За еманципацията на жените в домакинството

  • 3 939
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 475
       Та какво ме провокира, да пусна темата, онзи ден говоря с една приятелка, да ми прати снимка да я видя/в друг град е/  и тя ми каза, нямам време да се снимам! Казах и ок нямаш време докато си на работа, а след това като се прибереш, кво ти пречи да се щракнеш- при което тя каза, че няма никакво свободно време след работа и почна, аз трябва да чистя, да готвя, да гладя, при което аз и казвам е това всеки ден ли го правиш, и тя да Shocked!Казах и ти си бременна ,редувайте се с твоя мъж да ти помага, неможе всичко ти да правиш, той да си идва от работа и само да яде и тя ходи на работа, а тя ми отговаря, моя мъж не е като твоя, да ти помага за всичко, както знам , така ще си действам!
      Стана ми странно, защото не е само тя, има още хиляди такива  млади жени, които спазват патриархалните традиции, че мъжа нищо не трябва да прави в къщата, а за мен не трябва да е така! Не, че моя е златен в домакинството, но аз съм го научила, че каквото и да правим в кухнята, почистването, простирането,готвенето, трябва да ми помага и винаги го викам, не че немога сама, просто не желая само аз да се нагърбвам с домакинството и той естествено не ми отказва!Има дни в които се редуваме, единия ден той готви и мие чинии в другия аз, а откакто съм бременна, изобща аз не чистя, само той!
     Та вие съгласни ли сте с мен, че съвременната жена трябва да е еманципирана и в кухнята най-общо казано??!!

# 1
  • Мнения: 46 437
И ти не звучиш много убедително  Simple Smile щом това, което пипне мъжът вкъщи или по детето го приемаш за "помощ"  Laughing
Мъжът и жената по нищо не се различават вкъщи, поддържането на дома е нещо неизбежно, което трябва да се дели на броя на хората, които обитават дома. Не е само за единия по подразбиране, а другия да му "помага". Това се нарича пребиване от слугинстване.
Вариантът домашна помощница също е решение.

У нас всеки си има задължения, горе долу разделени по равно и всеки си гледа неговата част. Например той готви, аз се занимавам с прането, ако единия е болен, естествено, че другият ще ги поеме.

Изключвам само жените, които са здрави, неработещи и с деца, които не са вкъщи.

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами на който както му харесва Peace И аз имам колежка, която ми казваше, че си ляга в 12, защото в 10, след като приспи детето, започва да готви и глади тепърва Rolling Eyes На мене това ми е странно, но тя явно така си е свикнала...Не знам, може би си мисли, че мъжа й не би се справил толкова добре, колкото нея в занимаването с детето, готвенето или гладенето...Абе който както си е свикнал Peace И на мене ми се чудят много хора как пускам чужд човек вкъщи, че й сам го оставям, обаче на мене не ми пука - имам доверие на жената, не ме е срам, че ще ми види някой неразтребен шкаф или мръсното пране Laughing
Всеки трябва да живее тека, както намира за добре. Не се наемам да съдя кой е по-по-най прав.

# 3
  • Мнения: 205
 И аз мисля като Никол...в нашата къща няма мъжки и женски задължения или някакво разделение...ако и двамата ходим на работа, след това си оправяме заедно къщата, готвим заедно и така...разбира се е имало моменти, в които само единия от нас е работел, и в такава ситуация естествено другия е поемал по- големите домашни грижи...аз патриархалните традици не мога да ги приема- за мен мъжът и жената са равнопоставени човешки същества и всичко в живота ми се върти около това виджане. А за жените, които така си живеят- те са си го избрали, явно им харесва. Всеки има право на своя собствен избор какъв живот да живее!Усмивки на всички  bouquet

# 4
  • Мнения: 407
Всеки си има мнение по въпроса,всеки си е намерил начин как да живеят заедно.Всичко е до разбиране на партньорите и това как се чувстват добре,пълноценни и щастливи.Ние сме такова семейства каквото не харесваш Mr. Green.Парите са негово задължение ,а къщата и бебето моя.В къщи понякога готви.Всъщност аз започнах да готвя от както се наложи да готвя за бебо,преди това той готвеше и сега понякога.Чинии никои не мие освен съдомиалната.Аз пускам пералня,чистя....гледам си и детето.А когато се налага голямо чистене(като местене  на  мебели ,пране на килими...)много активно се включва.Не работя.Ако приятелката ти е бременна и й тежи наистина трябва да й помага с нещо понякога.
Въпрос на лично мнение.

