Защо майките искат 1 год. пълно майчинство?

  • 4 825
  • 104
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 984
Боре, не ща да споря, не ми е приятно.
Само ще ти кажа следното: в "развитите" страни проблемът "30 деца в яслена група" го няма!!!!!
В страните със силна социална политика по отношение на раждаемоста и качеството на живот на децата, майката тръгва на работа четири месеца след раждането /първо почасово, а после на половин работен ден до навършване на три години на детето/, а на детето се осигурява /по програми или на частен принцип/ т.н. "смейни грижи" и "отглеждане в центрове", в които "групата" се състои от 4-6 деца. Забележи! Майката може да си позволи наемане на частен принцип на квалифицирана детегледачка или медицинска сестра. В България за около 80% от майките този разход е непосилен.

# 16
  • гр.София
  • Мнения: 380
Сметката е проста-след като детето ми навърши 9 месеца, ще получавам по 220 лв месечно. Още сега, когато е на 5 месеца, само за памперси и храна даваме  повече от 200 лв. Тук не включвам сумата за дрешки, играчки и лекарства, а тя не е никак малка. Ясно е, че тези пари няма да стигат, още повече, че с тях трябва да се плащат сметки, да се купува храна и т.н. Ако искам да се върна на работа, трябва да намеря кой да гледа детето. Майка ми работи, а и не живее в София. Всички знаят за проблема с детските градини и яслите. Още повече, че 9 месеца е твърде ранна възраст, дори не съм сигурна, че в повечето ясли приемат толкова малки деца. Детегледачка няма да мога си позволя, а и е трудно да повериш детето си на непознат човек. Какъв е изходът? А иначе си мечтая да се върна на работа, защото и през най-натоварените дни съм имала време поне да изпия едно кафе, а работата ми е от най-стресовите. Мит е, че майчинството е почивка. Ако получавам 90% от заплатата си докато детето навърши 1 годинка ще имам по-големи шансове да намеря място в ясла. Да не говорим, че съм сигурна, че най-добре бих се грижила за детето си аз самата.

# 17
  • Мнения: 6 617
Ама каква еманципация? Раждам дете и го хвърлям на детегледачка? Три месечно на ясла? Едно годишно на седмична ясла? Кому е нужно това?
2 или 3 години не са фатални, после цял живот имаш да се развиваш и да работиш.
Добре де, нали майчинството си е две години платено защо да се хвърля на на ясла от три месечно?
Проблема е , че се иска 1год. да се получават 90% от заплата вместо сегашните 9м. ,а останалата 1год. мин. заплата -правилно ли съм схванала?

# 18
  • Мнения: 545

Защо българските майки искат да си стоят в къщи вместо да работят и да се усъвършенстват в професията си. Мързи ли ги да работят или какво?
Защото искат да висят на шията на мъжете си, да ги издържат. И да проверят до колко са способни на това. Какъв мъж си ти, ако не носиш поне 4-цифрена заплата?  Mr. Green


"нормален, некриминален, хетеросексуален, здрав мъж" ? Simple Smile

# 19
  • Мнения: 5 370
А ако трябва да му сложим капак, там една заплата МОЖЕ да издържа едно цяло семейство, или майката да си работи нещо почасово и да ходи да си прибира децата от градина/училище. Това, последното, съм го видяла с очите си, тъй като преди време гледах дете във Франция.

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Проблема е , че се иска 1год. да се получават 90% от заплата вместо сегашните 9м. ,а останалата 1год. мин. заплата -правилно ли съм схванала?
Правилно си схванала Simple Smile
В Румъния отскоро са въвели 2 години майчинство с 85% от заплатата.

И това е окей - и майката и бащата цял живот докато работят, внасят пари във фонд Бременност и майчинство - точно за това, за да може като роди майката, да си позволи да си гледа детето нормално първите години, когато най-вече има нужда.

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Просто ме учудва факта че явно българските майки предпочитат да си стоят в къщи

твоята майка до кога те е гледала?
Ходил ли си на ясла и ДГ?

