Как се прави режим на дете?

  • 19 624
  • 123
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 877

Апропо, някой може ли да ми даде сериозен довод (изключвам удобството на родителите) за твърд режим на бебе или дете, което не ходи на детско заведение?

Да, мога  Grinning
На хаосът децата реагират с нервност. Хаосът ги прави неуверени и агресивни.

Това просто не е вярно. Имам спокойно и разбрано дете, отглеждано без следа от режим.

# 31
  • на път
  • Мнения: 2 804
И аз съм радетел на режима. Разбира се той се променя с времето (часовете за спане през деня намаляват с времето и постепенно изчезват).

Сигурна съм, че много мами и децата им се чувстват добре и справят и без режим, но аз няма да мога. Работя на 2 места и денят ми е разграфен по минути от 6 сутринта. Така успявам хем да прекарвам повече време с детето, хем да вдишам въздух когато то е в леглото изкъпано и нахранено в 20:30/21.

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Режимът го прави детето, а родителите само се водят по него или в най-добрия случай може да изместят нещо с половин или един час, но постепенно и по малко с времето. Моите са гледани без определен от мен режим, а само с леки корекции се съобразявах с тях. С времето и двете деца си синхронизираха режима.
 Не съм привърженик на това родителят да определя режима на детето, особено докато е много мъничко. Природата си го е измислила - горе-долу на 3-4 часа бебето огладнява, същото е с пикаенето и акането, бодърстването и спането. Като е гладно ще си каже, като му се спи ще мрънка, като му се играе ще намери начин да привлече вниманието.

# 33
  • Мнения: 46 510
...
Сигурна съм, че много мами и децата им се чувстват добре и справят и без режим, но аз няма да мога ...

Не са без режим. Напротив. Просто те определят часовете, не ти. И си го спазват с голяма точност. Разликата е, че не е спуснат насила, а е диктуван от нуждите им.

Mademoiselle Chocolat, хаос няма, както писах един ред по-нагоре. Точно обратното, именно когато детето вижда в твое лице помощник за задоволяване на нуждите му, без натиск, без излишни условия и неразположения - тогава наистина се чувства уверено, че когато му се спи - ще получи сън, когато е гладно - ще получи храна, когато е жадно - ще получи вода и т.н., а това води и до увереност в него като личност. И може да ти е странно, но организмът му така диктува всичко, че можеш да си сверяваш часовникът по него Peace
 

*Бубето*, в нормално време излизахме към 14 ч. и се прибирахме в 23 ч. Laughing в горещините излизахме в 16 ч. и пак се прибирахме в 23 ч., зимата го карахме по-кротко, но пак по цял ден бяхме навън.




# 34
  • София
  • Мнения: 7 673
Не сте малки за режим. Моето бебе вече има режим, който полека-лека той поначерта и аз внесох малки корекции. След 20 часа е ужасно кисел, ако не спи (което ме устройва). Но ако яде последно преди 20.00, става в 6, което не ме устройва...сега го слагам да дремне в 20.00, той си се буди към 21,00, хапва и пак откъртва до 7 сутринта. Често хапва и продължава да спи, но дори и да не заспи веднага, мен ме устройва пак. Яде на 3 часа и половина и около час и половина-два макс. след ядене дава сигнал, че му се спи. Махам активната гимнастика и го оставям да си заспи. Както виждаш, става и при двумесечно бебе.  Wink. Как го правя? Ами просто определям приблизително часа за вечерно лягане и го слагам да спи. Останалото той сам си го направи, с малки корекции от моя страна. Малкият батко (на 5 и половина), в 20.00 е в леглото (с изключение на лятото, когато не е на детска. Тогава много беснее и спи следобяд и следователно си ляга в 22.00 часа). Най-големият беше на такъв режим не помня точно докога, но поне до 3-4 клас.
Всъщност, и трите ми деца винаги са били на режим. Повече от доволна съм.

# 35
  • Мнения: 616
Как се прави режим на дете?
Съвместно!
Заедно с детето; Ние го опознаваме малко по малко, и то се запознава с нас. Ние сме доста активна, спонтанна и непринудена двойка, просто няма начин нашето дете да бъде възпитано в точен график. Съобразяваме се с неговите нужди, и съвсем нежно предлагаме нашите "условия" ... Неусетно се нагодихме едни към други, и сега си имаме спокойно, отпочинало и енергично детенце, което ни оставя и ние да си имаме нашите моменти.
Събужда се между 6 и 7, вземаме го в нашето легло, хапва, приказва ни малко лежейки между нас, унася се от нашия сън, и така спим до към 9 - 10. После занимавка из къщи до към 11-12, разходка, дневни ангажименти, спане и хранене когато има нужда и възможност, към 18.30 - 19.30 - вана, малко закачки, вечерно сукане и .... лека нощ, до утре сутринта.  
Бих казала, че имаме определена последователност на дейностите, а не часови режим. Ако станем в 8, всичко се измества напред, ако станем в 10, всичко се измества назад... Ако се е наспал следобед, и е в добро настроение вечерта го оставяме да се наиграе до 21, не му налагаме да ляга в 20, само защото така прави 5 дена от 6... Гъвкав режим  Peace

Методът за мен е такъв : набелязват се важните моменти (всеки си има негови) установява се съответна последователност и интервали между тях; останалото се нагажда в движение.
Успех  Peace

# 36
  • Мнения: 3 367
С последователност.
Аз съм ЗА режима и при възрастните,има много наука колко биолог.функции зависят от регулярност и ползите от което,нямам и капка съмнение че режимът е + за малки и големи. Аз самата имам такъв и го следвам независимо от празници,уикенди,ваканции и пр,децата-също,не сме го налагали зорлем по никакъв начин,но с малко мислене и нагаждане става. Ако семейството е привърженик на режима като философия няма начин да не може да се подреди,но ако се прави само защото 'така е казано" не ми се струва че ще е успешно.

# 37
  • Мнения: 3 034
писах и в другата тема на авторката и ще се повторя: аз съм "за" изграждането на рутина, която, както е написала МАЙКА, помага на бебето да започне да разграничава ден от нощ, време за игра от време за спане и т.н. но съм твърдо против налагането на режими - бебета, които се хранят, когато е удобно на друг, а не когато са гладни или бебета, които лежат вперили поглед в тавана от леглото, когато не им се спи, а им се играе - нищо полезно няма в това и то не води до комфорт за бебето. аз ненавиждах следобедното висене в леглото и до ден днешен го помня с омраза. просто се молех родителите ми да схванат, че не искам да стоя в леглото си и че не ми се спи.
за мен също е късно едно 4-месечно бебе да ляга в полунощ, но бих го отдала на късно обръщане на деня и нощта, което е нормално до 6-тия месец. при всички случаи, бих опитала с подсказване кога е добре да се заспи, но не и с налагане. и без това ако бебето не иска да заспи в 10, то просто няма да заспи.
синът ми има изградена рутина, но тя е била винаги съобразена с неговите нагласи и съответно от новородено досега се е променила поне 5 пъти като часове. и аз като МАЙКА просто прекарвам един час преди лягане с него в спокойна обстановка, която го предразполага към почивка - това е времето за топла баня, масаж, приказка или песнички, галене -видимо и той се чувства добре. има дни, когато не иска да спи следобяд в часа, в който винаги преди това е спял - няма проблем. играем още и когато се измори заспива.
за храненето пък съм супер крайна - на поискване. нито аз, нито педиатър можем да отгатнем кога детето ми ще бъде гладно. няма никакво значение дали е на кърма или на АМ - беебто знае най-добре. в този смисъл синът ми никога не е имал наложен режим, но още към края на втория месец той сам си беше изградил железен такъв. с времето, разбира се, го промени многократно, отказвайки хранения, но режимът продължава да е факт. дори сега, когато яде трудно и капризно заради зъби, пак го прави в един и същи час +- 10-15 минути.

п.с. може би има връзка с това какво харесват родителите. аз мразя всякакви режими. действа ми подтискащо да знам, че трябва в еди-колко си часа да направя еди-какво си. следвам това, което ми се прави на момента.

