Поръчителство

  • 3 473
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 98
smile3515 Здравейте! Пиша много притеснена за сестра ми преди една година станала поръчител на кредит на първата ни братовчедка и тя да вземе да не си плаща кредита и от там започват проблемите .Теглела е кредит от някаква кооперация на 18%лихва 8000лев.като поръчители станали още двама един наш братовчед и нейна съседка , и най лошото е че похарчила парите и няма доходи да плаща . Сега "кооперацията" си искат парите от поръчителите не търсят нея а тях . Сестра ми получи писмо от съдия изпълнител че ще идват да и описват имуществото ако не внесе парите ,същото писмо е получила и съседката а братовчед ни му спират от заплатата. Ужас ! Ужас! И на нея ни и пука казва нямам пари и край . Та ви моля ако някой знае как може да се постъпи при този случай  и аз не знам как да постъпи сестра ми защо не търсят този който е взел парите а поръчителите ? Моля ако някой може да даде компетентен отговор сестра ми няма големи доходи едва се оправя та и това отгоре .

Последна редакция: чт, 04 дек 2008, 22:13 от Tatti

# 1
  • Мнения: 25 401
Ами те поръчителите са точно затова - да изплащат кредитите вместо титуляра, ако последният не може.
Съжалявам за сестра ти, но нищо не може да се направи в случая. Освен по роднинска линия да притиснете близките ѝ - родители, брат, сестра, каквито има по-близки от вас и да ги накарате да ѝ поемат те борча.

# 2
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Нищо не може да се направи. Банката затова иска поръчители, за да се застрахова в случай на неплатежоспособност от страна на кредитополучателя, какъв то в случая е въпросната мацка.
Може вие да се съберете и да ходите при нея и да... каквото си решите. Но законово поръчителите ще изплатят дълга й и това е.

# 3
  • София
  • Мнения: 888
Нищо не може да се направи  - сестра ти ще плаща,заедно с станалите поръчители и после като изпласти заема може да влезе в правата на удовлетворения кредитор и да съди титуляра. Това е години усложнения. По-добре ако е възможно поговорете с братовчедката да намери начин да се оправи.

# 4
  • Мнения: 98
Ами те поръчителите са точно затова - да изплащат кредитите вместо титуляра, ако последният не може.
Съжалявам за сестра ти, но нищо не може да се направи в случая. Освен по роднинска линия да притиснете близките ѝ - родители, брат, сестра, каквито има по-близки от вас и да ги накарате да ѝ поемат те борча.
Това е проблема няма нито брат нито сеста , леля ми почина  преди години . ноблагодаря ти за отговора .

# 5
  • Мнения: 2 475
За съжаление,ще потвърдя че нищо не може да се направи.Затова е станала поръчител,за да върне кредита,ако титуляра не може.
Банката не я интересува кой и защо.
Не знам защо сестра ти е станала поръчител на някаква си братовчедка.Съжалявам но освен за членовете на семейството ми,за никой друг не бих си вкарала змия в гащите Rolling Eyes
П.С.Свекър ми години наред изплаща заема на един свой племенник #Cussing out

# 6
  • Мнения: 24
Ти си посочила отговора в самата си тема (последните две думи)....за съжаление това е положението. Аз съм го ял от много по-близки роднини....леко нагарча и е киселичко на вкус, но ще го преглътне. После може да си вземе поука.

# 7
  • Мнения: 6 029
Заглавието ти е убиец Laughing

Е за това на никого никога няма да стана поръчител Tired

# 8
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Ако ти кажа колко пъти съм си я повтаряла тази максима и ми се е искало да се ритна сама по дупето ама не мога и си ям каквото са ми из...ли.
При вас поне трима солидарно ще плащат а не само един.
На братовчедката освен да й вземете каквото има и да я набиете друго не виждам какво можете да направите.

# 9
  • Мнения: 2 674
Нищо не може да се направи.Майка ми е същият случай като сестра ти.Беше подписала на някаква жена (хващам се на бас ,че не и знаеше трите имена даже) и жената остана без работа.Банката започна да тегли пари от личната сметка на майка ми за да покрие заема на тази  въпросната жена.Добре,че жената излезна много свестна и бързо замина на работа в чужбина и си изплати задълженията към майка ми.

# 10
  • Мнения: 6 417
Само веднъж през живота си съм правила грешката да стана поръчител. Мой колега тегли кредит от ДСК за нещо си. Имаше пари да си го връща, но проблемът беше, че беше безкрайно разсеян и все забравяше да си внася таксите. Все врънкаше някой колега-поръчител да му ги плаща. С негови пари, разбира се. На всичкото отгоре клонът, където го погасяваше беше на майната си. Един ден всички негови поръчители, (до един бяхме негови колеги, че и шефът ни даже), получихме любезни писма от ДСК, че ще трябва ние да му плащаме кредита. Сещате се как всички колективно яхнахме метлата и го насметохме и за 2 минути отлетя и си оправи дълга. Не искам и да чувам повече за никакви гаранции повече.  Crossing Arms

# 11
  • Мнения: 2 099
Боже,боже горката ти сестра!Наистина направи добро-изяж лайно.А това се е случвало и с нас.Толкова ти нагарча ,че не ти се ще и да набиваш човека.На никой не ставаме поръчители повече!Незнам дали знаеш какво е да няма какво да ядеш,за да плащаш чужди борчове.Само варени картофи сме яли в един период-варени картофи със сол. Confused

# 12
  • Мнения: 98
Само веднъж през живота си съм правила грешката да стана поръчител. Мой колега тегли кредит от ДСК за нещо си. Имаше пари да си го връща, но проблемът беше, че беше безкрайно разсеян и все забравяше да си внася таксите. Все врънкаше някой колега-поръчител да му ги плаща. С негови пари, разбира се. На всичкото отгоре клонът, където го погасяваше беше на майната си. Един ден всички негови поръчители, (до един бяхме негови колеги, че и шефът ни даже), получихме любезни писма от ДСК, че ще трябва ние да му плащаме кредита. Сещате се как всички колективно яхнахме метлата и го насметохме и за 2 минути отлетя и си оправи дълга. Не искам и да чувам повече за никакви гаранции повече.  Crossing Arms
Лошото е че тя се крие и не ходи до банката да иска отсрочка и вчера като говорих по телефона със нея ми разпрвя сестра ми да отидела при съдия испалнителя и до банката да искала отсрочка и да погасявала малки суми . Казвами на мене нямам пари какво да направя . Ако я накарам да подпише зазисна заповед със задна дата за сумата дали може сестрами да я осъди след това ???

# 13
  • Мнения: 6 417
Само ще си скъса нервите, а делата сигурно ще се влачат с години. Защо не се консултира с адвокат?

# 14
  • Мнения: 3 880
Понякога човек за да направи добро е хубаво да не прави "добро"Wink
Тази ви братовчедка щом сега реагира по този начин, значи никога не е била сериозен човек, които си изпълнява задълженията. На такива хора не трябва да им се дават заеми, защото само си усложняват живота с тях Peace Сестра ти предполагам не са я карали на сила да подпише, имала е възможност да прочете условията и да се интересува дали е правилно това което прави. Вие нищо не можете да направите сега, защото банката точно за тези случаи иска поръчители, иначе какъв е смисъла. Единствено можете да видите тази братовчедка за какво е прахосала 8000 лв и ако е нещо материално да я натиснете да го продаде, за да покрие някаква част от дълговете си на първо време, но след някой и друг месец банката пак ще висне при поръчителите. Молете се и някой от другите поръчители да не стане неплатежоспособен, че тогава ще стане още по-трудно.
Стискам палци да се наредят нещата.

Общи условия

Активация на акаунт