ИЗРАЕЛ 16 - Ханукия извадете, от прах я забършете!

  • 36 075
  • 295
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 952
   Ха добър ден ! Наистина  е сух вятър тези дни - сухо и топло ....необичайно наистина ....Устните пресъхват , гърлото ...дрехите съхнат по-лесно то лятно време  Simple Smile ....когато е топло, но влажно ... Много задръствания тая седмица бяха ...моят мъж се изнерви от  кибичене с колата и път  , който  обикновено минава  за 15 мин. - сега двойно ....Израелците как то и търпение нямат ....що бипкат ...Като бипкат та какво ...По-добре да се подредят по-логично на пътя и ще си спестят доста време , а то .... неорганизирани шофьори, наистина ...Банда  без команда на пътя, лиготии.Жените карат бавно в ляво най-редовно, а  кажеш ли им нещо  ooooh! ...пишман.Мъжете и те не са малки майни. Хубави пътиша , ами организирайте се по тях , подредете си някак по-логично.  Rolling Eyes

  Наистина се влиза от  вратата в хола ....И кухнята най-често не е стая с врата , а просто е преградена към хола.Трапезарията е в един ъгъл на голямия хол често или срещу кухнята някак. Та се получава огромен хол с ъгъл - за хранене - трапезария (пинат охел) и кухня преградена със  стена. Това е типично.Терасите ги има сега по новите  сгради, но по-старите са само с външни щори - да ... Най-често се отваря така целия хол . все едно  цялата стена се отваря , защото тези щори са на цялата стена , не е прозорец.Започват от ниско и имат парапет - наподобяващ терасите, но всъщност си си в хола.Ама , че обяснение ... Пускала съм много мои снимки - у нас е така.

 Хайде честито на имениците днес - Никулден е!   bouquet

 Мобилният телефон ми е срасъл с ухото , трябва оперативна намеса за отстраняване както при повечето израелци , които даже имат и на двете уши - лоша болест е това !

 (Сори за грешките , прескачат ми някои букви и не ми се поправя всичко, нямам търпение)
 


 

# 121
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ние отчетохме рибния празник в четвъртък със сьомга, днес ще сме на скариди. Голям почитател съм на рибата, но шаранът не ми е по вкуса  Confused И все пак - честито на именниците и празнуващите в днешния ден   bouquet

За мобилните - аз ги използвам много ограничено, вкъщи ги държа изключени. Мъжът ми обаче няма навик да ползва друг телефон, освен мобилния си, а и нали технологиите са му страст и професия, та трудно се отделя от всякакви джаджи  Rolling Eyes Но самият той преди 3-4 години беше на семинар от службата си, мисля, че лектор тогава беше Shlomo Engel, не съм сигурна, те канят компетентни хора, специалисти, които да обновяват знанията на служителите. На този семинар обясниха, че по-голямата опасност, по-голямо облъчване идва от телефоните, а не от антените, както е широко разпространеното мнение, защото антените не са ти до главата. Наистина не се знае каква вреда може да има от това облъчване, нали някога и от телевизора и от микровълновата са се опасявали, но от друга страна ще минат 20-30 години, докато се съберат данни за представителна статистика, и винаги съм си мислила, че не бих искала да рискувам и да вляза в тези статистики като доказателство за вредата...  Rolling Eyes Такива неща си мислих....

Много хубаво си изкарахме! Преди се срещахме по-често, те са трима приятели от детството, вече и тримата семейни; сега и двете двойки са с деца, а жените и градят кариера. Интересен факт е, че техните деца са също в една детска градина, така че явно приятелството ще се предаде и на следващото поколение. Шегувахме се, че и ние трябва да се преместим да живеем по-близо до тях, когато се сдобием с деца, за да са близки всички накуп. Аз нямам такива връзки, запазени от детството ми, и ми е много мило да съм част от такава компания  Heart Eyes Не знам дали е израелска черта, но наистина тук открих, че хората "събират" и запазват много приятелства - от училище, от армията, университета, екскурзията до Изтока, много здрави връзки се създават! Другото е, че почти навсякъде, където отидем, срещаме някакви "познати" на мъжа ми хора - нали е малка страна, все се натъкваме на познати физиономии  Mr. Green И дежурният въпрос започва с "Ани мекир отха миейфошеу..." (познавам те от някъде), в едно тв предаване дори определиха това изречение като най-израелското  Laughing

Една интересна статия за това, че израелците от Диаспората се връщат: http://www.jpost.com/servlet/Satellite?pagename=JPost/JPArticle/ … cid=1227702389296. Подсети ме за темата, че българските емигранти се завръщат в България, явно е тенденция напоследък.

Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 13:24 от Mentha

# 122
  • Мнения: 558
  ...Като бипкат та какво ...По-добре да се подредят по-логично на пътя и ще си спестят доста време , а то .... неорганизирани шофьори, наистина ....Жените карат бавно в ляво най-редовно, а  кажеш ли им нещо  ooooh! ..
т.е. жените карат бавно в лентата за изпреварване, или  Thinking при вас какво е всъщност движението? ляво или дясно?
в лондон ако съм сама някъде, редовно се обърквах...но като има движение, и се ориентирам по хората преди мен... например: редовно ми правят забележка по ескалаторите, че стоя в дясно  ooooh! те там нали са обратно, та в ляво се стои, а в дясно се ходи (като си представите,че лентата на ескалатора е разделена имагинерно на 2 платна )

  Наистина се влиза от  вратата в хола ....И кухнята най-често не е стая с врата , а просто е преградена към хола.
Хайде честито на имениците днес - Никулден е!   :bouquet
 
така е и по-новото строителство в Гърция,т.е. от последните 10-15г... мисля,че и в БГ вече го въвеждат...спестява се квадратура  Peace но гърците имат огромни тераси отрупани с цветя
Хайде честито на имениците днес - Никулден е!   :bouquet
 
мерси,мамчето днес има имен ден Heart Eyes да ми е жива и здрава и още дъъъълги години да сме заедно!

# 123
  • Мнения: 720
vikula  и тук в Англия забелязвам подобно нещо,има къщи където от тротоара бам в хола ... Simple Smile

Мента ...тука вече ме хвана яко с темите за вредните облъчвания , много се интересувам от подобни неща ...все спорим с мъжа ми  CrazyИ аз съм чела за други лекари с подобен избор...Мобилните, когато съм в къщи наистина ги захвърлям някъде, не ги държа в мен. Мъжа ми имаше навик да ги държи по джобове , аз докато не го забрави този навик не го оставих на мира.Също голяма все още е без моб. телефон...и скоро не мисля да й купувам,в Бг забелязах и по малки от нея деца вече ходят  с телефони в у-ще. Rolling Eyes Тук и да искам в у-щата е абс.забранено така или иначе. Също може и да се смеете но в нас няма безжичен интернет , пак по същата причина / друг е въпроса съседи около нас дали нямат..но това е друг въпрос/ Добре че имам добър мъж ,че ме слуша хаха. Дори бях намерила един сайт където ти показава колко близо живееш до големи сателитни системи...  
Микровълнова ....ползвам само за бързо претопляне, никакво варене вътре и подобни.
(сега вече сигурно не се учудваш защо  и ядем органик храна :35)


пепеляшка  hahaha това за ескалаторите в лондон ..вярно е. и аз така преди се тупна където ми падне ..ама те пък си държат и там да се зпазва ''реда '' Crazy

Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 13:53 от harriet TJB

# 124
  • Мнения: 558
то де да беше облъчването само от моб. телефони... антените за тея мобилни телефони или за безжичния интернет кой знае с каква сила ни облъчват... ами огромните екрани на телевизорите в къщи, ами мониторите на пц-тата, а контактите... мобилния никога не го държа в себе си...а съм виждала мъже да го слагат в джобчето на ризата си, т.е. директно до сърцето и микровълнова не ползвам, ама все тая... в днешно време здравословно и природосъобразно не може да се живее  Peace

# 125
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Момичета, получих първата си травма от колоезденето - глезенът на единия ми крак се нарани  Sad Пишман-колоездач съм, уф! Обаче инатът е голяма сила - да знаете! Травмата получих посредата на пътя, защото се стреснах и слязох от колелото без да съм го спряла, обаче не можах да се откажа от карането - просълзиха ми се очите от болка, но продължих да си карам по пътя до края  Mr. Green

За Лондон и аз знам - викат, освиркват те, ако не спазваш реда на есклатора. Ментов е работил 6-7 месеца в Лондон, малко преди да се запознаем, с разкази за Лондон ме омагьосваше  Grinning и не само за там. Беше си накупил пуловери от ангора и изобщо -качествена вълна, но ги пуснал в пералнята   hahaha сега са моя мярка  Joy още си ги нося  Laughing някои ги дарихме, че бяха твърде мъжки модели, не бяха за мен   Simple Smile

Хариет, лекторът, който споменах, обясняваше, че при наличието на повече антени в близост до мястото, на което ползваш мобилния си, облъчването от личния ти телефон е по-малко. Така че, ако си на място, на което виждаш на екрана на телефона, че няма добро покритие, то тогава използването на мобилен крие най-големи рискове  Peace Това за училището е много добро решение  Hug На каква възраст са твоите деца, ставало е въпрос, че са трички, но не все си мислих, че са малки още  Thinking

Пепеляшке, дясно е движението по улиците  Peace Права си, че не може да се избегнат всички вредни влияния, но колкото може е добре да се направи усилие. Не е студ, да се адаптираш към него; или вирус, към който си изграждаш имунитет... Иначе и ние сме с безжичен интернет, но за по-нататък, когато имаме деца, бих се замислила  Thinking
Мисля, че Петя е имала предвид дясното платно - за ниска скорост; лявото си е като в Европа; но по мои впечатления на тукашните жени не им липсва самоувереност и се разполагат смело във всички платна Peace А може би има разлика от град в град!



http://www.jugend.co.il/gallery/data/5752/DSC_2499d.jpg

Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 17:04 от Mentha

# 126
  • Мнения: 2 952
 Имам предвид , че карат бавно в ляво , където се изпреварва ...демек  дразнителки ! Мента , да се оправяш и да внимаваш!

  После пак , сега имам задачи !

  Чао ви !

# 127
  • Мнения: 1 526
Накратко от днес. Ецба аКармел.
===

Още снимки и репортаж от мястото на събитието по късно, ако още шавам  Whistling
Изпуснах ви края...
Специално за Петя, заради проблема със снимката.бг

Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 16:26 от Tali Dan

# 128
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Тали, снимките са много сладки! И дъщеричката ти е същинска Пипи с тези плитки  Heart Eyes Изглежда веселба - всички са засмяни и доволни  Hug Тази снимка ми е любима: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=315641&pid=9248198 - истинска пещернячка, а?

Разглеждах филмите по кината и попаднах на това: кино за деца на възраст между 2 и 5 години  Mr. Green. Съчетано е с някакви игри, за да задържат вниманието на децата  Peace
Още в програмата: Слонът, който искаше да е най-!
Филмът в първия линк го познавам като детска книжка - "Каспион, сребърната рибка"  Grinning, за слона не знам каква е историята, трябва да се присламча към някое дете, за да видя за какво става въпрос  Laughing

Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 18:03 от Mentha

# 129
  • Мнения: 2 952
ТАЛИHug Мерси ! Уморени са героите вярвам .... Хванахте поне  слънчево време  въпреки тая  суша такава странна .... и гадна  Crazy .

Хайде - шавуа  тов ! Лека седмица от утре!

# 130
  • Мнения: 2 952
СНЕЖЕ , след 2  дни  е 10-о число на  Зул-Хиджа (нали?) и ви започва  Ид ал - Адха (Курбан байрам както го знаят повечето).Тази година е от 10 до 13  .  Кажи, някой от вашите ходил ли е на ХАДЖ в Мекка ? Това все пак е дин от петте стълба на исляма . Поне веднъж  в живота да идеш ! Да обиколиш Кааба  с народа 7 пъти! Да потичаш малко между Ал-Сафа и Ал-Маруа. Да пийнеш от Замзам . Да хвърлиш камъни по шейтана (дявол). Някой не се ли е върнал с бръсната глава  след хадж ? Някога ако не сега ? Комшия  ако не близък .... Ако не сега , то поне на "умра" (малкия хадж) ? Какво ще колите тая година ?


 Ако празнувате - весело да си изкарате , нали това е важно!   Peace

# 131
Здрасти!

Ей,какво става с Борянка?Rolling Eyes
Стана ли госпожа вече?

Ментов,а! Joy
Гледах "The Barbecue People (HaMangalistim)",не ми хареса Confused.
Филмът разказва отделните истории на членовете на едно израелско семейство.
От една се прехвърлят на друга и не можах да ги разбера. Thinking

Тали,разгледах снимките.Много сте сладки. Simple Smile

Днес бях на плуване от 7  до 9ч.,върнах се и заспах.Събудих се в 14ч. Tired Сигурно ще сумнанбулствам цяла нощ сега.
  bouquet

# 132
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ей,какво става с Борянка?Rolling Eyes
Стана ли госпожа вече?

Боряна, пиши, разказвай!

Или празнуваш точно сега?  Wink

И на мен ми е любопитно, все пак си е вълнуващо  Hug А може ли да вдигнем чаша за нейния рожденик?  Flutter




плюшено мече : )
,   bouquet

# 133
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Здравейте момичета. След като ме нахока Петя (и с право  bouquet) реших да се върна и да ви почета пак. Ей така за разтуха.Беше ми толкова хубав ден. Ходихме на гости на свекъра, че е  именник, похапнахме, пийнахме. После се прибрахме и си изпържих шарана. Но попаднах на нещо което ме разстрои и обиди. Та затова идвам тук, да си помрънкам малко и да почета, та дано ми мине.

# 134
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Pesheck, Hug Какво ти развали настроението?

Аз черпя тази сутрин с кафе и алфахорес за добро утро Grinning



Нали наричат Израел кибуц галуйот - т.е. събиране на Диаспората, смесване на всякакви култури от света; и за това могат да се намерят специалитети на различни държави. Алфахорес има в почти всички кафета в Т"А, но оригинално са от Аржентина  Peace

Общи условия

Активация на акаунт