Твърде много белтъчини?

  • 1 123
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 18 679
Как се отразява на здравето на детето една високопротеинова диета?Днес се замислих по въпроса и осъзнах, че Ники приема доста мляко и млечни продукти, което уж е полезно, но все пак трябвада има някакви граници, над които вече е прекалено, нали?Е, за тези граници ми е въпросът...колко точно мляко е полезно...и приемането на повече вредно ли е?Защото на практика той постоянно приема някакви млечни протеини, всеки ден - кисело мляко с плод или млечно-плодови кисели, или млечен крем, или млечна каша, сирене и кашкавал, плюс това всичко обилно се полива с кърма - поне 5-600 грама, а може би и повече ThinkingДа не правим някоя беля newsm78Питам се главно защото съм чувала д-р Емилова да казва, че приемането на твърде много мляко води до снижаване нивата на калция в костите, защото преработката на протеините изисквала наличие на калций, който метаболизмът си извлича от костите, когато белтъкът му идва в повече....Та да не стане нашата - вместо да изпишем вежди, да извадим очи ThinkingЧували ли сте тази теория?Дали е вярна и за малките деца?А вашите по колко млечни протеини приемат дневно?

# 1
  • Мнения: 6 243
За мене д-р Емилова е  newsm57
А кърмата е естествена храна за детския организъм. Преди време в една тема ако се не лъжа ИваД беше писала, че много проблеми при лечението, например, на децата се получават от това, че изпитването на фармакологичните продукти се прави с възрастни индивиди, а после дозировката се намаля съобразно по-малкатателесна маса на децата, без да се отчитат особеностите на метаболизма при тях. По подобен начин може да се помисли и в контекста на диетологията...

За мен критерият е прост - едно дете ако не му понася една храна, не я яде. Децата са способни сами да регулират "полезния" прием на вещества с храната - дотогава, докато ние - родителите им - не ги научим, че вафлата е вкусна, а кашата от овесени ядки - не. Но ти доколкото знам проявяваш доста разум в храненето на малкия   261uu  Wink

# 2
  • Мнения: 4 915
Не мога да ти кажа нищо конкретно за тази теория (може би трябва повечко ровене в Гуглето), но според мен здравословно хранене означава "балансирано" хранене. Наред с протеините предполагам Ники приема и въглехидрати - под формата на каши, сухари, попари и т.н., а също така хапва и зеленчукови и плодови ястия?

Ей това ти го копвам от "Наръчника за хранене...", просто за ориентация:
Колко за деня :
• 1/3 чаша млечен продукт (или около 15 г сирене).
• 1/4 до 1/2 чаша обогатена с желязо зърнена каша.
• 1/4 до 1/2 чаша плод.
• 1/4 до 1/2 чаша зеленчук.
• 1/8 до 1/4 чаша комбинирана храна.
• 1/8 до 1/4 чаша протеинова храна.
• около 80 - 110 г не-цитрусов сок.


Друг е въпросът, че тия 2 месеца и Мариела предимно кара на мляко, заради зъбите и горещините, едва ли хапва повече от 50-60 грама нещо различно от кърма.

А относно теорията на д-р Емилова, нещо не ми е ясно - нали има калций в млечните продукти, защо да се извлича от костите? Аз принципно не съм й фен, малко крайни принципи има. В едно предаване друг лекар я обори отвсякъде, а тя не можеше да защити позициите си. Тъй че съветът ми е да си храниш балансирано Никинцето и всичко би трябвало да е ОК.  Blush

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Наред с протеините предполагам Ники приема и въглехидрати - под формата на каши, сухари, попари и т.н., а също така хапва и зеленчукови и плодови ястия?



Ееее, естествено!Обедната манджа е зеленчукова с или без месо, а плодове ядем много, особено пъпеш feedingСега в жегите дори отказва манджата на петата лъжичка, че да си остави повечеко място за пъпеша JoyВъглехидрати също - всеки ден на закуска основно, от бавноусвоимите, иначе захар NaughtyПросто се чудех, след като суче токова много, дали да не намаля млякото в другите храни Thinking

# 4
  • Мнения: 4 915
Ми, не знам.  newsm78 Затова ти дадох пример от "Наръчника", барем ти даде идея...Щото аз не съм запозната с препоръчителното количество протеини за бебе...Може би го има в някои сайтове, посветени на храненето на децата, но нямам време да търся, че излизаме навън...

Ники нали си е здраво и ящно детенце? Явно си усвоява всичко детето, без никакви проблеми.  Grinning
Не й се връзвай на Емилова-та.  Wink

# 5
  • Мнения: 4 358
И аз си мисля, че щом приема без проблем млечните, значи са му добре като количество.
При съвсем малки бебета е опасно да се приемат много белтъци заради опасност от алергизиране (става въпрос не само за белтъците в млякото, а и за тези в ядките, бобовите...).
Защо не попиташ наблюдаващия ви лекар, той сигурно е наясно с количествата  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 8 451
Ето и моето лаишко мнение-млякото е важно за децата, едва ли си прекалила с него-детенце расте и има нужда от млекце! WinkВиж при възрастните далеч не е така-тук съм напълно съгласна с доктор Емилова-това между другото не е само нейно мнение-доста лекари го споделят-тези,които са добре информирани,де! Grinning

# 7
  • Мнения: 1 383
Бях чела някъде че до 2-3 годишна възраст децата имат нужда от повече протеини , необходими били за развитието на мозъка. След тази възраст, съветваха в статията, май американска беше, да започната да се дават нискомаслени млека и продукти.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
Аз пък, бях чела, че ензимите необходими за разграждане на млечните продукти изчезват до към края на третата годинка. Затова не било хубаво да се консумират от възрастни. Има логика в това!

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз пък, бях чела, че ензимите необходими за разграждане на млечните продукти изчезват до към края на третата годинка. Затова не било хубаво да се консумират от възрастни. Има логика в това!

Това и аз съм го чела, ама не ми пречи да си 'апвам сиренце Mr. Green

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
Аз пък, бях чела, че ензимите необходими за разграждане на млечните продукти изчезват до към края на третата годинка. Затова не било хубаво да се консумират от възрастни. Има логика в това!

Това и аз съм го чела, ама не ми пречи да си 'апвам сиренце Mr. Green

На мен също не ми пречи за щастие Wink
Сиренето е основната ми храна, стои пред месото, хляба и дори шоколда... пък нека ми липсват ензими Mr. Green

# 11
  • Мнения: 590
Белинда,

млякото всъщност е комбиниран продукт - съдържа и белтъци и въглехидрати в много добро съотношение. А предполагам, че  именно млякото е водещо в менюто на Ники, а не сирена и месо. Така че според мен сте си ОК.

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679
Белинда,

млякото всъщност е комбиниран продукт - съдържа и белтъци и въглехидрати в много добро съотношение. А предполагам, че  именно млякото е водещо в менюто на Ники, а не сирена и месо. Така че според мен сте си ОК.

Точно така - за мляко говорех, по-специално кисело краве и овче мляко, както и прясно мляко на разни кремове и кисели.Имах известни съмнения, че се претоварва с млечни продукти, защото другите некърмени деца хапват такива неща всеки ден, но не сучат освен това по половин кило кърма, нали Mr. GreenОбаче пичът не протестира и е свежарка, костите му са ок, ходихме днес на ортопед, така че спирам да се задълбочавам и отивам да се пека на слънчицето  grinning039

# 13
  • Мнения: 1 383
Аз пък, бях чела, че ензимите необходими за разграждане на млечните продукти изчезват до към края на третата годинка. Затова не било хубаво да се консумират от възрастни. Има логика в това!

Това са теориите на хора като д-р Емилова, които са малко крайни според мен.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
Аз пък, бях чела, че ензимите необходими за разграждане на млечните продукти изчезват до към края на третата годинка. Затова не било хубаво да се консумират от възрастни. Има логика в това!

Това са теориите на хора като д-р Емилова, които са малко крайни според мен.

Права си, че д-р Емилов е малко крайна, но в тези теории специално има истина. Например прясното мляко се разгражда много по-трудно дори от месото. Това е доказан факт и е така за почти всички млечни продукти.

Общи условия

Активация на акаунт