# 38
  • Мнения: 1 547
Искам само да попитам, какво точно се влага в понятието "налагане" на режим? Майка, която буди бебето си насред съня и започва да му тика шише/цица в устата? И после насила го тресе, та да заспи в уречения час? Предположението, че родителят налага режим на детето си, без да се вслуша в него, е абсурдно. Дори, бих казала, невъзможно. Първите дни, когато сме с бебето, нали това ни е работата - да видим, дали то ще се буди в 5 или в 6, дали ще е по-активно сутрин или следобед, такива неща... Оттам нататък се прави режим и се спазва, заедно с детето. Като спазването е далеч по-трудно за родителите, отколкото за него  Wink Има и разни фундаменти, които все пак винаги се имат предвид - като например лягане не по-късно от 21. Човешкият мозък се развива особено активно около 1-та и 2-та си година, за децата тогава е важно да спят колкото и когато трябва. Сънят между 21 и полунощ е най-здрав и е жизнено необходим за доброто мозъчно развитие.

# 39
  • Мнения: 24 467
...
Как се прави режим на дете?

За мен лично практиката и при двете беше такава- опознавам си детето и нуждите му, виждам по кое време на денонощието какво най- често прави и се нагаждам към този създаден вече от него режим. През първата годинка този режим се променя според нуждите на бързо растящото и развиващо се дете и аз просто следвам ритъмът му. Ако до 8 м. е спяло преди обед и след обед, а виждам, че измества часовете си спирам да го приспивам преди обед. Ако се е хранило по 5 пъти на ден и виждам, че вече поема по- малко храна преустановявам едното хранене.
При заспиването вечер си спазвам определен ритуал- къпането, обличането, играчката, при по- големички деца- приказката и дежурното "лека нощ" със загасяне на лампата. Случва се редовно да влизам след това да правя забележки за тишина. Постепенно се нагаждаме- аз към неговите нужди, то- към определени правила.

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
Искам само да попитам, какво точно се влага в понятието "налагане" на режим?...

За някои точно това означава - будене и хранене по час, друсане в уречен час за заспиване или оставяне да реве, защото не му е времето играе. Има достатъчно луди или наивни майки, които си мислят, че правят всичко това "за доброто на детето". И то само, защото е чела няколко книжки за гледане на деца или са й го внушили разни разбирачи.

# 41
  • Мнения: 25 600
И кои са те? Би ли ги изброила поименно?
Аз такива майки досега не съм срещала - по-скоро обратното, прекалено либерални майки, които гледат първо собствените си нужди (гости, сериали...), отколкото нуждите на децата си. Няма да ги изброявам, че са много.  Laughing

# 42
  • София
  • Мнения: 7 673
Искам само да попитам, какво точно се влага в понятието "налагане" на режим?...
За някои точно това означава - будене и хранене по час, друсане в уречен час за заспиване или оставяне да реве, защото не му е времето играе. Има достатъчно луди или наивни майки, които си мислят, че правят всичко това "за доброто на детето". И то само, защото е чела няколко книжки за гледане на деца или са й го внушили разни разбирачи.
Това е извратено, както си го написала.
Съвсем отговорно твърдя, че може спокойно да се създаде приличен режим на дете (с негова помощ), без такива гаври.

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
А аз познавам, за съжаление. Покрай дългото ми майчинство се нагледах и наслушах на всякакви неща. Някои майките са ми близки. Но какво да се прави, децата са си техни и те решават.

# 44
  • Мнения: 2 700
Не съм чела отговорите, но твърдя, че вече си закъсняла с режима.  Peace
Режим се налага от самото начало и така никой не го възприема като налагане, а като статукво. Просто включваш биологичния часовник от самото начало - ставане в Х, храна в Х, разходка в Х, спане в Х и т.н. По мое време нямаше такъв сайт, който да дава алтернативи. Аз постъпих по вътрешно усмотрение и никога през живота си не съм разполагала с повече време за четене от тогава.  Wink Снаха ми беше от либералния тип - и до ден днешен те не знаят кога се спи, кога се яде (говоря вече за 10-годишни хлапета).
Колкото до това как се налага - с една седмица безкомпромисност, след което всичко си отива на мястото.

Общи условия

Активация на акаунт