Ролята на майката е да обича, а на бащата да възпитава...

  • 4 658
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
... Всъщност и не очаквам признания от рода на „моят мъж е простак”, въпреки, че откровено казано болшинството са такива.

Това твое твърдение изобщо не е по темата, така че няма да продължавам дискусията. Но го намирам за необосновано и определено за обидно!

# 31
  • Мнения: 1 324
Нека споделя още няколко от въпросите, които си зададох, след като се замислих по въпросното, да го наречем, изказване. Защо не е така и защо не съм съгласна с него. Ние жените, извзели ли сме водещата роля от мъжете в семейството и не само или се е наложило да я поемем? Има разбира се много изключения, но все по-често срещам жени лидери както в работата, така и в семейството. Аз също съм една от тях и вече не помня сама ли го пожелах или ми се наложи. Малкото сериозни връзки, които съм имала преди, все съм приключвала, заради това, че мъжете се оказваха по-слаби, дори и да изглеждаха силни отстрани. Какво се случи със силния пол и неговото силно рамо, на което ни се иска да се опрем? Пак казвам, има изключения, но поне около мен са повече потвърждения. А как това ще се отрази на нашите деца, защото няма начин да не ги засегне и тях. Ще приемат ли за даденост, това, че мама е силната и водещата и ще го принесат ли и в своето поколение?
На мен лично ми писна да съм силна. Мислех да не използвам цялото майчинство и да продължа да гоня кариерата си. Все още съм на мнение, че една жена трябва да е независима и да може ако се наложи сама да издържа себе си и детето си, защото всичко се случва и никой не е застрахован. Но реших да поотложа връщането на работа и поне за кратко да бъда зависима и да оставя някой друг да се грижи изцяло за нас. В това отношение нямам никакъв проблем с мъжа ми, но по отношение на въпроса, който засягам в тази тема, имам. Мъжът ми често ме е критикувал за това как се държа с малкия и за това, че го разглезвам. Защо не съм го научила на това, защо не съм го научила на онова. Бил се качил на главата ми и се държал на двете ми уши.  Twisted Evil  В един момент ми писна и му казах „Ами научи го ти!”. Така и направих. Изоставих напълно строгия подход и не карам детето ми да прави нещата, които не иска. Искам единствено да го карам да се чувства щастлив, безгрижен и обичан. Нека баща му се погрижи да го научи, че има неща, които човек просто трябва да прави, независимо иска или не. Нека той направи от него мъж и изобщо човек. Аз избрах да обичам. Дано не съм сгрешила...

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Не си сгрешила. Обаче на таткото хич не му завиждам. Ще има да гледаш цирк.  Wink

# 33
  • Мнения: 1 324
... Всъщност и не очаквам признания от рода на „моят мъж е простак”, въпреки, че откровено казано болшинството са такива.

Това твое твърдение изобщо не е по темата, така че няма да продължавам дискусията. Но го намирам за необосновано и определено за обидно!

Извинявам се, не искам да обиждам. Просто споделих лични впечатления. И повярвайте ми, не бих искала да са такива.

# 34
  • Мнения: 7 821
letsgo, разбирам за какво пишеш, НО ...
Дали аз възпитавам децата си или го прави съпруга ми няма значение, важното е работата да бъде свършена и накрая да имам възпитани деца. Аз поне се отнасям отговорно към тази си задача и това дали таткото може, има време, има желание или няма не е от значение, защото от прехвърлянето на топката страдат децата. Така че никога не ми е дошло на акъла да меря кой колко възпитава, дали повече той или повече аз. Възпитава този, който има време и глада детето в момента. Понеже в нашето семейство аз съм по-дълго време с децата, аз и ги възпитавам повече, така се получава за сега. Аз подхождам сериозно към това си задължение и не се меря със съпруга си или със съседката, мерило са децата ми и тяхното поведение.
Вярно е, че твоето дете е по-малко и е нормално да има по-голяма тежест "обичането" за сметка на "възпитаването", но какво ще стане с детето ти ако ти продължиш само да "обичаш", а мъжа ти така и не започне да "възпитава"  newsm78 ?!?
Не е нужно да ми отговаряш  Wink, всеки ден се срещам с много "обичани" деца, но за съжаление ....  Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 38 423
Мъжа ми да възпитава?
За по два часа на ден, когато вечеря, утрепан от работа?
Или събота и неделя, когато дреме пред телевизора?
Ами просто не става. Даже понякога го улавам, че не си познава детето /не знае какво харесва/, пък камо ли да я възпитава.
Предните два-три уикенда се опита да се прави на строг и даже посегна на детето, аз обаче му казах, че тя е на 4 и разбира български, и вместо да крещи и да удря може да говори с нея.

