Да изчакам ли още след кюртажа?

  • 2 394
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 360
Пък аз имам позната, на която казаха да почака най-малко половин година, обаче не, та не - бебе ще правят и още на втория месец забременя и роди в 7мия. Понеже много рано е заченато, бебето било с някакви увреждания, роди се мъртво... Има ли нужда да се стига до там, пак да запитам?? За къде това бързане? За няколко месеца става въпрос, за Бога!

Краставице, не си прави погрешни изводи! Това увредено бебе няма нищо общо с паузата след кюртажа, ама нищо! Вземи попитай някой гинеколог, ако не вярваш...
Паузата е за да се съвземе лигавицата и да се възстанови хормоналният баланс. Уврежданията на плода са или генетично обусловени (тоест, не зависят ни от лигавица, ни от хормони) или тератогенни - получени по време на бременността.

така се създават митовете и легендите....

# 16
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Е, не съм специалист, пък се и сетих, че тя имаше кюртаж, в следствие някакви проблеми в 4-тия месец на бременността... Сетих се аз. Това ще да е било от значение.
Както и да е, аз ви призовавам за търпение, пък кой каквото прави си е за него.

# 17
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Според мен наистина трябва да има индивидуален подход.
Имах мисед в 10-та седмица с кюртаж.След това - маточно възпаление,защото ембриончето беше разложено.Докторката ми ме следеше отблизо,възпалението излекувахме за месец,изчакахме още месец с профилактика по време на менструалното кървене,прегледа ме на ехограф и на стола и след втория месец ни даде зелена светлина.Бебе не стана веднага - забави се още 2 месеца,след това не съм имала проблеми (изключая контракции в 6-тия месец и началото на 9-тия,но такива имах и с първата ми бременност,когато не съм имала аборт преди това).
Аз лично изчетох купища неща по въпроса след аборта и навсякъде пишеше,че е абсолютно задължително пазенето до идване на първа редовна менструация след аборта (което е много индивидуално кога ще стане - може след 3,а може и след 10 седмици) и ако след това няма някакъв проблем(органичен,хормонален или друг),опити могат да се правят.След първия мензис маточната лигавица е възстановена на 90%(само че това са данни от англоезичните страни,където в повечето случаи не правят кюртажи,а чакат организмът сам да изхвърли плода - тогава няма такова изтъняване на маточната стена).Освен това първите цикли след аборт обикновено са ановулаторни заради разбърканото хормонално равновесие - така че природата и сама се пази.
Така че определено индивидуалния подход е за предпочитане - а 6-те месеца се дават не защото са абсолютно необходими за физическото възстановяване (това и лекарите ще ви го кажат- обикновено след 3-тия месец възстановяването е пълно),а защото дават такъв приблизителен период за емоционално и психическо възстановяване.Но като се знае колко е инидивидуално пък това...за някои (като за мен) бързото подновяване на опитите е най-добрия начин да превъзмогнеш случилото се,за други,които изпитват оправдани опасения,може да е по-добре и 2-годишно чакане.Така че няма чак такива твърди правила.
Кристи,щом не си сигурна в себе си,изчакай следващия цикъл - ей го къде е август,тропа на вратата WinkИ бърз успех след това Simple Smile

# 18
  • Варна
  • Мнения: 4 818
 Heart Eyes hedra , както винаги изчерпателна и убедителна. Благодаря.

# 19
  • Мнения: 2 120
Аз правих спонтанен в 6г.с и лекарят ми каза, че мога и да не се пазя, но вече втори месец М. ми е обилна ,с много съсиреци и не става бебе и не става.
Мисля, че трябва дя се изчакат месец-два.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Изчакай минимум 6 месеца,иначе има вероятнст от спонтанен аборт,тъй като матката още не готова за нова бременност.Фолиевата киселина може да я пиеш,но се пази!!!!

