Защо майките искат 1 год. пълно майчинство?

  • 4 822
  • 104
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Учудва ме факта че българските майки искат увеличаване на майчинството на 1 г. По принцип доколкото знам по света тенденцията е жените да искат сами да се върнат на работа колкото си може по-скоро след раждането. Свързано е с кариерата и професионалното израстване на жената в работата й. В нашия динамичен свят едно откъсване за цяла 1 год. от работата и професията може да ви изхвърли от борда и да изостанете доста от колегите си.
Защо българските майки искат да си стоят в къщи вместо да работят и да се усъвършенстват в професията си. Мързи ли ги да работят или какво?

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 10:55 от Борис

# 1
  • Мнения: 25 550
Мързи ги, естествено!
Не щат хем да гледат и възпитават деца, хем на мъж да подгъзват, хем и пари да му носят.
Лигли!  Crossing Arms

# 2
  • Мнения: 6 029
Борисе, детето до две (а мисля, че най-добре до три) години има нужда от майка си. Много повече, от колкото от "социални контакти" в ясла. Това е мое мнение, ще чуеш и различни.

И какво си мислиш, че като стоя вкъщи мързелувам Shocked Напротив, изморявам се повече, от колкото като ходя на работа. Имам време да се усъвършенствам в работата си. Сегашното време ще посветя на децата си.

Всъщност платеното майчинство е две години. 315 дни се взима почти цяла заплата, останалото време - МРЗ.

# 3
  • Мнения: 4 300
Едно е да имаш право на нещо, съвсем друго е да го упражниш.

Хората са различни- едни искат кариера, други деца, трети нещо посредата. Но е хубаво държавата да насърчава определени действия. А оттам насетне всеки решава сам за собствената си градинка.

# 4
  • Мнения: 304
Учудва ме факта че българските майки искат увеличаване на майчинството на 1 г. По принцип доколкото знам по света тенденцията е жените да искат сами да се върнат на работа колкото си може по-скоро след раждането. Свързано е с кариерата и професионалното израстване на жената в работата й. В нашия динамичен свят едно откъсване за цяла 1 год. от работата и професията може да ви изхвърли от борда и да изостанете доста от колегите си.
Защо българските майки искат да си стоят в къщи вместо да работят и да се усъвършенстват в професията си. Мързи ли ги да работят или какво?
Кариера се гради преди децата, а не след тях Naughty
И не ми пука каква ще ми е кариерата, важно е да съм в най-прекрасните моменти на сина ми с него. Две години ще си го гледам, ако държавата ми позволяваше и три бих го гледала Crazy

# 5
  • Мнения: 1 897
Борисе, майчинството в България е три години, платеното-две.
Това, което искат майките е през първата година от майчинството  да получават 90% от заплатата си.

# 6
  • Мнения: 5 370

Защо българските майки искат да си стоят в къщи вместо да работят и да се усъвършенстват в професията си. Мързи ли ги да работят или какво?
Защото искат да висят на шията на мъжете си, да ги издържат. И да проверят до колко са способни на това. Какъв мъж си ти, ако не носиш поне 4-цифрена заплата?  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 805
Мдаaa и мен ме вълнува - защо?
Ще следя темата. А иначе: Колкото повече ти дават, толкова по- не ти стига!
Първото дете родих и гледах в България - парите бяха по-малко отколкото са сега, но пак ми беше по-добре, отколкото ще ми е сега тук в Словения.

# 8
  • Мнения: 6 615
Борисе, майчинството в България е три години, платеното-две.
Това, което искат майките е през първата година от майчинството  да получават 90% от заплатата си.
А сега получават 90% от заплатата си първите 9 месеца.
Дефакто искат да добавят още 3 месеца.

# 9
  • Мнения: 984
1. Защото в яслите няма свободни места.
2. Защото децата в яслите боледуват и само една майка може да каже какво е да бдиш над детето си с плевмония и 39 Т, през две седмици, заради посещение на ясла.
3. Защото все повече мъже не желаят да обгрижват финансово майките на децата си и ги оставят сами да се оправят.
4. Защото детето е на първо място - после идват кариерата, мъжото и други глезотиЙ
5. Защото осигуровката за "...,майчинство,..." се плаща от всички солидарно /и мъжете включително, тези, разбира се, които се осигуряват изобщо/ и тези пари трябва да отидат за благото и спокойствието на детето.
6. Защото 90% от заплатата през първата година от отглеждането на детето дава поне минимума, който една майка може да осигури на детето си - памперсите на месец са 100 лева. Храна /независимо дали е приготвена вкъщи или се взима от кухня/ - още приблизително толкова. А топло?, А дрешки?
7. Българката, като добра и отговорна майка, е длъжна да изисква от Държавата все по-добри условия за отглеждането на децата си.

Достатъчно ли е? Имам още 7 аргумента.
Напоследък прекаляваш...казвам го с най-добри чувства и с цел да се видиш и през моя поглед.

# 10
  • Мнения: 2 697
Само ще спомена, че още през 80-те години в Англия се правят мащабни изследвания, като резултатите от тях сочат, че за децата е безкрайно важно да са с майките си поне до втората, а още по-добре - до третата годинка. Има една теория за привързаността на Боулби, намира се инфо в нета и има какво да се научи от нея. Тя сама по себе си е чудесен мотив да избереш да преживееш тези първи години с детето си, а да оставиш кариерата за по-нататък. Това обаче в много случаи не може да стане, просто защото семейният бюджет издиша и мама трябва да се върне на работа. Не виждам нищо странно в исканията на майките, друг е въпросът, че това удължаване просто няма да се състои.

Що се отнася до издръжката от страна на съпруга - не виждам нищо странно и в този феномен. В редица страни от мъжете се очаква точно това, а жените поемат с удоволствие ролята на майки и домакини. И в България има такива семейства и след като са щастливи хората, не виждам проблем.

# 11
  • Мнения: 212
Напоследък прекаляваш...казвам го с най-добри чувства и с цел да се видиш и през моя поглед.

Не прекалявам. Просто ме учудва факта че явно българските майки предпочитат да си стоят в къщи докато тенденцията в световен мащаб е жените да искат да се върнат на работа колкото си може по-скоро. Явно българската майка не все още достатъчно еманципирана което може би не е лошо все пак. Между другото в петицията е даден пример с Румъния че тя въвела 2 г. пълно майчинство. Едва ли Румъния трябва да ни е за пример. По-добре да се каже как е в развитите страни - колко време е там пълното майчинство.

# 12
  • Мнения: 6 029
Ама каква еманципация? Раждам дете и го хвърлям на детегледачка? Три месечно на ясла? Едно годишно на седмична ясла? Кому е нужно това?
2 или 3 години не са фатални, после цял живот имаш да се развиваш и да работиш.

# 13
  • Мнения: 14 654
Защото преди за роди това дете, майка му е работила и си е внасяла осигуровки, затова. Тези, които разчитат на мъжа си да ги отглежда, не ги грее какъв процент от заплатата и колко време ще е майчинството, защото няма да им се полага. Понеже България не може да се похвали с добър стандарт, тази промяна, ако стане де, ще е добра.
пп: което ми напомня най-накрая да подпиша онова в подписа на Бу, все ме домързава, но благодаря на Борис, че ме подсети.

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 792
Борисе,

това, което пишеш, са пълни глупости. Би било много добре да си проверяваш инфото, преди да пускаш теми.

Абсолютно няма такава тенденция нито в световен, нито в локален мащаб. По цял свят, където имат малко майчинство, се борят да стане повече.

В някои страни в Европа - Германия, Чехия, отскоро Румъния - майчинството е съответно (Германия) 2 платено, 1 неплатено (точно както и у нас); (Чехия) 3 платено, 1 неплатено; (Румъния) 2 платено.

Тук от край време (десетилетия!) майчинството е 2 години платено + още една неплатено.

Така че това не е нещо нечувано и невиждано - в крайна сметка, всички знаем, че си женен и имаш дете не толкова голямо, сто процента си наясно с майчинството. Не откриваме топлата вода. Това майчинство си го има, по-горе са ти обяснили конкретно за какво става дума с настоящата петиция.

# 15
  • Мнения: 984
Боре, не ща да споря, не ми е приятно.
Само ще ти кажа следното: в "развитите" страни проблемът "30 деца в яслена група" го няма!!!!!
В страните със силна социална политика по отношение на раждаемоста и качеството на живот на децата, майката тръгва на работа четири месеца след раждането /първо почасово, а после на половин работен ден до навършване на три години на детето/, а на детето се осигурява /по програми или на частен принцип/ т.н. "смейни грижи" и "отглеждане в центрове", в които "групата" се състои от 4-6 деца. Забележи! Майката може да си позволи наемане на частен принцип на квалифицирана детегледачка или медицинска сестра. В България за около 80% от майките този разход е непосилен.

# 16
  • гр.София
  • Мнения: 380
Сметката е проста-след като детето ми навърши 9 месеца, ще получавам по 220 лв месечно. Още сега, когато е на 5 месеца, само за памперси и храна даваме  повече от 200 лв. Тук не включвам сумата за дрешки, играчки и лекарства, а тя не е никак малка. Ясно е, че тези пари няма да стигат, още повече, че с тях трябва да се плащат сметки, да се купува храна и т.н. Ако искам да се върна на работа, трябва да намеря кой да гледа детето. Майка ми работи, а и не живее в София. Всички знаят за проблема с детските градини и яслите. Още повече, че 9 месеца е твърде ранна възраст, дори не съм сигурна, че в повечето ясли приемат толкова малки деца. Детегледачка няма да мога си позволя, а и е трудно да повериш детето си на непознат човек. Какъв е изходът? А иначе си мечтая да се върна на работа, защото и през най-натоварените дни съм имала време поне да изпия едно кафе, а работата ми е от най-стресовите. Мит е, че майчинството е почивка. Ако получавам 90% от заплатата си докато детето навърши 1 годинка ще имам по-големи шансове да намеря място в ясла. Да не говорим, че съм сигурна, че най-добре бих се грижила за детето си аз самата.

# 17
  • Мнения: 6 615
Ама каква еманципация? Раждам дете и го хвърлям на детегледачка? Три месечно на ясла? Едно годишно на седмична ясла? Кому е нужно това?
2 или 3 години не са фатални, после цял живот имаш да се развиваш и да работиш.
Добре де, нали майчинството си е две години платено защо да се хвърля на на ясла от три месечно?
Проблема е , че се иска 1год. да се получават 90% от заплата вместо сегашните 9м. ,а останалата 1год. мин. заплата -правилно ли съм схванала?

# 18
  • Мнения: 545

Защо българските майки искат да си стоят в къщи вместо да работят и да се усъвършенстват в професията си. Мързи ли ги да работят или какво?
Защото искат да висят на шията на мъжете си, да ги издържат. И да проверят до колко са способни на това. Какъв мъж си ти, ако не носиш поне 4-цифрена заплата?  Mr. Green


"нормален, некриминален, хетеросексуален, здрав мъж" ? Simple Smile

# 19
  • Мнения: 5 370
А ако трябва да му сложим капак, там една заплата МОЖЕ да издържа едно цяло семейство, или майката да си работи нещо почасово и да ходи да си прибира децата от градина/училище. Това, последното, съм го видяла с очите си, тъй като преди време гледах дете във Франция.

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 792
Проблема е , че се иска 1год. да се получават 90% от заплата вместо сегашните 9м. ,а останалата 1год. мин. заплата -правилно ли съм схванала?
Правилно си схванала Simple Smile
В Румъния отскоро са въвели 2 години майчинство с 85% от заплатата.

И това е окей - и майката и бащата цял живот докато работят, внасят пари във фонд Бременност и майчинство - точно за това, за да може като роди майката, да си позволи да си гледа детето нормално първите години, когато най-вече има нужда.

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Просто ме учудва факта че явно българските майки предпочитат да си стоят в къщи

твоята майка до кога те е гледала?
Ходил ли си на ясла и ДГ?

# 22
  • Мнения: 5 370

"нормален, некриминален, хетеросексуален, здрав мъж" ? Simple Smile
Последното винаги подлежи на доказване, Т3. Сори за спама, ама на такъв въпрос-такъв отговор. Имам предвид Борисовия такъв. Иначе по темата, съвсем сериозно, съм отговорила малко по-надолу.
Пък и въпросът е повече от риторичен - защото след някое и друго десетилетие ще спаднем къде 6 милиона, ако не и по-малко.

# 23
  • Мнения: 3 091
Ако имахме нормална, съгласно тенденциите в световен мащаб, система за подпомагане на майчинството ни, сигурна съм, че исканията на българските майки нямаше да са такива.
Не знам Борис дали знае какви са условията в държавните ясли, колко свободни места има, каква е цялостната организация, за да може една работеща майка да не сечувства престъпник и полуидиот от факта, че вместо да си стои в къщи, иска да се прави на мъж!

Мой близък ми разказа за яслата, в която ходи синът му в Люксембург. Имат адаптационен период, през който родител ходи с детето си, за да може по-бързо да свикне. Тук още от улицата чувате ревящите за мама и тати български дечица...

# 24
  • Мнения: 6 029


Мой близък ми разказа за яслата, в която ходи синът му в Люксембург. Имат адаптационен период, през който родител ходи с детето си, за да може по-бързо да свикне. Тук още от улицата чувате ревящите за мама и тати български дечица...

Да, а в нашите ясли има надписи "Родителите до тук" Shocked Е как да си дадеш детето и да си спокоен. Пък и къде да си го дадеш, то няма места.

# 25
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Борисе, ти да не си работодател, че да правиш такива коментари? Едно е да плащаш осигуровка на майка върху 240лв, друго е да й плащаш върху 800лв напр. в продължение на 1г.

