Работите ли за промяна на това което не харесвате?

  • 2 601
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 367
"Борите" ли се срещу нещата които не ви харесват,или не намирате за правилни,на мястото където живеете?
Аз мислех че е нормално като си плащаш за предучилищна,например,да имаш претенции към храната на децата или как ги учат; или ако има очевидно нарушение на правилата (как се записва дете в навикано у-ще напр.) да се мъчим да го борим. Обаче приятели ми се хилят и съм сложена в групата на "активистите дето поправят света",та съм се зачудила тук дали е до характер или до държава (в сми че нещата зависят малко повече от нас тук,или си мислим поне,отколкото в Бг).

# 1
  • Мнения: 3 521
Естествено, трябва да си абсолютен тъпунгер, з ада седиш само и да си мърмориш под нос, ако нещо не ти изнася.

# 2
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Абсолютно! Писала съм и жалби за тези малките, ежедневни неща; за големите активно присъствам на разни сбирки и семинари за социална промяна. Бунтовник съм си по природа, ама тук съвсем ми дават поле за изява на тази ми природа  Mr. Green
Ако пък е за децата ми, съвсем няма да се примирявам  Peace

# 3
  • Мнения: 3 367
surfline,аз за жалост съвсем не боря всичко, което не ми харесва и доста мърморя Whistling. Ясно е че всеки бори личните си битки,и си мести детето от градиха Х ако не му изнася-аз говорех за по-общи каузи к биха евентуално засегнали повече хора

# 4
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Анет, не съм Сърфлайн, но имам мнение по това, което си и отговорила.  Blush

Личните битки и тези, които можеш да определиш като обществени, са равни според мен. И обществените са трудно постижими, ако ги няма личните. И обратното също е валидно  Peace

# 5
  • Мнения: 868
Въпросът е толкова широк, че не знам откъде да започна защото има толкова много нива... Дори за детската градина няма лесен отговор. Накратко, избирам си битките. Някои битки не си струват енергията и времето ми.

Да редактирам и поясня, защото преди нямах време. Например, опитвам се да мисля кои са variables на които имам контрол. Добрите детски центрове тука се броят на пръсти и за тях има огромни списъци и чакане. Та така, дочакахме, но няма перфектна детска градина.  Например, не мога да контролирам т.нар. кърикюлъм или програма на обучение, НО мога да контролирам при коя учителка е детето ми и дали ще и дава екстра работа ако се налага.

На по-широко ниво, гласувам както когато става дума за малки организации (къмюнити в което живея), така и за държавни представители. Обаждам се и моля други хора да се обаждат на представител на щата ако мисля, че някоя кауза е важна. Дарявам времето си или друго когато мога за каузи. На по-лично ниво, писала съм оплаквания с половинчати резултати (обикновено извинение или обяснение).  Бих искала да съм по-социално ангажирана, но все чакам неуловимото "повече време."

Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 23:48 от Pixie

# 6
  • Мнения: 3 804
аз не се боря,поне за сега не съм открила за какво,доволна съм от у4илището на децата-оба4е предизвиках революция тук в някой области-когато се преместихме аз бях единственната в квартала която ходеше с панталон моми4етата над 8 години излизаха с поли,а над 15 с манта-за няма и няколко месеца след като народа привикна към моята особа панталона стана нормално явление-сега дори е рядкост да видиш моми4е с пола,а пък с манто се броят на пръсти,до тук с облеклото

сега с образованието-записах ИчС , и освен мен/ние сме в предградие/ само още едно моми4е следваше в университет-сега е масова практика

# 7
  • Мнения: 3 521
surfline,аз за жалост съвсем не боря всичко, което не ми харесва и доста мърморя Whistling. Ясно е че всеки бори личните си битки,и си мести детето от градиха Х ако не му изнася-аз говорех за по-общи каузи к биха евентуално засегнали повече хора

Като например световен мир ли? Може би трябва да публикувам снимка с Кондолиза Райс, за да покажа каква будна общественичка съм. Е чак толкова оправна булка не съм. Ограничавам си енергията в локален кръг - градските граници, ако може така да се каже. Сегашният кмет е отворен към външни идеи - организира различни дни за дебати, разговаря с хората от улицата, не е проблем да се срещнеш с него, ако имаш някое конструктивно предложение. За протокола издействах си светофар - покрай мен и още 3-4 хил. човека намазаха bowuu.
Ще се учудиш колко много неща се променят на основа на една спечелена лична победа. Да си вдигнеш гащите от градина Х за мен не е спечелена битка, а бягство.

Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 23:25 от surfline

# 8
  • Мнения: 3 367
За протокола издействах си светофар - покрай мен и още 3-4 хил. човека намазаха bowuu.
Точно за подобни неща говорех. Благодаря за отговора.Не разбирам тона на постинга ти.
*
Пикси,описаното от теб важи за мен с пълна сила,все ми се иска да съм по-ангажирана и имам редица наченати и недовършени неща,но определено ми е драго че напъните ни ако не водят до,то поне подсещат за промени..

# 9
  • Мнения: 7 914
За протокола издействах си светофар - покрай мен и още 3-4 хил. човека намазаха bowuu.
coolcool
страшна си сърфииииииии Hug

# 10
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
И аз съм от тези борбените. Съзнателно не го мислех, докато при едно упражнение за качествата в Университета, състудентите ми не ми го казаха. Виждали в мен човекът, който иска да оправи нещата в този свят.  Simple Smile В мащабни акции и неща не съм взимала участие, но в малки и значими за мен, като например промяна на общото мнение за чужденците в Университета. Мечтая да работя в кауза свързана с децата на емигрантите тук, които в 70-80% завършват в ниските класове на средното училище. Знам, че има потенциал в тях и могат много повече, но....За съжаление, училищата нямат пари за подобни каузи в момента, така че трябва да чакам по-добри времена. 

Много често холандци ми казват, че няма смисъл да се боря. Те са някак си от нациите/ хората, които вдигат рамене и казват:"Ами, нищо не може да се направи, че това е така или онока..." Понякога направо ме сразяват как лесно приемат нещата за даденост. 

# 11
  • Мнения: 1 550
Аз съм от тези, които си избират битките. Но ако става дума за синът ми, не бих си мълчала. Когато започна училище имахме спор с учителките и се наложи да си покажа 'зъбите". После ни се извиняваха за прибързаните заключения Mr. Green

Калинка, отново забелязвам разлика в мненията Thinking
Откакто живея тук се научих да си отстоявам позицията и мнението. Имам отличен пример- холандците около мен. Никога не си мълчат, ако смятат, че им се нарушават правата. Грешка нямат да се оплачат и да си поискат компенсация. И винаги ги компенсират! Рядко си мълчат и дори смеят да си правят съвсем открито, но тактично забележки един на друг.
За мен има разлика между липса на амбиция и нежелание или неумение да си отстояваш интересите. Вярно е, че повечето вдигат рамене със забележката:" Животът ми може да бъде и по- хубав, но аз и такъв го харесвам". Това е пример за липсата на амбиция.
Но аз не познавам холандец, който "да си оставил магарето в калта".
Някъде бях чела, че холандките консултанти са най- добрите в света и най- високо платени. Вярвам го, за мен холандците са "евреите" на Европа (казано в положителния смисъл). Ще те купят и продадат без да се усетиш Crazy

# 12
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Милена,
Засмях се за това за евреите, защото майка ми също го казва.... Laughing

За правата е така, но избирателно. Примерно: дават направление за физио на 50 км на болен човек, който не може да кара и който не може да ходи с обществен транспорт. Вместо да протестира и да се бори това да не става практика и за други хора, просто вдига рамене и казва: Ами, какво да се прави. Ще търся начин.
Това имах предвид.
 

# 13
  • Мнения: 1 550
Примерно: дават направление за физио на 50 км на болен човек, който не може да кара и който не може да ходи с обществен транспорт. Вместо да протестира и да се бори това да не става практика и за други хора, просто вдига рамене и казва: Ами, какво да се прави. Ще търся начин.
Това имах предвид.
Да, де yes Грешка нямат да те убедят, че нещо си е в твои интерес, когато не е Crazy Mr. Green
А иначе винаги се намират хора, които не се оплакват и не си търсят правата. Но това е сигурно защото не са опитвали до сега и не знаят какво могат да спечелят Grinning

Последна редакция: пн, 08 дек 2008, 12:51 от Милен@

# 14
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Да, де yes Грешка нямат да те убедят, че нещо си в твои интерес, когато не е Crazy Mr. Green
А иначе винаги се намират хора, които не се оплакват и не си търсят правата. Но това е сигурно защото не са опитвали до сега и не знаят какво могат да спечелят Grinning

 Знаеш ли, че нашето семейство винаги е било по търсене на правата. Последният път, когато се случи това в България и продължи с години, ни разбиха тотално. Имам травма от преживяното, която все още си проличава, когато се прибирам. Това малко като ОФ го казвам...