# 21
  • София
  • Мнения: 469
От една приятелка знам, че е добре да се изчакат 3мес., но в никакъв случай 6мес.
Тя горката имаше няколко спонтанни аборта,  а и трудно забременяваше. Последния път реши да не чака 6мес. и се оказа, че е забраменяла в 4 мес. след кюртажа. Има си едно сладко момиченце.
По нейна логика най-лесно се забременява между 3-6мес от кюртажа. Не зная дали е обосновано медицински, но тя лично се радва, че не послушала лекарите последния път.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Аз пък имам позната ,коят абортира в 6-тия месец,забременяла в 3-тия месец след аборт и то пожелание.Така че то е божа работа.Но избърза ли се ,трябва много да се пази и да не щъка много,много.Аз лично изчаках една година след аборт.За всеки случай.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 360
Изчакай минимум 6 месеца,иначе има вероятнст от спонтанен аборт,тъй като матката още не готова за нова бременност.Фолиевата киселина може да я пиеш,но се пази!!!!

ако матката не е готова - няма изобщо да се имплантира оплодената яйцеклетка.
а и технически няма особена разлика между изстъргването на лигавицата с кюрета и изстъргването на лигавицата, причинено от действието на хормони, което ни се случва всеки месец с менструацията...

# 24
  • Мнения: 3 591
За мен най-силния водещ показател е психическото състояние. Да реша предварително дали съм готова да преживея отново една бременност, независимо от завършека и. За някои това може да е месец, за други година.
Определено 3 месеца след абортите не бях готова да си отговоря на въпроса дали бих успяла да се справя ако пак изгубя бебето.

А гаранции няма- както виждате има жени износили безпроблемно бебе веднага след загуба, други пък опитвайки след 1-2 години имат късмет. С несполучливите е същото.

Тук лекарите съветват при аборт до 12г.с. да се изчака поне 1 нормална менструация, за препоръчване 3,-
ако сме имали повече от 1 бременност/раждане за последните 2 години или аборта е след 12г.с. да се изчакат 3 , за препоръчване 6 месеца (това най-вероятно да се възстанови целия организъм).

# 25
  • Мнения: 2 123
моят мисед приключи с кюртаж и лекарите /при които няма да стъпя повече/ ми казаха 2-3 менструации да изчакам...
не съм пила от 5 години противозачатъчни, но от няколко места ми препоръчаха през тези 2-3 месеца да пия ясмин /ако не бъркам/ - по-бързо се възстановявал хормоналния баланс...
и аз мисля, че правенето на бебе  най-бързо възстановява психиката от травмата на загубата, но не смятам да започвам преди октомври...
освен това при мен зацапващото кървене все още продължава newsm78 /12-ти ден/

# 26
  • Мнения: 660
Не ми се иска да те плаша,но имай предвид и моя случай...зацапването продължи 2 месеца,мислих че е нормално(беше ми първи аборт) а се оказа,че ми направиха ново изчистване пак с пълна упойка.Просто го имай предвид...тези зацапвания явно не са случайни....

# 27
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
Една позната забременя в първия месец след кюртаж – в първия – дори не изчака и една менструация – изключително лека брменност, здрави и красиво бебе вече на годинка!
И все пак – строго индивидуално е – за всеки случай е добре да изчака поне 4 месеца, НО...
Нали се сещаш, че е много вероятно да не стане веднага и месеците пак да си станат 6-8-10-12 и т.н.

Моят кюртаж беше на 6 октомври, от края на февруари опитваме, а още нищо...
 Sad

# 28
  • Мнения: 90
 ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изчакай!!! Аз защото много бързах и започнахме на вторият месец след кютража и си докарах на главата извънматочна.

# 29
  • Мнения: 7 186
Изчакай задължително! Не пришпорвай нещата, защото може да си вкараш автогол. Преценено е, че за да се възтанови маточната лигавица напълно е нужно да минат 6 месеца след аборта. Трябва да се осигури максимално благорприятна среда за имплантиране на един нов зародиш и износване на плода. Разбира се, че има случаи на жени, които не са изчакали 6 месеца, а са забременяли по- рано и са износили успешно бременността, но знеш, че всичко е индивидуално, затова не поемай излишни рискове. Пий си фолиевата к- на, докато се усетиш ще минат 6 месеца. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт