят  35 на децата на Мадона...каката по тъмничка с дълги коси, малчото русо пате...нали така са и нейните Wink  супер сте .
« Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 19:15 от harriet TJB »
Цитирай

Пешек,,всичко ми кипна !И незнам дали ,ако бях на мястото на милата жена не бих ги излупала с нещо този идиот ,баси хората...семейства нямат ли,деца(ама всичко се връща на този свят)?!Има ли го на запис това нещо някъде - да го пуснем по медиите ,да се види какви хубавци си избираме ... #Cussing out

Миши беше цяла нощ.КАра тежка форма на скарлатина.Тмепература до 39.6 и едва смъквахме до 38.8.Милата ми душичка ,измъчи се!
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

mi6imadi, бързо да оздравява малкото мишле  Hug Сигурно всички сте на антибиотици сега, или ти не можеш да пиеш антибиотик заради Аничка? Ужас, голяма напаст е скарлатината  Sick

ХариетHug напълни ми душата с тези снимки  Love Лъчезарни дечица имаш и една истинска тригодишна принцеса  ladyuu с лачени обувки  Very Happy

плюшено меченце, по същия начин се прави и рибат халав  Peace от мляко и захар, кафеникавият цвят се придобива от карамелизираната захар  Wink Има сладоледи от рибат халав, които са много вкусни, а слагат и в поничките за Ханука - суфганиот с рибат халав - те са ми от любимите eat

На този поднос ми се струва, че има 2 понички с въпросното "млечно сладко", с покритие в цвят карамел (като мъфините от снимката, която си дала) и с някаква ядчица отгоре  Very Happy

Снежи, Пете,
и друг път съм споменавала за празнуването на празници за трите религии в Хайфа. И тази година има - казва се Фестивал "Празник на празниците" (http://www.haifahag.co.il/index.htm). Тази година е посветен на Аид, Ханука и Коледа  Peace Има концерти, изложби, открити пазари, а и специална програма за деца - всяка събота: http://www.haifahag.co.il/kids.htm
Страничката с малко информация на английски: http://www.haifahag.co.il/english.htm
Цитирай

Пловдив

Мише, абе уж Стандарт го е публикувал. Ама дали ще продължат не знам. Знам само че ние искаме да се вдигне повече шум за това. Не знам дали в някоя нормална страна някой безнаказано ще си позволи такава реплика. И не е била само тази. Имало е и лафове от типа на "ние ще ви направим бебета". Ей такива мили шеги и закачки м/у колегите депутати. Щом накрая председателя на комисията им направил забележка да престанат с това "ин-виво", смятайте за какво става въпрос. И най-ужасното е че в тази комисия има и жени. Айде Първанова се мъчи жената да ни помогне, но наистина е имало подмятания и от жени по темата. Но наистина не е за учудване. Те ни обвиняват открито, че сами сме си виновни заради предишни аборти, обясняваха ни че ин-витрото е лайфстайл и у нас и в Европа. Що да не се пошегувкат малко на наш гръб. А момичето не е могло да реагира адекватно, щото явно е била толкова изумена че чува такова нещо, че е загубила дар слово. То и аз бих си глътнала граматиката.
Айде стига толкова за неприятни неща. Простете че се върнах и взех да се жалвам.  :bouquet:

п.п. Мише, бързо да се оправя детенцето!
Цитирай
 smile3508 яденето - национален спорт
Трябва да ме натурализирате и ще смажа конкуренцията smile3540  eat
След победните ми изяви ще трябва някой да ме носи /да ме сложи в ремаркето на камиона/или ще се търкалям като топка   Laughing

Хариет,как се казва малката кукла?

Първата седмица на декември вече си отива! clock

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Пешек, никой не би могъл да реагира адекватно в такава ситуация. Аз даже не разбрах какво може да ги накара да се изказват по този начин  newsm78

Имаше много хубава документална поредица за лекуване на безплодие и подобни проблеми при зачеване тук. Учудих се да разбера, че е много трудно с даряването на яйцеклетки, и израелки, за които това е единственото решение, пътуват в чужбина. Покрай това, че enly искаше да гледа изр. телевизия, пускам линк към страницата на предаването, има и по малко от интервютата и разговорите в документалния филм: http://mom.nana10.co.il/Section/?SectionID=2301; тук е последната серия, която даваха: http://mom.nana10.co.il/Article/?ArticleID=521074&TypeID=1&a … id=154&pid=48

~:~:~:~:~:~

Мече, ако и даваха гражданство за изяви в хапването  Whistling или някакви привилегии за тези, които вече имат гражданство - като отличаващи се в националния спорт, не за друго  Cool Иначе без полза се трупат килограми  Crazy
Цитирай

The Promised Land

Благодаря на всички за комплиментите за моите маймунки  Hug.
Хари, аз твойте за пръв път ги виждам- наистина са лъчезарни и много красиви! А как се казва малката сладурана? Каква муцка е само  Love...

За нашата екскурзия:
Пещерата (силно казано  35) са казва Ецба (пръст, но не като земя, а като пръсти) и се намира между Зихрон Яков и Хайфа. Много красиво кътче. Отгоре се виждат и морето и рибарниците, ферми за банани и обработваеми площи. Има много малслинови дръвчета, а също и дъбове. На иврит са казва ец Алон. Събирахме жълъди.
Има легенда която гласи, че навремето пещерата не е имала вход, а само една малка пролука. Вътре имало кошер на пчели пълен с мед. Един мечок, усетил миризмата си вкрарал лапата (пръста) с надеждата да похапне мед, но пчелите жестоко го нажилили. Пръстът му се подул и при опитите му да го извади разрушир скалата и се образувал входа на пещерата. А мечокът от засилката излетял на другата страна, забил се в другите скали и така се образувала по- малката пещера, наречена Акев (пета).
Това ни го разказа класната на Мадлен (има я на една от снимките, жена с къса коса и синя блуза седят си двете с Меди). Тя мужду другото също е от БГ произход и си говорихме за бГ планините. С мъжът и са очоровани от Рила, това лято са правили преход там. Но той умира от смях с външните тоалетни на хижите. Аз му обясних- това е хижа не хотел  Naughty.
После децата месиха пита друзит (с помощ и ръководство) и ги пекохме на специфичната заоблена тенекия (свършиха ми батериите за съжаление не успях да снимам). Беше голямо забавление и кеф.
На отиване пътувахме колона от 38 коли, всички вързани с червени панделки (да се познаваме) малко като сватбарите в БГ. Срещнахме и колона със зелени панделки Laughing от друго у-ще... Какаха всички като на рали поддържаха скорост от около 110км  ooooh!.

Мъжът ми умира за рибата халав- яде го директно от бурканчето  Crazy...

Аз от утре пак съм на нова работа Flutter. Ще се занимавам по призвание. В шиши разлистваики вестника ми попадна обява за детска учителка, обадих се, днес сутрина бях на интервю с още поне 3 кандидатки. Сега ми се обадиха и искат утре да почна. Беше започнал да ми липсва екшънът в работата, тази която сега работих е много спокойна, но пак трябваше да пътувам до Гиватайм. А задръстванията сутрин за убийствени. Градината е в Холон. Така че, пак ще съм градинарка (като ми казва милото в пряк превод от иврит ганенет- градинарка).

Миши  Hug бъзро оздравяване! И на Сами също!
Ментуш, как е глезенът днес? Волтарен на мен лично по ми помага. Бен Гея много ми пари и гори  Stop, та чак боли.
Цитирай

The Promised Land

Пешек, ужасно е това... Слаби управници, слаба държава...
Аз пък четох в КЛю-то как някакви родители си осолили детето до такава степен, че кожата му се разпада  Crying or Very sad. И всичко за да не миришело когато порастне... някои дават всичко да имат дете, други зорлем ги нараняват...
Цитирай

Тали , ехе ,появи се , бе ! БравосТ щом новата работа ти допада и си я обичаш ! Хем до обяд ....или не ? Хариет , хубаво е , че  сподели снимкчиците с мнозинството! Виж какви са ти сладки!

Момичета , дайте адреси на кашерна храна в БГ , ресторанти , магазинчета , нещо ...
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

http://zionkosher.blogspot.com/

Ресторантът на Еврейския културен дом в София беше кашерен под супервизията на Рабанут Лондон  Peace
Има някакви промени, но за това подробно е написано в блога  Peace

Допълвам...

Някои го предпочитат кашерно...
Цитат
Софийската синагога е мястото, където ще получим списък на кашерните продукти в България.

Има и известен дюнер "Мимас" на Попа е, доколкото си спомням  Peace
« Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 17:16 от Mentha »
Цитирай

Снеже ....ами днеска нали е Арафа - пости ли някой у вас ?

Тали, искам някоя снимка да видя , бе ...дай на поща - ама децата ...народ , не скали.  Crazy

Мента , мерси !

И стига сте се правили на ядачки ....все сте слаботелесни ....приказки тука ....от 1001 нощ ...  Very Happy !

Оф , днеска голямо писане ...ако се брояха мненията из тия  форуми да съм станала вече  ехе  с 10  звезди, не с 3  - от  години пиша във  форум без  звезди - тука  35 Прецакахме се , ей!
Цитирай

Sofia - TelAviv

Момичета , дайте адреси на кашерна храна в БГ , ресторанти , магазинчета , нещо ...

35  35  35

Развесели ме! ( с добро чувство естествено) - Единствените кашерни "места" в София са Еврейския културен дом, синагогата и център "Хабад". В Хабад може да се поръча храна и продукти. В останлаите градове, даже не съм чувала за такова "животно" - кашерна храна.  
Българската еврейска общност винаги се е славела като антирелигиозна. Едва в последните години,може би 10 се говори за кашрут. Едно време когатоаз бях малка,еврейския културен дом, даже ресторанта никога не е бил кашерен. Единственото което се продаваше кашерно в еврейския дом, беше българска МАЦА, която се произвеждаше по поръчка в някой български хлебозавод по специална технология и беше УЖАСНА  35 Спомням си че майка ми  и баба ми я киснеха по 24 часа за да могат да я сготвят на нещо. И въпреки ужасния и вкус се разграбваше, защото я имаше само около Песах и  ограничени количества.

По настоящем за да се произвеждат кашерни продукти в БГ, предполагам че равините биха искали много пари на някоя българска фабрика и биха им поставили 1000 условия и не съм виждала на свободна продажба такива продукти. Всико което се продава е или внесено или в много ограничено количество. Знам че има някакво вино, което е кашерно, защото за нашата сватба ни предлагаха да си закупим от синагогата.

:bouquet:

Не видях статия, която Мента е пуснала. "Мимас" кайто е на Попа не е кашерен въобще, защото освен че се полива със млачен сос "Шуармата"(дюнера) в заведението се продава и айрян и всичко се приготвя на едно място и т.н.  А това дето имало продукти с печат за кашер не съм забелязала.  Crazy
« Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 17:54 от Karol&Erik »
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Единственото което се продаваше кашерно в еврейския дом, беше българска МАЦА, която се произвеждаше по поръчка в някой български хлебозавод по специална технология и беше УЖАСНА  35 Спомням си че майка ми  и баба ми я киснеха по 24 часа за да могат да я сготвят на нещо. И въпреки ужасния и вкус се разграбваше, защото я имаше само около Песах и  ограничени количества.

Мацата я даваха по списък (това май още съществува) - гледат там кои семейства могат да получат и ти идваш, отчитат те в списъка, че си взел, че да не вземеш два пъти  35 Вярваш ли ми, че въпреки качествата и, цяла година съм я чакала?  Laughing

Карол, на мен линкът ми се отваря без проблем: http://www.gradski.bg/show.php?storyid=587553
И във вестниците пишеше за кашерни сертификати, издадени на някои фирми, които изнасят за Израел, специално голям производител на замразени зеленчуци, забравих името им, а тук, в Израел, съм виждала (и купувала) и кисели краставички, туршии - произведени в България и също със сертификат за кашер  Peace

И втора поправка на поста ми - в последните години (пр. посл. 10-15 години) мацата е внос от Израел - тази, която и тук е популярна - "Авив"
« Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 18:13 от Mentha »
Цитирай

E , нe че сме се засилили да ядем само кашерно ....  Smile . Информативно  .... Може да има вносни продукти , магазинче някое , някакво си ...Ей , толкова е постна БГ от към кашер ....Но ето - има ресторант от линка на Мента  Whistling ....Виното ви от  синагогата  не е било БГ производство  сигурно...От по-горната статия  личи , че няма таквоз  животно кашер вино , произведено в БГ  Whistling ....  Виж  маца -  моята баба  си ги пържи с кашкавалче вътре , отопкани в яйце ....за закуска ...не за Песах ...Хахах ....дам .... Майка пък топи мацата не във вода , а в топла вода с подправки и после завива вътре кайма , гъби и какво ли не ...пържи , пече ...става страшно .... Отплеснах се ....За който не е наясно - не съм с родители евреи, няма такива у нас , аз съм нововъведение  hahaha .... Мацата целогодишно  - и тя ...  Mr. Green

Цитирай

на хълма

Arab Labour (Avoda Aravit)*
(Roni Ninio, Israel 2007,Hebrew and
Arabic with English subtitles, 70 mins)

UK Premiere of Sayed Kashua’s hilarious award-winning TV series (recently awarded best TV drama at the Jerusalem Film Festival), Arab Labour deals with the status of Arabs in Israeli society, the controversy surrounding issues of identity, and the sensitivities of both Jewish and Arab populations.

някой гледал ли го е този филм?

Мерси момичета и за мойте маймунки Laughing , малката се казва никол.
Мента сигурна съм и ти ще ми напълниш душата скоро Peace  Wink

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

някой гледал ли го е този филм?

Познай от три пъти Mr. Green Всъщност филмът не съм го гледала, но сериалът - да   yes
Интересно кое от сериала са вкарали във филма, кое са извадили  Thinking

http://www.linktv.org/arablabor

Сериалът на Сайед Кашуа е направен с чувство за хумор, много се смях на серията, в която празнуват Песах. Мисля, че отразява и много от отношенията на модерните израелци - араби и евреи, особено тези, които живеят или се опитват да живеят заедно. Напр. в Беер Шева, където уча, има много неща, които ми напомняха видяното на екрана.
Серията с детската градина също оставя незабравим спомен  Hug Даваха го по 2 канал - най-гледаният в Израел  Peace

http://uk.youtube.com/watch?v=WgTLXgWy7RE

Никол наистина изглежда кипричка, Джеймс и Патрисия изглеждат като големи приятели, но ти си знаеш какво ти е вкъщи  Flutter  Дано, дано и аз изтипосам снимки в скоро време  Very Happy

Тали, все взлизах набързо... Аз наистина се чудих как стигаш до Гиватаим - не знам да има пряк автобус  newsm78 Много е хубаво, че си си намерила работа - хем по професията, хем близо до вкъщи bouquet Попитай дали работи там или е работила друга българка  Praynig Познавах една детска учителка (ганенет, де) - много впечатляваща жена, много!
Значи, уредили сте се с учителка от български произход  Very Happy От българските планини всички израелци, които познавам, са останали впечатлени, от природата изобщо.
Тези червени панделки ми напомниха чадърите на екскурзоводите - ходиш и търсиш червен чадър, който гидът държи нависоко с едната си ръка. И е важно да не забравиш какъв е цвета на чадъра на твоя гид, защото иначе си загубен  Laughing
Волтарен от тук ли взимаш? И аз не обичам Бен Гей, само за краен случай ми е  Confused
Цитирай

на хълма

Мента  супер, гледах вече няколко серийки  ....обичам филми ,които засягат ''тежки'' теми по ''лек '' начин ,с повечко хумор.
и аз незнам как са го направили като филм?

Тали ти детска учителка ли си? хубава професия Peace майка ми и тя е такава само,че в бг ....все уморена се прибира...

Петя..Париж а. Crossing Arms.не дойдохте до Лондон да ви почерпим по един чай ( може и друго)... Wink

Цитирай

The Promised Land

Пете, пратих ти няколко снимки на пощата  Peace.