# 26
  • Мнения: 6 029
За да не си мислите, че си измислям за забраната за родители - http://images.kar4ita.multiply.com/image/3/photos/52/1200x1200/2 … mp;nmid=121330827

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 792
Не извъртайте темата.
В нашата ДГ пускат родители и изобщо, съм ужасно доволна от нея.


Това, обаче, няма нищо общо с правата и желанията ни да си гледаме децата човешки дотогава, докато са поне малко от малко самостоятелни, и да не бъдем насила принуждавани да се връщаме на работа по-рано, защото парите не стигат.

Такава политика за 90% заплата за по-дълъг период ще е още по-голям стимул за внасяне на пълен размер осигуровки.

Дайте да не се лъжем, че тези пари са "подарък" от държавата Simple Smile Няма такова нещо. Това са нашите пари, които чинно сме внасяли много време, които внасят и мъжете. Съвсем нормално е да си ги искаме.

А тези неща с изоставане в кариеристичен план и бла-бла, са щуротии  Rolling Eyes Въпреки това, както забелязвам - много често използвани и то - без никаква връзка с контекста, щуротии.

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Джул'с споко бре... И при нас има табела: Родителите до тук!

# 29
  • Мнения: 4 138
Борисе, не сравнявай Бългрия с белия свят Mr. Green
в германия детските надбавки са 154 евро. сега даже ги вдигат май на 162 евро. за всяко дете, което се отглежда в държавата. тази сума е достатъчна, за да се покриват основните нужди на детето.
не става дума за удължено майчинство, което принципно е достатъчно като време, а за пари. въпросът е за още 3 месеца по 90 процента, а не за по-дълго майчинство.
да не говорим и за другите надбавки по време на майчинството. ако семейството няма достатъчни доходи, се полага първата година месечна надбавка от 300 евро, втората също, третата до 200 евро. ако бащата на детето го няма и не плаща издръжка, държавата плаща по 128 евро месечно. ако доходите не са достатъчни, държавата пак плаща част или целия наем.

все пак става дума за отглеждането на деца, които един ден ще работят за да плащат пенсиите ни. и ако няма деца, няма да има и пенсии. и като остарееш, ще ми ядеш ушите Mr. Green

българските майки не искат време, а пари. макар че както знаем времето Е пари, но това е друга тема.

# 30
  • out of space
  • Мнения: 8 572
За да не си мислите, че си измислям за забраната за родители - http://images.kar4ita.multiply.com/image/3/photos/52/1200x1200/2 … mp;nmid=121330827

Това го правят, заради хигиената. Сутрин дезинфикцират помещенията и ХЕИ правят редовно проверки (поне в нашата ДГ), не става родителите да се шматкат по обувки или чорапки из помещенията на малчовците. Вечер няма проблем да се влезне.

# 31
  • Мнения: 6 029
Не е само заради хигиената. Има си калцуни (в детската на щерка ми родителите влизаха вътре с калцуни).  В някои градини (няма да казвам всички, защото видно е че има изключение) желанието на родителя да разгледа къде пребивава детето му по цял ден е обидно за персонала едва ли не. И със сигурност персонала смята, че родителя иска да го хване в крачка, докато се дъни.

Изместихме темата много, извинявам се.

# 32
  • Мнения: 24 467
Борис, отговорът се налага от само себе си- защото винаги всеки иска повече от това, което има /което му дават/. Или има други, които не щат? Аз не съм виждала такива.  Laughing Ако се даде 1 г., ще се искат поне още 6 м., ако се дадат и те- ще се искат още толкоз и т.н. Естествено е и който иска е винаги в правото си- това не е забранено /искането/.
Пък като се дава повече и човек има по- голяма свобода да си избира...

# 33
  • Мнения: 118
Мен пък ,не ме учудва факта , че споделяш за "световният" опит.
Както и това ,че изобщо задаваш такъв въпрос.
По темата , ако зависеше от мен, щях да търся начи майчинството до 3 години да е платено, като се даде възможност на майките да работят на половин работен ден след 1-та година.

# 34
  • Мнения: 417
Мен пък ,не ме учудва факта , че споделяш за "световният" опит.
Както и това ,че изобщо задаваш такъв въпрос.
По темата , ако зависеше от мен, щях да търся начи майчинството до 3 години да е платено, като се даде възможност на майките да работят на половин работен ден след 1-та година.

 Peace

# 35
  • Мнения: 4 841
Борисе, ти си самоубиец ku-ku

Все едно във форум на ОПЕК да питаш какво им е мнението за ветрогенераторите и соларните батерии, или във форум на вегетарианци да питаш как се приготвя пача  Joy

# 36
  • Мнения: 5 370
Борисе, ти си самоубиец ku-ku

Все едно във форум на ОПЕК да питаш какво им е мнението за ветрогенераторите и соларните батерии, или във форум на вегетарианци да питаш как се приготвя пача  Joy
Не, Бърди, той отсега иска да си "постеле" за номинациите за догодина, че сега Сопрано нали го издухА от първото място на агент-провокатор. Whistling Whistling

# 37
  • Мнения: 335
Аз не знам друга държава, в която фразата "Навсякъде по света..." да е такова желязно алиби за комплексарство.
Толкова тъпа фраза, по правило влачеща си отзад също тъй тъпа лъжа.

Ако авторът иска да цитира "света", да го направи.
Нека каже: В коя друга държава хората се борят за отменяне на свои права?
Конкретно и с имена.

# 38
  • Мнения: 227
Борисе, ти си самоубиец ku-ku

Все едно във форум на ОПЕК да питаш какво им е мнението за ветрогенераторите и соларните батерии, или във форум на вегетарианци да питаш как се приготвя пача  Joy

Абсолютно и аз исках да кажа, че е самоубиец и че прекалява наистина. Това е много болна тема за 90% от посетителите на форума.

Борисе, явно си от така наречените "готини бащи", които си дружат с "готини майки", които не се задържат в къщи, за които това да си отдаден на детето цяяяяла 1 година си е наказание, за които купоните, нощните заведения както и да се доказваш на шефа си, а и да бъдеш подлога на шефа си е нещо много по-стойностно отколкото да бъдеш до детето си възможно най-дълго и да го обградиш с внимание и любов, които то няма да получи в детската градина. От темите които пишеш напоследък просто си личи, че е така..

# 39
  • Мнения: 24 467
Вие пък съвсем на сериозно взехте питането и автора.  Laughing

# 40
  • Мнения: 3 091
Не извъртайте темата.
В нашата ДГ пускат родители и изобщо, съм ужасно доволна от нея.


Това, обаче, няма нищо общо с правата и желанията ни да си гледаме децата човешки дотогава, докато са поне малко от малко самостоятелни, и да не бъдем насила принуждавани да се връщаме на работа по-рано, защото парите не стигат.

