относно Синдром на Даун

  • 6 729
  • 92
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 1 185
Правих и пак ще правя, когато забременея!  Peace

# 61
  • София
  • Мнения: 2 004
Правих и БХС и фетална морфология. При следваща бременност пак ще правя. По-добре седмица притеснения докато излязат резултатите, отколкото 9 месеца неведение.

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
......... обаче, е за какво точно са ви тези резултати? Ще абортирате ли, ако бебето ви има аномалия? Ако не, за какво ви е да знаете?

За да предупредя лекарите да се положат адекватни грижи за бебето веднага след раждането, за да се подготвим и ние какво ни очаква и с какво можем да помогнем на детето си.

При първата бременност не правих специални изследвания извън рутинните. Сега правих скрининга в 11-13 седмица, БХС 15-19 седмица /чакам резултатите/ и след 10 дни съм на ФМ.

# 63
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Нека го кажем честно.
Майките, в по-голямата си част абортират децата, със съмнение за Даун, най-вече заради реакцията на обществото към тези деца.

Нормално изглеждащо дете със сърдечен проблем не предизивка реакциите, които съпровождат семейството на дете с Даун, цепка на устната или небцето, ДЦП и тъй нататък.

Липсата на информация за тези състояния и с поколения насажданите предрасъдъци са трудно помосими.

Правила съм си всички възможни изследвания, без амниоцентеза (защото нямаше причини за това) и все пак имам дете с генетичен проблем. Въпреки това бих посъветвала бременните да си направят каквито изследвания им предложат лекарите. Пък, ако се окаже, че има проблем, горещо препоръчвам да не се ограничават със съветите на българските лекари за оставяне на детето в дом и "то толкова си може".

# 64
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
съгласна съм с Реза. обществената реакция е отвратителна, да не говорим за някаква подкрепа. не искам да отклонявам темата, но все пак трябва да споделя за моя позната, която има дъщеря с Даун. тази жена заслужава всичките ми адмирации. детето е на 18 години вече, завърши реална гимназия и човек трудно би познал дефекта ако не знае. но майка му направи много - години търпение, обучение, много любов. и нито за миг не се отказа да работи с детето си.
така че една диагноза може да е присъда, може да е предизвикателство. при всички случаи всички ние трябва да разбираме и да помагаме на тези хора, ако не с друго, то поне възпитавайки т.нар. си "нормални" деца в толерантност и липса на противопоставяне с "другите".
иначе аз вече постнах по-нагоре - според мен трябва да се правят диагностичните тестове по време на бременността, независимо от решението после ако са положителни. ако човек реши да роди такова дете той има нужда от доста информация и би могъл да я получи предварително. а ако реши да не ражда детето - по-добре по-рано да го знае.

# 65
  • Мнения: 545
Аз правих БХС и фетална ехокардиография. За фм доктора каза, че било повече за "сеир" на родителите - нямало нужда след като резултатите от другите две изследвания са добри. Ако беше казал и фм щях да направя. За мен парите за тези изследвания са без значение и то не защото разполагам с кой знае колко средства. Аз бях на 27, но при нужда щях да направя и амниоцентеза. Не искам да раждам увредено дете независимо от увреждането му и то заради мен самата, а не заради общественото мнение. Имам позната с дете със СД - е, никак не е лесно, много е симпатична дъщеричката, но никога няма да бъде самостоятелен човек, непрекъснато се нуждае от много грижи. Освен това здравословно нещата при нея се влошават с времето. Сега разви диабет и е на инсулин. Нашето педи казва, че тези със СД не доживяват повече от 35 години и допълнително развиват други сериозни заболявания. Най-обидното е, че караха това момиче да се преосвидетелства на ТЕЛК  Shocked Мисля, че всякакви увреждания не са за подценяване, пък после ако на някой му се гледа дете с увреждане, изборът си е изцяло негов дали да прекъсне бременността или не.

# 66
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Не съм правила БХС.Чаках втората ми кукла 3 години и половина и прецених че няма да имам сили да я махна ако се открие голяма вероятност от аномалии.Голямата ми дъщеря е с вродени сърдечни проблеми и се радвам че не послушах прехвалената д-р Томова която препоръчваше да прекъсна бременността в 7-ми месец защото на бебето му липсва част от аортата.Родих я с екстрасистолна аритмия,която се повлиява перфектно от лекарства,при структурно здраво сърце.Толкова години с ужас си мисля как щях да живея ако бях взела друго решение.

# 67
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
lga, има доста заболявания, които не могат да бъдат диагностицирани пренатално. Не са малко семействата, за които раждането на дете с увреждане не е било "изцяло техен избор".

Така нареченият от твоя лекар "сеир", ако се направи от опитен специалист също би могъл да бъде много полезен при пренаталната диагностика.

Не ме разбирай грешно. Не искам в никакъв случай да се заяждам с теб. Просто, информацията, която се дава от лекарите у нас не винаги е актуална. И ако трябва да бъдем още по-честни, случаите на деца с проблеми от родилни травми поради лекарска некадърност, вероятно са равни на случаите с даун, ако не са и повече.

Истината е, че няма застраховка "здраво дете", но ако семейството в никакъв случай не иска болно, следва да си направи всички необходими изследвания, пък ако все пак се случи, може да последва най-често срещаният от лекарите съвет "оставете го и си родете друго".
Това вече, наистина е изцяло личен избор.

Последна редакция: сб, 20 дек 2008, 11:24 от Reza

# 68
  • Мнения: 1 479
Моят отговор го няма в анкетата.През пьрвата ми бременност не сьм правила,защото тьпата и неука гинеколожка не ме бе информирала за БХС.Е,последствията бяха страшни. ShockedУж всичко било "на ред" #Cussing out #2gunfireСама трябваше да чета за разни синдроми,генетични болести и т.н. ooooh!През следващите ми 2 бременостти-задьлжително си направих БХС.Има по-страшни неща,като Синдром на Даун CrazyНезависимо на колко сте години,правете си тези изследвания,но само при специалисти. Laughing

# 69
  • София
  • Мнения: 3 064
Не съм правила, следващият път, ако забраменея след 35, може и да направся. Аборт след 10-12 г.с. едва ли бих направила. Да не дава Господ да бъда пред такова решение.

# 70
  • Мнения: 3 092
Подкрепям казаното от Реза и dannyangel , както и Сиска - мисля че още в началото на темата беше казала защо са необходими и се бе обосновала добре .
Не случайно в развитите страни това изследване е задължително .
Правете си го , както БХС , така и ФМ и феталната ехокардиография .
И аз се страхувах от резултатите , но старха не ми попречи да си направя изследванията .
През цялото време си повтарях че правя каквото трябва .
Винаги имаме право на избор , всеки ден го правим.
Каквото и да избере всяка една от нас се надявам  да е правилно .

# 71
  • България
  • Мнения: 457
Да правила съм,много е важно да се направи и фетална морфология.
И аз  Peace

# 72
  • Мнения: 2 374
Не съм си правила.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 270
Правих си и БХС и фетална морфология, не мисля, че имак какво толкова да се мисли дали да се прави дали не, никой няма да обеднее от 1 или 2 изследвания който щом медицината ги предоставя в днешни дни е добре да се направят дори само в името на спокойствието на майката.

# 74
  • Мнения: 6 274
Не съм си правила при нито една от бременностите ми.
Бих си направила, ако съм в рисковата група...

Общи условия

Активация на акаунт