Хари, да. Хубавото е, че съм на половин ден, защото наистина е уморителна работа. Но тук се стремят да измислят всячески много занимавки и материалната база е много добре устроена. Специално тази градина е сравнително нова, доста голяма и шарена. Води се ган уманути- градина с изкуство, но ще видим утре каква е работата. Аз отидох малко на майтап (както споменах на другата работа се чувствах малко "на гости" и въпреки, че се отнасяха много мило с мен не обичам да стоя и да гледам+ това, че трябваше да пътувам) като видях другите наперени кандидатки се стъписах. Интервюто продължи поне 20 мин. и директорката беше супер сериозна. Получих черна точка, че не съм била на служба, но пък дипломата и препоръките ми я тушираха. Накрая, когато ми каза "благодаря, ще ви се обадим" бях почти сигурна, че няма да я бъде. И даже се изненадах, когато след няколко часа ми се обади и попита мога ли да започна утре. Сегашният ми бос не бе очарован, но аз работих там само две седмици и ще го преживеят накакси  Laughing...

Мента, да Волтарен продават даже без рецепта, но по- скъпо. Но си струва, вместо да търпиш болката. Учителката е раждана тук, но говори учудващо чист и добър български. Обича накрая на часовете да си подхвърлят някоя дума с Мадлен. Но децата й и мъжът й не знаят. Така че, тя не практикува изобщо. Затова е удивително, че говори толкова добре.
« Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 21:20 от Tali Dan »
Цитирай

Тали, мерси! Много сладки бе ! Hug
Хариет , щяхме в Лондон да  идваме първоначално, но аз поисках Париж , виновна съм !  Whistling Другия път! Имам си набелязани дестинации.Така съм се  ошашавила да не пропусна много от Париж , а моят  мивика - "няма да ти е за последно, Париж ....няма страшно ..." ....Няма да ми е за последно , ама няма и да ми е за сефте втори път  Mr. Green ....Така е то - всичките първи работи са си вълнение  Wink ...После завтаряш  , сменяш и т.н.  35 Майтап да става ! Много готин сериал е иначе този !
Мента , и твойте снимки ще се изтипосат тука ....няма много да мине ....б'езрат а-шем    Smile !

Малките репетират за  празника в градината - Ханука ...Днес надникнах и видях - по една пръчица държат и  на нея  нагоре стърчат едни ресни в  цветове като огън -  демек свещички са  Smile...После пък бяха пумпали  децата ...Идеята е  детето да е пумпалче , а родителите като идем на купона да   връткаме уж пумпалчетата и да пляскаме и да се въртим около тях ....  35 Боже , ще издокарам моя мъж да иде , че  единия ще седи вкъщи с малката.Ще го издокарам да се врътка там аз  hahaha  ooooh! Whistling Ще викам , че незнам каква е програмата ....да върви .... Един път пак отиде  , но наистина не знаехме програмата - връща се слен няколко часа - амбуш / засада  ни направиха вика учителките  hahaha ...няма измъкване , големи танци бяха ...Ба , засада викам си ...  Whistling Уплах ви казвам  35 .... Иначе веселко става ....  И мамите там само него гледали , щото той и още един татко ....сложили ги център на "цветето" за  симетрия  35 ...

Ялла , лайла тов !    Hug
Цитирай
Хич не съм слаботелесна,здраво съм стъпила на земята.
Имам широки рамене и тесен таз. Twisted Evil

http://www.mogen.org/bg/100_26.php
Тук има списък на продуктите в България,които са проверени от равина. Rolling Eyes

Хариет,ще си потърся филма.
Благодаря ти! Smile

Тали,успех на новата работа.
Изтекъл ми е кредита в Атол,утре ще плащам и ще мога да ти прочета съобщението. Smile

Лека нощ! Hug

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Учителката е раждана тук, но говори учудващо чист и добър български.

Това наистина е рядкост! Срещала съм възрастни хора, които са родени в България, и са имигрирали много млади - те говорят български, малко архаичен, усеща се, че не е нашият съвременен български, но пак е нещо. Обаче децата им не говорят, особено при смесени бракове (с небългари). Не са ги учили, не са и искали - открито си признават, но аз знам, че времената са били други и бързото претопяване в израелци е било на първо място. От онова поколение и руснаците не са учили децата си на руски, а сега някои от тях забраняват иврита вкъщи, говорят само на руски  Peace
Но стари българи винаги са ми се радвали, винаги разменят някоя дума с мен на родния им език.

Днес ми предстои да пътувам отново и се сетих да разкажа, че жп гарите са снабдени със скенери като на летището за проверка на багажа. Вече не си отваряш чантата на влизане (освен ако не влизаш от главния вход, а от някой страничен), а я пускаш на скенер  Peace

За отглеждането и продажбата на свинско в Израел давам линкове към две статии на английски:
http://haaretz.com/hasen/spages/978362.html
http://www.thejc.com/articles/how-holy-land-got-a-pork-habit

Приятен ден на всички!
Цитирай

Студентките !  Честит празник днеска !

Сладурки и сладури .....Добро утро!
Цитирай

Хари,наистина са ти големи сладурчета децата!
Тали и твоите са скици- и наистина щерката ти прилича на Лурдес на Мадона!

Ицката(таткото) нали работи към "Родопа" и каза,че  израелското свинско е най-хубаво и аз  #Crazy а фермите били толкова чисти1

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Честито наистина на всички бивши, настоящи и бъдещи студенти!  bouquet
Много хубав празник е студентският. Тук няма официална дата, всеки университет си организира самостоятелно студентски празник, обикновено в края на учебната година. Не е същото, макар че пак се прави голяма веселба около това събитие...
Цитирай

на хълма

Мерси mi6imadi . И вие сте супер банда !Миши е прякор на едно от големите  35 а другия е с подобно...не ме питай защо, те си ги измислиха и така си викат в къщи... Crazy добре ,че на малката още не са й измислили и на нея

Мента значи викаш по жп гарите има вече скенери при вас? ми то ако не при вас...къде ,живота го налага ...Но пък по удобно за пътуващите определено Peace
относно свинското...хубаво направено  българско свинско със зеле бих хапнала с кеф ,иначе тук почти никога  не купуваме  при избора на друго месо...
Петя , дано се видим някой ден може и в Бг не се знае...идвайте си по честичко,  не го жали мъжа Wink

Студентите ,умната с алкохола..  Smile

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Да, Хариет, но това е сравнително от скоро  Peace Преди това проверяваха чантите ръчно, а и на Централните автобусни станции все още е така май  Thinking аз пътувам предимно с влак, по ред причини ми е по-удобно  Peace

Аз пак обикалях съседни теми и попаднах на нещо, което привлече интереса ми - кои са най-"зелените" страни и градове в света. Влязох в официалната страница на това проучване и се оказва, че Израел е на 13 място (за справка - България е на 47-мо).
http://www.rd.com/your-america-inspiring-people-and-stories/best … article45734.html

За съжаление, въпреки че като цяло страната са я класирали на добро място, в класацията на градовете Тел Авив е едва на 64-то място  ooooh! между Атина и някакъв индийски град  Confused

За критериите пише тук: http://www.rd.com/your-america-inspiring-people-and-stories/gree … article45585.html. Акцентът е на производството на ел. енергия, пише и за замърсяването на въздуха и др.
Цитирай

Неможах да се сдържа ....  Rolling Eyes

Цитирай

на хълма

Mента интересно беше това/ поне за мен/ мерси. Значи ако искам на зелено...трябва и на студено Laughing Бррр ...но пък аз винаги съм имала симпатия към скандинавските страни въпреки студа.  Преди като живеехме   в Лондон/ сега съм в малко морско градче по моя ''вина'' Wink/  от прозореца си виждах едни огромни и грозни комини вечно пушещи Sick ...сега от прозореца си виждам морето..... Love

Петя hahaha какво е това...нещо израелско ? 

Цитирай

Ц! Нещо вкусно ...обичам размазани шоколадови работи ....те са най-вкусни .....с  пръсти ако ядеш още повече .... Оф , мащам сЪ ! Отивам да си взема детето от градинка и от там у свеки  да хапнем ...Днеска е хладничко навън .... Дано завали ....!