# 15
  • Мнения: 1 550
Калинка, в България оплакването, за жалост, е все още като "глас в пустиня" Rolling Eyes

# 16
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Калинка, в България оплакването, за жалост, е все още като "глас в пустиня" Rolling Eyes


Да, така е. Но си мисля, че някои българи не се оплакват в чужбина, защото знаят как е там.
само си разсъждавам..... Hug

# 17
  • Мнения: 3 371

Някъде бях чела, че холандките консултанти са най- добрите в света и най- високо платени. Вярвам го, за мен холандците са "евреите" на Европа (казано в положителния смисъл). Ще те купят и продадат без да се усетиш Crazy



абсолютно вярно  Money Money Money

пс. аз гледам все да си пасувам  Twisted Evil . падам си по това да енджойвам битките и да консумирам благата  Grinning .

# 18
  • Мнения: 3 367
Калинка, в България оплакването, за жалост, е все още като "глас в пустиня" Rolling Eyes
Всъщност точно това,темите за интеграцията и "какво не ни харесва където живеем" предизвикаха тази тема.
За мен истински интегрираният човек се опитва да подобри мястото към което се е приобщил,не с борба за световен мир,а забелязвайки малки и всекидневни неща.Понеже темата какво не ни харесва и тази за интеграцията се радваха на интерес ми беше любопитно да видя колко народ следва моя мисловен поток.Мерси на включилите се!

# 19
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Всъщност точно това,темите за интеграцията и "какво не ни харесва където живеем" предизвикаха тази тема.
За мен истински интегрираният човек се опитва да подобри мястото към което се е приобщил,не с борба за световен мир,а забелязвайки малки и всекидневни неща.Понеже темата какво не ни харесва и тази за интеграцията се радваха на интерес ми беше любопитно да видя колко народ следва моя мисловен поток.Мерси на включилите се!

Аз все още не съм убедена, че интегриран и добре чувстващ се са едно и също нещо. Според мен, хората имат желание за подобрение на едно място, когато се чувстват сигурни в него. Например, в началото си напълно чужд, не смееш да кажеш / направиш  нещо, защото си такъв. След време получаваш по един или друг начин права наравно с останалите и се развива чуството за промяна. Но дали си интегриран? Мисля си, че има случаи, в които можеш да протестираш, но да живееш напълно встрани от другите, в своят си свят.

# 20
  • Мнения: 2 563
"активистите дето поправят света"

Това ми е професията. Но и в личния си живот не одобрявам цинизма и пораженчеството. Можеш да им напомниш на твоите приятели, че много от нещата, които днес приемаме за даденост, ги дължим на някой такъв активист.

# 21
  • usa
  • Мнения: 2 113
не знам как да отговоря. не съм от тези, които си мълчат, казвам си мнението. за борба обаче не мога да претендирам, че водя. имам предвид, че например уведомявам директорката на училището за възраженияа си по въпроса за неподходящи изказвания на учителка по тема "еволюцията", но не пиша до вестника и не заставам пред училището с плакат от рода на "free the evolution!" или нещо от този род. не се чуствам удовлетворена от поправките, които съм донесла на света, но пък и не понасям всичко безропотно. така че трудно ми е да реша в коя категория да се категоризирам - мекотело или борец  Thinking... абе изводът е, че работя върху себе си - нуждая се от известно развитие, но има хляб и надежда в мен.