# 5
  • Мнения: 6 991
Някои неща ги правя аз, други той. Някакси с времето така се разпределиха.

# 6
  • Мнения: 712
Нямаме разпределение на "задълженията". Просто всеки подхваща това, което е належащо да се свърши, за да има Вила Вилекула що-годе приемлив вид. Но като се замисля... готвенето е приоритето негово, за сметка на това цялата дандания в мивката след това е за мен. Освен ако наистина не се прибера дълго след като е готов и тогава явно го досрамява да си гледа кочината  Mr. Green  Прането си е мое удоволствие - съвсем буквално го казвам, не му разрешавам да доближи пералнята. За сметка на това му връчвам легена да простира винаги щом си е вкъщи... и после мрънкам, че не сортира щипките според цвета на дрехата  Laughing Чистенето обикновено пак аз го поемам (освен прозорците - така и не достигнах неговото майсторство  Wink). Той чисти главно ако съм била на гости при родителите ми и дойде време да се прибирам  Mr. Green
Изглежда, че аз поемам по-голямата част от домакинството  Sad но пък той работи точно два пъти повече от мен... В крайна сметка, живеем си добре и на никого не тежи неговата си част, не сме стигнали до момента, в който да се изправим един срещу друг и да си кажем: "Ама ти направи това и това, пък аз свърших повече работа от тебе!" Щастливи сме в кукленската си къща - разхвърляна, разпиляна, но весела  Grinning

# 7
  • Мнения: 1 494
Абсолютно съм съгласна с мненията дотук, че не трябва жената да е по подразбиране домашна прислужница и че трябва да има разделяне на задълженията. Но наистина хората са различни, особено в по-малките градове се пречупват по-трудно вековните традиции и влиянието на чуждото мнение е много силно.
При мен какво се получава, аз работя колкото и мъжа ми на 8ч работен ден, обачее пътувам повече от него. Като ме гледа колко уморена се чувствам след работа сам моят мъж ми предлага да свърши нещо, което съм взела за свое задължение. Понякога се чувствам гузна като се случи той повече да дава от себе си и се старая да наваксам и аз. В началото се карахме буквално за всяка чиния или тава кой ще измие. А сега всеки гледа да свърши каквото може.

# 8
  • Мнения: 337
У нас всичко досега се дели поравно. Изключвам адски мъжки неща, които естествено аз не върша, но извън това вършим всичко заедно.
Много мразя мъже от гореизброените и е много жалко за тези жени, обаче кой как си ги научи.
Като има маша /жена за всичко /, защо да си гори ръцете човека........ #Cussing out

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
че не сортира щипките според цвета на дрехата  Laughing
аййййййййййайй, убита съм Shocked

# 10
  • Мнения: 301
Аз върша повечето домакинска работа  Mr. Green поне така си мислех преди да пратят мъжа ми за два месеца в чужбина служебно. Той не готви, не пере и не глади. Чисти с прахосмукачката по команда, пазарува по списък + 10 допълнителни запитвания към мен по мобилния, носи всичко тежко, кара детето накъдето трябва (това ме измъчи), обгрижва всичката техника в нас и прави леки ремонти, занимава се с майстори, плащания, колите и мотора, ... и мие прозорците. Даже може 2 часа да занимава детето и почти да го нахрани. Не мога да се оплача от преди - сега, като не е тук обаче вия...

# 11
  • София
  • Мнения: 7 174
У дома имаме обща домакинска работа, която си разпределяме по равно.

Но има много жени, които от аморе гранде в началото на съвместното си съжителство с Мъжа, започват да вършат всичко.
След 2 години мъжът вече е свикнал.
Кой както си постели, в края на крайщата.

# 12
  • Linz
  • Мнения: 11 619
... Той не готви, не пере и не глади. Чисти с прахосмукачката по команда, пазарува по списък + 10 допълнителни запитвания към мен по мобилния, носи всичко тежко, кара детето накъдето трябва (това ме измъчи), обгрижва всичката техника в нас и прави леки ремонти, занимава се с майстори, плащания, колите и мотора, ... и мие прозорците.
Същото важи и за нас. Само дето не мие прозорци, но си глади ризите. Не успях да се преборя с дълбоко вкоренената идея за "мъжка" и "женска" работа. Има известен баланс, но пак повечето неща мен чакат Tired

# 13
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
аха и на 5-я ден прогледнала ....

# 14
  • Мнения: 473
Вкъщи аз готвя, пера /пере пералнята/, грижа се за подреждането, но мъжа ми помага като чисти, простира, поправя всичко, което е необходимо. Мога да се справя с всичко сама, но не го правя.

Общи условия

Активация на акаунт