До скоро !  Hug
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Преди да изляза, ще пусна линкове към снимки на кампуса, в който уча  Peace В тон с днешния празник  Hug

http://www.ilimudim.co.il/files/4769.jpg

http://www.ilimudim.co.il/files/4771.jpg

Тази е от откриването на учебната година: http://web.bgu.ac.il/NR/rdonlyres/47E734AE-5B3F-4CC1-B8D4-B55A07 … 5705/012_4404.jpg

Тази е пред т. нар. Студентски дом: http://web2.bgu.ac.il/welcome/download/pictures/026.jpg

Тук съм прекарала доста време: http://www.ilimudim.co.il/Files/4778.jpg

И разни сгради, които не са чак толкова красиви  Confused http://www.ambafrance-il.org/local/cache-vignettes/L350xH250/dil … 02_2_-2-ceb68.jpg

http://www.yoram.co.il/files/inst/684_siur_0.jpg

http://mypro.professor.co.il/nodes/t/589/97/file_0_med.jpg

Отново на тревата  Very Happy: http://www.dukium.org/user_uploads/WEB/img1005.jpg

И една добра ученичка в библиотеката: http://www.yoram.co.il/files/inst/684_siur_5.jpg

И една с цветя  Flutter http://www.yoram.co.il/images/inst/18410-logo2.gif

Тези са от нета, като направя свои, ще ги кача и тях  Peace

Цитирай

Здравейте хора!

Ние от вчера само ядем месооо,месоо и пак месоо/само за Мента се сещам тея дни  Mr. Green/
Иначе нашето семейство не празнува много шумно и официално,понеже има скоро 2 -ма починали и по този повод само най-близките хора идват да поздравят вкъщи и това е /
Пете,да вчера беше ден за пости,но само жената на брата на мъж ми постеше вчера,всички други- упражняваха "държавния спорт"  35
Много сладки дечица имате всички/пу пу пу/
Сами вече е ок и сега подлусява баща си  Mr. Green

За сега толкова.
п.с Мъж ми намери един др.вариант за гледане на няколко тв израелски канала с много добро качество он-лайн,после ще го помоля да докладва ,че е на иврит/ако искате де/
Цитирай

И аз да честитя празника на всички бивши и настоящи студенти bouquet
На Мента специално да ,,разбие,, всички в университета  Бен Гурион с академични знания, високи оценки и успешно дипломиране Peace
Снеже, и на теб весел празник и никакви болни дечица повече Hug
Хари, големи сладури си имаш вкъщи, да са ти живи и здрави Love
Пете, само изкушения ни предлагаш засрами се Embarassed
Цитирай

Пловдив

Честит празник на студентките и студентите!
При вас може да е приятно хладно, но тук си е гадно студено. Духа неприятен вятър. По добре да завали сняг ама ...
Лека вечер на всички!
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Идвам да спася темата от потъване  Mr. Green Пешек, Жаки, благодаря ви за пожеланията!  bouquet

С толкова сладко от екрана, вече и аз започнах да наддавам, днес отварям "софра" с израелска закуска  Very Happy

Снощи попаднах на статия за интимния живот на израелките: статията на иврит (млади момичета и жени)
Твърди се в нея, че 13% от момичетата започват сексуални отношения на възраст 13-15 години.
Средната възраст за първи полов контакт е 17.2 години.
76% от момичетата, които водят полов живот, използват предпазни мерки  Peace (на възраст от 15 до 24 години са били анкетирани).
Най-честата възраст за въведение в сексуалния живот била в интервала 16-18 години.

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

- Ахи, ...

Снощи, когато се прибирахме късно вечерта, навън ръмеше. Ментов дойде да ме вземе и на един от светофарите се приближило до него момче на мотопед и го попитал "Тагид ли ахи(кажи ми братле/ брат ми)... какво правим, когато вали дъжд - спираме отстрани и чакаме да отмине?" Малко странен въпрос, но явно човекът е нов на две колелета  Mr. Green Аз обаче се сетих колко често на светофар, когато мотори и мотопеди изчакват отпред, се завързват такива разговори  Crazy И винаги задължително се започва с "Ахи" (брат ми)  Laughing

Боряна, нали и вие се придвижвате така? Забелязала ли си колко разговари се завързват или вие карата повече извънградско?
Цитирай

Честито на всички с името Ана  днес !!! Весело празнуване за празнуващите !  bouquet
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

И аз туко-що научих за празника - веднага се сетих за Аничка-баничка  Flutter

Миши
, да ти е честита именичката и да си носи името със здраве! Да успява във всичко и да и се случват само хубави неща, каквито и вие и пожелавате!

Едно не му разбирам на този празник - защо идват гости без да се канят?
Цитирай

Как бе , не се ли канят ?  newsm78
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

В нашия дом не са се празнували имени дни, може би само майка ми е отбелязвала, но така знам традицията - че не се канят  Peace
В тази статия: http://www.bgreporter.com/index.php?n=read&id=12522 пише така:
Цитат
На имен ден гости никога не се канят. Колкото повече неканени гости дойдат - толкова повече си уважаван. Именниците не работят на именния си ден, а само се веселят, за да не профанизират и осквернят празника с всекидневни битови занимания.

Една статийка от блог, разсмя ме: http://asktisho.wordpress.com/2008/01/08/bezdelnici/  Very Happy
Цитирай

Cologne, Germany

честит имен ден на празнуващите днес! Да ви е живо и здаво името!

Как бе , не се ли канят ?  newsm78
е, вече никой май не ходи на гости без покана.
Но в нашето семейство на имени дни идват( и ние ходим) роднини и приятели без покана.

По принцип традицията повелява на имен ден вратите на къщата ти да са отворени за всички хора, идващи да почетат именика и ангела-закрилник, който го пази.

Според старите вярвания всеки човек си има ангел-закрилник, който ни придружава по земния ни път и ни помага в тежки моменти, а когато умрем придружава душата ни в отвъдното и я представя на Господ. Вярва се още, че той е прошепнал на родителите с какво име да кръстят детето си. Та  тоя ангел стои на дясното ни рамо, а на лявото стои пратеникът на дявола. Ако ангелът е слаб, то човекът е лош и болнав и обратно, ако ангелът е силен, човекът е добър и здрав. И за това трябва да се почита тоя ангел, за да сме здрави, силни и добри.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

pepelja6ka, да знаеш книга на английски, която да разказва и обеснява тези традиции?
Сега,  четейки за имените дни, ми се прииска да купя такава книга на любимия... В Интернет намерих за някои празници, но акцентът пада върху християнските обичаи и смисли, а точно българската традиция има много езически  обичаи и тълкувания - напр. това, което пишеш за добрия и лошия ангел - в статията, която  четох, пише, че това е от езически времена; или "гадаенето" по орех на Бъдни вечер, баницата с късмети, която и аз правя на 1 януари и нося за изумление на родата у свекърва ми... Много ми се иска да намеря тази информация концентрирана  Peace Ако попаднете на нещо, пишете, моля  Praynig

За Коледа намерих това: http://www.investbulgaria.com/BulgarianChristmas.php
Повечето неща от статията вече съм му ги разказвала, а за имените дни нещо не успях да му обесня  newsm78
Цитирай

Честит имен ден на малката Аничка-баничка!Да расте здраво, щастливо и жизнерадостно дете!
Миши, честита именичка, много да ви радва 
bouquet
Цитирай

Благодаря за поздравите по повод моята БЛАГОДАТ (Анна)!

Аз лично съм избрала за нейн имен ден 3 февруари- Анна Пророчица!

Вижте какво сътворих днес  http://elfyourself.jibjab.com/view/YpgNI0SvlCS8/26NmKNutNw3ZO5QsxpTAfr5K  има и за Ханука!

Мента,права си ,че българските традиции са пълни с езически елементи.НА тази тема може да пишем много.Опитвам се да ги избегна ,когато мога ,но си навличам гнева на близките - едва ли не съм родоотстъпничка.Но не се отказвам да се боря!
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Миши, не знаех, че има два празника на името на Аничка  Thinking За Алексадра ми бяха казали, че са три!  ooooh!
На мен тези езически елементи са ми интересни, оцеляли са толкова години! Някои са трансформирани в християнските обичаи, но и самите езически за мен са си български, правят българската култура специална, различна от другите  newsm18 напр. суровакането и мартеничките и те май са с езически корени  Thinking Та, така, не е като да няма традиции, само са позабравени някои...  Confused Ние в моето "смесено" семейство с модерни възгледи не сме спазвали много традиции, но да чета и да научавам за тях винаги ми е било интересно  Peace

Тук не престана да вали днес buria, а и захладня  cold Явно израелкови са се покрили някъде... аз с все още наболяващите ме крака и с прегракнало гърло съм доста вързана вкъщи Sick
Цитирай

O, цял ден сме си вкъщи ....вали бе , студенко бая .....Нека вали обаче , това е добре ....И в деня на пристигането в Париж ще ни вали според прогнозите , вечер  е ...май ще си останем в хотела .....  Whistling .....Или ако сме  смели ще  се запътим към някое заведение ....Израелците сме лигави  и сме свикнали с коли на 2 крачки масово .... Ужасни направо ! Забравили сме какво е студ ....Години наред си   ходим до БГ  есен ...Сега ще ни замръзнат  д*тата .... Опа! Зима искате - на ви !