Изобщо не съм съгласна - за мен това е основната причина аз лично да искам да имам 1 годишно майчинство с 90% от възнаграждението ми. И съм убедена, че вашата ДГ е изключение от правилото, въпреки че аз имам предвид ясла, а не ДГ. Не виждам какво извъртях по темата, но все едно. Моят аргумент е такъв. Твоят е друг. Е? Проблемът е комплексен и има много страни. На мен "удобствата", свързани с ходенето ми на работа и грижите за Мия са ми болна тема.

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 13:00 от Ламята Спаскa

# 41
  • Мнения: 227
Judy - той май съвсем целенасочено дразни мнозинството тук !! Наистина прекалява !!

# 42
  • Мнения: 3 091
Judy - той май съвсем целенасочено дразни мнозинството тук !! Наистина прекалява !!
както винаги съм казвала, вие пък не му се дразнете. Дискутираме си по темата, ако не му обръщаме внимание, той няма да е толкова доволен. Все пак с лекота си постига целта

# 43
  • Countryside
  • Мнения: 11 620
На мен и 9м платено майчинство на 90% от заплатата са ми достатъчни, ако мога да работя по половин работен ден на пълна заплата (държавата ще ми плаща половинката) до навършване на 3г на детето. Искам АДЕКВАТНИ детски надбавки, както и гарантирано място в яслата и наистина адеквата програма за наемане на гледачки.

# 44
  • Мнения: 545
темата е идиотска, факт. да не говорим, че предполага (намеква) едва ли не злодействие. но като ви е идиотска, защо пишете в нея?Simple Smile просто я оставете да потъне.

еди.
PS ВСИЧКО подлежи на доказване. Между другото, накратко съм 'еди', т3-м4 и без това било съкращение.


"нормален, некриминален, хетеросексуален, здрав мъж" ? Simple Smile
Последното винаги подлежи на доказване, Т3. Сори за спама, ама на такъв въпрос-такъв отговор. Имам предвид Борисовия такъв. Иначе по темата, съвсем сериозно, съм отговорила малко по-надолу.
Пък и въпросът е повече от риторичен - защото след някое и друго десетилетие ще спаднем къде 6 милиона, ако не и по-малко.

# 45
  • Мнения: 139
Напоследък прекаляваш...казвам го с най-добри чувства и с цел да се видиш и през моя поглед.

Не прекалявам. Просто ме учудва факта че явно българските майки предпочитат да си стоят в къщи докато тенденцията в световен мащаб е жените да искат да се върнат на работа колкото си може по-скоро. Явно българската майка не все още достатъчно еманципирана което може би не е лошо все пак. Между другото в петицията е даден пример с Румъния че тя въвела 2 г. пълно майчинство. Едва ли Румъния трябва да ни е за пример. По-добре да се каже как е в развитите страни - колко време е там пълното майчинство.

Съгласна съм, Борисе, НО:
Заплатите в развитите страни позволяват на жените да наемат детегледачка (au pair) докато те са на работа. В много бизнес центрове има nursery блокове, където специалисти се грижат за децата, докато майките им работят. В България подобни екстри няма. Места в детски если и градини - тоже. А не вярвам в "развитите" държави хлапетата да спират да пишкат в памперса на 3 месечна възраст, да прохождат на 4 месеца и да се гледат адекватно сами от 5 месеца...
Та, затова.

# 46
  • Мнения: 46 488
В другите държави майчинството е малко като време, но това не означава, че се връщат на работа след изтичането му. Повечето жени си остават вкъщи и си гледат децата  Grinning

До 3 г. държа детето ми да е в домашна обстановка и да яде и спи без някой да го командва. А дали ще го гледа майката или бащата - претенции нямам, но да е единия от двамата. Защо - защото за мен 3 г. е граница, под която децата са бебета и отглеждането от чужди хора е само краен вариант, ако сме притиснати от едни или други обстоятелства.

# 47
  • Мнения: 25 550
В другите държави майчинството е малко като време, но това не означава, че се връщат на работа след изтичането му. Повечето жени си остават вкъщи и си гледат децата  Grinning


Нима искаш да кажеш, че мъжете им ги издържат?  Mr. Green
Малиии, какъв ужас! Къса ми се сърцето за горките мъже!  Cry

# 48
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Отговарям. На 33 години съм, работя от 18-годишна (отначало успоредно и със следването). За тези 15 години съм се развивала професионално, достигнала съм някаква висота (и в чисто финансов план - изправно съм си плащала осигуровките, включая и към фонд Бременност и майчинство).

Е, достигнах някакъв връх в кариерата си, който ми е достатъчен - не смятам, че мога да спечеля всички пари на света, затова и не се опитвам. Доказала съм се и пред другите, и пред себе си като добър специалист в областта, в която работя. Това ми е достатъчно.

И дойде моментът, в който приоритетите ми се смениха и искам да си остана вкъщи поне 1-2 години, за да отгледам детето си. Ако мога - и повече. Просто това предизвикателство - да бъда добра майка - за момента ми е водещо. И отново в чисто финансов план - досега съм давала пари за осигуровки, сега си ги искам обратно.

Но с тях или без тях - ще остана вкъщи с детето си колкото мога повече. Това, че някой е решил, че това не е модерно, твърде малко ме интересува.

# 49
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защото така ще се раждат повече деца. Защото те ще са на майка, която е работила, а не е чакала на помощи.
Защото не трябва да се сравняваме с другите. Ние сме си ние и си искаме за нас, другите да се оправят.

# 50
  • Мнения: 14 133
За да бъдат по-дълго време с бебенцата си вкъщи, без да са притиснати финансово.  Peace

# 51
  • Мнения: 4 068
За да не си мислите, че си измислям за забраната за родители - http://images.kar4ita.multiply.com/image/3/photos/52/1200x1200/2 … mp;nmid=121330827

Джули, вие пак сте добре душо-поне в антрето ви пускат. В нашата детска градина от тази седмица заключват външната врата и звъним на звънец, за да ни приемат или предадат детето. Знам, че е много встрани от темата, но съм бясна по случая и затова реших да споделя. Още мисля как да се намеся и към кого да се обърна, за да бъде пракратена тази практика.

Иначе по темата-Боре, като не си наясно пич не се изказвай неподготвен. Другия вариант е да вземеш да отгледаш/ама сам/ едно дете и да се опиташ да разбереш нуждите на душата му, а не само финансовите и тогава ще разбереш, защо майките биха предпочели да си останат поне 2 години у дома с децата вместо да гонят кариери.