# 22
  • Мнения: 5 710
В личен план не съм попадала в ситуация, в която да се налага да се 'боря' за нещо тук.
Изключвам скорошна случка с некоректна услуга,  или някакви малки дразнещи ситуации на някоя каса , например, когато по-скоро ми е досадно да се занимавам изобщо, и отминавам без да се 'боря'.
Мисля, че общината ни е много подредена и организирана, не съм забелязала някакви ... хм, нужди, които да имат нужда от борбена намеса, нито пък съм забелязвала самата общност да е активна. Администраторите, с които аз съм се срещала са по-скоро 'да' ориентирани и не съм се чувствала притисната, нито съм чувствала някакви несправедливости.
Нещата, които тук ме вбесяват са по-скоро от манталитетно естество- мудност, протакане, дълги срокове, невъзможност да се приоретизират повече от 2 неща за деня и в този дух. Аз идвам от много интензивна среда  и докато свикна на живот тип "айде другата седмица пак да говорим", изхабих доста нерви. Но свикнах и сега самата аз не се х-ризирам със солови изпълнения с 3 бухалки и 2 ленти. Всичко е маняна.





# 23
  • Italia
  • Мнения: 4 492
не знам как да отговоря. не съм от тези, които си мълчат, казвам си мнението. за борба обаче не мога да претендирам, че водя. имам предвид, че например уведомявам директорката на училището за възраженияа си по въпроса за неподходящи изказвания на учителка по тема "еволюцията", но не пиша до вестника и не заставам пред училището с плакат от рода на "free the evolution!" или нещо от този род. не се чуствам удовлетворена от поправките, които съм донесла на света, но пък и не понасям всичко безропотно. така че трудно ми е да реша в коя категория да се категоризирам - мекотело или борец  Thinking... абе изводът е, че работя върху себе си - нуждая се от известно развитие, но има хляб и надежда в мен.

Мисля просто да се подиШа под постинга на адаШката. Мнението ми се покрива напълно с нейното. Peace

# 24
  • Мнения: 7 091
Хайде пишете още една активистка, дето и се смеят Simple Smile Не ми пука особено, защото разчитам на вътрешното си усещане за нещата, а когато става въпрос за несправедливост, дори и да не ме засяга съвсем пряко, но примерно да съм била свидетел или нещо такова - да, боря се с вятърни мелници. И често побеждавам. Например промениха част от детската програма по телевизията, за която направих оплакване, започнаха да чистят паркинга на училището ни извън пътечката до вратата, такива дребни неща.

# 25
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Хайде пишете още една активистка, дето и се смеят Simple Smile Не ми пука особено, защото разчитам на вътрешното си усещане за нещата, а когато става въпрос за несправедливост, дори и да не ме засяга съвсем пряко, но примерно да съм била свидетел или нещо такова - да, боря се с вятърни мелници. И често побеждавам. Например промениха част от детската програма по телевизията, за която направих оплакване, започнаха да чистят паркинга на училището ни извън пътечката до вратата, такива дребни неща.


Какво точно промени в програмата?

# 26
  • Мнения: 7 091
Какво точно промени в програмата?

Премахнаха една част от едно детско предаване, в която обясняваха за хранителната пирамида, а примера който даваха беше как пакетираният гроздов сок спада към раздел плодове и зеленчуци.  Laughing

# 27
  • Мнения: 1 147
Избирам си битките. С годините улегнах и се боря само за каузи, които са ми важни. Всичко останало си го пропускам покрай ушите и очите, нямам енергия.

# 28
  • Мнения: 3 367
Избирам си битките. С годините улегнах и се боря само за каузи, които са ми важни. Всичко останало си го пропускам покрай ушите и очите, нямам енергия.
Това мисля важи с пълна сила за всички ни.
Моята чуденка беше дали някои от избраните битки са от рода "засягат не само мен и дома ми,но биха помогнали на повече народ".И отново-не като белег на индивидуален активизъм,а като маркер за интегрираност,т.е достатъчно у дома си ли се чувстваме където живеем че да променяме "реда". Не мен лично ми отне години да ми запука много,и то стана след като се родиха децата,дотогава бях доста "на гости".

# 29
  • Мнения: 1 178
Моята чуденка беше дали някои от избраните битки са от рода "засягат не само мен и дома ми,но биха помогнали на повече народ".И отново-не като белег на индивидуален активизъм,а като маркер за интегрираност,т.е достатъчно у дома си ли се чувстваме където живеем че да променяме "реда".

Досега (4г.) в Германия не съм имала подобни вълнения. Може би zащото немците са много подреден народ или моето мислене е насочено все още към семейната единица. Всъщност исках да говоря zа боядисването на една детска площадка, но сякаш прочели мислите ми го направиха преди да предприема инициатива.

Общи условия

Активация на акаунт