# 22
  • Мнения: 5 370

"нормален, некриминален, хетеросексуален, здрав мъж" ? Simple Smile
Последното винаги подлежи на доказване, Т3. Сори за спама, ама на такъв въпрос-такъв отговор. Имам предвид Борисовия такъв. Иначе по темата, съвсем сериозно, съм отговорила малко по-надолу.
Пък и въпросът е повече от риторичен - защото след някое и друго десетилетие ще спаднем къде 6 милиона, ако не и по-малко.

# 23
  • Мнения: 3 091
Ако имахме нормална, съгласно тенденциите в световен мащаб, система за подпомагане на майчинството ни, сигурна съм, че исканията на българските майки нямаше да са такива.
Не знам Борис дали знае какви са условията в държавните ясли, колко свободни места има, каква е цялостната организация, за да може една работеща майка да не сечувства престъпник и полуидиот от факта, че вместо да си стои в къщи, иска да се прави на мъж!

Мой близък ми разказа за яслата, в която ходи синът му в Люксембург. Имат адаптационен период, през който родител ходи с детето си, за да може по-бързо да свикне. Тук още от улицата чувате ревящите за мама и тати български дечица...

# 24
  • Мнения: 6 029


Мой близък ми разказа за яслата, в която ходи синът му в Люксембург. Имат адаптационен период, през който родител ходи с детето си, за да може по-бързо да свикне. Тук още от улицата чувате ревящите за мама и тати български дечица...

Да, а в нашите ясли има надписи "Родителите до тук" Shocked Е как да си дадеш детето и да си спокоен. Пък и къде да си го дадеш, то няма места.

# 25
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Борисе, ти да не си работодател, че да правиш такива коментари? Едно е да плащаш осигуровка на майка върху 240лв, друго е да й плащаш върху 800лв напр. в продължение на 1г.

# 26
  • Мнения: 6 029
За да не си мислите, че си измислям за забраната за родители - http://images.kar4ita.multiply.com/image/3/photos/52/1200x1200/2 … mp;nmid=121330827

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Не извъртайте темата.
В нашата ДГ пускат родители и изобщо, съм ужасно доволна от нея.


Това, обаче, няма нищо общо с правата и желанията ни да си гледаме децата човешки дотогава, докато са поне малко от малко самостоятелни, и да не бъдем насила принуждавани да се връщаме на работа по-рано, защото парите не стигат.

Такава политика за 90% заплата за по-дълъг период ще е още по-голям стимул за внасяне на пълен размер осигуровки.

Дайте да не се лъжем, че тези пари са "подарък" от държавата Simple Smile Няма такова нещо. Това са нашите пари, които чинно сме внасяли много време, които внасят и мъжете. Съвсем нормално е да си ги искаме.

А тези неща с изоставане в кариеристичен план и бла-бла, са щуротии  Rolling Eyes Въпреки това, както забелязвам - много често използвани и то - без никаква връзка с контекста, щуротии.

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Джул'с споко бре... И при нас има табела: Родителите до тук!

# 29
  • Мнения: 4 138
Борисе, не сравнявай Бългрия с белия свят Mr. Green
в германия детските надбавки са 154 евро. сега даже ги вдигат май на 162 евро. за всяко дете, което се отглежда в държавата. тази сума е достатъчна, за да се покриват основните нужди на детето.
не става дума за удължено майчинство, което принципно е достатъчно като време, а за пари. въпросът е за още 3 месеца по 90 процента, а не за по-дълго майчинство.
да не говорим и за другите надбавки по време на майчинството. ако семейството няма достатъчни доходи, се полага първата година месечна надбавка от 300 евро, втората също, третата до 200 евро. ако бащата на детето го няма и не плаща издръжка, държавата плаща по 128 евро месечно. ако доходите не са достатъчни, държавата пак плаща част или целия наем.

все пак става дума за отглеждането на деца, които един ден ще работят за да плащат пенсиите ни. и ако няма деца, няма да има и пенсии. и като остарееш, ще ми ядеш ушите Mr. Green

българските майки не искат време, а пари. макар че както знаем времето Е пари, но това е друга тема.

Общи условия

Активация на акаунт