# 52
  • София
  • Мнения: 2 430
Защото мили ми Борисчо с 220лв месечно,само лайнца може да опаковам(разбирай по модерно му памперсчета)

# 53
  • София
  • Мнения: 932
Защото искам да отгледам детето си , в моментите когато е най-зависимо от мен и има
най-голяма нужда от мен.
Защото социалната  политика на България (доколкото я има) е много , много по различна от тази в белите държави , за които ти говориш и където майчинството е по кратко, но както вече са казали преди мен там нещата с подпомагане и заплати стоят много по различно от тук .
И не на последно място , защото родих на 24 , в момента съм на 25, дъщеря ми е на годинка и половина и си я гледам все още аз и дори и до 3 да я гледам и до 4 годинки, пак имам предостатъчно време да направя кариера и да се докажа професионално,  затова искам да бъда максимално близо до дъщеря си , поне през първите две години от живота й и да им се насладя.  Е  за тази цел таткото работи на две места, за да се издържаме финансово, но не мрънка - това е решение и на двама ни.


П.П. - Аз не се срамувам и не се чувствам непълноценна като жена, затова че избрах да остана у дома и да гледам дъщеря си. Да  ти кажа да си 24 часа на разположение без почивен ден не си е никакво мързелуване , поне моето дете се буди по 3-4 пъти най-малко на вечер и си го гледам сама от раждането без баби и лели и т.н. Та не ми е никаква почивка  Peace Simple Smile. Предполагам, че за по-голяма част от майките е така. - това по повод твърдението ти за мързелуването.

Последна редакция: чт, 04 дек 2008, 15:09 от nellyani

# 54
  • Мнения: 3 164
Учудва ме факта че българските майки искат увеличаване на майчинството на 1 г. По принцип доколкото знам по света тенденцията е жените да искат сами да се върнат на работа колкото си може по-скоро след раждането. Свързано е с кариерата и професионалното израстване на жената в работата й. В нашия динамичен свят едно откъсване за цяла 1 год. от работата и професията може да ви изхвърли от борда и да изостанете доста от колегите си.
Защо българските майки искат да си стоят в къщи вместо да работят и да се усъвършенстват в професията си. Мързи ли ги да работят или какво?
Е с тоя пост ме утрепа ShockedЗначи аз 9 год и повече не ходя на работа и според теб по цял ден лежа от кълка на кълка-така ли смяташ #Crazy
Или ти ще подсигуриш на жена си дом.помощница и детегледачка за 1г или там колкото й е майчинството и тя ще мързелува защото до колкото разбирам от поста ти времето по майчинство си е чиста проба мързелуване/разбирай  загуба на време  според теб:tired: newsm78

# 55
  • Мнения: 7 109
Боре, Боре, ти ли измисли еманципацията? Знаех, че е някой мъж, но не можех да се сетя кой точно.  Simple Smile

# 56
  • Мнения: 4 978
Борисе, не се познаваме, ама да не работиш в МТСП случайно?

Да си чувал за право на избор?

А че за детето е най-добре да бъде гледано от собствената си майка поне до 1 г?

Не бери грижа за нас, работещите жени, а ни подкрепи и се подпиши в петицията!

# 57
  • Мнения: 14 483
Защото така ще се раждат повече деца.

не мисля. тези дето раждат повече деца въобще не се осигуряват и 220 лв за тях е каквото за теб 2000.
и стига вече с тези памперси за 100 лв на месец, няма такова нещо. да не отварям и темата за ранното приучаване на гърне Mr. Green

мен по ме интересува защо държавата не намери начин да стимулира хората които внасят осигуровки и то на реалния си доход, а тези дето не внасят въобще да си остават с по едно дете?

# 58
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защото така ще се раждат повече деца.

не мисля. тези дето раждат повече деца въобще не се осигуряват и 220 лв за тях е каквото за теб 2000.
и стига вече с тези памперси за 100 лв на месец, няма такова нещо. да не отварям и темата за ранното приучаване на гърне Mr. Green

мен по ме интересува защо държавата не намери начин да стимулира хората които внасят осигуровки и то на реалния си доход, а тези дето не внасят въобще да си остават с по едно дете?
Прочети ми поста пак, но внимателно и целия. Това е стимул за онези, които работят и се осигуряват на повече от 220лв.
Това не е стимул за онези, които по принцип раждат повече и са на помощи, а за тези, които работят и не могат да си позволят дете заради ниското майчинство.
Явно или аз, или ти нещо от темата не разбираме. Моля за трето мнение.

# 59
  • ВАРНА
  • Мнения: 83
          Я ме поправете, ако бъркам -- ако една жена се осигурява на 240 лв, след като роди, ще взема девет месеца по 216 лв, а после, до втората година, по 220 лв на месец, така ли?    Thinking

# 60
  • Мнения: 3 886
.Мен ако питаш  искам да е не 1 а  2г.И да мислят че ме мързи не ми пука.Защо искам ли .Защото всичко е скъпо.И защото мисля че детето е  най добре да се гледа от майката поне до 2г

# 61
  • София
  • Мнения: 932
          Я ме поправете, ако бъркам -- ако една жена се осигурява на 240 лв, след като роди, ще взема девет месеца по 216 лв, а после, до втората година, по 220 лв на месец, така ли?    Thinking

Да   Peace, знам че е смешно но е така. Аз примерно 9 месеца вземах към 170-180 лв. и след 9-тия месеца 220 Laughing. Но грешката си е в мен , че не изисквах от работодателя ми да ме осигурява на реалната заплата (всъщност всички във фирмата се осигуряваха на минимална, нищо, че се вземаха много повече), сега може да се е променила политиката, все пак ме няма повече от година там и въпреки че ходя не обсъждаме заплати с колегите.
Единственото което знам , за себе си лично , че в момента в който се върна на работа пак независимо дали ще е на старата ми работа или на нова , ще изисквам да ме осигуряват на реална заплата и то не защото имам намерение да имам второ дете, на този етап не искам второ въобще.

# 62
  • Мнения: 990

Защото така ще се раждат повече деца.

... Моля за трето мнение.

Точно така, напълно съм съгласна, взимам голяма заплата, искам да имам и трето и четвърто дете дори, но сега ме спира точно никото майчинство след 9-ия месец! Писах и в една друга тема, но за да си гледам детето първия път до 2 год. възраст изтеглих заем, за да живеем спокойно, сега пак ще изтегля, но след 9-ия месец на сина ми... Естествено, потъвам все повече и повече, после се връщам на работа и докато не ги изплатя, няма да мисля за трето детенце, така ме спират...  Peace

# 63
  • Мнения: 5 710

Аз искам 3г майчинство, 100% заплата, после гарантиран достъп до държавна градина, символична такса.
Работно място разбира се, гарантирано. После опреснителен курс к'во е ставало, докато съм прекарвала най-ценните години.. и т.н.  Това искам.
На практика какво ме очаква - 6 месеца максимум ( най-вероятно 4), после негарантирана ясла, ако не се вреди го 'хвърлям' на детегледачка, а аз се отдавам на печеленето на пари за храна и сметки.

# 64
  • ВАРНА
  • Мнения: 83


Прочети ми поста пак, но внимателно и целия. Това е стимул за онези, които работят и се осигуряват на повече от 220лв.
Това не е стимул за онези, които по принцип раждат повече и са на помощи, а за тези, които работят и не могат да си позволят дете заради ниското майчинство.
Явно или аз, или ти нещо от темата не разбираме. Моля за трето мнение.

        Щом майките, които са осигурявани на ниска заплата, получават почти еднаква сума и през деветте месеца, и след това, то естествено стимула е за тези, които са осигурявани на висока заплата. А пък ако някой мъж много се запритесни съпругата му да не изостане "умствено" - нека той остане вкъщи, да гледа детенце, а тя се връща на работа, да се доразвие...  Grinning       Като морските кончета  Grinning

# 65
  • Мнения: 6 615
Аз пък не разбирам как може тези три месеца да ви спират за друго дете  newsm78

# 66
  • Мнения: 990
Ще ти кажа, на пример 3 месеца по 1000 лева са три хиляди заем върху вече съществуващия ми... А мен ме спира и останалата една година, но се надявам след време и това да се промени  Peace

# 67
  • Мнения: 6 615
Ще ти кажа, на пример 3 месеца по 1000 лева са три хиляди заем върху вече съществуващия ми... А мен ме спира и останалата една година, но се надявам след време и това да се промени  Peace
Аз разсъждавам по глобално примерно спираме кризата в момента ,а не помощите от държавата.

# 68
  • Мнения: 990
кризата трудно ще спреш, а нали казхме, че това не са помощи  Peace

# 69
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
тенденцията в световен мащаб е жените да искат да се върнат на работа колкото си може по-скоро.

Не мисля, че това е световната тенденция! Това, че са такива условията, не означава, че майките едва ли не от родилното скачат в офиса по свое желание! Тук (Белгия) майчинството е 15 седмици, като включва и отпуска преди раждане. Пълна заплата получаваш 30 дни, след това е 70% от определен таван, който е доста нисък. Вариант е да си останеш още 3 месеца като получаваш 600 евро, което е излишно да казвам, че е нищо за Белгия.
Досега една моя колежка не съм видяла да се радва от това положение, но факт е, че не ги спира да раждат по 2-3 деца поне. Но...след 2-рото дете масово започват да работят на така наречения принип 4/5, т.е. работят 4 дни от 5 в седмицата.
И по повод петицията - подписвам я с 2 ръце, защото ми писна да се дават облаги на сульо и пульо само ако е по-черничък, а тези които блъскат и внасят осигуровки най-накрая получават най-дългия пръст на ръката!!! Ай сектир вече  #2gunfire

# 70
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ще ти кажа, на пример 3 месеца по 1000 лева са три хиляди заем върху вече съществуващия ми... А мен ме спира и останалата една година, но се надявам след време и това да се промени  Peace
Аз разсъждавам по глобално примерно спираме кризата в момента ,а не помощите от държавата.
Нима си мислиш, че парите от майчинството са помощи?
Ти не се ли осигуряваш?
Мислиш ли, че тези осигуровки не трябва да бъдат получени никога?
Кризата е друга тема и няма общо с майчинството, освен, че тези, които в момента са по майчинство са малко по-защитени.

# 71
  • Мнения: 6 615
Ще ти кажа, на пример 3 месеца по 1000 лева са три хиляди заем върху вече съществуващия ми... А мен ме спира и останалата една година, но се надявам след време и това да се промени  Peace
Аз разсъждавам по глобално примерно спираме кризата в момента ,а не помощите от държавата.
Нима си мислиш, че парите от майчинството са помощи?
Ти не се ли осигуряваш?
Мислиш ли, че тези осигуровки не трябва да бъдат получени никога?
Кризата е друга тема и няма общо с майчинството, освен, че тези, които в момента са по майчинство са малко по-защитени.
Ами не ми се нахвърлйте за това ,че решението ми да имам дете не зависи от соц. политика на държавата.Работила съм спестила съм и т.н.По -тъпото е ,че в детските градини групите са по 30 деца .
Наистина смятам ,че майчинството  в БГ е добре уредено поне на този етап от състоянието на държавата.
Тези ,които ги касае тази промяна /с високи доходи/  би трябволо да са поспестили нещичко и ако искаме нещо то трябва да не е за пари кеш ,а за изграждане на детски кътове ,детски градини по -добри условия в училищата .......

# 72
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
А ве споко ве... Борката си е прав от неговата камбанария...
В малката държавна службица, в която работи, получава една недобра заплата...
К`во му дреме к`во точно се случва с дребната двуцифрена сума, която плаща за осигуровки (с нея не можеш да купиш и един голям пакет памперси)...
Ама тези, които плащат четирицифрени такива...
Е па, дреме им... Искат си ги обратно...
Определено...!
Wink

П.С. Борисе, кюфте такова... Ко не ми беше съгражданин, щях тъ треснЪ...! Mr. Green

# 73
  • Мнения: 5 370
Офф топик-Честито трето дете, татенцеее!!!:))) Кога успя, ти си машина!!!  bouquet

# 74
  • София
  • Мнения: 2 430
Съгласа съм с Експрес
Цитат
Ама тези, които плащат четирицифрени такива...
[/color]Плащам си редовно осигуровките. Реалната ми  заплата е 1400лв.,които взимам ,чисти към 1100лв.По тази причина си искам и хубаво майчинство,по тази причина няма да пъхам в джобчето на нечия бяла престилка парички за VIP обслужване в родилното,по тази причина се ядосвами на Борисчо,който задава неадекватни въпросчета!!!!!!!!!!!!!!!
П.П. Едно не мога да разбера,тъпите ти теми с каква цел са????
*Искаш в статистиката по брой теми да си номер 1,
*мислиш бавно
*работиш за ТВ игра и правиш статистическа извадка
*..............................оставям те да попълниш

# 75
  • София
  • Мнения: 17 591
Ами... Няма кой да гледа децата, за това.

# 76
  • Мнения: 2 070
Не знам дали сте го споменали, но и заради Кърменето все пак. Не вярвах, че майка ще си отбие детето и ще се върне на работа, но се запознах с толкова много майки, предимно живеещи в Сф, свикнали с високия си стандарт, на които след като им спрат обезщетението - отбиват детето и тръгват на работа. Става дума за максималното обезщетение от около 1000 лева ли колко беше там тавана...
По-добре година, отколкото 9 месеца да кърмиш и да си с детето си...

# 77
  • София
  • Мнения: 18 679
А, с това последното хич не съм съгласна...Аз кърмих и работих месеци наред, а познавам майки, които се върнаха на работа на шестия месец и кърмиха по 2-3 години, така че това специално е въпрос на организация и най-вече на желание. Виж, ако някоя жена иска да отбива, но не иска да си признае и се оправдава с връщането на работа, това вече е доста странно Simple Smile
Иначе подписах петицията, разбира се. Кой не си е свикнал със стандарта Wink

# 78
  • Мнения: 2 070
Аз до година и два месеца кърмих по 4-5 пъти на ден, не бих могла да кърмя толкова, ако работех в Сф при сменяне на два вида градски транспорт. Да не говорим, че на около годинка Яна имаше период около месец, в който почти отказа друга храна  и беше почти само на попара и кърма. За каква организация става дума - да обикалям града ида се връщам да кърмя, не става да се изцеждам и т.н....

