Колко знаят за нас?

  • 2 967
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 295
Едната рода знае за другата рода в рамките на приетото и обратно. Чуват се по празници, пращат си поздрави, подаръци по нас като си ходим до България. Приятели на съпруга ми отначало се интересуваха как е в България, имам ли братя и сестри, а вече дори не им прави впечатление, че съм българка. На работа средно се интересуват от България. Е, в началото имаше някоя друга тъпа изцепка, но не от неуважение към страната, просто поради неадекватна реакция. Случва се от време на време все още някой да ме пита от колко време съм тук, как сме се запознали, как е в България, къде ми харесва повече, свикнала ли съм, тъгувам ли за родителите си. Ей такива работи питат най-вече, когато някой разбере, че съм българка.

# 16
  • Мнения: 115
По принцип родата не се интересува.
Познати питат, къде се намира България и нали сме били бивша съветска република... също колкото и да казвам, че съм от България, все са запомнили, че съм от Румъния  Confused

# 17
  • Мнения: 15
От тази седмица мъжът ми започна да играе футбол в още една лига и на първия мач съдията го пита от къде е отбора, той вика - от Бг. Съдията се ухили доволен, знаел нещо на български. И какво мислите, че изтърси - КУр за Левски, на чист български, казано с много чувство - паднахме от смях.

# 18
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А тези, които не искат да се знае много за тях, напр. Палмира - защо така?  newsm78 В смисъл, на мен ми се струва естествено роднините на мъжа ми да знаят за мен и за семейството ми. Когато хората ме питат за България, също си мисля, че е добре да знаят, защото аз си нося в себе си нещо българско и си мисля, че то би било много по-лесно разбрано и прието, ако има някакво знание за това... (напр. ако не искам да направя нещо, то е добре да се знае, че там, от където идвам, това нещо не е прието да се прави)

# 19
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
А тези, които не искат да се знае много за тях, напр. Палмира - защо така?  newsm78 В смисъл, на мен ми се струва естествено роднините на мъжа ми да знаят за мен и за семейството ми. Когато хората ме питат за България, също си мисля, че е добре да знаят, защото аз си нося в себе си нещо българско и си мисля, че то би било много по-лесно разбрано и прието, ако има някакво знание за това... (напр. ако не искам да направя нещо, то е добре да се знае, че там, от където идвам, това нещо не е прието да се прави)

И аз мисля, като теб. Да знаят нещо повече за семейството ми е да бъдат част от мен, както те са.

# 20
  • Мнения: 806
За близките ми и техните профессии, образование... никой никога не ме е питал.
Интересуват се само откъде съм, имам ли брат, сестра. Имам ли смеейство тук.
Къде е България  Rolling Eyes Каква е типичната българска кухня.
Какво ме е довело тук. Какъв е климата в БГ... Такива неща.

И при мен е така.

# 21
  • Мнения: 3 371
А тези, които не искат да се знае много за тях, напр. Палмира - защо така? 

не обичам коментарите и обясненията. в Бг не ми се дават обяснения защо съм се омъжила за моя мъж, ама какъв бил, ама хайде сега, родата му до девето коляно, ама защо си идвам толкова често, ама къде учат децата ми, ама колко плащаме за това, за онова...у лево такива...
холандската роднинска част не проявява абс никакъв интерес. само ако някой случайно хукне на към Бг питат нещо малко , а като се върнат ми цъкат колко богата страна било това и какви нови и модерни коли имало, и как ресторантите и кафетата били пълни с хора и т.н.  мързи ме да обяснявам. нямам желание вече да им развалям излюзиите.

# 22
  • Мнения: 3 521
Семейството на мъжът ми знае за моето повече, отколкото семейството на леля ми(сестрата на майка) - т.е. интересуват се, питат, съпричасти са.
Приятели и познати питат предимно за страната, професията, живота ми преди да дойда тук.
Общо взето намирам германците за приятно любопитни Laughing.

# 23
  • Мнения: 703
Определено  темата е много хубава. PeaceТук,във Финландия,където от години живея,работя,създала съм семейство,приятелства и социални контакти, държа да ме познават и да знаят повече за това,което правя в момента,а не какво съм правила преди,в БГ..Роднините ми/най-близките знаят почти всичко за мен,но това не ме дразни,защото родителите ми не са били любопитни,нито"сръдливи",ако не им споделям абсолютно всичко,родителите на мъжа ми...също. HugА останалата рода...ееех,ами ние сме пръснати-кой в Щатите,кой в UK,много рядко се виждаме и само  скайпа ни свързва,тъй ,че хубаво си контактуваме и никаква причина няма за да не си споделяме... smile3521
Финландците не са много любопитни,не и тези,които са ми по..близки..Разбира се питали са ме доста за Бг,много от тях са почивали на Сл.бряг или Златните...На хората им е приятно да споделят,че не само знаят къде е България,ами и са ходили там,и то не само да натопят д..то в Черно море и  hahahaда се напият с водка,но и са посетили Арбанаси,Плиска,Мадара..

Последна редакция: нд, 21 дек 2008, 23:54 от Bee.

# 24
  • Мнения: 3 461
Арабите в Гълфа знаят много неща за България, даже и името й произнасят правилно, по същия начин като нас. Споделям мнението на Палмира, keep low profile и си гледай спокойствието, но ми отне доста време докато го науча.

# 25
  • Мнения: 110
  След няколко години подробни обяснения, очарована от вниманието, което ни се отдава, преминах на кратки, едносрични отговори (Южна Италия). Неграмотността е толкова разпространена, че не се прави разлика между България, Румъния, Украйна и Полша. Знаят, че от тези държави са имигрантите и махат с ръка за ''няма значение къде точно''. Задават въпроси от типа: имате ли перални, такива коли,...след като ядете толкова рядко паста какво тогава ядете?.....списъка може да продължи доста.
В крайна сметка и да задават въпроси, в момента, в които сте се разделили-вече са забравили изобщо, че сте се срещали.
  За тях идваме от третия свят и респективно въпросите са в тоя смисъл. Нулево ниво по география, история и като цяло обща култура. 

# 26
  • Мнения: 126
Alba76-...моите впечатления са същите
Покрай българските медици вЛибия и най-вече с освобождаването им с френска намеса....някой по-просветлени вече разбраха че българия не е между Полша и Румъния

В Алжир-знаеха за България,но мислеха че е още социализъм

# 27
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 727
Приятелите ни проявяват интерес, даже децата ина едно от семействата ме изненадаха че избраха за проект за училище да представят България и се бяха подготвили подобаващо, включително и за различните традиции. Колегите ми живо се интересуват от страната, бита, културата, дори ми издириха линк с фотоси от страната он-лайн. А и аз си ги просвещавам, и т.к. съм единствената жена в отдела са опивали баници и други български деликатеси.
Единия от колегите ми обясняваше на другия, че всеки разговор по тел на български започва с "ало"Simple Smile

# 28
  • Мнения: 3 394
аааааа, моите познати англичани не се интересуват кой знае колко от други нации по принцип-гледат си шопинга и офертите и толкоз. Rolling Eyes
Аз сама разказвам.
Иначе много ги кефи баба марта като им закачвам мартеници и още се чудят аджеба как се формират имената ни Mr. Green особено бащиното и окончанията

# 29
  • USA
  • Мнения: 559
Като цяло, проявяват голям интерес. Е, разбира се има и такива, на които не им пука. Най-често разговорът е: "Откъде си, имаш много хубав акцент  Mr. Green?" И после всякакви вариации: Хубаво ли е?, Каква е храната там?, Там ли ти е семейството?, Каква музика слушат в БГ? и т.н. Ако са по-близки, вече се влиза в повече детайли. Ако се познаваме, редовно ме питат мъжа ми от БГ ли е и къде сме се запознали и общо взето това изчерпва по-личните въпроси. Най-често ме питат за яденето какво е.  Laughing
Някои хора знаят доста за БГ и са били там. На няколко пъти много ме изненадаха, може би защото не очаквам кой знае какво. НИКОГА не е имало негативна реакция като кажа, че съм от България.

Общи условия

Активация на акаунт