Отговори
# 75
  • Мнения: 5 178
С тия ограничения по банките едва ли ще са много семействата с кредити за жилище.... А пък за 200 лв спестени дали си струва да се оженя?  newsm78

Вече много семейства имат кредити,
А за какво си струва да се ожениш ... ми не знам сигурно заради човека и тн .. ако ще е за 200 лв по-добре недей не можеш ги изби, сватбата е разточително нещо Simple Smile

# 76
  • Мнения: X
Записвам се, за да ви следя  Peace

# 77
# 78
  • Мнения: 9 669
Последно има ли някаква нова информация относно данъчните облекчения? Май ще взема да звънна до НАП newsm78

Момичета, имате ли някаква допълнителна информация?

# 79
  • София
  • Мнения: 111
Ами и НАП още не са съвсем наясно!
Според мен: Ще важи и за стари и за нови кредити стига да не сте погасили първите 100 000лв. Също така, но не съм сигурна, трябва да сме под 35г. към дата на сключване на кредита.
Ако данъчната основа на месец е 5000лв а лихвите 500, то облагаемата основа става 4 500 * 10%данък 450лв дължим данък. т.е. далаверата в дадения случай е 50 лв. за годината 600лв. Не е малко , ама не е да ти намалят данъка с размера на лихвите. Намаляват данъчната основа, което е много различно.
Ще важи за данъците 2009, тъй-като декларация за приходите от 2009 се подава 2010г. И необходимите документи се подават заедно с декларацията в края на годината.

# 80
# 81
  • Мнения: 58
не ми стана много ясно колко трябва да ти е кредита ,под 100 000лв .може ли

# 82
  • Мнения: 5 178
Да, може и дори трябва да е макс 100 хил
аз мисля, че тук ще излезе и допълнително разяснение, че кредита не просто трябва да е ипотечен, а и за закупуване на жилище

# 83
  • Мнения: X
Да, може и дори трябва да е макс 100 хил
аз мисля, че тук ще излезе и допълнително разяснение, че кредита не просто трябва да е ипотечен, а и за закупуване на жилище

Данъчно облекчение за млади семейства

Чл. 22а. (Нов - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 се намалява с направените през годината лихвени плащания върху първите 100 000 лв. по ипотечен кредит, когато са налице следните условия:

1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;

2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключения договор за ипотечен кредит;

3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.


Аз поне го разбирам, че трябва действително да живееш в това жилище.
 
 
 

# 84
  • Мнения: 5 178
не говоря, че кредита трябва да е целеви, а не за текущи нужди..

# 85
  • София
  • Мнения: 459
Да, може и дори трябва да е макс 100 хил
аз мисля, че тук ще излезе и допълнително разяснение, че кредита не просто трябва да е ипотечен, а и за закупуване на жилище

Това с макс не го разбрах...
според мен няма ограничение, поне от това съдя така:

Данъчно облекчение за млади семейства

Чл. 22а. (Нов - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 се намалява с направените през годината лихвени плащания върху първите 100 000 лв. по ипотечен кредит, когато са налице следните условия:

Т.е ако кредита е под 100 000 - се взимат всичките лихви, ако е над - само лихвите върху първите 100 000.

# 86
  • Мнения: X
jivotinche, аз си мислех, че кредита трябва да бъде максимум 100 000лв ., но може би се бъркам нещо  newsm78
 
 

# 87
  • София
  • Мнения: 2 132
Ние имаме граждански брак от една седмица, а апартамента от 2 години, като е по 1/2 част на човек.  Тази седмица ходихме и питахме за данъчни облекчения за млади семейства с кредит и ни отговориха, че незнят за такова нещо или ако го има е само предложение. Изпратиха ни при друга дама , която ни обясни, че позваме 50% намаление на данъка като и на двамата това ни е основно жилище, но това не е обвързано с кредита, а явно и със семейното положение. Та се обърках вече и аз.. та ще следя темата.

# 88
  • Мнения: 58

3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

какво имат предвид, да е единствено за семейството

# 89
  • Мнения: 58
и как ще докажеш ,че живееш в него- не всеки живее там къде се води по лична карта

Общи условия

Активация на акаунт