# 79
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Ще ти кажа, на пример 3 месеца по 1000 лева са три хиляди заем върху вече съществуващия ми... А мен ме спира и останалата една година, но се надявам след време и това да се промени  Peace
Аз разсъждавам по глобално примерно спираме кризата в момента ,а не помощите от държавата.
Нима си мислиш, че парите от майчинството са помощи?
Ти не се ли осигуряваш?
Мислиш ли, че тези осигуровки не трябва да бъдат получени никога?
Кризата е друга тема и няма общо с майчинството, освен, че тези, които в момента са по майчинство са малко по-защитени.
Ами не ми се нахвърлйте за това ,че решението ми да имам дете не зависи от соц. политика на държавата.Работила съм спестила съм и т.н.По -тъпото е ,че в детските градини групите са по 30 деца .
Наистина смятам ,че майчинството  в БГ е добре уредено поне на този етап от състоянието на държавата.
Тези ,които ги касае тази промяна /с високи доходи/  би трябволо да са поспестили нещичко и ако искаме нещо то трябва да не е за пари кеш ,а за изграждане на детски кътове ,детски градини по -добри условия в училищата .......

Не бъди толкова категорична. Това са МОИ пари, които аз съм заделяла, за да осигурявам СЕБЕ СИ и чак тогава ОСТАНАЛИТЕ. И повярвай ми, ако си извадя извлеченията за тези фондове, ще се окаже, че държавата МИ ДЪЛЖИ доста повече от това, което се събира за 1 година 90% от заплатата.  Това са прости сметки, Илиянче, и те касаят не Фонд Социална Инфраструктура на общината, а фонд Бременност и майчинство. Така че не им е мястото в сметките за изграждане на детски кътове, градини или училища. За тези неща държавата си има отделно перо в бюджета.

# 80
  • Мнения: 6 615
Така че не им е мястото в сметките за изграждане на детски кътове, градини или училища. За тези неща държавата си има отделно перо в бюджета.

Имала отделно перо , ама няма нищо налице  Close

# 81
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Така че не им е мястото в сметките за изграждане на детски кътове, градини или училища. За тези неща държавата си има отделно перо в бюджета.

Имала отделно перо , ама няма нищо налице  Close

Това вече а съвсем различно нещо. Ти съгласна ли си да си даваш част от заплатата за съседката, че не й стигат парите за ракия, например? Горе-долу същото е, но на микро-ниво.

# 82
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Но грешката си е в мен , че не изисквах от работодателя ми да ме осигурява на реалната заплата...
Изискваш, ако се съгласи.
Това не е концерт по желание, в работодателя е и ножа, и сиренето.
Ако прецени, че съответният кадър му е ценен, може и да е склонен да го осигури на реална заплата.
В противен случай ще е много удобен момент да покаже вратата на съответния служител с мотива, че отвън поне 10-ина чакат за неговото място и то без претенции за осигуровки. В настоящия момент също така може да си измие ръцете и с кризата.
Пропуснах - възможно е да подходи и йезуитски, да се съгласи, но в случай, че поемеш и неговата част от осигуровките, изобщо не е малък %.
Би ли се съгласила? Аз лично - не, по-скоро ще се върна на работа, пък ще се водя в майчинство и освен обезщетението ще си вземам и заплатата.

# 83
  • пак там
  • Мнения: 2 885
CTramell, доколкото зная, в рамките на следващите максимум две години ще принудят всички работодатели да осигуряват на реалните заплати - доста затягат режима в момента - и откъм проверки, и откъм санкции.

# 84
  • Мнения: 4 181
          Я ме поправете, ако бъркам -- ако една жена се осигурява на 240 лв, след като роди, ще взема девет месеца по 216 лв, а после, до втората година, по 220 лв на месец, така ли?    Thinking

Да   Peace, знам че е смешно но е така. Аз примерно 9 месеца вземах към 170-180 лв. и след 9-тия месеца 220 Laughing. Но грешката си е в мен , че не изисквах от работодателя ми да ме осигурява на реалната заплата (всъщност всички във фирмата се осигуряваха на минимална, нищо, че се вземаха много повече), сега може да се е променила политиката, все пак ме няма повече от година там и въпреки че ходя не обсъждаме заплати с колегите.
Единственото което знам , за себе си лично , че в момента в който се върна на работа пак независимо дали ще е на старата ми работа или на нова , ще изисквам да ме осигуряват на реална заплата и то не защото имам намерение да имам второ дете, на този етап не искам второ въобще.
Извинявай, но това не е възможно  Rolling Eyes. В Кодекса за социално осигуряване пише, че получаваш 90 процента от заплатата си, но не по-малко от МРЗ.

# 85
  • Мнения: 4 181
Въпроса на Борис за мен не се нуждае от коментар, защото е чиста провокация.

Искам само да благодаря на всички, които подписаха петицията и я разпространиха   bouquet

Днес има заседание на коалицията, на което ще обсъждат въпроса.
Подписката продължава, защото смятаме непосредствено преди гласуване в зала да внесем и натрупаните допълнителни подписи  Peace

# 86
  • Мнения: 2 070
Според мен въпроса не е провокация, ако следиш и другите теми на Борис
Не е много в час просто човека и първосигнално пита за каквото чуе тук там

Дано успеем и този път!

# 87
  • Мнения: X
Аз искам само едно нещо да кажа по темата. Идеята е, понеже, който не е гледал деца и мисли, че майките по цял ден кършат ръце, та да му кажа.
И аз така се чудех какво толкова правят майките по цял ден, че са уморени, какво толкова му гледат на едно дете. Е, като се роди първото ми дете разбрах какво правят. Свят ми се завиваше по цял ден с едно чепато бебе. Като тръгнах на работа си починах. Наистина.

# 88
  • Мнения: 6 615
Така че не им е мястото в сметките за изграждане на детски кътове, градини или училища. За тези неща държавата си има отделно перо в бюджета.

Имала отделно перо , ама няма нищо налице  Close

Това вече а съвсем различно нещо. Ти съгласна ли си да си даваш част от заплатата за съседката, че не й стигат парите за ракия, например? Горе-долу същото е, но на микро-ниво.
За ракия на съседката не искам да давам за някой по-нуждаещ се обаче -да.