Мента , ти си голяма картина значи !  -  "аз с все още наболяващите ме крака и с прегракнало гърло "   hahaha И нас ни болят гърлата ....брех ...15 градуса и ще пукаме от  студ  hahaha

Лайла тов !
Цитирай

момичета,препоръчвам ви една страхотна певица да слушате казва се Nana Mouskouri.Невроятен глас и песни.Пее предимно на френски и немски,както и арии от различни опери.
Цитирай

Пловдив

Мише, да ти е жива и здрава именичката, дори и да не празнувате днес.
Честито и на всички останали именици!
Адаш к`во се жалваш от 15 градуса - тук е към 10. И мирише на сняг. Поне днес не духа. Приятно изкарване в Париж!
Цитирай

Ми разлигавила съм се кат' една досущ израелка , адаш!  ooooh! Ужас !  Свиква човек ли к'во?   Шегувам се ....

Къде  е Анди ?Да не е с бан пак това дете и защо ?

Криси, как ти привлече вниманието тази  гръцка певица , 34 - ти набор ....Продала е над 230  млн.  плочи ....Енда от най-продаваните изпълнителки в световен мащаб (ка прозвуча) .... Пяла е на толкова много езици ...Интересна жена !

С Хулио Иглесиас  Flutter  :
http://uk.youtube.com/watch?v=eTilsr8nprw&feature=related

Иначе на младини е била такава красива жена .....тя всъщност и на старини е красива , но ...все пак .... Smile

Уж казах лайла тов .....

Цитирай

Ей, вчера последна  , днеска - първа  Smile !

Днес пече леко слънце ...иначе  хладно ...Навлякох Саги за градинка ....Дано не му е жега пък сега , дали ще се сетят да му свалят  едната блузка ...Шахар я взеха свекърите  , ще ходят у братовчеди - децата да си играят  Party .

Пускам тук  един албум - сборни снимки ....Има там снимка на "плашилото" на Саги , картина от лепени свещички за Ханука! Интересно в този сайт не виждам опция  да дам линк към една снимка - исках една да пусна ...Дава линк към цялата поредица , целият албум  Rolling Eyes .

Ето  ни :
http://www.kodakgallery.com/ShareLanding.action?c=bic80xm.oxwokf … mp;localeid=en_US

Хайде,  днеска  - успешен ден на всички ! Hug

Да ви е сладко, лабриут !
Цитирай

Случайно попаднах на нейн албум тук в Австрия и ми хареса,после влезнах и в ютуба и там допалнително намерих инфо за нея.Впечатлиме гласа на тази жена.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Пете, много сладки снимки! Саги не ми се вижда променен, но Шахар - страшно много е порастнала и все повече заприличва на теб!
Ти си качила снимки и от албумите на снимка.бг, нали? И аз вчера до късни доби качвах и редях снимки, но понеже са около 200 не знам дали някой ще има търпение да ги разглежда, иначе са от сватбеното пътешествие. И аз много се чудих дали не ги местя в друг сайт за снимки, че понякога снимка.бг малко ме нервират с промените, които правят...

Поздравявам ви с песен на Аркади Духин - "Тя не прилича на никоя друга"  Flutter (това е името на песента Peace)
http://uk.youtube.com/watch?v=zXbcP3-wQhQ
"Тя не прилича на никоя друга,
на никоя, която минава по улицата.
Тя е различна и когато говори,
ме кара да се чувствам близък"
Цитирай

доброютро,дами!(господина се изгуби напоследък)

И аз не съм доволна от снимка.бг,ама качвам там,че не  нямам много време да разучавам нов сайт и да качавам в него отново всичко.

Искам да изляза на голямото празнично пазаруване ,но кога ли?С ицо не можем да се видим напоследък - вечер я успеем да си кажем нещо ,я - не!В събота  и неделя той работи по къщата това -онова и ...те така...
 madnoelНо празниците идват -зън-зън-зън !
Цитирай

Ми така е , МИШИ ...особено с 4 деца .... Добре , че моят мъж се прибира рано от работа ...най - късното е 7 вечер ...когато е на фитнес ...иначе 5.15 е на вратата  Party ....

Мента , да  бе , качих си някои снимки от  албумите ...същите дето са и в снимка.бг , щото се отказвам да се занимавам със  снимка.бг ! Тук ще си работя вече .Има и   един  друг  сайт за снимки :
http://picbg.net/login.php   Не съм го пробвала .

Сега ще имаме много  снимки вярвам от Париж и не ми се разправя с тъпото снимка.бг и тяхните щуротии.... Rolling Eyes ....

Иначе  Саги си е същият ,а Шахар порасна изведнъж ...сякаш. Smile Каква коса има вече !  Smile    Пробвам новата камерка .Ще и свикна. Купихме нова , по-малка , по-удобна от  предишното сони  .Освен нея и видеокамера ще си носим. Една чанта на корема с всичките  по-ценни неща такива ...  Smile Крадат иначе ! Портмоне в гащите  hahaha , ама не моите  hahahaи така !А , някой бръкне !  Те  на моя мъж не му се бутат да го крадат , особено ако не се обръсне (а , миши ?  hahaha ) ...Ама  викам - то за уплах неможе бе ..нали ще те снимам  hahaha ....Щуротии ..майтап да става!  Wink

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Аз си мислих за webshots, но е голяма играчка да се прехвърлят толкова много снимки  ooooh!
Вчера разглеждах снимките на една друга съфорумка, и попаднах на една, която ме усмихна
(давам линк към нея, защото и тя самата ги е дала открито във форума)
http://good-times.webshots.com/photo/2150411410098027666YTdqpg

Нали сте чували, че на New York на шега казват Jew York  Mr. Green Та, снимката е от стоковата борса - окачени са американските знамена, малко коледни венци и.... две Ханукии  Mr. Green

Пете, твоят мъж бая рано се прибира от бачкане  Peace Моят преди 20:00 не си идва  ooooh!

Миши,
не може ли да оставите децата на някоя баба, иначе как ще ги изненадате, те очакват дядо Коледа с подаръци?

Криси, нищо не казваш за бременеето... Как си? Какви са новините напоследък около коремчето?
Цитирай

Ще измислим някакъв вариант за купуването на подаръците - само Ани си върви с мен - вързана със слинга.Защото се кърмим на поискване и няма как да я оставя.А Миши ще остане при бабата.

Ох ,днес много ми се вие свят ! smile3517
Цитирай

девелея Мента,дебелея ина всичкото отгоре бебето здраво рита.
Цитирай

Криси,кога ти е термина?А за ритането - страхотно е !Наслаждавай се!
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Krisy, много хубава новина!  Hug Ти иначе как се чувстваш, наслаждаваш ли се на бремеността?

Миши, Ани все още не може да те издава пред сестричките си  Laughing Те вече написаха ли писмо до дядо Коледа?

Пете, исках да ти кажа за Париж да не те плашат студовете, защото нали има Гълф стрийм в тази част на Европа и времето е много по-меко от българките люти зими  Peace Само разликата в температурите е стряскаща, но тъкмо ще ти се отвори възможност да си носиш новото яке, което тук е с ограничено приложение  Mr. Green А за кражбите и джебчиите, според мен, е малко преучеличено, положението не е по-различно отколкото в Израел  Wink

Ако ви се гледат снимки, качила съм два албума - от Париж и от Италия  Peace Общо са около 200 снимки в тези албуми, но това нищо не е в сравнение с 3500-те, които направихме  Laughing

Италия: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=9315593
Париж: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=9312463

(на слайдшоу се гледат най-лесно, защото са много... старала съм да надпиша повечето, но се извинявам за мешаницита от езици, която се получи  Blush нещо се обърках)
Цитирай

Здравейъе!

Как сте всички?

Аз от моите мъже не мога да стигна отново до компа.....
Да ви докладвам,че вчера съвсем ненадейно по покана на брата на мъж ми решихме да отидем  до Тел Авив ,и то не как да е ами с влак Smile
Оставихме колите в Кфар Саба и айдееееи аз да се повозя на израелски влак Smile/то уж заради децата де ,ама .../
Мъж ми само ме бъзика- вика"Шуми точно като българските,"чисто е точно като бг...../ ей не спря тоя човек ,сякаш са ми бащиния БДЖ-то в България  35
Та освен туй,ходихме до каньона ,който е близо до гарата/забравих му името/,
и там направо разбих семейния бюджет за месеца  Mr. Green имаше 50% "мивца" /тая дума първа я научих/ във Фокс кидс и едва се озаптих- купих,много сладурски дрешки на малката.Този път само на нея,че Сами може да облече детска градина с количеството дрехи дето има,ааааа Рим,малка,малка ама и то детето трябва да има....
Сетих се че ако бяхме го планирали,можеше и срещичка да си спретнем там ама на пусто от сега за сега,но хайде да се надявам че другия път ще го планираме.

Пете,много сладки дечицата,ама наистина Саги е копие на баща си,а малката на теб мяса Smile
Ние май обратно сме!
Айде,малката се излюпи,иска да ядеееееееее

Тали,Мече къде сте?

Мента,ти кога ще защитаваш ,имаш ли дата?

На всички  bouquet
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Хей, СнежиHug колко съм се смяла с твоя пост  35
Мъж ми само ме бъзика- вика"Шуми точно като българските,"чисто е точно като бг...../ ей не спря тоя човек ,сякаш са ми бащиния БДЖ-то в България  35
35

И колко точно си започнала с най-важните думи - канион и мивца (май и на мен тези ми бяха) Laughing Азриели е мястото, на което си разорявала семейния бюджет  Peace Страшно ме развесели!  bouquet

А Рим не носи ли дрешки и от Сами? Мисля, че и двамата са взели черти и от майка си и от баща си, май не е толкова еднозначно на кого приличат повече, но няма как да не си ги припознаете  Mr. Green

Снежи, тук не се прави защита на дипломна работа  Peace Това си има и плюсове и минуси, аз на българската си защита бях притеснена много да говоря пред трима критични професори, но много неща успях да им изясня и така получих добра оценка. А тук пишеш, даваш на рецензенти и те или ти пишат крайна оценка или ти връщат работата за преработка  Confused Малко е притеснително с тази процедура - ако ти пишат по-ниска оценка, нямаш голям шанс да си я повишиш, както е при защитите  Crazy
Цитирай

в движение

Здравейте, момичета. Разказвала съм ви за това че след като се преместих да живея във Варна, се захванах да си обучавам сама децата на иврит. За сега горе долу се справяме, но все пак когато липсва средата и училището в което всеки ден се общува с езика, нещата търват назад.
Мисля си че ако им пускам еврейски детски песнички все пак това ще помогне малко и така ще могат да си учат и да разпознават думички. Иска ми се да са образователни и с текстове за празниците. А може и да е всякаква музика, само да е еврейска. Въпросът ми е от къде да си ги намеря.
Търсих по-музикалните магазини - никъде няма, никой не е чувал......Търсих и в интернет, но не можах да се ориентирам. Дайте ми идея какво да направя.
Жаки, ти ми беше казала за едни песнички, които имаш на диск. Дали можеш да ми ги запишеш???
Благодаря ви предварително и весели празници!!! Hug
Цитирай

Ментуш,радвам се ,че съм те разсмяла!

Да така се казваше каньона"Азриели"  ooooh! пусто ама тея деца ми испх мозъка  Mr. Green

За дрешките - носи Мента,носи какво ще прави има ли избор:)
Ама взе да ми писва само в синьо да я обличам Smile/е само вкъщи де ама все пак/
Общо взето ми е жал за  бебешките дрешки на Сами,защото са новички и не ми се искаше да ги хвърлям,пък и са ми много мили такива....А аз каквато съм емоционална ,нищо не ми дава сърце да хвърля.Та така де.

Питах те за дипломната,понеже точно това не м и беше ясно/пак съм била разсеяна/
Мента,кой е снимача във вашата къща?Има 6-ца от моя мъж/той има слабост и страст към фотото/.Каза,че фотографът имал стил- добър и разбира се индивидуален  Peace
С една дума и той разгледа снимките Smile
Цитирай

The Promised Land

Има Е, влизаш в youtube и пишеш нещо на иврит. ТУк има песни за ханука, от дясно можеш да ги сменяш. Помя, че децата допреди да им взема копютър гледаха и детски за Цар Лъв и Принца на Египет на иврит.

http://il.youtube.com/watch?v=l1ABa2Q5JBQ&feature=related

http://il.youtube.com/watch?v=Oi-NK1TK8G4&NR=1

http://il.youtube.com/watch?v=jfRWhnGJIPY&feature=related

А ето намерих:
http://il.youtube.com/watch?v=Wnb3VVN5Ldg&feature=related

http://il.youtube.com/watch?v=cjHlBUphduI&feature=related

Вече можеш да се ориантираш и да търсиш  Hug!

Това на първо време! Не съм ви чела, довечера ще влезна в час Peace!

Цитирай

На дивана, под юргана

доброютро,дами!(господина се изгуби напоследък)

А-а-а не съм!  Naughty
Само чета и внимавам за правилната линия!  Laughing
Цитирай
Тук съм,тук съм. Mr. Green

Занимавам се с едни задачи,че имам класно в петък / Praynig /.
Чакам и стипендията сега,само училищни работи напоследък. Smile

Миши,много поздрави на Мади  Love

Борянка още я няма Rolling Eyes

Лека нощ! bouquet

Цитирай

На дивана, под юргана

... имаше 50% "мивца" /тая дума първа я научих/ във Фокс кидс и едва се озаптих ...

Бас държа, че втората дума е "анаха"!  Laughing
Цитирай

Жаки, ти ми беше казала за едни песнички, които имаш на диск. Дали можеш да ми ги запишеш???
Благодаря ви предварително и весели празници!!! Hug

не съм забравила, ще ти ги запиша и ще ти ги пратя Peace
Роби, беше болен и ми беше притеснено и напрегнато тези две седмици, но сега е по-добре и ще имам време.
Цитирай

в движение

Тали Дан, Жаки - благодаря.
Цитирай

Олеле , много  е изписано!

Мента , цяла сутрин снимки гледам ! Скоро и моите ще сложа тука ! Живот и здраве !

Тали , много сладки сайтове ...

Снеже, готино ви е било , а ? Някой път се засилвам с малката  до Кфар Саба с влака и ще пием кафе!  Wink Аз  ходих да видя и Ханд там , когато си бяха в Израел.

Пак някой ще изпусна сигурно!....  ooooh!   Малката се събуди, заминавам да се гушкаме !
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Момичетата с диска, аз не съм сигурна, че чисто технически дисковете могат да се презаписват, поне не всички  Thinking

Снежи, мерси за комплимента  bouquet И двамата сме снимали, но по-добрите снимки са правени от Ментов. Вече не помня дали тези, които съм качила, той ги е снимал или аз, но неговите са по-добри  Peace Бяхме с два фотоапарата и не спирахме да щракаме  Very Happy

И аз съм много сантиментална към разни вещи и ми е трудно да хвърлям  Crazy

Да се похваля и тук - научих си коледно-новогодишния подарък - самолетен билет  Flutter Като опира до подаръци, се вълнувам като малко дете; как съм ровила, за да си намирам подаръците преди да ми ги подарят  Laughing Но този път не съм ровила, Ментов се изпусна  Mr. Green

Пете, успя да влезеш все пак в снимка.бг  Hug  bouquet Моето успокоение беше, че все пак ще видиш изгледите на живо  Wink
Цитирай

На дивана, под юргана

Мента, всички дискове могат да се презаписват. Някои съвсем без проблеми, други - с малко повече ноухау...
Цитирай

The Promised Land

Мента, всички дискове могат да се презаписват. Някои съвсем без проблеми, други - с малко повече ноухау...
  Mr. Green вярно, но тук като че се по- малко хора се святкат за това

Между другото вечра драги ми съфорумки нашата тема стана на годинка Hug!
Точно на 10.12 миналата година Петето пусна Израел 1!