# 36
Въобще не мога да се съглася, че майката трябва само да обича. Много хубаво звучи възрастен човек да изрече, че е благодарен за любовта на майка си, но това далеч не е всичко. Имам го примера пред мен. Само че мъжът от тази любов и липса на всякакви изисквания не изпитва достатъчно респект към майка си и му са отнети доста неща. Не мога да приема да бъда безрезевната подкрепа във всяка една ситуация и да излъчвам единствено любов, когато децата ми грешат и имат нужда да им се направи забележка, да им се посочи верния път. Аз затова съм лошата вкъщи, защото възпитавам и изисквам. Таткото дарява любовта, а пък все някой трябва да ги възпитава тези деца. Може и да не съм най-добрия родител в техните очи, но искам да ги направя хора и мисля, че ще са ми благодарни, когато пораснат. Защото те няма да са все деца.

# 37
  • на път
  • Мнения: 2 804
Нашият татко, колкото и да е уморен от работа, като види детенце в къщи му идва настроението и започва ... гляма игра, четене на книжки, ако е топло - колело в парка, в неделя води младежа на тренировки по плуване.
Стигна се до там, че детето иска той да го приспива ....  Wink

Като си спомня в началото как го гледаше като извънземно, но сега малчо му е влязъл под кожата  Grinning

# 38
  • Мнения: 1 324
Мъжът ми определено взе присърце ролята на възпитател и малкият вече разбра, че при него „номерът не минава”. Вярно е, че в момента има възможност да му отделя повече време. Такава му е работата, че не е ангажиран от 8 до 8. Но когато пътува и го няма по-дълго се усеща. Това, което успява да постигне с малкия, на мен ми коства доста усилия. Естествено не стоя безучастна, когато трябва да покажа сътветното отношение в дадена ситуация, но го правя по възможно най-деликатния начин. Нищо чудно не след дълго да ми се наложи да сменя тактиката. Иначе и мъжът ми обикновено предпочита вечер да дреме пред телевизора, но гледам с по-нежен подход да го ангажирам, освен ако не е супер уморен разбира се. Пращам ги в банята да се изкъпят по мъжки или го привиквам да види на какво сме се научили да играем през деня. Не става без „приятелско побутване”. 

# 39
  • София
  • Мнения: 395
В повечето случии аз съм лошата в къщи.Аз съм тази която изисква,която настоява.Аз съм тази която сутрин ги мие и сресва за да ги науча да са прилежни.Аз съм тази която върви по тях и им прибира и подготвя дрехите и иска да ги научи на естетика.Аз съм тази която ги храня и искам да се научат да се хранят прилично.Аз съм тази която прави забележки когато се държат неприлично защото искам да ги науча на обноски.Аз уча и пиша за да се образоват и.............много подобни подробности.Малките неща в голямото ежедневие.
Тате е добричкия защото всяка вечер се бори с тях играе,води ги на площадката или в парка да играят (докато мама чисти в къщи).Купува им пица (докато стане на мама гозбата) и т.н.
Но идва момент в който момчето става мъж и момичето пораства.Те наблюдават тате и го виждат един голям човек,който има показва кое е доблест, кое е грижа ,кое е закрила и много,много други други качества.
Затова са двама родителите да се грижат ,да обичат и да защитават децата си.Е това е моето семейство

# 40
  • София
  • Мнения: 395
Сега ще Ви копирам нещо да прочетете.Мисленето на един баща.Мисля ,че става за темата.
"Toй е известен с язвителния си хумор в ролята на д-р Хаус. Очевидно обаче Хю Лори е доста прозорлив и в личния живот. Ето какво споделя той за отглеждането на своята дъщеря: „Момичетата са сложно нещо. Наръчникът за отглеждане на момичета е 800 страници, глави 14, 19, 26 и 32 липсват, освен това е лошо преведен и труден за разбиране.“
Въпреки че през последните 40 години броят на мъжете, които помагат в домакинската работа се е увеличил с 57%,участват във възпитанието все още голяма част от тях смятат, че прането,гладенето и възпитанието на децата си остава изцяло женска работа. Но дори специалистите са категорични – след като мъжете са дали възможност на жените да излязат от къщи и да се развиват, дамите не трябва да се сърдят, че половинките им се мръщят пред пералнята."

# 41
  • София
  • Мнения: 38 423
Офтопик - Хю Лори е разведен и живее отделно от децата си. Те живеят в UK , а той в USA.

# 42
  • София
  • Мнения: 395
Е  newsm78 тази подробност не я знаех

# 43
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Малко са го преиначили това твърдение. Принципно становището в психологията е, че майчината любов е безусловна, а бащината- условна (което пак не бива да се възприема буквално). Т.Е. бащата е тази фигура, която определя лимити и граници при възпитанието.

# 44
  • Мнения: 1 049
А може ли някой, който обича да не възпитава или който възпитава да не обича детето?? Безсмислено е да се правят подобни обобщения, нещата са свьрзани според мен... Wink

Общи условия

Активация на акаунт