# 89
  • София
  • Мнения: 932
          Я ме поправете, ако бъркам -- ако една жена се осигурява на 240 лв, след като роди, ще взема девет месеца по 216 лв, а после, до втората година, по 220 лв на месец, така ли?    Thinking

Да   Peace, знам че е смешно но е така. Аз примерно 9 месеца вземах към 170-180 лв. и след 9-тия месеца 220 Laughing. Но грешката си е в мен , че не изисквах от работодателя ми да ме осигурява на реалната заплата (всъщност всички във фирмата се осигуряваха на минимална, нищо, че се вземаха много повече), сега може да се е променила политиката, все пак ме няма повече от година там и въпреки че ходя не обсъждаме заплати с колегите.
Единственото което знам , за себе си лично , че в момента в който се върна на работа пак независимо дали ще е на старата ми работа или на нова , ще изисквам да ме осигуряват на реална заплата и то не защото имам намерение да имам второ дете, на този етап не искам второ въобще.
Извинявай, но това не е възможно  Rolling Eyes. В Кодекса за социално осигуряване пише, че получаваш 90 процента от заплатата си, но не по-малко от МРЗ.

През 2007 година минималната беше 180 лв. аз на толкова се и осигурявах. И понеже реших, че може и да съм объркала, си проверих в НОИ преди секунди преводите, ами първия ми превод за 220 лв. е юни месец тази година , след като дъщеря ми навърши 9 месеца. Преди това 180 лв. , а когато бях в болнични, защото лежах месец за задържане в болница и по-малко  Sick. Аз затова после и работих ,нищо че можеше цяла бременност да си изкарам в нас и сега съжалявам на моменти , защото работата ми беше свързана с много хора и много отговорности -(държах парите на фирмата все пак) , освен всичко друго и толкова нерви изхабих до края, че сега няма защо да се чудя защо имам неспящо и ревливо дете  Laughing ( това на шега де ) .

П.П. - Поправям се , до януари 2008 г. , вземах 180 лв. после ми ги направиха 220, защото и минималната стана толкова. Заблудих се защото чак от май , месец започнаха да ми даватцялата сума от 220 , преди това все разпокъсано. Но преди това бях на 180лв. Грешката е моя   bouquet

Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 13:28 от nellyani

# 90
  • Мнения: 6 029
Не е възможно да е по-малко от МРЗ. Аз се осигурявам на МРЗ, но никога не съм взимала по-малко от МРЗ.

# 91
  • Мнения: 5 877
А защо бащите не се борят за отпуск по бащинство, като в Швеция? Платен и задължителен.
Ако ще се обвиняваме взаимно, аз бих предположила социален мързел и недостатъчна заинтересованост от психическото здраве на детето. А, Борисе?

# 92
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Така че не им е мястото в сметките за изграждане на детски кътове, градини или училища. За тези неща държавата си има отделно перо в бюджета.

Имала отделно перо , ама няма нищо налице  Close

Това вече а съвсем различно нещо. Ти съгласна ли си да си даваш част от заплатата за съседката, че не й стигат парите за ракия, например? Горе-долу същото е, но на микро-ниво.
За ракия на съседката не искам да давам за някой по-нуждаещ се обаче -да.

Нищо против да давам на по-нуждаещите се... обаче когато съм сигурна, че отиват при тях. Ами ако някой в правителството също като теб реши, че по-нуждаещи се от училищата са банките например?

# 93
  • Бургас
  • Мнения: 1 718
Искам да попитам господина.кой е гледал неговите деца или може би е ерген ooooh!?
Детето според мен има нужда от майка си до 3годишна възраст.Ще се ходи на работа цял живот.Заплатата ми е 1400лв.че защо да не взимам 90% от нея 1година.

# 94
  • Мнения: 114
Защо българските майки искат да си стоят в къщи вместо да работят и да се усъвършенстват в професията си. Мързи ли ги да работят или какво?
Мен лично ме мързи да работя.Колко ми е гадно да ставам в 9 да пия кафе и да седна да чета вестник на работа и да чакам да стане 19 часа за да си тръгна.Друго си е с детето да ме буди в 7, по цял ден да бягам след него,да го моля да яде,да го моля да седне на гърне,да се чудя как да сготвя и чистя,като той все бута и чупи всичко около мен.
Защо всички мъже си мислят,че като е казано"Отпуск"по майчинство наистина е Отпуск?Че цял ден се веем по кафета и си имаме вълшебен дух у дома,който върши всичко вместо нас???

# 95
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
.

# 96
# 97
  • Мнения: 510
 
 Ми сигурно защото искат да си имат драви дечица, да им се порадват по-дългичко и да изградят така необходимата връзка майка-дете, която е от съществена роля за по-нататъшното развитие на детето... Тръгвайки на работа да " гонят кариера " някак си времето не стига за децата, пък и  все сме/ са уморени, все някой шеф ни е ядосал... и ....горко му на детето(особено,ако няма още 1 годинка!)

# 98
  • Мнения: 6 039
В нашия динамичен свят едно откъсване за цяла 1 год. от работата и професията може да ви изхвърли от борда и да изостанете доста от колегите си.
Защо българските майки искат да си стоят в къщи вместо да работят и да се усъвършенстват в професията си. Мързи ли ги да работят или какво?

Глупости, ooooh! 1 година е нищожен срок за деквалификация. След 1 година майчинство ти трябват точно месец два да влезеш в ритъм. Изпитала съм го на гърба си. Не само не бях назад от колегите си, ами някои доста бързо ги задминах. Творческа личност съм и въпреки прекъсването, не ме бяха забравили.Живот и здраве, следващото дете ще си го гледам 3 години с чиста съвест, въпреки риска от професионално затъпяване Mr. Green, защото знам, че най- доброто за детето ми е, не майка му да е кариерист, а да е до него.

# 99
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Борисе, понеже детенцето ми в момента е болно и пак се сблъсквам с проблема, че нямам право на болничен тук, ми дай да гласуваме да махнат болничните в БГ за гледане на болно дете, че така пак се откъсваме от кариерата  #2gunfire Не всичко, което е тенденция на "запад" е добро за децата и родителите. Не ме разбирай погрешно - не се оплаквам, приемам правилата каквито са, но белгийските родители могат само да се надяват, че някога ще могат да надигнат глава да си защитават правата както родителите в БГ!!!

# 100
  • Countryside
  • Мнения: 11 620
Приеха закона, Борка... Явно мнозинството мисли различно. И все пак нека всеки си гледа детето докогато и както си прецени, другото е бош-лаф работа  Naughty

# 101
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И все пак нека всеки си гледа детето докогато и както си прецени, другото е бош-лаф работа  Naughty
Именно.

# 102
  • Мнения: 14 654
Хубаво, че промениха този закон, ама като погледна в съседната тема - пак са недоволни някои  Mr. Green Няма угодия значи.

# 103
  • Мнения: 4 447
Добре, че Борис не е жена.

# 104
  • Мнения: 2 556
Как да са доволни хората. Досега поне имаше вариант, ако забременее жена, която не се осигурява, да намери откъде да я осигуряват за 6 месеца, а сега кой ще вземе да се осигурява превантивно 3 месеца, преди да е забременял. Знаете, че жените, които се осигуряват на пълна заплата, тоест работят в западни фирми, не са много на общия фон.

Мен лично не ме касае тази промяна, но за много жени ще е крайно неприятна и аз ги разбирам.

Общи условия

Активация на акаунт