Да ни е честито и да ни е интересна, блага и улекателна темата. Радвам се, че благодарение на нея се запознахме къде лично, къде виртуално  Hug!

Мента
, и аз с интерес разгледах снимките ви. Харесах доста, но има една на Пажиж на Айфелувата кула снимана от далече, наистина е вълшебна  Peace!

Беше ме питала отдавна (но аз помня   Whistling) за машкантата. Да, увеличи се лихвеният процент и инфлацията. Точно затова ние сме на няколко маслула. Един е с постоянна лихва, друг е цамуд за мадад, рибит хаци квуа и цамуд ле еврото. Така едно спада друго се вдига и общо ни се увеличи приблизително с около 100, 150 шек. месечната вноска. Съжалявам за чуждиците, но така ми е по- лесно за обяснение   ooooh!

Пете, тук съм  Very Happy!
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Мисълта ми беше, че не се знае какви са дисковете и какви възможностите за записване... Ние ползваме Nero (така ли се пишеше newsm78), разни тайни похвати не са ми известни, но то нали не е и моя работа вкъщи  Mr. Green

Тали, много сложно с тези маслули  ooooh! Но да ти кажа, мислих си, че увеличението е по-голямо; може би и вие сте на добра програма  Peace

Как си запомнила датата? Аз прегледах какво са писали модераторите за архивите и сега има някакви работи по архива, след това ще видим как ще са връзките към по-старите теми, да не се губи връзката с тях  Peace

Хариет, къде се губиш? Аз вече си те представях някъде по бреговете в Брайтон, че други градове с море в Англия не знам  Mr. Green

Днес хич не съм в настроение, а и все гладна ходя  Crazy Но темата заслужава едно "Мазал Тов!"  Very Happy

Цитирай

Честит ни Рожден ден !  Very Happy
Иначе при мен много задачи много чудеса , пак имам да ви чета !  bouquet  :bouquet:  :bouquet: за всички  именници и празнуващи , които съм пропуснала ! Отивам аз пак на фронта да се бия с двама в един блог дето плюят по Израел , Македонски инат не са виждали те ! Много се паля значи ! Единия беше постнал " как ще изглежда флага  на европейския съюз ако Израел бъде приет

Да се смея ли да плача ли  Wink  hahaha 35 Very Happy
Да почерпя и аз

Малко торта  chef  :cook:
И малко бонбони -  nbirthday
Цитирай

The Promised Land

Ох, този флаг наистина е идеино измислен  Laughing. Голям смях... Но Израел не се е засилила да влиза в ЕС.

Мента, цялата сума на машкантата (част от нея е алваа, защото полагащата ни се машканта съвсем не ни стигна) се цепи на части.
100 хил. връзвъш за едно, 100 хил за двторо, трето. С по 100хил. лесно се смята  Mr. Green. Ние сме така на 6 маслула и дето имаше една приказка дупе да ни е яко в близките 20 год  ooooh!.

Датата не е помня, но тези дни си чистих пощата и видях личните ни с Петя от първият ден и от там знам  Peace

Как си ти? Гърлото? Глезена?

Голям студ бе мацки Crazy....
« Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 17:21 от Tali Dan »
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Tali, много страшно ми звучи цялата работа с машкантата  Confused Ние буквално се страхуваме от нея, за това и все отлагаме покупка на жилище. Понякога ми се струва, че, ако зависи от мъжа ми, все под наем ще си живеем, той пребледнява само като чуе думата машканта  ooooh!

Анди
, теб направо ще те вземат в службата по "Обяснението" на израелското външно министерство. Има такава служба - hahasbara, да обесняват на света защо и какво... И аз на 20 бях запален ентусиаст, много лесно се палех наистина, сега съм същински Махатма Ганди  Laughing (това на шега, да не си помислите, че се имам за Ганди) И още се паля, ама съм по-кротка  Mr. Green

Плюшено мече, забравих да ти пожелая успех  fingerscrossed Не че се съмнявам в теб, де  Wink

Тези дни пробвахме някакъв хляб, който е замесен с лук и онези семенца - кецах им казват на иврит, на български - не знам  Confused Не е ким, що е то? Както и да е, направих си пържени филийки с него - голяма вкусотия се получи! И сега ми е по-спокойно такова и сито  Mr. Green
Цитирай

на хълма

и от мен едни бонбони за темичката ! кошерни са   Very Happy ...да сме живи и здрави нето пишем в нея  Wink

Ментичке, стягам багажи за варненските брегове мило Hug

много хубави снимки /отново/ от Петя и Мента .... bouquet
Цитирай

The Promised Land

О Хари, много ги обичам аз тези бонбони  Laughing. И какво викаш от море на море отивате? За празниците? Твойте дечурлига говорят ли български, те нали в УК са раждани?

Мента, ние 10 години бягахме от машкантата като дявол от тамян, но решихме накрая, така и така плащаме, то по- добре да изплащаме нещо наше. Ако още в началито бяхме купили сега щяхме да имаме 12 години платени вноски зад гърбът си  Rolling Eyes. Но да не го мислим. Риск е, но то изобщо да живееш също е рисковано, така че... Зе ма шейеш!
За другите- говориме с Ментолова за ипотечни кредити Peace

Кецах, не е ким. Ким е כרוויה.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nigella
Това е кецах на английски, а сега казвайте какво е на български  Laughing? Хари? Невена? Пете?
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

О, не е това в хляба - явно не е кецах, но ще съм благодарна за превод на тази дума, иначе и аз през английски си ги превеждам... Това в моя хляб са малки черни топченца, по-малки са и от сусама  Confused Ще питам който го е купувал да си каже какъв хляб е взел  Laughing

Хариет, вие сигурно се разсъбличате в България, обратно на нас, които си носим там допълнително дрехи  Laughing

Тали, аз съм "за" купуването на апартамент, но при нас нали доходът е основно на плещите на половинката и аз го разбирам защо се плаши  Rolling Eyes Големи ни се струват вноските по погасяването на кредита, особено тези, които се взимат за 20 години напред... изведнъж си "вързан" за 20 години, а сега той специално се наслаждава на някаква свобода Confused, ако и да е илюзорна  Wink  Такива ми ти работи, не е лесно решение  Thinking Глезенът ми се оправи, но с гърлото още си грача  Sick (грозно, зловещо, както е казал поетът)

Понеже заговорих и заобеснявах за стила на снимане на половинката, реших да покажа две негови снимки (х-ла ни в Санремо и центъра на Ница), много типични за перспективите, които се опитва да хване с камерата:

Мисля, че това доста му характеризира стила на снимане. Хубаво хоби е, но изисква и знания и много умения и усет.
Тук доста почитатели на фотографията се събраха Hug, аз обаче съм пълен лаик   Blush
Цитирай

Кецах според мен е кимион на български newsm78, но не съм 100% сигурна.
  Мента,писали сме едновременно - малки черни топченца е мак (маково семе)
Честит ни 1-ви рожден ден и от мен  bouquet
« Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 18:28 от jakinik »
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

И това не е Laughing! Кимион е кумин (cumin) или камон=כמון
Подправките са голяма загадка  Cool Пълна мистерия  Thinking

писали сме едновременно - малки черни топченца е мак (маково семе)

Отново беше едновременно  Mr. Green
А, точно това е - маково семе, на него му казват перег פרג и правят и кексове с него - угат перег

Но за кецах-а ще си остана невежа  Laughing

Намерих снимка на този перег - маково семе:
« Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 18:35 от Mentha »
Цитирай

честита годинка,момичета!Радвам се ,че ви познавам и ме приемате!
Цитирай

Честита 1 годинка и от мен.Днес си купихме детско креватче  от дърво,ама не талшит.След нас като се наредиха едни да гледат вече продаденото легалце,даже се опитаха да махнат бележката,че е продадено.Утре мъжо ще отиде да го вземе.Направо си умирам от кеф.Напоследък купуваме неща от католическата борса.Така се казва,но нещата са доста по евтини,някой са направо нови.Пък и едно нещо му се намалява цената докато не се продаде.Майчице колко нови неща хората купуват и изхвърлят без да ги употребяват не е истина.
Цитирай

The Promised Land

Криси, честито за придобивките! Спомням си и аз колко се вълнувах когато купувахме първите бебешки неща. Всеки ден ги гушках и нареждах  Love...

Аз обичам много едни нишнушим с кецах  Whistling
Обичам много и угат перег и озней аман с перег...

По случая отивам да врътна едни браунис, че ми се прияде сладко!
Цитирай

Ей , хора ! Мина ли ЕДНА ГОДИНА бе !?  Very Happy Не бях обърнала внимание ... Тали Hug !  Какъв съм родител ?!!!  Very Happy  hahaha

Хайде , роди се нещо хубаво в крайна сметка и нека така да върви !  Peace  Hug

Мента, как ми се отвориха снимките , к'во чудо, к'ва изненада !  Party Магии ...  35

На Криси  - все приятни изживявания от тук нататък ...е , поне повечето да са такива!  Smile

На ВСИЧКИ останали  -   bouquet Hug

Студенко тука , бе ...особено нощем !Хваща ме тръпката по пътуване без децата -  взе да ме стяга корема ....ще се реве  ooooh!  Smile !
Цитирай

Пловдив

Честита годинка на темата! bouquet
Цитирай

ЧЕСТИТА ГОДИНКА НА ТЕМИЧКАТА И НА АВТОРА/ИТЕ!!!

Цитирай

bouquetПоздрави и от мен за хубавата тема,в която не съм редовен писател,но със сигурност редовен читател.
Тези дни вече ме хвана истинско празнично настроение и се впуснах да правя украса,много се забавлявам когато я правя и дъщеря ми ми е истински почитател  Smile
Петя,ако аз имах възможност  сега да бъда на такава екскурзия много бързо щеше да ми мине корема Very Happyоще повече,че току-що разгледах снимките на Мента...много привлекателно място.
Тук в Банкя духа много неприятен вятър и е студено,но това не ми пречи да ви пожелая слънчево настроение и да ви Hugтопло.
Цитирай

Сетих се още нещо-знаете ли магазин в София от където мога да си купя менора или ханукия/това почти невъзможно май/,но си спомням,че преди време в магазин около синагогата съм гледала месингова менора.Но явно е било доста отдавна защото напоследък никъде не намирам.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Ели, не знам за такъв магазин, но къде биха продавали - там, където ще се намерят потенциални купувачи  Wink т.е. там, където има представители на еврейската общност - или в Евр. културен дом, или в Синагогата, или в Бейт Хабад... На други места само ще им събира прах на полицата на магазина.

Да ви споделя, че хич не ми се ходи на вечеря днес  ooooh! Най-добре ми действа веднъж на две седмици, обаче тъй като веднъж се прави вечерята у бабата, веднъж - в дома на свекърва ми, и малко неудобно да идваш само в единия дом, другата жена се обижда  Thinking Битови проблеми  newsm78 Малко в повече ми идва понякога, това е  Confused Обикновено масата ходят от време на време при родителите на булката, от време на време - при тези на мъжа, но в нашето семейство нали само неговите родители са тук и правят петъшни вечери, та някак ми се получава много нагъсто да сме при техните  Tired
Цитирай

Някъде там...

Момичета моля за прошка ,но едвам имам желание да живея то какво остава да се разпиша във форума.На 16 би трябвало вече да ми е датата да видим какво ще ме изненадат още.Искат да правя адресна регистрация на мъжо ходих и по имиграционни,не се навиха да си платя за фалшиви медицински,а накрая разбрах че няма и да мога да си сменя документите а понеже имам резервиран билет за 22 а мога да си сменя документите 10 дни след сключването на брак та ще ходим до посолството да ми сложат една виза да съм застрахована от емиграционните...а после в Израел ще сменям документи.Главата ми пуши вече,но мъжо идва на 15 Smile много съм щастлива той поне като е тук ще ми е по спокойно.Е изплаках си мъката.Целувки на всички  bouquet
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Борянче, колко мъчно ми стана, че не ти върви!
Това с адресната регистрация за какво е, той не живее в България? Временна регистрация ли искат, какво?

Правят се на луди, да ти кажа! Колко бракове с чужденци има, за първи път някой ми казва за адресна регистрация, ама пълно изнудване си е това! Защото знаят, че сте на зор  Sad

Ще ти пиша после пак, само не се отчайвай!!! Ако не можеш да си смениш личните документи, си извади от полицията документ, че въпреки смяната на името, си същото лице. Издават го на място, веднага, не са им необходими повече от 3 дни от датата на сключване на брака!

За сега ти изпращам една  Hug

Криси, честита ви придобивка! Аз много обичам да пазарувам бебешки стоки, сигурно като ние си имаме дете, ще фалираме  Crazy
« Последна редакция: пт, 12 дек 2008, 16:14 от Mentha »
Цитирай

Боряна, успех и търпение ....аман от  глупости някой път , но ...  Rolling Eyes ...

Ели, мани - днеска бях на фризьор - да съм хубавица !  Whistling Купих си шапка и 2 шала , 2 блузи ...търсих ръкавици , ама нямаше черни , а само едни смешни шарени , боже мой ! Намерих и такива  без пръсти като , че отивам да тренирам  в залата тежести  35 ...Хахах .... Иначе  чадър купих ... Ха дано не  е така студено както си мислим ....Израелците са свикнали на топличко и се плашат от студ ...И аз кат една видна израелка  Whistling ... Дръж се , Париж ! Идем!  newsm44 smile3508

Мента , това чудо "макарони" от къде взе това макаронско име ...? Всеки цвят различен вкус ли е ? Навсякъде ли ги има ? Невена и тя знае ...ама къде е ....? И на мене  всяка  седмица ми иде множко ....на 2 седмици вечеря по-бива ...Днес ще ходим .

Шабат Шалом !

Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Мента , това чудо "макарони" от къде взе това макаронско име ...? Всеки цвят различен вкус ли е ? Навсякъде ли ги има ? Невена и тя знае ...ама къде е ....? И на мене  всяка  седмица ми иде множко ....на 2 седмици вечеря по-бива ...Днес ще ходим .

Навсякъде из града ги има, но са на различни цени, някои са много скъпи... Всеки цвят е с различен вкус - на мен любими са ми зелените с вкус на шам фъстък, но и по принцип шамфъстъкът ми е слабост  Peace Има кутии с макарон в малък размер, не тези големите, които ги продават по единично и една сладка струва 5 евро  Crazy В тези кутии редят обикновено по 12 и са от всички вкусове, те най-много си струват, за да се опитат повечко. В Ладюре има и черни - с вкус на анасон, но такъв не съм опитвала (нали недолюбвам анасона), но пък е интересно  Love Гледай за надпис "Pâtisserie" - това е нещо като сладкарница на български (кондитурия на иврит  Mr. GreenHug
Цитирай

На дивана, под юргана

Това с адресната регистрация пък за какво е... Ако стои повече от месец в страната - да ама иначе мисля че не е необходимо. И това с фалшивите медицински - недей да правиш глупости! Медицинско се вади за половин час. Не мога да разбера нещо - той идва на 15-ти а сватбата трябва да е на 16-ти ли?
Сега си пътувай спокойно със сегашните документи и ги сменяй по-късно. Какво се косиш за глупости!
Цитирай

The Promised Land

МацкитИ с вечерите, разбирам ви напълно, но пък помислете си за другата крайност:
аз за 12 год. брачен живот с мъжът ми ( направо герои- ветерани сме) нито веднъж не сме били канени на съботна вечеря от свекърите. Или каквато и да е, нито празнична. А уж са техни празници. Както и да е, аз не горя от желание да ходя, но поне от кумова срама `дет се казва да бяха ни поканили някога.
Аз съм ги канила на наши рожденни дни, винаги са идвали първи  Crazy.
И на мен ми е мъчно за семейните вечери при баба и дядо някога и че мойте деца нямат привилегията да са глезени от баба им и дядо им... Особенно по Коледа ми е много трудно, въпреки че винаги празнуваме с приятели.

Пете, мило приготовленията вървят с пълна сила  Laughing?!
Леле Шахар колко е пораснала, голяма мадама вече  Love!

Борянка, кураж! Знаеш, че това ще премине и после всичко ще е както ти искаш  Peace!
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E