Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • гр.София
Не зная дали някоя от вас се е сблъсквала с този проблем и въобще изживявате ли го като проблем, но въпросът е следният-признавам си, че като малка нямам спомен да сме празнували Бъдни вечер и Коледа, прзнувахме настъпването на новата година. Въпреки това разбирам и оценявам красотата, хармонията, уюта на тези празници и ми се иска да спазваме традициите. Всяка година,обаче, откато сме се събрали с моя мъж се изправям пред следния проблем-той отказва да пости на Бъдни вечер. В никакъв случай не е някакъв темерут, разбираме се добре, но той не желае да направи тази малка "жертва"-да не яде месо в една-единствена вечер от годината. По принцип това не ми пречи, аз не съм религиозна и не го изживявавам като голяма драма. Но вече имаме дете-иска ми се да го възпитам в определени традиции, ценности. Не зная дали въпросът ми не звучи глупаво, но как е при вас? Как да се опитам да следвам традиициите, при положение, че един от членовете на семейството отказва да им се подчини . Дори да отидем на гости при родителите ми-положението там е същото-и баща ми, и брат ми категорично отказват да се съобразяват с общоприетото за този празник. Зная, че смисълът на празника е в това, че се е събрало семейството, че ни има, че се обичаме, че това, което ще сложим на трапезата е само външен израз на други, по-дълбоки ценности, но все пак се чудя дали само в нашето семейство се получава така.

# 1
  • гр.София
Много съжалявам, без да искам съм публикувала темата два пъти, моля да бъде изтрита втората.

# 2
  • София
a

# 3
  • Пловдив
Моя баща наскоро мрънкаше на майка, че прави сармите постни на Бъдни вечер. Така че има и други случаи, споко Hug

# 4
  • София
По традиция празничната обредност се пази и извършва предимно от жените, като изключим някои основно мъжки ритуали. Нормално е. Мисля, че мъжете не че не искат да спазват ритуалите и традицията, а не са толкова въвлечени в тях в сравнение с жените. И това не е само българска особеност, а е почти навсякъде по света - жените са основните фигури, организатори и изпълнители на обредите и ги предават през поколенията.

# 5
  • София
Ние сме разрешили така въпроса- до полунощ  постни ястия, след това задоволяваме месоядството на мъжа ми.
Моите родители пък бяха и още са наобратното на описаната от теб ситуация-майка ми е родена на 24 декември и винаги леко се е дразнела на обичая, защото я ограничава в менюто за гости. Татко обича да създава приказна атмосфера по всички празници- украсява, подрежда масата, радва се да разчупи питата.

# 6
  • София
При нас никога не е стоял такъв проблем. Даже много години той пости през всичките 45 дена за разлика от мен. На Бъдни вечер винаги спазваме традицията.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт